beet in den neus van een agent. Twee en later werd bij in een krankzinni gengesticht gebracht, waar hij nog is. Vele andere gevallen van mishandeling zijn vastgesteld. Een politie-ambtenaar, een zekere Tsjerniafski, had zich jaren lang schuldig gemaakt aan ergerlijke mishandelingen; hij sloeg de gevange nen, trok hun 't haar uit, liet hen prikken met naalden, ja zelfs branden. Bij medisch onderzoek zijn die feiten vastgesteld. Tsjerniafski is echter niet ontslagen, hij werd slechts overgeplaatst. De ergste martelingen hadden plaats in de gevangenis te Riga in 1906. Hoe wel die martelingen bewezen werden, werden de betrokken beambten in hun betrekkingen gehandhaafd. Gevallen van zelfmoord doen zich veelvuldig voor. In 1907 alleen bedroeg het aantal zolfmoorden in de gevange nissen 59. Elke gouverneur-generaal in de Rus sische provincies en ook de minister van binnenlandsche zaken heeft het recht verbanningsvonniisen uit te spre ken als administratieve maatregel, d. i. zonder vorm van proces. Het aantal verbannenen naar Siberië of naar de noordelijke streken van Europeesch Rusland bedraagt thans 74000. De leden van het verbond van het Russische volk maken zich ernstig on gerust, nu de veldtocht tegen de min der fraaie praktijken van dat verbond zoo ijverig wordt voortgezet. Dedingen, welke aan 't licht gekomen zijn en van welke we reeds eenige vermeld hebben, zijn er dan ook wel naar om de open bare meening tegen het verbond in het harnas te jagen. O.a. is gebleken dat een lid van het verbond, een zekere Belinski, in op dracht van Doebrowin (den voorzitter van het verbond) zich belastte met het uitkiezen van de personen, die den kadetten-leider Miljoekof moesten ver- noorden. De aanslag had plaats, maar mislukte. Na hetgeen in de pers over dien aanslag is geschreven, is Belinski verdwenen. Ook het vroegere Doema-lid Hertzen- stein moet het slachtoffer zijn geweest van een aanslag van een lid van het verbond. -Laritsjkin, de vermoedelijke moordenaar, heeft voor de rechtbank verklaard dat de commissaris van po litie hem zelf een revolver heeft gege ven, zeggende dat de leden van het verbond een goed werk deden met de al te vooruitstrevende elementen in de maatschappij te vervolgen. Volgens La ritsjkin waren de revolvers, die onder de leden van het verbond verdeeld werden, afkomstig uit het bureau van den politie-prefect. Deze gaf de revol vers aan de commissarissen, die ze op zijn beurt aan de leden van het ver bond ter hand stelde. In de gevangenis te Tiflis heeft Vrij dag een ernstig oproer plaats gehad. Vijf ter dood veroordeelde Tataren overvielen hun bewakers en ontrukten hun de wapens. Zij doodden gedurende het gevecht met de wacht drie man en wondden vijf ernstig. Daar de Ta taren zich niet wilden overgeven, wer den zij ten slotte neergeschoten. Aan het Journal wordt uit Peters burg geseind, dat het Russische Roode kruis besloten heeft mevrouw Stoessel te vervolgen, wegens het verdonkere manen van 18,000 roebel tijdens het beleg van Port Arthur. Nu het tijdstip nadert, dat de mo gendheden hun troepen van Kreta te rugtrekken, doemt de kwestie op wat met het eiland gebeuren moet. Er schijnt neiging te bestaan aansluiting bij Grie kenland goed te keuren, maar de Jong- turken zullen daarmede in geen geval instemmen. Naar de correspondent te Weenen van het Berliner Tageblatt verneemt, beraadslagen de mogendheden over het Engelsche voorstel, om Kreta te laten regeeren door een door Griekenland benoemden gouverneur, die het bewind zal voeren in Griekenland's naam, on der suzereiniteit van den Sultan. De beschermende mogendheden zouden ieder een gedelegeerde aanwijzen, die lezameu een commissie zouden vormen om toezicht te houden op het fiuancieele beheer; vier stationschepen zouden hen steunen. De kwestie is nog of Kreta afgevaardigden naar de Atheensche Ka mer en manschappen voor hetGrieksche leger zal zenden. De Kretenzer kwestie kan nog veel verwikkelingen geven. Voor Grieken land, dat Turkije te vriend houden en Kreta niet afstooten wil, is het ook een lastig geval. Naar luid van het bericht van het Duitsche correspondentie-bureau Press- telegraph uit Londen, houdt de Turk- sche regeering in alle stilte leger en vloot klaar voor alle gebeurlijkheden, die uit de ontruiming van Kreta door de beschermende mogendheden zouden kunnen voortvloeien. Naar verluidt, zijn alle plannen voor een veldtocht tegen Griekenland in gereedheid. Generaal Sjcfket-pasja zou vast overtuigd zijn, dat een oorlog met Griekenland onver mijdelijk is, en meent, dat zulk een veldtocht populair zou zijn en alle aan hangers van den Islam vaster aaneen zou sluiten dan de grondwet. De uit 15 schepen bestaande Turksche vloot zou al onder stoom liggen, met bestem ming naar Griekenland! Te Londen hebben twee broers, on getrouwde heeren van middelbaren leef tijd die samen woonden, zich Zondag avond met vergif van 't leven beroofd. Zij hadden geldzorgen, schreven zij in een achtergelaten brief, en wilden er nu maar een eind aan maken. Eerst gebruikten zij opgeruimd als de huishoudster getuigt nog hun avond eten toen speelden zij een partij schaak, en daarna ledigden zij hun laatste glas. Men vond hen dood in hun stoel. Ze ker is het edele schaakspel zelden onder vreemder omstandigheden gespeeld. Te Mandeville, in Louisana, is Zon dagavond een passagiersboot met ge weld tegen een aanlegsteiger opgevaren, waarop 200 menschen stonden te wach ten. De steiger bezweek en de men- schen vielen in het water. Negentien menschen verdronken en dertig of veer tig werden gewond. Te Boston is Zaterdag 11. een var kensslachter, zekere John Murphy, op eens krankzinnig geworden. Een plot seling dolzinnige lust om te moorden kwam over hem. Hij greep een mes en stak een veearts, die voor de vleesch- inspectie aanwezig was, overhoop, zóó dat het slachtoffer wel zal sterven. Vijf slagers, die met den krankzinnige in dezelfde zaal werkten, werden allen doodgestoken, en twee anderen levens gevaarlijk gekwetst. De man werd ten slotte overmeesterd en in een gesticht opgesloten. De dag van Zondag is de bloedigste geweest van de stierengevechtdagen, die in dit jaar in Spanje zijn gehou den. Niet minder dan elf matadores en banderilleros zijn in verschillende stierperken zwaar gewond, o.a. de be roemde espada Bombita. Vier stieren- bevechters liggen op het uiterste. Mevrouw Despard, een van de leid sters der strijdbare kiesrechtvrouwen, weigert belasting te betalen. Geen be lastingplicht zonder kiesrecht is haar leus. De deurwaarder heeft nu zilver bij haar in beslag genomen om den fiscus uit de opbrengst van den ver koop te voldoen. Een bericht uit Belgrado aan de Frank furter Zeitung maakt melding van ar- ïestatie op groote schaal van Albanee- sche leiders in Oud-Servië en Noord- Albanië en verwijzing van dezen naar den krijgsraad wegens de ontdekking van een wijdvertakte samenzwering te gen het grondwettig bewind. Het is nog geenszins gelukt de beweging onder de Albaneezen te bedwingen. Zoo heeft, volgens een bericht uit Djakowitsa, de sterke stam der Malisoren beslist ge weigerd de wapenen uit te leveren aan Dzjawid pasja. Donderdagnacht, zoo meldt de Vlaam- sche Gazet, werd in Brussel het gerucht verspreid dat het kanaal van Wille- broeck aan de Drie Gaten in de Zenne was geloopen. De duiker der Drie Gaten was gescheurd en het water van het kanaal stroomde in de rivier de Zenne, die er onder loopt. Een muur van 10 meters was gescheurd en door de ope ning was het een waterval die het gan- sche kanaal dreigde te zullen ledigen. Te middernacht was het kanaal reeds 1.50 M. gezakt. Verscheidene vaartui gen kwamen op het droogeandere wis ten bijtijds in het midden van de vaart te komen. Het kanaal heeft een diepte van 7.50 M. Om Vilvoorden en Sempst staan de weiden onder water. De Zenne kon het water uit het kanaal niet ver zwelgen. Overal zag men de oeverbe woners met hun huisraad en beesten de vlucht nemen. Het werk om het gat te dichten is spoedig begonnen; de schade zal ten minste over acht dagen hersteld wezen. Het water in het ka naal was 2.50 M. gezakt. Te New York heeft een rechter een autobestuurder wegens doodslag van een dertienjarig kind, dat hij had overre den, veroordeeld tot gevangenisstraf van ten minste zeven en ten hoogste twin tig jaar (het juiste aantal wordt later bepaald). Het is de hoogste plicht van den staat, zei de rechter in het vonnis, het leven van de menschen te bescher men. De volgende, die voor dit hof komt wegens hetzelfde misdrijf als deze hier, zal het misschien met zijn leven moeten bekoopen. Tusschen Engeland, Rusland en Per- zië is naar de „Vos. Ztg." verneemt, het volgende verdrag gesloten lo. De Sjah voert de constitutie we der in, zonder eenige wijziging, en kon digt algemeene amnestie af. 2o. De fiuancieele aangelegenheden van Perzië worden onder controle van Rusland en Engeland geplaatst. 8o. Alle benoemingen tot minister worden aan de voorafgaande goedkeu ring van Rusland en Engeland onder worpen. 4o. Geen concessie mag worden ver leend, zonder mededeeling aan Rusland en Engeland. 5o. Perzië mag geen leeningen aan gaan zonder voorafgaande goedkeuring van Rusland en Engeland. Daartegenover verbinden zich Rus land en Engeland: lo. Den Sjah te beschermen tegen alle opstanden en gewelddadigheden van zijn volk. 2o. Hem leven, goederen en troon te verzekeren. 3o. Den Perzischen Staat een leening te garandeeren. Zoo dit verdrag werkelijk is aange gaan, hebben Rusland en Engeland hun doel in Perzië volkomen bereikt: De zelfstandigheid van Perzië is ver nietigd. Perzië is een Engelsch-Russi- sche provincie geworden, met een ze kere autonomie. De sedert twee jaren gevoerde strijd tusschen den Sjah en zijn volk zou dan geleid hebben tot vernietiging van het staatsrechterlijk leven van Perzië, van het recht, zelf over zijn lot te beschik ken. Plaatselfik Nieuws. HEUSDEN, 9 Juni. Bij Kon. besluit is de predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Doeveren, ds. P. L Hage, benoemd tot predikant bij de Pro- testantsche gemeente in Nederl.-Indië Op Maandag 7 Juni werd het zilveren Priesterfeest van den Z.Eerw. heer N. J. A. Wouters, pastoor, feestelijk herdacht. Van de huizen van nagenoeg alle paro chianen wapperde de driekleur en 's avonds bracht de fanfare van de H. Familie aan den jubilaris een serenade. Het feest zelve is overigens, ook op ver langen van den heer pastoor, uitsluitend kerkelijk gevierd en cadeaux werden niet anders geaccepteerd dan dienstig voor de kerk. WERKENDAM. Zaterdag a.s. des nam. 12 uur zullen door het Gemeentebestuur alhier, worden aanbesteed: le. eenig verfwerk aan den watertoren en gebouwen en 2e. eenig herstellen, vernieuwen en ver lengen van het straatwerk in deze gemeente. Zaterdag 1.1. des nam. 7 uur werd door het gemeentebestuur aanbesteed het schoonmaken en zoo noodig verdiepen van de binnenhaven alhier. De uitslag was als volgt: G. Vlot, f 189; J. W. den Haan, f 150; P. Pellikaan, f 150; J. P. van Oor schot, f 140; J. Zwets, f 119,20; J. v. d. Mijl, f 112,48*; D. den Haan, f 105,25. Zaterdag 1.1. trad in de Nutszaal als spreker op, ter aanbeveling van den vrij zinnigen candidaat, de heer v. d. Voorden en eergister ter aanbeveling van den can didaat der antirev., de heer C. E. van Koets veld. Beiden hadden een volle zaal. ROSSUM. Onder de ongeveer 1400 in woners dezer gemeente zijn er 71 boven de 70 jaar, waarvan er 18 de 80 en 1 zelfs de 90 jaren te boven. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven De aanvoer van melk- en kalfvee op de markten is aanmerkelijk minder dan kort geleden. Ook vet vee wordt weinig aange voerd; eerste qualiteit is er bijna niet. Er is weinig gras en het vee groeit slecht. Verschillende weiden, welke'voor hooigras bestemd waren, zijn ingeschaard. Het hooi gras zal daardoor zeer duur zijn. Eerste qualiteit kalfvee ging naar Frank rijk; het overige melkvee was lager in prijs. Vette en nuchtere kalveren werden goed betaald. Biggen iets lagervette en dragende var kens prijshoudend. Lammeren duurder; schapen iets stijgend. Paarden duur. De prijzen waren als volgt: vet vee lste kwaliteit 71 72 ct., 2de kwaliteit 63 64 ct., vette kalveren 59 61 ct., vette var kens 54 a 57 ct., voor Engeland, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 f 225, neurende f 110 f 170, guste f 150 a f 190, pinken f 40 a f 85, kalveren f 12 a f 28 biggen f 6 a f 10, drachtige zeugen f 55 a f 70, drachtige gelten f 40 k f 52, schot telingen f 20 a f 32, schapen f 14 a f 26, luxe-paarden f 470 a f 610, werkpaarden lste kwaliteit f 300 a f 450, 2e kwaliteit f 200 a f 295, twee-en-een-halfjarige f 140 a f 225, anderhalf] ar ige f af per stuk. Gedurende de afgeloopen week werden op de Beneden-Waal gevangente Gorin- chem 20 zalmen, 70 elften en 12,162 fiaten, te Woudrichem 46 zalmen, 270 elften, als mede snoek, baars, bliek, berm, paling en grondel, te Brakel 26 zalmen en 420 elften, te Herwijnen 8 zalmen en 190 elften, te Zaltbommel 6 zalmen en 140 elften, te Rossum 3 zalmen en 180 elften, te Bato's Erf 1 zalm. Aan de vischmarkt te Gorinchem besteed de men voor zalm f 1,12 a f 1.60 per 4 kiloelften f 0.55 a f 1.60, voor finten 8 a 12| ct. per stuk, witvisch a ct, baars ct. per i kilo. Uiuneiiland. De doop van prinses Juliana. Omtrent deze plechtigheid, welke Zaterdag in de Willemskerk te 's-Gra- venhage plaats had, vernemen we het volgende Door haar eenvoud treffend en in drukwekkend was de plechtigheid in de kerk, die zich van twaalf uur af begon te vullen met de genoodigden en toeschouwers. Staande in den kansel wachtte de predikant de komst af van de Konink lijke familie, om den heiligen dienst te beginnen. Inmiddels praeludeerde nu en dan het orgel. Te klokke half twee, terwijl het koor ootmoedig zong: „"Den hoogen God alleen zij eer!", en alle aanwezigen eerbiedig waren opgestaan, toen schreed daar de stoet van vorsten het kerkge bouw binnen, door den opperhofmaar schalk met zijn staf voorafgegaan en van kerkeraadsleden en kerkvoogden omgeven. Maar te midden daarvan wa ren aller oogen gericht op onze Ko ningin, de jonge Moeder, die met een frissche gelaatskleur en als verjongd, aan den arm van haar gemaal naar haren zetel werd geleid. En in haar sierlijk champagnekleurig sleepgewaad, de blauwe bandelier om van het groot kruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, den stroohoed gegarneerd met een witte aigrette, zoo trof Hare Majesteit een ieder door den voorna men eenvoud harer gracieu.e verschij ning. Terwijl er in de gezichten van het jonge ouderpaar een ontroerende blijheid door vromen ernst werd be dwongen. Achter hen volgdeGrootmoederEmma aan den arm van Hertog Johan Albrecht van Mecklenburg, de Groothertogin- Moeder van Mecklenburg, de Vorstin Marie von Wied en de overige vorste lijke getuigen van den doop. Toen nam de dienst een aanvang met gezang en gebed, een inleidende predicatie, waarin de predikant allen welkom heette in dit huis des gebeds, waar Koningin Emma ook onze Ko ningin Wilhelmina ten doop heeft ge houden, en waarbij de voorganger vooral er den nadruk op legde, dat „de eigen lijk gezegde doopsbediening de hoofd zaak is van dit samenzijn, waaraan geen andere bedoeling valt te verbinden" Inmiddels klonk van buiten in de kerk het gebeier der klokken door, ten teeken dat de jonggeboren Prinses door de dichte volte heen in aantocht was En na dit waarschuwend geluid boog de Koningin zich telkens wat verder naar voren, in spanning of haar Kindje nog niet zou worden binnengedragen. Een blijkbare onrust van de Moeder voor het wichtje dat nu naderde in den sprookjesachtigen stoet. De oppercere- moniemeester begaf zich eenige malen naar den ingang van de kerk, kwam dan terugtot de voorganger juist de woorden had gesproken „Nu is mijn inleiding ten einde". Meteen, spontaan, verrees heel de gemeente. Een oogenblik van welhaast hoorbare spanning. En toen verscheen langzaam de stoet, waarin de groot meesteres met het kindje in de armen, in het kerkgebouw. Deze nam plaats op een zetel vlak naast den preekstoel. Dr. Gerretsen was nu afgedaald vóór den preekstoel en sprak het doopfor mulier uit. En 't was of de Koningin telkens vooruit kwam in haar leunstoel, neigend naar Juliana, Haar Kindje, tot weldra voor de ouders het oogenblik kwam om op te staan, en mevrouw Groeninx van Zoelen, met een diepe buiging het Kindje neerlegde in Moe der's lang reeds toegehouden armen. Tusschen de vorsten en de hofdignita- rissen in, om het doopfond, stond in drukwekkend de slanke figuur der ver pleegster in haar zwarte gewaad, zwart gesluierd, onder den stemmigen hoed het bleeke gelaat. In het door den predikant uitgespro ken dankgebed wees deze er op, hoeveel dank ons volk verschuldig is aan Ju liana van Stolberg, de moeder van het geslacht van Oranje-Nassau, de moeder van geheel Nederland. Eu met grooten nadruk klonk het later in de toespraak van dr. Gerretsen, dat wij zonder Ju liana van Stolberg geen Prins Willem, zonder Prins geen vrijheidsoorlog, zon der vrijheidsoorlog geen Nederland zouden hebben gehad. Toen geheel overeenkomstig het voor af bepaalde, de waarnemend grootmees- teresse, het Vorstenkind aan H. M. de Koningin had overgegeven, trad de Koninklijke Moeder met den Prins aan haar zijde naar voren, terwijl de Vor stelijke verwanten zich achter het Ko ninklijk ouderpaar schaarden. En ter wijl allen waren opgestaan, klonk in diepe stilte het doopformulier„Juliana, Louise, Emma, Marie, Wilhelmina, ik doop U in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes, Amen Plechtig klonk daarop het door allen aangeheven „Dat 's Heeren zegen op u daal" en een treffend oogenblik volg de, toen de predikant Gods zegen af smeekte over „dit geliefde Kind, over onze Juliana." „Moge" aldus dr. Gerretsen „Uw zegen over haar nederdalen." „Ze gen dit Kind met Uw Heiligen Geest, met uw driemaal Heiligen Naam." Toen ging de Koningin naar haar zetel terug en kuste haar Kind. Zij bood het daarna den Prins aan, die mede aan Zijn dochter een kus gaf. Dit zullen de velen die hiervan getui gen waren niet licht vergeten. Eu zoo allerliefst opgetogen heeft de Koningin toen haar dochtertje dichter tegen zich aan gedrukt, en het niet meer afgestaanhet in haar armen ge houden toen de schare Juliana toe zong: „Dat 's Heeren zegen op u daal", het by zich gehouden op haren schoot, gedurende het dankgebed, waarbij heel de gemeente gebogen meebad voor het heil der kleine prinses, en onder het zingen van den slotpsalm: „Die gunst heeft God zijn volk bewezen Toen hebben de vorstelijke personen het kerkgebouw verlaten, terwijl de Ko ninklijke zangvereeniging „Excelsior" zong dézen lofzang: „Lof zij den Heer, den almachtigen [Koning der eere! „Dat aarde en hemel den lof Zijner [glorie vermeere." De bediening van den heiligen doop aan Prinses Juliana is een onvergete lijk schoone plechtigheid geweest. Bij den terugkeer van den stoet naar het Koninklijk paleis weerklonken we derom luidde hoera's, die zich voort plantten langs de menschenrijen, die aan weerszijden van den weg geschaard stondenhoera's, die tot een blij geju bel werden, telkens weer als mevrouw Groeninx van Zoelen het Koninklijk Kindeke verhief, om het der geestdrif tig met hoeden en zakdoeken wuivende menschenmenigte te toonen. Ook de Koningin en de Prins, die in een ander rijtuig dan dat, waarmede zij gekomen waren, naar het paleis .te rugkeerden, werden luide en hartelijk toegejuicht. Vóór het paleis had een demonstratie plaats, zóó geestdriftig, zóó indrukwek kend, dat zij tot een onvergetelijk oogen blik werd voor de duizenden, die daar op het voorplein en aan den ingang van de Paleisstraat waren. Korten tijd daarna, n.l. nadat het Koninklijk Echt paar het paleis was binnengegaan, ver schenen de Koningin, met de Prinses op den arm, en de Prins vóór een der ramen. H. M. verhief daarop een der kleine handjes van de Prinses tot een groet aan de menigte. Het volk was niet meer te houden en stroomde tot vlak voor de ingang van het paleis toe. Luide toejuichingen gingen uit de men schen tnassa op, totdat daar opééns als uit één mond door die duizenden het „Wilhelmus" werd aangeheven. De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct." meldt Ik verneem, dat op dit oogenblik de gouvernements-secretaris Van Rees en burgemeester Sweerts de Landas Wy- borgh de twee candidaten zijn voor Gouverneur-Generaal van Ned. Indië. De beslissende keuze is volgens mijn zegsman nog niet genomen, maar hij kan op goeden grond de meeste kans voor den burgemeester der Residentie reserveeren. Te Amsterdam is gistermiddag de 20- jarige juffrouw Bruinisse, die in betrek king is bij een familie in de Johannes Verhulststraat, in brand geraakt doordat haar kleeren met de vlam van het gas komfoor in aanraking kwamen. De ongelukkige werd in deerniswek- kenden toestand naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. Gisterenmiddag om kwart voor vie ren is op de Prinsengracht bij de Re guliersgracht te Amsterdam de heer v. d. L., een oude heer, hardhoorend en bijziende, door een A tax van de Am- sterdamsche Rijtuigmaatschappij over reden. Alle ooggetuigen verzekeren, dat de wagenbestuurder geen schuld aan het ongeval heeft. Gisteren is te Gorinchem in het Zie kenhuis overleden een persoon, die den avond tevoren met 2 anderen een koop man had aangerand. De overledene had bij de worsteling een messteek in den buik gekregen. Uit Veenendaal schrijft men: Herhaaldelijk hoorde men in den laatsten tijd van een begin van bosch- brand in 't dichte houtgewas der Rhe- nensche heuvelen; voor enkele dagen nog op den Heimerberg, van jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, burgemeester van Rhenendaarop in de dichte bos- schen van Prattenburgeen gevolg van het spelletje van jongens om met bran dende toppen van denneboomen rond te loopen, en zoo meer gevallen nog in den omtrek, doch telkens had men in den aanvang 't vuur nog kunnen stuiten. Heden, Zondag middag, ongeveer 12 ure was het evenwel erger. Van hier zag men ontzaglijke rookwolken opgaan op „den Berg", zooals hier kortweg de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2