Dienstbode, "gevraagd Benedenwaardeii HOOI6RAS 68.33.00 Heet. Joh. Vos Noleer voor: Kennisgeving. Ph. van Wijk Zoon, B RAKEL. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. i ïen m i 11o e n rstukken Sunlight Zeep worden elke week verbruikt; dit is het beste bewijs, dat Sunlight aan de verwachting beantwoordt. publiek verpachten: Openbare Verkooping verkoopen SneekH. Pollema (a.r.) [Heeft evenwel in het district Gorinchem de candida- tuur aangenomen.] Zaandam: K. de Boer Czn. (u.l.) Zuidhorn: G. Zij'ma (u.l.) De eerste stemming is voor geene der linker partijen gunstig geweest. Gewon nen niets verloren veel. In de oude Kamer beschikte de regeering over 49 stemmenreeds nu staat vast, dat zij in de nieuwe Kamer op 55 stemmen zal kunnen rekenen. Vier en vijftig leden der rechterzijde zijn gekozen, en de vijf-en-vijftigste stem zal Ede aan de regeering bezorgen, waar een antirevo lutionair met een christelij k-historischen in herstemming komt. Zij winnen 6 districten (Amsterdam VII en VIII, Enschede, Kampen, Enkhuizen en Go rinchem), en brachten hunne candidaten in 19 andere in herstemming, waartegen slechts het waarschijnlijk verlies van den zetel voor Ede over staat. Onder de verliezende partijen staan tot nu toe de Unie-liberalen bovenaan. Hun candidaat is gevallen in Amsterdam II (Lely), waar een sociaal-democraat met een christelijk-historisch man in herstemming komt; in Kampen, Enk huizen en Gorinchem, waar de zetels aan de antirevolutionaire partij overgaan Zij behielden 6 districten (Amsterdam I en III, Emmen, den Haag III, Meppel en Zierikzee) en komen in 17 districten in herstemming. Daaronder zijn er en kele, thans in de Kamer niet door Unie-liberalen vertegenwoordigd, welke goede kansen bieden op winst. Wij noemen b.v. Den Helder, waar de heer De Meester met den heer Staalman in herstemming is, en Schoterland, waar dezelfde heer De Meester niet zoover beneden den socialistischen candidaat bleef, metwien hij in herstemming komt. Ook de vrijzinnig-democraten hebben bij deze stemming reeds eenige veeren laten zitten. Zij verliezen Amsterdam VIII (Nolting) aan de antirevolutiou- naire partij. Zij verliezen ook den zetel van den heer Van Deventer in Amster dam IX en dien van den heer Limburg in Den Haag I, in beide welke distric ten een sociaal-democraat met een anti- revolutionnairen candidaat nader zullen hebben te kampen. In Oostburg krijgt de partij een zetel erbij, doordat in plaats van een vrij-liberaal die zich niet meer herkiesbaar gesteld had, een vrij zinnig-democraat als eenige vrijzinnige candidaat gesteld werd. Daarentegen werd in Den Helder, waar een vrij zinnig-democraat zitting had, die niet herkozen wilde worden, alléén een Unie liberaal candidaat gesteld. De vrijzinnig democraten nemen aan zeven herstem mingen deel; vier in districten, thans öok door hen bezet, waar de kans ze te behouden grooter is, dan die op verlies. Daarbij krijgen zij dan nu een kans, om Haarlem en Zuidhorn voor zich te winnen. Ook de vrije liberalen komen verzwakt uit den slag. De plaats van Amsterdam VII ging aan den antirevolutionnairen tegencandidaat over. Te Haarlem viel de heer Van Styrum uit, en komt de vrijzinnig-democraat met den ehristelijk- historischen in herstemming. Ook Oost burg werd reeds genoemd. Dadelijk gekozen is slechts de leider der groep, de heer Tydeman, te Tiel. De overige vijf der thans zittende vrije liberale leden hebben het niet verder dan tot herstemming kunnen brengen. Resten de sociaal-democraten. Ver kozen is hunner ditmaal nog niet één, doch toch lijkt er kans, dat zij in de nieuwe Kamer althans op de oude sterkte zullen terugkomen. Geslagen is de heer Van Kol, die de zetel voor Enschedé aan den antirevolutionnair moet afstaan. In elf districten komen hunne mannen in herstemming. Niet het geringste succes behaalde de nieuwe sociaal-democratische partij. De enkele candidaten, die zij hier en daar stelde, verwierven niet meer dan luttele stemmen. Binnenland. Bij het departement van koloniën is Woensdag het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië ontvangen: „In den nacht van 3 op 4 dezer von den hevige aardschokken in Korintji (Padangsche Bovenlanden) plaats, ge paard met een vloedgolf. Tweehonderd dertig dooden; veel gewonden; belang rijke schade. De noodige maatregelen tot het ver- leenen van hulp en bijstand zijn ge troffen". Bij dit telegram teekent de N. R. Ct. o.m. aan: Korintji mag niet (zooals in het te legram geschiedt) tot de Padangsche bo venlanden worden gerekend. Het is ge legen tusschen de Padangsche boven landen, de Djambische bovenlanden en Bengkoelen. Administratief behoort Ko rintji „tijdelijk" tot de afdeeling Djam bische bovenlanden. Dit ingevolge gou vernementsbesluit van 15 Juni 1907. Het gebied is vulkanisch. De Piek van Ko rintji (of Indrapoera) aan de zuidelijke grens der Padangsche bovenlanden, is een werkzame vulkaan. Blijkens een in het tweede kwartaal van 1908 gemaakten officieelen verken ningstocht naar Korintji, waarbij de geologische gesteldheid van het Barisan- gebergte en van de hoogvlakte van Ko rintji werd bestudeerd, bleek, dat ooste lijk van Korintji zich een bergreeks bevindt, gedeeltelijk door jong-vulcani- massa's bedekt. De hoogvlakte van Ko rintji is vermoedelijk een trogvormige inzinking; aan de randen treden warme bronnen te voorschijn. Het meer van van Korintji zal indertijd de geheole vlakte hebben ingenomen. Dat in het regeeringstelegram wordt gesproken van een vloedgolf moet mee- nen wij niet zóó worden opgevat, dat hier het zeewater een rol heeft gespeeld. Im ners: Korintji is een beslist hoog land. Echter kan het zeer uitgestrekte meer van Korintji buiten zijn oevers getreden, of wel zijn er bergstroomeu uit hun oevers getreden. Brussel en liet zich daar door een bank het op de chèque vermelde bedrag uit betalen. Hij is het laatst gezien te Rot terdam en moet het voornemen heb ben, naar Amerika de wijk te nemen. Naar wij vernemen, zal de lijfarts van H. M. de Koningin, dr. Roessingh, zich in verbinding stellen met den speciaal voor kinderziekten practisee- renden geneesheer directeur van het kinderziekenhuis te Utrecht, dr. Haver- schimdt. om in overleg met dezen ge neesheer de belangen te behartigen van de gezondheid van de jonggeboren Prinses Juliana, welke gezondheid in alle opzichten reden tot tevredenheid blijft geven. Naar de N. Ct. verneemt, bestaat het voornemen om ter herinnering aan de geboorte van Prinses Juliana een ge denkpenning te doen slaan. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, zal, met het oog op het verblijf van hei koninklijke gezin, op Het Loo, een in grijpende wijziging worden gebracht in de bewaking van het paleis. In plaats van den bekenden wachter op klompen, waarover indertijd zooveel geschreven is, zal een detachement marechaussées ter sterkte van 14 man, voor de be waking worden aangewezen, met dien verstande, dat twee ploegen van 7 man om den anderen nacht zullen dienst doen. Men schrijft bet volgende uit Den Haag Het ontwerp van wet tot nadere wijziging van art. 31 der Ongevallenwet, waardoor territoriale indeeling van de bedrijven mogelijk is geworden, is door de Eerste Kamer aangenomen. Uit hetgeen de regeering in de Ka mer heeft medegedeeld, kan worden afgeleid, dat, wegens het groote belang, dat de Rijksverzekeringsbank en de risico-maatschappen bij de nieuwe re geling hebben, het spoedig tot stand komen van het nieuwe tarief zooveel mogelijk zal worden bevorderd, zoodat de in werking treding op 1 Juli kan worden tegemoet gezien. Zijn wij wel ingelicht, dan houdt de Raad van State zich reeds eenigen tijd met de overweging van het tarief on ledig. In den nacht van Dinsdag op Woens dag, omstreeks drie uur, werd te Am sterdam de hulp van een politieagent ingeroepen door een tweetal 17-jarige meisjes, die met twee mannen uit rijden waren geweest, en zich nu door dezen bedreigd zagen. Toen de beambte tus schen beiden kwam, werd hij door de mannen vastgegrepen en zou in een sloot zijn geduwd, als hij niet ter ver dediging van zijn sabel had gebruik gemaakt. Bij de toen volgende worste ling ontving de eene aanvaller een sabelslag op het hoofd, terwijl de ander een steek in den wang kreeg. De eerste verwonding werd door middel van een snel verband verbonden, terwijl de wonde aan den wang in het Gasthuis werd behandeld. Beide personen zijn in ar rest gesteld. Men meldt uit Winterswijk d.d. 8 Juni: De resultaten, die men verwachtte na de onlangs verkregen uitkomsten, dat men nl. weldra de vaste kolenlagen zou aantreffen, zijn nog niet bereikt. Zooals men zich zal herinneren, was een weinig steenkool aangeboord op omstreeks 623 M. diepte. Men heeft thans op 695 M. diepte opnieuw zout aangeboord en op een diepte van 723 M. had men de onderzijde dier zoutlaag nog niet bereikt. Woensdag werd uit Tiel gemeld: Heden in den vroegen morgen is al hier gevankelijk binnengebracht de 21- jarige dienstbode v. D., uit Haaften, verdacht van kindermoord. Gisteren heeft zij met haar kindje de inrichting te Utrecht, waar de bevalling plaats had, verlaten gisterenavond vond men in een sloot bij Haaften het kinder lijkje gewikkeld in den doek der jonge moeder. Dit' lijkje werd hedennacht in handen der justitie gesteld, waarop de arrestatie der dienstbode volgde. De boekhouder eener firma te 's-Gra- renbage, in wien men groot vertrou wen stelde, maakte valschelijk een or derbrief op en ouderteekende dien met de handteekening van de firmanten, tegen afgifte van welken brief hij een chèque tot een bedrag van ruim 5000 francs ontving. Hij reisde daarop naar Een gerucht wil dat een Amster- damsche commissionnair in diamanten te Antwerpen een aanzienlijk bedrag aan diamanten zou hebben verloren. Bij onderzoek bleek, dat de commis sionnair te Antwerpen plotseling on gesteld is geworden en daarom ter ver pleging overgebracht werd naar Godes- berg. De familie kwam toen tot de ontdekking dat een portefeuille werd vermist inhoudende een bedrag aan diamanten. Een der bestuursleden van ^Casino" deelde mede dat het hier geen groot bedrag gold en weinig personen te Amsterdam er bij zijn betrokken. Het is vooralsnog onbekend of deze portefeuille ontstolen is, dan wel of men met een gewone vergissing te doen beeft. Het is niet buitengesloten dat de bewuste portefeuille in een safe te Antwerpen in bewaring is gegeven, zonder dat dit de familie bekend was. Van andere zijde wordt gemeld dat het bedrag eenige honderdduizenden francs zou beloopen. Castro. De New York Herald meldt, dat de ambtenaren van den Amerikaanschen geheimen dienst met de diplomatieke vertegenwoordigers van Venezuela in de Vereenigde Staten samenwerken, om de leiders van een vrijbuiterstocht in handen te krijgen, die ten bate van Castro tegen Venezuela ondernomen zou worden. Het heet, dat de vrijbuiters 30,000 geweren in Venezuela hebben trachten binnen te smokkelen, om er de aanhangers van Castro mee te wa penen. Over de samenspanning, die de aan hangers van Castro tegen de binnen- landsche rust in Venezuela beraamd zouden hebben, wordt nog uit New- York gemeld, dat de 30,000 Mausers, die zij naar Venezulea willen overbren gen, in een zuidelijke haven, vermoe delijk New Orleans of Mobile, gereed liggen. Zondag vertrok een stoomschip, dat de aanhangers van Castro onlangs van een stoomvaartmaatschappij hebben gekocht, met een geheimzinnige beman ning van de kust van Nort Carolina. Een ander kleiner schip had eenige dagen vroeger uit NewrYork zee gekozen. De Herald verneemt, dat Castro en zijn vrienden 1 millioen dollars in de onderneming hebben bijgedragen. Gar deras Guzman, Castro's secretaris, is, na zeer druk doend'e te zijn geweest, eenige dagen geleden uit New-York verdwenen. Het bewind van president Gomez schijnt nu krachtig te zijn gevestigd. De vrees, dat een ópstand ten gunste van Castro zal uitbreken, heet voorbij te zijn. Mogen wij de berichten in bui- tenlandsche bladen gelooven, dan heer- schen alom in den lande rust en ver trouwen. INGEZONDEN. De onderstaande verklaring werd door mij den lOden dezer, des voorm. ten 10.30 ure aan de Protest. Noord-Brabanter ter plaatsing aangeboden. Aangezien genoemd blad, met het oog op de verkiezing, een dag vroeger dan anders verscheen, ontving ik bericht dat het blad reeds was afgedrukt en dus niet kon worden opgenomen. Ik verzoek U dus mij behulpzaam te zijn, met de opname van het onderstaande. UwEd. Dienstwillige, N. v. d. MAADEN. VERKLARING (aan de Kiezers). Ik stel er prijs op te verklaren, dat de naam Jan Bouman, voorkomende on der de lijst van aanbevelers voor de vrij zinnigen (in de N. Gorinchemsche Courant) niet is dien van den gem. ontvanger, doch van Jan Bouman Hz. Door de gelijklui dende namen heeft het comité zich ver gist, onwillekeurig en geheel tegen de be doeling. Eerlijk bovenal! en liever willen wij, vrijzinnigen, het eerlijk verliezen, dan oneerlijk winnen. Hierbij behoort evenwel óók de mede- deeling, dat de Heer J. Bouman mij (v. d. Maaden) plechtig heeft verzekerd, dat de naam „Bouman" (de eenigste naam zonder voornaam), voorkomende in „de Stembus" onder de antirevolutionaire aanbevelers de zijne niet is en hij er hoegenaamd niets van weet. Waarou heeft Bouman, de eenigste uit de geheele lijst, geen voornaam? Wijk bij Heusden. N. v. d. MAADEN. Sunlight Zeep Schaafjes, om zachte Zeep te maken, gratis te bekomen bij Uw winkelier in ruil vour 5 omslagen. Marktberichten. Waterhoogte Maastricht (brug.) 10 Juni 0. o5 M. beneden 0. 11 048 Waterhoogte Heusden. Hoog Water Laag Water. 9 Juni 1.09 M. 0.35 M. - N.A.P. 10 1.08 0.36 11 1.0.32 Ad verten tiën. Een meisje van buiten, van goede ge tuigen voorzien, 17 jaar oud, P. G. zag zich gaarne geplaatst als voor lichte werkzaamheden. Adres letter AI aan het bureau van dit blad. tegen half Augustus a.s., bij een alleenwo nende juffrouw, P.G., goed kunnende werken en koken. Brieven onder letter V, aan het bureau dezer courant.' Een VQERMANSKAR en AARDKAR, benevens Een achtjarig PAARD, ruin, en bijhoorend Paardentuig, by den Eigenaar J. BROUWERS te Heusden. Ter overname aangeboden in eene welvarende plaats van Z.-H., een oud gevestigde ZAAK in Garens, Band en aanverwante Artikelen, met vaste cliën- tèie. Overname billijke voorwaarden. Goederen volgens factuurprijs. Eigenaar genegen met alles op de hoogte te stellen. Brieven franco in te zenden onder letter G aan het bureau dezer courant. Hurgerl(|ke Stand. Veen, over de maand Mei. Geboren: Hessel Johannis, z. v. Jan den Boer en C. Clement; Aart Dirk, z. v. J. Duisteren M. Millenaar; Neeltje, d. v. M. Scheurwater en G. TakGerrit, z. v. J. A. Verhoeven en A. Kamerman. Overleden: Johanna den Boer, 3 j.; Maria Buijs, 69 j., wed. v. W. Pijpe. -oo B. A. BOTSING DAMSTÉ, Notaris te Waardenburg, zal Arr(Idtt.g 18 Juni 1909. v.m. elf uur, in 't Veerhuis te Brakel, voor den Heer W. M. PELETIER, 100 perc. HQQ10RAS onder Brakel. 3 Poederooijen AanwijzerJ. H. VERMEULEN te Brakel. van onder Hedikhuizen, Engelen, Vlijmen, Baardwijk en Veen. zal op Dinsdag; den 99 Juni 1909, des voormiddags half negen uur, bij J. SPIERENBURGH in het „Wapen van Amsterdam" nabij de Wijksche Poort te Heusden, in het openbaar Breeder bij biljet omschreven. Wijkschepoort Holl. Nieuwe Z0UTEVISCH Noordvangst 30 ets. per pond. Holl. Nieuwe HARING, geen Schotsche Maatjesharing 10 ets per stuk. MEIKAAS 35 ets. per pond. K0MIJNE KAAS 20 Nog voorhanden OliDE KAAS 40 ets. per pond. o Beveelt zich ook aan voor 't leveren van alle Koloniale Waren, Fijne Koekjes, Chocolade en Suikerwerken tegen den meest concurreerenden prijs. De Firma Ph. VAN WIK ZOÜH, bericht hare geachte cliëntele dat hunne zaak te Heusden thans gecombineerd is met de zaak te Gorinchem en dat alle reparatiën thans te GOHIN- €ÜE1I uitgevoerd zullen worden en binnen 8 dagen wederom thuis bezorgd zullen worden, tegen de volgende lage prijzen: Schoonmaken van een horloge f 0,75 Nieuwe veer in een horloge 0,75 Horlogeglazen0,15 Horlogewij zers0,07 Schoonmaken van Regulateurs 1,25 Nieuwe veer in Regulateur 1,25 Gewone klokken schoonmaken 1,—- Schoonmaken van wekkers 0,50 Wekkerveer0,50 Verder beleefd aanbevolen voor het le veren en repareeren van huis-en kerkorgels tegen zeer billijken prijs. Nieuw spiegel-orgel f lOO. Steeds gebruikte ORGELS voorhanden. Het goedkoopste en beste adres voor het leveren en herstellen van TORE^IHIRflERkE^. GORINCHEH Mijnheer de Redacteur! HEUSD&N12 Ju i Op de graanmarkt besteedt men voor: Tarwe t 10.50 a /"li.50, Rogge f 0.70 a ƒ7.20, Qeret f -.a f Haver f 4.90 a f 9.50, Kool taad f-, Kaapkoeken f af Lijnkoeken af Eieren van tot et. LAND VAN ALTENA, 11 Juni. Aardappelen. Vroege f a f Blauwe f 8..'5 a f 8.50; Zeeuwen, f V0 k f 4.Jammen f k f Hooi Ie qual. f'\6kf 19.50 ie qual. (voor de pers) f 14.00 k 16 00 Klaverhooi f 15.00 k f 18.00 Wit stroo f k f .- Oeel dito f 10 k f 12 Varkens tot een gewicht van 75 K. O. 88 k 40 ets zwaardere 44 a 46 etBoter f 1.20 a 1.30 per K.O. Bieren j 0.80 k f 0 90 per 26. ALMKERK. Be zetting der boter is deze week op de markt f 0.62in de winkels dus f 0.67'/j prr a- Eieren O."-5 per 26 stuks. BESOOI JEN. 9 Juni. De prijs der Boter was heden 1.19 1.31 per Kilo. Aangevoerd 549 K.G. Eieren f 0.90 de 26 stuks. BUSSEN. 9 Juni. Be prijs der boter was heden van f 0.96 a f 1 26. Aanvoer 23 3 K.O. Zetting 1.18. lieren f 0.90 de 26 stuks. Het College van Regenten over de Gods huizen te Heusden Aanbevelend ALS BOVEN. Bestellingen worden aangenomen bij den Heer OVÈRWEEL, Wilhelminaplein alhier. Beleefd aanbevelend

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 3