Men meent in hem den steker te pak ken te hebben. Zaterdag is te Gent de Russische anauhist Hartenstdin (alias Meliger, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Hij stond terecht wegens afdreiging van geld met geweld, vervaardiging van bommen en het vermoorden van den commissaris van politie en een agent te Gent, die hem in hechtenis kwamen nemen. Te Chesterton, in Indiana, zijn Za terdagavond twee electrische tramrij tuigen, komende uit tegengestelde rich ting, op elkaar in gebotst. Er vielen tien dooden en twintig menschen kre gen wonden, onder welke er ettelijke doodelijk zijn. De oorzaak van het ongeluk was het verkeerd begrijpen van een bevel. Uit Boedapest wordt aan de Temps geseindTe Agram hebben ernstige ongsregeldheden plaats gehad tusschen de coalitionnisten en de Startsjewitsjers. De politie heeft krachtig moeten in grijpen om de orde te herstellen. Een groot aantal personen is opgepakt. Politiken vertelt van een u;tvinding die twee Denen, de gebroeders A. C. en L. S. Andersen, hebben gedaan, een toestel waardoor op zeer eenvoudige wijze langs de telefoondraad afbeeldingeu van personen en voorwerpen overgebracht worden. De gebroeders hebben de redac tie van Politiken de uitvinding getoond en een hekend ingenieur te Kopenhagen, die er meer van wist, verzekerde aan de redactie, dat de gedachte, die aan de oprichting ten grondslag ligt, nieuw en in zijn eenvoud geniaal is. Of zij practische beteekenis heeft kon hij nog niet zeggen. De uitvinders beweren, dat men, door de telefoon sprekende, ge makkelijk een of ander voorwerp, waar over men het heeft documenten, monsters van waren enz. over den draad kan laten zien, door het toestel met de telefoon te verbinden, mits natuurlijk aan de andere zijde van de telefoon een dergelijk toestel op de tele foon is aangebracht. De gebroeders Andersen hebben al meer uitvindingen gedaan. Het zijn zonen van een werkman en zij hebben onderwijs gehad alleen op lagere school en ambachtschool. Vertegenwoordigers van het Leger des Heils onderhandelen met den Ca nadian Pacific Spoorweg over den aan koop van een groot stuk land in Alberta om er een landbouwkolonie te vestigen. Het plan is alle Canadeesche immigran ten van het Leger daar te brengen. Het zou het grootste kolonisatieplan worden, dat er ooit geweest is, zeggen de officieren van het Leger. Uit Konstantinopel wordt aan de Temps gemeld: Uit naam derTurksche regeering heeft generaal Hamoed Sjefket pasja een nieuwe nota aan de mogend heden gezonden met het verzoek hunne troepen op Kreta te doen blijven. Iu een voorstad van Londen werd sedert Dinsdag een meisje van een jaar of zes vermist. Vrijdag bekende een man, die wegens landlooperij in hech tenis was genomen, vrijwillig dat hij 't kind had vermoord. Men vond in een rivier het kinderlijkje, met door gesneden hals en nog vele messteken. Over het voorval met het Engelsche stoomschip Woodburn maakt de Rus sische generale staf der marine de vol gende mededeelingen openbaar: In verband met meermalen voorge komen gevallen, dat zoowel Russische als vreemde handels stoomschepen de ligplaats van een zich in de Russische territoriale wateren bevindend smaldeel der vloot naderden en ongeacht de waarschuwing der wachtschepen binnen te korten afstand van het eskader kwa men, is het in de laatste jaren noodig geacht aanvullende regelen voor zulke gevallen vast te stellen, regelen welke voor de Finsche Scheren door den gou verneur-generaal van Finland ingevoerd en in Engelsche vertaling in de in Januari en April van dit jaar door het Engelsche departement van handel uit gegeven berichten voor zeevarenden afgedrukt werden. Den 16en dezer ging het Engelsche handelsstoomschip Woodburn onder lei ding van een Finschen loods uit de Scheren naar zee. Bij de nadering van het stoomschip van het ter reede van Pitkapasi liggende Keizerlijke jacht en de begeleidende schepen, voer de wacht houdende torpedoboot de Woodburn tegemoet, kwam het schip langszijde en beval het van koers te veranderen en uit het verboden gebied van het eskader te gaan. Daar de Woodburn trots die bevelen den koers op het Kei zerlijke jacht bleef houden, gaf de tor pedoboot drie losse schoten af. Toen het stoomschip desniettegenstaande niet van richting veranderde, werd metscherp geschoten op het bovenste gedeelte van het stoomschip. Toen tegelijkertijd de torpedoboot Emir Boekarski opmerkte, dat de Woodburn doorging met op het Keizerlyke jacht aan te sturen en reed8 de lijn van den beschermenden kring had overschreden, loste die torpedoboot eveneens eerst losse en daarna scherpe schoten uit het 7.5 c.M. geschut, waar door het onderste gedeelte van den schoorsteen getroffen werd. Dadelijk is toen, op last van den vlagkapitein, een officier aan boord van de Woodburn gezonden om de schade, aan de stoomboot toegebracht, op te nemen en vast te stellen, waarom de bevelen van het wachtschip niet opge volgd waren. De officier bevond, dat een 7.5 c.M. granaat door de bekleeding van den schoorsteen was gevlogen, een stoompijp van een reserve-machine op dek had verbrijzeld en bovendien een stoker door een granaatscherf licht aan den bovenschenkel gewond was. Bij het ondervragen van den kapitein bleek, dat de loods die het schip stuurde, den verboden kring wilde afsnijden. De ka pitein had slechts de aanwijzingen van den loods gevolgd. De Daily Chronicle vindt, dat alle vrienden van den vrede zich moeten verheugen over de kostelijke gevoelens, die blijkbaar tusschen keizer Wilhelm en tsaar Nikolaas tot uiting zijn geko men. De laatste gebeurtenissen op den Balkan hebben dus de betrekkingen tusschen de twee landen niet verstoord, en dat de ontmoeting aan andere be trekkingen van Rusland geen afbreuk doet bewijzen de bezoeken, die de tsaar eerlang aan Frankrijk en Engeland zal brengen. De Daily Graphic meent, dat de twee keizers zich verdienstelijk maken door hun bemoeienis voor den vrede en goede betrekkingen, maar als de volken in dezen niet hun vorsten volgen geeft 't niet veel. Het blad gelooft niet, dat de politieke tóestand van de wereld door de ontmoeting in de Finsche Scheren veel veranderd is. De Fransche pers gelooft evenmin, dat de ontmoeting in haar gevolgen veel te beduiden zal hebben, zoo zegt de Petite République: Rusland blijft de vriend van Frankrijk, alsook van Engeland, want Duitschland zal de spil blijven van het drievoudig verbond. De correspondent van de N. Y. He rald te Petersburg seint daarentegen (in tegenspraak met wat, volgens de Kölnische Zeitung, de houding van de meerderheid der Russische bladen is), dat over het geheel daar de indruk van de samenkomst gunstig i3; men verwacht er een groote ontspanning van in alle Europeesche kwesties. De Engelsche arbeiderspartij wil den 18en Juli te Londen op het Trafalgar- plein een betooging houden tegen de komst van tsaar Nikolaas in Engeland. Naar 't heet zullen kerkelijke lichamen er aan deelnemen. De Neue Freie Presse verneemt uit goed ingelichte Russische kringen, dat men, ondanks alle tegenspraak, vol houdt, dat er een ontmoeting tusschen keizer Frans Jozef en tsaar Nikolaas aanstaande is, te Weenen, te Ischl of elders. Uit Fes wordt d.d. 16 Juni gemeld, dat het leger van sultan Moelai Hafid verslagen is door den rogi. Van alle kanten komen vluchtelingen de hoofd stad binnen. Het regeeringsleger heeft zijn oorlogstuig voor een groot deel in handen van den vijand moeten laten. De Sultan moet verbijsterd en het magzen moet radeloos zijn. Melilla wemelt van Spaansche sol daten. Geen Marokkaan mag de stad binnen komen, of buiten het cordon gaan. In verband met deze strenge maat regelen is er een der laatste dagen een belangrijke vergadering gehouden. Wel 20 aanzienlijke stammen uit het Rif ontmoetten elkaar daar. Zij besloten een bondgenootschap te sluiten om,ge meenschappelijk tegen de Spanjaarden op te treden. De Spanjaarden schijnen er hun zin nen op gezet te hebben, de ontginning van de mijnen te Dezoela te beginnen, en de stammen uit de buurt om dat te verhinderen. Dezer dagen is een afvaardiging van Marokkanen den Spaansche generaal Marina gaan vragen wat hij met zijne wapeningen voor had. De generaal ant woordde, dat hij den vrijen toegang tot de mijnen van Dezoela wilde verzeke ren. De Marokkanen trokken daarop ver toornd weg, zeggende dat zij dit nooit zouden dulden en lieten dadelijk aan de naburige stammen weten, dat de vijandelijkheden tegen het einde van de maand zouden beginnen. Uit Tandzjer wordt aan de Matin gemeldTengevolge van de berichten uit Madrid, meldende dat Spanje een expeditie naar het Rif voorbereidt, heb ben de notabelen, de ambtenaren van het Magzen en de vertegenwoordigers van den Sultan den 20sten dezer een vergadering gehouden, om te overleggen wat zij zouden doen, indien de Span jaarden te velde trokken. De vergade ring besloot een protest op te stellen, dat aan de vertegenwoordigers van alle Europeesche Mogendheden gezonden zal worden. In dat protest zullen de Marokkanen verklaren, dat zij van het optreden der Spanjaards ernstige onlus ten vreezen. De Times verneemt uit Fes, dat de atmosfeer boven die stad zwaar is van den rook van de dorpen en de akkers die de troepen van den opstandeling Boe Hamara in brand steken. Het schijnt, dat de geheele omtrek van Fes wel haast verwoest zal zijn. De Marokkaansche ambtenaren en de kooplui te Fes hebben in de omstre ken groote eigendommen. De schade moet ontzaglijk zijn. Dezelfde correspondent meldt, dat Moelai Mohammed, de oudste broer van den Sultan, op geheimzinnige wijze gestorven is in 't paleis waar hij ge vangen werd gehouden. De begrafenis is in alle stilte geschied. Moelai Moham med werd altijd als de vermoedelijke opvolger van Moelai Hafid beschouwd. Te Saarbrücken zijn 40 menschen in hechtenis genomen, die verdacht worden van misdrijven tegen de zeden, begaan met 24 meisjes van 12 tot 16 jaar. De meisjes, die meerendeels nog niet aan haren schoolplicht hebben voldaan, zijn van school weggezonden. De Koningin van Spanje is van een meisje bevallen. De Turksche regeering heeft de be schermende mogendheden doen weten, dat zijin geval de internationale troe pen van Kreta worden teruggeroepen, zich met die mogendheden wenscht te verstaan over de inrichting van een definitief zelfbestuur voor Kreta. De Belgische bladen melden, dat de slaapziekte in de Kongokolonie, die totnutoe de blanken maar weinig teis terde, zich ook onder dezen begint te verspreiden. Tien van de honderd aan getaste blanken moeten er tegenwoordig aan bezwijken. New York heeft zwaar van de warmte te lijden. Maandag wees de thermometer er 97 graden Fahrenheit in de schaduw aan. Vele menschen vielen neer en de mineraalwater-kiosken werden bestormd. De wêerkundigen voorspellen nog groo- tere hitte voor de eerstvolgende dagen. De Mauretania heeft weer een Oce aan-record gemaakt. Zij heeft hare rei zigers uit New York na 4 dagen 17 uren 21 minuten te Liverpool aan wal gezet; hare vorige record-reis had 4 dagen 18 uren 11 minuten geduurd. Tusschen New-York en Londen duurde de reis 5 dagen 8 uren de snelste die ooit volbracht was. Sedert eenige maanden zoo meldt het H. v. Antw. worden er in de internationale treinen, die door België rijden, belangrijke diefstallen gepleegd. Het zijn vooral reiszakken, koffers, man den en koopwaren van groote waarde, zooals kant, enz., waarop de dieven het gemunt hebben. Hetgeen vooral in het oog springt is, dat deze diefstallen allen gepleegd werden in de treinen, waaraan de wagon no. 15334 gehaakt was, n.l. de reizigerstreinen 1210 en 1215, rij dende tusschen Aarlen en Brussel-Noord alsook in den trein no. 77. Vrijdag stond deze wagon op een zij spoor in de Noordstatie te Brussel. Een bediende,- die het rijtuig moest schoon maken, vond ondor de bank een zakje met vier trossen sleutels en twee tros sen „passepartouts", die bestemd waren om manden en reiszakken te openen. Het is dus niet te verwonderen dat er zooveel diefstallen gepleegd worden, en men aan de koffers en manden geen sporen van braak bemerkt. Een streng onderzoek is geopend. Er zijn Zondag te Liverpool ernstige godsdienstige onlusten tusschen Protes tanten en Iersche Katholieken geweest. Velen waren gewapend rnet sabels en poken. Verscheidene huizen werden vernield en een in brand gestoken. Bereden politie stormde meermalen onder een hagelbui van steenen op de menigte in. Een dozijn agenten zijn gewond. Er zijn vijftig menschen in in hechtenis genomen. Het gevecht schijnt uitgelokt te zijn door een troep gewapende Orangisten, die een kerkelijken ommegang wilden verstoren. De politie had van het plan bijtijds de lucht gekregen. Er waren daarom zeshonderd konstabels en on geveer 20 bereden agenten samenge trokken. Op het oogenblik, dat de ommegang zou vertrekken, kwamen een aantal mannen, die met sabels, messen, knup pels en steenen gewapend waren, uit een zijstraat op de katholieken afschie ten. De politie keerde den aanval, maar kreeg een hagel van steenen op haar hoofd. Aan het hoofd van de aanvallers stond een man, die een sabel zwaaide. De bereden politie deed verschillende uitvallen, maar de verstrooide menigte stroomde telkens weer samen. Een of ficier van de politie kreeg een jaap over een oor, dat het erbij hing, en verscheidene agenten liepen van fles- schen en steenen kwetsuren op. Ook ettelijke Orangisten werden verhavend. Voorde menigte voorgoed uiteenging, drong zij eenige katholieke huizen bin nen en sloeg er het huisraad kort en klein. Plaatsellik Nieuws. HEUSDEN, 23 Juni. Hoewel we van verschillende plaatsen vernamen, dat het er nu dan eens flink geregend had, was het of onze streek daarbij geregeld werd overgeslagen. Het gras staat dan ook overal te verdroogen en de klacht is algemeen, dat het fruit door de groote droogte afvalt. Dinsdag werd de dag met een zacht regentje begonnen en gevolgd door een kort onweder, begeleid door regenvlagen. Die regen heeft goed gedaandoch de boer zegt „er moeten nog verschillende zulke buien komen, voor het vocht tot den aardappel js doorgedrongen." VEEN. Maandagmorgen ontstond er ten huize van den arbeider S. plotseling brand, welke zoo in omvang toenam, dat binnen enkele minuten de woning tegen den grond lag. De brandspuit was spoedig ter plaatse, doch was niet bestand den brand te overmeesteren. Naar men ver neemt zijn huis en inboedel, welke voor een groot gedeelte gered werd, beide ver zekerd. Een defect in den schoorsteen kan misschien als oorzaak beschouwd worden. Dinsdagnacht werden door den ge meenteveldwachter een 4-tal personen be trapt, welke de jonge ooievaars van het nest bij den heer H. hadden weggehaald. 't Is wel jammer dat deze dieren niet onder de bescherming der wet vallen. Het nest was heel moeilijk te bereiken, doch daar deze dieren voor een goeden prijs van de hand worden gedaan, durft men nog al wat wagen. Wegens stijging der graanprijzen heb ben de bakkers zich genoodzaakt gezien, hun brood weder met 1 cent per 2 K.G. te verhoogen. ANDEL. De collecte j.l. Vrijdag hier voor den gewapenden dienst gehouden, heeft opgebracht de som van f8.46. Maandagnacht werden van het dak bij den heer A. Straver wederom de jonge ooievaars gestolen. BOMMELERWAARD. Bij een ingesteld onderzoek naar den stand der veldgewassen bleek, dat deze over het geheel tamelijk goed genoemd mag worden, hoewel alles naar een milden regen verlangt. De tarwe blijft kort van stroo; de rogge heeft zich goed ontwikkeldde erwten be ginnen in vollen bloei te gerakenverlangen deze gewassen naar regen, de havei begint door de droogte te lijden. De wintergarst, over het geheel goed ont wikkeld, krijgt op verschillende plaatsen veel zwart. De zomergarst staat betrekkelijk goed. De stand der peeën is voor den tijd van het jaar minder gunstig, hier is de droogte echter niet de oorzaak, doch het langdurige schrale, koude weer. De aardappelen staan over het geheel tamelijk gunstig op goed bemest land; op land in minder goede conditie is de stand slecht te noemen. In enkele dorpen begint het rooien en heeft aflevering plaats tegen f 6,25 f 6,50 per H.L. Over het beschot kan echter nog niet veel worden meege deeld. De klaver staat goed middelmatig; hier en daar is met het maaien begonnen. De hooioogst kan als mislukt beschouwd worden. Ongekend hooge prijzen worden bij de nu plaats hebbende verpachtingen besteed; naar schatting toch f 25 f 30 per 1000 pond op stam. Vele veehouders zijn reeds genoodzaakt geworden hun hooiland in te scharen, wegens gebrek aan gras, an deren gaan het vee in de wei voeren, weer anderen brachten het vee op stal, terwijl er ook verplicht waren het te veld staand koren af te maaien om zoo de beesten van voedsel te voorzien. Als natuurlijk gevolg groot aanbod van jong vee, doch geen handel en daling der veeprij zen. Slechts een flinke regen kan hier nog een kleine verbetering brengen. HERPT. De handel in kruisbessen loopt deze week ten einde. Zij die een wachtende houding aannamen op hooger prijzen zijn bitter teleurgesteld. De prijs aanvankelijk 10 cent, bedraagt thans nog 3 4 4 cent per K.G. Er zit dit jaar geen gang in den handel van dit product. Ook hier hebben reeds enkele per sonen een begin gemaakt met* het rooien van nieuwe aardappelen. De opbrengst valt niet mede, daar ze klein van stuk zijn. De kwaliteit was goed. AALBURG. Na Zondagvoormiddag door ds. Koolhaas uit Genderen bevestigd te zijn, deed ds. Trillaardt uit Scherpenisse tot ons overkomen, plechtig zijn intrede bij onze gemeente. Nadat zijn Eerw. zich op doeltreffende wijze aan zijne gemeente had verbonden, weid hem door de gemeente een zegebede toegezongen. Reeds voor den aanvang was het kerkgebouw meer dan vol, zoodat nog een groote schare zich met eene staanplaats moest tevreden stellen. WIJK. Was men de laatste jaren ge woon om dezen tijd volop van de nieuwe aardappelen te profiteeren, thans ziet men ze helaas nog bitter weinig; de verschillende nachtvorsten en de langdurige droogte, hebben er ook niet toe meegewerkt. De oude aardappelen die men nog vindt, wor den dan ook vanzelf tegen zeer hooge prijzen verkocht. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven De aanvoer ter markt, vooral van melk vee, is zeer groot, veel grooter dan gewoon lijk om dezen tijd van het jaar. Oorzaak daarvan is de groote schaarschte aan gras, welke de boeren noodzaakt te verkoopen. Dit treft vooral den minder welgestelden boer, die niet meer weide pacht dan vol strekt noodig is en dus dadelijk vast zit. Het melkvee is daardoor nu in prijs sterk dalende. Vet vee wordt gezocht; het is er bijna niet en wordt goed betaald. Paarden blijven duur. Met varkens gaat het ook goed. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 71 72 ct., 2de kwaliteit 63 64 ct., vette kalveren 59 4 60 ct., vette var kens 54 a 56 ct., voor Engeland, 4 alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 4 f 210, neurende f 110 4 f 162, guste f 150 4 f 185, pinken f 40 4 f 70, kalveren f 12 k f 24 biggen f7 4 f 11, drachtige zeugen f 55 4 f 70, drachtige gelten f 40 k f 50, schot telingen f 20 4 f 30, schapen f 14 k f 26, luxe-paarden f 490 4 f 610, werkpaarden lste kwaliteit f 300 4 f 420, 2e kwaliteit f 200 k f 290, twee-en-een-halfjarige f 140 f 220, ander halfjarige f k f per stuk. Gedurende de afgeloopen week werden op de Beneden-Waal gevangente Gorin- chem 41 zalmen, 10 elften en 1 steur, te Woudrichem 51 zalmen, 60 elften, als mede snoek, baars, bliek, berm, paling en grondel, te Brakel 20 zalmen en 36 elften, te Herwijnen 9 zalmen en 28 elften, te Zaltbommel 10 zalmen en 30 elften, te Rossum 3 zalmen en elften, te Bato's Erf zalm. Aan de vischmarkt te Gorinchem besteed de men voor zalm f 0,75 f 1.23 per kiloelften f 0.14 4 f 1.40, voor finten 4 ct. per stuk, witvisch 11 4 12 ct., baars ct. per kilo, de steur bracht f168 op. Iftiiiiieiiland. Nederland en Venezuela. De N. C. schrijft: Juist een week geleden werd in de pers medegedeeld dat het ministerie van buitenlandsche zaken telegrafische be vestiging uit Caracas had ontvangen van liet besluit der Venezuelaansche regeering waarbij een einde werd ge maakt aan de zending van dr. De Paul als gezant der Republiek te 's-Graven- hage. Van de omstandigheden die tot het plotseling ontslag van den heer Paul als gezant bij verschillende hoven van Europa leidden, vermeldden wij in ons Avondblad van 14 Juni het een en ander, hoofdzakelijk aaD de buitenland sche pers ontleend. Tot nu toe werd echter niet bekend, „dat het aan dr. De Paul verleende ontslag in zeer nauw verband staat met hetgeen in de laatst daaraan vooraf gaande weken tusschen de Nederlaud- sche en de Venezuelaansche Regeering is voorgevallen en dat het op 19 April jl. door den minister Van Swinderen en den heer De Paul geteekende pro tocol buiten werking geraakt en van nadere beslissingen afhankelijk gewor den is". Wij zijn in staat daaromtrent het volgende mede te deelen. Zooals men weet, bevatte het protocol een clausule volgens welke de diplo matieke betrekkingen tusschen de beide landen „van af den dag der ondertee- kening van dit protocol" worden her steld. Wel kwamen aan het slot van het stuk de woorden voor dat het onder havige protocol „aan de bekrachtiging der bevoegde overheden onderworpen (zou) worden", maar daaraan viel, vol gens de stellige verklaring van dr. De Paul aan den minister, geen andere be teekenis te hechten dan die eener bloote formaliteit, bestaande in de naar Ve nezuelaansche opvatting noodige, uit drukkelijke ratificatie door den Presi dent zelveu. Met name van een nadere ratificatie door het Congres (het Wet gevend Lichaam) zou geen sprake zijn dit werd door den heer De Paul den minister zoo mondeling als schriftelijk verzekerd. Van Nederlandschen kant stond dus, daar dr. De Paul oogenschijnlijk geheele volmacht had, aan het in werking tre den van den inhoud van het protocol dadelijk na de onderteekening niets in den weg. Op 22 April nam de Minister derhalve namens H. M. de Koning zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in ontvangst en daarmede waren de diplomatieke betrekkingen hersteld. Maar tegen het einde van Mei kwam een schrijven van dr. De Paul aan het departement, behelzende dat door de Venezolaansche Regeering bezwaar werd gemaakt tegen de onveranderde goed keuring van hetgeen in het protocol

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2