55 N.V. 's-llcrtojveiibossclic llanuiaclurenliandel van Vroom «V Dreesmano. van: Japon- en lilousenstoffeii, Gemaakte Goederen, Witte goederen, Tapijten, enz. lideeling Mantels: Mantel-Costuums. MooreiÈ Ijj het NiemsM yoor M Land Tan Hensden en Altena van Zaterdaa 26 Jrnii 1909, No. 2852. Boeren -Brandwaarborg -Mpij Ti. waarborgkapitaal f 100.000.00. Fantasie Paletots, Zwarte Paletots, Stofmantels, Jakuets, Wegens enormen voorraad voor spotprijzen, f 2,903,904,90 5,90 tot f29, BUITENLAND. Bij Wattwil, in het kanton St. Gallen, (Zwitserland) is in den nacht van Maan dag op Dinsdag brand ontstaan in een oud houten huis met schuur, dat be woond werd door Italiaansche werklie den, werkzaam aan de spoorlijn van het meer van Constans naar Toggen- burg, met vrouwen en kinders, in 't geheel 65 menschen. Hiervan zijn ten minste 12 in de vlammen omgekomen of door den rook gestikt. Woensdag morgen waren er 12 lijken te voorschijn gehaald, maar men had toen nog niet de zekerheid, dat er niet nog meer lijken onder de aschhoopen lagen. Bij de vlucht uit het brandende huis zijn verscheidene menschen gewond. Tevens is in dat kanton Dinsdagavond 6 uur de Bruggwald-tunnel, van den in aanleg zijnden spoorweg Toggenburg- meer van Constans, over een lengte van 25 meter ingestort. Deze tunnel is 1733 meter lang. Het boorwerk, dat geen moeilijkheden van belang opleverde, is enkele weken ge leden gereed gekomen. Men was nu bezig den tunnel op do vereischte breedte te brengen en bij te werken. Het ongeluk heeft plaats gehad on geveer 200 meter van den noordelijken tunnelingang bij Wittenbach. Met een donderend geraas stortte het uit zachte mergel bestaande gewelf van den tunnel in. En ineens was het er pikdonker; alle lampen waren uitgegaan. Twee werklieden konden naar buiten vluchten, en oogenblikkelijk werd toen van beide kanten van den tunnel uit het reddingswerk begonnen. Na moeilijken arbeid werden er vijf gewonde werklieden en negen lijken uit den tunnel gehaald. Er werden toen nog zes of zeven man vermist. Alle slachtoffers waren Italianen. Door verdere instorting van het tun nelgewelf werd het reddingswerk zeer bemoeilijkt, 't Schijnt aan den ingenieur Bacchi het leven te hebben gekost. Men denkt, dat het wel een week duren zal, voordat de heele tunnel ont ruimd is. Te Werhun, in Pennsylvanië, heeft Woensdag een ontploffing plaats gehad in een kolenmijn van de Lackawanna- maatschappij. De explosie viel voor in een pas geopend gedeelte der mijn. Het was bekend, dat het nieuwe ge deelte der mijn gevaarlijk was. Omtrent den omvang der ramp luiden de be richten zeer tegenstrijdig. Enkele tele grammen behelzen, dat er een 150 wer kers in de mijn zijn opgesloten, andere weer stellen het totaal der vermoedelijk verongelukten op niet meer dan 20. Vast staat, dat reeds vele dooden en ook tal van zwaargekwetsten zijn boven gebracht. Uit de opening der mijn, welke niet ver ten noorden van Pitts burg is gelegen, stijgen rookwolken op. In de onmiddelijke omgeving van de schacht spelen zich allerlei droeve too- neelen af. Een der Peterburgsche bladeD, de Slowo, welk blad wel eens goed is in gelicht over quaesties van buitenland- sche politiek, verzekert met tamelijke beslistheid, dat de Duitsche en de Rus sische ministers van buitenlandsche zaken hij de ontmoeting indeFinsche Scheren een lang onderhoud hebben gehad, waarvan het eindresultaat is ge weest, dat Duitschland aan Rusland volledige vrijheid van handelen laat ten opzichte van de Perzische quaestie. Uit Grass-valley, in Californië, werd Donderdag geseind, dat daar en ver in den omtrek een zoo hevige aard beving is waargenomen als in geen jaren aldaar is voorgekomen. Woensdagnacht zijn te Messina drie aardschokken waargenomen, waardoor drie muren ingestort, doch geen onge lukken zijn veroorzaakt. Woensdagavond te half elf is te Mes sina een vrij sterke aardschok gevoeld, die zes seconden aanhield. Een telegram uit Tandzjer aan de Heraldo meldt dat de berichten van Fez hoe langer hoe alarmeerender lui den. De in de buurt van Fez wonende stammen loopen naar de zijde van den pretendent over. De door den Sultan tegen den pretentent afgezonden troe pen toonen niet geneigd te zijn te vechten. Van uit Fez kan men ont zaggelijke rookkolommen zien, welke afkomstig zijn van door den preten dent in brand gestoken tentdorpen. Het schijnt, dat de plotselinge ver andering in de weersgesteldheid zich over geheel Europa uitstrekt. Tenmin ste de berichten uit Zwitserland, Noord- Italië, Tirol en Zuid-Duitschland zijn alle: bedekte lucht, regen, en verlaagde temperatuur; slechts uit Toblaeh wordt melding gemaakt van mooi weer bij een temperatuur van 20 graden Celsius. Op het Killarney-meer in Ierland is een boot met negen toeristen en vier roeiers, in een storm omgeslagen. De toeristen, onder wie vijf vrouwen wa ren, zijn allen verdronken en van de roeiers zijn er maar twee gered. In 1902 zijn er ook bij een dergelijk ongeluk dertien toeristen verdronken. Nu waren zij ook met hun dertienen in de boot. Het staat nu vast, dat de Duitsche ontdekkingsreiziger dr. Brunhuber en Schmitz op een reis in China begin Januari door lieden van den stam Noe vermoord zijn. Twee bedienden, die gevangen genomen waren, zijn door Chineesche troepen bevrijd. Dezen heb ben de negen voornaamste schuldigen gevat. Een deel van de bagage van de reizigers is in veiligheid gebracht. Door de politie te Brussel zijn anar chistische aanplakbiljetten in beslag genomen, in welke heftig wordt gepro testeerd tegen de veroordeeling van den Russischen anarchist Hartenstein, een vonnis, zegt het biljet, dat „gebo ren is uit haat, vrees en lafheid". Tevens geven de anarchisten te ken nen, dat voor hen het uur is gekomen om zich te wreken op de juryleden. „Zij weten, dat de anarchisten voor niets terugdeinzen en hoe zwaar aan Umberto, Mac Kinley en Carnot hun wreedheid te staan is gekomen." Een zonderlinge dame, Hedwig Egge, die in een gasthuis te Mainz is ge storven, heeft aan kardinaal Kopp haar vermogen van 185,000 mk. vermaakt. Zij had er tijdens haar leven maar 50,000 mk. van belegd en droeg de overige 135,000 mk. altijd in een beurs bij zich. Een avontuurlijke reis heeft een En- gelsch zeilschip, de Denbigh Castle, gehad. In October zeilde het van Car diff uit naar Mollendo in Peru. Den Ben December werd het op zee gepraaid. Sinds hoorde men er niets van, en men vreesde 't ergste. Nu is er bericht ge komen, dat het te Fremantie in West- Australië is aangeland. Het blijkt, dat de kapitein na keer op keer, Kaap Hoorn willende omzeilen, teruggeworpen te zijn, den steven wendde en besloot langs de Kaap de Goede Hoop zijn doel te bereiken. Toen het schip te Fremantie aankwam, was het 252 da gen op zee geweest. De Madrileensche Muudo meldt, dat er vermoedelijk 16,000 Spaansche sol daten naar Melilla en andere plaatsen van het Rif gezonden zullen worden. Het Grindelwald ligt geheel qnder de sneeuw. Reeds Dinsdagavond bracht de wind uit het Zuidwesten regen. In den nacht viel daarop sneeuw, die wei den en boomen met een dikke laag bedekt. De takken van de boomen be- zwijken er onder. Groente, eras- en boomvruchten zijn ten deele vernie- ïgd. De vreemdelingen kijken er van op. Daar de godsdienstige onlusten tus- achen Orangisten en katholieken te Lu erpool zich ook onder schoolkinde ren voortplantten en woedende, met keukengerei gewapende moeders hierbij een handje helpen, zijn er Dinsdag vijftig Anglikaansche katholieke en openbare (schoolraad-) scholen, voor- loopig tot Maandag, gesloten. Maar de kinderen loopen nu bij den weg en helpen de nog altijd voortdurende op winding vermeerderen. Na den zeilwedstrijd, die van wege de Noordduitsche zeilvereeniging op de Beneden-Elbe is gehouden, heeft de Keizer zich voor Altenbruch aan boord van de daar geankerde stoomboot Deutschland van de Hamburg-Amerika- lijn begeven, waar hij de prijzen uit deelde. Bij het daarop volgende feestmaal antwoordde de Keizer op den toost, dien burgemeester Burchard uit Ham burg op hem instelde, met een rede, waarin hij zeide: U hebt allen met belangstelling mijne reis naar de Fin- sche Scheren gevolgd, waar mij zulk een warme en gastvrije ontvangst door den Keizer aller Russen en de zijnen ten deel viel. Het verheugt mij, in staat te zijn juist aan u, als vertegen woordigers van de handelswereld, die bij den vreedzamen loop van zaken in de toekomst belang hebt het volgende over de beteekenis van dat bezoek te kunnen meedeelenKeizer Nikolaas en ik zijn overeengekomen, dat onze samenkomst als een sterke bekrachti ging van den vrede opgevat moet wor den. Wij voelen ons als vorsten tegen over onzen God verantwoordelijk voor het welzijn van onze volken, die wij, voor zooveel ons mogelijk is, langs den weg des vredes vooruit willen brengen en tot welvaart voeren. Alle volken hebben behoefte aan vrede, om zich onder zijn schuts ongestoord aan de groote beschavingstaak van hun oeco- nomische en commercieele ontwikke ling te kunnen wijden. Daarom zullen wij beiden er steeds naar streven, voor zoover in ons vermogen ligt, met Gods hulp voor de bevordering en bescher ming van den vrede werkzaam te zijn. Uit Saloniki werd gisteren gemeld Een oproerige bende heeft te Tsjer- koertha een Bulgaar gevangen genomen, diens dochter gedood en zijn vrouw gewond. De gendarmerie kwam tus- schenbeido. Eén gendarme en drie op standelingen werdeu gedood, terwijl vijf personen gewond werden. Te Petersburg zijn Woensdag meer dan honderd nieuwe gevallen van a--'/ 'V'" V ■I'-..-,". ïrtïMïisv ■'y.-'-j: - cholera voorgekomen. Er zyn op straat ambulance-rijtuigen opgesteld, om de menschen op te nemen, die op straat door de ziekte overvallen worden. De verkoop van sterken drank in het klein is tusschen Zaterdagmiddag en Maandag verboden. Dit is gedaan, om te verhinderen dat de werklui zich van hun loon bedrinken. Een groot per centage van de choleralijders heeft de ziekte in staat van dronkenschap op- geloopen. De cholera heeft zich ook vertoond op Mariehamn, een Finsch eiland. Het Russische kabinet heeft besloten, dat de regeering de rioleering van Peters- burg en de verbetering van de water leiding zal uitvoeren. Het werk zal onder toezicht van een bijzondere commissie geschieden, waarvan de Tsaar den voor zitter benoemt. Men schat de kosten op 120 millioen gulden, voor welk be drag een leening zal aangegaan worden. Men raamt den duur van het heele werk op 15 jaar. De Times bevat een bericht volgens hetwelk een maatschappij de verplich ting op zich heeft genomen aan twee schatrijke Engelsche filantropen, lord Iveagh en Sir Ernest Cassel, 71/» G. radium te leveren tegen 100 fr. per m.G., dus 750.000 fr. Deze hoeveelheid radium zal worden aangeboden aan het „Radium Institute", dat tegen het eind van dit jaar gereed moet zijn tot het opnemen van de lijders aan kanker, die een radiumkuur willen beproeven. ADVERTENTIEN. ONUEKLINGE gevestigd te Zwolle. KONINKLIJK GOEDGEKEURD. Directeur: JASPER WARNER. Bovengenoemde Maatschappij verzekert: b. Meubilaire-, lijf- en andere roerende goederen c. Gereedschappen en machines, dienstig aan landhouw en veeteelt; d. Runderen, paarden en ander vee, dat ook tegen hemelvuur in 't open veld ver zekerd kan worden zonder premiever- hooging; De premie is naar gelang van bouwaard en bedekking slechts van f 1.50 tot f 2.50 per duizend verzekerde waarde, benevens 40 cent administratiekosten en eene geringe kosten in het jaar van toetreding. A. D. BAAIJENS te Herpt. 175 stuks 90 lang, spotkoopje, f 1,50—2,50. 200 90 en 100 lang, prima stoffen, f 3,50—4,50. 125 zuiver wol met zijde gevoerd, f5,50—6,50—7,50. 250 stuks, alleen prima kwaliteiten en moderne garneering, f 5,90—6,90—7,90 en hooger. 125 stuks, spotkoopje, f 1,95—2,90—3,90—4,90, betere soorten f 5,90—6,90—7,90—8,90 en hooger. 50 laken en zijden Jaknets, f 0,95—1,95. Costuumrokken, 500 stuks, 98 ets., f 1,45-1,95—2,90-3,90 en hooger. >v.: - -•••■ ...t 's-Bosch. a. Boerenbehuizingen, gebouwen en hooi bergen etc.; e. Koren, hooi en veldvruchten. Door hare inrichting de roordceligste. Geeft den meest solicden waarborg. Vraagt inlichtingen bij den Agent 24-25-26. Groote Ui wegens Verbouwing

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 5