De Correspondencia de Espana ver neemt uit Tandzjer, dat Moelai Moham med, de kortelings overleden broer van sultan Moelai Hafid, op diens last ver geven is, omdat hij van plan was Abd oel-Azis, den vorigen Sultan, weer op den troon te helpen. Verscheidene voor name Marokkanen moeten in het geheim ingewijd geweest zijn. De berichten over het weer uit allerlei landen vormen een vreemd allegaartje. In Engeland klaagde men Vrijdag, ge lijk bij ons, over regen en koelte. In New-York heeft een donderbui Vrijdagavond den ondraaglijk heeten dampkring opgefrischt. De menschen juichten toen de eerste druppels vielen. Op den middag had de thermometer in de straten van New-York 99 graden in de schaduw en te Phoenix in Ari zona zelfs 106 graden aangewezen. Duizenden boeren hadden het veld werk gestaakt en ook in vele rabri eken lag het werk stil, omdat de werklui het niet vol konden houden. Donderdagavond verkeerde New-York half in de duisternis, omdat de men schen de warmte van het kunstlicht niet konden verdragen. Er bezweken tusschen Donderdagavond en Vrijdag ochtend negen menschen tengevolge van de hitte. In de tramrijtuigen en spoortreinen zag men de menschen van de beurs in hemdsmouwen met palmbladwaaiers zitten. Op het hoofd hadden velen een strooien hoed, die met vochtige groene blaren gevuld was. Weer anderen droe gen witte helmen, als in de tropen. Te Bonneville (Haute-Savoie) is een twaalfjarige schaapherdersjongen, die Dinsdagnacht uitgegaan was om naar schapen te zoeken, in de sneeuw ver dwaald. Er zijn expedities op uit ge stuurd om hem te zoeken. Arctic van het Denen-eiland (Noord west-Spitsbergen) is teruggekeerd met de tijding dat de ballonloods door den wind was weggeslagen. Wellman zelf, die op het punt stond uit Tromsö naar het Denen-ePand te vertrekken, heeft daarvan afgezien. Het is daardoor zeer de vraag geworden of Wellmann zijn ballontocht dit jaar nog wel zal kunnen aanvaarden. Uit Tandzjer wordt gemeld: De stam der Andjera's heeft den Duitschen en den Engelschen gezant het verzoek doen toekomen, om den vertegenwoordiger van den Sultan, El Gebbae, in dier voege te bewerken dat gij Raisoeli afbrengt van diens plan tot een expeditie tegen de Andjera's. Raisoeli, die door Moelai Hafid tot gouverneur van de Andjera's benoemd is, wil de erkenning van zijn door de Andjera's verjaagden vertegenwoordiger met wapengeweld afdwingen. De ver tegenwoordiger van den Sultan zal in den gewenschten zin handelen, daar de Andjera's dreigden op Europeanen te zullen schieten. In den staat Washington, gelegen in den Noord-west-hoek der Unie, is een nieuwe, krasse wet van kracht gewor den, welke aan personen, die willen trouwen de verplichting oplegt, zich eerst ^nedisch te laten onderzoeken. Het huwelijk kan dan enkel worden voltrokken, indien de medicus, die het onderzoek heeft verricht, een cer tificaat afgeeft dat den gezondheidstoe stand van den betrokkene(n) trouwlus tige in orde verklaart. Vrouwen van 45 jaar of ouder zijn van dat onderzoek vrijgesteld. In de stad Seatle hebben zich sinds de inwerkingtreding der wet reeds 10 paren bij den betrokken ambtenaar voor een huwelijk aangemeld. Acht paartjes hadden de vereischte certifica tiën bij zich. De beide andere paren zeiden, dat zij zich niet aan het wet telijk voorschrift wilden onderwerpen, maar zich te Britsch-Columbië zouden laten trouwen. Uit Konstantinopel werd Maandag gemeld, dat aan den Bosporus een groote brand heeft gewoed, waardoor het pa leis van prinses Senia, de zuster van Abdoel Hamid, en eenige aangrenzende gebouwen vernield zijn. Een belangrijke ontdekking werd onlangs gedaan in de Kempen, te Moll (provincie Antwerpen). Aldaar is een onderaardsclie waterplas ontdekt, die groot genoeg zou zijn om heel laag België van drinkwater te voorzien. De ingenieurs Putzeys en Rutot beweren, dat de plas 65,000 H.A. breed, bij 25 30 M. diep is. De regeering heeft, naar het Gentsche blad le Bien public meldt, besloten den omvang van de onderaardsclie water-laag nauwkeurig te laten opnemen en middelen worden bestudeerd om die te leiden. De gemeente Moll en de volksvertegenwoordiger voor Turnhout, baron de Broqueville, stellen groot belang in de zaak. De gemeente gaat met staatshul p een proef put bouwen die zoowat een 10.000 francs zal kosten. Als die put klaar is, zal er omtrent twee maanden lang gepompt worden. Daarna worden wetenschappelijke waar nemingen gedaan. Slaagt de proef, dan wordt Moll met staatshulp van een waterleiding voorzien. Het kamp van Beverloo, waar het drinkwater te wen- schen laat, zal er ook van bediend worden. Loopt alles geheel naar wensch mede, dan kan de regeering eraan denken het water te leiden over heel laag België. Na de kolenvelden de waterbronnen. Zondagnacht is de Zweedsche gene- raal-majoor Beekman, hoofd van de kustartillerie, te Moskou, met revolver schoten in den rug gedood. De generaal, kolonel Dahlgren en andere officieren waren, in gezelschap van anderen, ook dames, op het plein Karei de Twaalfde, tegenover den ko ninklijken tuin. Plotseling kwam een man te voorschijn en schoot verscheiden malen. Een van de kogels velde gene raal Beekman, een andere, waarschijnlijk voor kolonel Dahlgren bestemd, trof dr. Levander in de heup, maar niet levensgevaarlijk. Dadelijk daarop schoot de moordenaar zich twee kogels in het hoofd, waaraan hij stierf. Hij heette Adolf Hiamarvang. Men heeft een pak kranten (exemplaar van De Brand) op hem gevonden. Vermoedelijk was hij een krantenverkooper. De directie van de Zwitsersche Bonds- spoorwegen heeft aan het departement voor spoorwegen rapport uitgebracht omtrent den uitslag van haar onderzoek betreffende het bevaarbaarmaken van waterwegen in Zwitserland, met een berekening van de kosten. In aanmerking zouden komende Rijn van Bazel tot het meer van Con- stans, de Aare van Waldshut tot het Bielermeer, de Limmat tot Zurich, de kanaliseering van de Tösz tot Winter- thur, de verbindingen tusschen het Bielermeer, het meer van Neufch&tel en het meer van Genève. De kosten van bevaarmaking van deze waterwegen zijn geraamd op 180 millioen francs; de jaarlijksche kosten op 9.5 millioen francs. Een directe rentabiliteit zou naar het oordeel van de directie der Bondsspoor- wegen niet te verwachten zijn, en zij meent, dat, uit oeconomisch oogpunt beschouwd, eerst tot het werk zou moe ten worden overgegaan, wanneer het Zwitsersche spoorwegnet door toeneming van het verkeer aan de grens van zijn vervoervermogen zal zijn gekomen. moeilijk, een juist oordeel te krijgen over de mindere of meerdere juistheid van deze berichten uit Teheran. Maar het staat wel vast, dat de Sjah zelf in de uiterste ongerustheid verkeert over d n gang van zaken, en dat door het Hof reeds maatregelen zijn genomen voor een vlucht over de Russische grens, indien de ontwikkeling der gebeurte nissen dat geraden mocht doen zijn. In Mesjed is de verwarring groot. De nieuwe gouverneur heeft, na de jongste straatgevechten daar ter stede, j de wijk genomen in het Russische con sulaat. Met het oog op de gisting in heel Perzië is de kieswet, ofschoon bekrach tigd door den Sjah, nog niet afgekon digd. De parlementaire arbeiderspartij in Engeland heeft een manifest aan het volk uitgevaardigd,protesteerende tegen het aanstaande bezoek van den Tsaar in Engeland op dezelfde gronden, als J in het verleden jaar verschenen protest tegen het bezoek van koning Eduard te Reval zijn genoemd. Het manifest I verklaart, dat het protest geenzin i ge richt is tegen het Russische volk, maar tegen den Tsaar, wiens bloedig bewind het Russische volk terroriseert. Het protest geldt de bureaukratische Tsaar- regeering en haar handlangers buitens lands. Het uitvoerend comité der arbeiders partij in Groot Brittannië, zegt in zijn manifest tegen het bezoek van den Czaar „Wij gelooven, dat het bezoek van den Czaar door de groote meerderheid van het Britsche volk als een beleedi- ging wordt beschouwd. Wij wenschen ons niet in de aangelegenheden eener vreemde regeering te mengen, maar wanneer deze zich slechts kan hand- haven door terechtstellingen, de beste burgers in ballingschap zendt en elke vrije uiting door beulen, spionnen en misdadigers van allerlei slag den kop indrukt, dan is het een beleediging voor den goeden naam van ons volk, wanneer onze Koning uit onzen naam het hoofd van zulk eene regeering zou ontvangen." Sommige Engelsche bladen zwijgen het manifest dood, andere trekken er tegen te velde en noemen het een on beschofte kwaadstokerij tusschen Enge land en Rusland. Uit Colmar wordt melding gemaakt van een onaangenaam voorval aan de Fransch-Duitsche grens, in de streek genaamd Les Hautes Chaumes. Een kudde koeien, toebehoorende aan El- zasser boeren, is, al weidende, de grens overgeloopen en door Fransche tolbe ambten opgepakt en voorloopig in de Fransche gemeente Val tin op stal gezet, j Het Fransche tolbestuur verlangt, naar het schijnt, een transactioneele schade s vergoeding van 1500 frs. voor de terug gave van het vee. In de Duitsche grensstreek is men zeer gebelgd over de houding van de Fransche overheid. Berichten uit Fez dd. 22 dezer beves tigen dat de Roghi teruggetrokken is. De legermacht des Sultans bevindt zich thans in Hejra Kabyla; ze heeft ernstige verliezen geleden. Nieuwe ge vechten worden verwacht en men vreest voor onlusten in de stad. De Engelsche stemrechtvrouwen heb ben gisterenavond buiten het parlement een betooging zonder weerga gehouden, die den geheelen avond duurde. Zij poogden herhaaldelijk zich een weg naar het gebouw te banen, hetgeen tot wilde tooneelen van wanorde aanleiding gaf. Er waren 1500 bereden en niet be reden politie-agenten in de weer. De vrouwen gooiden ook met steenen naar de vensters van het admiraliteits-ge bouw. Tegen 10 uur waren er 108 op gepakt; 3 werden gewond naar het hospitaal gebracht. Onder de in hech tenis genomen stemrechtvrouwen be vindt zich ook mevrouw Pankhurst, de leidster der suffragettes, die een inspec teur van politie herhaaldelijk in het gezicht geslagen heeft. Te Rognes, het Fransche dorp dat 11 Juni door een aardbeving verwoest is, is Vrijdagmiddag weer een aardschok gevoeld. De bevolking was zeer ver schrikt, maar er werd geen schade aan gericht. De Turksche regeering is er, volgens een Reutertelegram uit Konstantinopel, achter gekomen, dat de afgezette Sultan Abd-oel-Hamid 5 millioen ponden Turkseh (ongeveer 55 millioen gulden bij de Duitsche rijksbank heeft belegd. Reuter seint uit Drontheim, dat het stoomschip van de Wellman-expeditie Uit Petersburg is Maandag naar Lon den geseind, dat volgens de laatste berichten uit Teheran de toestand daar uiterst onrustwekkend is. De Baktiaren, die zich naar Teheran op weg bevinden, tellen in de hoofdstad tal van aan hangers, die slechts wachten op de aankomst van de bevrijders om zich j bij dezen aan te sluiten. De aanhangers binnen Teheran hebben daar overal biljetten aangeslagen, waarin zij bekend maken, dat de leiders der Baktiaren een geheime bijeenkomst hebben ge houden. Dearin was besloten, dat de Sjah en alle leden van zijn huis ter dood zijn veroordeeld. Reeds zijn be paalde personen aangewezen, die ver antwoordelijk zijn voor de richtige vol trekking van het vonnis. Maandag hebben de Britsche consul- generaal en de Russische consul-generaal uit Ispahan, te Kum een onderhoud gehad met den leider der Baktiaren.1 Deze herhaalde een vroeger door hem afgelegde verklaring, dat n.l. zijn op- marsch naar Teheran enkel tot doel had de wederinvoering te verkrijgen van de grondwet. Het is zoo wordt in het telegram uit Petersburg nog betoogd uiterst Volgens bericht uit Konstantinopel heeft de Porte gisteren aan haar gezan ten een nieuwe roDdzendnota gericht, waarin zij zegt den indruk te hebben, dat de beschermende mogendheden de in de laatste tijden aan de Kretenzers verleende concessies willen beschouwen als verkregen rechten, terwijl de Porte altijd krachtig verzet aangeteekend heeft. De Porte is verplicht aan haar ziens wijze vast te houden en brengt onder de aandacht, dat onder den druk der openbare meening de Kamer, geprik keld door de achtereenvolgende schen dingen der Turksche rechten, besloten heeft krachtig op te komen voor de rechten van Turkije op Kreta. De nota noodigt verder de gezanten uit vader landlievende pogingen aan te wenden om hun kabinetten er aan te herinneren dat de Porte in de volstrekte noodza kelijkheid verkeert elk ontwerp, waarbij Griekenland wordt toegestaan, zelfs mid dellijk, deel te nemen aan de Kretenzer aangelegenheden, te verwerpen. De Turksche regeering gaat ijverig voort met het maken van oorlogstoe bereidselen tegen Griekenland. Te Sa- loniki zijn een aantal Turksche tran sportschepen aangekomen met munitie, geweren, granatenambulance- materieel, pontonniersbehoeften, drie mitrailleuses en gepantserde automobielen. Bevel is uitgevaardigd tot mobilisatie van 16 landweer-regimenten, terwijl het 3e le gercorps, dat reeds naar huis was gezon den, bevel heeft ontvangen met spoed onder de wapenen te komen. De Groot vizier heeft aan de vali's geseind, dat zij zich, wanneer er ernstige onlusten mochten uitbreken, moeten verstaan met de militaire overheid en den staat van beleg afkondigen. Uit Salonika wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat in Turkije de mili taire voorbereidselen met het oog op de mogelijkheid van een oorlog met Griekenland met koortsachtigen spoed worden voortgezet. De bevelhebber van het 3e legercorps heeft per telegraaf bevelen gezonden tot onmiddellijke'mo- bilisatie der reserve. In de kolenmijnen van Wales dreigt een groote staking uit te breken. In de havens is men druk bezig met het afladen der kolenschepen. In verschil lende vergaderingen hebben 100.000 mijnwerkers verklaard de eindvoorstel len der mijneigenaars aan te nemen. Maandag zal te Cardiff een groote ver gadering worden gehouden. In de mijn Swalwell, nabij Gateshead, hebben de mijnwerkers collectief ge staakt, omdat eenige hunner kameraden met 7 dagen gevangenis zijn gestraft, wegens eigenmachtige staking zonder voorafgaande waarschuwing. Ook in Schotland zijn de verhoudingen tusschen mijnwerkers en mijneigenaars zeer gespannen, maar de laatsten hebben zich bereid verklaard een deputatie van den Bond van Britscbe mijnwerkers te ontvangen. Te Marseille hebben gisteren weer ongeregeldheden plaats gehad, daar tal van matrozen van de marine-reserve, die na de staking weer aan den arbeid wilden gaan, hunne plaatsen bezet von den en de maatschappijen weigerden de nieuwe mannen te ontslaan. De be manning van een paar booten verklaarde zich solidair met de werkloozen, zoodat die schepen niet konden vertrekken. De matrozen hebben zich inmiddels bij den minister van marine beklaagd dat de reeders de overeengekomen voor waarden niet naleefden, zoodat de strijd opnieuw dreigt uit te breken. S*Iaatsel{ik Nieuws. HEUSDEN, 30 Juni. De Waalwijksche gymnastiek-vereeniging, circa 25 personen sterk, bracht gisteren een bezoek aan onze gemeente, en kwam in goed aaneengesloten gelederen, de stad in- gemarcheerd, voorafgegaan door een tamboer en gevolgd door een vaandrig. Ze gaf op de vischmarkt eenige oefenin gen in de openlucht, gevolgd door enkele bewijzen van behendigheid en lenigheid in de zaal van het café Central. Gisteren werd ons een nonvlinder getoond, gevangen op het erf van den heer Joh. Vos; terwijl ons werd medegedeeld, dat er ook een gevangen was in den tuin van den heer Janssen. Voorwaar geen op wekkend nieuws. De berichtgever was in het bezit van plaatjes waarop de non vlin der voorkomt en ook wij erkenden veel overeenkomst in beiden. Om zeker te zijn, dat het onheil ons zoo van nabij vervolgde, hebben we ons gewend tot den heer C. de Moor, directeur der normaalschool en ge- exam. landbou wonder wijzer, die tot ons genoegen verklaarde, dat het geen nonvlin der was. Aan de beurt van aftreding als lid van den gemeenteraad, zijn dit jaar de heeren L. Verhoeven, wethouder, A. van der Heijden en H. van Hemert. Twee candidatenlijsten, elk met 3 can- didaten, werden ingeleverd, zoodat op Dins dag 13 Juli e.k. stemming zal plaats hebben over de volgende heeren: P. A. van Andel, A. van der Heijden, H. van Hemert, L. J. Veerman, L. Verhoeven en G. Vos. WERKENDAM. Niet minder dan zeven candidaten voor 3 plaatsen in den raad. Geen gekheid voorwaar. De personen waar uit men kan kiezen, zijn de volgende: L. Bruigom, K. de Boon, W. Kieboom, T. de Klerk, M. J. Meijer, A. Paans en W. J. de Roon. NEDERHEMERT. Heden werden bij enkele candidaatstelling tot leden van den gemeenteraad herkozen de heeren E. van der Vliet en J. van der Linden. DOEVEREN. Bij den kantonnier A. v. Gent, is een postduif komen aanvliegen, aan den rechterpoot gemerkt A. D. 410 §76. GENDEREN. Bij enkele candidaat stelling zijn alhier tot raadsleden herkozen de heeren J. P. Smits en P. Wagemakers. WIJK Zaterdag j.l. herdachten de echt lieden C. v. Helden en echtgenoote den dag, waarop ze voor 25 jaren door den band des huwelijks werden vereenigd. Van ver schillende zijden ontvingen zij passende bewijzen van waardeering, waarmede hun dien dag tot een onvergetelijken werd ge maakt. Zekeren P. alhier, bekwam bij het afbreken van eenig riet een gevaarlijk letsel aan een oog. Direct werd Dr. S. ontboden, welke haar naar Utrecht zond, alwaar mo gelijk nog kans zou bestaan voor het behou den van het oog. AALBURG. In plaats van den onder wijzer, de heer H. Vonk, die tegen Juli ontslag heeft aangevraagd, is tot onderwij zer aan de openbare school benoemd de heer A. H. den Ouden te Ridderkerk. HERPT. Op vele weilanden alhier is thans zoo weinig gras, dat het vee spoedig gebrek zal lijden. Velen moesten reeds al lang hun melkvee bij voederen, terwijl gis teren door een veehouder acht stuks moes ten op stal gebracht worden, daar ze niets meer te eten hadden. En dat midden in den zomer, en de landerijen zoo buiten sporig duur gepacht, 'tls treurig! De opbrengst der nieuwe aardap pelen valt niet mee. Algemeen is de klacht over de geringe uitkomst. De prijs blijft- dan ook hoog. De kwaliteit is goed. VEEN. Het fanfarecorps „Wilhelmina" alhier, ontving Zaterdag hare medailles, behaald op 31 Mei te Lekkerkerk. Ze zagen er mooi uit. Als bewijs dat hare overwin ning ook bij de burgerij geapprecieerd wordt, diene, dat door een tiental ingezetenen, bij monde van Dr. S. aan den president van het corps een prachtigen. dirigeerstok met zilver gemonteerd werd aangeboden. Dr. S. feliciteerde haar nogmaals met het succes, en hoopte dat nog vele medail les haar vaandel mogen sieren. De heer Spiero te 's Bosch, directeur, heeft veel succes met zijn korps, en is het ook een bewijs, dat de leerlingen zich voor hun taak veel moeite getroosten. Na afloop werd nog een flinke marsch door de kom van het dorp gemaakt. iliniienlaiid. Naar de Nederlander verneemt, zal de gouverneur-generaal van Oost-Indië, J. B. van Heutsz, in October a. s. re- patrieeren. De „N. Crt." meldt: lomand die kort geleden in Indië is aangekomen en te Buitenzorg een lang durig onderhoud met den Gouverneur- Generaal heeft gehad, schrijft ons dat de heer Van Heutsz, vooral in de laat ste maanden, zeer sterk verouderd en vermagerd is. Hij maakt den indruk van iemand die een zware ziekte achtor den rug heeft. Onze briefschrijver schrik te toen hij hem zag, want hij had hem vroeger gekend als een forsche figuur met breed gelaat en thans schenen van dit laatste nog slechts neus en oogen overgeblevenzijn wangen waren geheel ingezonken. Niettemin praatte de Gou verneur-Generaal veel en met groote vrijmoedigheid over allerlei onderwer pen, waarbij hij telkenmale blijk gaf van dat wat hij aanroerde, volkomen op de hoogte te zijn. Maar zijn gezond heidstoestand scheen wel te wensehen over te laten. De „Haagsche Courant" van Zaterdag avond bevat het volgende bericht: Naar wij vernemen, heeft Donderdag de ministerraad zeer langdurig verga derd en werd de zitting des avonds voortgezet. Besloten zou zijn, naar ge zegd wordt, de portefeuilles, (zooals dat wordt genoemd), ter beschikking van H. M. te stellen, tot dusverre niet ge bruikelijk als de verkiezingen uitspraak deden ten gunste van het zittende ka binet. Volgens het Hbld. zal de heer An kerman, chr.-hist. predikant bij de Her vormde gemeente te Wommels (Fr.), de candidaat der rechtsche partijen zijn bij de a s. verkiezing in het district Har- lingen, noodig geworden door het be danken van dr. De Visser. Bij de opneming der stemmen voor lid van de Tweede Kamer, op het eiland Marken is (de vorige week) geprotes teerd, en in het procesverbaal het feit vermeld„dat de burgemeester zich in den morgen op den openbaren weg had begeven om sinaasappelen tekoopen!" Door een defect aan den motor van het stoomgemaal der polders Vetten- broek en Broekvelden onder Reeuwijk bij Gouda kan het water uit die pol ders niet meer worden weggemalen. Het gevolg daarvan is dat reeds plm. 200 H.A. wei- en hooiland onder water staan. De boeren zijn genoodzaakt het ree en het afgemaaide gras van de lan derijen te verwijderen. Het water in de polders stijgt circa 10 duim per et maal. Men tracht thans de reservema chine, die in reparatie is, in gebruik te stellen. Vrijdag is in een hooiklomp onder Tholen een lijkje ontdekt van een pas geboren kind: de justitie uit Zierikzee was reeds des namiddags ter plaatse aanwezig. Een verdachte is in verhoor genomen. De twee de vorige week te Gouda gearresteerde heeren schijnen ook nog een inbraak te Zwaminerdam in de fa briek Meerburg, eveneens in den nacht van Donderdag op Vrijdag gepleegd, op hun geweten te hebben, zoo meldt althans het D. v. G. „Het Vaderland" heeft een heftig artikel geschreven tegen de heeren Van Liefland en Janse, leden van den Haag- schen gemeenteraad, die in nauw ver hand staan met de „Haagsche Maat schappij van Onroerende Goederen", welke groot belang heeft bij de door den Raad te nemen besluiten in zake de bouwpolitiek, stratenplannen enz.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2