bepalen, dat de Standard Oil Company niet meer in Mississipi zal mogen wer ken en de eiscb gesteld, boeten tot een bedrag van 11,000,000 dollar opteleg gen, uit hoofde van de antitrustwetten in Mississipi. Plaatnelijk Nieuws. HEUSDEN, 3 Juli. Voor de gelegenheid tot opneming in het Nederlandsch Paarden Stamboek, die Donderdag alhier gegeven werd, kwamen 11 paarden op het terrein. Opgenomen werden: „Gunnewik", donkerbr. oud 3 jaar, van M. de Wilt te Herpt; „Mina", zwarte witv. oud 3 jaar, van G. J. W. Brander horst te Eethen; „Roos", donkerbr. oud 4 jaar, van J. Branderhorst te Eethen, en „Witvoet", zwarte bleswitvoet oud 3 jaar, van G. Branderhorst Jz., te Genderen. - Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni in de rijks postspaarbank ingelegd f 11084.43 terug betaald f 12348.72. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 4712. Door de rijksveldwacht alhier, wer den op 2 Juli twee ploegen visschers be keurd, onder Well gemeente Amerzoden. Zij vischten met den zalmzegen, zonder dat zij van een acte waren voorzien. Iedere zegen werd gewaardeerd op honderd gul den en een gevangen zalm op tien gulden. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat de jongenheer G. A. D. van Andel, op heden geslaagd is voor het toelatings examen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te 's Bosch. De heer Verhoeven, hoofd der school, heeft hierdoor weder het bewijs geleverd, dat kinderen aan zijne zorg toevertrouwd, een goed voorbereidend onderwijs ont vangen, en Heusden behoeft zich, op het gebied van onderwijs, voortaan niet meer geïsoleerd te achten. WERKENDAM, 't Zal Maandag aan staande een drukke dag worden voor de Werkendamsche kiezers. Heeft de 2e Kamer verkiezing aan deze plaats en de naburige gemeente, naar de sprake gaat, zoo onge veer f 600 gekost, dan zal de gemeente raadsverkiezing ook wel niet meer voorbij gaan zonder kostenmakerij. Zeer velen wenschen dan ook dat stemrecht stemplicht zal worden en men niet telken jare op nieuw dat gescharrel met kiezersmakerij zal hebben. De Vrijzinnige kiesvereeniging heeft ge steld 1 candidaat, de heer Meijer, en heeft met geen der kiesvereenigingen, voor zoo ver wij weten, gecorrespondeerd, en zal dus alleen opkomen voor haar candidaat, want officieel heeft ze tot op heden niemand overgenomen, of zich tot diens steun ver plicht. De antirevolutionairen waren eerst van plan geen candidaat te stellen voor den opengevallen liberalen zetel in de meeniïjg, dat de liberalen slechts één candidaat zou den stellen, maar toen eenige vrije kiezers een tweeden candidaat stelden, den heer T. de Klerk, die eveneens liberaal is, en die vroeger reeds door de liberalen gesteund was, gingen zij er toe over ook een candi daat te stellen, namelijk den heer L. Brui gom en wel om de eenvoudige en ver klaarbare reden, dat zij anders hun partij- genooten gelegenheid zouden moeten geven, hun vrienden de Christelijk Historischen zij het dan ook zonder opzet, te benadeelen. De christelijk Historischen stelden hun beide aftredende candidaten, de heeren De Boon en Kieboom, en zijn verplicht den anti-revolutionairen candidaat te steunen. Buiten de kiesvereenigingen om werden nog candidaat gesteld de heeren W. J. de Roon en A. Paans Lz. Tot Burgemeester dezer gemeente is herbenoemd de Edel Achtbaren Heer H. Gaij. Bracht vorige jaren de collecte voor den ge wapenden dienst slechts 7 f 11 in deze gemeente op, thans heeft de commis sie opgehaald f 31. ALMKERK. Op de j.l. Donderdag al hier gehouden keuring tot inschrijving van paarden in het Nederlandsch Paarden-Stam- boek werden ruim dertig stuks aangeboden. Hiervan werden er veertien ingeschreven, n.L: De vierjarige lichtbruine „Ida" van J. Kerkhoven te Werkendam, de vijfjarige roodschimmel „Martina" van denzelfde, de vijfjarige donkerbruine „Liza" van denzelf den, de driejarige bruine „Pietje" van het Kroondomein te Werkendam, de driejarige „Marie" van B. D. van Tienhoven te Wer kendam, de vijfjarige zwarte „Maud" van A. Z. Snoek te Almkerk, de driejarige zwarte „Moor" van denzelfden, de driejarige zwarte „Juliana" van W. de Waard te Werkendam, de driejarige bruine „Roos" van denzelfden, de driejarige bruine „Nuni" van Wed. W. Snoek te Almkerk, de driejarige bruine „Jans" van J. Pellikaan te Werkendam, de driejarige donkerbruine „Geertruida" van C. M. Sagt te Raamsdonk, de driejarige zwarte „Moor" van C. Groeneveld te Dussen, de driejarige zwartbruine „Madame" van S. J. Luikhuizen te Raamsdonk en de driejarige zwarte witvoethengst „Adelbert" van de Gebrs. Oerlemans van der Schans te Drongelen. Voor de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad zijn benevens de 4 af tredende heeren A. den Dekker, G. J. Koekkoek, A. Verschoor en P. v. d. Wal, nog candidaat gesteld de heeren H.Colijn, C. P. v. Herwijnen, B. Vink Az. en A. Z. Snoek. De verkiezing heeft aanstaande Vrijdag plaats. DRONGELEN. De heer A. D. van der Schans alhier, is benoemd tot plaatsver vangend voorzitter van de Provinciale Com missie tot keuring van springstieren in het district Oosterhout. Onze aftredende raadsleden de heeren J. Burghout, Jac. de Haan en B. van Mers- bergen zijn bij enkele candidaatstelling ais zoodanig herkozen. SLEEUWIJK. Tot candidaten voorde verkiezing van drie leden van den gemeen teraad zijn gesteld de heeren T. Cornet Jzn., C. O. Dekker, B. van Krugten (aftr.), J. van der Meijden (aftr.), C. van Poederooijen J.Azn., en C. Verhagen (aftr.). De stemming zal plaats hebben Maandag 5 Juli a.s. KEIZERSVEER. Tot directeur der in de papierfabriek alhier aan te brengen electrische installatie voor drijfkracht is benoemd de heer J. F. Blacquière te Rot terdam. DUSSEN. In de Geref. kerk zal a.s. Zondagvoormiddag en des namiddags op treden Ds. Goedbloed uit Nieuwendijk. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkanto ren werd gedurende de maand Juni in de rijkspostspaarbank ingelegd f 4047.38 en terugbetaald f 6304.51. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2192. VEEN. Tot leden van den Raad zijn bij enkele candidaatstelling herkozen de heeren J. van Andel en H. Schreuders. GIESSEN. Heden zijn alhier bij enkele candidaatstelling de aftredende gemeente raadsleden, J. C. van Eeten Az. en P. Nieuwenhuizen als zoodanig herkozen. In den nacht van Zondag op Maandag j.l. is alhier bij H. Boogaarts ingebroken. Een zilveren flacon, een ceintuur en een beurs met eenig geld werd gestolen. Toen de dochter van H. 's morgens ontwaakte stond het raam opgeschoven en de lamp, welke den vorigen avond was gedoofd in volle glorie te branden. Naar men verneemt is de politie den dader op 't spoor. NIEUWENDIJK. Tijdens een tamelijk zwaar onweder sloeg hier de bliksem in 2 boomen. Bij het wegnemen van een ijzeren raam, kreeg de arbeider Joh. v. d. Stelt uit Werkendam, het zware gevaarte op z'n hand, met het gevolg dat een wijsvinger bijna werd verpletterd. Na aangelegd hulp- verband begaf hij zich naar den dokter. Onze dorpsgenoot de heer J. W. Goedbloed, is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de rechten. GENDEREN. Dezer dagen wekte in ons dorp een schijnbaar zeer ongelukkig man bij allen een diep medelijden. Met den linkerarm onder z'n jas en de rechter hand krampachtig saamgetrokken, wist hij een aardig duitje los te maken. Toen hij echter aan 't eind van ons dorp kwam, liep hij een herberg binnen, nam een bit tertje en haalde zijn arm weder voor den dag met de opmerking, dat men tegen woordig wat moet doen om aan den kost te komen. MEEUWEN. De keuze van leden voor den Gemeenteraad gaat hier niet zonder stemming. Aan de beurt van aftreden zijn 3 leden, er werden twee candidaten-lijsten ingeleverd, bevattende samen 4 namen Als nieuwe candidaat is gesteld de heer P. van Andel Bz. De heer J. Dammers heeft tegen 1 Nov. a.s. ontslag aangevraagd als hoofd enzer openbare school. ANDEL. Bij enkele candidaatstelling werden tot leden van den Gemeenteraad herbenoemd de heer A. de Feijter en be noemd de heer J. Gulden, de laatste in de plaats van den heer A. Naaijen, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Bij de alhier gehouden hooigrasver- kooping in den polder Andelerbroek, be- hoorende aan de gemeente, werd het gewas een derde minder geschat dan het vorige jaar, en was de opbrengst 70 pet. meer. Ingang 15 Juli is tot reserve-sluis- knecht benoemd C. Straver, alhier. Maandagmorgen werd bij den heer V. alhier, een rijwiel gehuurd door zekeren B., werkzaam aan de sluis alhier. Al spoe dig girg het gerucht, dat B. de vermoede lijke dader was, van den in den nacht van Zondag op Maandag te Giessen ge- pleegden diefstal. Dinsdagmiddag werd de verdachte te Raamsdonk aangehouden, en werd het rijwiel nog in zijn bezit gevoD- den, zoodat de eigenaar het na denoodige formaliteiten, kon meenemen. B. werd naar het huis van bewaring te 's Bosch overgebracht. Kin iie.nl and. Het hoofdbestuur van den Volksbond tegen drankmisbruik heeft zich gewend tot den minister van waterstaat met het verzoek de „Algemeene voorwaar den voor de uitvoering en het onder houd van werken onder het beheer van het departement van waterstaat" in dien zin te willen wijzigen, dat niet alleen het gebruik maar ook het aanwezig zijn van alcoholische dranken op het werk verboden is, behoudens bijzondere ge vallen ter beoordeeliug van de directie en dat beschonken personen niet op het werk zullen worden geduld. Te Harlingen kregen Donderdagavond twee jongens van 13 jaar, die met elkan der kaakten, ruzie om één cent. Een der jongens, G. genaamd, ontstak zoo in woede, dat hij den ander, H., met een mes in den buik stak, zoodat de gewonde direct in het verplegings- gesticht moest woiden opgenomen. In overleg met de politie is op het postkantoor te Rotterdam voorloopig beslag gelegd op een postpakket hetwelk vervolgens naar Groningen is opgezon den ter beschikking der justitie aldaar. Dit postpakket werd uit Groningen verzonden aan het adres van een bewo ner der Leeuwenstraat te Rotterdam, welke man intusschen te Groningen, tijdens de feesten, met nog een paar andere Rotterdammers, als verdacht van zakkenrollerij, is aangehouden. De Nieuwe Courant bespreekt ook de houding der Haagsche gemeenteraads leden Van Liefland en Janse in zake de door hen genoten voordeelen van de Haagsche Maatschappij van Onroe rende Goederen. Het blad schrijft o. m. het volgende „In het archief van Zandoord, dat door de Haagsche Mij werd aangekocht, werd o. m. een quitantie van f 20,000 aangetroffen, geteekend door den heer B. Janse Johz., eindigende aldus: „Ik verklaar uitdrukkelijk afstand te doen van allo uitvluchten die mij tegen den inhoud dezer ooit zou kunnen te stade komen en bevestig, dat ik door gemelde vennootschappen en haar be stuurders naar mijn volkomen genoegen netjes en loyaal behandeld ben en ruim schoots schadeloos gesteld ben." Dat Zandoord werd, blijkens het ver slag aan de Haagsche Maatschappij door den kassier Penn te koop aangeboden voor f 355,000 en door het bestuur dier maatschappij voor die som gekocht. De verkoopers ontvingen echter slechts f 150,000, zoodat door de „tusschenper- sonen" f 205,000 „provisie" werd ge noten. Dat dergelijke reusachtige bedragen ten koste van aandeel- en obligatiehou ders werden genoten, gaat in de eerste plaats deze aan; de commissie uit de obligatiehouders heeft er nu flink ach terheen gezeten en de openbaarheid ook wat de namen der betrokkenen be treft, niet geschuwd. Raadsleden echter, die het gemeen tebelang hebben te behartigen, zijn aan de openbare meening verantwoording schuldig van hun gedragingen in pri vaat zaken, welke van de beslissingen en maatregelen van het gemeentebestuur waarvan zij deel uitmaken, in zoo hooge mate afhankelijk zijn als de bedoelde bouwmaatschappijen. In het openbaar zal dan ook moeten blijken waarvoor de blijkens het rapport door de genoemde raadsleden geïnde bedragen, genoten zijn. In afwachting dat deze heeren zelf spreken of handelen, moet alvast het besluit van het bestuur der kies vereeniging „'s-Gravenhage" worden toegejuicht, om na afloop der raads verkiezingen in een daartoe te beleggen vergadering de bekend geworden feiten omtrent de Haagsche Maatschappij van Onroerende Goederen te bespreken. In de hooilanden van den veehouder G. v. d. Hem te Wijtgaard (Fr.) heeft men al een heel slecht stuk uitgehaald. Men heeft daar spijkers en stekeldraad in den grond gestoken, zoodat zoowel de messen der maaimachines als de zeisen der maaiers al spoedig geheel waardeloos waren en het gras er niet af te snijden was. De dader is nog niet gevonden. Vlak bij het station Goes is Donder dagochtend de mailtrein van 10.15 naar Vlissingen gederailleerd tengevolge van de aanrijding van een lorrie met rails. De machinist der eerste machine remde toen hij de lorrie zag uit alle macht, doch de lorrie ging toch onder de tweede machine door, die uit het spoor ge raakte. De rails zijn erg verbogen en de materieele schade aan machines is belaugrij k. Persooulijke ongelukken had den niet plaats. Vier ingezetenen van Kapel-Avezaath, beklaagd van het ontvreemden van groen' op het kerkhof aldaar bij gelegenheid van het Prinsessefeest, hoorden voor de rechtbank te Tiel 14 dagen gevan genisstraf eischen. De arbeider G. J. Z. en vrouw, wo nende te Stad-Hardenberg, zijn Woens dagavond na het gebruik van soep, die vergiftige bestanddeelen moet bevat hebben zoodanig ongesteld geworden dat dokters hulp dringend noodig werd. Toen de dokter kwam waren zij beide bewusteloos. Na toegepaste middelen is de vrouw herstellendede man echter verkeert nog in zoigwekkenden toestand. De overgebleven soep is door de mare chaussees in beslag genomen. Woensdagmorgen had te Heeg een treurig ongeval plaats. Terwijl de koster der Ger. kerk, Sj. v. d. Sch., bezig was de zware gewichten van het torenuur werk op te winden, schoot het staal draad, waaraan die gewichten hangen, van de as, met het gevolg, dat ze naar beneden vielen en op het lichaam van den 78-jarigen man terecht kwamen. Zwaar gekneusd werd hij naar zijne woning vervoerd, waar hij binnen wei nige minuten den laatsten adem uit blies. De overledene was om zijn gees tigheid en vroolijk humeur by ieder in het dorp bemind. Voor zijne be jaarde ochtgenoote is dit verlies zwaar, want zij verliest in hem haar brood winner en steun. Het dienstmeisje van den manufac turier Bokern, te Zutphen, was Woens dag bezig hare glacé-handschoenen met bezine te wasschen, toen plotseling de benzine ontvlamde door een brandende gaslamp, die zich boven de bak met benzine bevond. Zij werd aan beide armen tot aan den schouder ernstig gebrand en haar hoofdhaar werd ver schroeid. De brand werd gebluscht door een toevallig aanwezig reiziger, die de vlammen met zijn jas doofde. Het meisje moest echter onmiddellijk in het zieken huis worden opgenomen. Als een merkwaardigheid van plaat selijk politiek leven meldt men uit Sittard, dat daar tegenover de vijf af tredende leden, door de r.-k. kiesver eeniging wederom candidaat gesteld, niet minder dan 14 tegencandidaten zijn gesteld. De kiezers van Sittard zullen dus een stembiljet met negentien namen ontvangen, om daaruit de vijf uitverkorenen af te vaardigen naar het raadhuis. Aan de grenzen bij Dinxperlo heeft tusschen Duitschers uit Suderwick en Hollanders uit Dinxperlo een ernstig gevecht plaats gehad. De eersten die het feest van den Krieger-Verein vier den, werden door de Hollaudsche bel hamels bemoeilijkt. De Duitschers na men hooivorken, schoppen enz. en hielden daarmee een klopjacht op de Hollanders, waarvan eenigen gewond, kermende van pijn op de vlucht wer den gedreven. Bij de politie te Rotterdam is de opsporing verzocht van een antiek zil veren charivari bezet met diamanten, een zilveren broche met diamanten, een gouden dameshorloge, een paar bruine dameslaarsjes en een zijden rok, onder het vervoer per spoor van Brussel naar den Haag uit een koffer gestolen. Terwijl Donderdagmiddag zekere H. N., wonende in de Von Zesenstraat, te Amsterdam, zich bij kennissen in de Tweede Oosterparkstraat bevond, nam hij per vergissing zuringzout in. Hoe die vergissing mogelijk is, werd nog niet opgelost. H. N. werd in zeer ernstigen toestand naar het O. L. Vr. gasthuis vervoerd en daar opgenomen. Castro. De Vossische Zeitung verneemt „van goed ingelichte zijde", dat er niets waar is van het gerucht, dat Castro uit San tander heimelijk op weg naar Vene zuela zou zijn. In toonaangevende Ve- nezolaansche kringen verzekert men overigens opnieuw, dat Castro voor goed heeft afgedaan en hij voor Vene zuela politiek dood is. Verder meldt de Vossische Zeitung, dat Veloz Goiticoa, die vroeger Vene- zolaansch gezant te Berlijn was en, door president Gomez teruggeroepen, zich naar de Vereenigde Staten heeft be geven, om daar te blijven wonen, nu toch naar Venezuela is teruggekeerd. De Ridderorde-kwestie. Gedurende de verkiezingscampagne heeft mr. P. Tideman, acvocaat te Bloemendaal, in een kiezersvergadering te Ommen, op een vraag van een der aanwezigen nopens dr. Kuyper's partij digheid bij benoemingen, gezegd dat hij daaromtrent in het algemeen, gelijk alle buitenstaanden, slechts een indruk haddat hem slechts één zaak bekend was geworden, waaruit hij voor zichzelf meer dan een indruk, immers een over tuiging had geput. Zonder namen te noemen deelde mr. Tideman toen mede, dat hem bekeud was, dat dr. Kuyper, gèdurende zijn ministerschap, f 11,000 voor verkiezingsdoeleinden had ontvan gen door bemiddeling eener dame, die op haar beurt in betrekking gestaan had met een gefortuneerd persoon, die tijdens dat ministerschap een ridderorde had gekregen. Door „Het Volk" werd aanstonds de aandacht op deze ernstige beschuldiging gevestigd. Mr. Tideman wendde zich daags na de vergadering tot de redactie van een der liberale bladen om te over leggen of hij niet verplicht was thans zoolra mogelijk bekend te maken wat hij wist, doch in onderling overleg werd besloten daarmee te wachten om den schijn te vermijden verkiezings materiaal bij te brengen, zonder dat voldoende tijd over was voor de tegen partij zich daaromtrent met feiten en bewijzen te verklaren. Het bericht ging uit „Het Volk" in een deel der pers over. „De Stand." nam geen notitie van het gerucht. Daarna echter bevatte „Het Volk", onder het opschrift „De lintjeshandel van dr. Kuyper" het uitvoerig verslag van een onderhoud met mr. Tideman, waarin deze met overlegging van eenige brieven (bij het verslag afgedrukt) zijn beschuldiging toelicht op een wijze, welke aantoont dat men hier te doen heeft met een zaak van openbaar belang, waarover noodzakelijk ook van de zijde van den ernstig beschuldigden oud minister licht zal moeten worden ont stoken. Zie hier in het kort mr. Tideman's relaas. Hij kwam in December 1906 als advocaat in betrekking met den heer W. van Dieren Bijvoet, kleerblee- ker, die in geldelijke moeilijkheden verkeerde. Dit tengevolge van verplich tingen door hem aangegaan, ten ge rieve of ten behoeve van zijn nichtje, mej. Mathilde Westmeijer te Amster dam, welke hij met gerustheid had meenen te kunnen helpen, omdat die juffrouw in betrekking stond met dr. A. Kuyper en met de heeren R. Leh man en E. A. Lehman, beiden te Am sterdam, en die betrekking verband hield met gunsten die dr. Kuyper, als minister, aan die heeren had verleend of zou hebben willen verleenen. Mej. Westmeijer had hem, van Die ren Bijvoet, herhaaldelijk verzekerd, dat zij alles zou terugbetalen wat hij te haren gerieve zou moeten uitgeven. De heer Rudolph Lehmann zou haar groote sommen hebben beloofd, indien zij minister Kuyper wist te bewegen hem een Nederlandsche ridderorde te verschaffen. De heer E. A. Lehmann zou ook in die richting met haar werk zaam zijn geweest en reeds op een voor dracht tot beriddering hebben gestaan. Mr. Tideman geloofde niet veel van deze voorstelling, bezocht mej. West meijer en ontving van deze een uiteen zetting, met tal van brieven en brief kaarten. Daarbij waren geen bewijsstuk ken omtrent haar verhouding tot den heer Rudolph Lehmanndeze toch had zij, in geldnood verkeerende, aan diens secretaris tegen een som van f 1000, naar zij zeide, teruggegeven. Mej. W. deelde Mr. Tideman het volgende mede: Eenige jaren geleden, omstreeks 1902, wendde de heer Rudolph Lehmann, dien ik van vroeger kende, zich tot mij met de volgende mededeeling: „Het verdriet mijn moeder, dat ik, die zoo vele ridderordes neb, maar geen Ne derlandsche orde bekom. Gij kunt alles en moet mij er een bezorgen." Ik wei gerde, maar Lehmann drong zoo sterk aan en beloofde mij, die vele geldige zorgen had, dat ik deze niet meer zou kennen, wanneer ik het doel wist te bereiken. Die woorden van een schat rijk man, waarvoor ik Lehman hield, hebben mij doen belooven, mijn best te zullen doen. Ik ben daarop naar minister Kuyper gegaan en heb hem gevraagd, wat de weg was voor iemand om een Nederlandsche ridderorde te verkrijgen. Minister Kuyper begon daar op te lachen en zeide: „Dat gaat bij ons zoo maar niet." Van het eene ge sprek kwam het andere en ik heb den heer Lehmann met den heer Kuyper in verbinding gebracht. De heer Leh mann heeft toen, op advies van den heer Kuyper, in den Haag een werk kring gezocht en zich voor het oog der wereld een tijdlang kalm gedragen. In den zomer van 1903 (den j uisten datum 31 Augustus, heb ik later in de Staats courant gevonden) is aan Lehmann de officiersorde van Oranje-Nassau uitge reikt. Mej. Westmeijer, aldus vervolgde de heer Tideman, deelde mij nu mede, dat zij voor haar bij dr. Kuiper bewezen diensten door Rudolph Lehmann her haaldelijk geldelijk was beloond. O.adeed hij haar, zoodra het vaststond dat de ridderorde zou verleend worden, f 25 per week toekomen. Dat begon op 1 Augustus 1903 en het eindigde op den zelfden datum van 1905. Dan drukt het blad een brief af van iemand die aan mej. W., op haar klacht dat de geldzendingen hadden opgehou.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2