gende mededeeling gedaan: Het is niet v/aar, dat er reeds ouderhandelingen gaande zijn. Maar het is een feit, dat Botha, die Transvaal vertegenwoordigt, den wensch heeft uitgesproken, om bij zijne aankomst in Engeland de onder handelingen te openen. De Compagnie zou behoorlijke voorwaarden voor het gebied ten Zuiden van den Zambesi, het eenige waarvan sprake kan zijn, aannemen. De Compagnie zal Noordelijk Rho- desië behouden. Het Zuiden van Rho- desië zou niet in Transvaal opgaan, maar een vijfde staat in de Unie wor den. De Italiaansche werkman, die in de Bruggwaldtunnel (Zwitserland) levend begraven was, is Vrijdag eindelijk ge red. Hij had ongeveer 91/, etmaal onder den grond gezeten. Men heeft den uit- geputten man dadelijk naar een zie kenhuis gebracht. Bij de Londensche politie is aangifte gedaan, dat er in een restauratie aan iemand een handtasch ontfutseld is met een 100.000 pond sterling aan parelen. De Berl. Lokal Anzeiger meldt nog het een en ander over het Poolplan Zeppelin-Hergesell. Het blad heeft prof. Hergeiell laten interviewen. De geleerde heeft verklaard, dat het niet in de be doeling ligt de Pool te bereiken, maar dat met een nieuw, speciaal voor het doel te bouwen luchtschip, wetenschap pelijke onderzoekingen zullen worden ondernomen in nog niet of onvoldoende bekende Poolstreken. Dit gebied zal dat zijn, 't welk gelegen is tusschen Noord-Oost Groenland en Frans Jozefs- land. Vooral zal op het programma staan het uitbreiden der geografische kennis, door middel van uit het lucht schip te nemen terrein-foto's Van een plan, de Pool te bereiken, zal voorloopig geen sprake zijn. Te Teheran loopt het snel op de groote crisis aan. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de Engelsche en Russische tolk de nationalisten tege- moetgezonden, om hun te zeggen, dat, indien zij verder op Teheran aanrukten, Engelsche en Russische troepen onver wijld het land zouden bezetten. Later meldden de twee afgezanten dat de kozakken van den Sjah de op standelingen onder aanvoering van Sipachdar, den gouverneur van Gilan, te Sjachabad bij Teheran hadden ver slagen. De opstandelingen kregen 12 dooden, de troepen van den Sjah ver loren een officier en drie man aan dooden. Een afdeeling Bachtiaren, die in dienst van den Sjah stond en tegen de oproerige Bachtiaren, die uit Koem aanrukken, uitgezonden was, is naar de laatsten overgeloopen. Zaterdagochtend is op den bazaar te Teheran een bom geworpen. Er werden vier naenschen gewond. Dedaders vlucht ten, zonder herkend te zijn. De bevol king is zeer opgewonden. Kleine pa trouilles kozakken trekken tot hand having van de orde door de stad. Een nader bericht meldt over het gevecht bij Teheran nog de volgende bijzonderheden De kozakken van den Sjah hadden zich uit Keredsj, 20 K.M. ten W. van Teheran, waar een groot militair kamp is, teruggetrokken, daar zij bang waren afgesneden te worden. Hier werden zij Zondagmorgen door de nationalisten aangevallen. Voor het vuur van twee machine-geweren moesten zij met groote verliezen afdeinzen. De troepen van den Sjah vermeesterden een kanon en vier vaandels. Serdar Assad, de aanvoerder van 1000 Bachtiaren, zou den Engelschen mede gedeeld hebben, dat hij niet van plan was, iets tegen den Sjah te ondernemen. Zijne bedoelingen waren vredelievend. De Russische regeeiing heeft tot de buitenlandsche regeeringen een rond- zendtelegram van den volgenden in houd gericht: De Russische regeering is bij de overweging van den toestand in Teheran tot de slotsom gekomen, dat voor het geval de revolutionnairen Teheran binnenrukken, de Russische en andere Europeesche gezantschappen, instellingen en onderdanen, alsmede onze straatweg van Enzeli naar Tehe ran, in een uiterst gevaarlijken toestand zouden kunnen geraken. Om die reden hebben wij besloten uit Bakoe een troe- penafdeeling naar Enzeli te zenden. De bevelhebber dier afdeeling is voorzien van de meest besliste instructies, die nadrukkelijk voorschrijven, dat het doel dier afdeeling uitsluitend bescherming van de Russiche en buitenlandsche ge zantschappen, instellingen en onder danen, moet zijn, zonder zich in eenig opzieht te mengen in de hinnenland- sche aangelegenheden van Perzië. De Russische troepen zullen slechts zoo lang binnen de grenzen van Perzië blijven, totdat leven en eigendom van de Russische en buitenlandsche diplo matieke vertegenwoordigers, instellin gen en onderdanen volkomen verze kerd schijnen. De politie te Tokio houdt het voor waarschijnlijk, dat „Leon" de voort vluchtige Chinees uit New York, die verdacht wordt van het plegen van den moord op Elsie Sigel, zich bevindt aan boord van de China of van de Minnesota, welke beide vaartuigen zich op den Stillen Oceaan bevinden. De laatste berichten uit Fes melden, dat de toestand van sultan Moelai Hafid nog altoos hachelijk is. Hij heeft verscheidene renboden naar zijn leger macht gezonden, die onder een kaïd in dé kasbah van El Hadzjed gekampeerd is, met het bevel om hem in zijne zetelplaats hulp te komen brengen. Maar de kaïd wordt feitelijk belegerd en durft zijne stelling niet verlaten. De afgevaardigden van de rebelsche stammen houden vergaderingen in Dar- el-Biber, het paleisje van den Sultan op een half uur van Fes, waar Moelai Hafid in rustiger tijden zijne Vrijdag middagen placht te slijten. De berg Borgasler, tot voor kort zich verheffende op een van de Aleöeten- eilanten, is verdwenen. Het gevaarte schijnt weggezakt te zijn; en op de plaats waar vroeger de berg stond, be vindt zich nu een meer van kokende vloeistof, naar het heet van abnormaal hooge temperatuur: 250 graden F. In de Londensche wijk Whitechapel is Vrijdag een meisje van negentien jaar vermoord. Men vond haar met afgesneden keel, en ér lag in een hoek van de kamer een met bloed bevlekt zakmes. Het meisje behoorde tot de vrouwen, onder wie Jack the Ripper zijne slachtoffers uitkoos en de misdaad is in dezelfde buurt gepleegd. De politie doet daarom ijverige nasporingen. Op Jamaica is in den ochtend van den 2den dezer een hevige aardbeving gevoeld, de tweede binnen drie dagen. De bevolking van het voor eenige jaren zwaar geteisterde Kingston sloeg de schrik om het hart. In de gevangenis te Dendermonde heeft een gevangene, die wegens dief stallen eenige maanden zitten moest, Zondag een poging gedaan tot ontsnap pen. Een wielerwedstrijd hield de arge- looze bewakers dusdanig bezig, dat de gevangene in de kamer van den cipier kon komen en er tweehonderd francs wegnemen en een revolver met drie dozijn kogels. Op den gevangenismuur werd hij ontdekt; hij sprong in de hoog-omrasterde ruimte van een werk plaats. Daar zat hij weder gevangen en hij heeft er zich lang verdedigd. Twee dozijn kogels verschoot hij en een moedigen gendarme van drie-en-twintig jaren heeft hij gedood. Een schot in zijn hand heeft hem eindelijk weerloos gemaakt. Het te hoop geloopen volk wilde hem lynchen. Te Portland, in Maine, is Maandag een man met een valscherm vijfhonderd voet hoog uit de lucht en te pletter gevallen. De Temps meldt een hevige aardbe ving in Algerië, streek van Ain Melilla. In de dorpen Oelad Nassa zijn twee inboorlingen gedoodverscheidene hut ten zijn verwoest. De aardschokken zijn ook gevoeld in de streek Caroubert, maar daar werd er geen onheil door gesticht. De Duitsche Rijksdag heeft met 191 tegen 136 stemmen en één-onthouding het den grondslag vormende art. 1 van het regeeringsvoorstel betreffende uit breiding van het erfrecht van den staat, zoomede alle overige onderdeelen van dat voorstel, verworpen, zoodat een derde lezing onmogelijk is. Met 200 tegen 125 stemmen en 3 onthoudingen heeft de Rijksdag ook de wijnbelasting, zooals die door de regeering was voorgesteld, verworpen. Zonder debat heeft de Rijksdag met algemeene stemmen verworpen de be lasting op gas en electriciteit en even eens na een kort debat de advertentie belasting. De belasting op lucifers heeft de Rijksdag met 179 tegen 165 stemmen en 1 onthouding aangenomen. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung schrijft: De rijkskanselier von Bülow heeft Dinsdag de te Berlijn voor be sprekingen in zake de hervorming van de rijksfinanciën aanwezige leidende ministers der afzonderlijke staten en de gevolmachtigden tot den Bondsraad, tot een diner uitgenoodigd om bij deze gelegenheid afscheid van hen te nemen. De Daily News weet eindelijk hoe het zit met het spookluchtschip, dat de verbeelding van de Engelschen eenige maanden geleden zoozeer heeft bezig gehouden. Om het maar dadelijk te zeg gen het bestaat. In een eigen park, zoo verhaalt de DaPy News iets meer dan een uur tuffens van Londen, ligt het lucht schip, dat met zijne vurige oogen en snorrende machine de politie van Pe- tersborough verschrikte en do seinpos ten in Zuid-Wales versteld deed staan. In een onderhoud met de Daily News heeft dr. M. P. Boyd, de eigendar en uitvinder van het luchtschip, zijne vinding beschreven. Dr. Boyd heeft al acht jaar aan luchtschipplannen gewerkt, maar nog geen jaar geleden is het vol maakte voortbrengsel van zijn geest pas gebouwd. In Maart 1.1. begon dr. Boyd zijne proefnemingen. Hij zette ze in April en Mei met de grootste geheimhouding voort. In die laatste maand begon hij groote luchtreizen te doen, waarvan het gerucht zich begon te verspreiden. En met de geruchten kwam ook de over drijving. Op 18 Mei kwam bericht uit Belfast dat men daar een donker lichaam met een schitterend licht door de lucht had zien stevenen, dat op groote hoogte boven de stad bleef. Dat was zeide dr. Boyd de reis, die wij het verst uitstrekten. In dien nacht vlogen wij over het Iersche kanaal, waarvan ik de bewijzen kan leveren. Wij staken over op een punt waar de afstand van de eene kust tot de andere ongeveer 90 mijlen (145 K.M.) bedraagt, en wij vol brachten de reis in een nacht in een lange aanhoudende vlucht, waarbij wij gemiddeld 51 K.M. in het uur liepen. De vorm en inrichting van mijn lucht schip zijn aan weinigen behalve mij bekend, en zij hebben zich allen tot ge heimhouding verbonden. Het wijkt van den gewonen vorm van luchtschip af, in zoover er geen schuitje onder het hulsel hangt. Het hulsel heeft ook niet den vorm van een sigaar maar is meer ovaal en verdeeld in drie van elkaar gescheiden afdeelingen. De machinerie zit daar tusschen, maar de motoren zijn in een afgesloten afdeeling geborgen. Voor en achter aan het schip zitten vleugels, als bij een vliegtoestel. Het schip is 120 voel lang maar heeft ma chines van 300 paardekracht, terwijl de Zeppelin 440 voet lang is en met zijn motoren maar 220 P.K. kan ont wikkelen. Dr. Boyd heeft in de acht jaren stu- deerens meer dan 20 000 pond sterling uitgegeven. Hij maakt de bovenstaande bijzonderheden nu bekend, omdat het geheim toch niet langer te bewaren is en de tijd gekomen is dat sterkere schouders den last overnemen. De Daily News verneemt, dat dr. Boyd Zaterdag naar Boulogne is gegaan, om de plaats uit te zoeken, van waar bij het Kanaal zal oversteken. I*laatseli||k Nieuws. HEUSDEN, 7 Juli. Tot ons genoegen kunnen we melden, dat onze stadgenoot de heer G. van Bokho ven, op den Zondag 4 Juli j.l. te Neer ge houden solisten wedstrijd, in de eerste af deeling A den eersten prijs, zijnde een gou den medaille, behaalde. Dat de heer Van Bokhoven uitstekend op zijn instrument (clarinet) thuis is, blijkt wel hieruit, dat hij van de 29 deelnemers in zijne afdeeling, allen solisten, de beste bleek te zijn. Mr. C. W. Star Busmann, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement 's-Herto- genbosch, Osch, Heusden, Waalwijk en Oirschot, ter standplaats 's-Hertogenbosch, komt voor op de alph. lijst van aanbeve ling voor rechter te Almelo. Men kan zien, dat er in den laatsten tijd werk gemaakt wordt van het dresseeren van postduiven. Telkens worden deze ge vangen. Nu weer kwam er een bij Kamer man aanvliegen, met een ringetje aan den poot, waarop Anvers g 170899. Op 3, 4 en 5 Juli 1.1. ontstond telkens brand, die in de geboorte kon gestuit worden. Op 3 Juli bij den Klompenmaker Ver hoeven, a. d. Oud-Heusdensche poort. Dit was een schoorsteenbrand, waardoor slechts waterschade beloopen werd. In de nacht van 4 op 5 Juli ontstond brand bij den winkelier Vos, aan het Wijksch-eind. Een nachtlicht brandde uit en had afloopende was aan het tafelkleed medegedeeld, dat in brand geraakte, waar door ook de gordijnen begonnen vlam te vatten. Het plotseling ontwaken van den bewoner en diens snel optreden, voorkwa men uitbreiding van brand. Maandagavond 5 Juli werd er brand ontdekt in het schuurtje dat aan den vee houder Hopmans a.h.Oud-Heusdsnsch-eind toebehoort en dat aan den wal grenst. Hier moeten kwaadwilligen (mogelijk kin deren) het stroo aan een der vensters heb ben aangestoken. Het is te hopen, dat deze zaak tot klaarheid komt. Zie hierover nader het politiebericht in dit blad. WERKENDAM. De uitslag der Maan dag 1.1. gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad is als volgtK. de Boon 187 st., L. Bruigom 105 st., W. Kie- boom 170 st., T. de Klerk 170 st., M. J. Meijer 151 st., A. Paans 29 st. en W. J. de Roon 15 st. Er waren uitgebracht 329 stemmen, waar van 2 van onwaarde. De volstrekte meer derheid was dus 164. Gekozen zijn alzoo de heeren K. de Boon en T. de Klerk,- terwijl Maandag aanstaande herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heereu W. Kieboom en M. J. Meijer. De eerste is Chr. Hist, en de tweede Lib. Zooals men weet gaan hier eenige kinderen rond om den Neerbosch cent op te halen, wat in een jaar ongeveer t 200 heeft opgebracht, en in geheel het land over de 5 jaar, dat men hiermede is be gonnen ruim f 29000. Het 5-jarig bestaan zou eenigszins fees telijk herdacht worden op Neerbosch, en van alle kanten kwamen de gasten die de centen opgehaald hadden op Neerbosch af zetten. De kleintjes van hier, toevertrouwd aan de zorg van mej. de Weduwe Lam mere en de dames v. d. Pol en Kieboom, waren ook van de partij en waren vooraf nog in de gelegenheid Berg en Dal in oogenschouw te nemen. Kostelijk hebben allen zich geamuseerd en kwamen eerst laat thuis, wegens het missen van een trein. Van 's morgens 4 tot 's avonds ruim 10 uur, was een lange dag voor de kleintjes, die ons nu in den arm namen om allen dank te zeggen, die hen tot het maken van die reis in staat gesteld hebben. Morgen hoopt ten herberge van Zwets des nam. 74 uur te vergaderen de werkliedenvereeniging „Eendracht". Op het convocatiebiljet komen ter behandeling voor de navolgende punten: 1. Opening. 2. No tulen. 3. Rekening en verantwoording. 4. Ledenvoorstel. Het Bestuur van den de Werken- schen polder is voornemens Woensdag 14 Juli a.s. des voorm. 11 uur ten herberge van de weduwe Wink, alhier, aan te be steden de levering van 75 M3 onderhouds- grint, aan het Nieuwesas alhier te leveren in 3 hoopen respectievelijk van 30, 20 en 25 M3. DE WERKEN en SLEEUWIJK. Met groote meerderheid zijn tot gemeenteraads leden herkozen de heeren B. van Krugten, C. Verhagen en J. v. d. Meijden. Bij Kon. besluit is het gemeente raadsbesluit inzake herbergsluiting, dat door Ged. Staten ter vernietiging was voorge dragen, gehandhaafd, en zal dus eerstdaags in werking treden. VEEN. Den 2e dezer is het den bri gadier der marechaussee L. en de mare chaussee H. van de brigade Heusden, gelukt den watermolenaar en bierhuishouder J. d. D. alhier, te betrappen op den verkoop van sterken drank in 't klein, waarvoor natuurlijk de vereischte vergunning ontbrak. Niet minder dan 10 flesschen minder of meer met alcohol gevuld, werden in beslag genomen, terwijl vrouwe justitia eveneens hare rechten nog zal doen gelden. GENDEREN. Ook hier werd door de zelfde personen een bierhuishouder bekeurd, n.l. S. van Rijswijk, wegens het in voorraad hebben van sterken drank. SPRANG. Onze dorpsgenoot, de heer A. G. Verhoeven, zoon van een onzer wet houders, slaagde verleden Vrijdag aan de Technische hoogeschool te Delft voor het examen candidaat-civiel ingenieur. Met de restauratie van onzen eeuwen ouden kerktoren, die door zijne architec ture zoozeer de bewondering van bouwkun digen wekt, zal nu wel haast een begin worden gemaakt. Het rijk verleent daartoe eene subsidie van f 6000. LOON OP ZAND. Na in de voormid daggodsdienstoefening door ds. Van Toorn, predikant te Sprang bevestigd te zijn, ver bond des namiddags de weleerw. heer Kamp, van Kamperveen tot ons overgekomen, zich naar aanleiding van 2 Cor. 3 vers 4 Zon dag aan deze gemeente. Een overgroote menigte van belangstellenden vulde telken male ons kerkgebouw. DOEVEREN. Zondag a.s. zal onze be minde herder en leeraar, Ds. Hage, des na middags afscheid van zijne gemeente nemen, om op 24 Juli d.a.v. naar Oost-Indië te vertrekken. DUSSEN. Voor de vervulling van 3 plaatsen in den gemeenteraad zijn de vol gende heeren candidaat gesteld J. Leemans, P. Verschoor, H. Verhoeven en P. de Wildt, waarvan de eerste 3 aftredende leden zijn. De stemming zal plaats hebben op Zaterdag 10 Juli a.s. Zondag a.s. des voormiddags ten half tien, hoopt voor de Hervormde Ge meente op te treden de heer de Vlieger, candidaat tot den H. D. te Vlaardingen des namiddags treedt hij op in het gebouw „Uw Koninkrijk kome." Op Donderdag 8 Juli zal in het „Hotel Heessels" alhier, de vergadering van openbare en bijzondere onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissemeat Heusden gehouden wordenaanvang 11 uur. Het programma luidt1. Opening. 2. Lezing van Mevrouw Jacoba Flothuis van Dommelenonderwerp „De Kunst van Lezen en zeggen." Pauze. 3. Huishou delijke zaken. 4. Vervolg der lezing van Mevrouw Flothuis van Dommelen. 5. Slui ting. Maandagavond geraakte het vierja rig dochtertje van den heer P. Romeyn in de Dusse. Gelukkig werd het ongeluk opgemerkt door voerman J. Heijmans, die, door zich te water te begeven, het geluk mocht smaken de drenkelinge van een wissen dood te redden. HERPT. Ook wij genieten thans van de zegeningen die de aanlegging van den Maasmond brengt. Voor enkele dagen was er in het veld geen water in de slooten te zien. Het gevolg was, dat het vee niet aan drinken kon komen en men overal kuipen en bakken in de weide zag, die met water gevuld moesten worden, wat groot ongerief en tijdverlies veroorzaakte. Thans is daarin verandering gekomen. Door de hooge wa terstand op de Maas is door den inlaat- duiker zooveel frisch water in den polder gelaten kunnen worden, dat alle slooten en waterleidingen tot op den kant gevuld staan. GORINCHEM. Gedurende deafgeloopen week weiden op de Beneden-Waal gevan gen te Gorinchem 38 zalmen, te Woudri- chem 27 zalmen alsmede snoek, baars, berm, paling, bliek, zeelt en voorn, te Brakel 16 zalmen, te Her wijnen 58 zalmen, te Bom mel 6 zalmen. Aan de vischmarkt alhier betaalde men voor de zalm f 0.88 a f 1.27 per 4 kilo. 's-BOSCH. Zondag werd alhier in het café Noord-Brabant eene buitengewone ver gadering gehouden der afdeeling Noord- Brabant van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren, welke door een vijf en twintigtal leden was bezocht. Meer in het bijzonder bijeen geroepen tot benoeming van een afgevaardigde dezer afdeeling ter algemeene vergadering, welke 11 Juli a.s. te Zwolle zal worden gehouden, werd als zoodanig benoemd de heer Van Eggelen, secretaris van Heusden en als plaatsvervan ger de heer Paats, ambtenaar van den bur gelijken stand te 's-Bosch. Verder kwam in behandeling een voorstel der onderafdeeling Cuyk tot wijziging van het reglement van den bond in dier voege, dat de jaarlij ksche contributie, die thans voor alle leden gelijk is, zou worden gere geld in verhouding tot de jaarwedde welke het lid als gemeenteambtenaar geniet, in te deelen in klassen. Dit voorstel werd tot de eerstvolgende vergadering aangehouden en tot voorbereiding en advies in deze aan gelegenheid werd eene commissie benoemd bestaande uit de heeren: Van de Ven, bur gemeester van Nistelroode; Van Lith, secre taris van Veggel en Van Son, hoofdcommies ter secretarie te Breda. Nog werd besloten niet in te gaan op de motie door de afdeeling Zuid-Holland ge richt aan de regeering ter spoedige verkrij ging der rechtspositie van den gemeente ambtenaar, wijl de vergadering van oordeel was, dat waar het bestuur van den bond reeds zoo menigmaal met krachtige argu menten bij de regeering heeft aangedrongen in deze zaak, eene nietszeggende motie niet de ware weg is ter bereiking van het be oogde doel. Mededeeling werd nog gedaan, dat naar aanleiding van een adres van het afdeelings- bestuur aan Ged. Staten dezer provincie, het college ten vorige j are een circulaire aan de gemeentebesturen heeft gericht, waarin werd te kennen gegeven, dat zij niet ongenegen waren hunne medewerking te verleenen tot verhooging der jaarwedden van ambtenaren. Daar echter nog zoo weinig gemeentebesturen de salarissen der ambtenaren hebben ver hoogd, heeft het afdeelingsbestuur van den bond aan het Hoofdbestuur verzocht om in Augustus, wanneer de gemeente-begrooting aan de orde is, er nogmaals bij de gemeente besturen krachtig op aan te dringen, de jaarwedden der nagenoeg overal te laag bezoldigde gemeenteambtenaren te verhoo- gen. SLEEUWIJK. Maandag had alhier de stemming plaats voor drie leden van den gemeenteraad. Uitgebracht werden 321 stemmen, verdeeld als volgt: T. Cornet Jz. 94, C. O. Dekker 86, B. van Krugten 225 (aftr.), J. van der Meijden 206 (aftr.), C. van Pouderooyen 96, C. Verhagen 220 (aftr.). De aftredende leden, de heeren B. van Krugten, J. van der Meijden en C. Verhagen, werden dus herkozen. Politiebericht. HEUSDEN, 6 Juli 1909. De wachtmeester brigade-commandant der Kon. marechaussee te Heusden reikt f10 belooning uit aan dengene, die hem inlichtingen verschaft betreffende de brand stichting in den avond van 5 Juli j.l. aan de schuur van Hopmans te Heusden. De inlichting moet van dien aard zijn, dat een strafvervolging daaruit voortvloeit, onverschillig wie de dader is, greot of klein. RMrinenland. Uit Amsterdam meldt men Had men hoop, dat de Kamerverkie zing voor district IV, vacature-IJzerman, bij eenvoudige candidaatstelling haar beslag zou krijgen, aangezien de ker-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2