Oiie Dienst Dr. J. CASPAR1E, Nieuwe H. TAK VERWAARDEN, Engstraat HEUSDEN, Mej. Maria Cataina Soors, $lH= Sunlight Zeep Sehaafjes, om zachte Zeep te maken, gratis te bekomen bij Uw winkelier in ruil voor 5 omslagen. Sneden, Kneuzingen en Wonden. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. Zenuwarts, is van 12 tot 23 Juli C. Bouman, Drietrompetterstraat, HEUSDEN. is sinds jaren het vertrouwde adres voor Heusden en Omstreken. Heeren-, Dames- en Kinderschoenvverk. oogenblikken uit zijn lokaal verwijde rend, bij zijn terugkomst zeer vertoornd was, omdat de meisjes uit zijn klas het Wilhelmus hadden aangehevendat hij elk der zangeressen daarvoor 5 straf- thema's opgaf; dat hij van oranjebil jetten gezegd had dat zulke dingen in de prullemand hooren en dat hij bij de behandeling van een leesles over het huwelijk der Koningin zich aldus uitgelaten had dat huwelijk kan me niets schelen, ze hadden dat er gerust uit kunnen laten. Thans is door den betrokken onder wijzer bij den officier van justitie een aanklacht wegens laster en aanranding van zijn goeden naam ingediend tegen „De Standaard" of tegen wie voor dat bericht verantwoordelijk gesteld moet worden. Uit Rotterdam wordt geschreven: Een Belgisch handelsagent, uit Brus sel in gezelschap van den heer C. her waarts gekomen, om zich hier aan boord te begeven van het stoomschip Wind hoek, liggende in de Rijnhaven, voor de reis naar Mombasa, heeft op het politiebureau aan de Nassaukade kennis gegeven, dat op zijn reis even voorbij Antwerpen, van den heer C. die ziekelijk is, in den trein een portefeuille is gerold met 200 franc en eenige papieren. Op aanwijzing van den bestolene is in Rozendaal een medepassagier, de vermoedelijke zakkenrolder, gefouilleerd maar op hem werd niets gevonden. Achteraf bleek dat de verdachte met vier vrienden in dezelfden trein reisde en dat hij te Rosendaal tijd en gelegen heid gehad heeft de gerolde portefeuille aan zijn medeplichtigen overtegeven. Dit vijftal, vermoedelijk deel uitma kende van een internationalen bende, is naar den Haag doorgereisd. Het zijn allen betrekkelijk jonge menschen met een zuidelijk type en zeer net gekleed. Zij spreken Fransch. Sedert eenige dagen wordt te Amster dam aan den hoek van Vijzelstraat en Kerkstraat de fundeering gelegd van een nieuw op te bouwen perceel. Hierbij wordt geheid. Door dit heien is echter de muur van een sedert eenigen tijd op de fundeering opgetrokken perceel aan het scheuren geraakt. Gistermiddag werd de aandacht der bouwpolitie hierop gevestigd en onmiddelijk werd bevolen het heien te staken. Het werk was aangenomen voor ruim f 12,000. Naar wij vernemen zal alleen dan verlof tot voortzetting van het werk worden gegeven, wanneer het zwak staande perceel, toebehoorende aan den heer V., zal worden afgebroken en op een nieuwe fundeering zal worden op gebouwd. Het in aanbouw zijn perceel van hetwelk thans de bewuste paal- fundeering wordt gelegd, behoort aan den heer B. Van andere zijde deelt men ons mede dat verlot tot verderen bouw en voort gang van het werk zou worden gegeven indien de heer B. vijf meter terugwaarts ging bouwen. Naar men ons nog mede deelt, werd de vergunning lot den bouw indertijd door de gemeente geweigerd, doch door de Staten van Noord-Holland in hooger beroep verleend. De rechtbank te Tiel heeft M. L. L. uit Loon op Zand, thans gedetineerd, wegens diefstal bij nacht met braak en inklimming, gepleegd 17 April bij J. Stavast, te Zaltbommel, tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Men meldt uit Haarlem: De persoon die als bacillendrager der in de Schermerstraat heerschende her- senvlies-ruggemergontsteking in het gasthuis wordt geïsoleerd, heeft dit thans als hersteld verlaten. Meerdere gevallen zijn niet voorge komen. Tegen de 21-jarige dienstbode A. v. D., te Haatten, beschuldigd het doch tertje, waarvan zij 9 Mei was bevallen, op 8 Juni te hebben verdronken, werd door de rechtbank te Tiel drie jaar gevangenisstraf geëischt. In het jaar 1847 is in Zeeuwsch- Vlaanderen O. D. een gedeelte inge polderd van het zoogenaamde Verdron ken Land van Saeftingen en is een zeer vruchtbare polder ontstaan, die gedeel telijk ligt onder de Nederlandsche ge meente Clinge (544 H.A.) en voor een kleiner gedeelte onder de Belgische ge meente Kieldrecht. In den polder, welke den naam draagt van Prosperpolder, hebben zich verschillende landbouwers gevestigd, die er prachtige hofsteden bezitten. De landbouwers hebben tim merlieden en smeden gelokt en dezen weer winkeliers en herbergiers. Thans zal door toedoen van de erfgenamen van den Prins van Aremberg, die hier belangrijke eigendommen hebben lig gen, een modern dorp gesticht worden. Er wordt een straat aangelegd van circa 12 Meter breedte. In het midden komt een steenweg voor de voertuigen, daarnaast klinkerpaden van 2 Meter breedte voor de voetgangers, verder een pad voor de wielrijders en twee rijen boomen. In de volgende maand begint men met bet bouwen der wo ningen, die alle volgens den laatsten trant zullen worden ingericht en alle gemakken zullen bevatten. Er zijn reeds meer dan 100 aanvra gen gekomen om huizen te mogen bou wen in het nieuwe dorp. In het midden van de straat komt een prachtige kerk met pastorie, die reeds aanbesteed is. De Ridderorde-kwestie. „Het Vad." meldde Woensdag: Ons werd verzekerd uit een bron, die publicatie wettigt, dat mej. Matbilde Westmeyer jl. Maandagmiddag een con ferentie van ruim twee uur heeft gehad met dr. Kuyper ten zijnen huize in de Kanaalstraat. Mej. Westmeyer was diep gesluierd uit vrees voor geïllustreerde bladen te worden gephotographeerd. Het resultaat van het onderhoud met dr. Kuyper was, dat besloten werd, dat mej. W, geen brochure zal uitgeven. Zij zal, waarschijnlijk reeds heden, naar Zwitserland vertrekken. In „De Standaard" komt een inge zonden stuk ran Dr. Kuyper voor, van den volgenden inhoud: Liefst was ik niet op reis gegaan, zonder in de bekende zaak nader van mij te hebben doen hooren. De wijze echter waarop men, als ware't bij drup pels, zijn ondersteld bewijs-materiaal publiceert, maakte mij dit niet wel doenlijk. Ik kan niet nogmaals het woord nemen, zoolang ik niet weet, of nu al de stukken voor mij liggen. Dr. Kuyper i s volgens De Standaard", eergisterenavond voor eenigen tijd naar buitenaf vertrokken. Hierover zegt de Nieuwe Courant: Dit is een verbijsterend voorval. De noodzakelijkheid eener reis „naar buitenaf", die dr. Kuyper buiten staat zou stellen van zich te doen hooren op het oogenblik, waarop hem dit dien stig voorkomt, valt niet in te zien. Van dit afscbeidsbericbt begrijpen wij dan ook niets. „Al de stukken" Ons dunkt, dr. Kuyper zelf moet „al de stukken" waarvan in deze sprake zijn kan, ken nen. Indien hij zich schuldloos weet en dus geen publicatie van welk stuk ook behoeft te vreezen, wat belet hem dan een klaar en duidelijk antwoord te ge ven, dat hem boven verdenking stelt? En „Het Vaderland" schrijft: „Als een whistspeler, die alvorens zijn spel te bepalen, tracht gewaar te worden, welke troeven zijne tegenspe lers in handen hebben, wenscht dr. Kuyper alzoo zijn verklaring der feiten, die toch zoo eenvoudig zou kunnen zijn en niets dan de waarheid behoefde te behelzen, eerst af te geven, nadat hij zal weten, over welk bewijsmateriaal de tegenpartij beschikt. Deze houding lijkt ons geheel in over eenstemming met wat overigens van deze geschiedenis bekend is." Het Volk zegt naar aanleiding van het ingezonden stuk: Dat staat gelijk met een volledige schuldbekentenis. Want ook hier is slechts tweeërlei mogelijkheid. Of dr. Kuyper is zich van geen schuld bewust en kan door een ruiterlijke, ondubbel zinnige verklaring der feiten zijn on schuld belijden. Of hij voelt zich zwak en onzeker en wil afwachten of zijn aanklagers nog meer bewijzen voor zijn schuld kunnen bijbrengen. Dat hij gedwongen is deze laatste po sitie te kiezen, vonnist hem afdoende. Vanaf dit oogenblik is hij geen be klaagde meer, maar een definitief ver oordeelde. De Arnh. Ct. schrijft: Bepaald vermakelijk is, dat dr. Kuy per in zijn ingezonden stukje spreekt van „de bekende zaak," waaromtrent de lezers van „de Standaard" echter nog altijd niets meer vernomen hebben dan dr. Kuyper's kort verweer tegen de beschuldigingen in den interview van mr. P. Tideman. Voor zoover zij geen ander blad lezen dan „de Stan daard," zullen zij er vreemd van op kijken, dat er volgens den hoofdredac teur „een bekende zaak" is, welke hij voor hen zorgvuldig geheim gehouden heeft De Vaderlander bespreekt thans de ridderorden-kwestie en constateert, dat deze aan de politieke loopbaan van dr. Kuyper op het onverwachtst een droe vig einde maakt, dat zij hem als mi nister, als voorzitter der Kamer in één woord, als politiek persoon onmogelijk maakt. Het blad vindt dit jammer, en, al mogen anderen zich verkneukelen in het geval, een sterken tegenstander, overkomen, de Vad. eert onze eerste mannen, zij mogen Kuyper of Borgesius, Heemskerk of Van Houten, Röell Loeff, Lohman of Troelstra heeten. Het schrijft dan o.a.: En wij vinden dit geval te meer te betreuren, omdat de persoon van dr. Kuyper in deze vrij uitgaat. Niet de persoon, maar de minister heeft in deze gezondigd, en dan nog gezondigd in onwetendheid. De geheele correspondentie is het beste bewijs, dat dr. Kuyper zich geen oogenblik bewust is geweest, dat hij iets onbetamelijks deed. Wie zich daarvan bewust is, neemt zijne eigen dochter niet als secretaresse bij de onderhandelingen. Wie dit feit in het oog houdt, zal den persoon van dr. Kuyper geheel vrijspreken. Rest alleen de vraag, hoe het moge lijk geweest is, dat een man van zoo groote gaven en scherpzinnigheid, niet begrepen heeft, dat de minister Kuyper bij het eerste woord, dat die gewikste j uffrouw over ridderorden sprak, haar de deur had moeten wijzen; niet begrepen heeft, dat hij er voor moest zorgen dat de heer Lehmann nooit de ridderorde kon machtig worden, die hij wilde verkrijgenniet begrepen heeft, dat hij geene duizenden mocht aanne men voor de verkiezingskas zijner partij, uit de handen van eene Roomsche juf frouw, uit naam van een tot het mo derne protestantisme bekeerden Israëliet. En op die vraag is het antwoord eenvoudig, Dr. Kuyper is langzamer hand den geheelen strijd der anti-revo- lutionnaire partij zoo gaan beschouwen als zijn persoonlij ke zaak, dat het begrip, dat minister Kuyper niet alles mocht doen, wat de persoon Kuyper zich veroorloofde, niet meer tot hem kon doordringen. In den breede gaat het blad dan na, hoe de antirev. partij zelf door vleierij en oogendienarij dr. Kuyper van de wijs heeft gebracht en aldus uitsluitend de schuld draagt van het droevig einde van de politieke loopbaan van dr Kuyper. Zijne weergalooze onvoorzienigheid heeft de Nederlandsche ridderorden in opspraak gebracht, dat kan men den minister niet vergeven in dien zin, dat het verleenen daarvan hem ooit weer zou kunnen worden toevertrouwd. Maar tevens is het noodig, dat er vol ledig licht opga over deze zaak. Op onze nationale eer mag geen vlek rusten, ze moet, als Caeser van zijn vrouw eischte, onbesproken zijn. Wij stellen ons voor, dat niemand een dergelijk onderzoek meer verlangt dan dr. Kuyper zelf, zoo alleen kan bewezen worden, wat wij voor zeker houden, dat hij on voorzichtig is geweest zonder meer. Ten slotte dit, om niet misverstaan te worden. Als wij zeggen, dat de mensch Kuyper vrij uitgaat als hij voor het verkiezingsfonds duizenden aanneemt van den op eene decoratie belusten heer, meenen wij daar natuur lijk niet mede, dat wij de handeling goedkeuren. Wij meenen er alleen dit mee, dat dr. Kuyper, als hij geen mi nister geweest ware, aan niemand dan aan geweten verantwoording verschul digd ware geweest voor die handeling. Die handeling zelve werpt een eigen aardig licht op de wijze, waarop de zoogenaamde christelijke overwinnin gen worden bevochten. „Het Volk" bevestigt de juistheid van de mededeeling van mr. Tideman, dat deze met dit blad geen enkele aan raking gehad heeft dan de beide inter views, waarom het hem verzocht, en dat de daarna door het blad gepubli ceerde brieven niet door de bemiddeling van mr. Tideman zijn verkregen. Eene heldere fabriek en zuivere zeep bezorgen U brandschoon goed. Met Sunlight Zeep is er geen gevaar. Afloop Aanbestedingen. Marktberichten. De Kloosterbalsem. De heer Johannes Cornells Adriaans, landbouwer te Westerhoven N.B., zeide ons „Ik kan bewijzen dat de Kloosterbalsem een uitmuntende balsem is voor sneden, kneuzingen en wonden. Op zekeren dag voor tijdverdrijf'aan het hout hakken zijnde, bezeerde ik mijn lin kerhand zoodanig, dat de knokkels vaneen gespleten, en de beentjes zichtbaar waren. De vreeselijke pijnen die ik uitstond zijn niet te beschrijven. Natuurlijk kon ik mijne werkzaamheden niet verrichten en was ik genoodzaakt thuis te blijven. Ik herinnerde mij dikwijls van de goede werking van den Kloosterbalscm, Klooster Sancta Paulo, te hebben vernomen en besloot ook dezen aan te wenden. Ik kocht bij den winkelier Van den Dungen een potje Kloosterbalsem en smeerde dezen op de wonden. Het resul taat was, dat de pijnen minder werden en meer dragelijk. Na 14 dagen den Klooster- balsem te hebben aangewend, was mijn hand geheel genezen en kon ik weer geregeld mijne werkzaamheden verrichten. Als ik den Kloosterbalsem niet had aangewend, had ik zeker mijn leven lang een stijve hand moeten houden. Gij moogt dit vrijelijk publiceeren". Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2,50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus! Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depóthouders. Waterhoogte Heusden. Hoog Water Laag Water. 7 Juli 1.66 M. 1.11 M. N.A.P. 8 1.80 1.09 9 1.97 189 Waterhoogte Maastricht (brug.) 8 Juli 0.88 M. boven 0. 9 2.06 Ad verten tlën. Heden overleed mijne Geliefde Echt- genoote en der Kinderen Moeder, in den ouderdom van ruim 47 jaren. ALPH. SCHEPENS. schijndel, 1 Juli '09. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze innig geliefde dochter en zuster JOHANNA ELIZABETH, betuigen wij onzen harte lijke» dank- Uit aller naam, G. KUIJPERS Bz. A. KUIJPERSBouman. Nederhemert, 9 Juni 1909. Ondergeteekenden brengen langs dezen weg een woord van dank aan de zusters Diaconessen, die hunne dochter en zuster JOHANNA ELIZABETH, tijdens hare ver pleging in het DiaconessenhuKs te IleiiMlcii, zoo liefderijk verpleegden. G. KUIJPERS Bz. Echtgenoote en Kinderen. Nederhemert, 9 Juli 1909. Gevraagd om dadelijk in dienst te treden, een Rurgerljjke Stand. Drongelen, over de maand Juni. Geboren: Cornelis, z. v. J. Kortland en H. Goedhart. Neder-Hemert, over de maand Juni. Getrouwd Jan Brugmans, wedn. v. Alida van Lopik, 63 j. met Maria Ekel- mans, wed. van Jacobus de Koning, 58 j. Geboren: Willem Marinus, z. v. Jan Dekkers en Johanna de KoningJan, z. v. Marinus Vos en Govertje Doruiter. Overleden Anthonie van Heems kerk, 10 m. Loon f 1ÖO.Waschgeld f185.en verval, van goede getuigen voorzien. Hotel Café-Restaurant „Central", Bagijnhof, Dordrecht. Aanmelden liefst in persoon. niet te consulteeren. Verkrijgbaar b|| Koopt daarom steeds bij II 13 T BI E IJ S. Clientèle die verleidt door goedkooper reclameprijzen elders kochten, komen bij mij weer terug. Let op onderstaande werkelijk waste verkoopsprijzen: Heeren Chroom- en Bokskalfs-Rijgbottines van af f 4. Dames Knooplaarzen - 3.75. gewone leeren Knooplaarzen - 3.40. Riemschoenen - 1.90. Meisjes - 1.60. Kinder-Knoopschoentjes - 0.75. STEEDS GROOTE VOORRAAD IN ALLE SOORTEN Alle soorten zijn volgens de nieuwste modellen verkrijgbaar. Voor MAAT- en REPARATIE WERK. gebruik ik uitsluitend eerste kwaliteit Eeder. Verkrijgbaar alle soorten Groomsmeei* waaronder het bekende EVERETT'S. 28 Juni. Pror. bestuur van Utrecht, lo. het maken eener uitbreiding der Schipbrughaven aan de rivier de Lek te Vreeswijk. Raming f 5200. Minste inschrijver J. de Jong, Lexmond. 4878. ?o Het vervangen van houten beschoeiingen langs den westelijken en en oostelijken eever vaa het Mer- wedekanaal te Jntphaas en den noordoootelijken oever te Utrecht door basaltmonrtjes Raming 20450. Minste inschrijver J. W. de Voa, Ammerstol, f 1882*. 8 Juli. Prov. bestuur van Zeeland, het verbouwen en verplaatsen der groote aanlegponten in de buitenhaven te Vlieringen behoorende tot de werken van het kanaal door Walcheren. Raming f 81.000. Minste inschrijver, aaamlooze vennootschap J. Meyers, Scheepsbouw Maatschappij te Zaltbommel, f 61.800. 8 Juli. De Overjjsselsche Lokaal-spoorwegmaatschappij Deventer Ommen te Deventer, het maken van grond werken, het leggen van sporen en wissels en het uitvoe ren van eenige andere werken ten behoeve van een lokaal spoorweg van Deventer near Ommen. Raming 287000 Minste inschrijvers F. de Herder en N. M. Bollen, Zwolle en Utrecht, f 235.700. De Kloosterbalsem, welke alle wonden geneest en de pijn onmiddellijk verzacht, mag in geen enkele huishouding ontbreken, teneinde bij de zoo dikwijls voorkomende kleinere en grootere ongelukjes steeds onmiddellijk bij de hand te zijn. HEUSDEN, 10 Juli. Op de graanmarkt besteedt men voor: Tarwe t 11.50 a f 12.80, Rogge f 7.00 a f 7.50, Gerst f a f -.Haver f 5.00 a f 10.50, Kool zaad fRaapkoeken f af Lijnkoeken af Kieren van tot et. LAND VAN ALTKNA, 9 Juli. Aardappelen. Vroege f 4.— ct f 4.50; Blauwe f a f -.Zeeuwen, f -.k f Jammen f k f Hooi, le qual. f 18.00 k f 20.2e gual. (voorde perz)f 14.00 a 16,00 Klaverhooi f i f Wit stroo f ct f .- Geel dito j k f Varkens tot een gewicht van 75 K.G. 40 k 42 ets zwaardere 48 a 50 etBoter f 1.20 a 1.40 per K.G. Bieren f 0.80 if 0 90 per 26. ALMKKRK. De zetting der loter is deze week op de markt f 0.621/, ia de winkels dus f 0.67'/j per h. kilo. Kieren f 0.80 per 26 stuks. WAAL WIJK, 9 Juli. De prijs der Boter was heden van f 1.18 a f 1.26 per K.G. Zetting f 1 21. DTJSSEN. 8 Juli. De prijs der boter was heden van f 1.28 a f 1 88. Aanvoer 99 K.G. Zetting 1.84. Bieren f 0.90 de 26 stuks. ZALTBOMMEL. Op de gehouden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed Tarwe f 12.50 af 13, 5 Haver f 4,50 a f 4.60 Garst f 4.90 a f 5.1 per H.L-, Boter f0.nll2af0.&~-' per half K.G. tieren f 0.91 a f 1.per 26 stuks Biggen f 7,50 a 12.50, Konijnen f 0.00 a f 0.00, Kippen f 0.00 0.00 per stuk GEN DEREN Staat der uitbetaling van 21 Juni tot 3 Juli der Coöp Zuivelfabriek OpHoop van Zegen alhier Hoogste prijs f 4.20, laagste f 3.10, middelprigs f 3,57 per 100 Liter. Getapte melk terug zonder korting. BESOOIJEN. 8 Juli. De prijs der Boter was heden f 1.26 f 1.86 per Kilo. Aangevoerd 491 K.G. Eieren f 1.0+ de 26 stuks. Malta Aardappelen. Vertrouwd Scteiwliiiêiii,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 3