Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Boeren -Brandwaarborg -Mpij Volt. waarlwlapitaal f 10010.00. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 28S6. Zaterdag ÏO Juli. 1909. A. D. BAAI JENS te Herpt Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. Uit Ristowats aan de Servische grens wordt gemeld, dat de Turksche regee ring, in verband met de onlangs door het parlement aangenomen wet op de landlooperij, besloten heeft alle in het district Palanka woonachtige Servische onderwijzers uit te wijzen en de, op grond van de door het patriarchaat ver leende privileges, opgerichte Servische vereenigingen in de dorpen te ontbin den. Dit bericht heeft in Belgrado groote opschudding gewekt. Blijkens de laatste opgaven zijn in de Vereenigde Staten door ongelukken bij 't afsteken van vuurwerk ter gele genheid van de viering van den 4en Juli (Onafhankelijkheidsdag) 45 perso nen omgekomen en 1575 gekwetst. Op de hooggelegen plaatsen in de Appenzeller bergen (Zwitserland) is het nog winter. De hotels stoken er nog al tijd en de heele natuur ziet er niet veel anders uit dan in het hart van den winter. Aan het Santiswirtshaus zijn de ruiten geheel of voor twee derden dicht- gesneeuwd, terwijl de ijskegels van het dak hangen. De zon, die de sneeuw massa's zou moeten doen smelten, schijnt de bergwereld geheel te vergeten. De Duitsche Rijksdag heeft het uit voerrecht op steenkolen geheel en al verworpen, zoodat de derde lezing niet mogelijk is. Ook werden verworpen de drie door de financieele commissie ont worpen en door de regeering onaanne melijk verklaarde voorstellen. De effec tenbelasting, de belasting op den omzet van molens en meelfabrieken en het uitvoerrecht op steenkolen zijn definitief van de baan. De Rijksdag heeft de bier- en tabaks belasting bij derde lezing definitief aan genomen. Het gerucht wil, dat Bülow tegelijk met zijne ontheffing van Rijkskanselier den hertogstitel zal ontvangen, die hem tot den evenknie van den hoogsten Duitschen adel zou maken. Ook Bis marck was die titel bij zijn heengaan toegedacht. Hij zou dan zijn naam met dien van hertog van Lauenburg hebben moeten verruilen. Maar Bismarck was niet te bewegen, om zich te laten ver- doopen en wilde den naam houden, on der welken hij in de geschiedenis zou blijven leven. In de kringen van de Beiersche re geering, zoo schrijft men uit Munchen, voelt men oprecht leedwezen over het aftreden van prins Bülow, die onge twijfeld de beste rijkskanselier sedert Bismarck geweest is. De National Zeitung verzekert, dat admiraal Tirpitz, de staatssecretaris van marine, Bülow als rijkskanselier zal op volgen. De kranten melden, dat de bevings- meter te Newport een aardschok heeft opgeteekend op hetzelfde oogenblik, dat de instorting van een wand van het nieuwe dok gebeurde. Dinsdag bleek, dat er in het geheel 39 werklui vermist worden. De Russische geschiedschrijver Wla- dimir Boertzef, die door zijn onthul lingen over de Azef-zaak veel ontroe ring heeft gewekt, is met een nieuwe „zaak" gekomen. Hij beweert, dat zekere Michaël Landesen, die wegens een dyna- miet-aanslag door de rechtbank der Seine in Juli 1890 bij verstek tot vijf jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, onder een valschen naam zou fungeeren als „hoofd van de geheime politie" te Pa rijs. De eigenlijke naam van Landesen zou Hekkelman zijn en hij zou zich nu o.a. Harting noemen. Dit heeft Boertzef bericht aan den minister van justitie en de regeering heeft een onderzoek gelast. De zaak van 1890 is verjaard, maar men zou „Har ting" uit Frankrijk zetten enschrap pen van de lijst der ridders in het Le gioen van Eer. De Belgische regeering heeft bij -de Kamer het wetsontwerp tot legerher- vorming ingediend. Het heft de loting op en bepaalt, dat elk gezin een zoon voor den dienst moet afstaan. Daardoor zou echter niet terstond de vereischte sterkte van42800 man worden verkregen, maar eerst over 3 of 4 jaar, waarna eene geringe beperking van den dienst tijd mogelijk zal zijn. De lichting zal plaats hebben op 1 Mei in plaats van op 1 October, als thans het geval is. Alle geestelijken en monniken van bij de wet erkende orden worden van den krijgsdienst vrijgesteld. Het behoud of de afschaffingder plaatsvervanging tegen geld wii de regeering aan de beslissing der kerkelijke partij overlaten. Mocht, wat onwaarschijnlijk is, een deel der z.g. jong-clericalen voor het voorstel van den socialist Bertrand stemmen, die afschaffing der plaatsvervanging wil, dan zal de regeering daarvan geen kwestie van vertrouwen maken. Al lost dit ontwerp het legervraagstuk ook niet geheel op dan zal zijne aanneming toch een stap verder zijn op den weg naar geleidelijke invoering van den persoon lijken dienstplicht. Blijkens een telegram uit Bogota is een deel van het leger in de republiek Columbia den 4en dezer te Baranquilla in opstand gekomen tegen de regeering. De stedelijke autoriteiten werden ge vangen gezet. De muiters riepen Gon zalez Valencia uit tot president der republiek. De politie werd de stad uit gejaagd de opstandelingen maakten zich van de stad meester en namen ook tal van stoombooten in de Magdalena- rivier in bezit. Volgens een later bericht hebben de opstandelingen behalve Barranquilla en Savanilla ook Santa Maria ingenomen. In Colón is een censuur op telegram men ingesteld. Men verwacht een Amerikaansche kanonneerboot. De correspondent van de New York Herald meldt uit Colón, d.d. Woensdag Gebruik makende van de afwezigheid van president Reyes, die in Engeland is, is in Columbia een omwenteling uitgebroken. De opstand begon te Barranquilla, waar de overheid zwak verzet bood. Tweehonderd met geweren gewapende rebellen rukten van daar naar Savanilla, dat zonder slag of stoot genomen werd. Welingelichte personen zijn van meening, dat de beweging voort is ge komen uit een aaneensluiting van po litieke groepen tegen generaal Reyes. Op 17 Juli 1908 was er een samen spanning tegen generaal Reyes verijdeld. Naar luid van een gisteren ontvangen telegram uit Panama, wordt verwacht dat binnen enkele dagen heelZuid-Co- lumbië in opstand zal zijn. Op eigenaardige wijze is in de grens plaats Herten een klein kind aan den dood ontkomen. De kleine viel uit de derde verdieping eener woning naar beneden. Bij zijn val bleef het echter met de kleeren haken aan een vlagge- stok, die buiten de eerste stak. De val werd zoodoende gebroken en de kleine bleef in die gevaarlijke positie hangen totdat er hulp kwam opdagen. Vliegen over het Kanaal. De En- gelsche vlieger Latham bereidt zich voor om over het Kanaal te vliegen. Toen men hem vroeg of hij zeker was van te slagen, antwoordde hij: „Bah, indien het zoo gemakkelijk was, zou ik het Kanaal niet willen over vliegen. Een half uur vliegen is niets, maar de tocht over het Kanaal biedt stellig veel gevaar aan, want hoe goed mijn toestel ook is, moet ik toch denken aan de mogelijkheid in zee neer te ploffen. De motor kan onklaar raken of een rukwind mijn toestel in zee slaan. Ik zou dit gevaar wel kunnen ontgaan door 500 M. hoog te stijgen, waar ik regelmatige winden zou vinden, doch dit zou tevens tijd vergen. Het strand van Kaap Griz-Nez, vanwaar ik zal vertrekken, is 100 M. hoog gelegen. Op 200 M. hoogte zal ik de winden van het Kanaal kunnen trotseeren en dan recht op het strand nabij Dover aansturen, hoewel men beweerd heeft, dat ik naar de Noordzee zou kunnen meegevoerd worden. Binnen enkele da gen zal ik klaar zijn voor den overtocht". Men kent de veiligheidsmaatregelen door Latham genomen Fransche torpe dobooten en motorbootjes zullen hem vergezellen. Eene Londensche club van motorbooten heeft besloten acht van de snelste motorbooten tusschen Engeland en de Fransche kust te plaatsen, om den luchtvlieger hulp te bieden, zoo het noodig moest zijn. Ook de Italiaansche luitenant Cal- derara zal een poging wagen, doch heeft nog geen datum vastgesteld. Van bevoegde Turksche zijde wordt verzekerd, dat er in het wilajet Adria- nopel een Grieksch comité ontdekt is en dat het plan der Grieken was in elk Grieksch dorp van het wilajet Adria- nopel een revolutionairen raad op te richten. Politie-agenten die zoogenaamde eierenkisten (doch die inderdaad gewe ren bevatten) open maakten, kwam op 't spoor van het comité. Uit het inge stelde onderzoek moet gebleken zijn, dat beambten van Grieksche nationali teit onder de dorpsbevolking wapenen lieten verdeelen voor een mogelijken opstand. Dertig personen zijn in hech tenis genomen. Ook het programma van het comité is gevonden. Het heet, dat de overheid in het wila jet Janina bij de Grieken groote hoe veelheden geweren in beslag heeft ge nomen. In de buurt van Monastir zijn aan de gendarmes 300 geweren, welke door een Grieksche bende werden meegedra gen, in de handen gevallen. In het gevecht met de bende werden een paar gendarmes gedood. Het boycot tegen de Grieken is te Drama al in vollen gang. Te Saloniki heeft zich een comité gevormd, om den Griekschen handel en de Grieksche schepen te boycotten. Reuter seint uit Marseille, dat een nieuwe aardbeving is gevoeld te Salon, welke twee seconden heeft geduurd, schè, noch onheilen heeft veroorzaakt, maar wel hevigen schrik. Ook uit Algerië komt de tijding van een aardbeving in de streek van Aïn- Melila en in die van Canrobert. BINNENLAND. Het tweede proces in de zaak tegen prins Philipp Eulenburg zou Woensdag te Berlijn eene aanvang nemen. Bij het begin van het proces ver klaarde de beklaagde, dat hij niet in staat was, de behandeling van zijn zaak voor het hof te volgen. De procureur-generaal stelde den eisch, dat de rechtbank den beklaagde in hechtenis zou laten nemen, aangezien de verdenking bestond, dat hij veinsde of zichzelf met het behulp van het een of andere middel ziek maakte. Het hof besloot Eulenburg dadelijk staande de zitting geneeskundig te laten onderzoeken. Bij het geneeskundig onderzoek kreeg de beklaagde een ernstige aanval van hartzwakte, waarop de deskundigen na de heropening van de rechtzitting ver klaarden, dat de beklaagde niet in staat was, het proces te ondergaan. Het hof verdaagde daarna het proces voor onbepaalden tijd en de procureur- generaal trok zijn eisch tot inhechte nisneming in. Aardbevingen. De seismografen aan het Meteorolo gisch Instituut in de Bilt registreerden den avond van 7 Juli een zeer sterke storing tengevolge van een verwijderde aardbeving. Het begin der storing werd opgeteekend te ruim 9 uur 46 min. (Greenwichtijd); volgens de diagrammen is het waarschijnlijk dat het epicentrum zich op een afstand van ongeveer 5000 kilometer in oostelijke richting bevindt. Op dezen afstand liggen o. a. Toerkestan, Afganistan en Perzië, gebieden waar veel aardbevingen voorkomen. In aan merking genomen den afstand vau het epicentrum en de groote uitslagen op de diagrammen, is aan te nemen dat de aardbeving zeer hevig is geweest. Volgens een telegram uit Petersburg zijn er in dien nacht aardbevingen waargenomen in Samarkand, Katta- Koergan, Kokand, Kerki, Oost-Bokhara, Pamir en in het Hindoekoesj-gebergte, hetgeen klopt met de opgave uit De Bilt, want behalve Kerki, dat op het eiland Samos ligt, treffen we de andere namen aan ongeveer in Midden Azië. Men meldt uit Amsterdam: In de Vrouwenkliniek van de Gem. Universiteit te Amsterdam hebben negen daar werkzame zusters haar ontslag ingediend, op grond van een conflict tusschen prof. Hector Treub en één hunner ontstaan. In „Nosokomos" geven deze negen verpleegsters in een door haar onderteekend ingezonden stuk de volgende uiteenzetting van het geval: In de kinderkamer van de gynaeco logische afdeeling, waar anders alleen kinderen van patiënten liggen, was het kind van een dienstbode van Prof. Treub opgenomen. Het was bij anderen verwaarloosd en nu hier in observatie. Op een der bezoekdagen komt de moe der het kind bezoeken. De dienstdoende zuster van de kinderkamer is aan tafel, de moeder moet dientongevolge van 1 tot ls/4 wachten, tot er een andere zuster mee mag om het kind te toonen. De moeder en de verpleegster komen nu tegelijk binnen en vinden het kindje bleek en vol braakselde moeder is natuurlijk doodongerust en de zuster zegt, dat zij in aanmerking moet nemen, dat het gebraakt en ook geslapen heeft. De dienstbode vertrekt en maakt bij prof. Treub aan huis een scène. Den volgenden morgen roept prof. bedoelde zuster, verwijt haar, dat ze gezegd heeft „het is een min kindje", en zegt dat zij nooit een diploma van hem krijgt. Zonder vorm van proces dus veroor deeld, omdat prof. zijn keukenmeid en niet de zuster gelooft. Omdat en de directeur, dr. Kuyper, en de gasthuis-commissie onmachtig bleken in te grijpen, hebben de negen zusters nu geprotesteerd door hun ont slag aan te vragen. Woensdagmorgen werd Van Vaalen, berucht uit de Zeister moordzaak, uit Leeuwarden overgebracht naar Medem- blik, om in het krankzinnigengesticht te worden opgenomen. Uit de gemeente Schoterland vertrok eenige jaren geleden zekere Jacob K. naar het goudland Klondyke. Dezer dagen ontving de familie het bericht, dat Jacob bij het delven een belangrijke vondst had gedaan, waar over hij twist kreeg met een anderen delver, die hem dit benijdde en een gedeelte daarvan wilde bemachtigen. Bij het daaruit ontstaan gevecht werd Jacob K. met een revolver doodge schoten. Onlangs is melding gemaakt van een diefstal van f 40 t?n nadeele van den arbeider S. T. té Paesens. De dader is nog niet bekend geworden maar deze week heeft T. zijn briefje van f 40 weer teruggekregen Hij was voor zijn boer een dag naar stad (Dokkum) ge weest. 't Schijnt, dat de dief zich niet gerust gevoelde met z'n gestolen geld, want toen T. den volgenden dag z'n werkbroek aantrok en toevallig in de zakken voelde, haalde hij er tot z'n niet geringe verbazing en blijdschap het briefje uit te voorschijn. Blijkbaar heeft de dief van de afwezigheid van T. gebruik gemaakt om zijn slechte daad weer ongedaan te maken. Men meldt uit Amsterdam dd. 8 Juli I In verband met de heden gehouden gemeenteraadsverkiezingen, meer in het 'bijzonder met de candidatuur van den ontslagen gemeente-ambtenaar Z. Gul- j den (die thans in district III als can- i didaat werd gekozen) bevatte het num mer van gisteren van Het Prinsenhof, orgaan van den bond van gemeente ambtenaren, een artikel dat beleedigend kon worden geacht o. a. voor den bur gemeester van Amsterdam. Dit artikel, handelende over de candidatuur van den heer Gulden in verband met het drievoudig ontslag, droeg als titel „Het kwaad gaat zich wreken", en was ge- teekend Sagittarius. Zooals men weet, is de heer Gulden, nadat de beide andere ambtenaren, die tegelijk met hem uit den gemeentedienst weiden onslagen, als zoodanig aftraden, alleen redacteur van het Prinsenhof. In het laatste num mer kwam echter voor een mededeeling van den heer Gulden, dat hij met het oog op de verkiezingsdrukte de redactie voor dit nummer geheel had overge laten aan Sagittarius. De heer Broersma, die als administra teur van het blad aanleiding had ge vonden de verdere verspreiding van het laatste nummer te stuiten, had in zijn hoedanigheid van voorzitter van den Bond tegen gisteravond tien uur een spoedvergadering van het bonds- bestuur bijeengeroepen, welke gehouden werd in het gebouw van den Politiebond. De in deze vergadering aanwezigen keurden unaniem den inhoud van het bedoelde artikel, meer bepaaldelijk voor zoover het den burgemeester betrof, ten sterkste af, betreurden dat het in het orgaan van den Bond plaats had gevonden. Verder besloot de bestuurs vergadering tot het bijeenroepen van een algemeene vergadering tegen aan staanden Maandag. Men schrijft aan de N. R. Ct. Een nieuwe wijze van grasdrogen wordt thans in de omstreken van Hoorn iu toepassing gebracht. Een viertal palen worden in den grond geplaatst en van boven met touwen of ijzerdraad aan elkander verbonden. Het gras droogt nu daarop eerder tot hooi, dan wanneer bet op den vochtigen grond blijft liggen ook omdat de zon en de wind er beter doorheen kunnen spelen. Verschillende landbouwers hebben zich het nieuwe toestel roeds aangeschaft. De brandkast, die Zondagnacht uit het station van de Staatsspoorwegen te Harmeien verdwenen was, is ongeopend teruggevonden in een waterput achter het station. De logger KW 139 Anna «feLeuntje keerde Woensdag uit zee terug wegens verlies van alle notten en breels, welke door een Duitschen haringlogger waren gekapt. Men deelt uit IJmuiden mede, dat het de bemanning van den Duiischen stoomlogger Siegmund On 8 geweest is, die de netten heeft doorgesneden. Men meldt aan de N. R. Ct. Tegen den socialistischen predikant ds. Boers te Roordahuizen (Fr.) zijn bij het classicaal kerkbestuur klachten in gebracht wegens het afkondigen van den kansel, dat hij niet meer kan bidden bij de godsdienstoefeningen, wat hij ook nalaat, wegens het verzaken zijner kerkelijke plichten. Een ouderling is bij het bestuur aangeklaagd wegens belee- diging van dr. B. Sedert eenige jaren heerscht er in de kerkelijke gemeente te R. tweedracht. ADVERTENTIEN. ONDERLINGE gevestigd te Zwolle. KONINKLIJK GOEDGEKEURD. Directeur: JASPER WARNER. Bovengenoemde Maatschappij verzekert: goederen e. Koren, hooi en veldvruchten. De premie is naar gelang van bou waard en bedekking slechts van f 1.50 tot f 2.50 per duizend verzekerde waarde, benevens 40 cent administratiekosten en eene geringe kosten in het jaar van toetreding. V a. Boerenbehuizingen, gebouwen en hooi bergen etc.; b. Meubilaire-, lijf- en andere roerende c. Gereedschappen en machines, dienstig aan landbouw en veeteelt; d. Runderen, paarden en ander vee, dat ook tegen hemelvuur in 'topen veld ver zekerd kan worden zonder premiever- booging Door bare in richting de roordeeligate. Geeft den meest selieden waarberg. Vraagt inlichtingen bij den Agent

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 5