De laatste telegrammen uit Teheran geven allesbehalve geruststellende mede deelingen. In een van Donderdagavond gedateerd telegram van den correspon dent te Teheran van de Daily Tele graph, wordt verklaard, dat dez.g. wa penstilstand tusschen de Perzische na tionalisten en de aanhangers van den Sjah op een mislukking is uitgeloopen. Want de gevechten zijn met verwoed heid hervat, terwijl daarbij door de sol daten op groote schaal wordt geplunderd in de door hen bezette stadswijken. Vooral dat gedeelte der stad, waar een paar buitenlandsche legaties, het ge bouw der Russische bank en de voor naamste hotels gelegen zijn, heeft daar van te lijden gehad. De nationalisten, die uitermate ver stoord zijn geworden over deze plun- lerpartijen, hebben de plunderaars bij oonderden neergeschoten; tezelfdertijd oeschoten de nationalisten de voornaam ste gebouwen, die nog in het bezit waren der royalisten. De herhaalde aanvallen, door de royalisten beproefd, werden bloedig afgeslagen. De correspondent seint nog dat hij er voor vreest, dat beide partijen het hoofd zullen verliezen, hetgeen beden kelijke gevolgen zou moeten hebben. De prijzen der levensmiddelen rijzen en er is hongersnood ophanden. Blijkens een gisteren te Londen ont vangen Reutertelegram, heeft de Sjah de wijk genomen binnen het gebouw der Russische legatie. Vertegenwoordigers van de Britsche legatie en van de Russische legatie zijn op weg naar Teheran om de lei ders der nationalisten daarvan in ken nis te stellen. De Sjah bevond zich tot dusver op een zijner buitenverblijven, tamelijk ver buiten Teheran. Ook de zomer residenties der gezanten zijn buiten do hoofdstad gevestigd. Dit verklaart waarom de vertegenwoordigers der Britsche en der Russische legatie naar Teheran moeten gaan om aan de na tionalistische leiders, die zich in de hoofdstad bevinden, mededeeling te doen van het besluit van den Sjah. Troonafstand door den Sjali. Uit Teheran wordt aan de Kölnische Zeitung gemeld: Vrijdagnamiddag 5 uur is kolonel Liakof voor de laatste onderhandelingen naar het parlements gebouw gereden. De vrede is gesloten; de Perzische kozakkenbrigade wordt gehandhaafd. Er wordt een nieuwe regeering gevormd, waarin Sipadar als minister van oorlog optreedt en tevens stadsprefect wordt. Hij gaf in zijn nieuwe functie de eerste bevelen aan Liakof voor het herstel der orde in de stad. De Sjah heeft afstand van den troon gedaan. Dientengevolge zal waarschijn lijk een regent voor kroonprins Achmed Mirza benoemd worden. De bevolking legt groote vreugde aan den dag. Een later bericht uit Teheran meldt Een nationale vergadering, samen gesteld uit de voornaamste der Mujte- hids, notabelen en de militaire chefs der nationalisten, heeft heden (Vrijdag) ten overstaan van een ontzettende me nigte op het Parlementsplein den kroon prins tot Sjah, Azad el Mulk, die aan het hoofd der Kadjar-familie staat, tot regent, Sipadar tot minister van oorlog en gouverneur van Teheran uitgeroepen. De Grieksche regeering is in een moeilijke positie gekomen door de jong ste nota der mogendheden in zake Kreta. Het Grieksche volk is teleur gesteld, nu de mogendheden verklaard hebben, voorhands den toestand te zul len laten zooals die is. Het had ge hoopt, dat nu eindelijk zijn droom, de vereeniging van Kreta, met Grieken land, in vervulling zou gaan. Van de zijde der regeering wordt nu al 't mo gelijke gedaan om het teleurgestelde volk te kalmeeren, doch 't is de vraag of de regeering bij macht® zal zijn den dreigenden storm te bezwaren. De op positie trekt, onder leiding van Rallis, hevig tegen het ministerie-Theotokis te velde. Op 't oogenblik heerscht al lerwegen rust en is de orde niet ver stoord. Het schijnt, dat er aan een nieuwen staatsgreep van de zijde der Kretenzers ni®t gedacht wordt. De gouverneur van Kreta, Zaïmis, die zich sinds October 1908 (de maand, waarin de staatsgreep op Kreta plaats had) te Athene bevindt, heeft verklaard dat hij op aandringen der Grieksche regeering zijn post op Kreta verlaten heeft. Utt Brussel wordt gemeld: Een 31-jarige werkman, de Beider genaamd, loste gisterenavond verschei dene schooten op zijn vrouw, waardoor dezer ernstig verwond werd. De moor denaar deed zich zelf recht door de revolver op het hoofd te richten. Hij was onmiddellijk een lijk. Te Nimes is het standbeeld van Lazare Bernard, den publieist die in de Dreyfus- zaak een bekende rol heeft gespeeld, vernield. Het moet het werk van de beruchte koningsgezinde bent Camelots du Roy zijn. Volgens een bericht uit Saloniki is Alexandros, secretaris van het Grieksche consul taat te Monastir, niettegenstaand het daartegen door den consul-generaal ingediend verzet, gevangen genomen en in het bezit bevonden van bescheiden die het aandeel van Griekenland in den opstand in Macedonië aantoonen. Sedert Donderdag zijn er te Petersburg 102 nieuwe gevallen van cholera bij gekomen; 34 personen zijn aan die ziekte gestorven. Het geheele aantal zieken bedraagt 857. In het Bankroetiershof te Londen hebben gisteren de schuldeischers ver gaderd van zekeren John Williams, ook wel genoemd John Jay Williams, die op het oogenblik drie jaar dwangarbeid ondergaat. Hij was in dienst geweest van een Amerikaansche firma, die hem 3000 gulden in het jaar als bezoldiging be taalde, maar die hij voor ongeveer drie honderd maal dat bedrag bestal. Te Swansea had Williams zich een eervolle positie weten te verwerven. Hij werd er eigenaar van een kolenmijn, gaf veel voor godsdienstige en filantrophische werken en kreeg zelfs kans om voor het parlement candidaat gesteld te worden. Aan al die glorie is nu een einde gekomen. In Swansea schijnt de man ook nog dik in de schuld te zitten. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 17 Juli. De centrale Provinciale premiekeuring van fokmerriën van 3 tot 6 jaar zal dit jaar op Donderdag 16 September a.s. te 's-Her- togenbosch worden gehouden. Aangiften voor die keuring behoort vóór 15 Augustus te geschieden bij den heer C. J. J. Daniëls te 's-Hertogenbosch. De merriën die op de centrale merriekeu ringen in 1906, 1907 of 1908 werden be kroond zijn van mededinging uitgesloten. Worden op de Septemberkeuring onder houdsbijdragen toegekend voor paarden die reeds in het voorjaar werden bekroond, dan vervalt de prijs van de gewone voorjaars keuring. WERKENDAM. Zondag j.l. hadden te Tuil de bevestiging en intrede plaats van den beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gem. aldaar, ds. H. Bogers, van Hellouw. Bevestiger was de schoonvader van den nieuwen leeraar, ds. H. Visch, van Sleeu- wijk. De intreerede van ds. Bogers had ten grondslag I Cor. 11:2. Na het uitspre ken der intreerede trad de consulent, ds. J. C. Prins, van Geldermalsen, op om eenige woorden tot de Gemeente te richten. Door den heer F. Kramer C.D.z. is de benoeming tot Kerkvoogd dei Ned. Herv. Kerk, alhier, aangenomen. NIEUWENDIJK. Onze vroegere dorps genoot Joh. v. d. Heijden, van wien in ongeveer 15 jaar niets werd vernomen en men dood waande, is nog in het land der levenden en in Haarlem ontdekt. HERPT. Door den sterken was van het Maaswater is een gedeelte der uiter waarden ondergeloopen. Ook de veerweg staat onder, wat een groot ongerief is, vooral in dezen tijd van den hooibouw, daar het overzetten nu veel langer duurt. Gelukkig begint het water te vallen. GAMEREN. Bij de gisteren gehouden toelatings-examen voor de H. B. S. te Zalt- Bommel slaagden uit deze gemeente de jongeheeren F. A. Nieuwenhuizen Gz., C. N. de Ridder en J. J. Mojet. Bij het overgangs-examen slaagden de jongeheer Alb. Vonk van 4e op 5e, J. Vonk van 2e op 3e, H. J. Mojet van 2e op 3e en Arie Vonk van le op 2e leerjaar. GIES3EN. Het plukken van zwarte bessen is in vollen gang. Het beschot valt over 't geheel niet tegen De commissionairs alhier besteden 20 cent per kilogram. De ijmkers zijn van hier wéér met hunne bijen naar de zandstreken vertrokken, om daar de nijvere diertjes in de gelegen heid te stellen van de boekweit en heide te profiteeren. Met het aardappelenrooien is het alhier in de laatste dagen zeer druk. De uitkomst is middelmatig. De qualiteit is in de laatste dagen zooveel verbeterd, dat ze thans vrij goed is. Men besteedt voor blauwpitten t 3 Èt t 3.25 en voor schoolmeesters f 2 f 2.25 per mud- ALMKERK. Bij de gisteren gehouden herstemming voor twee leden voor den ge meenteraad, is tamelijk druk gestemd. De uitslag was als volgt: C. P. van Herwijnen 24, G.J. Koekkoek 168, A. Z. Snoek 157, P. van der Wal 185. Alzoo gekozen of lievor gezegd herkozen de heeren Koekkoek en Van der Wal. By afwezigheid van eigen leeraar, zal in de Ned. Heiv. kerk a.s. Zondagna middag optreden Ds. Keller van Uitwijk. Gister had alhier de tusschentijd- sehe keuring van dekstieren plaats. Aangevoerd waren 13 stuks, waarvan wer den toegelaten 8, nl. De zwartb., 15 maanden, van Jac. Vink, Almkerk. De zwartb., 15 maanden, van de wed. A. Kolf, Almkerk. De zwartb., 16 maanden, van F. de Klerk, Almkerk. De zwartb., 15 maanden, van B. Vink, Almkerk. De zwartb., 16 maanden, van P. van Kuijk, Almkerk. De zwartb., 9 maanden, van A. Lagrouw, De Werken. De zwartb., 14 maanden, van de wed. J. Straver, Meeuwen. De zwartb., 15 maanden, van C. Straver, Meeuwen. VEEN. De nieuwgebouwde- woningen op „de VIaas" zijn voltooid. Het mag gezegd worden dat ze er eenvoudig doch stevig uitzien. Binnen enkele weken zullen ze dus betrokken kunnen worden. De nieuwe eige naars zullen er veel op vooruitgaan daar de oude woningen, vergeleken bij de nieuwe uit een gezondheidsoogpunt veel te wenschen overlieten. Het paard van den landbouwer V. A. sloeg Dinsdag bij den molen gekomen on verwachts op hol. Het kon evenwel spoedig gegrepen worden. De opzittenden werden van den wagen geslingerd, terwijl de be rijder zelf nog aan zijn hand werd gewond. Overigens liep dit ongeval vrij goed af. Door den jongenheer J. E. Schmitz alhier, is met gunstig gevolg het examen afgelegd voor dele klasse der Rijks Hoogere Burgerschool te Gorinchem. WIJK. Met genoegen kunnen wij mee- deelen dat de jongeheer H. v. Rijswijk al hier, met gunstig gevolg examen heeft af gelegd voor de le kl. Hoogere Burgerschool te Zalt-Bommel, en dat de jongeheeren H. v. d. Kaaden en H. Duijzer, leerlingen der H. B. S. te Gorinchem, respectievelijk slaag den voor het overgangs-examen van de 2e naar de 3e en van de le naar de 2e klasse. BRAKEL. Dinsdag j.l. is alhier de Beurs voor den aardappelhandel geopend en werden de nieuwe verkocht voor f 2.85 en f 2.90 per H.L. De prijs is niet hoog, doch men is hier algemeen van meening, dat hij nog al zal aanhouden en dan kan het wel, aan gezien de uitkomst nogal bevredigend is* De bestemming was Rotterdam. ftlrnienland. De „N. R. Crt." meldt: Naar men verneemt zullen er geen examens voor klerk der posterijen en telegrafie meer worden gehouden. Bij de nieuwe reorganisatie zullen de klerken geleidelijk uit de formatie verdwijnen en vervangen worden door één soort ambtenaren, adsistenten. De hulptele grafisten zullen, na afleggen van be- kwaamheidsproeven, voor den vereenig- den dienst als adsistenten der posterijen en telegrafie daarin kunnen overgaan. Zooals reeds werd medegedeeld, zal de positie van commies zelfstandiger worden. In verband daarmede wordt het corps aanzienlijk ingekrompen en zal in de eerste jaren de aanwerving voor dien rang zeer klein kunnen zijn. Een geheele stopzetting wordt op ver schillende gronden niet waarschijnlijk geacht. De luit.-generaal A. Kool, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, commandant van het veld leger, heeft zijn voornemen te kennen gegeven tegen 1 November den dienst met pensioen te verlaten. Donderdagmiddag heeft er een hevig onweder gewoed in het noordoosten der provincie Drente. Op verschillende plaat sen zijn telefoontoestellen gehavend en op het station Emmen is het telegraaf toestel onbruikbaar geslagen. Gistermorgen om half vijf heeft er op den Oyenschen Middelwaard een treffend ongeluk plaats gehad. Een zoon van den landbouwer T. te Alphen ging het paard halen uit een waard, die Maandag j.l. voor een groot gedeelte onder geloopen was. Het paard was door blijven grazen. Toen de man nu op het paard zittende den dam over ging, waar mede deze waard aan den dijk te Maas bommel verbonden is, verdwenen paard en ruiter plotseling in de diepte, een oogenblik later kwamen zij nog even boven maar daar er geen boot in de nabijheid was en er geen hulp geboden kon worden, kwamen beiden om het leven. Waarschijnlijk is er door den feilen stroom der rivier een gat in dien dam geslagen. Door den burgemeester van Dinxperlo is bij de justitie te Arnhem een klacht ingediend tegen de verschillende grens beambten in Suderwick, die bij de troe belen van voor eenige weken op enkele bewoners hebben geschoten. Een der verwonden, G. R., heeft nog altijd een kogel in zijn lichaam en zijn werk nog niet kunnen hervatten. Een landbouwerskneoht onder Hoofd plaat trof bij het laden van hooi een kameraad met de vork l»oven het oog. De scherpe tand drong tot in de hersens, zoodat de getroffene binnen weinige mi nuten overleed. De gemeente-politie teLonneker heeft gistereD aangehouden den arbeider O., die verdacht wordt van mishandeling zijner vrouw, bij Denekamp gepleegd, tengevolge waarvan deze is overleden. Naar men verneemt zal 6 Augustus a.s. voor de Hooge Raad behandeld worden de bekende zedenmisdrijfzaak van den tandmeester H. H. te 's-Gra- venhage, die met bevestiging van het vonnis der Haagsche Rechtbank door het gerechtshof te 's-Gravenhage tot 6 jaren gevangenisstraf is veroordeeld. Men meldt uit Apeldoorn: In de laatste weken, de juiste tijd is onbekend wordt door een dame, ingezetene van Apeldoorn, vermist een halssnoer van witte parelen, waarde on geveer f 2000, in vier rijen boogsgewijze onder elkaar geregen. Iedere parel heeft ongeveer de grootte van een kleine erwt. Van achteren is het snoer voorzien van een diamanten slot. Het snoer was ge borgen in een antiek rood Russisch le deren étui, gevoerd met crèmekleurige satin. Het kostbare snoer kan niet ver loren zijn, aangezien het met étui is verdwenen en is naar alle waarschijn- 1' kheid ontvreemd. Op de terugbezor ging is een belooning van f 100 gesteld. Men schrijft uit Kaatsheuvel aan „De Maasbode" Nadat ruim twee maanden het vuur aan het smeulen is geweest, is thans de vlam uitgeslagen. De staking ten gevolge de gedwongen winkelnering is uitgebroken. Bij de firma J. Snoeren waren 2 ar beiders ontslagen als reden werd opgegeven slapte in het bedrijf die op de vergadering van de R.K. Vak- vereeniging geklaagd hadden over het verplicht winkelen bij hun patroon. De overige arbeiders vonden dit alles behalve aardig en stelden hun patroon voor de arbeiders in het werk te houden, dan zouden zij wel wat minder paren maken. Do fabrikant ging op dit voorstel niet in, de arbeiders besloten daarop niet meer bij hun patroon te gaan winkelen, met het gevolg dat 8 hunner minder loonend werk kregen. Later werden wederom 6 arbeiders ontslagen. Hierop hebben 17 andere arbeiders, zonder de dienstbetrekking op te zeggen, het werk neergelegd en wel naar aan leiding van artikel 1639 B. W.: „Poging tot verleiding van den arbeider tot onwettige handelingen, n.l. het zijde- lingsch verplichten van den arbeider om zijne levensmiddelen en andere be- noodigdhedenbij den patroon tekoopen." Ook bij andere patroons, n.l. bij de firma van Woensel en bij de firma Vloemans zijn arbeiders ontslagen. Wat het einde zal zijn? De toestand ie span nend. In de Tel. komt een schrijven voor van prof. Hector Treub, te Amsterdam, aan den wethouder van armwezen, dr. Josephus Jitta, gericht naar aanleiding van het bericht in Nosokomos over het ontslag nemen van eenige zusters van de universiteits-vrouwenkliniek. (Zie ons no. van 10 Juli). Wij ontleenen daaraan het volgende. Prof. Treub heeft, als persoonlijke vriendelijkheid voor de pleegzuster.'., die in de vrouwenkliniek werken, sinds 9 of 10 jaar een examen voor kraam vrouwenverpleegster ingesteld en daar aan, bij welslagen, een diploma met insigne verbonden. Hij weigert zeer beslist zuster T. Cramer dit examen af te nemen of haar te eeniger tijd het diploma uit te reiken. Ten gevolge daarvan hebben nog 8 andere pleeg zusters, in de vrouwenkliniek werkzaam, ontslag gevraagd. Wat aan een en ander voorafging is in hoofdzaak het volgende. Sinds eind October van verleden jaar is in de vrouwenkliniek een hoogst bedenkelijk misbruik ingeslopen. In plaats van de patiënten voor het verbedden op de brancard t® leggen, lieten de zusters haar op handen en knieën eerst naar het eene einde van het bed en dan naar het andere einde kruipen, terwijl het tijdelijk vrij zijnde einde werd in orde gemaakt. Prof. Treub meent, dat daarin de oorzaak te zoeken is van het betrekkelijk groote, en althans in de vrouwenkliniek ongekend groote aantal gevallen van z.g. kraambeen, die in het einde van het vorige en het begin van dit jaar voorkwamen. Het misbruik kwam uit bij de genoemde zuster T. Cramer. Prof. Treub vroeg aan de hoofd verpleegsters na te gaan, welke der verpleegsters de fout hadden begaan en zeide, dat hij die nooit het diploma zou geven. Toen bleek, dat, met ééne uitzondering, alle in de kliniek wer kende verpleegsters aan het misbruik schuldig waren. Achteraf wordt nu geklaagd, dat de dienst te druk is, dat de bedden te laag zijn, enz. Dat is echter geen voldoende verontschuldi ging daarover had dan vroeger geklaagd moeten worden, maar dat is niet geschied. En dan gaat prof. Treub voort als volgt: „Nu het kwaad zoo verbreid bleek, moest ik van mijn eerste plan wel af stappen en ik heb toen den genees heer-directeur van het Wilhelmina-gast- huis verzocht, de verpleegsters over het gebeurde te onderhouden, mij voor behoudende, strafmaatregelen te nemen door middel van het examen. De door den geneesheer-directeur gegeven ver maning had bij het meerendeel der zusters dit effect, dat zij haar fout be grepen en ook inzagen, dat ik volko men het recht had eenigerlei strafmaat regel toe te passen. Maar er waren ook anderen. Deze namen het den hoofd verpleegsters kwalijk, dat zij mij van het gebeurde hadden in kennis gesteld en toonden dit door een zeker stil ver zet, door een geest van narrigheid. Deze booze geest bedierf het werk in de kliniek en begon een mijner hoofd verpleegsters, wier ijver en werk boven mijn lof verheven zijn, hoe langer hoe meer zenuwachtig te maken. Ik heb toen de verpleegsters bijeengeroepen en haar zeer duidelijk (en omdat ik het wel eens anders doe, mag ik hier zonder vrees van tegenspraak bijvoegen, zeer kalm) gezegd, wal ik van de zaak dacht. Ik heb haar gezegd, dat de fout op geenerlei wijze te verontschuldigen was, maar hoogstens te verklarendat ik op dat oogenblik geen enkele van haar kon vertrouwen; dat ik daarom besloten had het voorjaarsexamen een half jaar uit te stellen dat de zusters, die gedurende dien tijd nog in de kli niek zouden werken, zeer streng zou den worden gecontroleerd en dat de anderen bij het examen een bewijs zou den hebben over te leggen van de me dici, onder wie zij hadden gewerkt, dat dit werk goed was geweest; en einde lijk, dat ik tot mijn spijt en verwonde ring had gehoord, dat er sommigen onder haar waren, die een zekere „nar righeid" toonden tegenover de hoofdver pleegsters, omdat deze mij het gebeurde hadden medegedeeld en dat ik degenen, ran welke ik nog klachten over der gelijke „narrigheid" hoorde, niet tot het examen zou toelaten. Daarmede was, dacht ik, de zaak uit, en op be hoorlijke wijze uit. „Eenige dagen later deed zich even wel het geval voor, dat in „Nosokomos" is medegedeeld en van daaruit in alle couranten is bekend gemaakt. Dat ik toevallig dadelijk van de zaak kennis kreeg, komt, doordat de moeder van de zuigeling, die in de kliniek in behan deling was, eene weduwe is, die bij mij als keukenmeid in dienst is. Ik heb toen aan zuster Cramer gezegd, dat ik haar, wegens haar volmaakt ontactvol optre den, nimmer het diploma van kraam vrouwenverpleegster zou geven. Dit gaf de groote beroering onder een deel der verpleegsters en daarom heb ik aan eenigen harer, een dag of wat later, nog eens presieser uitgelegd, waarom ik dat besluit genomen had. Ik heb toen aan haar, waaronder ook zuster Cramer, ge zegd, dat niemand met zekerheid kon uitmaken wie van de twee, de moeder van het patiëntje, of de pleegzuster, de waarheid sprak omtrent de uitlatingen der verpleegster. Dat ik evenwel de de uitwerking dier uitlatingen gezien had en dat deze mij reden gaf aan te nemen, dat de moeder van het kind kind wél, en de verpleegster niet de waarheid sprak. Dat verder en vooral zuster Cramer, door het schriftelijk af leggen van onjuiste verklaringen (n.l. door de werklijst over het verbedden) het recht verbeurd had op haar woord geloofd te worden en dat ik daarom, in dit geval, de moeder van het kind geloofde en haar niet. Eindelijk heb ik daaraan toegevoegd, dat ik misschien tegenover een ander minder streng zou zijn opgetreden, doch dat ik dit nu niet doen wilde, omdat zuster Cramer mij bekend was als een zeer matige ver pleegster. Daarop is gevolgd de aan vrage om ontslag van zuster Cramer en acht andere verpleegsters, met het half ware stukje in „Nosokomos." Sedert geruimen tijd vóór 22 April werden aan het Hoofdpostkantoor te Amsterdam als brieven ter verzending toevertrouwde pakketten ontvreemd. Op genoemden datum werd door de oplet tendheid van een ambtenaar bij het sorteeren van brieven de beambte S. E. betrapt toen hij een pakje in zijn zak liet glijden. Conform den eisch werd deze oneerlijke postbeambte door de vacantiekamerder Amsterdamsche recht bank tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De vorige week is in den Haarlem merhout onder de gemeente Heemstede het met twee paarden bespannen rijtuig van mej. Sluiterman van Loo, op hol gegaan en aan de Spanjaardslaan ge grepen en tot staan gebracht door een huzaar, in garnizoen aldaar, die met verlof te Heemstede verblijf hield, zoo dat mej. S., die in het rijtuig zat, met den schrik is vrygekomen. Als beloo* de stad en de zomer-verblijfplaatsen der gezanten is uiterst moeielijk ge worden. De telefoon- en telegraafdienst is gestaakt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2