Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de itommelerwaard. Westlandsche Hypotheekbank Telt. rarWapM f 100.000.00. Firma poesman, de Kleine Winst." larmsr- en StBenhauwarii. J. G. twrafmonume RGMEIJER, nten en w hoorsteenmantels. bewerkte HARDSTEEN en alle soorten ZANDSTEEN. Boeren-Brandwaarborg -Mpii Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2858. Zaterdag 17 Juli. 1009. Oranje Nassaulaan, 's-HERTOGENBOSCH. UiiD VAN ALTEN/ - VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Vs ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. De heer J. B. Sayler was een geziene bankier, vice-president van de First National Bank te Illinois. Toen hij Dinsdagavond in zijn woning in Cres cent City aankwam, vond hij zijne echtgeneote in gezelschap van dr. W. R. Miller, een bekend geneesheer. Een heftige woordenwisseling ontstond, de heeren raakten handgemeen en de me dicus schoot den bankier met een re volver eenige kogels in het hart. De ongelukkige viel dood voor de voeten van zijn vrouw. Dokter Miller gehuwd en vader ging naar zijn eigen huis en toen hij twee uur later in bed gearresteerd werd, verklaarde hij aldus gehandeld te hebben om zichzelf te verdedigen. Bij het onderzoek vertelde mevrouw Saylor, dat haar man de kamer binnen gekomen was met een bijl gewapend, maar eigenaardig was 't, dat geen bijl gevonden werd in de nabijheid van den vermoorde. Het voorval wekte veel ontstemming bij het publiek en een groote menigte stond dreigend voor de gevangenis, niets liever willend dan den medicus te lynchen. De Turksche regeering is, nu zij be trouwbare verslagen over het bloedbad te Adana van de Turksch-Armeniscbe parlementaire commissie daar heeft ont vangen, vast van plan, tegen degenen die de moordpartij aangesticht of ge doogd hebben, onverbiddellijk op te treden. De krijgsraad, die te Adana zetelt, zal den gewezen wali en ver scheidene pasja's voor zich dagen. De voorzitter van den krijgsraad is Ismael- pasja, een uitnemend officier en on kreukbaar man. Deze week zijn te Konstantinopel weer 20 doodvonnissen voltrokken o.a. van twee generaals en van den beruch- ten sjeick Bahdeli. Al de veroordeelden hebben in den opstand van 13 April de hand gehad. Te Toulon was generaal Burnoust Woensdag bezig de troepen te inspec- teeren. De militaire kapel zou juist de Marseillaise inzetten, toen de gene raal haar toeriep: Speelt wat anders! Dat lied kennen wij al. Het voorval wekte groot opzien en zal ongetwijfeld tot een onderzoek aan leiding geven. Eergisterennactt zijn uit de vrouwen gevangenis te Moskou 12 wegens staat kundige misdrijven veroordeelde vrou wen, een gewone misdadigster en eene opziener ontvlucht. Een bijzondere uitgave van de Reichs- Anzeiger maakt bekend, dat aan prins Bülow op zijn verzoek ontslag is ver leend, onder verleening van de orde van den Zwarten Adelaar met briljanten, en dat v. Bethmann-Hollweg, totnutoe staatssecretaris van binnenlandsche za ken, tot rijkskanselier, voorzitter van het Pruische ministerie en (Pruisisch) minister van buitenlandscbe zaken is benoemd. Verder zijn benoemd: Del- brück, totnutoe Pruisisch minister van koophandel, tot staatssecretaris (rijks minister) van binnenlandsche zaken Sydow, totnutoe staatssecretaris van financiën, tot Pruisisch minister van koophandel; Wermuth, onder-staats secretaris van binnenlandsche zaken, tot staatssecretaris van financiën. Voorts is aan Holle, Pruisisch minis ter van onderwijs, op zijn verzoek ont slag verleend, en Trott zu Solz, totnutoe gouverneur van de provincie Branden burg, tot minister van onderwijs be noemd. Eindelijk is v. Loebell, onder staatssecretaris in de rijkskanselarij, tot gouverneur van de provincie Branden burg benoemd. Dat een volksmenigte in haar ont stemming wild kan wezen en in haar toorn niet tevreden is met-, en niet wachten wil op de straf door den rech ter opgelegd, werd eergisteren weer te Frankfort a. M. bewezen. In de wijk Sachsenhausen leefde een meisje met haar vader en stiefmoeder, die haar niet al te goed gezind bleken, wat haar Zondagmorgen te erg werd, zoodat het kind, dat juist aan zware mishandelingen van haar vader was blootgesteld geweest, in wanhoop aan zelfmoord dacht en uit het venster sprong, zoodat zij nu in het ziekenhuis zwaar ziek ligt. Geen wonder, dat dit voorval bij de bevolking van Sachsenhausen groote verbittering wekte en een hartstochte lijke uiting van het wraakgevoel, dat de menigte tegen den man koesterde, tot gevolg had. Zoowat tweeduizend menschen trok ken tegen tien uur naar het huis, waar het wreede echtpaar woonde, begrijpe lijkerwijs met niet al te milde bedoe lingen. Met geweld verkreeg men toegang tot de woningde man en de vrouw, die zich in dollen angst verstopt had den, werden opgespoord, naar buiten gesleept en terwijl de vuistslagen drif tig patsten en de stokken den rug van man en vrouw nijdig geeselden, dreef men ze voort, de straten door. De wild- tierende menigte omstuwde 't echtpaar. De weg naar het politiebureau werd hun afgesneden en ten einde raad vluchtten ze in 'n kroeg, waar ze al thans 'n oogenblik veilig waren. Toen kwam de politie. D'r was 'n sterke macht voor noodig en de sabel moest er zelfs bij te pas komen eer men de menigte uiteen dreef. En toen het echtpaar weer naar de woning gevoerd werd ging dat niet dan met groote moeite. Langen tijd bleef 't onrustig in de buurt, onveilig voor den ontaarden vader. De politie zorgde er evenwel voor, dat ongelukken voorkomen werden. Het huis, waarin 't drama weid afge speeld, bleef bewaakt. Drie kilometer van Bishop-Sterford in Engeland ligt een eenzame hoeve, welker pachter er op gesteld is op de hoogte te blijven met de politiek van den dag. Eiken morgen vertrekt de hond op denzelfden tijd van de hoeve, gaat over weiden en akkers en zet zich neer aan den spoorweg. Als de trein passeert, werpt de conducteur den hond de courant toe, zorgvuldig opgerold en met een touwtje omwonden en het verstandige dier keert met de courant naar de hoeve terug. Het feit is absoluut geloofwaardig en dagelijks kunnen de reizigers van den morgentrein dit aardige tooneeltje zien. De boer heeft twee jaar noodig gehad om zijn hond hiervoor te dresseeren. De Weensche correspondent van de „New York Herald" seint, dat de jong ste zoon van Rothschild plotseling overleden is. Hij voegt er nog aan toe dat allerlei geruchten loopen als zou baron O. Rothschild, die pas 21 jaar is, zich gezelfmoord hebben. Sommige bladen fantaseercn heele romans over den plotselingen dood. Zij vertellen hoe. de jonge baron op een arm Weensch meisje verliefd was, dat hij wenschte te huwen. Zijn vader wilde er niets van weten en deed zijn zoon een reis om de wereld maken. De baron was nu enkele dagen van de reis terug en vernam toen dat het Weensche meisje met een ander gehuwd was. Dat moet hem half krankzinnig gemaakt en naar den revolver hebben doen grijpen, zoo romantiseeren de bladen. Woensdag stoomde een Engelsche kruiser met acht onderzeesche vaar tuigen de Humber in zuidelijke rich ting uit. Bij het lichtschip van Hais- borough, ter hoogte van Cromer, voer het stoomschip Eddystone op de vaar tuigen in en boorde de onderzeeër C 11 in den grond. Bij een poging om het stoomschip te mijden, voeren de booten C 16 en C 17 tegen elkaar, waarbij de laatste zulke zware averij kreeg, dat zij op sleeptouw genomen moest worden. Van de 13 vermiste op varenden van de C 11, zijn er nog twee gered, zoodat het aantal vermisten nog elf bedraagt. Twee luitenants en een matroos waren al dadelijk gered. De beschieting der Marokkaansche tentdorpen door generaal Marina heeft Woensdag naar uit Melilla gemeld wordt, den ganschen dag geduurd. Het heet in dit bericht, dat het krachtige optreden der Spaansche troepen den Kabylen ontzag heeft ingeboezemd. De geestdrijvers gaan inmiddels voort den heiligen oorlog te prediken, maar het volk schijnt er geen ooren naar te hebben. In Soöek had een groote ver gadering van Kabylen plaats, welke werd bijgewoond door den maraboet Massian. Deze spoorde de stammen aan tot een algemeenen krijg tegen de christenen. De meerderheid moet er echter tegen geweest zijn. De Spaansche kruiser Maria Molina is in Marokko langs verscheidene kust plaatsen gestevend, waar vergaderingen van vijandige Rif-stammen plaats had den. De inboorlingen vuurden op het schip, waarop dit een hevig bombar dement opende. De kruiser loste over de tweehonderd schoten. De Rif-bewo ners vluchtten het binnenland in. Inmiddels moet de gisting onder de Rifstammen toenemen. Het volk wordt opgezweept door een schare geestdrij vers, die den heiligen oorlog prediken. De onderhandelingen tusschen de Spaansche regeering en het Marok kaansche afgezantschap, dat thans in Spanje vertoeft, zijn begonnen. De leider der Marokkaansche missie uitte zijn diep leedwezen over de gebeurte nissen bij Melilia. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken zeide, dat alleen het onvoldoende gezag van het Magzen in het Rif-gebied de oorzaak was van den moord op Spaansche ar beiders. Naar in diplomatieke kringen ver luidt, zal de Spaansche regeering het verzoek van het Marokkaansche afge zantschap, om de bezette stellingen te ontruimen, beslist afwijzen. geweest in de provincie Elis. De aan gerichte schade is aanzienlijk. Verschei dene dorpen zijn verwoest. Vele men schen hebben den dood gevonden. Aan de New York Herald wordt over deze aardbeving geseind Verscheidene dorpen in Amalia bij Olympia zijn Donderdagochtend om twee uur door een aardbeving vernield. Alle huizen in het dorp Havari zijn ingestort. Tot dusver zijn twintig lijken en honderd gekwetsten onder de puin- hoopen vandaan gehaald. In het nabu rige dorp St. Jan is geen enkel slacht offer, hoewel het met den grond gelijk is gemaakt. Schokken zijn gevoeld in Patras, Pyr- gos, Calamas, Tripoli en Missolongi. Hierbij zijn eenige personen gedood en verscheidene gewond. Een gruwelijke wandaad werd in de Russische stad Ostrowez ontdekt. TJit een kelder onder een huis drongen soms zonderlinge geluiden naai buitende politie onderzocht en vond daar een 14-jarig meisje, dat drie jaar geleden daar opgesloten was. Het kind zou bij haar meerderjarigheid een som van 6000 roebel ontvangen, door haar overleden ouders op haar vastgezet. Haar oudere broers en zusters benijdden haar des wege; ze waren trouwens het geld reeds machtig geworden en hadden het er reeds doorgebracht. Om van het kind later geen last te krijgen, besloten zij het voor haar geheele leven op' te sluiten. Op een nacht overvielen ze het meisje in den slaap, bonden het handen en voeten en droegen het in den kelder. Hier leefde het jonge kind in volstrekte eenzaamheid, onverzorgd, in vocht, kou de en altijd durende duisternis. In die drie jaren is het eens bloeiend-gezond kind een geraamte geworden. Toen de politiemannen in den kelder kwamen, deinsden ze een oogenblik terug voor de bedorven lucht, welke er hing, en het schrikkelijke schouw spel, dat zij er zagen. In een hoek lag het meisje op den grond uitgestrekt in onbeschrijfelijk vervuilden toestand. Haar lichaam was met tallooze zwe ren en met wonden, welke ratten en ander ongedierte er in geknaagd had den, bedekt. De oogen van de ongeluk kige waren als dichtgegroeidarmen en beenen waren door de folteringen zoo zeer saAmgekrompen, dat de artsen nauwelijks in haar houding verandering durfden brengen. Spreken kon het meis je niet meer, maar toen ze bevrijd werd begon ze zachtjes te weenen. Ze werd aanstonds naar een zieken huis gebracht; de doktoren hopen door zorgvuldige verpleging haar weer tot een mensch te maken. De broeders en zusters zijn in hechtenis. De Papendrechtsche politie. Het Vaderland schrijft: In zake het onderzoek betreffende de Papendrechtsche politie kunnen we mededeelen, dat het onderzoek, dat nog steeds loopende is, reeds van den be ginne af geleid werd door den Raad adviseur bij het departement van Justitie, met den iuspecteur v. d. Poll van de Rotterdamsche politie, die aan den h?er Voormolen door den minister was toe gevoegd. Reeds spoedig na zijn benoe ming toch (begin Mei) was de heer Voormolen, door een ernstige herhaling van zijn ziekte, die hem destijds noopte zijn ontslag te nemen als hoofdcom missaris te Rotterdam, niet in staat het verdere onderzoek te leiden, dat toen door twee hoofdambtenaren van het departement met den inspecteur werd voortgezet. Een groot aantal personen zijn bij het onderzoek gehoord en ook andere gevallen van mishandeling moeten den ambtenaren ter kennis gebracht zijn. Het uit te brengen rapport zal naar men vermoedt een heel ander licht op de politietoestanden te Papendrecht werpen dan de behandeling dezer ge ruchtmakende strafzaak te Dordrecht, Den Haag en 's-Hertogenbosch deed vermoeden en de veroordeeling van Gartshagen ten gevolge had, vooral wanneer bij de behandeling te Arnhem nieuwe getuigen worden opgeroepen, die thans bij het laatste onderzoek zijn gehoord. Aardbevingen. Uit Lissabon wo^dt gemeld: Te Benavente zijn nieuwe aardschok ken van langen duur waargenomen. De bevolking is door schrik bevangen. Uit Athene: Er zijn aardschokken Aanbestedingen. ADVERTENTIEN. te sCRAVEAHAGE. De Dank jgeeft 4 pCt. Pand brieven i|it tegen den olïlciëe- len beurskoers. Verkrijgbaar ten kantore der Dank en bjj den Heer H. PRINS te Hensden. HOOFT GRAAFLAND. J. A. VAN ERPERS ROIJAARDS. ONDERLIMGE gevestigd t« Zwolle. KONINKLIJK GOEDGEKEURD. Directeur: JASPER WARNER. Bovengenoemde Maatschappij verzekert: De premie is naar gelang van bouwaard en bedekking slechts van f 1.50 tot f 2.50 per duizénd verzekerde waarde, benevens 40 cent administratiekosten en eene geringe kosten m het jaar van toetreding. Doot hare inrichting de Tonrdecligste. Geeft den meest solicden waarborg. Vraagt inlichtingen bij den Agent D. BAAIJENS te Herpt. Da van ouds bekende heeft een prachtige nienwe aanvulling in hare collectie s/alen ontvangen. ZWARTE EN FEN, FANT allei Vitrage, Tule, Vlaamsch stuk, Gordijnstof^ Sloopen, f Tafellakens G1 li LEURDE JAPONSTOF- SIE KATOEN ÈL JOUR, in ruime keuze, as-gordij nen, Overgordij nen, nen met gewerkt midden- alle breedten. FranjeEmbrassen, gemaakte ddelakens, Badhanddoeken, ervetten, Gezondheidscorsetten alle w ij d t e n. I*ra(clilise sorteering Karpettpn, Kapok en Veeren voor Bedden, enz., enz. Beleefd Aanbevelend, HEUSDEN. Dreestraat. OÖt CÖ5 SPECIALITEIT IJS HET DESfrE 1DRES VOOR IIIUWMUUI 19 Juli. Gemeentebestuur Aan Groningen, a. den bouw eener nieuwe schutsluis te Stadskanaal naast het 1 e Musselverlaat en de herstelling Tan dit verlaat; b. het maken en leveren van 109') M. paalbeheiïog te Kiel en Annerreensche kanaal, ter weerszijden van het kanaal aldaar. 19 Juli. Prov, bestuur van Zuid-Holland, lo. het verbeteren van de boordvoorziening en van de bermen en glooiingen langs eenige gedeelten van den Rijksweg der le kl. Zuid-Holland Raming f 8000. 2o. het droog leggen van en het uitvoeren van herstellingswerken aan de schutsluis in het kanaal door Voorne te Nieuweslnis met bijkomende werken. Raming f ÏOO.O'IO. 22 Juli, Prov. bestnur van Noordholland, het msken van een oeverrerdediging langs den Amstel het verbree- den, ophoogen en beharden van de daarlangs gelegen wegen, enzenz., van de brng bij den Rooien Paal tot aan den steiger voor de fabriek van melkproducten in de gem. Uithoorn. Raming f 27785. 22 Juli. Prov. bestnnr van Zeeland, het maken van steenglooiing op het buitenloop van den noordhavendam van de haven aan den Willempolder behoorende tot de werken van de tramweghavens aan het Zijpe. Raming f 2640. 28 Juli. Min. van Waterstaat, lo. het uitvoeren van baggerwerk in de Nieuwe Merwede. Raming f 11.200. 2o. de nitvoering van bsggerwerk in het Panner- densch kanaal, den Neder-Rijn en de Lek, tusschen Pannerden en Cnlemborg. Raming 27.500. 4 Aug. Prov. bestuur van Drenthe, het maken van beordvoorzieningen langs de werken van het Meppeler- diep in de prov. Drenthe. Raming f 3000. 4 Aug. Min. van Waterstaat, de verbreeding van den IJssel. bij Kampen, tusschen de kilometerraaien CXXXVII en CXXXIX der herziene rivierkaart. Raming Z0.80e. 4 Aug. Prov. bestuur van Zeelmd, het herstellen der sahade toegebracht door het stoomschip „Koningin Wil- helmina" aan den kop van het Westerhoofd van de buitenhave te Vlissingen. Raming 2.250. De Directie, a. Boerenbehuizingen, gebouwen en hooi bergen etc.7 b. Meubilaire-, /ijf- en andere roerende goederen c. Gereedschappen en machines, dienstig aan landhonw en veeteelt; d. Runderen,/paarden en ander vee, dat ook tegen hemelvuur in 't open veld ver zekerd lean worden zonder premiever- hooging/ e. Koren, nooi en veldvruchten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 5