verdedigen kan verbindt Spanje zich zijn bezittingen niet af te staan noch te verkoopen zonder Frankrqks goedkeu ring. Het geheime verdrag zou aan Engeland meegedeeld zijn. Volgens een Weensch bericht, heeft Japan China met oorlog bedreigt, als China in de spoorwegkwestie niet toe geeft. In het Keizer-Frederik museum te Berlijn hebben onbekende daders Za terdagnacht gouden, zilveren en koperen staven en twee gouden kettingen uit Zuid-Rusland, verder een gouden en een zilveren beker ter gezamenlijke waarde van 10.000 mk. gestoh n. De dadeis, twee jonge mannen van ongeveer 20 jaar, zeiden bij het heen gaan tegen de wachters, dat zij hun ge reedschap hadden gehaald en werden daarop ongehinderd uit de poort ge laten. Volgens een later bericht i? de mu- seumdief gevangen genomen. Alle ge stolen voorwerpen zijn ongeschonden teruggevonden. De verdachte is een 20-jarige buiten betrekking zijnde mu zikant. Te Tokio zijn berichten ontvangen omtrent verschrikkelijke overstroomin- geu in de Mantsjoersche provincie Tsjertsjoen. Er zijn duizend personen verdronken. Te Kirin op 225 Eng. mijl van Moekden gelegen staan 7000 huizen onder water. Het wast nog snel. Lukwing (de Chineesche vice-consul, op wien Zaterdag te New-York een aanslag werd gepleegd) is overleden. De aanslag werd gepleegd door een Chinees. De vroegere Perzische minister van financiën, Kawamed Dauleh, is wegens verduistering van staatsgelden in hech tenis genomen. De Spanjaarden hebben toch tegenslag, nu zelfs een zeedier van revolutionnaire gezindheid blijk geeft: de torpedojager Audaz, die met manschappen van het opleidingseskader op wegnaar Barcelona was, is, volgens een telegram uit Madrid aan de Kölnische Zeitung, bij Kaap St. Vincent door een reusachtigen walvisch aangevallen. In den zonderlingen zee strijd liep de oorlogsbodem zooveel averij op, dat hij te Cadiz moest bin- nenloopen. Het is in Engeland weer eens voor gekomen, dat een machinist van een locomotief ouder het rijden van den trein doodviel, gelijk later bleek door een beroerte getroffen. De stoker ving hem op en bracht den trein, een snel trein, tot stilstand. Op de jaarmarkt te Dresden is Maan dagavond een groote brand uitgebroken, die zich mei razende snelheid uitbreidde en een derde deel der markt, meer dan 60 tenten en 10 draaimolens, vernielde. Tien personen werden zwaar, zestig licht gewond. Niemand werd gedood. Om negen uur was de brand gebluscht. Het oproer ia Spanje. De berichten over den toestand in de oproerige streken spreken elkaar tegen. De ambtelijke berichten melden dat in Katalonië, in Arragon, in Na varre, in Biscaje de rust teruggekeerd is, maar dat de regeering voortgaat met het nemen van voorzorgsmaatre gelen om elke stoornis van orde on mogelijk te maken. De berichten uit particuliere bron zijn minder gerust stellend. Een van de bedroevendste belichten, waarvan wij hopen dat het niet waar of althans overdreven zal blijken, maakt melding van veertig te rechtstellingen. Er zouden in de ves ting Montjuich veertig revolutionairen doodgeschoten zijn zonder vonnis, en onder deze veertig zou Emiliano Igle- sias zijn, de hoofdredacteur van de Pro- greso. In het telegram, dat deze tijding brengt, staat ook, dat er nog met woede gevochten wordt te Barcelona. Deserteurs die te Cerbera aangekomen zijn zeggen dat de streek langs de kust der Middellandsche Zee bij voortduring in opstand is. Barcelona is zoowel van de zeezijde als van de landzijde afge sloten van de buitenwereld. De opstan delingen zijn baas in den omtrek der stad. Zij houden de toegangen bezet, zoodat men niet te Barcelona komen kan, ook niet met den spoortrein. Een locomotief, die van Gerona vertrokken was om den weg naar Barcelona te onderzoeken, moest bij Ripol terug- keeren. De opstandelingen dreigden te schieten. De Correspondencia van Madrid meent vrij gunstige berichten te kunneu ge ven. Het wordt weer rustig te Barce lona, meent dit blad. Een goed bericht is, dat de stadsreinigingsdienst Zater dag weer is aangevangen. De stad wordt bedreigd met hongersnood. De levens middelen, die doordringen, worden tot geweldig hooge prijzen verkocht. Wie niet schatrijk is lijdt honger. De onlusten in llarokko. Omtrent de gevechten tusschen de Spanjaarden en de Mooren in het Rif gebied van Marokko, lezen we: De Mooren moeten thans over een krijgsmacht van 30,000 man beschikken en men zegt, dat hun aantal wel tot 50,000 zal klimmen. De positie der Spanjaarden wordt ook in de jongste berichten kritiek genoemd al hun stel lingen zijn achtereenvolgens door de Mooren aangevallen. Men beschouwt het algemeen als de eenige taak der Spanjaarden het bezit van Melilla te handhaven, daar van een aanvallend optreden thans minder dan ooit kan sprake zijn. Een heel enkele berichtgever seint in wat optimistischer geest en spreekt zelfs van plannen, die zouden bestaan op het bezetten van Tetuau. Maar eerst zouden dan in elk geval flinke versterkingen moeten gezonden zijn; anders kan er geen kwetsie van zijn. De opmarsch van Oeuta naarTetuan zou door oorlogsschepen ondersteund worden. Men prijst zoowel den moed der Spaansche troepen als de doodsverach ting der Kabylen. Als een staaltje van de onverschrok kenheid der Kabylen het volgende: Den 23sten deden de Spanjaarden, ten getale van 2000, een uitval in Zui delijke richting. Na afwisselend krijgs geluk, waarbij Spanjaarden en Mooren beurtelings aan de winnende hand waren, deden de Spanjaarden met kanonnen een beslisten aanval op een Moorsche stelling. Die stelling was bij het over weldigend geschutvuur der Spanjaarden onhoudbaar. Maar de Mooren weken niet van hun plaats. Zij lieten zich op hun post doodschieten zonder een stap achteruit te doen. Daar de Mooren zulk een ontembaren moed en ongeëvenaarde doodsverachting toonen, zelfs in 't meest moordend vuur, is 't begrijpelijk dat ook hun verliezen ontzettend zijn. Nauwkeurige opgaven ontbreken hier echter, evenals over de uitwerking dier verliezen op de stem ming der Kabylen. Er zijn berichtgevers, die beweren dat de Kabylen ontmoedigd zijn, maar daar staan zeer velen tegen over, die verzekeren dat de stoutmoe digheid der Rif-lieden grooter is dan ooit en dat zij er niet aan denken de poging tot verjaging der Spanjaarden op te geven. Waar het dus op uit moet loopen in het Rif-gebied, valt op't oogenblik nog niet te voorzien. De manier, waarop de Rif-lieden hun aanvallen op de Spaansche stellingen, regelen, de moderne wapens waarover zij beschikken en de verkwisting die zij aan den dag leggen bij 't verbrui ken van hun voorraden zoo wordt uit Madrid aan een buitenlandsch blad geschreven wekken hier pijnlijke verbazing en geven aanleiding tot het vermoeden dat de vijanden der Span jaarden zich verheugen in den goeden raad en de daadwerkelijke ondersteu ning van een zeer machtigen, geheim- zinnigen bondgenoot. Een Spaansch blad schrijft daarover als volgt Het staat vast, dat de Kabylen, die ons thans zoo flink en met zooveel succes wetten aan te vallen, nog vóór zes maanden gebrek hadden aan alle middelen tot het voeren van een oor log. En hoe komen thans de Rif-lieden aan dien buitengewonen overvloed van voorraden? Men heeft den smokkelhan del hiervoor verantwoordelijk gesteld. Maar al moge die in nog zoo grooten omvang worden gedreven, dat kan toch geen voldoende verklaring zijn voor de reusachtige hoeveelheden wapens en voorraden, waarover de Rif-lieden beschikken. Ook de aanvalstaktiek der Rif-lieden verraad duidelijk een orga nisatie, die yan hun vroegere gewoon ten zeer afwijkt. Een ander Spaansch blad heeft te dezer zake interessante mededeelingen van zijn oorlogscorrespondent ter plaatse ontvangen. Generaal Marina, zoo meldt deze, is zeer tot zijn leedwezen tot een eigenaardige ontdekking gekomen. Het is n.l. gebleken, dat de Mooren aanzien lijke hoeveelheden wapens enkrijgsbe- noodigdheden van de een of andere zijde moeten gekregen hebben. Vele van de op het slagveld gevonden Mau ser- en Remingtongeweren zijn van het allernieuwste model en blijkbaar eerst zeer onlangs uit de fabrieken ge komen. Ook de patronen zijn bijna alle splinternieuw en toonen nog sporen van het vet, een bewijs dat ze zoo pas uitgepakt zijn. Men vreest daarom, dat de toevoer over de Algerijnsche grens heeft plaats gehad, met misleiding van de waakzaamheid van onze goede vrien den en buren, de Franschen. Het zou daarom goed zijn, als dezen op hun grensgebied strenger toezicht hielden. llinnenland. Bij de gisteren gehouden stemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district Schoterland zijn uitgebracht 4686 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de heer J. A. Berg meyer (S. D. A. P.) 2219 stemmen en Mr. J. Limburg (V. D.) 2468 stemmen, zoodat gekozen is Mr. J. Limburg. Bij de stemming op 11 Juni verkreeg de heer J. A. Bergmeyer 1756 stem men, mr. Th. li. de Meester U. L 1547 stemmen, en de heer J. Ankerman (C. H.) 1513, zoodat tusschen de beide eerstgenoemden herstemming moest plaats hebben. Bij deze herstemming behaalde de heer Bergmeyer 2125 stem men en mr. De Meester 2565 stemmen, zoodat deze laatste gekozen werd. Gelijk men weet, was de verkiezing van gisteren noodig, omdat de heer De Meester in Juni ook voor Den Helder verkozen werd, en voor dit district op teerde. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat dr. Roessingh, na zijn verblijf in het buitenland, eergisteren weder een bezoek ten paleize het Loo biacht. Voorts kan worden vermeld, dat de gezondheidstoestand van Prinses Juliana in alle opzichten uitmuntend is en dat het lichaamsgewicht in geregelde ver houding blijft toenemen. De afgetreden Minister van Oorlog, luitenant-generaal F. H. A. Sabron heeft zich tijdelijk te Rozendaal in Gelderland gevestigd. Minister W. Cool woonde Woensdag voor de eerste maal de vergadering van den Ministerraad bij. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij voor degenen die hem in zijne betrekking wenschen te spreken audiëntie zal geven eiken Donderdag, des namiddags te half twee uur in het gebouw van het depar tement van oorlog. De Javabode meldt: De velschillende landschapshoofden in de onderafdeeling Pidië der afdeeling Noordkust van Atjeh hebben, geheel spontaan, door tusschenkomst der re geering het verzoek gedaan, ter gele genheid van de geboorte van Prinses Juliana, naar oud landsgebruik, aan de Koningin een geschenk te mogen aan bieden, bestaande uit een, door groote, gouden sterren gevormde keten. Hoe wel Hare Majesteit besloten moet heb ben in het algemeen geen voor haar persoonlijk bestemde geschenken meer te aanvaarden, heeft het Haar behaagd zich tot aanneming van dit treffend blijk van belangstelling van de geza menlijke hoofden in een, kort geleden ons nog weiöig gezind gebied, bereid te verklaren, welke beslissing door de zen met groote instemming is vernomen. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft aan de ministers, de Provinciale Staten en de directeuren van de Spoor- en Tramweg-Maatschappijen, een adres ver zonden, waarin wordt verzocht: a. In de bestekken van werken, welke voor rekening van het departement van binnenlandsche zaken worden uitge voerd, te doen opnemen zoodanige be palingen, dat den arbeiders, die ter uitvoering van deze werken worden gebezigd, als minimum de ter plaatse gebruikelijke arbeidsvoorwaarden, voor namelijk wat betreft loon en arbeids duur, worden gewaarborgd; b. in bedoelde bestekken te doen opnemen bepalingen, waardoor voor komen wordt dat bij schriftelijk aan gegane overeenkomst of bij reglement ten nadeele van de arbeiders, die ter uitvoering van deze werken worden gebezigd, worde afgeweken van het in de artikelen 1638 c en d van het Bur gerlijk Wetboek bepaalde; c. dat nader worde omschreven, welke rechten de arbeiders aan bedoelde arti kelen kunnen ontleenen, opdat in het bijzonder omtrent de draagwijdte van de uitdrukking „betrekkelijk korte tijd", in deze artikelen voorkomende, rnee- ningsverschil bij de toepassing uitge sloten zij. De reden, waarom dit adres wordt verzonden, is, dat, naar het oordeel van het bestuur van het N. V. V., is ge bleken, dat, door het niet doen opne men van bepalingen of door het doen opnemen van onvoldoende bepalingen betreffende arbeidsvoorwaarden in de bestekken voor uit te voeren werken, niet voldoende rekening wordt gehouden met de belangen der arbeiders, bij de uitvoering van deze werken gebezigd. Het adres is van een uitvoerige memorie van toelichting voorzien. Door het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers is een adres aan H. M. de Koningin gezonden, waarin gewezen wordt, dat nog steeds van de candidaten, die aan de examens wen schen deel te nemen ter verkrijging van een akte voor een der vakken van L. O., de akte hulp en hoofdonderwijzer, ge vorderd wordt, een zeker bedrag te storten, dat niet wordt teruggegeven. Naar de meening van adressant is de staat, die waarborgen vordert, ook ver plicht de kosten voor het onderzoek te dragen. Ten slotte wordt verzocht een wets wijziging in overweging te nemen, waar bij de bedoelde examengelden worden afgeschaft. Uit Den Haag schrijft men aan „De Tijd" naar aanleiding van een gerucht, dat minister Kolkman er aan zou den ken om heen te gaan, omdat hij zich niet in staat zou achten, de voorgeno men tariefsverhooging te verdedigen, dat de voorbereidende werkzaamheden voor de tariefsherziening zijn afgeloo- pen en dat in het komende parlemen taire jaar deze zaak zeker zal worden afgedaan. Bij de politie te Zutphen is een valsch bankbiljet van veertig gulden gedepo neerd, dat een als heer gekleed, zwaar gebouwd persoon van ongeveer veertig jaar bij een banketbakker aldaar in hetaling heeft gegeven. Het bankbiljet, dat geen watermerk heeft, is een photo- gram op groen papier. Dezer dagen werd des avonds om streeks 9 uur de Utrechtschestraat te Amsterdam in rep en roer gebracht door hulpgeroep. Van alle kanten kwamen nieuwsgierigen aauloopen. Het bleek, dat een vrouw haar man dusdanig op den openbaren weg op slagen had ont haald, dat de man verbonden moest worden en de vrouw onder politiege- leide naar het bureau worden getrans porteerd. Te Herkingen (Goedereede) heeft zich een geval van bloedvergiftiging met doodelijken afloop voorgedaan. Mej. M. H., bekwam n.l. eene verwonding aan de hand, waarna hand en arm spoedig opzwollen. Een inmiddels ontboden ge neesheer constateerde bloedvergiftiging doch het mocht niet meer gelukken, de vrouw in het leven te behouden. Zondagmiddag kreeg de landbouwer S. onder Noordwolde (Fr.) met zijn bij hem inwonenden schoonzoon H. twist, die zoo hoog liep, dat de mannen hand gemeen werden. Het mes kwam er bij te pas en beide mannen werden zoo gevaarlijk gewond, dat men voor hun leven vreest. Nabij Boskoop, gemeente Hazerswoude is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een moordaanslag gepleegd op het echt paar Spijker. Door een onbekend persoon werd de man, door te zeggen dat er van hem een koe in het water lag, naar buiten gelokt, en in het land met een scherp voorwerp zwaar mishandeld. Zijn toestand is zeer ernstig. Daarna heeft de misdadiger de vrouw, die nog te bed lag, eveneens willen vermoorden en mede zeer zwaar mishandeld. Ook haar toestand is zeer zorgwekkend. Op de angstkreten der vrouw, die toen be- wusteloo s werd, waren buren toege sneld, waarop de moordenaar de vlucht nam. Den vermoedelijkeu dader zekeren S. uit Hazerswoude en werkzaam te Boskoop, is men reeds op het spoor. Hierover wordt nader nog gemeld: Toen de echtelieden zich Vrijdag eenige uren ter ruste hadden begeven, werden zij gewekt door kloppen op een der vensters; er werd van buiten geroepen: Spijker komt er uit, er ligt een koe van je in het water. De man, te goeder trouw, stond op, trok een paar schoenen aan en ging half ont kleed op weg, en nam een paar touwen mede om het beest daarmede uit de sloot te trekkenhij en de man die hem gewekt had, gingen samen al pra tende het land in; een eind geloopen hebbende, zeide Spijkerik moest maar een buurman ook meenemen, want wij samen kunnen het beest er toch niet uittrekkeuneen, antwoordde de gelei der, dat is onnoodig, wij zullen je wel helpen; we zijn met zijn vieren aan het visschen. Nadat zeker een afstand van 15 minuten in het land was afge legd en Spijker bij zijn koeien was, zag hij dat alle beesten in het land waren. Maar de geleider zeide: ja er ligt er wel een in 't water, daar ginds. Spijker zeide toen, dan zal het er een zijn van Peters, mijn buurman. Op het zelfde oogenblik kreeg hij een steek in het gelaat en over zijn hoofd verschil lende sneden en steken, waarbij de oude man zich duchtig weerde met een der touwen welke hij had medegenomen om de koe uit het water te trekken. Toen hij tengevolge van bloedverlies in een zakte, gooide de aanrander hem in een vrij diepe slootde booswicht liep toen naar de woning terug, hij vond de vrouw in bed; toen zeide hij, je moet er uit komen en komen hel pen we kunnen het alleen niet af. De vrouw had geen lust om naar het land te gaan, maar op het sterk aandringen van den vreemde, zeide zijroep een der buren die zullen wel helpen. De man antwoorde: ik ben hier onbekend gaat gij dan maar den buurman roepen dan zal ik hier wachten. Inmiddels was de vrouw uit het bed gekomen en had zich wat aangekleed, zij stelde hem voor mede te gaan om een der buren te roepen. De vrouw wilde de deur sluiten en toen zeide zij tegen den man: ik heb jou meer gezien, je bent gisteren hier geweest om varkens te koopen. Tegelijkertijd kreeg ze twee zware slagen op haar hoofd en eenige messteken. Ze begon hevig te gillen, de honden in de buurt sloegen aan, het werd voor den moordenaar onree. Spijker had intusschen zijn bewust zijn eenigszins teruggekregen en was aan de overzijde uit de sloot gekropen en door een tuin naar een buurman gegaan; hij had dezen gewekt, hem smeekende om hulp, omdat zijn vrouw werd vermoord. Het gillen der vrouw in de verte hield steeds aan. De buur man durfde echter, op aanraden zijner zieke vrouw, het huis niet te verlaten $n geen hulp te bieden Spijker moest, steeds veel bloed verliezende, helaas naar een anderen buur; die slond direkt op en bood hulp. Spijker verloor in tusschen weder het bewustzijn. De moordenaar, bemerkende dat er onraad was, had intusschen de deur dichtgeworpen en was gevlucht zonder iets mede te kunnen nemen. Diefstal was voorzeker het doel van zijn komst. Door de toen aanwezige personen werd onmiddellijk gezocht naar den moorde naar, geneeskundige hulp ingeroepen en de politie kennis gegeven. Van den dader was echter niets meer te ontdek ken. Ook de burgemeester van Hazers woude was spoedig ter plaatse. De officier van justitie uit den Haag kwam al zeer spoedig ten einde een onderzoek in te stellen alsmede twee rechercheurs met twee politiehonden een der honden speurde uitstekend, het land op en terug maar was het spoor spoedig weer bijster, zoodat vermoed werd dat de dader per rijwiel gevlucht is. Twee personeu te Boskoop werden door de politie opgehaaldde kleederen zijn in beslag genomen om te zien of er bloedvlekken op waren, maar beide mannen ziju weder op vrije voeten gesteld. Het gerechtelijk onderzoek duurde zoo ongeveer den geheelen Zaterdag tot 's avonds laat. Den gehee len Zaterdag bewogen zich een groot aantal personen voor de woning. De vreeselijke wonden die zijn toe gebracht in aanmerking genomen, is de toestand van beide echtelieden bevre digend. Van de omwonenden onder vonden zij groote deelneming, want zij staan bekend als respectabele menschen. Het Volk schrijft: Voor eenige maanden, toen in den Rotterdamschen gemeenteraad een voor stel kwam van B. en W. om te aan vaarden een gift van een ingezetene, nl. een standbeeld van Johan van 01- denbarneveldt, kwamen de anti rev. daar tegen heftig in verzet en „De a. r. Rotterdammer" deed het natuurlijk nog eens dunnetjes over. Het aanvaarden van dat standbeeld zou een bewijs zijn van anti oranjegezindheid, mindere lief de voor het vorstenhuis enz. Wat lezen we nu echter in de bla den? De koningin-moeder heeft f 50 geschonken aan een vereeniging te Amersfoort, die een gedenkteeken wilde plaatsen voor Johan van Oldenbar- neveldt. Bij de laatst te Driebergen gehouden gemeenteraads-verkiezing had de kiezer M. in een plaatselijk blad het chr.-hist, raadslid v. D. beschuldigd van omkoo- ping van kiezers. Het orgaan der chr.- hist. partij „Het Sticht" noemde in een artikel over deze verkiezing M. een lasteraar. M. heeft nu een klacht tegen Het Sticht, en v. D. een tegen M. in gediend, om een strafvervolging wegens beleediging te verkrijgen. Naar men aan de N. R. Ct. schrijft, wordt de aanvoer van aardappelen op de langs de Waal en de Maas gelegen beurzen wekelijks grooter. In de laatste dagen werden er ongeveer 4000 H.L. Geldersche kralen verhandeld en gele verd, met bestemming voor Rotterdam, Gouda eo Den Haag. De koopprijs be droeg f2 f2.20 per H.L. Het beschot valt op bijna alle akkers mede, en de qualiteit is naar wensch. Ook wordt reeds een begin gemaakt met het rooien van eigenheimers. Toen Maandagmorgen de heer dr. W. Vetter, Keizersgracht 551, te Amsterdam met zijn gezin na een afwezigheid van 10 dagen in zijn woning terugkeerde, werd hij door een drietal rechercheurs ontvangen. Er was n.l in den afgeloopen nacht iugebroken. De voordeur was geforceerd en alle kasten van het huis doorzocht. In verschillende kamers wa ren eindjes kaars gevonden. Uit ver schillende aanwijzingen maakt men op, dat minstens 2 inbrekers aan het werk zijn geweest. Een aantal sieraden zijn gestolen, benevens een groote hoeveel heid zilver, antiek koperwerk en ver schillende kleedingstukken. Een waar devol familiestuk, een broche van mevr. Vetter, behoort ook onder het gestolene. De waarde van het gestolene beloopt in de honderden guldens. De heer V. is tegen inbraak verzekerd. Men meldt uit IJmuiden aan het Hbl. Bij de herstemming, welke hier laatst leden Dinsdag werd gehouden voor 3 leden van den gemeenteraad van Velsen (waartoe IJmuiden behoort) werd door een kiezer protest aangeteekend tegen het feit dat het stembureau eenige mi- uuten voor vijf was gesloten. Bij het sluiten van dit bureau wees de daarin geplaatste klok echter precies 5 uur aan. Bij onderzoek op de klokken van het postkantoor, van het spoorwegstation en van den politiepost bleek het werkelijk nog geen 5 uur te zijn. Met den trein die 4.55 arriveert kwam nog een aantal kiezers mede, dat du3 ten onrechte niet meer tot de stemming werd toegelaten. Dezer dagen werd te IJmuiden een boeier gestolen. De eigenaar is er thans

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2