s tan ti nope 1 ten bate van de radicale Jongturken. De Turksche ministerraad heeft be sloten 4 dagen den uitslag der onder handelingen van de mogendheden over Kreta af te wachten. Indien het resul taat daarvan ongunstig is, zal dc Porte een nota aan Griekenland zenden, waar bij geëischt wordt de Grieksche officie ren bij de Kretenser militie terug te roepen. Donderdagnamiddag 3 10 is te Brest een aardschok waargenomen, die 3 seconden duurde. Persooonlijke onge vallen kwamen hierbij niet voor. Plaatselilk. Nieuws. HEUSDEN, 7 Aug. In de op den 4 dezer gehouden verga dering van den raad dezer gemeente, was in de eerste plaats aan de orde het onder zoek der geloofsbrieven van. de onlangs gekozen raadsleden, de heeren P. A. van Andel, L. J. Veerman en G. Vos. Overeen komstig het rapport der commissie van onderzoek, waartoe waren aangewezen de heeren de Jongh, de Mol en Prins, werden de geloofsbrieven goedgekeurd en besloot de raad mitsdien tot toelating. Daarna is door Burg. en Weth. aange boden de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1908, met de daarbij behoorende bescheiden, die in han den werden gesteld van eene commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren de Mol, van Everdingen en Prins. Voorts kwam ter tafel eene circulaire van Gedeputeerde Staten, waarbij het ad vies van den Raad werd gevraagd omtrent eene ontworpen nieuwe regeling der jaar wedden van de gemeente-ontvangers, hierop neerkomende, dat die bezoldiging, waar zij is beneden de helft der tegenwoordige jaarwedde van den burgemeester, behou dens enkele uitzonderingen, wordt bepaald op de helft dezer jaarwedde, terwijl verder bedoelde salarissen zullen worden gelaten op het nu bestaande cijfer. De raad besloot met deze regeling, welke op de jaarwedde van den ontvanger dezer gemeente niet van invloed is, instemming te betuigen. Vervolgens is vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag over het loopende jaar, waarna ten slotte nog mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen stuk ken van eenvoudigen aard, die voor ken nisgeving werden aangenomen, w.o. het procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger d.d. 28 Juni j.l., blij kens hetwelk alles in behoorlijke orde is bevonden. WERKENDAM. Van een schoenen koopman uit Oosterhout, werden deze week door iemand uit diezelfde gemeente een paar schoenen ontvreemd. Denzelfden dag werd de laatste, die zich per fiets huis waarts spoedde, bij het veer te Raamsdonk aangehouden en nog in het bezit der schoe nen gevonden. SLEEUWIJK. Dinsdag 17 Augustus a.s., des namiddags 2 uur, zal er ten huize van J. E. Sprenger, alhier, vergadering zijn van stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap „de polder van Sleeuwijk". Het onderwerp van behandeling isVer kiezing van een lid van het Dagelij ksch Bestuur, ter vervulling van de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer G. F. van 't Sant, tot Voorzitter van ge meld Waterschap. Woensdag hebben per stoomboot „Metta" een pleiziertocht naar Nijmegen jreinaakt de volgende zangvereenigingen „Hallelujah", Almkerk, „Excelsior", Alm- kerk, „Aurora" Woudrichem, Onderling Genoegen" Sleeuwijk, benevens de muziek- vereenigingen „Wilhelmina" Sleeuwijk en „Crescendo" Nieuwendijk, terwijl nog tal van personen de reis mee maakten. Onder de vroolijke toonen der fanfares, werd de reis gemaakt en een heel prettigen dag te Nijmegen en Omstreken doorgebracht. Om circa 10 uur 's avonds lag de „Metta" weer terug voor den wal. ALMKERK. Ds. Montijn, predikant der Ned. Herv. gemeente, die met vacantie buitenslands is, ligt in de badplaats Neu- enahr ziek. In de N ed. Herv. kerk zal a.s. Zon dagnamiddag optreden ds. Hermanides uit Babiloniënbroek. Alhier worden tegenwoordig door particulieren manoeuvres gehouden. Er worden namelijk ledige bussen geno men, waarin in den bodem een gaatje wordt gemaakt. Nu ueemt men een weinig carbid, doet die in de bus, maakt de barbid voch tig' waarna de bus gesloten wordt. De voch tige carbid laat men nu eenige oogenblik- ken gas ontwikkelen, houdt daarna een brandende lucifer voor 't bodemgaatje en met een knal als een geweerschot vliegt het deksel van de bus. Gisteravond waren er groote manoeuvres. Er hadden zich twee partijen gevormd. De eene afdeeling was gewoon gekleed en de andere had een witteD band om 't hoofd deksel. Ze werden gecommandeerd door oversten met papieren sabels en sjerpen. Er waren een massa deelnemers, nieest werklooze arbeiders, die op die manier hun leed trachten te vergeten en wat leven in de brouwerij wilde brengen. 't Geweervuur der soldaten maakt heusch niet zoo'n lawaai als een salvo met die bussen. Er was een massa volk toegestroomd, want men dacht dat de soldaten op 't fort Altena aan 't oefenen waren. Ook had men om de manoeuvres zoo echt mogelijk te maken, een groote bus genomen met een groote dosis carbit er in, wat dan vrijwel een kanonschot nabootste. Ten bewijze dat er menig schot gelost werd, kan dienen, dat er onderscheidene bussen carbid met niet minder dan 180 doosjes lucifers verbruikt zijn. ZALTBOMMEL. Aan de beurzen langs de Waal werden deze week verhandeld 2470 H.L. aardappelen tegen den prijs van f 1.80 tot f 2 per H.L. Bestemming Rot terdam, Gouda «n Amsterdam. De verkoop van Janbaasjes (vroege peren) raakt ten einde. Heden werd voor verzending naar Duitschland geladen tegen f 4.15 per H.L. Daar de vrucht te geel be gint te worden, wordt ze ongeschikt voor vervoer. GAMEREN. JJ. Vrijdag 30 Juli was een gelukkige dag voor de schooljeugd der openbare school. De hoogste klasse zou met hun onderwijzers een reisje naar de Residentie en Scheveningen maken. 's Morgens in de vroegte stortregende het doch gelukkig het klaarde op zoodat on geveer 7 uur per rijtuigen de reis naar 't station Zaltbommel kon worden aanvaard en wel onder luid gezang. Te 's-Hage aan komende stond de tram klaar om de vroo lijke gasten in ontvangst te nemen en ze te brengen, waar? Ja dat was wat: in het huis van onze Geëerbiedigde Koningin, waar ze wel altijd veel van hoorden en veel over zongen en juichten maar nu Hare woning persoonlijk in oogenschouw te nemen, dat was iets boven hunne verwachting. Hunne oogen flikkerden van al de pracht die ze daar mochten zien. Vandaar per tram naar Scheveningen waar de inwendige mensch wat versterkt werd; toen naar de pier, vervolgens naar 't strand, waar dadelijk velen hun kousen uittrokken en een heerlijk bad namen. Vandaar de duinen in om vervolgens weer naar 's Hage terug te keeren en den speeltuin te bezoeken. Toen een wandeling door 't Haagsche Bosch, 'n bezoek aan 't hertekamp en daarna weer op 't station aan naar Zaltbommel, doch een uurtje toevens te Utrecht verhoogde devreug- de nog meer, deze stad werd voor zooveel de tijd het toeliet hier en daar bezichtigd en een versnapering gekocht. Aan 't station te Zaltbommel stonden de rijtuigen van 's morgens weer klaar hen af te halen, waarvoor diegenen die zich daarmede hadden belast een hartelijk woord van dank, ook aan de onderwijzers voor deze voor hun zoo'n moeitevolle doch voor de jeugd een genotvolle en leerzame dag. Velen zijn blij dat er een tweede school bij gekomen is, nu genieten onze kinderen nog eens. De landbouwer H. K., te Nieuwaal, werd Woensdag verblijd met de geboorte van 3 kinderen, 2 jongens en 1 meisje, alles welvarende. De aardappelbeurs is 31 Juli aan gevangen, prijs der kralen f 1.80 f 2.00, vlugge handel. Vroeger werd er bij de diaconie der Herv. Kerk niet zoo tegen opgezien, al wa ren de trouwe kerkgangers geen lidmaten, in benauwde tijden werd er toch gedeeld. Nu is hier verandering in gebracht, door den kerkeraad is besloten sedert 1 Aug. hier mede op te houden, daar de collecte in de kerk den laatsten tijd merkbaar minder opbrengt. Vermoedelijk is vermindering van kerkgangers hier een gevolg van. Voor zeker geen blij verschijnsel. VEEN. De loting voor de nationale mi litie, lichting 1910, zal voor deze gemeente plaats hebben te Heusden, op 23 Augustus a.s. des v.m. 9£ uur. Door tusschenkomst van den Comm. der Koningin is door den minister van binnenlandsche zaken, aan de gemeenten beneden de 2000 zielen opgedragen, een onderzoek in te stellen naar den toestand der bedrijven van den industrieelen mid denstand. Voor de betrekking tot onderwijzer met hoofdakte aan de openbare school al hier, heeft zich tot heden nog geen enkele sollicitant aangemeld. De heer D. Mans, aannemer te An del, is als laagste inschrijver den bouw ge gund van eene arbeiderswoning voor H. Sack. Aan het telefoonkantoor alhier wer den over de afgeloopen maand 51 telegram men behandeld24 waren aangekomen ter wijl 27 werden verzonden. MEEUWEN. De heer D. Smits heeft het bouwen van een koffiehuis opgedragen aan de heeren H. Redeker alhier en H. Kleinloog te Genderen. De heer J. Pruissen alhier, slaagde deze week voor de hoofdacte. Wij feliciteeren hem met dit succes. Onze gemeenteraad heeft in zijne j.l. Dinsdag gehouden vergadering aan den heer J. Dammers op zijn verzoek met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend als hoofd der school alhier. In diezelfde vergadering werd aan den heer J. Snellen op zijn verzoek met ingang van 15 Augustus eervol ontslag verleend als gemeente-secretaris. Tot tijdelijk secre taris onzer gemeente werd benoemd de heer A. D. van der Schans te Drongelen. De heer L. Kamp, cand. t. d. H. Dienst te Wassenaar, heeft de beroeping naar de Herv. gemeente alhier aangenomen. DUSSEN. Voor de Geref. gemeente zal a.s. Zondag optreden de heer Langhout, cand. te Surhuisterveen. Ds. Klaassen zal Zondag 15 Aug. zijn afscheidsrede houden. Aanvang der gods dienstoefening 's nam. te 2 uur. Hlnnenland. Bij de Woensdag gehouden herstem ming in het district I te Rotterdam voor een lid van de Provinciale Staten heeft de heer J. Visser Jac.zn. (Lib.) 3128 stemmen behaald, en de heer H. Spiekman (S. D. A. P.) 2291, zoodat de heer Visser gekozen is. Bij de stemming van verleden week verwierf de heer J. Visser 2066, d6 heer Spiekman 2065 stemmen, terwijl op mr. H. P. Marchant (V. D.) 165 en op den heer J. Valk Jr. (A. R.). die verzocht had niet op hem te stemmen, 316 stemmen werden uitgebracht. Blijkens het verslag van de vergade ring van den Kolonialen raad van Curagao, van 14 Juli, heeft de waarne mende veorzitter der vergadering mede gedeeld, door den gouverneur van het gewest gemachtigd te zijn, den Raad officieel kennis te geven, dat de gou verneur aan Hare Majesteit de Koningin ontslag heeft aangevraagd tegen 1 October a.s. Men meldt uit den Haag: Naar men verneemt, bestaat het voor nemen de opengevallen betrekking van gouverneur der kolonie Curagao te ver vullen niet door uitzending van den te benoemen persoon uit Nederland, doch door een keuze te doen uit de hooge ambtenaren in de kolonie zelf werkzaam, van wie in de eerste plaats genoemd wordt mr. Th. J. A. Nuyens, procureur-generaal op Curagao, die meer malen het gouverneurs-ambt heeft waar genomen. Over het Nederlandsch-Belgische Maasvraagstuk schrijft de N. Ct. Wij meeuen te mogen gelooven, dat de onderhandelingen tusschen beide landen over de bevaarbaarmaking van de Maas, welke reeds sinds 1906 instelling der gemengde commissie hangende zijn, spoedig een zeer goede wending zullen nemen. Met de Batavier V is te Rotterdam president Steijn aangekomen. De heer Kröller was hem naar Londen tegemoet gegaan, en heeft hem op den overtocht vergezeld. De beide heeren zijn onmid dellijk doorgereisd naar den Haag. Vandaar vertrekt president Steijn naar Amsterdam, om prof. Winkler te con sulteeren. Van de uitkomst van dit consult zal afhangen, hoe lang de heer Steijn nog hier te lande blijft. Ingevolge beschikking van den minis ter van waterstaat, wordt met ingang van 1 October de naam van het station Vierverlaten gewijzigd in Hoogkerk Vierverlaten. Mejuffrouw C. A- van Tricht, adjunct- directrice van het sanatorium Oranje Nassau's Oord, heeft tegen 1 Nov. a s. om redenen van gezondheid haar ont slag uit hare betrekking moeten aan vragen. Een langdurige kuur in Wies- baden, waar zij hoopte voldoende her stel te vinden, heeft niet afdoende mo gen baten, zoodat de verdienstelijke adjunct-directrice tot haar leedwezen hare betrekking moet opgeven. Haar heengaan wordt door het be stuur en door de directie van het sa natorium zeer betreurd. De Minister van Financiën brengt onder de aandacht van het publiek: dat, krachtens de wet van 1 Juli 1909 tot 1 October 1909 alsnog gelegenheid bestaat om muntbiljetten in te wisselen; dat die inwisseling zal kunnen geschie den bij de betaalmeesterkantoren en bij de kantoren der Nederlandsche Bank (behalve bij de correspondentschappen 2e en 3e klasse); dat van 1 October 1909 af de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. Een ieder wordt met nadruk aanbe volen na te gaan of nog muntbiljetten in zijn bezit zijn, en, zoo ja, die bil jetten onverwijld op een der bovenbe doelde kantoren ter inwisseling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor de muntbiljetten, dus uitsluitend voor de biljetten van 50 gulden en van 10 gulden waarop het woord „muntbiljet" voorkomt. Men meldt uit Den Haag d.d. 5 dezer Lefèbvre heeft van middag hier zijn laatste en beste vlucht gedaan. Het weer was zomersch, geen wolkje aan de lucht, een licht briesje uit het Oosten, en geen oponthoud met het verleggen van de oplooprails of door het weigeren van den moter. Er was tamelijk veel publiek op Groot Persijn, waar Lefèbvre tegen 6 uur aanstalten begon te maken voor zijn zoo in alle opzichten geslaagde vliegproef. Sierlijk doorkliefde de groote vogel het lucht ruim, steeds wijder cirkels beschrijvende over bosch, wei en spoorweg. En wan neer hij dan weer kwam aansnorren, recht op het terrein van de toeschouwers aan, ter hoogte van ongeveer 40 meter, dan steeg er een gejuich op en zwaaide men met hoed en parasol, om den koe nen luchtschipper een blijk te geven, hoe dankbaar men was voor het grootsche schouwspel. Nadat hij zoo omstreeks 4 cirkels beschreven had waarvan de laat ste naar onze gissing misschien wel een middellijn van ongeer vier a vijf kilometer, daalde hij, na 24 min 34 sec. in het luchtruim gezweefd te hebben, vrijwillig nabij zijn loods neer, zonder dat zijn toestel eenigszins beschadigd j werd. Onder geestdriftige toejuichingen stapte hij af, waarop hij letterlijk be- stormd werd door menschen, die van prentbriefkaarten voorzien waren en zijn handteekening er op wenschten. Met beminnelijken glimlach willigde hij ieders verzoek in. Aanstonds werd er een aanvang ge maakt met het uit elkaar nemen van het toestel, daar Lefèbvre zich naar Rheims zal begeven om aan de wed strijden aldaar deel te nemen. Men meldt uit Amsterdam Sedert eenige dagen loopt hier ter stede het gerucht als zou een bediende van de Nederlandsche Bank een be- langrijk bedrag aan geld gestolen heb- ben. De waarheid is, dat er uit een verzegeld doosje, toebehoorend aan een dame en, als gewoonlijk, geplaatst in een kluis, 27 goudentientjes zijn ge stolen. De eigenaresse heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie, die bij den betrokken bediende inmiddels reeds door zijne directie geschorst een huiszoeking deed. Er werd echter niets gevonden. Men meldt uit Haarlem Sedert Zaterdag is van hier verdwe nen de makelaar P. Vandaag is de man, die naar Amerika is, failliet verklaard. Men spreekt van tekorten, ook van R. K. kerkgeld, van tusschen de f 80,000 en f 100,000. P. was een klerkje bij den makelaar Poortman, bij diens dood zijn opvolger geworden, verdiende grof geld en genoot veel vertrouwen. Speculatiezucht is de oorzaak. Van een loodgietertje zijn ongeveer f 14,000 verdwenen. De kas van de kerk op de Nieuwe Groenmarkt moet geen schade lijden. Verschillende kleine renteniertjes moeten er leelijk inge vlogen zijn. Een later bericht luidt: Het blijkt thans dat het grootendeels kleine luyden zijn die benadeeld werden door het heengaan van den makelaar P. Hofjesjuffers, groenboertjes, kleine winkeliers zijn er bij die alles kwijt zijn. Ook een R. K. geestelijke is er ingevlogen en dan nog een Amster- damsch rentenier die vroeger hier woon de. De curator heeft reeds taxatie ge houden van den boedel, doch alles van waarde is verdwenen, zelfs de schilder stukken uit de lijsten gesneden. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Goes heeft cassatie aangeteekend tegen de vonnissen, waar bij zeventien personen te 's-Heer Arends- kerke door den kantonrechter te Goes van rechtsvervolging werden ontslagen wegens het verrichten van veldarbeid op Hemelsvaartsdag. De controlenr J. C. H. de J., te Rot terdam heeft revisie aangevraagd van het vonnis der rechtbank aldaar waar bij hij werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Deze straf werd hem opgelegd wegens doodslag, gepleegd op zijn stiefzoon, den 20-jarigen C. B. Boerendonk, in de maand December van het vorig jaar. Z. K. II. Prins Hendrik staat gewoon lijk met de kippetjes op. Woont Hij op het lusslot Het Loo, dan zwerft Hij, meest alleen, op jachtpaden door de bos- schen. Op zekeren morgen ontmoette Hij bij zulk een gelegenheid een armoedig ge- kleede vrouw, die hakhout sprokkelde, wat in de Koninklijke bosschen niet geoorloofd is. De Prins, die door de vrouw niet her kend werd, knoopte een gesprek met haar aan. „Wel vrouwtje, zwaar werk?" „Ja, ja, mijnheer, maar het ergste ervan is dat ik het nog niet eens doen mag. Maar ik heb niets meer in huis, meneer, 't is armoede, bittere armoede". „En als de jager je nu betrapt wat dan „Och, voor de jagers ben ik niet bang, die slapen nu of loeren op de stroopers. Maar de Prins, dat moet een lastige baas zijn, die loopt als de wilde jagers al om middernacht in de bosschen rond". De Prins, bijzonder in zijn schik over den invloed van de krantenschrijvers op de fantasie van eenvoudige menschen uit het volk, vroeg de vrouw waar zij woonde en gaf haar den raad langs de veldpaden naar den straatweg huis waarts te gaan. Z j volgde dezen raad en toen ze uit het gezicht verdwenen was schreef de Prins haar adres op en de arme vrouw kon haar geluk niet beseffen, toen zij 's avonds een voer turf voor haar huis zag stilhouden, waarvan de brenger haar in den naam van „den wilden jager om middernacht" aanried, in het vervolg geen hakhout meer te branden. Een bewoner van de Den Texstraat te Amsterdam, kantoorbediende van beroep, is dood in zijn woning gevon den. In de woning waren drie gaskra nen opengezet. De overledene was ge huwd; zijn vrouw vertoefde te Zand- voort. Te Gendringen, waar voor de ver kiezing van één lid van den gemeen teraad vijf candidaten officieel werden gesteld, hebben voor enkele candidaten dezelfde personen de candidatenlijst geteekend. Iu het dorp Beets (Fr.) is de werk loosheid onder de arbeiders al zoo groot, dat vau gemeentewege begonnen is werk te verschaffen aan de gemeente lijke landontginning. Per uur wordt daar 10 ct. verdiend. De arbeiders ver zochten na een paar dagen werkens aan den gemeenteraad verhooging van uurloon tot 12 ct., om daardoor in de gelegenheid te zijn wat over te leggen voor den aanstaanden winter. Boven dien wordt ook door particulieren 12 ct. per uur betaald. B. en W. ontrieden dit verzoek in te willigen, omdat dit van verstrekken de gevolgen zou kunnen zijn bij ver dere werkverschaffing door de gemeente, en de prikkel om zelf werk te zoeken, zou gedoofd worden. Uit den raad gin gen tal van stemmen op ten gunste van het verzoek en het resultaat was dat het met 11 tegen 4 stemmen in gewilligd werd. Maandagavond kwamen mr. A. W., substituut-griffier bij de rechtbank te Heeren veen en zijn echtgenoote per fiets van Oudeschoot. Vlak bij Heereveen zijn zij door vijf kerels aangerand. Mevr. W. werd met fiets en al omge worpen en mishandeld. Mr. W., die zijne vrouw te hulp wilde komen, kreeg ook klappen, waarna de kerels aftrokken. Direct klopte mr. W. het was onge veer twaalf uur de politie op, die spoedig de daders op wist te sporen. Het zijn bewoners van woonscheepjes, die des daags uit venten gaan. De hoofd dader is zekere D. N. Dinsdagnacht is er te Maassluis in gebroken in het pakhuis en de kantoren van de firma Sonneveld en Janzen, reeders en haringfacteurs op de Govert van Wijnkade aldaar. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door een ladder over de sloot te leggen en aan do achterzijde de deur van het pakhuis te forceeren. Eenmaal binnen, hebben zij eenige lessenaars opengebroken maar er niets van waarde in gevonden. Toen hebben zij de brand kast geforceerd. Aan de achterzijde is daarin een gat gehakt en toen is voor een waarde van ongeveer f 500 gestolen. Boeken en rekeningen zijn achter in het weiland teruggevonden. Hoewel aan den haven kant drie wachters de op de kade lig gende tonnen haring bewaakten en er tengevolge van eenen uitslaanden brand veel volk passeerde, is er van de inbraak niets bemerkt. Gelijk men weet, heeft H. M. de Koningin-Moeder f 50 geschonken voor een gedenkteeken voor Johan van Ol den barne veld te Amersfoort. Thans meldt men van daar, dat bij het bestuur der Vereeniging Johau van Oldenbar- neveld te Amersfoort bericht onvangen is, dat ook H. M. Koningin Wilhelmina met veel belangstelling heeft kennis genomen van do plannen voor de op richting van een gedenkteeken voor Johan van Oldenbarneveld. Als bijdrage in de kosten van oprichting stelt de Koningin f 100 beschikbaar. In een zeer druk bezochte vergade ring van grondwerkers te Amsterdam is Dinsdagavond de staking in het grondwerkersbedrijf geproclameerd. De vergadering duurde van half 9 tot na twaalf uur. De besturen der beide grond- werkersvereenigingen, die deze actie voeren, hadden ieder een spreker aan gewezen om voor het laatst de grond werkers op het gewicht van hun zaak te wijzen. Voor de groote organisatie Helpt elkander voerde de heer Kolthek, secretaris van het N. A. S. het woord, voor de Katholieke organisatie St. Leo- nardus werd gesproken door den heer van Lingen, bestuurder van den R.-K. Volksbond. Beide sprekers wezen vooral op de schaduwzijden welke zich onge twijfeld zouden voordoen en drukten hun op het hart goed te overwegen voor zij besloten. Na uitvoerige bespre kingen, waaraan door vele grondwer kers werd deelgenomen, werd de vol gende motie gesteld „De huishoudelijke vergadering van grondwerkers, gehouden op Dinsdag 3 Augustus 1909 in het gebouw d'Geel- vinck, gehoord de besprekingen, zoowel van bestuurdersals van leden constateert, dat de grondwerkers-patroons niets ern stigs hebben gedaan om aan de billijke verlangens der grondwerkers tegemoet te komen, constateerende dat daarom de patroons de grondwerkers tot staken, hebben genoodzaakt en voor de gevol gen daarvan verantwoordelijk zijn; be sluit de staking te proclameeren bij alle grondwerkers-patroons, die werken uitvoeren binnen de grenzen der ge meente Amsterdam, en voor Amster— damsche patroons die werk uitvoeren in de omliggende gemeenten, tegen 4t Augustus 1909 voor de eischen, die ge steld zijn door de organisaties „Helpt elkander" en „St. Leonardus", en re kent op den steun van allen, die willen, opkomen voor het recht en belangen, der arbeiders". Deze motie werd met groote meer derheid bij geheime, schriftelijke stem ming aangenomen, waaraan diegenen- deelnamen die Woensdagmorgen den- arbeid moesten staken. De staking omvat ruim 430 personen- Zij geldt niet de grondwerkers, leden- van de beide organisaties in dienst den" gemeente en het voornemen is voor loopig niet de staking uittebreiden tofci aanverwante bedrijven. De eischen waar van sprake is in de gisteravond team vergadering van grondwerkers aange nomen motie zijn een uurloon van 2^ cent, Zaterdags eindigen van den arbeic om 12 uur des middags of een vijf er vijftig en een half urige werkweek- Voorts wordt gevraagd overwerk zon dags en nachtarbeid te betalen volgena^H

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2