liei Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. TWEEDE liL\D. Op Krediet. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2874. Zaterdag 11 Sept. 1009. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7a/s c^- Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Onlangs werd te Amsterdam, ter gelegenheid van de Middenstandsten toonstelling, een congres van den Mid denstandsbond gehouden, waarop door Dr. Nouwens het gewichtige vraagstuk van het krediet werd ingeleid. Zeer uitnemende opmerkingen werden daar over gezegd, die echter in dit blad niet besproken kunnen worden. Maar wel achten wij het hoogst gepast, onze lezers nog eens op het gewicht van dit vraagstuk te wijzen en hen zoo krachtig mogelijk tegen het koopen op krediet of „koopen op de pof', zooals het in den volksmond heet, te waarschuwen. Op genoemd congres werd met ronde woorden verklaard, dat dit den onder gang van den Middenstand tengevolge moet hebben, tenzij deze bij het bepalen van zijn prijzen met den langen termijn van betaling mag rekening houden. Maar wie wil nu medewerken aan den ondergang van een stand in de maat schappij, die daarvan altijd de gi-oote kracht uitmaakte? En wie is zoo dwaas, altijd méér voor allerlei artikelen te betalen, dan noodig is, omdat hij niet met die ellendige gewoonte van op krediet koopen breken wil? 't Is waar, de koopers hebben in dit opzicht niet alléén schuld, en de oogen van den Middenstand gaan eindelijk open, hij dringt zelf zooals we onlangs uit Amsterdam nog vermeld vonden op kontante betaling aan. Maar jaren lang hebben de meeste winkeliers zelf hun klanten in die hebbelijkheid gesteund, jal er werden onder hen zelfs gevonden, die eerst na herhaald en dringend verzoek er toe overgingen, om bij het verkochte dadelijk de rekening te zen den. Langen tijd rekende men dithalf- en-half als een beleediging aan het adres der koopers. Toch is het koopen op krediet ver keerd en gevaarlijk. Welzeker, het lijkt gemakkelijk. Men ziet iets, dat men graag hebben wil, maar heeft het geld niet om het te koopen. Wel, zal men dan onverstandiger handelen, dan de knaap in een van de versjes van Van Alphen, die wel tienmaal zijn geld overtelde, maar steeds te weinig vond om „het lieve dier" een vurig be geerd konijntje te koopen, en dit toen ook naliet? Laat men eenvoudig wachten, tot de noodige kontanten aanwezig zijn. Maar neen! dat is bij het koopen op krediet niet noodig. Gekheid allemaal! Men laat alles op de rekening zettenEu die rekening komt eerst na Nieuwjaar, zoodat pas in het volgende jaar behoeft betaald te worden. En ging het nu op die manier slechts met een enkel artikel, het zou misschien zoo erg nog niet wezen. Maar zoo gaat het telkens en telkens. En komt het Nieuwe jaar eindelijk, dan regent het in menig huis rekeningen, en nog eens rekeningen, van vroeg tot laat. Het hoofd des gezins raakt uit zijn humeur en overlaadt zijn vrouw met verwijten. Deze zucht en jammert. De kinderen krijgen snau wen en moeten eensklaps enkele toch noodige lessen staken. De dienstbode wordt beknibbeld op de eenvoudigste uitgaven. Kort en goed, de geheele familie verkeert in een toestand van prikkelbaarheid en ontstemming, en dat nu als gevolg van het koopen op krediet. Dadelijk betalen geeft dadelijke winst, reeds terstond van huiselijk geluk. Ver der vergete men de winst niet, die door het genot van het sparen, om tot een doel te geraken, wordt aangebracht. Welk een heerlijk gevoel is verbonden aan het besef, dat het doel bereikt is! Alleen reeds hierom zouden we al onze lezers willen aanraden niet langer op krediet te koopen. De weelde is in onze dagen groot onder alle standen der maatschappij, en niettegenstaande al die weelde zijn de menschen veel meer ontevreden dan vroeger. Geen wonderTengevolge van het koopen op krediet schaffen velen zich dadelijk alles aan, waar ze zin in hebben, vandaag dit, morgen weer wat anders. Maar het eind der geschiedenis is, dat men nooit meer eens recht te vreden is. Laat iemand eenvoudig be ginnen en telkens, als zijn middelen het toestaan, zich wat nieuws aanschaf fen. Wilt gij gelooven, dat zoo'n mensch ieder jaar opnieuw reden tot blijdschap heeft Onmiddellijk betaald, wat we koopen Dat worde onze stelregel. Willen we nu eenmaal onzen mede- menschen wat schuldig zijn, dan om met den Bijbel te spreken zij het alleen, dat we elkander moeten liefhebben. Cholera. De geschiedenis der cholera-epide- miën begint met het jaar 1817. Wat wij omtrent de cholera voor dien tijd weten is in zekeren zin vóór-historisch daar betrouwbare gegevens ontbreken. Wij bezitten op dit punt meer een negatieve kennis en kunnen b.v. met zekerheid zeggen, dat voor 1817 in Europa geen cholera voorkwam. Het schijnt, dat de cholera tot de negentiende eeuw beperkt bleef tot Voor- en Achter-Indië en haar bakermat aan de boorden der Ganges gezocht mocht worden. Vandaar heeft de ziekte zich in de 16e, 17e en 18e eeuw wel eens een enkele maal over Voor- en Achter-Indië verspreid, maar veel omtrent deze epidemiën weten wij niet. Het betrekkelijk geringe en lang zame verkeer met Indië zal wel oorzaak zijn, dat de cholera voor 1817 niet in Europa kwam. In dit jaar begon de eerste groote cholera-epidemie die zich spoedig over Engelsch- en Nederlandsch- Indië uitbreidde en zich langzaam west waarts naar Perzië en Arabië begaf. Ook Egypte werd bezocht, doch Europa bleef nagenoeg vrij. Spoedig echter, reeds in 1826 werd zij door een tweede gevolgd die elf jaar geduurd heeft en zich over de geheele wereld heeft verspreid. Uit gangspunt was ook ditmaal weer En- gelsch-Indie. Pelgrims brachten later van uit Mekka de ziekte naar Turkije en Rusland over (1830). Eén jaar later werd ook Duitschland en het volgend jaar werd Nederland bezocht (1832). In hetzelfde jaar reeds kwamen gevallen voor in N.-Amerika. Tot 1837 bleef de ziekte in Europa woedenoveral vielen de slachtoffers in groote getale. De derde wereld-epidemie begon in 1846, bereikte Rusland in 1847 en verspreidde zich in 1848 over geheel Europa, waar zij vooral in 1848, ook in ons land sterk woedde. De.e epidemie heeft, nu eens veel minder wordend, dan plotseling weer opflikkerend, tot 1860 gewoed. Toen kwam er een pauze, die slechts enkele jaren duurde. Want in 1864 was er een nieuwe epidemie uitgebroken gaande van Indië naar China en Japan. Dank zij de moderne vervoermid delen en het meer intensieve verkeer, dat zich ontwikkeld had, kon nu de cholera sneller reizen en zij had slechts één jaar noodig om van uit Indië naar Algiers te komen, vanwaar zij de Mid- dellandsche Zee overstak en binnen enkele weken geheel Zuid-Europa aan tastte. Van hieruit werd ook Rusland, waartoe de cholera zich klaarblijkelijk bijzonder voelt aangetrokken, bezocht. Ons land werd evenmin gespaard en in 1866 begaf de cholera zich via Rot terdam naar Engeland. In 1870 scheen de epidemie tot bedaren te komen. Maar men had buiten Rusland gere kend, dat zoo langzamerhand als cho- lera-broednest met Engelsch-Indië gaat wedijveren. Van uit het Czarenrijk be gon de gevreesde ziekte een tocht door Europa en bleef daar nog drie jaar woeden. Tot 1884 weid Europa met rust ge laten. In dat jaar kwamen gevallen voor in Zuid-Europa. Aanvankelijk scheen het alsof deze epidemie, die ook weer van Indië afkomstig was en zich in Azië sterk uitbreidde (Japan, China, Ned.-Indië enz.) tot Zuid-Europa beperkt zou blijven. In 1889 kwamen dan ook geen gevallen meer in Europa voor; in 1890 weer verscheidene in Spanje, in 1891 echter bleef Europa vrij. Maar ook ditmaal zou de verrassing uit Rus land komen. De cholera, die snel langs de groote verkeerswegen Zuid-Europa had bereikt, maar daar niet verder kon, had nog een ouden beproefden weg om het beschaafde werelddeel te bereiken. Via Perzie naar Rusland gekomen, deed dit land opnieuw als verspreider dienst. Zwaar heeft Rusland onder deze epide mie geleden. Men schat het aantal cholera-dooden in dat land gedurende 18921894 op 800,000. Bekend is, hoe van uit Rusland vooral Hamburg door deze epidemie is aangetast; ook in ons land kwamen enkele gevallen voor. Thans kan de geschiedschrijver be ginnen met de zesde cholera-tocht. In Europa gekomen in 1907, sterk gewoed in Rusland, vooral in Petersburg in 1908 en 1909. Augustus 1909 vijf-en- twintig gevallen te Rotterdam BINNENLAND. Bij Kon. besluit van 8 dezer is bepaald Art. 1. De tegenwoordige zitting der Staten Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 18 Sept. 1909, des namiddags te 3 uur. Art. 2. Onze minister van binnen- landsche zaken wordt gemachtigd zich op het in artikel 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten- Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de Zitting in Onzen naam te sluiten. Volgens de N. R. Ct. is thans bepaald dat H. M. de Koningin de vergadering der Staten-Generaal op 21 Sept. a.s. niet in persoon zal openen. Vermoedelijk zullen de ministers in commissie worden aangewezen dit in naam der Koningin te doen. Hoogstwaarschijnlijk zal nu de heer Lieftinck, als oudste lid in jaren der Tweede Kamer, geroepen worden in handen der Koningin op het Loo de gevorderde ambtseeden af te leggen, om daarna gemachtigd te worden zijn overi ge medeleden den eed of de verklaring af te nemen. Bij de verkiezing (nieuwe zittings jaar) van een lid der Tweede Kamer in het district Breukelen zijn Donder dag officieel candidaat gesteld de heeren tnr. H. J. Doude van Troostwijk (chr.- hist.)mr. F. H. de Monté VerLoren (antirev.); mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen (lib.) en mr. J. B. L. C. C. baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn (r.-kath.) Voor het thans nog loopende zittings jaar zijn geen candidaten opgegeven. Verder wordt gewezen op het verblij dend .verschijnsel dat er steeds meer samenwerking komt tusschen boeren- vereenigingen, autoriteiten, vakleeraren en landbouwmaatschappijen, en dat men zich met kracht toelegt op de verbete ring der rassen. Hiervan ondervinden boter- en kaasbereiding de voordeelen door meerdere opbrengst en beter kwa liteit. Gewezen wordt op de bestrijding der rundertuberculose en op de contro- levereenigingen, die de melk- en vet- opbrengst van het vee controleeren. Tn Zuid-Holland alleen waren er in 1908 een twintigtal dier vereenigingen, welke toezicht houden op 449 veestapels met een totaal van 7630 koeien. Aangaande het marktwezen wordt vermeld dat Rotterdam de kroon spant Men lette op de volgende cijfers. In 1908 werden aangevoerd aan groot en klein vee: Rotterdam 109071 gr. en 56486 kl. vee. Leeuwarden 57533 39563 Purmerend 34777 27733 Leiden 37961 13177 Utrecht 24439 23893 Groningen 34462 13253 Zwolle 28426 13729 Amsterdam 22843 22011 Sneek 14120 24239 Den Bosch 20597 11379 Gorinchem 24706 538 De grootste paardenmarkten worden gehouden te Utrecht, Gorinchem, Zwolle, Valkenburg bij Leiden, Purmerend en Gouda. De meeste paarden worden naar verhouding in Zeeland, de meeste run deren in Utrecht gevonden. In één woord, genoemd Landbouwverslag is voor veehouders zeer belangrijk. Vanwege het departement van justitie wordt bekend gemaakt, dat degenen, in het bijzonder vrouwen, in wier oor- nemen het mocht liggen Mormoon te worden of die reeds Mormoon geworden zijn, hetzij zij al dan niet voornemens zijn zich in Amerika te gaan vestigen, desgewenscht omtrent de secte der Mor monen inlichtingen kunnen bekomen van den directeur van# het Rijksbureau ter bestrijding van den handel in vrou wen en meisjes in Amsterdam, hoofd commissariaat van politie, aldaar. In een Amsterdam gehouden zitting van den Gemeenteraad werden bij de vierde stemming 40 stemmen uitge bracht. Hiervan verkreeg mr. Worst 24 en mr. S. de Vries, 16 stemmen, zoodat mr. Worst tot wethouder gekozen was. Deze bedankte echter. Bij de vijfde stemming werden 42 stjmmen uitgebracht. Hiervan verkre gen: Kl. de Vries 7, mr. S. de Vries 21, Wibant 8 en Roëll 2 stemmen, ter wijl 4 blanco waren, zoodat mr. S. de Vries tot wethouder is gekozen. Naar men verneemt is te 's-Graveu- hage bericht ontvangen, dat de heer Colijn, benoemd lid der Tweede Kamer voor Sneek, bij een schipbreuk, welke het vaartuig, aan boord waarvan hij was, geleden heeft, gered is. Men vermoedt dat de heer Colijn, als commissaris van het Indisch gou vernement voor de buitenbezittingen, zich op reis naar Timor bevond. Te Hilversum zijn valsche rijksdaal ders in omloop. Verschillende exem plaren zijn bij de politie gedeponeerd. De omtrent den moord bij Koekange gearresteerde B. heeft Vrijdags te Stap horst reeds aan een kastelein de geschie denis verteld en daarbij gezegd, dat hij 's morgens om 10 uur op de plaats der misdaad is geweest, terwijl De Vries uit Meppel de misdaad het eer t heeft ontdekt om 10'/9 uur. Woensdag wer den de slachtoffers op het kerkhof te Koekange onder groote belangstelling ter aarde besteld. De dominé der Herv. gemeente sprak aan de geopende groeve en schetste in 't kort het gebeurde. Beide zoons moesten Woensdag voor den rechter van instructie verschijnen om te worden gehoord. Het onderzoek der doctoren heeft aan 't licht gebracht, dat de snijwonden niet met een mes, doch met een bijl of hakmes zijn toe gebracht. De Asser Ct. meldt Van bevoegde zijde zijn wij gerech tigd mede te deelen, dat de bezwaren tegen den verdachte B. inzake den moord te Koekange zoo bezwarend zijn, dat de officier van justitie termen ge vonden heeft zijn voorloopige aanhou ding te requireeren en de verdachte zoo spoedig mogelijk naar Assen zal wordeu overgebracht. In het begin van Augustus werd melding gemaakt van een brand in de boerderij van den heer Gruis te Holtgast, bij Nieuweschans (Gr.), waarbij aan kwaadwilligheid werd gedacht. Een streng onderzoek werd ingesteld met het gevolg, dat de eclitgenoote van den heer Gr., verdacht van brand stichting, Woensdag gevangen is ge nomen. Zelfs op de zandgronden in Friesland heeft men last van den hoogen water stand door den veelvuldigen regen. Te Oranjewoud zagen wij gisteren arbeiders bezig met het rooien van aardappelen, met baggerlaarzen aan. De aardappelen worden uit den modder opgedolven. Tal van aardappelen zijn bedorven en zoo week, dat men ze in elkaar kan knijpen. Gerust kan men zeggen dat de oogst voor de helft mislukt is. Een bediende van den heer S. v. d. B rijwielhandelaar aan het Waterlooplein te Amsterdam, zekere W., is sinds Zater dagmorgen plotseling verdwenen, tege lijk met het meisje waar hij omgang mee had, de 18-jarige B. Alvorens zich uit de voeten te maken, heeft W. aan een bankinstelling te Amsterdam, waar de heer v. d. B. geld in deposito heeft, een vervalschte cheque aangeboden, zoo nauwkeurig nagemaakt, dat het geld daarop werd uitbetaald een som van f 2150. Toen de diefstal werd bemerkt, stelde men oogenblikkelijk de politie van 't geval in kennis, doch de ijverige naspeu ringen leidden tot nu toe nog niet tot het gewenschte resultaat. W. was reeds een negental maanden in dienst van den heer v. d. B. en voldeed in alle opzichten. Een lezer van de Dordr. Ct. schrijft aan dat blad: In den trein, die 8 min. voor half 9 uit Retterdam vertrekt, nam Maan dagavond op het laatste oogenblik plaats een heer, zeer netjes gekleed. Onmid dellijk toen de trein zich in beweging had gesteld, haalde hij een horloge voor den dag en 3 kaarten, twee gewone en 1 schoppen-heer. Met rappe tong werd medegedeeld, hoe tegen inleg van f 2.50 elk mocht raden waar de schoppen-heer lag, terwijl men als prijs 't horloge of zijn dubbelen inleg zou ontvangen. Om 't zaakje aan den gang te maken, mocht ieder eens voor niets raden, en ook ik deed 't een paar maal. Dit was 't aanloopje blijkbaar, want spoedig kwam een der heeren met een rijks daalder voor den dag om een kans te wagen, doch hij verloor. Nu werd't een winnen en verliezen tusschen den ver- loter en twee andere heeren, toevallig steeds dezelfde twee. Intusschen had den dezen niet nagelaten, de overige reizigers aan te moedigen met 't succes, dat één buiten het drietal om een rijks daalder waagde en verloor Toen waagde hij met een ander samen nog f 2, die ook werden verloren. Toen wij bijna in Dordt waren, waren de heeren wien 't alleen te doen was, „dat de verliezer het verlorene zou terugwinnen", er in geslaagd hem over te halen tot een inzet van f 10, waarvoor hij mocht kiezen uit 2 kaarten. Natuurlijk werd wederom verloren. Zoodra we in Dordt waren, moesten alle 3 de heeren toevallig uitstappen. Zij zijn waarschijnlijk met een volgen- genden trein weer teruggegaan. In elk geval hadden zij dien heer f 14 off 15 armer gemaakt, en lieten hem met minder aangename gevoelens verder reizen. Bij een Duitscher, die ook in de coupé zat, hadden zij geen kans gehad. Dezer dagen werd namens vele leden der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam en nog enkele vrienden, hier en elders woonachtig, dooreen commissie, bestaan de uit de heeren mr. E H. Markvoort, J. ter Haar Jr., P. A. Kloppenburg, H. Matthijssen, W. F* C. Diuyvestein, A. J. de Costa, C. B. Posthumes Meijjes, Jhr. mr. P. A. J. van den Brandeler, H. C. de Zwart, J. H. van Rinsum en J. C. Tak aan dr. J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, een aandenken met album aangeboden als blijk van sympathie, bestaande uit twee bronzen beelden met console, voor stellende de zaaier en de vrede. Namens de commissie werd het woord geveerd door den voorzitter der commis sie, mr. E. H. Markvoort, die deed uit- komen, dat het vele leden der gem. te Amsterdam met droefheid vervulde, dat hij afstand had gedaan van zijn ambt als predikant en dat velen waren teleur gesteld door het besluit van de Synode, waarbij het ambt van predikant onver- eenigbaar werd verklaard met het lid maatschap van onze volksvertegenwoor diging, omdat toch door dr. de Visser de beide functies, èn van predikant, èn van volksvertegenwoordiger, werden vervuld op een wijze, waaruit bleek, dat dit besluit voor hem zeer zeker niet noodig was, terwijl toch vooral door de Synode dit besluit genomen werd, om juist hem treffen. Nog sprak hij uit, dat men zijn ge nomen besluit eerbiedigde en wenschte hem Gods besten zegen met de zijnen toe op zijn verderen levensweg. Daarop werd door dr. De Visser zijn hartelijken dank betuigd voor dit blijk van symphatie, waarbij hij uitsprak, dat Amsterdam juist zijne meest geliefde gemeente was van al de gemeenten, waar hij in zijn ambt gediend had. Hij wees er verder op, dat velen bij het verlaten van een gemeente bloemen noodig heb- li Nieuw Leven. V. D. M. Onze veestapel (Vervolg). 9 a 9 9 9 9 9 9 n 9 9 9 9 n 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 n 9 9 9 9 9 9 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 5