den Kongo, waar de belasting-inning zeer moeilijk plaats heeft. Meuw». Heugden, 15 Sept. De Prov. regelingscommissie voor de rijks hengstenkeuringen in Noord-Brabant, be richt, dat 20 Oct. te Eindhoven, 21 Oct. te 's Hertogenbosch, 22 Oct. te Bergen op Zoom en 23 Oct. te Zevenbergen bedoelde najaarskeuringen gehouden zullen worden, waarvoor belanghebbenden zich vóór 6 Oct. schriftelijk moeten wenden tot de heer C. J. J. Daniëls, secretaris dier commissie. De gevreesde vlekziekte onder de varkens is thans ook te Veen en te Eethen uitgebroken. Men kan op het weder geen staat meer maken en de zwaluwen komen er zelfs mede in de war. In plaats van zich tot vertrek gereed te maken, zat een zwaluw op 4 eitjes te broeden en moest door een metselaar verstoord worden, die ons het kunstig nestje met de eitjes kwam toonen. Zaterdagmiddag, ten circa 4,30 uur, kwam alhier ten noorden van de stad, een luchtballon in zicht, die oostelijk afzakte, over 's Bosch toog, om nabij Helvoirt te dalen. Het schuitje was bemand met 2 officieren en 1 sous-lieutenant. Ze waren opgestegen in Antwerpen, via Breda in noordelijke richting gedreven om daarna in het land van Maas en Waal van richting te keeren. De bovenwindlagen blijken daar bij in tegenovergestelde riching van de la gere windstreek te hebben gewaaid. De ballon werd op een wagen naar het spoor vervoerd en de officieren vertrokken naar 's Bosch, om vandaar den volgenden mor gen naar Antwerpen te vertrekken. Maandag j.l. had de politie het bui tengewoon druk. Niet minder dan een vijftal z.g. muntverzamelaars werd ia de kazerne opgeborgen. Een hunner was pas uit Veenhuizen ontslagen met eene uitgaanskas van f 20. In een logement alhier ontmoette hij eenige collega's en vroolijk fuifden ze totdat de een vóór, de ander na in handen der po litie viel. De held van den dag met de uitgaanskas, welke nog slechts enkele guldens bevatte, werd reeds 's morgens opgepakt en na zijn roes uitgeslapen te hebben weer losgelaten. Regelrecht naar de kroeg 'stappende was hij weldra weer dronken en werd voor de tweede maal achter slot en grendel gezet. Een zachte wenk voor iedereen om zulke lieden, het uitvaagsel der maatschappij, die alles in jenever omzetten, geen cent meer te geven. De groote brug over de Bergsche Maas, nabij Heusden, is gisterenmorgen ten circa 11 uur door dynamiet opgeblazen. Dat wil zeggen, dat van morgen een deta chement mineurs onder leiding van een officier, een opzichter der genie, onderoffi cieren en manschappen de brug naderden. Met een voerman werden de kistjes dyna miet in een pijler gebracht, een lont werd aangebracht en alles zou in de lucht zijn gevlogen als de lont was aangestoken en de kistjes, in plaats van ballast, werkelijk dynamiet hadden bevat. We vernamen van een officier, dat het de gewone jaarlijksche oefening is, om zeker te zijn, dat alles in orde blijft. Aan het maandblad „De Maréchaus- sée" ontleenen wij, dat de wachtmeester Mens, gedurende eenige jaren commandant der brigade te Heusden en het laatst als zoodanig te Roosendaal in functie, gedu rende 2 maanden met pensioen het leger heeft verlaten. De heer J. Kramer, onderwijzer, thans te Alphen a/d Rijn, die alhier zijne oplei ding ontving, is als zoodanig benoemd aan de Nutschool te Eindhoven. De vrouw van C. Wisthoff was bezig goed te spoelen in de Bergsche Maas, werd duizelig, viel voorover te water en kwam met haar gezicht op de bazalt terecht. Druipnat en met een wonde aan het hoofd, werd ze huiswaarts gebracht. Werkendam- Naar we vernemen, zal er le 7* en te 8* uur hedenavond en de overige avonden dezer week, benevens Zaterdagmiddag om 3 uur in de Nutszaal alhier, te zien zijn een mechanisch kunst werk uit Friesland, voorstellende „Salomo's Eerste Rechtspraak". Zaterdag a.s. wordt er aan de sui kerfabriek werkvolk aangenomen voor de aanstaande campagne. Zondag 1.1. schrok het paard dat voor de postkar liep en ging achteruit den de Werkenschen dijk af. De boomen van de burrie braken, doch gelukkig kwamen persoonlijke ongelukken niet voor en werd voor den dienst een ander voertuig spoedig gevonden. denderen. Een landbouwer al hier, reed met kar en paard naar zijn land om koren op te laden. Hij laadde echter zooveel vracht op zijn wagen, dat die brak. Met twee wagens kwam hij nu van huis om de vracht te halen; doch nu kwam de politie en maakte proces-verbaal op, omdat hij bij avoad zonder licht reed. Men moet maar pech hebben! Een fietser uit Meeuwen had het ongeluk met kar en paard in aanraking te komen, doordat de voerman niet uit week. De fiets werd beschadigd, doch de berijder kwam er gelukkig zonder kwet suren af. Bij een inwoner alhier is Diphteritis uitgebroken, 't Is te hopen dat deze be smettelijke ziekte geen voortgang maakt. Nieuwaal. De werkman J. Ekel- man, werkzaam op de steenfabriek, bezig zijnde met steenen schepen, tuimelde met een kruiwagen steenen boven van een loop plank, pl.m. 2 Meter hoog in 't water, duikelde 'n paar malen onder water, met dat gevolg dat hij met een bebloed hoofd en een nat pak er af kwam. Was er niet spoedig hulp bij geweest, dan zou hij zeker op een noodlottige wijze zijn omgekomen. Gameren. Door G. Spiering alhier, werd aan de oudheidkamer te Zalt- bommel een bronzen muntstuk ten ge. schenke gegeven, jaartal 1663, opschrift Baventria. lira kei- Op onrustbarende wijze woedt de vlekziekte hier onder de varkens. Sommigen verliezen hierdoor schoone exem plaren. Van A. Pelle zijn van de acht reeds 7 bezweken. Als men in aanmerking neemt dat ze 220 Él 260 pond wegen, is de schadepost ontzettend, daar de prijzen nogal hoog zijn. Del wijnen. Hoewel ons dorp tot heden van de gevreesde vlekziekte onder de varkens mocht verschoond blijven, heeft zij thans ook hier haar intrede gedaan, en wel bij den landbouwer G. Rooijens, waar reeds een varken aan de gevolgen is ge storven. Ter voorkoming van verdere uitbreiding, zal het gewenscht zijn, dat de gezonde varkens zoo spoedig mogelijk worden in geënt. Alhier werd Zaterdag j.l. een lucht ballon gezien, die in Zuidwestelijke richting verdween en naar men zegt, in de nabijheid van Waalwijk is gedaald. Vlijmen- Zaterdag ontstond er brand in het huis van den heer H. Daelmans, bewoond door F. Van de Wiel. In een korten tijd lag het geheele huis in as, zoo dat er heel weinig kon worden gered. Door den stillen wind, werd de brand beperkt tot één huis. Huis en inboedel zijn laag verzekerd. Oorzaak van de brand onbekend. Valst- De gevreesde vlekziekte onder de varkens breidt zich alhier schrikbarend uit. Bij een landbouwer alhier stierven drie vette varkens aan genoemde ziekte, een schadepost van niet minder dan f160 veroorzakende. Aiulel. W. P. welke Vrijdag j.l. door den wachtmeester der Brigade uit Wou- drichemwerd aangehouden, als zijnde ver dacht, schuldig te zijn aan diefstal van 2 rijwielen, ten nadeele van den rijwielhan delaar Nieuwkoop uit Drongelen, heeft naar we vernemen een volledige bekentenis afge legd, en als zijn medeplichtige genoemd H. D., mede hier woonaehtig. Door onze gemeentepolitie werd D. heden te Vlijmen aangehouden en naar de Marechaussee-ka zerne te Dussen overgebracht. De notenoogst valt niet mede, wat de kwaliteit betreft. Het beschot is groot en de prijs, circa f 2 per mud, gering. Herpt. Zondag herdacht Andries van der Peil en zijn echtgenoote Gijsbertha Boever hun 25-jarige echtvereeniging. Talrijk waren de blijken van achting en vriendschap, die zij op dezen dag van ver schillende zijden mochten ontvangen. Dat men Van der Peil, den behulpzamen bij 't publiek sympathieken veerman, die pas enkele jaren hier woont, hier zeer ge negen is bleek wel, dat door de harmonie „De Eendracht" alhier het zilveren paar 's avonds 5 uur een serenade bracht. De Directeur de heer Kerkhofs hield een hartelijke toe spraak, waarin hij vooral op den voorgrond stelde, dat het Rijksveer alhier tegenwoor dig bediend wordt door een tweetal kranige veerlieden, die door hun voorkomende vrien delij kheid en behulpzaamheid aller achting en sympathie hebben verworven. De leden der harmonie werden flink ont haald. Dat het zilveren paar ook nog eens hun gouden jubilé moge vieren. Met genoegen werd hier Maandag het bericht ontvangen, dat onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Th. Buijs, kapelaan te Tilburg, is benoemd tot Pastoor te Be- soijen. Zondagmiddag hoorde men roepen: een luchtballon. En werkelijk, daar kwam statig door het luchtruim aangedreven een luchtballon. Plotseling begon de luchtballon te dalen en het bleek te zijn een miniatuur ter hoogte van 1* M., die zeker op een of ander sport- of feestterrein was opgelaten, Jammer, dat de plaats van herkomst niet aan den ballon bevestigd was, dan had er bericht aan gezonden kunnen worden waar de ballon gedaald was. Wijk. De mandenfabriek Werkver schaffing de Vlijt" alhier trekt in den lande algemeen de aandacht. Zoo kreeg de direc teur Van der Made dezer dagen een bezoek van den burgemeester van Urk, met eene deputatie uit den gemeenteraad, met het doel na te gaan of eene zelfde werkver schaffing ook voor Urk doeltreffend zou zijn. lYoudricliem. In de jongste ge meenteraadsvergadering werden de nieuw benoemde leden C. A. Wierkcx en M. D. van Wendel de Joode beëedigd. Van het herkozen lid Kole was nog geen geloofs brief ingekomen. Tot wethouder werd be noemd de heer Wierkcx. De rekening over het afgeloopen jaar in ontvangst f 17208,38 en in uitgaaf f 18220,57 wordt voorloopig vastgesteld. Het geheel met nadeelig slot van f 1012,19. (Te laat ontvangen voor het vorig num mer). Tot onderwijzer aan de le openbare school alhier, is met 1 October a.s. benoemd de heer P. A. Stam te Nieuw-Lekkerkerk. frederheiliert. Lag de handel in aardappelen waarschijnlijk wegens de ziekte bijna geheel stil, thans begint er weer eenig leven in te komen. De prijs der blauwen bedraagt f 2,en die der kralen f 1.90. Tegen- deze noteering is Maandag j.l. al hier een schip geladen met bestemming naar Den Haag. Van den heer O verwater te 's-Graven- deel arriveerde Maandagmorgen voor reke ning van Baronesse van- Nagell, alhier een stalen pont. Deze pont is niet minder dan 21 Meter lang en 3,50 Meter breed. De ruimte tus- schen bodem en dek bedraagt 0,50 M. en is voorzien van 5 waterdichte schotten. Mocht dus onverhoopt in één dezer afdee- lingen een lek komen, dan kan ze nog op de andere blijven drijven. De hoogbejaarde Vrouwe maakte den eersten tocht met de nieuwe pont mede en betuigde haar groote tevredenheid. Dat bij de nationale militie alle zoons uit hetzelfde gezin erin of eruit loten gebeurt meer. Maar dat allen by de loting hetzelfde nummer trekken, is toch een zeldzaamheid. Bij de familie Van der Heiden alhier, trokken 4 zoons succesievelijk no. 3. Zij zullen gedacht hebben alle goede dingen in Capelle. Alhier is in den ouderdom van 75 jaren overleden de heer Willem Quirijns, een algemeen geacht en gezien persoon het beste bewijs daarvan is wel dat hij, tal van jaren, uitgezonderd de laatste wegens hoogen ouderdom, lid van den raad dezer gemeente is geweest. De twee bruggen, liggende in den weg dezer gemeente van uit de kom tot aan de Bergsche Maas, zijn vervangen door duikers van cement-beton. Voorwaar, een schoone verbetering J.l. Maandagvoormiddag is het paard van den heer M. Rijken alhier op hol ge slagen. Daar het paard, gespannen voor een dogcar, de geheele Nieuwstraat doorholde, is het wonder boven wonder dat geen per soonlijke ongelukken zijn te betreuren. Enkel eenige stukken aan rijtuigen paarden tuig. De Christelijke Naaivereeniging „Dor cas" alhier is weer met haar werkzaamheden begonnen. Wij juichen het bestaan dezer vereeniging zeer toe, omdat zij ten doel heeft kleeren aan behoeftige armen te ver schaffen. De visscher Th. van Rooij kwam zaterdagmorgen tot de ontdekking, dat de dieven alles kunnen gebruiken, namelijk zijne palingen, ter waarde van 7 8 gulden waren 's nachts medegenomen dus inwoners wees op u hoede. Toen de heer A. met zijn paard en dogcar in de Heistraat was, sloeg 't paard op hol, wat gelukkig goed afliep, daar in deze straat vaak veel kinderen spelen. Met eenige stukken aan tuig en dogcar kwam 't paard op 't erf terecht. Veen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is bij J. Dekker alhier, uit het achterhuis een mand met waschgoed ge stolen, ter waarde van ongeveer f 15. Er is ontdekt dat te voren op de post van de deur een teeken met een mes was gesneden, alwaar zich aan den binnenkant de grendel bevond, die waarschijnlijk met een mes of zoo is weggeschoven. Deze week werd een begin gemaakt met het confijten van peren, in de fabriek van C. S. Wijl veel peren gegroeid zijn, welke voor dat doel zijn geschikt, zoo is het te voorzien dat de peren-confijterij van langen duur zal zijn. Zaterdagavond vervoegde zich in een café een koopman welke veel aan bacchus bad geofferd. Van koopman veranderde hij plotseling in een waarzegger. Het was te begrijpen dat enkele jongelui nieuwsgierig waren over hunne toekomst. Spoedig had hij evenwel zooveel Schiedammernat genoten dat men een logement moest opzoeken en bracht men hem in een schuurtje te ruste. De vrouw des huizes welke het leven wat verdacht voorkwam," kwam naar buitenen zag de logé reeds op het stroo uitgestrekt. Zij was evenwel met zijn gezelschap minder vereerd en maakte het den man, door het zwaaien met een bijl, zoo bang, dat hij zijn slaapplaats moest vaarwel zeggen. Nu moest weer een andere slaapgelegenheid opgezocht worden en werd hij onder luid hoera op eene kar gelegd en bracht men hem onder toeloop van nieuwsgierigen naar eene betere gelegenheid. Hier kon de man op eene veiliger manier zijne roes uitslapen. De noten, hoewel wat vroeg in den tijd, worden door de commissionnairs reeds opgekocht voor den prijs van f 2 k f 2.25 per mud. Er zijn veel van deze vrucht ge groeid, doch ze zijn klein van stuk. Een paar personen kregen alhier twist over een haring, welke zoo hoog liep, dat de een den ander met een scherp voor werp een slag toebracht. Aan de politie werd hiervan mededeeling gedaan en zal deze kleine oorzaak voor den betrokkene een onaangenaam gevolg hebben. lleeinven. Gemeente van Meeuwen! Het is vandaag een belangrijke dag. Zoowel voor u die weer een eigen leeraar zult ontvangen, als voor mij die als vader hem tot dit heerlijk en gewichtig ambt zal be vestigen, eene taak mij door den consulent zoo welwillend afgestaan, hij ontvange daar voor nogmaals mijnen hartelijken dank. Zoo begon de eerw. heer ds. Klomp van Wassenaar Zondagmorgen zijn toespraak, waarop de spreker alvorens tot de bevesti ging over te gaan in eene indrukwekkende rede de taak èn van den leeraar èn van de gemeente uiteenzette en de verhouding waarin zy, zal 't goed zijn, tot elkaar be hoor en te staan. Een en ander naar aanleiding van deze woorden uit 2 Tim. 1 8„Schaam u dan niet het getuigenis onzes Heeren." Des namiddags trad de jonge leeraar op om zijn intreerede te houden. Deze deed dit sprekende over Ps. 89 19. Met een har telijk woord van dank en waardeering aan de gemeente legde daarop de consulent zijne taak neer met de bede uit Ps. 134 3. Beide keeren was het kerkgebouw gevuld met eene talrijke schare, ook van elders opgekomen, terwijl des nam. mede eenige ambtgenooten tegenwoordig waren. Drongelen. Voor de vacante be trekking van ouderwijzer(es) alhier, hebben zich aangemeld 4 sollicitanten2 dames en 2 heeren. Allen zijn uitgenoodigd een proef les te komen geven. Zaltbommel Op een niet afgesloten erf in het Nutsstraatje was door een der Vlijmensche tuinders een wagen met man den snijboonen geborgen, 's Nachts is een der manden in stilte geledigd en in ruil daarvoor werd een briefje in de mand ge vonden waarin werd medegedeeld dat geen bedrog met de boonen had plaats gehad; ze waren onderin even mooi als bovenop! Kort na dit geval werden eenige zakken gerooide aardappelen ontvreemd. Evenals vorigejaren, zal ook gedurende dezen winter aan jongelui, die het een of ander ambacht uitoefenen, gelegenheid wor den gegeven zich theoretisch te bekwamen. Het is te wenschen, dat weer velen van de gelegenheid zullen gebruik maken, want eenige kennis van teekenen, rekenen en wiskunde is voor de ambachtslui zeer ge wenscht. Raanisdaiiksveer. Bij het j.l. Zondag te Geertruidenberg gehouden jaar- lijk8ch° kampioenrijden door de Wielerclub no. 1, werd het eere-kruis gewonnen door den heer Mart. Heessels op een S. D. K. rijwiel van de firma de Kok alhier. Wel een bewijs dat de rijwielen van genoemde firma aan strenge eischen voldoen. Donderdag 1.1. werd ten huize van den heer C. F. Kommers alhier eene ver gadering gehouden van de ter plaatse ge vestigde bakkers. Bijna alle bakkers waren aanwezig. Met algemeene stemmen werd besloten over te gaan tot oprichting eener bakkersvereeni- ging. Het bestuur werd vastgesteld als volgt Joh. Eleman, pres.G. van Dongen, le secr. Jan Staps, pen.L. de Wit, 2e secr.G. v. d. Westen, vice-pres.Walt. de Beer en A. v. d. Westen, commissarissen. De vorige week zijn in den tuin van de wed. Rolffs in de Smidstraat alhier van twee boomen alle peren gestolen. De daders zijn onbekend. De reeds meermalen bekroonde stam- boekhengst „Gardist" van de vereeniging tot verbetering van het paardenras in de Langstraat en omstreken, is Vrijdagavond, na eene korte ongesteldheid te Eindhoven overleden. Deze hengst was pas het vorige jaar door de vereeniging voor ongeveer f 7000 aangekocht. Hij was slechts voor de helft der waarde verzekerd. Maandag j.l. herdacht de heer C. Weterings alhier den dag, waarop hij voor 40 jaren geleden in dienst trad bij den WelEdel Gestr. Heer Mr. G. J. H. Heere, oud-burgemeester alhier. Dat het hem dien dag niet aan belangstelling, zoowel van de zijde van mr. Heere, als die van zijn vrien den en kennissen ontbrak, laat zich be grijpen. Zaterdagmiddag viel de timmerman V. van een steiger van een in aanbouw zijnd huis. Gelukkig kwam hij terecht op een varken, dat achter het huis liep, anders zou hij het er bepaald niet hebben afge bracht met eene kleine hoofdwonde en eenige schrammen. Zaterdag werd van de werf van de Wed. van Suijlekom met goed gevolg te water gelaten de stalen klipper „Hollandia" groot 125 ton, gebouwd voor rekening van den heer E. P. v. d. Vliet te Oude-Tonge, terwijl dien dag tevens van deze werf ver trok de stalen motorsloep „Ocean" gebouwd voor rekening der Heeren Maurer en Trost te Rotterdam. In deze boot is geplaatst een Kromhoutmotor van 14 P.K., geleverd door den heer D. Goedkoop Jr. te Amster dam. Tevens werd de kiel gelegd voor een stalen klipper groot 225 ton, voor rekening van den heer Hagethorn te Werkendam. Zaterdagavond had ten koffiehuize van den heer A. Greve-Huijsman, de aan besteding plaats voor het bouwen van een winkel-woonhuis annex broodbakkerij en twee andere woningen, alles voor rekening van den heer B. Wierxs, alhier. Totaal werd ingeschreven door 13 personen. De hoogste inschrijvers waren de heeren H. v. d. Ploeg en P. K. Spuij broek, beiden te Geertruidenberg, ieder voor f 7200, de laagste inschrijver was de heer Th. Roovers te Made, voor f 6116, aan wien het werk gegund is. KaaiilStloilk, (dorp). Zaterdagmid dag werd de heer H. Donk, door eene koe, welke men bezig was te verscharen, met fiets en al in een sloot gestooten. Gelukkig bracht genoemde heer het er zonder kleer scheuren af. Maandag j.l. maakten de kinderen der twee hoogste klassen der openbare lagere school per tram een reisje naar 't Mastbosch bij Breda. Dat de kleinen van dit reisje, begunstigd door goed weer, hebben genoten, kon men bij hun thuiskomst aan hunne voldane gezichten bespeuren. ltesoljen Door Mej. M. Bijleveld is tegen 1 December a.s. eervol ontslag aange vraagd als onderwijzeres der Christelijke Bewaarschool. Sleeuwljk. Delotelingen B.Konings no. 19, en J. de Heus, no. 20 van de lichting 1909, zullen in het tijdvak van 16 tot 31 Mei 1910 bij de Militie worden ingelijfd. De milicien verlofganger A. Ottevanger van de lichting 1909 behoorende tot het 3e Regiment Veld Artillerie is tegen 4 October a.s. opgeroepen om voor eerste oefening te Breda onder de wapenen te komen. W«k Wat zijt gij stom, o, Wijksche toren, en tóch wat spreekt gij veel. Uwe spits wijst heen naar dien Eenen boven lucht en wolken. Uw haan wijst ons de winden en roept ons toe: ,,'tls morgenstond! ontwaakt! en doet uw werk, want weet: „Wie op den wind acht geeft, die zal niet zaaien". Uw kruis zegt ons, dat elk zijn kruis te dragen heeft, waardig en moedig als gij. Uwe stem spreekt luide van droefheid en vreugdZij verkondigt onzen laatsten gang; zij roept ons naar 'tbedehuis; zij jubelt onze „blijde verwachting" uit; zij klept ons samen bij gevaar, zij roept ons uur aan uur bombammend toe, dat wéér één uur is uitgeluid. Uw forsch grijs lichaam spreekt van der vaderen grijs verleden en wijst den vreem deling de plaats waar onze wieg stond. Uwe vlag is onze vlag. Uwe kraaien getuigen ka-wa-wend hun dank voor vrije woning en vrijen disch onzer vruchtdragende velden. Aan uwe voeten rusten onze dierbare dooden, herinnering aan zooveel liefs en leed. In uw schaduw vergadert onze Vroedschap diüLr gingen wij naar school, en óp ten huwelijk. Sinds eeuwen was uw steun één kerk en uw gebuur één school geheel en onverdeeld voor al het volk. Nog kwam een jong gebuur, de Koninginne- boom. Wij hebben U lief. O Wijksche toren. lrVaspik- Zaterdag 18 Sept. a.s. des n.oa. 4 uur zal ten huize van C. Kamp, aan het veer te Raamsdonk de aanbesteding plaats hebben van het schouwbaar maken van den Groot- Waspiksche en Raamdonk- sche Polder. Maandag j.l. stierf alhier een koe van den landbouwer M. Dingemans aan miltvuur. Het cadaver werd terstond onder toezicht der politie verbrand en de over blijfselen begraven, waarna overgegaan werd tot ontsmetting der stal. Gisteren werd alhier door G. de Koning veldwachter alhier, proces-verbaal opgemaakt tegen J. A. B. alhier wegens het rijden zonder licht meer dan een half uur na zonsondergang. Op deze overtredin gen wordt alhier tegenwoordig streng toe zicht gehouden. Over den veehandel in Gelderland schrijft men thans: De aanvoer van melkvee op de markt was zeer groot; minder die van Yet vee, dat, als men de eischen van le qualiteit stelt, er eigenlijk nog niet veel is en ook niet komen zal, omdat het gras niet veel voedingsbestanddeelen heeft. De handel in paarden heeft zich weer hersteld. Vooral luxe-paarden zijn gezocht en men besteed er een goeden prijs voor. De Engelsche markt voor varkens en schapen is vrij laag. Het is alsof men in Engeland ons vee wantrouwt, evenals ons fruit. Jarenlang was de Engelsche markt een glorie voor ons kleine Holland. Zij is het niet meer, en niet zonder onze schuld zieke of half-doode varkens te betalen voor gezonde wil de Engelschman nu eenmaal niet, en daarin heeft hij geen ongelijk. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 71 72 ct., 2de kwaliteit 61 k 62 ct., vette kalveren 58 60 ct., vette var kens 66 k 60 ct., voor Engeland, k alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 f 200, neurende f 105 k f 240, guste f 140 it f 170, pinken f 40 f 65, kalveren f 12 f 20 biggen f7 f 11, drachtige zeugen f 50 k f 64, drachtige gelten f 40 f 50, schot telingen f 20 k f 30, schapen f 12 k f 20, luxe-paarden f 500 f 650, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 f 450, 2e kwaliteit f 200 a f 290, twee-en-een-halfjarige f 150 f 210, anderhalf) arige f k f per stuk. Geineentebegrooting;. Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden, brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1910, van den 16 September a.s. tot den dag der behandeling in den Raad, ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing is neder- gelegd en, tegen betaling der kosten, alge meen verkrijgbaar gesteld. Heusden, 13 September '09. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Verslag van het verhandelde in de gemeen teraadsvergadering van Meeuwen van 10 September 1909. Tegenwoordig alle (7) leden. Voorzitter: J. Oerlemans. Secretaris: A. D. van der Schans. De voorz. opent de vergadering, waarna wordt overgegaan tot installatie van de herkozen raadsleden A. van Koyck, Abr. Straver en C. Vos. Nadat de gekozenen de voorgeschreven eeden hebben afgelegd worden ze door den voorzitter met hunne benoeming gelukge- wenscht. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Benoeming van een wethouder. Uit de gehouden stemming blijkt, dat de heer Abr. Straver als wethouder is herkozen. De benoemde verklaart zijne benoeming aan te nemen. 2. Rekening van ontvangten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1908. Na het onderzoek dat tot geen op- of aanmerkingen heeft geleid wordt de reke ning voorloopig vastgesteld als volgt: de ontvangsten op f 9005,05, de uitgaven op f 7904,495, sluitende alzoo met een goed slot van f 1010,555. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorz. de vergadering. Verslag van de Raadsvergadering van Wijk, gehouden op Dinsdag 7 September. 1. Beëediging der herkozen leden van den Raad, de heeren A. v. d. Beek, en C. P. L. Bouman. 2. Benoeming van den heer A. v. d. Beek tot wethouder, als zoodanig afgetreden. Aan de orde is: 1. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening over het dienstjaar 1908, in ont vangsten op f 46298.191, in uitgaven op f 44963.48*. 2. Verpachting toemaat der Ebbe, op brengst f 985. 3. Ingekomen stukken: o. Een schrijven van den Bond van Ge meenteveldwachters om verhooging der jaar wedden voor de laatsten. Aangenomen voor kennisgeving. Kerknieuws. 's Gravenmoer. Ds. G. Klumper, pred. bij de Chr. Geref. kerk alhier, is beroepen te Nieuwpoort. Sleeuwyk. Naar wij vernemen zal er binnenkort aan de Geref. kerk een por taal worden aangebracht. b. Een schrijven van den Bond van Ge meenteambtenaren om regeling van de jaarwedde van den gemeenteontvanger. Als voren. c. Een schrijven van den voorzitter van den veekring Heusden, tot regeling der jaar wedde van den veearts. Aangehouden tot een volgende vergadering. d. Een besluit van Ged. St. van N.-B. waarbij de huurwaarde van de onderwij zerswoning te wijk wordt bepaald op f300 en te Aalburg op f 200.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2