den krater stijgen dikke rookwolken en men hoort een licht gerommel, sten, die den krater tot op 10 M. naderd waren, zijn door een aschregen verdreven. Plaatselijk Nieuws. Heusden, 22 Sept. Zuster Geertruide (wereldsche naam mej. Pieters), onder-overste van het St. Antonius- Liefdegesticht alhier, herdacht 19 September den dag waarop ze vóór 50 jaren tot liefde zuster werd gewijd. Onder betuiging van groote belangstelling in deze zeldzame gebeurtenis, werd de dag tot een huiselijk feest gemaakt. De slager P. L. kwam per fiets van Herpt en ontmoette op den hoek van den Demar de auto van den heer V. Door den hoek zag geen van beiden den anderen naderen. De fiets werd gegrepen en de be rijder .van zijn wiel geworpen, waarbij hij zich ernstig aan den schouder bezeerde. Naar wij vernemen had L. niet gehoord het signaal van de auto, dat anderen wel gehoord hebben, waardoor hij dwars tegen de auto inreed, toen die de straat uitkwam om te keeren. In den nacht van Zondag op Maandag kwam de koperslagersknecht v. D. per fiets uit 's Bosch. Hij werd in het Bossche veld door een auto achterop gereden, die hij niet had hooren naderen. Hij werd in het zand gegooid, de fiets stuk en met een ontwrichte vinger kon hij de réis te voet voortzetten. Die kwam van een koude kermis (Bossche kermis) 't huis. De vlekziekte onder de varkens is helaas ook tot hier doorgedrongen. Naar we vernemen zijn 2 varkens van den tuinier van Oudheusden, in het Lom merbosch, door de ziekte aangetast. Eene ongewone staking valt hier waar te nemen. In 14 dagen tijds is er geen aangifte van geboorte, noch van overlijden gedaan, ter wijl zich in dien tijd oolr niemand in den echt heeft begeven. Werkendam. Bij Koninklijk be sluit is aan den heer L. van E verdingen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter-plaats vervanger in het kanton Heusden, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Eelhei». Met het snijden van paar- deboonen had W. S. het ongeluk met een riethaak zich zoo in één zijner vingers te snijden, dat heelhundige hulp moest inge roepen worden. Dr. Oerlemans hechtte de spieren en verbond hem. Jammer voor zoo'n arbeider, dat hij, die in het landbouw bedrijf een ongeluk krijgt, niet in de On gevallenwet is opgenomen; nu toch staan de verdiensten voor hem vooreerst geheel stil. Almkprk. Vrijdag j.l. had alhier de tu8schentijdsche keuring van dekstieren plaats. Aangevoerd waren 12 stuks, waarvan werden goedgekeurd 5. Te weten De witbonte, oud 13 mnd. van A. Mid delkoop, Almkerk; de zwartb. 14 mnd. van J. Verschoor, idem; de zwartb.. 18 mnd. van G. Millenaar, Andelde witb., 14 mnd. van P. de Raad, Meeuwende vaalb., 14 mnd. van S. Lagrouw, De Werken. De reeds bejaarde schoenmaker J. P. alhier, had Zondag te Dussen (binnen) een buitenkansje. Hij zat op een fiets en, nog leerling in dit kunstwerk, sprong hij, een rijtuig ziende naderen, van zijn fiets, met 't gevolg dat hij achterover in 't water terecht kwam. Voor dat het rijtuig bij hem was klauterde hij al uit z'n bad en ver volgde druipnat zijn weg naar Genderen. Zalt-llommel. Bij het alhier ge houden examen voor de le klasse der Avondteekenschool voor den Ambachtsstand werden de volgende jongelui onvoorwaar delijk toegelaten: J. v. Oort. H. v. Wijnen, S. Watrnick, J. Duits, J. C. van Heesen, L. van den Heuvel, G. Bakhuizen, A. de Haas, G. van Westreenen, G. Breddels, M. van den Anker, W. A. Koppens, H. Tabbers, D. van Malsen, P. J. Vroom, W. v. d. Werken, J. H. v. Ooijen, P. Claveause, T. van He- mert, H. Stehmann, G. Stehmann. Voorwaardelijk H. Brentjes en J. G. Wareman. Maandag, 20 Sept. j.l. is de cursus be gonnen met 56 leerlingen. Wijk. Gelukkig is door de laatste drooge dagen de korenoogst zoover gevor derd, dat deze zoo goed als afgeloopen kan worden beschouwd. De uitkomst van het koren valt niet tegen, alleen van de erwten die te veel van de regen geleden hebben, is het beschot gering en slecht. Thans is men volop bezig met pluk ken van fruit, speciaal van peren. Van sommige soorten zijn de prijzen al bizonder laag. Zoo worden prima knolperen verhan deld voor een prijs van f 1,50 tot f 2,00. Wat eigenlijk aan de prijs te kort komt, wordt gelukkig vergoed door de groote massa; want de boomen zijn ongelooflijk zwaar geladen. Alzoo een tegenvaller, met een meevaller. IVelseind. In aansluiting op het vorig bericht in het nummer dezer courant van Zaterdag j.l., kunnen we thans tot veler genoegen mededeelen, dat de veever zekering Echteld e.o., agent de heer P. H. Blijenberg te Well, thans voor de varkens fokkers eene zeer gunstige beslissing heeft genomen, door de gewichtsbepaling te doen vervallen. Voortaan zullen dus varkens van welke zwaarte ook, tegen eene premie van 6 cents per week bij genoemden agent kunnen wor den verzekerd. Te Nederhemert hebben enkele fokkers van deze gunstige gelegenheid gebruik ge maakt. Nederhemert. '(Noordzijde). Aan gemoedigd door het buitengewoon succes op het concours te Leerdam behaald, heb ben zich Zaterdagavond niet minder dan 8 nieuwe leden voor de fanfare „Concordia" aangemeld. Alle hout is echter geen timmerhout, daarom zal door den directeur, den heer Baselaar, een nauwkeurig onderzoek naar geschiktheid worden ingesteld. (Zuidzijde). Een ongeluk ligt dik wijls in een klein hoekje. Toen Zaterdag morgen de schooljeugd vroolijk huiswaarts keerde, stoeiden de kinderen met elkaar met het ongelukkig gevolg, dat het 12-jarig dochtertje van den brugwachter Ph. v. Wijk viel en haar pols brak. Bij het 3-jarig dochtertje van den heer V., tuinbaas op het kasteel alhier, heeft zich eene verlamming voorgedaan. Vermoedelijk staat deze ongesteldheid in verband met de gevreesde ziekte, waardoor enkele kinderen in den omtrek van Zutfen zijn aangetast. Herpt. Nu het 's avonds vroeger donker wordt, bemerkt dan deze dan gene, dat men hem van een gedeelte van zijn fruit ontlast. De Wed. N. alhier had een perzikboom, die voor 't eerste jaar met een heerlijke vrucht prijkte. Eiken dag werd het boompje door de eigenares bewonderd, doch een dezer dagen zag zij tot haar schrik, dat de perziken gestolen waren. Dussen. Het koren is thans nage noeg binnen, de schade, die de regen in den oogst veroorzaakt heeft, zal nog al mee vallen. Met het aardappelenrooien is reeds een begin gemaakt, hei beschot valt, vooral wat de Eigenheimers betreft, nogal mee. Met ingang van 1 October 1909, is aan J. Visser, te Keizersveer, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als gezagvoe rend pontwachter bij de veren van de Berg- sche Maas. Op den laatsten avond der kermis heeft men hier de maréchaussees mishan deld. De dader of daders, naar wien streng wordt gezocht, zijn nog niet bekend. Capelle. Aan het gemeentehuis al hier, is aangeplakt de bekendmaking, waar bij Burgem. en Weth. dezer gemeente alle mannelijke ingezeten, die als vrijwilliger bij de brandweer wenschen dienst te doen en die op 1 Jan 1909 hun 23ste jaar zijn ingetreden en hun 49ste jaar nog niet heb ben volbracht uitnoodigen, zich aan te mel den ter gemeente-secretarie en wel vóór of op den 30 Sept. e.k. des voormidd. van 912 uur. Ziiilichem. Wegens den zeer lagen waterstand op de rivier de Waal, is de politiedienst weder ingesteld en zijn de de waarschuwingsborden voor de schippers alhier weder geplaatst. Heden was als vaar- diepte gepubliceerd 2.65 M. Ook in deze gemeente, zij n de bakkers br toe gekomen den prijs van het brood met 1 cent op de 2 K.G. te verlagen. tra kol. Nog altijd woedt in deze gemeente de gevreesde vlekziekte onder de varkens, hoewel niet meer zoo hevig als een paar weken terug. Vele dieren zijn ge storven, naar telling ongeveer een zestig tal. De schade wordt begroot op een f 3000. Meeuwen. Aan L. B. van Dussen in dienst bij den heer van B. alhier, over kwam Zaterdagnamiddag een ernstig onge luk. Bij het rijden naar het land om koren te halen, sloeg het paard voor den boeren- wagen gespannen op hol. B. werd daardoor van den wagen, en ter zijde van den weg geslingerd. Daar werd bij bewusteloos opge nomen met een diepe gapende wonde in het bovenbeen. Naar de woning van den heer v. B. gevoerd, was gelukkig Dr. Mil lenaar uit Dussen spoedig daar aanwezig, om den gewonde te behandelen. Aan ver voer naar zijne eigen woning was echter niet te denken. Hopen we dat de liefde rijke en zorgvuldige verpleging die hij ge niet, den man weer spoedig er boven op zullen helpen. Een ander, fietsrijder, kwam door een val ook aan den kant van de sloot terecht. Na eenige oogenblikken kon hij evenwel zijne reis weer ongedeerd voortzetten. Hieuwaal. Maandagmiddag miste men bij W. Verhoek een meisje van 20 maanden. Na lang zoekens vond men ein delijk het wichtje in een sloot, vlak bij de woning, de levensgeesten waren reeds geweken. Gameren. Door den landbouwer L. v. d. Wal, werd een struik aardappelen (Eigenheimers) gedolven, welke wat hun groote aangaat, in het bijzonder zijn aan dacht trok. Het getal bedroeg 6 stuks, welke tezamen een gewicht vertegenwoordigden van 4 pond. De bakkers hebben besloten, het brood 1 cent per 2 kilo te verlagen, en gebracht op 24 cent. Raamsdonk. Zaterdagmiddag sloeg een paard gespannen voor een wagen, en toebehoorende aan den landbouwer v. d. V., op de Smidsstraat op hol. Op het kruispad werd het staande gehouden. On gelukken kwamen gelukkig niet voor, alleen eenige averij aan tuig en wagen. De vorige week kwam het pleizier- jacht van mr. Heur alhier, in aanvaring met een der penanten in de Donge. Het jacht bekwam belangrijke schade. Onge lukken zijn echter niet te betreuren. Zondagmiddag is vanwege Burge meester en Wethouders afgekondigd eene verordening tot wijziging der bouwveror dening. Deze verordening treedt in werking, Woensdag 22 September 1909. De uitslag van de Zondag alhier ge houden parochiale stemming ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten, is als volgt Mr. Allard 85, Oomen 20, Fiek 10 en Wolters 2 stemmen. Rrucliem. Gelijk op enkele andere plaatsen was ook door den landbouwer L. P. alhier een rijkslandbouwproefveld aan gelegd en wel om proeven te nemen op 't gewas van aardappelen, met verschillende bemestingsoorten. De opbrengst was alsvolgt: perceel no. 1, bemest met 1500 K.G. stal mest, gaf 562 K.G. groote en 323 K.G. kleine .aardappelen perceel no. 2, bemest met 750 K.G. stal mest, 7£ K.G. chilisalpeter en 15 K.G. su- perphosphaat, gaf 375 K.G. groote en 311 K.G. kleine aardappelen perceel no. 3, bemest met 30 K.G. super- phosphaat en 15 K.G. chilisalpeter, gaf 112 K.G. groote en 300 K.G. kleine aardappelen. Grootte van het proefveld is 15 Aren, verdeeld in 3 perceelen, ieder groot 5 Aren. De waarde van stalmest is ongeveer f 2.25 per 750 K.G., chilisalpeter 13 cent per K.G. en superphosphaat 2| cent per K.G. Waspik. De tooneelvereeniging „Concordia" alhier, heeft besloten 2 groote nationale en één kampioenwedstrijd te houden in komische voordrachten. De re gelingscommissie zal spoedig met de werk zaamheden beginnen, zoodat de eerste wed strijd nog in October zal kunnen plaats hebben. Bij besluit van heeren Gedeputeerde Staten is goedgekeurd de verordening rege lende de jaarwedden van het onderwijzend personeel in deze gemeente. Deze kwestie was reeds meer dan een jaar hangende. Zaterdag j.l. werd aan de scheepswerf van Gebr. van der Rijken alhier, te water gelaten, een ijzeren sleepkaan genaamd „Augusta", groot 1060 tonnen en gebouwd voor rekening van den heer A. van der Pluym te Dussen. Het schip liep vlot van stapel. De najaarsmarkt alhier zal worden gehouden den 18 October a.s. Er zullen worden verloot acht prijzen, elk groot f2.50 Een zekere K. uit Geertruidenberg, thans verblijfhoudende in Roemenië, had bij den dood zijner vrouw, zijn twee-jarig dochtertje bij zijn schoonmoeder alhier gedaan. Maar nu wilde de vader zijn kind terug hebben en stuurde derhalve zijn broeder er opuit om het terug te halen. De schoonmoeder echter wilde het in geen geval geven, zoodat de hulp van den officier van justitie is ingeroepen. Raamsdonksveer. Bij beschik king van den minister van waterstaat is benoemd tot opzichter de heer P. J. Kom- mers alhier, bij het gedeeltelijk vernieuwen van een beschoeiing aan den linkeroever van het Mallegat, onder de gemeente Dordrecht. Vlijmen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier bij de Eerwaarde zusters ingebroken. De dief(en), welke door een raam zich binnen wist te dringen, kwam in de schoollokalen en heeft zich meester gemaakt van het daar aanwezige schoolgeld, dat echter niet veel bedroeg. Door de politie wordt een streng onder zoek ingesteld. Kaatsheuvel. Staatscourant no. 218 bevat de statuten der naamlooze ven nootschap Kaatsheu velsche Omnibusmaatschappij te Kaatsheuvel. Het doel, der vennootschap is een omnibusdienst voor het vervoer in het algemeen te hebben en te doen rijden van het dorp Kaatsheuvel naar het station KaatsheuvelCapelle. Het kapitaal der vennootschap zal bestaan uit eene som van f 3000, verdeeld in 60 aandeelen, ieder groot f 50. Woudriehcm. Door het bestuur der te stichten chr. school alhier, zijn reeds onderhandelingen aangeknoopt om een stuk gronds voor dat doel te koopen. Andel. Dank zij de vermindering van cholera-gevaar, zijn de peren en appelen weder hooger, wat hier voor de handelaars zeer ten goede komt. Bij inschrijving is de te leveren petroleum voor de straatverlichting der gemeente gegund aan de maatschappij „Automaat", gevestigd A 35 alhier, voor 8j cent. Wegens het overlijden van onzen gemeente-opzichter Versteeg, worden door burgem. en wethouders sollicitanten opge- geroepen naar die betrekking, leeftijd van 23 tot 40 jaar, tegen vergoeding van f 7 per week. Geertruidenberg;. Bij missive van den Minister van Oorlog, is krachtens machtiging, door Hare Majesteit de Koningin verleend, aan den eerston onderteekenaar van het verzoek van 12 October 1908 van ingezetenen en neringdoenden te Geertrui denberg medegedeeld, dat bij Kon. besluit van 21 Aug. 1.1. no. 38 de verplaatsing is bepaald van 2 compagniën vesting-artillerie van Gorinchem naar Geertruidenberg, welke verplaatsing in den loop van dit jaar zal geschieden. Over den veehandel in Gelderland schrijft men thans: Groote aanvoer aan de markten, maar weinig handel. Het blijkt nu meer en meer dat in het voorjaar te duur is ingekocht, daar thans dikwijls de prijs van toen inèt kan bedongen worden. In melkvee is weinig handel en de prijzen zijn laag. Buitenland- sche kooplieden zijn er weinig. Naar vet vee, speciaal naar vette koeien, is veel vraag, in mindere soorten is weinig handel. Vette schapen zijn iets duurder, vette var kens zijn zeer willig, biggen iets minder in prijs. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 70 71 ct., 2de kwaliteit 61 al 62 ct., vette kalveren 58 al 60 ct., vette var kens 56 60 ct., voor Engeland, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 at f 205, neurende f 105 at f 240, guste f 140 k f 170, pinken f 40 f 60, kalveren f 12 f 21 biggen f 6 1 f 10, drachtige zeugen f 50 a f 65, drachtige gelten f 40 at f 50, schot telingen f 18 f 28, schapen f 12 f 20, luxe-paarden f 500 f 650, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 f 450, 2e kwaliteit f 200 at f 280, twee-en-een-halfjarige f 150 ai f 210, anderhalf] arige f f per stuk. Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Sprang, gehouden op Vrijdag 17 Sep tember 1909. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter, burgemeester Meijer, opent des avonds ruim half 8 de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde van behandeling worden gesteld de volgende punten: 1. Benoeming van een onderwijzer (va cature Van der Waals). De voorzitter laat de sollicitatiestukken bij de leden circuleeren en zegt, dat no 1 der voordracht, de heer Kannemans reeds als tijdelijk onderwijzer alhier werkzaam is, tot tevredenheid van zijne superieuren. Met algemeene stemmen wordt de heer J. W. Kannemans benoemd. De voorzitter zegt, dat Varossieau ruim 38 jaren zijn post trouw heeft waargenomen en dat hij wegens hoogen leeftijd nu niet meer kan, waarom hij voorstelt hem eervol ontslag te verleenen onder toekenning van zijn halt salaris als pensioen, dit is dan f 12,50 per winter. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 3. Benoeming van een lantaarnopsteker. De voorz. zegt, dat er 6 sollicitanten zijn, waarvan er vijf aan de leden bekend zijn. Er is nog bijgekomen J. H. Bolders, oud 26 jaar. Bij eerste stemming krijgt niemand de meerderheid. Bij tweede vrije stemming wordt benoemd C. Bogers met 4 stemmen. Op C. Haverhals waren 2 en op M. Versteeg was 1 stem uitgebracht. 4. Onderhandsche verhuring van een ka mer onder het raadhuis. De voorzitter stelt voor de kamer weer voor een jaar te verhuren aan M. J. van Dongen voor f 40. Met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag verzoekt weth. Maijers bij den aannemer van den toren tot spoed aan te dringen. Weth. Verhoeven sluit zich daarbij aan, vooral met het oog op het verlies van de rijkssubsidie over 1909. De voorz. zegt, dat de aannemer hem voor een paar dagen geschreven heeft, dat het slechte weer de fabricatie van de steenen heeft tegengehouden. Spreker zegt toe, nog eens te zullen schrijven. Hierna wordt de vergadering gesloten. Verslag van de gemeenteraadsveigadering van Raamsdonk, gehouden op Maandag 20 September 1909. Voorz. de heer F. M. A. J. ridder de Van der Schueren. Secretaris de heer J. M. Kieboom. Afwezig de heeren Heere, Simonis, Van Dongen en de Bruijn. Na opening der vergadering geeft de secretaris lezing der notulen der vorige vergadering welke onveranderd worden goedgekeurd. Vervolgens stelt de voorz. aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Besluit van Ged. Staten, houdende goed keuring van de verordening tot wijziging der bouwverordening. Besluit van alsvoor houdende goedkeu keuring suppletoir kohier hondenbelasting 1909. Besluit alsvoor houdende goedkeuring suppletoir kohier hoofdelijken omslag. Op voorstel van den voorz. worden deze stukken ter uitvoering gezonden aan Bur gemeester en Wethouders. Reclames hoofdelijk omslag. Overeenkomstig het voorstel van den voorz. worden deze stukken gesteld in han den eener commissie van onderzoek, bestaan de uit de heeren de Wit, Timmermans en Dorrenboom. 2. Adres van Gebr. Kleijn, om ontheffing van het eerste lid van Art. 7 der bouw verordening. Adres van D. Mustert, houdende verzoek als voor. Na lezing der beide adressen, wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, de gevraagde vrijstelling te ver leenen. 3. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Raams- donkveer. Uit de door B. en W. opge maakte aanbeveling, bestaande uit de heeren J. M. Kieboom en J. Th. M. Peters, werd eerstgenoemde benoemd. 4. Adres van het bestuur der landbouw- vereeniging „Raamsdonkveer" te Raams- donksveer, houdende verzoek om beschik king over een verwarmd en verlicht lokaal der oude O. L. school ,te Raamsdonksveer tot het doen houden van een cursus in paardenkennis vanwege de maatschappij van landbouw in Noordbrabant. Na lezing van het verzoek wordt beslo ten hetzelve voorwaardelijk in te willigen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Kerknieuws. Geref. Kerken. Aangenomen naar Beet gum door ds. J. C. Aalders, te 's Gravemoer. ittidiieitlafid. Het aantal Kamerleden, dat Zaterdag de sluitingsvergadering der Staten-Ge- neraal bijwoonde, was dit jaar bijzonder klein. Behalve de leden der commissie van in- en uitgeleide, die evenals de voorzitter der Vereenigde Vergadering, baron Schimmelpenninck van der Oye, en het bureau, in groot ornaat aanwe zig waren, waren er 23 Kamerleden in de vergaderzaal der Tweede Kamer, namelijk de heeren: Van Basten Baten burg, Van Wassenaar van Rosande, Van Löben Seis, Van Fisenne, Van Beyma en Golin de Beaufort, leden der Eerste Kamer; en de heeren: Röell, Zijl ma, De Boer, Van Doorn, Thomson, Eland, Brummelkamp, Van Veen, Van Kar- nebtek, Van de Velde, Limburg, Duyn- stee, Van Wassenaar van Catwijk, Jan- nink, Van Vliet, Roodhuyzen en Mar- chant, leden van de Tweede Kamer. Even drie uur verscheen minister Heemskerk in ambtsgewaad en nam achter de ministerstafel plaats, waar hij staande de sluitingsrede voorlas, terwijl de leden der commissie van in- en uitgeleide zich achter hem schaarde. De voorlezing was in ongeveer 8 mi nuten geëindigd. De minister verliet de vergaderzaal hoffelijk buigend, ter- Wijl de Kamerleden zich, evenals bij zijn komst, van hun zetels verhieven. Een vrij talrijk publiek woonde op de tribunes de plechtigheid bij. Op straat waren weder velen van de komst en het vertrek van den minister in een hofrijtuig getuigen. In de vereenigde vergadering der beide Kamers tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal, hield gis teren de heer Heemskerk, Minister van Binnenlandsche zaken, o. a. de volgende rede Mijne Heeren l De Koningin, Wier Moederplicht, Haar verhindert, iu Persoon deze Zitting van de Slaten-Geueraal te openen, heeft ons opgedragen in Haren naam die taak te vervullen. De geboorte van Prinses Juliana heeft een nieuwen band tusschen het Ko ninklijk Huis en het Volk gelegd. Onze betrekkingen met de buiten- landsche Mogendheden zijn van den meest vrierdschappelijken aard. Ofschoon de toestand van land- en tuinbouw niet onbevredigend kan wor den genoemd, staat te vreezen, dat de uitkomsten van 1909 in menig opzicht belangrijk bij die van vorige jaren zullen achterblijven. In den toestand van handel en nijver heid kwam eenige verbetering. De toestand der Koloniën is over het algëmeeeh~bevredigend. Evenals tot hiertoe blijft de Regee ring naar de toepassing van Christelijke rechtsbeginselen streven. De financieele toestand des Rijks eischt dringend voorziening. Een voor stel tot verhooging der successiebelasting zal U onverwijld bereiken, terwijl een ontwerp tot herziening van het tarief van in /oerrechten, naar de Regeering vertrouwt, nog vóór den afloop van het zittingsjaar zal kunnen worden ingediend en eene algemeene inkom stenbelasting in bewerking is. Het zeer aanzienlijke tekort op den komenden dienst vordert echter, dat in afwachting van blijvende versterking der Rijks-ontvangsten, buitengewone maatregelen worden genomen tot aan vulling der middelen. Behalve de voortzetting van de hef fing van opcenten op de vermogens belasting en op de belasting op be- drijfs- en andere inkomsten zal daartoe dienstbaar kunnen worden gemaakt de voorgestelde verhooging van den accijns op binnen- en buitenlandsch gedistil leerd alsmede eene voorloopige verhoo ging van het tarief van invoerrechten. Een wetsontwerp tot regeling van de begrootingen en rekeningen van Staatsbedrijven is ter indiening gereed. In zake de arbeidersverzekering zullen U voorstellen worden aangeboden tot regeling der verplichte ziekteverzekering en tot nadere wijziging der ongevallen wet, terwijl een ontwerp betreffende de verplichte invaliditeits- en ouderdoms- verzekering in bewerking is. Indiening van een wetsontwerp tot instelling van een fonds ter aanvulling en verbetering van de kustversterking en van het materieel der zeemacht, kan eerlang worden te gemoet gezien. De reeds in uitzicht gestelde herzie ning der militiewet 1901 is in voor bereiding. Een plan is in overweging tot meer doeltreffende subsidieering in de kosten van schoolbouw, welke thans het bij zonder lager onderwijs menigmaal al te zwaar drukken. Naar de mogelijkheid eener vervroegde uitbetaling der subsi dies aan het bijzonder lager onderwijs zal een onderzoek worden ingesteld. Het voornemen bestaat om een Staats commissie in het leven te roepen ten einde te onderzoeken, welke wijzigingen in de Grondwet behooren te worden aangebracht. Uwe medewerking zal voorts, behalve voor de reeds bij U aanhangige of ten vorige jare U toegezegde wetsontwerpen worden ingeroepen voor verschillende andere, waaronder: een herziening van het strafrechtelij k deel der kinderwetten wijzigingen van de gezondheidswet, van de woningwet en van de armenwet; eene regeling van de pensioneering van leeraren aan bijzondere hoogere burger scholen en gymnasia; wetsontwerpen tot toekenning van pensioen aan de wedu wen en weezen van mindere geëmploy eerden, werklieden en bedienden, werk zaam bij inrichtingen van 's Rijks zee- en landmacht tot oprichting van een landstorm, tot het aanbrengen van wijzigingen in de arbeidswet, waaronder die treffende het verbod van vrouwen- nachtarbeid, tot instelling van bakkers raden, tot bescherming der steenhou wers en der bootwerkers, tot herzie ning der hinderwet, inzonderheid be doelende het tegengaan van de vervui ling der openbare wateren, tot het vaststellen van regelen betreffende de aanduiding van handelswaren, tot bevordering van Regeeringswege van eene deskundige en onpartijdige voor lichting der ondernemers meer bepaald van den middenstand, tot vernieu wing der wettelijke regelen in zake het tegengaan van overstroomingen en tot bevordering van het tot stand komen van spoorweglijnen voor het lokale verkeer. Mede zijn voorstellen in voor bereiding ten eiude belangrijke water staatswerken te kunnen uitvoeren waar* 2. Verzoek van den lantaarnopsteker A. Varossieau om eervol ontslag uit die be trekking.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2