Dinsdagmorgen is Prins Ito, een van Tan- ;'s grootste staatslieden, te Char hin, in Mantsjoerije, door een Koreaan vermoord. Ito had juist den trein verlaten en inspecteerde tezamen met Kokoftsof en de Russische officieren de eerewacht. Juist wilde Ito op een groep buiten indsche consuls toetreden, toen achter zijn rug verscheiden schoten gelos werden. Door drie kogels verwond vie Ito doodelijk gekwetst neer. De Japan sche consul-generaal, Kawakami, were zwaar, doch niet levensgevaarlijk ge kwetst. Een der directeuren van den Zuid-Mantsjoerschen spoorweg, Tana koe, werd licht gewond aan zijn voet De dader werd gegrepen. Plun<«ielfili ilieuwi. Heusden, 27 Oct. Bij Koninklijk Besluit is benoemd: to ontvanger der registratie en domeinen te Zaltbommel de heer H. C. Moinat, thans ontvanger bij dat dienstvak te Hoogeveen Bij de op gisteren gehouden drijfjach onder Oudheusden, zijn door de heeren Verhoeven met zes geweren 12 hazen en 8 fazanten geschoten. Terwijl de heeren aan het koffiedrinken waren, hadden 2 stroopers de brutaliteit in de onmiddelijke nabijheic twee hazen neer te schieten. Capelle. De heer A. Kerst, schoen fabrikant alhier, heeft zijn bestaande fabriek belangrijk uitgebreid. Een bewijs dat de schoenmakerij vooruitgaande is. Dat de raad dezer gemeente de diensten van een ambtenaar, die zijn plicht nie, verzaakt zeer weet te apprecieeren, blijkt wel hieruit, dat in de laatste raadsvergade ring aan den gemeenteveldwachter J. L van der Linde, ongevraagd een verhooging van jaarwedde werd toegekend van f 50. Kaatsheuvel Op een flinke manier wordt hier de drankbestrijding in de hand gewerkt, door van gemeentewege de herbergen te doen sluiten op de a.s. inspectiedagen voor de landweer. Deze in specties zullen als vroeger op het raadhuis thans in de O. L. school gehouden worden. Moge deze drankbestrijding navolging vin den 1 Dat onze R. K. spaarbank steeds in bloei toeneemt, blijkt wel hieruit, dat op dit oogenblik reeds dubbel zooveel ingelegd is, als het vorige jaar. Mocht het volk op «leze wijze de schoone en practische deugd van sparen blijven beoefenen, voorzeker, dan zou di t vertrouwen wekken voor de toekomst. Geertruiden berg- De voetbal vereniging „Sparta" zou Zondag j.l. hare eerste thuiswedstrijd voorden Brabantschen voetbalbond gespeeld hebben tegen Willem II uit Tilburg, welke wegens omstandig heden niet is opgekomen. Hierdoor heeft Sparta eene overwinning behaald van 50 Maandagmiddag zijn een tiental manschappen, een korperaal en 1 Luite nant van de Vesting-Artillerie uit Gorin- chem alhier gearriveerd, om de noodige voorbereidende werkzaamheden te verrich ten tegen de komst der overigen. Naar men ons meedeelt worden deze verwacht op 2 November e.k., den dag waarop ons het 9e Reg. Infanterie zal gaan verlaten. Woudriehem. Bij de keuring, te Almkerk gehouden, had een jongeling van hier te veel aan bacchus geofferd, zoo dat hij voor de keuring niet mocht ver schijnen. 'J'hans heeft hij bij Ged. St. een herkeuring aangevraagd. In deze gemeente hebben zich bij A. C. Havelaar A 157 en N. Walraven A 194, een geval van roodvonk voor gedaan Door een rechercheur uit Arnhem, is op verzoek van den vader A. S., naar hier overgebracht, zijn twee-jarig zoontje Karei, die door zijn vrouw was medegeno men. De vrouw van A. S. was naar A. ver trokken, met medeneming van het kind. Tot hoofd der bijzondere bewaarschool alhier is benoemd mej. Van Ee te 's-Hage. Gorineheill. In de gemeente-be waarschool alhier, heeft zich bij de dochter van het hoofd der school, een geval van diphteritus voorgedaan. De school is daar door gesloten. llahilwniënbroek, Het rooien van suikerbieten is in vollen gang. Vrijdag j.l. waren 2 rooiers aan het werk. In hunne overhaastiug om den zelfden peen uit te steken, stak de een den ander zoodanig in den linkerringvinger, dat deze er bij hing en dr. Millenaar moest geroepen worden om hem te verbinden. Gelukkig, dat de Imkerhand was getroffen en de boterham er niet mede gemoeid was. Oudheusden. Nu de onbezoldigd rijksveldwochter L. v. d. Steenhoven ons gaat verlaten, wordt het spreekwoord be vestigd „als de kat weg is dansen de mui zen". J.l. week hebben stroopers niet min der dan 20 langooren hier het leven doen laten. Ieder vischt op zijn getij I Raamsdonkveer. Bij het hooi scheep doen, liep, ter hoogte van den weg in den Boterpolder het wiel van de wagen van den landbouwer K. uit Waspik, hierdoor viel de wagen tegen den grond waardoor de assen braken en het hooi over de straat terecht kwam. K. lijdt hierdoor belangrijke schade, terwijl het verkeer gedurende een een uur geheel en al gestremd was. Gisterenmorgen had alhier eene con ferentie plaats tusschen den inspecteur en ingenieur der S. S. met de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, zulks in verband met een ingezonden adres dier Kamer tot verbetering van de aan de spoor- halte alhier bestaande, naar verbetering schreeuwende, wantoestanden. Hieuwen cl |fk. De zoon van B. Roubos te Almkerk, die melk aanvoert Voor de zuivelfabriek alhier, bad Vrijdag morgen 't ongeluk te struikelen, met 't gevolg dat hij viel en een wiel van den zwaar geladen wagen over zijn voet, been •n arm kreeg. Per rjjtuig werd hij naar huis vervoerd en onder geneeskundige be handeling gesteld. Herpt. De landbouwer M. de Wilt had een jong paard bespannen, dat zich zeer mak betoonde. Toen de W. en zijn knecht op de kar gingen zitten sloeg het paard op hol en rende van den weg een voetpad op beplant met boomen. Hier kwam de kar vrij onzacht met een paar boomen in aanraking, waardoor de W. met een been tusschen een boom en de kar bekneld raakte. Toegeschoten personen namen hem op en vervoerden hem op een handwagen naar zijne woning, waar Dr. Oerlemans uit Heusden hem onderzocht en constateerde, dat de man een been had gebroken en nog verschillende andere kwet suren had bekomen. De knecht kwam met den schrik vrij. De handel in aardappelen is tamelijk willig. De laatste dagen werden hier ver schillende partijen afgeleverd voor winter provisie aan den prijs van blauwe voor f 2,75 en hooger, zeeuwen f 2,75 a f 3. eigenheimers f 2,10 k f 2,25 per H.L. Sprang. Bakker A. Geenen alhier, zag Zaterdag, dat zijn geit los liep. Hij liep het beest achterna om 't te vangen, struikelde, en viel met zijn linkerbeen in de scherpe ijzeren pin, die dwars door zijn been drong. Dr. Van der Meulen al hier, verleende de eerste geneeskundige hulp. Wegens ziekte van den onderwijzer van Rijswijk, is aan de Openbare School alhier geregeld een klasse van onderwijs verstoken. Daar dit in den laatsten tijd reeds dikwijls is voorgekomen, heeft dit voor het onderwijs in deze gemeente zeer nadeelige gevolgen. Gameren- j.l. Vrijdag werd hier weer een partijtje aardappelen verkocht met bestemming voor Utrecht, tegen f 2,40 k f 2,60 per H.L. Het partijtje groot 800 H.L. bestond uit blauwe en Zeeuwtjes. Benoemd tot hoofd der bewaarschool te Besooijen, mej. Brooshoofd alhier. Hoe wel we voornoemde juffrouw van harte promosie gunnen, hopen wij dat ze voor deze benoeming moge bedanken. Vooral de kinderen, waar zij zoo aardig mee om gaat, zouden er zeker spijt van- hebben in dien ze vertrok. Russen. Een anderhalt-jarig paard van gebroeders Hagoort, geraakte de vorige week in de weide in het water. Blijkbaar is het lang in het water geweest, want twee dagen daarna is het aan de gevolgen gestorven. Vergadering van den Raad der gemeente Heusden op Maandag 25 Oct. nam. 7? uur. Voorzitter: P. L. Honcoop, Burgemeester. Secretaris: H. J. van Eggelen. Alle leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering welke keurig en zeer uitvoerig worden gesteld, worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is 1. Voorstel van B. en W. tot opzegging regeling toelating kinderen uit Oudheusden op de openb. school alhier. De voorzitter licht het voorstel toe o.m. zeggende, dat de ruimte in de langste klasse der openb. school te klein wordt voor het getal leerlingen dat er thans 55 leerlingen geplaatst zijn en de ruimte bezet is; dat bij aanvang van het nieuwe leerjaar ver moedelijk nog eenige kinderen zich zullen aanmelden en dat er dan gebrek aan ruimte komt, waardoor het zou kunnen gebeuren, dat de openbare school werd afgekeurd en de gemeente verplicht zou worden eene nieuwe school te bouwen, die circa f 40,000 zou kosten, hetgeen de gemeente op eene uitgaaf van f 30.000 zou komendat de draagkracht der gemeente in acht genomen moet worden en daarom voorstelt de kin deren van Oudheusden met 1 Nov. niet meer toe te laten. Het lid Veerman zegt, dat de gezamen- ijke gemeenteraadsleden (alleen de heer VIoll was verhinderd) de localiteit der scho en hebben opgenomen en dat de algemeene meening bij allen zeer gunstig is over de school. Er is licht, er is lucht en ruimte genoeg in de hoogste en middelste klasse, alleen de laagste klasse is geheel bezetdat iet aan de leden direct in het oog viel dat de middelste klasse ruimer is dan de laag ste klasse en dat hij zekerheidshalve heden middag, het grondvlak van middelste en aagste klasse heeft doen opmeten en bevon den dat de kleinste klasse slecht een grond vlak heeft van 49 vierk. M. en de middelste eene van 58 vierk. M.zoodat als een grond vlak van 49 vierk. M. ruimte biedt voor >5 leerlingen, dat van 58 vierk. M. ruimte leeft voor 65 leerlingen. Hij biedt deze aerekening aan Burg. en Weth. aan en als aan dat college, na ingesteld onderzoek blijkt, dat de cijfers juist zijn, dan zou zijn voorstel zijn om de laagste en middel ste klasse van locaal te doen verwisselen en alle bezwaren zijn opgeheven en de kin deren van Oudheusden kunnen blijven en de gemeente blijft in het bezit der toelage van f 25 per schoolkind. Daar komt nog dj, dat eerlang vijf kinderen van L. van der Steenhoven uit Oudheusden (de Voor zitter zegt drie) naar Meeuwen vertrekken, dus dat getal van zelf ook vermindert. Evenals een onweder bij onbewolkten lemel met verbazing wordt gadegeslagen, eveneens keek ieder met ontzetting op, toen de Voorzitter zich in drift richtte tot de vier raadsleden, die de school hadden be zocht, het bezoek noemende dwaas, bespot- elijk ignoble, wantrouwend en onhandig. vHij vergat zich daarbij en richtte zich ook op driftige wijze tot den heer Veer man als uitgever van de krant, die den jal even driftig terug kaatste. Dit incident dat in den raad niet te huis behoorde, aten we dus verder onvermeld.) Op de zaak zelf, het voorstel tot ruiling van localen, ging hij niet verder in, maar as den leden als schoolkinderen een les, slaande zegt, dat die alleen betrekking hebben op de bevoegdheid van B. en W maar dat daarin niets te vinden is, da den leden van den raad verbiedt, onder goedkeuring van het hoold der school, de school te bezoeken. Het lid Vos zegt ook te behooren to de leden die de school hebben bezocht en gelooft niet, dat het onderwijs daardoor iets geleden heeft. Ook was hij zich niet bewus iets te doen, dat niet geoorloofd was en als dit werkelijk zoo is, dan heeft het hoofc der school zich ook vergist door toegang te yerleenen en hij ziet inderdaad volstrek geen wantrouwen tegenover het dagelijksch bestuur. Het lid van An del zegt ook door het bezoek niet te hebben willen treden in de rechten van den voorzitter, waarop de voor zitter antwoordde: „onderwijzers moeten op hun plaats gesteld worden". Het lid de Moll zegt, dat de raad nie' bijeen gekomen is, om te zitten plukharen en stelt voor de kinderen van Oudheusden te weren. Het lid Prins zegt, dat als de localiteit te klein mocht blijken, hij zou voorstellen er eene localiteit aan bij te bouwen en die te bestemmen voor de laagste klasse, die men dan zoo groot kon maken als noodig zou zijn en het alsdan vrijkomende locaa te willen bestemmen tot uitbreiding van het onderwijs. Het lid van Andel steunt het voorstel- Prins en is zeer gesteld om voortaan op de school ook meer uitgebreid lager on derwijs te geven. HQ stelt daarop de vol gende motie voor, om in de eerstvolgende vergadering te behandelen: „De gemeenteraad overtuigd van de „noodzakelijkheid om op de openbare „school meer uitgebreid lager onderwijs te „geven, noodigt B. en W. uit de noodige „stappen te doen, om in die behoefte te „voorzien" Na indiening der motie komt het voorstel van B. en W. in behandeling om de kin deren van Oudheusden niet meer toe te laten, welk voorstel verworpen werd met 4 tegen 3 stemmen. Vóór de leden van Everdingen, de Moll en de Jongh; tegen Prins, Vos, Veerman en van Andel, zoodat de zaak voorloopig blijft zooals ze was. Komt aan de orde punt 2 van de agenda. Voorstel B. en W. inrinchting keurings plaats voor paarden op het Burchtplein De voorzitter geeft toelichting er op wij zende, dat al gedurende 6 jaar door Ged Staten er op aangedrongen is om hier eene overdekte manege te hebben voor de keu ring; dat dit de draagkracht der gemeente te boven gaat; dat hij gratis zijn in huur hebbend Burchtplein daarvoor beschikbaar stelt om te draven en de autoriteiten er genoegen mede zullen nemen wanneer dit gedeelte door ijzeren palen met touwwerk wordt afgerasterd hetgeen f 125 zal kosten. Het lid Vos appricieert de bereidwillig heid van den heer Honcoop om gratis ter rein af staan en zegt, dat de raad dit voorstel vermoedelijk wel met algemeene instemming zal ontvangen. Het lid Van Andel vraagt of deze f 125 moeten worden gevonden uit de post van onvoorziene uitgaven, hetgeen de voorzitter bevestigend beantwoordt. Het voorstel wordt daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. Punt 3, voorstel vervolging L. Schepens, in zake grondrente. Wordt besloten af te wachten of Sch. voldoen zal aan zijne toezegging van te zullen betalen en anders daarover te pro- cedeeren. Punt 4: vaststelling gemeente-begrooting 1910. Op verzoek van den rapporteur, den heer Van Andel, wordt de begrooting artikels- gewijze voorgelezen en besloten, voortaan aan ieder lid een afschrift te verstrekken. Het lid Veerman vraagt of onder Afd. VI, onderwijs, opbrengst f 500, ook behoort de bijdrage door Oudheusden teverleenen, hetgeen de Voorzitter bevestigend beant woordt. Bij Hoofdstuk I, art. 3, uitgaven, vraagt de rapporteur wanneer de gemeente-secre tarie voor het publiek geopend moet zijn; antwoord van den Voorz.: voorm. 912 en nam. 24 ure. Bij 't zelfde Hoofdstuk, art. 8, jaarwedden van veldwachters f 800, door den Voorz. onlangs voorgesteld om te brengen op f 400 voor elk, met genot van bovenkleeding, ver klaart de rapporteur, dat de meerderheid der commissie is voor f 400 als aanvang- salaris met f 50 opklimming na elke 6 jaar dienst, tot een maximum van f 600. Het lid Mol tot de minderheid behoo- rende, met f 400 voor den veldw. v. d. Wiel en f450 voor den veldw. Van Kuijk, deelt mede over te hellen tot het voorstel B. en W. en de tractementen te stellen op f400 voor elk der politiebeambten. De rapporteur wijst er op dat in de om streken van Heusden als Haarsteeg, Wijk en Veen de tractementen overal hooger zijn dan f 400 en motiveert zijn voorstel. Nadat de voorzitter en verschillende le den zich voor en tegen het voorstel van den rapporteur hebben uitgesproken, wordt voorstel commissie in stemming gebracht en valt met 4 tegen 3 stemmen. Bij hoofdstuk III art. 6, straten en wegen, vraagt de rapporteur een steenen pad van af de woning van den heer De Moor tot tramstation. De voorzitter zegt dat dit belemmerend zou werken met de keuring, vooral in de winter als de steenen bevroren zijn ge weest. Het lid Prins vraagt een voetpad langs de woning van den heer Van der Ven. De voorzitter zegt dat er een steenen weg gelegen heeft, doch die is opgebroken als zijnde hinderlijk voor het vervoer met karren en voertuigen van buiten. Nadat er nog veel over gediscussieerd is, en het lid Van Andel er aan herinnert, dat ten vorige jare het toenmalige lid Van Hemert reeds een zelfde voorstel heeft ge daan, doet de voorzitter vooral uitkomen De rapporteur vraagt het stellen van raakte bewusteloos, en werd naar het enkele banken op de wandelwegen der stadswal. De voorzitter zegt dat die er hebben ge staan en door de baldadige jeugd zijn ver nield. Een bewijs van het goed toezich der gemeente-politie Het lid Van Andel merkt op, dat he dan zaak was, dat het hoofd der gemeente politie zorg droeg, dat de beambten hun plicht vervullen Het lid Veerman zou banken willen hebben zonder leuning, evenals die buiten Arnhem, te Velp, algemeen worden aan getroffen. Deze staan f Meter in den gronc en zijn tegen rukken van de jeugd bestand De voorzitter zegt dat hij zal nagaan o er geld over is en alsdan de banken za. stellen De begrooting alsnu in zijn geheel in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het lid Van Andel vraagt waaraan he te wijten is, dat de Rekening en Begroo ting van de Godshuizen nog niet is inge komen, die volgens de verordening vóór 1 October aan den Raad moet zijn inge leverd De voorzitter zegt dat niet te weten maar het te zullen onderzoeken. Niets meer aan de orde en niemand het woord meer vragende, wordt deze verga dering ten 9,45 gesloten üiiinenlund. over eene daad, die zij niet hadden mogen verrichten, er bijvoegende, dat als zij kennis nadden gedragen van een tweetal genoemde artikelen van de wet op het onderwijs, zij dat er geen geld is en bezwaar maakt den zich wel voor die dwaasheid zouden hebben hoofd, omslag te verhoogen; waarna deze gewacht. zaak aan B. en W. tot nader onderzoek Het lid van Andel, beide artikelen na. wordt opgedragen. Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt, Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Nationale Huisvlijttentoonstelling van den Volksbond, welke in 1910 te 's-Gra- venhage zal worden gehouden, eenigen invloed zal hebben op de beoefening van de Huisvlijt in het leger, waar deze tot nu toe niet dan sporadisch voorkwam, gelijk een onderzoek heeft geleerd. Door de welwillende beschik kingen toch zoowel van den Minister Sabron als van den Minister Cool, is het aan het tentoonstellingsbestuur vergund geworden op ruime schaal in militaire kringen daarvoor propaganda te maken. Aanplakbiljetten, uitgevoerd in de nationale kleuren, komen in alle kazernes, inrichtingen en hospitalen, van de tentoonstelling en hare bijzon derheden vermelden en op de bureaux zullen programma's en inschrijvings biljetten verkrijgbaar zijn voor allen, die wenscben in te zenden. Bovendien beeft de Minister den Commandanten vergund zich over dit onderwerp in directe verbinding met het bestuur te stellen, dat natuurlijk van zijn kant alle gevraagde hulp en voorlichting gaarne zal verstrekken. De militaire Chefs, die sympathie gevoelen voor de Huisvlijt, kunnen dus wel een en ander en goede doen. Misschien geeft do entoonstelling zoodoend» wel eenig karakteristiek militair huisvlijtwerk te zien, zooals dat te Breda op de plaatse lijke tentoonstelling in den vorm van miniatuur geniearbeid zoo bijzonder mooi aanwezig was. Dat de huisvlijt ook in het Leger in den vrijen tijd veel nul kan stichten en een uitnemend wapen is tegen ver veling en alles wat daar uit voortvloeit, net is niet ontkennen. Te hopen dus, dat deze eerste poging succes met zich zal brengen. Men schrijft d.d. 24 dezer uit Til burg aan de „Msb.": Naar wij uit zeer goede bron verne men, wordt thans met kracht gewerkt aan de tot standkoming van een nieuwe spoorwegverbinding tusschen Waalwijk en Breda. Komt die lijn tot stand wat, ge zien verschillende omstandigheden, ze- cer mag worden verwacht dan zul- en de industrieele plaatsen als Ooster- ïout, Dongen en Kaatsheuvel niet anger verstoken blijven van het on misbare middel van vei voer. Nog vernemen wij, van goed inge- ichte zijde, dat de minister van land jouw, nijverheid en handel het plan en zeerste toejuicht en zich ook be ijvert voor de totstandkoming daarvan. Te Waalwijk is de vorige week een Am sterdam sche werklooze van honger en vermoeienis langs den weg neerge vallen. Door voorbijgangers werd hij naar het ziekenhuis gebracht, alwaar echter bleek dat de levensgeesten nog niet waren geweken. Wel werd zijn toe stand zeer ernstig bevonden. Gebleken is, dat de man in vier dagen niets had te eten gehad. Vrijdagnacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de kerken te Tiel, Waardenburg, Tuil, Drumpten Rijswijk. Nergens kon echter veel ontvreemd worden. Men vermoedt, dat een bende zich van uit de Tielsche kermis over Neder- Betuwe en Tielerwaard heeft verspreid althans in die richting stuurt de justitie haar aanvankelijk onderzoek. Maandagmorgen is binnen de pieren, nabij het pantserfort, te IJmuiden, aan gespoeld het lijk van sergeant Smits, welke bij de ontploffing nabij Katwijk het leven verloor. In de Doelenstraat te Amsterdam viel Zaterdagmiddag van de ballustrade van een hotel een bloemvaas omlaag, met het ongelukkig gevolg dat een voorbijganger door het vallend voorwerp op het hoofd werd getroffen. Hij ge- Binnengasthuis vervoerd. Blijkens na der bericht is hij daar overleden. Zondagvoormiddag is voor Dordrecht het klipperaakschip Johanna, schipper P. Broeke, thuis behoorende te Made en Drimmelen, dat te Piershil een la ding suikerbieten had ingenomen met bestemming naar Statendam, beneden de spoorwegbrug na een wanhopigen strijd tegen het ruwe weer omgeslagen en gezonken. De schipper wist zich met zijne vrouw, twee jonge kinderen en den knecht in de achter zijn vaar tuig hangende roeiboot te redden. Het vaartuig zit gevaarlijk voor de vaart. Schip en lading waren verzekerd. Men schrijft uit Arnhem aan de „Tel.": Vrijdag was een bekend Arnhemmer voor z'n zaken te Amsterdam. Hij maakte in een café kennis met een onbekend beer, die hem uitnoodigde op zijn ka mer tezamen een glaasje te drinken. Toen zij een tijdje gezeten hadden, kwamen twee mannen binnen en maak ten onzen Arnhemmer een portefeuille met brieven en een bedrag van ruim f 25 afhandig, waarop zij verdwenen. Zaterdagmorgen kwamen dezelfde twee mannen te Arnhem bij den be drogene, en vroegen een zeer hoogen prijs voor de brieven, die ze hem af handig gemaakt haddtn. Er weid over een gekomen, op een ander uur terug te komen. Het tweetal verscheen op tijd, doch werd door de recherche in gerekend. De twee mannen verklaren, dat de bewuste kamer, waarin de twee heeren zich hadden bevonden, aan hen toebe hoort. De onbekende heer wist waar de sleutel hing en maakte er som tijds gebruik van. Verder verklaarden zij, dat de twee heeren zich op hun kamer zeer onbetamelijk hadden gedra gen en beschuldigden hen van zeer ernstige dingen. Er wordt een onderzoek ingesteld. De classis Apeldoorn der Gerefor meerde kerken heeft commissoriaal gemaakt een instructie, waarbij het voorstel wordt gedaan bij de regeering op wederinvoering van de doodstraf aan te dringen. Men meldt uit Amsterdam: Tengevolge van het hevig onweder dat zich Maandagmorgen in de vroegte over de stad ontlastte, is het geraeen- elijk telefonnet over een groot gedeelte verstoord. De storing wordt v eroorzaakt doordat de bliksem-afleiders der zoogenaamde opstijgpunten, die hebben te voorkomen dat het hemelvuur zijn weg vindt naar iet centraal-bureau, gefunctioneerd heb reu, maar nu dan ook herstelling be hoeven. Natuurlijk veroorzaakte de storing ongemak aan duizenden abon- neé's speciaal aan de neringdoenden. Ook sloeg de bliksem in het achter gebouw van het Hoenderpark aan den Amstelveenschen weg. Meer dan 50 roenders en eenige konijnen verbrand den. Zondagnacht ongeveer twaalf uur, ontlastte zich "boven Alkmaar een zwaar onweder, gepaard gaande met hevigen regen- en hagelslag, zoodat de straten een oogenblik wit zagen. De bliksem sloeg in in de boerderij van W. Schoen, staande in de Egmondermeer, tegen de grens der gemeente Egrnond-binnen. n minder dan geen tijd stond alles in ichtelaaie en viel aan redden van woonhuis en schuur niet te denken. De bewoners, die reeds ter ruste waren, stonden onverwijld op en konden nog gelegenheid vinden het vee, dat reeds gestald was, los te snijden en naar huiten te brengen en geld en kostbaar- ïeden te redden. Zondagnacht omstreeks vier uur zagen garjialenvisschers den bliksem slaan in den molen staande tusschen de haven en de gasfabriek te Harderwijk. Demo- en stond spoedig in lichtelaaie en jrandde tot den grond af. Hij was zeer aag verzekerd; de aanwezige voorraad coren was niet verzekerd. Te Oegstgeest is de 53-jarigo werk man Nicolaas Warmeudam door den bliksem getroffen. Hij was in den Mor sebelpolder nabij het Groene kerkje werkzaam met nog andere werklieden. Ze zouden voor den harden regen schuilen in een schuurtje. Zijn makkers hadden reeds het schuurtje bereikt en schuilden er. Hij liep er nog heen. Eenige meters er van af zagen de an dere werklieden, dat hij door een blik semstraal getroffen werd en ter aarde stortte. Zij liepen naar hem toe en bevonden dat hij aan het hoofd een wonde had, terwijl zijn kleeren ver schroeid waren. Hij werd dadelijk naar zijn woning gebracht, waar een dokter slechts den dood kon constateeren. De goederenboot De Koophandel, varend van Zierikzee op Rotterdam en Amsterdam, vertrok Zondagmorgen om half acht van Zierikzee. Buiten de haven aan het hoofd gekomen, had de boot het hard te verantwoorden. De zee was onstuimig en de wind schoot uit het W.N.W". Zwaar slingerde het schip, zoodat de deklast naar stuur boord overhelde en een derde er van,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2