el Land van flensden en Allena, de Langstraat en de Bontmelerwaard. STIJFKOPJE Uitgever: L. JL VEERMAN, Heusden. No. 2S9QZaterdag 6 November 19Ü9. Verandering van lucht. FEUILLETON. UND VAM ALTEl^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Yj ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Nu het reisseizoen weer afgeloopen is en de meeste reizigers naar hunne huisgoden zijn teruggekeerd, is het re sultaat, dat bereikt is met de veran dering van lucht, na te gaan. Voor eenigen zal het voordeel hebben gehad, voor anderen nadeel, den meesten zal deze verandering noch gebaat, noch geschaad hebben. Dit is een gevolg hiervan dat men niet altijd nauwkeu rig overdacht wat men beoogde. Vroeger, toen de verkeersmiddelen nog niet zoo goed ingericht [waren als op den hui- digen dag, had het heel wat om 't lijf, als men op reis moest voor luchtver andering, en behoorde het daarom tot de zeldzaamheden. Naarmate echter het verkeer geriefelijker is geworden, is ook de behoefte aan andere lucht schijnbaar grooter geworden; immers het reizen valt onder ieders bereik, en al is het nu niet direct noodzakelijk voor de gezondheid, men wil er toch wel eens uit zijn. Een vacantie is in onzen te- genwoordigen vliegtijd heusch niet over bodig. En om nu werkelijk van de vacantie te kunnen genieten en alle beslommeringen van huishouding en ambtsbezigheden te kunnen afschudden, is verandering van lucht een buiten gewoon goed middel. Het geeft afleiding van den geest, door de nieuwe vreemde omgeving krijgt men andere indrukken, het lichaam, gewoon aan den dagelijk- schen tredmolen, kan eens rust gegund worden. Het resultaat is, dat men weer met opgewektheid en nieuwen moed den levensstrijd opvat. Tenminste dit kan het zijn. Het valt echter niet te betwijfelen, dat de luchtverandering, alleen noodig voor vacantie, ook wel eens negatief resultaat oplevert, nl. er zijn veel reizigers, die hun vacantie doorbrengen met voetreizen, fietsen, dikwijls dit overdrijven en dan nog vermoeider thuis komen dan afreizen. Ze moeten dan hun werktijd gebruiken om weer normaal te worden. Dat een op deze manier besteede vacantie na tuurlijk geen voordeel geeft, wie zal er zich over verwonderen. Ook het denkbeeld „vacantie" is daarmee in flagranten strijd. Immers, zij is juist ingesteld, omdat men door ervaring geleerd heeft, dat een tijd van rust voor den mensch in den modernen tijd nuttig en noodig is. Trouwens het spreekwoord: „De boog kan niet altijd gespannen zijn", wijst er op, dat dit feit al lang bekend was. Ook de wetenschap heeft zich in W. HEIMBURG. En de rentmeestersweduwe was om zoo te zeggen de ziel van de sociëteit, echter niet omdat bovengenoemde evenementen haar zoo bizonder interesseerden, daarvoor was zij, ondanks haar kleine foutjes, te welopgevoed en te beschaafd. Neen, zij had daar bizondere reden voor. Het is waar, sinds mevrouw Wedenburg het deftige domein-landgoed Hilgendorf had moeten vaarwel zeggen om hier, in dit saaie landstadje Neustadt aan de Solau alle burgers waren er bizonder op ge steld dat de naam der rivier, waaraan de stad hunner inwoning gelegen was er bj werd gevoegd, omdat er in dezelfde provin- ig, de vierhonderd inwoners minder telde een cie nog een ander Neustadt lag, dat wel gelaten met den invloed, welke de verandering van lucht op den zieken mensch kan hebben. Dit is echter niet van den laatsten tijd. Zelfs in den tijd der Romeinen werd door geneesheeren reeds verandering van woonplaats ten behoeve der gezondheid aangeraden. Doch het gemakkelijk zich verplaatsen heeft gemaakt, dat men meer kan on derzoeken, welke luchtstreek voor een bepaalde ziekte goed is. Ook merkte men spoedig op, dat alleen het over brengen in een andere atmosfeer dik wijls al van voordeel was. Door de inrichting der treinen behoeft de me dicus er niet meer tegen op te zien, om een zwakken patient ergens heen te zenden. Zoo is men er langzamer hand toe gekomen om gezondheidsoor den voor allerlei ziekten te zoeken, en deze zijn dan ook gevonden. Bloed armoede, uitputting, ouderdom, hart-, long-, nier-, lever- en zenuwziekten, allen hebben om zoo te zeggen hun genezingsoorden. En veel van deze badplaatsen hebben dan ook aan tal van lijders genezing of verlichting van hun lijden gebracht. Maar ook in de badplaatsen komt langzamerhand weer de klad. Tegenwoordig is er van een badkuur al treurig weinig meer te merken op zoo'n herstellingsoord. Het is er een wereldsch leven, met alle mo gelijke middelen bij de hand tot ver maak en uitspanning. Zoo nu en dan treft men een enkelen aan, die werke lijk een kuur volgt. De schuld ervan schuilt deels in de groote eischen, die het publiek stelt, deels ook hierin, dat met de zieke menschen zooveel gezonde meekomen. Het genezend vermogen gaat er mede achteruit, want wat, voor geschreven is, wordt gebrekkig gedaan, er gaat te veel tijd af voor plezier maken. Yeel doktoren komen er dan ook al van terug, om de zieken erheen te sturen. Toch zijn niet alleen patient en vermakelijkheden in zoo'n lustoord oorzaak van mislukken der kuur, ook heeft vaak de medicus de schuld ge deeltelijk te dragen. Wat is nl. het geval. Een patient met tuberculose komt bij zijn geneesheer, die hem naar een zeeplaats verwijst met of zonder nondelinge of schriftelijke aanwijzingen, hoe daar te verblijven. De patient be looft zooals alle patiënten doen onder den indruk van het oogenblik, alles nauwgezet te zullen doen en gaat wel gemoed op reis. Bij aankomst wordt naar een verblijf gezocht en gevonden in een prettig hotel. Derhalve blijft men daar hangen en leven te leiden van vervelend nietsdoen, zoodat zij haar tegenwoordig bestaan noem de, sinds dien tijd had zich bij haar een bizondere neiging voor gezelligheid en een bizondere smaak voor koffie ontwikkeld. Maar, zooals wij hierboven reeds zeiden, de kwestie zat eigenlijk dieper en stond volstrekt niet in het minste verband tot de geur van de Arabische mokka of tot de interessante onderwerpen, die op de agenda werden gebracht en uitgesponnen werden met een vuur en ijver, alsof het heil van het Duitsche vaderland van deze beraadslagingen afhing. Mevrouw Wendenburg koesterde de stille hoop, langs dezen weg eigenlijk een om weg, maar in de gegeven omstandigheden stond haar niets anders open een en ander te vernemen omtrent Hilgendorf, haar prachtig, geliefd Hilgendorf, dat haar zóó na aan het hart lag dat zij zich be schouwde als een koningin in ballingschap, zoodat zij, uit de kranten gelezen hebbende dat de onttroonde Keizer van Brazilië van hartzeer was gestorven, zich de opmerking liet ontvallen„ja, ja, niemand kan zich zulk een toestand beter indenken dan ik 1" De stille hoop, dat de nieuwe rentmees- ;er Bartenstein met echtgenoote en familie laar een bezoek zou brengen, hetgeen toch, volgens haar vastgewortelde overtuiging, voor den opvolger van haar overleden man niet meer dan een staaltje van zijn plicht was, bleek een ijdele te zijn. De familie Bartenstein bekommerde zich om de ge meente Neustadt aan de Solau en haar jewoners in het algemeen en om mevrouw de rentmeesters weduwe Wendenburg in't rizonder geen zier. Niettemin drongen allerlei geruchten over den nieuwen bewindsman en eigenaar van Hilgendorf tot de vrouwelijke kringen der stadsnotabelen door en vormden de stof voor nooit uitgeputte koffiepraatjes. Maar, zooals wij zooeven reeds zeiden, Mevrouw Wendenburg stond te hoog voor dergelijke lastertaal; zij wilde alleen maar haar weetgierigheid bevredigen uit werke lijke belangstelling voor haar onvergetelijk Hilgendorf. Jaren lang hadden de Wendenburg's, nadat een paar dagen zijn doorgebracht om in te burgeren, begint men eens te denken aan de reden, waarom men er naar toegegaan is. Rust moet de pa tient hebben; nu als hij een paar uur tjes op de sofa ligt, en verder in de duinen, aan het strand of in een café zit, dan houdt hij toch zeker voldoen de rust. En 's avonds gaat hij nog eens naar een concert of variété, daar zit je toch ook. Zoo wordt dag aan dag doorgebracht en het resultaa is nihil. Hoe is dat nu mogelijk? Hi is toch in de goede lucht geweest, heef rust genoten, lekker gegeten, derhalve alle voorschriften opgevolgd. Oorzaak? De leiding ontbrak. De fout schuil hierin, dat de patient niet onder des kundige leiding is geweest en alles op zijn eigen manier heeft gedaan. Een mensch, die ziek is, heeft nu eenmaa controle en leiding noodig; als hij ziek is doet hij juist alles verkeerd. "Welke lucht is voor de gezondheid het beste? Hoe meer zuurstof en ozon in de lucht aanwezig is, hoe zuiverder ze is, en hoe beter voor den mensch Dit vindt men alleen buiten in het vrije veld of aan en op zee. Het is dus duidelijk, dat men de goede gezonde lucht moet zoeken ver van bevolkte streken en voor verandering van lucht moet gaan naar buiten. Hier kan men zijne vacantie goed gebruiken om op krachten te komen. Een voorname eigenschap der lucht is haar gehalte aan vochtigheid. De vochtigheid werkt op verschillende ziek ten zeer verschillend, zelfs op verschil lende personen bij een zelfde ziekte Den eenen patient met bronchitis zal men sturen naar een zeeklimaat, den anderen naar zandgrond. Ook de luchtwarmte en luchtdruk komen in aanmerking. Is de luchtdruk gering, zooals op de bergen, dan ont staat een sterker ademhaling en een krachtiger hartswerking. Vanzelf volgt er uit, dat men dus bij het gaan naar bergstreken, rekening houdt met den toestand van de borst en 't hart. Veel menschen lijden ook in de bergen aan de zoogen. bergziekte. Onder de factoren, die verder nage gaan moeten worden bij 't bepalen, voor welke ziekten de lucht genezend kan werken, behoort ook verschil in warmte van morgen- en avond-, van dag- en nachtlucht. Vooral bij tuber culose, waar de verpleging zoo goed als steeds in de open lucht geschiedt, is een klein verschil in dag- en nacht- luchtwarmte van het grootste belang. van geslacht tot geslacht, op het domein Hilgendorf gezeteld als onbeperkte heer- schers, zoodat zij zich ten slotte waren gaan beschouwen als de feodale gebieders van het uitgestrekte landgoed. Steeds had het bestuur der koninklijke domeinen en registratie het pacht-con tract met een lid der dynastie Wendenburg ver nieuwd, de zoon was den vader opgevolgd als op een vorstelijken troon en zoo zou het blijvenzoo dachten zij. Maar helaas! Daar had eensklaps het onmeedoogende Noodlot, dat in deze dagen van democrati sche bewegingen ook al revolutionaire eigen schappen aan den dag legde, niet alleen wijlen rentmeester Wendenburg den vurig verlangden zoon onthouden, neen, het riep ook den kerngezonden krachtigen man in zijn beste jaren van dit ondermaansche weg, ontrukte hem aan zijn gezin, zijn ambten „zijn" domein, en zijn diepbedroefde we duwe zag de pacht overgaan in de handen van een onbekende, een vreemdeling, die op zekeren dag, met een rood kruisje ge- teekend in 't almanakje van mevrouw Wen- deDburg, in „hun" Hilgendorf zijn intrek nam, in gezelschap van zijn bleeke, stille, altijd zieke vrouw. ij n ke, Dat was een zware, moeilijke tyd geweest. Maar nog zwaardere tijden zouden komen. Wie zal de ontroering beschrijven, die zich meester maakte van de troostelooze weduwe toen het testament van haar goe den, nooit genoeg betreurden echtgenoot bij zijn leven een pantoffelheld eersteklas werd geopend en bekend gemaakt. Ja, dat testament Gedurende den zomer moet de lucht niet te warm, in den winter niet te koud zijn. De verschillen tusschen deze jaargetijden moeten niet te groot zijn. Al deze goede eigenschappen nu bevat de zeelucht. Aan zee is de tempera tuurswisseling niet zoo groot als op het vasteland. De zeelucht wekt de eetlust op en versterkt de stofwisseling. Alle eigenschappen, die haar zoo bij uitstek geschikt maken voor lijders aan tuberculose. Naast de eigenschappen der atmosfeer moeten echter bij het veranderen van lucht voor patiënten nog enkele andere punten overwogen worden. In de eerste plaats de oeconomische zijde van het vraagstuk. Het spreekt van zelf, dat men naar zijn beurs te werk moet gaan en niet verder sprin gen dan zijn stok lang is, als men maar zorgt, voor hetgeen men uitgeeft, zoo goed mogelijk te profiteeren. En vervolgens, wat ook van groot gewicht is voor de geestelijke rust van den lijder, moet rekening gehouden wor den met het verwijderd zijn van de familie. Kan de patient hieraan gewen nen? Wanneer het blijkt, dat het niet gaat, dat bij heimwee heeft naar huis, is het aanbevelenswaardig, hem te doen terugkeeren. Meestal mislukt een kuur volkomen, wanneer naast de verbeterde omstan digheden voor het lichaam, de geest geen rust vindt. Uit deze kortelings opgenoemde pun ten kan blijken, dat, wil men voor zijn gezondheid van verandering van lucht effect zien, men goed moet overwegen, waar men die verandering wil zoeken Buitenland. De Amigoe di Curagao meldt: Wat wij verleden week veronderstel den is juist gebleken. Er is in Tachira een revolutie uitgebroken ten gunste van Castro. De mannen waren ontevre den, dat zij te weinig rijke baantjes hadden gekregen en daar President Gomez weinig neiging schijnt te ge voelen hen ook in de naaste toekomst eens goed te bedenken, besloten zij de staatsruif vrij te maken en voor zich zelf te behouden. Daar President Gomez nog juist bij tijds gewaarschuwd werd, kon de op stand onmiddellijk onderdrukt worden en bleef de binnenlandsche rust in Ve nezuela ongestoord. Algemeen wordt Grl. Juan Vicente Gomez candidaat gesteld voor 't Pre sidentschap, waarvan de benoeming ingaat in April van het volgend jaar. III. Tante Lotje vermeed alle festiviteiten; zij ging liever uit wandelen met Roosje, of speelde vierhandige klavierstukken met iet kindaan vankelij k gemakkelij ke studio's, ater ernstige, klassieke stukken. Van opera- antasie's en Strauss werken koesterde zij een souveraine minachting. Maar wanneer beneden de schel van de luisdeur klingelde en de diepe, welluidende altstem van de huiswaarst gekeerde moeder door de gang klonk, dan schoof tante ~iotte haar „lieve kleine", zcoals zij haar ong nichtje noemde, angstig bevend de tamerdeur uit. Want onder andere verwijtingen, die de rentmeestersweduwe liet „wasembeeld" voor de voeten wierp, hield zij ook vol, dat tante lOtje er naar streefde om haar het hart van het eenig kind afhandig te maken. En het „wasembeeld" kon zich toch waarlijk best tevreden stellen met haar eigen eind, dien onuitstaanbaren bengel van 'n Trits, die de levende tegenstelling vormde met zijn moeder. Want aan dien jongen zat nu eens heele- maal niets „wasembeeldigs". Hij was eerder brutale kwajongen, tenminste zooals mevrouw Wendenburg aan allen, die 't ïooren wilden, verzekerde. En dan werd er in één adem bijgevoegd, dat hij die minder aangename karakter trekken had geërfd van zijn overleden vader, opperhoutvester Taube, ook zoo'n flapuit en jantje-bemoeial, altijd volgens de meening van mevrouw Wendenburg. Maar er was een lichtpunt in de duisternis. Die brutale rekel van 'n jongen was alleen maar gedurende de vacantie bij zijn moeder Grl. Matos is ook naar Caracas terug gekeerd. Wel een bewijs, dat de partij van Castro heeft uitgediend. Misschien volgen er nog er een paar machtelooze stuiptrekkingen, maar iets te vreezen van deze partij heeft Venezuela niet meer. Poolsche bladen maken melding van de groote voorzorgsmaatregelen, die met 't oog op de veiligheid van den Tsaar tijdens diens jongste reis naar Italië genomen zijn. De spoorlijn in Polen was over haar gansche uitge strektheid als 't ware omzoomd met soldaten. Niemand mocht naderen bin nen een geweerschotsafstand. De huizen, die zich bij de spoorlijn bevonden, wer den door schildwachten bewaakt. Op den dag, waarop de Keizerlijke trein zou voorbijkomen, mocht niemand zijn huis verlaten. De vensters moesten alle met blinden of planken gesloten zijn. Op enkele punten, waar een andere trein den Keizerlijken trein passeeren moest, moesten de raampjes van den passeerenden trein gesloten zijn; de gordijntjes moesten neergelaten worden en waren die er niet, dan moesten de ramen met planken worden dichtgetim merd. In de laatste helft van October is de waakzaamheid der politie zoozeer tot in 't belachelijke verscherpt, dat er alleen te Warschau acht honderd personen in hechtenis zijn genomen. Een telegram uit Melilla meldt: Na de ontmoeting van de afgezanten van Moelai Hafid zijn verscheiden aanvoer ders overeengekomen, de vijandelijk heden tegen de Spanjaarden te staken tot hun opperbevelhebber El Sjaldy uit Tandzjer terug is. Vandaar dat het nu in het Rifgebied kalm is. Dinsdagavond is te Londen weer een goudsmid bestolen. De dief smeet met een steen de winkelruit in en haalde door de opening een diamant tiara, ter waarde van een f 8500, en nog eenige kostbaarheden weg. De winkelier wilde dadelijk de straat op vliegen, maar de knop van de deur was met een touw aan het hek vastgemaakt. Toen hy einde lijk de deur had opengerukt, was de dief verdwenen. Reuter seint uit Washington: Het Amerikaansche Nationale Aard rijkskundige Genootschap heeft aan Peary de gouden medaille van het ge nootschap uitgereikt. Het bestuur van het genootschap heeft met algemeene stemmen het verslag goedgekeurd, uit gebracht door een sub-commissie, die de aanteekingen en bewijzen van Peary heeft onderzocht. De sub-commissie had bevonden, dat door deze aanteekeningen enz. het duidelijke bewijs was geleverd, dat Peary de Pool heeft bereikt. thuis. Maar dan was er ook een ergernis en verdiet voor een halfjaar, zoodat mevr. Wendenburg baloorig het huis uitliep, uit angst dat ze stapel krankzinnig werd. Mocht Roosje Wendenburg wild en dartel van natuur zijn, zij werd het in dubbele mate zoodra Frits Taube zijn intrede deed in het stille, gedurende het grootste deel des jaars slechts door vrouwen bewoonde huis. En ofschoon meergemelde Frits zes jaar ouder was dan zijn nicht Roosje, waren zij toch onafscheidelijk en de halfvolwassen jongeling ging om met de kleine, als was hij de beste kindermeid der wereld. Wasembeeld" daarentegen werd indien tijd als verjongd, zij leefde formeel op en spoorde, volgens de meening van Roosje'» mama, de beide „wilden" tot altijd grootere dwaasheden aan. In Roosje's kinderjaren, nu ja, toen zeg zij het tusschenbeide genadig door de vingers, dat haar schoonzuster met zoon en nichvjf dagenlange voetreisjes in de bergen ond» i nam. Maar toen later de knappe leerling der Bosch academie met het brutale snoezige )londe kneveltje, dat, wanneer hij lachte, de schitterende witte tanden nog voordeeliger deed uitkomen, maar steeds terugkwam en dan tante met de zestienjarige Roosje en ïaar zoon zelfs niet ontzag om op 'n mooien Augustus-avond een regelrechte maneschijn- wandeling te ondernemen, van welke het meisje met glinsterde oogjes en sentimen teel blikje en bleek gezichtje terugkeerde, toen werd het mevrouw Wendenburg ai te kras. VAN (2 (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 1