el Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. TWEEDE BLAD. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2896. Zaterdag 27 November. 19Ü9. Land van altl^ voor Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Adrertentiën van 16 regelo 50 ct. Elke regel meer 71/* Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Reuter heeft gemeld, dat mevr. Chapin en jufïr. Neilans, die bij de verkiezing te Bermondaey een bijtend vocht in de stembus hadden geworpen, veroordeeld zijn tot onderscheidenlijk vier en drie maanden gevangenisstraf. Juister is 't te zeggen, dat beiden voor dat vergrijp drie maanden kregen, en mevr. Chapin nog vier maanden voor de verwonding van den voorzitter van het stembureau, die iets van het vocht in het oog kreeg. Haar twee straffen vallen echter over elkaar heen; dus blijft het vier maanden zitten. In het December-nummer van het American Magazine doet J. K. Turner een boekje over de slavernij ir. Mexico open. De gruwelen van Kongo zijn, volgens hem, niet erger dan die van Mexico. In een district verwisselen er elk jaar 15,000 slaven van meester, en op enkelen na zijn dezen er zoo erg aan toe, dat zij binnen zeven of acht maanden bezwijken. Turner beweert dat de slavenhandel het gevolg is van de macht, die de plattelandsoverheid heeft, om iedereen in de gevangenis te stoppen, en die gevangenen verkoopt zij aan de planters als slaven. Onschuldige mannen, vrou wen en kinderen worden in de gevange nis geworpen, om later tot slaven ge maakt te worden en binnen het jaar tengevolge van de afschuwelijke be handeling te bezwijken. Donderdag werd uit Tokio gemeld Er heeft een ontploffing plaats gehad in de Onoera-kolenmijn, in de provin cie Foekoeoka gelegen. Men weet reeds dat er 15 personen bij omgekomen zijn, terwijl er 228 in de mijn opgesloten zitten. De stammen, die de dorpen rond Nador bewonen, hebben thans hunne onderwerping aan het Spaansche gezag aangeboden, dat hun wederkeerig be scherming heeft beloofd. De Mooren juichten de Spaansche vlag toe en leverden hunne geweren uit, voorzien van een kaartje met den naam van den eigenaar. De stam der Guelaya's schijnt nog verdeeld te zijn over de vredesvoor waarden. Over de vergiftigingszaak te Weenen meldt men Thans heeft zich ook een in de pro vincie in garnizoen liggende officier van den generalen staf aangemeld als ont vanger van het geheimzinnige briefom slag met de doodelijke cyaankali-poeders, zoodat bewezen is, dat de moordenaar zijn heillooze zendingen ook naar de provincie heeft gestuurd en niet alleen naar Weenen. Verder is ook nog geconstateerd, dat niet alle officieren te Weenen, die de poeders ontvangen hebben, zich hebben aangemeld. Gebleken is, dat de naam „Charles Francis" waarmede de begeleidende cir culaires onderteekend zijn, de naam is van een Engelsch drogist, die eenigen tijd geleden „versterkingspillen" en der gelijke geheime geneesmiddelen annon ceerde en verzond, waarvoor de ge zondheidsautoriteiten trouwens gewaar schuwd hadden. De aanslagpleger heeft den naam van dezen drogist op zijn circulaires nagemaakt. Weliswaar heeft de ware Francis zich nog niet aan gemeld, maar men is er zeker van, dat er tusschen hem en den dader niet het minste verband is. Het is nu vastgesteld, dat de aanslag gericht was tegen de officieren, die op 1 November van eerste luitenant tot kapitein van den generalen staf waren bevorderd. Het Oostenrijksche publiek helt hoe langer hoe meer over tot de meening, dat men hier te doen heeft met een aanslag van Servische zijde, van een Servischen fanaticus zooals som mige bladen deze aantijging verzachten. De fabrikant van de enveloppes, een Oostenrijker, heeft zich reeds bij de po litie aangemeld en verklaard, dat deze soort briefomslagen al sinds twee jaar niet meer in zijn fabriek worden aan gemaakt. Bij de Weener recherche zijn nog eenige aangiften van apothekers inge komen, die in de vorige week aan vreemde klanten pocderouwels hadden verkocht. Tot dusver echter ontbreekt ieder spoor. In de krijgsschool te Weenen waar de schriftelijke arbeid der scholieren, thans officieren van den generalen staf, bewaard wordt, worden deze oude ca hiers zorgvuldig op het handschrift be studeerd, om te zien of de afzender der poeders wellicht een voormalige scholier der inrichting is. (De door „Charles Francis" verzonden circulaires waren met de baud geschreven en met een hectograaf vermenigvuldigd). BINNENLAND. De N. C. maakt melding van het gerucht, dat hoogst achtenswaardige en aanzienlijke vrienden van dr. Kuyper de nieuwe landvoogd van Neder- landsch-Indië onder meer bij hem zeer sterk op de benoeming van een eereraad ter zake van de decoratie kwestie moeten hebben aangedrongen, doch dat dr. Kuyper geweigerd heeft. Voor de Kamerverkiezing in het dis trict Gulpen zijn gisteren candidaat ge steld de heeren L. V. Hermans, te Arnhem (soc.-dem.), en jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck (r.-k.). In de vergadering van de „Centrale R. K. Kiesvereeniging" te Valkenburg, werd eenstemmig de volgende motie aangenomen „De Centrale R. K. Kiesvereeniging in het district Gulpen, gevestigd te Valkenburg in hare algemeene verga dering op 21 November 1909; „Overwegende: dat omtrent de door hare leden Thomas en Caselli aange wezen feiten van corruptie en pressie bij de laatst gehouden Tweede Kamer verkiezing geen justitiëel onderzoek is ingesteld, wat toch i.e. de eenig juiste weg was om achter de waarheid te komen en aldus deze officieel niet is bewezen kunnen worden „overwegende dat dus de tijd nog niet blijkt gekomen te zijn, waarin feiten van machtsoverschrijding en pressie door de justitie vervolgbaar geacht wor den „overwegende dat in deze omstandig heden het aanbinden van een verkie zingsstrijd tegen een van hooger hand met alle bruikbare middelen gesteunden en ondersteunden candidaat onvrucht baar is; „Onthoudt zich bij de aanstaande ver kiezing van het stellen van eenen can didaat tegenover jhr. Ruys de Beeren brouck." Naar de L. K. nader verneemt, is hetonderzoekomtrent de kiesknoeierijen gepleegd te Bocholtz bij de op 11 Juni j.l. gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, geleid door een brigadier-titu lair der marechaussee en een gemeente tevens onbez. Rijksveldwachter, gevoerd tegen een kiesagent te Neubouw (Bo- cholzerheide) en 6 kiezers, allen bij name genoemd. Tegen al deze personen werdjtroces- verbaal opgemaakt, waarna verschil lende hunner door den rechter-com- missaris te Maastricht zijn gehoord. Verder schijnt de zaak niet te zijn gekomen. De kiesagent werkte voor de candi- datuur van den heer P. Brouwers. Naar het „Hbl." uit vrij officieele bron verneemt, zal vermoedelijk met 1 Januari de kostelooze emigratie naar Brazilië vanwege de Brazilaansche regeering op houden. De rechtbank te Assen heeft de voor- loopige hechtenis der gebroeders Bak ker, verdachten in zake den moord te Koekangerveld, weer met 30 dagen verlengd. In den Gelderschen Achterhoek is het een gewoonte, dat men bij de geboorte van een kind aan de moeder groote krentebrooden zendt. Aan het echtpaar B., te Winterswijk, dat deze week het eerste kind kreeg, werd o.a. een kren tenbrood gestuurd, dat 21/, meter lang was en 56 pond woog. De schipper H. Guyt van de bom schuit KW 132 rapporteert bij aankomst te IJmuiden, dat hem, vermoedelijk door 4 Belgische visschersvaartuigen, waar van hij de namen en de letters niet kon lezen, de gedeeltelijke vleet van 43 net ten is gekapt en ontstolen. Te Willemshaven, in Oost-Friesland, is Woensdagmorgen het lijk opgehaald van den schoenmaker Hesse, die sedert eenige dagen met zijn echtgenoote spoor loos was verdwenen. Men meende, dat beiden naar hun geboorteland Neder land waren teruggekeerd. Voor de rechtbank te Heerenveen stond gisteren terecht de 31-jarige L. v. d. V., te Onna, thans gedetineerd, beschuldigd van doodslag, subsidiair mishandeling met doodelijk gevolg, gepleegd op zijn schoonmoeder, de vrouw van J. Haring, en mishandeling van zijn schoonvader J. Haring, in den avond van 18 Sept. jl. Verleden jaar huwde beklaagde met de 18-jarige dochter van Haring; hij woonde dicht bij zijn schoonouders, met wie hij al spoedig op gespannen voet leefde. Het gevolg was, dat de huis houding van het jonge paar opgebro ken werd, beklaagde weer bij zijn moe der, de vrouw weer bij hare ouders ging inwonen. Beklaagde hield veel van zijn kind, dat bij de moeder bleef; hij vvoeg het wel eens te zien, wat geweigerd werd en welke weigering hij vooral aam zijn schoonmoeder toeschreef. In den avond van 18 Sept. kwam hij van Steen wijk, 't was ongeveer kwart voor negen, en klopte aan bij zijn schoonouders, die dadelijk hoorden, dat het v. d. V. was. Na herhaald kloppen kwamen Haring en de beide vrouwen buiten en het kwam tot een hevige woordenwisseling, r. d. V. werd driftig, trok zijn mes en stak daarmede zijn schoonmoeder in den hals, die een kwartier daarna overleed. Haring, die om hulp naar de buren geloopen was, werd daarna door beklaagde achtervolgd, ingehaald en ook nog mishandeld; niet ernstig echter, wijl een buurman tus- schenbeiden trad. Daarop vluchtte be klaagde; hij werd den volgenden mor gen bij Steenwijk door de marechaussee gearresteerd, aan wie hij zijn misdrijf bekende. Al spoedig toonde hij berouw. De geneesheeren, die de sectie ver richtten, verklaarden, dat de dood het gevolg geweest was der verwonding. Beklaagde bekent volledig en schreit gedurig. Het O. M. eischte 9 maanden gevan genisstraf, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden. De verdediger concludeerde tot vrij spraak. Het nut van den politiehond bij het afzetten van straten bleek dezer dagen bij een relletje, dat te Enschede in de „Krim" aldaar plaats had. Een drietal personen had onder den invloed van sterken drank een dronken vrouw met teer besmeerd, haar vervolgens naar een pomp gesleurd om ze nu op hun manier af te wasschen. Als gewoonlijk lokte dit relletje kijkers te over. Gelukkig kwa men spoedig eenige agenten van politie opdagen, die aan het ergerlijk tooneel een einde maakten door de vrouw, die bij de onzachte „reiniging" onder de pomp eenige hoofdwonden had bekomen, mede te nemen naar het bureau ten einde ze te verbinden. Maar ook de schare kijklustigen volgde onder hoerageroep, maakte het de politie soms lastig totdat bij den ingang der Windbrugsteeg de agent Fransen zijn hond Tommy gelastte niemand door te laten. Tommy, gehoorzaam als hij is, volgde stipt het bevel van zijn meester. Met zijn dreigend gebrom en grijnzende tanden wist hij de menigte ontzag in te boezemen, die ge stap verder deedde straat was behot lijk afgezet en de politie kon ongeh derd haar weg naar het bureau ver volgen. Woensdagavond passeerden in de Nobelstraat te Utrecht een man en een vrouw een onderofficier der genie, d. V. genaamd. De man voegde den on derofficier enkele woorden toe, welke den onderofficier blijkbaar niet aan stonden. Althans deze trok zijn sabel en bracht den man een hevigen slag toe op het hoofd, waardoor een bloe dende wond ontstond en overbrenging van den man naar de rijkskliniek noodzakelijk was. De politie heeft de zaak in handen. In het begin van de week vervoegde zich op een avond bij den burgemeester van Losser aan huis een gezelschap van drie personen, nl. twee vrouwen en een man. die drie kinderen van l'/8 tot 4 jaar bij zich hadden. Fluks werden de kinderen bij den burgemeester achter de deur gezet en verdween het drietal. Er werd onmiddelijk ernstig naar hen gezocht, maar ze waren verdwenen. De kinderen zijn te Losser bij ver schillende personen onder dak gebracht. Naar men zegt, moeten het kinderen zijn van een zekere Gouma, die zijn vrouw heeft verlaten en zelf de wijk naar Duitschland heeft genomen. Voor dien tijd woonde hij te Berghuizen, nabij Oldenzaal. De 60-jarige arbeider Haalboom ver liet Woensdagavond om 7 uur de zand- steenfabriek te Rhenen. Bij de remise wilde hij de rails oversteken, doch werd door de tram van Arnhem gegrepen. De beide beenen werden hem afgereden, tengevolge waarvan de man spoedig overleed. Hij laat een vrouw met 6 kin deren na. De machinist had aan het ongeluk geen schuld. Door de politie te Amsterdam zijn twee Duitschers aangehouden, die ge logeerd hadden in „Het Hof van Hol land" aan het Damrak en zonder be taling waren vertrokken. Op een hunner werd bij fouilleering gevonden een vetkaars, een ongeveer één meter lang koord, benevens twee brieven, welke ten nadeele van een anderen logeergast in dat hötel uit een op diens kamer staand handtaschje waren ontvreemdde tweede had een nieuwe schaar bij zich. In een koffer en een citybag, welke zij bij aankomst in het hötel bij zich hadden gehad en met welke voorwerpen één hunner zich bereids had weten te verwijderen, wer den een paar vuile handdoeken, eenige loopers, vijlen, sleutels, een schroeven draaier, een buigtang, een vetkaars en een papiertje met peper gevonden. Zij noemen zich Schafers en Wege- mann. In het hötel stonden zij inge schreven onder de namen Starke en Loffin. Zij vertelden te Dortmund thuis te behooren. Beide aangehoudenen zijn ongeveer twintig jaren oud. De een werd op den Nieuwendijk, de ander in de Warmoesstraat gearresteerd. 't Is niet onwaarschijnlijk, dat de politie een goede vangst gedaan heeft. In de omstreken van Heerleu, heeft dezer dagen een schandelijke misdaad plaats gehad. Op den Benzenraderweg greep een individu een elfjarig meisje, aan, stopte haar, toen het begon te schreeuwen, een zakdoek in den mond, en sleepte toen zijn slachtoffer naar een verborgen plek, op ongeveer vijftig meter afstand van den weg en mis handelde daar het ongelukkige kind op zoo'n wijze, welke niet wagen te beschrijven. Na deze afschuwelijke misdaad, nam het onmensch de vlucht, terwijl het arme kind zich naar huis voortsleepte en daar aan haar ouders het gruwelstuk onder een vloed van tranen mededeelde. De politie werd terstond met het geval in kennis gesteld en doet ijverig onderzoek, tot heden echter zonder resultaat. Ook op den Valkenburgerweg heeft dezer dagen een individu wellicht hetzelfdé^ - een schaudelijke aanslag {gepleegd op een minderjarig meisje, echter niet met het resultaat als hier boven bedoeld. Papendrechtsche strafzaak. Nadat door het gerechtshof te Arn hem reeds zes dagen verschillende ge tuigen in deze zaak gehoord waren, welk verhoor echter weinig nieuws op leverde, verzocht de verdediger, Mr. Van Hamel, Woensdagmiddag 4 uur aan het Hof om nog eenige getuigen te dagvaarden of aan de verdediging toe te staan deze op te roepen. Die ge tuigen, behalve de 21, welke de verde diging reeds opgeroepen heeft, zijn C. van Rossum, inspecteur van p- ,- 's-GravenhageBloois, rijksveldwachter te Rotterdamdr. Hoekstra, A. C, van Duivendijk, K. van Dui vend ijk en hJ. Garsthagen, vader van den bekl.,allen te Papendrecht. Na dit verzoek werd de zitting v. ciii. Om hall zes kwam het Hof weer binnen en las de president de volgende beslissing voor: Overwegende dat gebleken is, dat W. J. Legrand verklaringen heeft afgelegd, die met elkaar in strijd waren en du» een onderzoek in deze gewenscht is, dat evenzeer gewenscht is nader ge tuige Joost de Heer, andere getuigen en deskundigen te hooren, nadere proefnemingen te doen ten aanzien van de gehoorigheid in het raadhuis te Pa pendrecht en of van buitenaf in de gang 's avonds bloedsporen te zien zijn als in de gang het licht op is, overwegende, dat gebleken is, dat dit onderzoek ter terechtzitting niet behoor lijk kan plaats hebben, beveelt een nader onderzoek en geeft de stukken in handen van den rechter- commissaiis te Dordrecht. Daarmede werd de zitting gesloten. Volgens de D. Ct. is thans Mr. J. Wiarda, rechter in de arrondissements rechtbank te Dordrecht, belast met de instructie der strafzaken. llEKldrai>ll IKINCA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hiuder kunnen veroorzaken. Burgemeester ep Wethouders der gemeente Heusden, brengen ter openbare kennis, dat de verzoeken van A. C. A. Swagenmakers, E. Godschalk en M. de Bont, om in de per- ceelen, kadastraal bekend in Sectie A nos. 378, 1080 en 469 respectievelijk te mogen oprichten eene herstelplaats voor rijwielen, eene bewaarplaats voor lompen en eene varkensslachterij, door hen is toegestaan. Heusden, den 24 November 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Aanbestedingen. 2 Dec. Pror. bestuur ran Noordholland, lo. het onder hond ran de werkei der Rijkszeehaven Het Nieuwediep. gedurende 19 C—1912. Raming f 27' 00 per jaar. 2o. Het gedeeltelijk onderhond van de haren en het onderhoud van de havenwerken op het eiland Ter achelliag, gedurende 1910-1912. Raming f 4910 per jaar. Het onderhond van werken, bahoorende tot de Visschershaven te IJmniden ged. 1910-1912. Raming 10600 per jaar. do. Het gedeeltelijk onderhond van de haven en het onderhoud van de havenwerken op het eiland Ter schelling ged. 1910—1912. Raming f 4910 per jaar. So. Het afbreken van den ladingateiger en van een gedeelte van de loopbrug met eene dwarsbrug aan de Zuidweatiijde van de ristchersharen, benevens het maken van eene loopbrng tusschen het zuidoostelijke boord van die haven en het ijzeren drijvend droogdok in de haven, een en ander deel nitmakende van de wer ken voor de uitbreiding van de vissehersbaven ta IJmniden. Raming 17700. 8 Dec. Min. van Waterstaat, het maken van nieuwe, het opruimen van onde rijswerken en het verrichten ven baggerwerk tot verbetering van de rivier de Vecht be neden Dalfsen. Raming f 12000. 8 Dcc. Prov. bestuur van Noordbrabant, da aanleg van het gedeelte van het Wilhelminakinaal benoorden Koningslijk, onder de gein. Ooaterhout, met bijkomende werken en het verrichten van baggerwerk in de Donge. Raming f 252000. 8 Dec. Prov. bestunr van Zee'and. het maken van een aanlegsteiger in het kanaal van Gent naar Ter Nenzen te Sas van Gent, met bijkomende werken. Kaming 17000. 10 Dec. Prov. bestuur van Friesland, het ondarhoud van de havenwerken te Harlingen en Makkum, met bijkomende werken, ged. 1910-1912. Raming 2S.21 per jaar. 15 Dec. Prov. bestunr van Drenthe, het onderhoud van de Drentsche Hoofdvsart en de Beilervaart, ged. 1910-1912. Raming 18,000 per jaar. 15 Dec. Dep. van Wateritaat, lo. het onderhoud van den IJsiel, ged. 19 0-1912. Raming per jaar pere. 1 19750, perc. 2 7 0'', perc. 8 2?0u0. 2o. Het onderhoud van den Waterweg langt Rot

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 1