Hel Land van Heusden en iltena, de Langstraat en de itommelerwaard. VOCHTIGHEID, STIJFKOPJE Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2897. Woensdag 1 December19Q9 FEUILLETON. Und VAN ALT^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7 Vs c^- Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. In het koudere jaargetijde, waarin veel meer regen valt dan in den zomer, heeft men vaak last van vocht. Vele woningen, die anders droog zijn, worden nu vochtig. En terecht staan dergelijke huizen in een slechten reuk. Ze worden, voor zoover 't mogelijk is, liefst geme den. De algemeene vrees er voor blijk wel uit het gezegde, dat men in een nieuwe woning het eerste jaar zijn vijand, het tweede jaar zijn vrienc moet laten wonen, om haar pas he derde jaar zelf te gaan betrekken. Di slaat hierop, dat in nieuwgebouwde woningen de muren nog zeer veel water uit de metselkalk bevatten, waardoor de lucht in het huis nog vochtig blijft. Waarin de oorzaak van den slechten invloed op de gezondheid schuilt, is minder algemeen bekend, en daarom weten velen, die een nieuwe woning gaan betrekken, niet in hoeverro zij gevaar loopen, en hoe zij deze zullen verminderen of verdrijven. De slechte invloed van een vochtig huis berust op de stoornis, die ontstaat in de warm teregulatie van het menschelijk lichaam. Behoudens kleine dagelijksche schom- melingeu heeft ons lichaam steeds de zelfde temperatuur. Voortdurend wordt warmte gevormd door de in het orga nisme plaats hebbende scheikundige processen, in de eerste plaats bij spier arbeid. Het warme lichaam staat onop houdelijk warmte af aan de koudere omgeving, evenals een kachel. Tusschen de productie en afgifte bestaat even wicht. Het warmteverlies echter zal des te grooter zijn, naarmate de tem peratuur der omgeving lager is. In een woning moet behalve met de afgifte van warmte aan de lucht ook rekening gehouden worden met die aan de vaste wanden der vertrekken en aan de in die vertrekken aanwezige voorwerpen. Over 't algemeen neemt de lucht ge makkelijker warmte op dan vaste voor werpen. Vandaar dat een vertrek, waar in gedurende den geheelen winter ge stookt is, aangenamer aandoet dan een kamer, die pas korten tijd wordt ver warmd, al is de kamerlucht nog zoo warm. Zulk een kamer nl. voelt kil aan omdat de muren en meubels nog niet voldoende warm zijn. Deze blijven lang koud en zullen door het groote temperatuursverschil met het lichaam hieraan veel warmte onttrekken, dit sterk afkoelen en daardoor een onaan gename gewaarwording geven. Vooral ondervindt men dit, indien de warmte- W. HEIMBURG. (9 „Lieve Hemel, dacht Roosje, wat is die Frits toch 'n verstandige jongen zoo bijdehand! Natuurlijk, alles komt op z'n pootjes terecht 1 Roosje had bij het nieuwe gezichtspunt, dat haar werd geopend, wel willen dansen en schateren van plezier, als zij niet bang was mama's argwaan gaande te maken. Natuurlijk, dat is het eenvoudigste mama trouwt met den Hilgendorfer we duwnaar, mooier kan 't niet. Maar eensklaps werd zij bleek, een som bere gedachte verdreef de vreugde over dit pas gerijpte plan. Neen, mama trouwt niet meer, zij had dit onlangs zelf verklaard tegenover de vrouw van den predikant. „Ik ben éénmaal gelukkig geweest, had mama gezegd, en dat was op Hilgendorf met mijn goeden man. Ik zou dan ook nooit tot een tweede huwelijk kunnen be sluiten. In de eerste plaats niet ter wille van Roosje, maar over het algemeen ik denk er niet aan!" Het was dan ook een dwaze inval ge weest Mama de vrouw van een ander Het was gewoon om te gierenMama, die reeds hier en daar in het weelderige blonde haar enkele verspreide grijze haartjes kon aantoonen onttrekking ongelijkmatig is, bijv. op een klein gedeelte van het lichaam werkt. De nabijheid van een kouden muur zal de naar dien miiur gekeerde zijde van het lichaam sterker afkoelen dan de tegenovergestelde zijde en daar door het verschil sterker doen waar nemen. Niet alleen echter onprettig, maar ook schadelijk werkt een sterke on gelijkmatige warmte-onttrekking. Een normaal individu zal niet licht ziek worden van een flinke wandeling in de buitenlucht bij vriezend weer, hi moet echter al buitengewoon sterk van constructie zijn, wanneer hij vertoef in een ruimte, waar steeds een on gelijkmatige warmte-afgifte plaats heeft zonder ziek te worden. Daarin schuilt dikwijls de oorzaak van het uitbreken van rheumatische aandoeningen, he optreden van kiespijnen, verkoudheden en ziekten van de borstorganen, enz Het vermijden van „tocht" of „trek", waardoor een oneverfredige warmte- afgifte tot stand komt, is dus een zaak van het grootste gewicht. Keeren we nu tot onze woning terug, dao zullen de muren van deze in het natte jaargetijde veel vocht opnemen; alle poriën zullen met water gevuld zijn, terwijl deze bij droge muren lucht- houdend zijn. Hoe meer water de muren bevatten, des te meer warmte is noodig om hen een bepaalde temperatuursver- hooging te doen ondergaan, m.a.w. de muren zullen veel langer koud blijven. De kamer blijft dus veel langer kil. Daarbij komt nog, dat het water in de muren uitstekend de warmte geleidt, de aangebrachte verwarming verdwijnt dus met groote snelheid. Ook zal er sterke waterverdamping plaats hebben, ten koste van de warmtegraad. Het resultaat van al deze werkingen is, dat in woningen met vochtige muren de temperatuur wel verhoogd zal kunnen worden, maar dat steeds de muren koud blijven, waardoor sterke uitstraling van warmte vanaf het lichaam naar die muren plaats vindt. Hiermee is in 't kort de directe invloed van vochtige woningvertrekken bespro ken, maar daarnevens zijn er nog andere nadeelige werkingen. Vochtigheid n. bevordert de ontwikkeling van schim mels en, dit is minder, ook die van bacteriën. De groei van schimmels is zelfs een maatstaf voor de vochtig heidsgraad van muren en vloeren. Vooral op de te spoedig behangen muren in nieuwe huizen vindt de schimmelplant in de stijfsel een prachtig voedings- Neen mama denkt niet aan trouwen! Natuurlijk niet zij doet het niet En hoe kon zij ook bruiloft willen vieren op zesendertigjarigen leeftijd? Zij zuchtte diep en sloot, na een onein dig aantal teedere kussen, het kleine briefje in een kastje waarop in groote, sierlijke krulletters de woorden waren gebrand: „Dierbare herinneringen". X. En op zekeren dag stapten zij dan ook in den coupé, de beide dames, om dè groote reis te aanvaarden naar Berlijn, de modern ste aller hoofdsteden, waarop Roosje zich zonder twijfel „vreeselijk zou hebben ver- leugd, als 't niet in dergelijke omstandig- leden was. Maar nu zag zij met weemoed iet statige huis, met de oude vrouw een zaam daarin achtergelaten, benevens het ïeele snoezige stadje Neustadt aan de Solau, aan den horizon verzinken in nevel en sneeuwvlokken. Zoolang nog de spits van den toren der vatharinakerk te onderscheiden was keek Roosje uit het portierraampje tot haar de oogen zeer deden. En toen zij niets meer zag wierp Stijf kopje zich met een nijdigen ruk in de kus sens terug. Nu kon men het verblijf in de hoofdstad met haar vermaken allesbehalve vervelend noemen en Roosje zou zich ook allerkos telijkst geamuseerd hebben natuurlijk lehoudens de gedachten aan „haar" Frits indien mama niet elk vrij oogenblikje lad besteed aan het ronddolen van het eene meubelmagazijn naar het andere, afge wisseld door bezoeken aan bazaars van huis- loudelijke artikelen en linnengoed. Onver middel. Overal waar op zulke muren belemmering is voor waterdampafvoer zooals achter schilderijen en kasten woekeren de schimmels in greoten getale Ook lederwerk, en vochtige spijzen zijn spoedig met deze planten bezet Deze schimmels nu zgn op zichzel niet schadelijk, wel geven ze bij sterke ontwikkeling een hoogst onwelnekenden geur af. Doch hun beteekenis is hierin gelegen, dat zij wijzen op de aanwezig heid van bacteriën. En hoewel onder deze lage organismen veel ongevaar lijke soorten zijn, gevaarlijke kunnen er voorzeker ook bij zijn. Altijd zijn aanwezig de zoogen. rottingsbacteriën die het spoedig bederf van allerlei levensmiddelen veroorzaken; daardoor ontstaan ook dikwijls verschillende on aangename geuren in huis. Vochtige woningen zijn dus terech gevaarlijk voor de gezondheid. Het is dus te begrijpen, dat ze vermeden worden. Ook kan men trachten het ge brek te verhelpen. Nieuwe woningen, die in het begin vochtig zijn, worden met den dag beter, vooral wanneer in de verschillende kamers goed gestook wordt. Oude vervallen gebouwen zijn natuurlijk niet droog te maken. Even eens is het onmogelijk een woning droog te krijgen, wanneer ze is gebouwd op vochtigen grond. Dat vele kamers in den winter vochtig zijn vindt zijn oorzaak in de slechte ventilatie in verband met de huishou delijke bezigheden, als koken en was- schen in deze vertrekken. Maar al te vaak wordt 's winters zoo goed als nooit gelucht, terwijl de menschen zoo dicht mogelijk op elkaar hokken. Geen wonder, dat men in dergelijke atmos feer ziek wordt. Dit is dan ook een der redenen, waarom in den winter meer zieken zijn dan in den zomer. Er valt echter zeer veel en toch heel eenvoudig te doen, om weinig last van vocht te hebben. In het koude jaargetijde moet n.l. zooveel mogelijk gelucht worden, in 't bijzonder na het opstaan, na den maaltijd en voor het naar bed gaan. Wanneer in een ka mer gewasschen wordt, of gekookt, moet steeds het raam openstaan, op dat de waterdamp gelegenheid heeft om weg te trekken. Het drogen van natte stukken moet in de kamer liefst niet plaats hebbenmoet dit toch, dan link ventileeren, vooral voor het naar bed gaan. Door dergelijke maatregelen is de woning gezond te houden en zal evens de huiselijkheid bevorderd wor den. moeid informeerde zij naar de prijzen en waar zij gelegenheid zag een katalogus in len zak te moffelen deed zij dit met ijver, die aan kleptomanie deed denken. Voor een electrisch keukenfornuis stond zij in bewonderinghet toestel was dan ook, volgens de getuigenis van den magazijn- louder, als geknipt voor kazernes, volks keukens, fabrieken of groote landgoederen jawel, groote landgoederen, daar zat'em de kneep waar talrijke arbeiders moes- ;en worden gespijzigd. De verkooper verzekerde, met een radheid van tong, die bewees dat hij het ver in zijn vak had gebracht: „Het allernieuwste op dit gebied, me vrouw, en zeer doelmatig, buitengewoon doelmatig smakelijker eten dan met dit toestel bereid, bestaat niet, k&n niet jestaan En dan de groote besparingen I Heeds duizenden attesten van tevredenheid der gebruikers zijn bij den fabrikant in gekomen." Roosje plukte de toppen van haar gla- ceetjes aan flarden van machtelooze woede. Mama luisterde niet alleen naar het gepraat van den ijverigen verkooper, in wien ilijkbaar een advocaat was verloren gegaan, maar hield 'niet op vragen te stellen met jetrekking tot dit reuzenkooktoestel. Zij wendde zich af en drentelde naar een ander gedeelte van den winkel, waar zij met bizondere belangstelling en liefko zende blikjes een snoeperig model-keukentje jeschouwde, geheel in lichtblauw en wit, zoo lief en verlokkend, dat het als gemaakt scheen voor een jong vrouwtje, dat alleen maar te koken had voor zichzelf en voor hem". Toen mevrouw Wendenburg het eindelijk Buitenland. Over de vergiftigingszaak wordt uit Weenen gemeld, dat de politie den schuldige waarschijnlijk te pakken heeft Het is de le luitenant der infanterie Adolf Hofriohter uit Linz. Hij heeft in 1905 eindexamen aan de krijgsschoo gedaan en werd indertijd wegens zenuw- overprikkeling gepasseerd voor den staf. Een officier van hetzelfde regiment waartoe Hofriehter behoorde, heeft vóór eenige dagen aan de overheid medege deeld dat hij van Hofriehter een der gelijk doosje gekregen had als gebruikt was bij de verzending der cyankalium pillen. Een verder onderzoek bracht aan 't licht dat Hofriehter den 14den November zich voor een uur naar Wee nen beeft begeven zoodat hij toen ge legenheid gehad heeft de doosjes in de bewuste bus bij het Westerstation te werpen. Een huiszoeking in de woning van Hofriehter heeft nog meer bezwa rende dingen aan't licht gebracht. Men heeft daar nog verscheidene doosjes ge vonden, van dezelfde grootte en dezelfde soort als die bij de verzending der pillen gebruikt zijn, en een hectograaf, juist van pas voor de bij de pakketten inge sloten brieven met gebruiksaanwijzing. Schriftkundigen hebben het schrift van die brieven vergeleken met dat van opstellen, vroeger door Hofriehter op de militaire academie gemaakt, en het bleek dat het schrift volkomen hetzelfde was. Hofriehter is naar Weenen ge bracht, daar de militaire rechter het geval zal behandelen. Hofriehter schijnt gemeend te hebben, dat hij, als vijf personen, die den voorrang boven hem hadden, uit den weg geruimd waren, bij den staf zou geplaatst worden. In weerwil van al de bezwarende feiten in zijn nadeel bleef Hofriehter ontken nen. Zijn arrestatie heeft opzien gewekt. Hij is gehuwd en zijn vrouw, die bij verwanten te Weenen vertoeft, ziet juist een blijde gebeurtenis tegemoet. Volgens een later bericht moet hij reeds bekend hebben. Een ambtelijk telegram, Zaterdag uit Teneriffe te Madrid ontvangen, meldt, dat de werking van den vulkaan afneemt. De in zes armen verdeelde lavastroom gaat slechts langzaam voorwaarts. Dr. Frederick Cook volgens eigen verklaring de ontdekker van de Noord pool en de beklimmer van de Kinley- top, isverdwenen. Zijn advokaat, mr. Wack te New York, zegt dat Cook aan boord is van de Caronia. De boot zal hem naar Italië brengen, waar Cook rust en kalmte zal zoeken om weer wat op krachten te komen. Maar, het schijnt dat, trots de desbe treffende verzekering van meester Wack, van zich had kunnen verkrijgen, het ma gazijn te verlaten en met haar dochtertje op straat stond, zuchtte zij „Ach, had ik die inrichting toch indertijd op Hilgendorf gehad! Wat zou mij dan een moeite zijn bespaard, het eten dei jeambten zou veel smakelijker toebereid en de kosten geringer zijn geweest. Tegen woordig is alles toch veel gemakkelijker, nietwaar? De jongeren van tegenwoordig lebben geen flauw besef van de bezwaren, waarmede hun ouders te kampen hadden." Roosje knikte bevestigend, maar dacht, dat ook de ouders van tegenwoordig geen lauw besef schijnen te hebben van de zorgen, die hun kinderen het leven ver ballen; ja, dikwijls zijn die ouders met ïun bekrompenheid en zelfzucht, bewust of onbewust, de oorzaak van het lijden, waardoor hun lievelingen gekweld wordt. Inmiddels ging mama onverdroten voort „O, welk een genot, het huishouden te bestieren met behulp van de moderne we ienschap en haar onschatbare ontdekkingen de centrale stoom verwarming en kooktoe- stellen, de stofreiniging, de machinale waschinrichtingen en niet te vergeten de mechanische zuivelbereidingstoestellen. Zie e, Roosje, wat het laatste betreft, dat is in 'één woord het ideale bereikt Je hebt zonder twijfel de uitvoerige beschrijving met illustraties gelezen in het boek, dat ik je als Kerstgeschenk heb gegeven. Zij liepen thans reeds in het dichtste gedrang van de Leipzigerstrasse. Volkomen waarheidsgetrouw fluisterde iet openhartige kind: „Neen, mama." „Wat, neen mama?" „Ik heb het niet gelezen." Cook niet aan boord is van de Caronia. Een ander bericht over Cook behelst, dat hij naar Havana is vertrokken. Vrienden van Cook te New-York on der wie kapitein Osbon, de president van de Arctic Club of America ontkennen dat Cook vertrokken ismaar zij weten toch ook niet, waar hij dan wel is. Osbon heeft aan vertegenwoordigers van New-Yorksche dagbladen verteld, dat er een groote samenzwering tegen Cook bestaaten dat de gezondheid van Cook veel geleden heeft door de aan vallen die hij van allerlei kanten heeft te verduren gehad. Maar volgens Osbon, is Cook een eerlijk man, onbekwaam om iemand te bedriegen. Nog een ander, voor Cook onaange naam gerucht, gaat er door de Ameri- kaansche pers. Men herinnert zich, dat de berggids Barril, die met Cook den Mc. Kinley is opgeweest, den reiziger er van beticht heel niet op den top te zijn geweest, en dat ook opperbest te weten. Deze Barril nu is gereedgekomen met het voortbereiden van plannen om in het voorjaar met een expeditie o. w. verscheiden dagbladcorrespondenten den Mc. Kinley te beklimmen, teneinde den top aan te wijzen, welken Cook in zijn boek heeft afgebeeld als den hoofdtop. Uit fotografiische opnamen zal dan dui delijk blijken meent Barrill dat Cook geknoeid heeft. De Amerikaansche bladen maken veel gerucht van een nieuwe uitvinding op het gebied van de draadlooze telefonie en telegrafie, welke alios zal moeten overtreffen, wat tot dusver op dat gebied nog is vertoond. Met dat nieuwe systeem waaraan de naam van Tesla verbonden is zal de overwinning der uitvinders, behaald op afstand en tijd, volkomen zijn. Er zal geen sprake meer zijn van het opwekken van electrische trillingen in den aethermaar op eenvoudige wijze zal worden gebruik gemaakt van het geleidend vermogen van de aarde zelf. Tesla moet hebben verklaard, dat hij er vast van overtuigd is, dat de dag waarop men voor luttel gelds de wereld zal kunnen omtelegrafeeren nu is aange broken. Ja, Tesla hoopt het zoover te brengen, dat men voor een bagatel thuis in de telefoon opera's zal kunnen hooren uitvoeren in Parijs, Melbourne, Weenen New York of waar ook. Er wordt over de nieuwe uitvinding al wel heel veel gepraat en geschreven in de V. St., maar het fijne weet men er nog niet van. En Tesla zelf vertelt er wel wdt van, maar uit den aard der zaak niet te veel. Bij Great Falis, in den Staat Montana is dezer dagen een misdaad gepleegd van een inderdaad allesovertreffende weerzinwekkendheid. Een jong kindje van zeer gefortuneer- „Niet gelezen, zeg je? Heb je zoo weinig gevoel en koester je zulk een ge ringe belangstelling in de boeken, die ik met zorg voor je uitkies, dat je zelfs geen jlik hebt geslagen in het werk „De vrouw op het landgoed", een standaardwerk, dat door de Aeademie voor Landbouwkunde met de hoogste onderscheiding is bekroond „Wees nie* boos, mama!" „Daar is anders wel reden voor!" ant woordde mama snibbig. „Maar ik had totnutoe volstrekt geen ijd, mama. De weinige minuten, die ik vrij had, heb ik nuttig besteed." „Dat zal er aaar wezen! Waarin bestond dat nut?" „Ik heb tante geschreven." „Och kom!" „Ik heb zoo'n medelijden met die arme ante zij is nu heelemaal alleen." „Haar zoon is immers bij haar!" „Dat zal natuurlijk wel het geval zijn. Maar ziet u, Frits is een jongman en gaat natuurlijk dikwijls de deur uit." „Denk je dat? En anders zat hij altijd huis en drentelde om ons heen tot wij er naar van werden, mopperde mama." Roosje gaf geen antwoord op dezen tjteet, onder water. Toen de beide dames in de woning van ïun oom waren aangekomen, lag er een jrief voor mejuffrouw Roosje Wendenburg. Jet adres toonde het handschrift van tante iet was een dik epistel, met dubbel port belast. Als een kostbaren schat stak het jonge meisje den brief dadelijk in den zak. ugu&KgMKSte» r 'f*Hglri nv m niitf r lafi'f^**-* tramfcirrw -*- -J—- MItWWI VAN Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 1