de ouders stierf. Het lijkje werd bijgezet het familiegraf. Boeven hebben het daaruit gestolen, maar hebben doen weten, dat zij bereid zijn hetgestolene terug te geven, mits er goed voor be tnald worde. In het laatst der vorige week kwam uit Fiume het bericht, dat bij Kraschitza aan de Hongaarsche kust een ballon door een storm overvallen en met de luchtreizigers verongelukt was. Thans lezen we hierover nader: Een oude vrouw uit de gemeente Kraschitza was ic het bosch bezig met hout te sprokkelen, toen ze plotseling stiet op het lichaam van een man die nog levend, maar volkomen bewuste loos was. Hij had verscheidene zware wonden in het gelaat en op andere plaatsen van zijn lichaam. De vrouw spoedde zich naar Kraschitza, waar zij de overheid in kennis stelde van haar vondst. Toen deze ter plaatse aankwam, was de verongelukte reeds overleden. Men vond op hem een visitekaartje, waaruit bleek dat hij de architect Francke uit Frankfort was. Spoedig vond men stukjes papier en verschil lende voorwerpen in de omgeving van de plek, waar de verongelukte gevon den was en na eenig zoeken vond men in een drie meter diepe kloof het lijk van een tweeden man. Het lichaam was geheel verpletterd en de schedel gespleten. Uit de gevonden papieren bleek de verongelukte de arts Wilhelm Brinckmann uit Charlottenburg te zijn. Op anderhalven kilometer van de plek, waar het lijk van deu heer Brinck mann gevonden was, vond men de mand van het luchtschip, waarin le vensmiddelen, Duitsche ^couranten en landkaarten. De ballon Kolmar was Maandagavond in Schmargendorf opgestegen. De beide verongelukten waren van plan geweest een grooten tocht te maken. Men ver moedt dat de luchtschippers over den Kapellerberg hadden willen vliegen, maar door den wind tegen den berg Osterniza gestooten zijn, tengevolge waarvan de ballon gescheurd is en het gas kon wegstroomen. De ballon is daarop uit aanzienlijke hoogte gevallen. De heer Brinckmann was een zeer bekend lid van de Berlijnsche vereeni- ging voor luchtscheepvaart. Hij had reeds verscheidene groote tochten ge daan. Hij was 't die onlangs de onaan gename ontmoeting had met kozakken op de Russische grens. Het feit, dat dr. Brinckmann met een zwarten doek voor de oogen werd gevonden geeft tot allerlei veronder stellingen aanleiding. Misschien is dr. Brinckmann het eerst gestorven en heeft zijn metgezel hem den doek om de oogen gebonden. Misschien echter wilde Brinckmann den dood van zijn metgezel niet aanschouwen of heeft zich ten doode gewijd. De Daily Telegraph verneemt uit Ma drid: De oorlog in het Rifgebied is nu eigenlijk gedaan. Zaterdag heeft de Spaansche ministerraad de volgende be sluiten genomen Het geheele veroverde aebied te versterkenhet leger naar Spanje terug te roepen met uitzonde ring van de noodige bezettingstroepen de reservisten, die onder de wapenen zijn, naar huis te zenden; teMarChica een oorlogshaven aan te leggen en Melilla en Chafarinas als handelshavens te volmaken. Bij Spokane (Amerika) is een snel trein van den Great Northern spoorweg in botsing gekomen met een losse lo comotief. Zes wagens van den sneltrein werden verbrijzeld, en geraakten in brand. Zoodra de eerste schrik voorbij was, toog het personeel met de reizigers van de ongedeerd gebleven wagens aan bet reddingswerk. Door uiterste krachts inspanning slaagden zij erin een hon derdtal passagiers zoo goed als ongedeerd te bevrijden; vijftig werden zwaar ge kwetst uit de puinhoopen gehaald en drie reizigers waren dood. i*laatjel(lk lieuws. Heusden, 1 Dec. Op de lijst der stations voor den inspec teur-generaal, de hoofdingenieurs-directeur, ambtenaren en beambten van den rijks waterstaat, aangewezen voor den buitenge wonen dienst en de correspondentie larnrs de dijken, gedurende den ijsgang en het hoog opperwater op de rivieren, in den winter van 19091910, zijn geplaatst: 's Gravenhage, Gorinchem of elders, P. H. Kemper, inspecteur-generaal; W. J. H. Harmsen, adjunct-ingenieur; J. G. Soeter, bureel-ambtenaar. Merwede. Woudrichem, J. A. Lugten, opzichter; 'sGravenhage, Gorinchem of elders, N. A. M. van der Thoorn, hoofd ingenieur-directeur; G. A. J. Boogaard, bu reel-ambtenaar; Werkendam, C. L. Schuller tot Peursum, ingenieur; J. C. Baumann, opzichter. Maas en Am er. 's Hertogen bosch of elders, E. R. van Nes van Meerkerk, hoofdingenieur- directeur's Hertogenbosch, C. van der Flier, bureel-ambtenaar; P. M. Knieriem, idem; Drunen (Baardwijksche Overlaat), J. Snij ders, buitengewoon opzichter Heusden, W. K. Du Croix, ingenieur; A. J. van Weijns- bergen, opzichter; Keizersveer, O. A. van Druten, adj .-opzichterVeen, S. Klaassen, opzichter. Voor den dienst der ijsopruiming in de groote rivierenMerwede, Dordtsche water wegen, Waal, Amer en Bergsche Maas. Dordrecht of elders, M. C. E. Bongaerts, ingenieur; G. Redeker, idem; W. H. Brink horst, adj .-ingenieur; J. Hubregtse, adj.- opzichterW. J. L. Chevalier, idemA. G. de Lint, bakenmeesterW. F. A. Hage- thorn, opzichter W. Vogelzang, bureelamb tenaar T. M. Polak, bakenmeesterA. C. Geerlof, idemMaas, Bergsche Maas en Amer. Heusden of elders, R. H. Gockinga, ingenieur; J. Kleijn, bakenmeester; H. A. Arts, idem. Dat menig visscher met den hengel een aardig duitje weet te verdienen en menig vischje te verschalken blijkt, dat zekere G. v. O. alhier, verleden week voor niet minder dan f 6 visch ving. Tot ons genoegen kunnen wij mede- deelen, dat de heer J. H. Roza, Bediende in den boekhandel alhier, met gunstig ge volg te Amsterdam examen heeft afgelegd als Boekhouder. Werkendam. Vrijdag 1.1. werd tot bestuurslid van het Oude Liedenfonds der Ned, Herv. kerk alhier, herbenoemd de heer C. C. Zwets en gekozen in de plaats van wijlen den heer A. Mouthaan, de heer A. Sigmond. Over het afgeloopen boekjaar werden uitgedeeld 176 H.L. steenkolen, 46 H.L. aardappelen benevens f 90 aan geld en manufacturen. Dit fonds dat goed werkt, heeft door sterfgevallen in de laatste jaren veel contibuanten moeten missen, zoodat er behoefte gevoeld wordt aan nieuwe leden. Wie voor dit goede doel nog wat overheeft, kan terecht bij bovenstaande heeren, be nevens bij de medebestuurderen Ds. G. J. v. d. Pol, F. Kramer C.Dz., en H. Cornet. IV'ederhemert. De handel in aardappelen wordt iets levendiger, hoewel de prijzen laag blijven. Maandag werden hier 2 schepen geladen met bestemming naar Amsterdam en Den Haag. Prijs f 2.15 per H.L. Andel. Bij Kon. besluit van 26 Nov. is herbenoemd met ingang van 5 December, tot burgemeester dezer gemeente de Edel Achtb. heer J. H. van Ouwerkerk. Cl eert ruiden bersj. Bij Kon. besl. van 24 Nov. is met ingang van 16 Dec. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Vechel, de heer J. H. E. van Waegeningh, thans in gelijke betrek king alhier. Waspik. Door de voetbalvereni ging „K. H. M. K.", gevestigd bij den heer V. d. W assenberg alhier, was op Zondag jl. een medaillewedstrijd uitgeschreven, waaraan deelnamen de volgende clubs „Nooit Gedacht", Waspik; „Tavenu", Oosterhout„Wilhelmina", Waalwijk en „Juliana", Kaatsheuvel. Na een zeer geannimeerden wedstrijd werd ten slotte de eind-overwinning be haald door „Nooit Gedacht", Waspik met 53. Vooraf was „Tavenu" uit Oos terhout geslagen door „Wilhelmina" uit Waalwijk met 3—0 en „Juliana" uit Kaats heuvel door „Nooit Gedacht" uit Waspik met 40. De eerste prijs, zijnde een verguld zilve ren medaille, werd aldus toegekend aan „Nooit Gedacht" uit Waspik, en de tweede prijs, een zilveren medaille aan „Wilhel mina" uit Waalwijk. Raauisdonkveer. Onder voor zitterschap van den heer burgemeester, had j.l. Donderdag alhier een vergadering plaats van het hoofdcomité, het comité van on derzoek, en het comité van collectanten in zake den brand welke den 8 Augustus j.l. deze gemeente teisterde. Uit de door den penningmeester gegeven rekening en verantwoording bleek, dat aan specie was ontvangen pl. m. f 55G0, dat f 3700 was uitgedeeld, zoodat het batig slot f 1800 bedroeg, terwijl verder vele goederen als dekens, bedden, enz. waren ingekomen. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten aan het burgerlijk armbestuur, het bedrag van f 1000, hetwelk door dit college voor den brand beschikbaar was gesteld, terug te geven, terwijl mede op voorstel van den voorzitter werd besloten van de overige f 800 een fonds te stichten, welk fonds zal worden ter hand gesteld aan eene nieuw te benoemen commissie, bestaande uit de pastoors der R.-K. Parochies, de predikanten der N. Herv. en der Geref. gemeenten en den burgemeester en zal dan tevens aan die commissie te kennen gegeven worden voor zoover de gelden van dit fonds niet binnen de gemeente benoodigd zijn, de rente van dit kapitaal zal worden bestemd voor de vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis". Hierna bracht de voorzitter een woord van hartelijken dank aan ons geliefd Koninklijk Vorstenhuis, voor de betoonde belangstelling en de ruime giften en aan alle verdere personen en corporaties, waarna hij alle bestaande comité's ontbonden ver klaarde. De heeren M. C. Zijlmans en P. de Haas zeiden den burgemeester hierna in warme bewoordingen dank voor zijne voorbeeldige leiding en brachten Zijn Edel Achtbare hulde voor alles wat hij ter gelegenheid van den brand te Raamsdonkveer gedaan heeft, waarna de vergadering werd gesloten. Gisterenavond brak bij het aanzetten der tram de koppelstang der locomotief. Hierdoor schoof de locomotief een geheel eind vooruit, terwijl de wagens, die juist op de helling aan het Kruispad stonden, achteruit begonnen te rollen en eerst ter hoogte van den notaris tot staan werden gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Herpt. De Minister van Finantiën heeft tot uitvoering der Tiendwet 1907, onze gemeente ingedeeld bij het 9e schat tingsdistrict van het 9e tienddistrict. De producten prei en knolselderie zijn dit jaar in onze gemeente in zoo groote hoeveelheid verbouwd, dat er de markten mee overvoerd werden en de prijzen zeer laag zijn. Er heeft thans echter een groote opruiming plaats gehad. Voor eene conser- venfabriek zijn eenige wagonladingen opge kocht, en al is ook de prijs niet hoog, ieder ruimde gaarne zijn voorraad op nu dit in eens kon geschieden, daar m9n an ders deze gewasseu in kleine hoeveelheden aan de markt kan brengen. Rruehem. Dat men de huid niet moet verkoopen, voordat de beer geschoten is, bleek hier dezer dagen weder met het zoogenaamde „Fonds" der inwoners van Bruchem, die na ingewonnen rechtskundig advies voornemens waren die in kas zijnde gelden te verdeelen, doch de burgerlijke gemeente van Kerkwijk, die hiervan de lucht kreeg, meende ook een woordje te moeten medespreken en heeft verleden week de bestuurders van dat fonds voor de recht bank gedaagd, om het beheer der gelden aan haar over te dragen. Van verdeeling der gelden zal dus voor- loopig wel niet reel komen. De uitslag van dit geding wordt met groote belangstelling tegemoet gezien. SleeuwQk. Voor inlijving bij een bereden korps heeft zich alhier slechts één loteling aangemeld. Het is alhier ook goed merkbaar dat de hooiprijzen zeer hoog zijn en de voorraad van sommige landbouwers niet groot is. Immers, schier eiken dag is het te zien, dat het vee, in plaats van naar den stal, waarheen het ons inziens thans toch wel behoort te zijn, in eene andere weide wordt gebracht. denderen. De Raad dezer gemeente heeft met 6 stemmen voor en 1 tegen be sloten, om de Raadsvergadering in het ver volg met gebed te openen, en heeft met algemeene stemmen, een verordening vast gesteld, welke inhoud, om in tijden van besmettelijke ziekten de invoer van levens middelen te verbieden. Het zoontje van C. Schreuders, dat Zaterdag nog gezond en wel was, was Zondag reeds een lijk. Voor de aanstaande 10-jarige volks telling zijn tot tellers aangewezen, voor wijk A de heer Bos, voor wijk B de heer Braams en voor wijk C de heer De Roon. PouileroUen. Dagelijks worden hier door A. v. d. W. aan de z.g. Ouden bol, knollen geladen tegen den prijs van 60 cent per mud. Aangezien het beschot goed is, is dit voor de verbouwers een aar dig buitenkansje. Zondagmorgen omstreeks half zes is alhier een schip, geladen met bieten, bestemd voor Geldermalsen, nabij de Nieuwebal ge zonken. Schipper, vrouw en kinderen kon den nog tijdig in hun nachtgewaad vluchten en al hun hebben en houwen achter laten. Naar men verneemt is niets verzekerd. Over den veehandel in Gelderland schrijft men thans De aanvoer van vee op de markten wordt iets minder: een gevolg van het opstallen. De prijs verandert weinig. Goed vet vee blijft duur en wordt hier en daar ook nog voor het buitenland op gekocht minder goed vee is goedkoop en wordt nog voortdurend veel voor particu liere rekening geslacht. Er is op deze wijze veel vet vee opgeruimd, in den volgenden weidetijd van 1910 zal hiervan wel blijken, vermoedelijk door lagere prijzen van het weiland. Paarden blijven voortdurend duur, vooral jonge paarden. Vette varkens en biggen zeer willig, dra gende varkens gezocht. Vette kalveren gingen tamelijk vlug van de hand. In wolvee kwam geen verandering wat den prijs betreft. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 70 71 ct., 2de kwaliteit 50&61 ct., vette kalveren 59 61 ct., vette var kens 59 60 ct., voor Engeland, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 si f 217, neurende f 105 a f 220, guste f 140 f 180, pinken f 40 f 60, kalveren f 12 a f20, biggen f7 si f 10, drachtige zeugen f 50 a f 63, drachtige gelten f 40 a f 50, schot telingen f 20 f 32, schapen f 12 si f 20, vette lammeren f 12 k f 14, luxe-paarden f 500 f 750, werkpaarden 1ste kwaliteit f 300 f 450, 2e kwaliteit f 200 it f 350, twee-en-een-halfjarige f 150 si f 250, ander- halfjarige f si f per stuk. Verslag van de Vergadering van den Raad der gemeente Meeuwen, gehouden op 26 November 1909. Tegenwoordig alle (7) leden. De voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is: le. Benoeming gemeente-secretaris. Op de door burg. en weth. opgemaakte aanbe veling waren geplaatst: 1. A. D. van der Schans, secretaris der gemeente Drongelen; 2. G. de Bruijn, amb tenaar ter secretarie Hardinxveld. Na gehouden stemming blijkt dat zijn uitgebracht 7 geldige stembiljetten, waarvan 4 op den heer Sprong en 3 op den heer Van der Schans voornoemd, zoodat als zoodanig is benoemd de heer J. L. Sprong te Meeuwen. 2e. Benoeming van een lid van het bur gerlijk armbestuur in de af deeling Babilo niënbroek. Op de aanbeveling van burg. en weth. waren geplaatst: 1. A. Straver Wzn.2. G. Straver J.zn. Met algemeene stemmen werd benoemd de heer A. Straver Wzn. 3e Vastgesteld wordt de rekening van genoemdarmbestuur over hetdienstjaar 1908. 4e Vaststelling gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1910. De commissie belas'; met het onderzoeken der begrooting ver klaart, bij monde van den heer Sprong geene op- of aanmerkingen te hebben waarna tot de vaststelling wordt overge gaan in ontvangst en uitgaaf op f8709.51 5e. Vastgesteld wordt nog een aanvullings- cohier van .den hoofdelijken omslag. Niets meer te behandelen zijnde, slui de voorzitter de vergadering. Kerknieuws. IVerkenduui. Maandag 1.1. werd door het college van notabelen der Ned, "ïerv. kerk alhier, tot kerkvoogd herkozen de heer P. Baggerman Jr. Het college be noemde tevens tot zijn voorzitter de heer G. H. Bogere en tot zijn secretaris de heer C. de Boon. Almkerk. Ds. J. Bavinck, in den are 1868'73 pred. der Geref. gem. alhier, thans emeritus wonende te Amsterdam, is Zondagmorgen in den leeftijd van 83 jaar overleden. Russen Zondag jl. had in de Her vormde Kerk de bevestiging plaats vat haren nieuwen herder, den heer P. van Stein Callenfels, door zijn vader ds. S. L. van Stein Callenfels, predikant te Heerde. Naar aanleiding van Collossencen 323 en 24 sprak laatstgenoemde predikant een keurige rede uit, waarin hij vooral nadruk legde op de verhouding tusschen gemeente en leeraar. Zichtbaar bewogen waren bei den gestemd, aandoenlijk werd de plechtig heid, toen de zoon, geknield voor het preek- gestoelte, den zegen door zijn vader werd toegebeden en hem, in vereeniging met drie collega's, waaronder de vroegere pre dikant ds. Klaassen was, de handen opge legd werden. Des namiddags sprak de jonge predikant zijn intreerede uit, naar aanlei ding van Romeinen 10 14c17. Verschil lende collega's uit den ring en ook enkelen daarbuiten waren tegenwoordig. Beide kee- ren vulde een groote schare belangstellen den het kerkgebouw, trots het slechte weer. Ds. Hermanides van Babiloniënbroek sprak den predikant, ook namens de ge meente eenige hartelijke woorden toe, waar na hem staande werd toegezongen GezaDg 96:4b, des morgens bij de bevestiging was Ps. 134:3 toegezongen. Zuilieliem. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Waddingsveen, Ds. D. Th. Keek, predikant alhier. Aalst. Onze geachte predikant, Ds. A. Luteijn, heeft een beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Oud-Beijerland ontvangen. Rechtzaken. kendam, elk f 3 subs. 3 d.; J. V., Veen, f 1 subs. 1 d.M. S., Wijk, f 2 subs. 2 d.L. v. V., id. f 10 subs. 10 d. Zitting van Donderdag 25 Nov. 1909. Uitspraak in zake het O. M. tegen: G. V. en M. B. M. V. te Veen, mishan deling, ieder 10 weken gev.H. v. d. V., J. v. E. en C. K. te Vlijmen, strooperij met inklimming bij nacht, ieder 8d.gev.; J. F. te Kaatsheuvel, jachtovertreding, von nis waarvan appèl vernietigd en ontslagen van rechtsvervolging. SSiiiiienland. Kantongerecht Heusden. Uitspraak van Strafz. dd. 26 Nov. Openbare DronkenschapR. P., zwer vend, J. M. K., Heusden, J. A Veen, W. P. v. d. B., Breda, J. S., Woudri chem, A. v. O., zwervend, B. W., Delft, A. G., Heusden, H. v. S., Waalwijk, P. d. K., Werkendam, B. K., Werken dam, P. v. d. B., Breda, J. v. B., Dus- sen, L. v. M., id., B. K., id., P. C. v. T., id., elk f 3 subs. 3 d.J. W. R., de Werken, S. S., zwervend, elk f 10 subs. 3 d.; J. V., Veen, 2 X 3 weken; M. v. T., Giessen, N. K., deWerken, elk f 5 subs. 3 d.; J. C. B., Woudri chem, f 10 en f 15 subs. 2 X 3 d. Overtr. Rijwiel Reglement: H. S., Aalburg, H. v. L., Wijk, C. M., Aal burg, G. v. N., Heesbeen, M. J. E. A. C. v. d. H., Heusden, T. S., Almkerk, A. A. v. d. P., Dussen, J. B., Babilo niënbroek, A. B., Heusden, A. J. K., Strijen, D. d. R., Dussen, D. H., Alm kerk, P. R., Dussen, T. K., Rijswijk, elk f 3 subs. 3 d.J. B. M., Genderen, f 1 subs. 1 d.A. K., Oudheusden, vrijgesproken; F. F. v. d, S., Werken dam, H. J. v. d. W Wijk, elk f 5 subs. 5 d,; L. d. B., Wijk, 2 X f5 subs. 2 X 10 d.H. d. W., Aalburg, 1 5 subs. 3 d. Strooperij: A. F. v. O., Werkendam, teruggave aan ouders; A. J. d. V., de Werken, F. F. J. H. v. S., Woudrichem, H. H., id., elk een jaar proeftijd; J. C. D., Meeuwen, f 10 subs. 5 d. Overtr. Vischdelict: A. K., de Wer ken, f 3 sub3. 2 d.A. S., Genderen, f 10 subs. 2 d.; K. d. G., Almkerk, W. J. v. d. P., Dussen, elk 2 X f 3 subs. 2 X 2 d. Overtr. Herberg Reglement: A. J. V., Hedikhuizen, J. v. d. A., id., C. v. d. L ,-id., M. B., id., A. V., Almkerk, N. v. B., id., P. V., id., J. V., id., elkfl subs. 1 d. Overtr. Wapenwet: C. K Veen, f 25 subs. 15 d. Overtr. Drankwet: B. d. W., Dussen, vrijgesproken; J. H. Z., Veen, f 2 subs. 2 d.A. B., Giessen, f 5 subs. 5 d. Overtr. Verord. van Elshout: J. S., Elshout, vrijgesproken. Burengerucht verwekkenP. C., An del, M. v. d. V., id., W. B., Heusden, A. S., de Werken, elk f 5 subs. 3 d. Overtr. Leerplichtwet: M. W. v. O., Werkendam, f 10 subs. 5 d. StraatschenderijG. V., Veen, f 5 subs. 2 weken tuchtschool; C. K., id., f 3 subs. 3 d. Een op den openbaren weg geplaatst voorwerp niet behoorlijk te hebben verlichtJ. v. 't V., Hardinxveld, f 5 subs. 5 d. Een trekdier onbeheerd laten staan: T. P. v. R., Wijk, f 3 subs. 3 d. Overtr. stieren reglement: A. J. v. G., Herpt, 2 X f 3 subs. 2 X H.; P. d. F., Andel, f 5 subs. 5 d. In staat van dronkenschap de orde verstorenA. S., de Werken, f 8 subs 4 d.Th. d. V., Haarsteeg, H. d. V., id., elk f 10 subs. 5 d.J. M. K., Arn hem, f 5 subs. 3 d. Overtr. verord. v. Werkendam: J W. v. H., Werkendam, 3 d.; id. J. M K., Arnhem, f 3 subs. 1 d. Overtr. tramweg reglement: W. S., Heusden, vrijgesproken. Vee op eens anders grond laten loo- penJ. K., Oudheusden, f 3 subs. 3 d. A. M. R., Kaatsheuvel, f 2 subs. 2 d. Loopen over eens anders grond: M. K., Babiloniënbroek, f 3 subs. 3 d. Overtr. prov. reglement: J. K., Dus sen, A. d. V., Vlijmen, A. 0. P., Wer Het wetsontwerp tot veihooging van den accijns op het gedistilleerd werd Maandag in de Tweede Kamer met 42 tegen 32 stemmen aangenomen. Vóór stemde rechts en de heer Van Karnebeek, tegen links behalve boven- genoemden heer. De „lintjes kwestie". Naar het N. r. d. D. mededeelt, moeten vroeger èn de oud-minister De Marez Oyens èn de (toenmalige) minis ter Idenburg, uit vriendschap en waar deering vooi dr. Kuyper, aangedrongen hebben op de vorming van een com missie van onderzoek, een eereraad, als men wil, en toen moet, als man van links, de oud-minister Cort. van der Linden bereid zijn bevonden deel uit te maken van de te vormen com missie. De instemming van dr. Kuyper was zoo goed als zeker, maar werd op het laatste oogenblik nog teruggenomen. Het N. v. d. D. meent, dat het mis schien nog tijd is om nogmaals een poging te doen. De vereeniging Algemeen Belang, District V, te Amsterdam, zegt in een door haar tot de Tweede Kamer gericht adres: „dat zij, naar aanleiding van verschil lende klachten over de Staats-Loterij, vermeent zich tot uwe vergadering te moeten wenden, opdat zulke verbete ringen tot stand mogen komen, die volstrekt noodzakelijk zijn; dat zij alleen één der hoofdgrieven onder uwe aandacht wenscht te brengen, n.l het groote gebrek aan loten, dat zich vooral in de groote gemeenten, bij elke trekking in steeds hoogere mate doet gevoelen en deelneming aan bui- tenlandsche loterijen in particuliere ondernemingen op dit gebied, zeer be vordert; dat zij het zeer betreurt, dat, in den loop der tijden geen rekening isgehouden met de steeds toenemende bevolking en het aantal loten hetzelfde is gebleven als bij de oprichting der Staats-Loterij dat dit zeker niet de bedoeling is geweest van de toenmalige regeering, die door deze instelling blijk gaf van groote staatsmans-wijsheid en den aard van het volk kennende, dat van oudsher het spel hartstochtelijk liefhad, boven dien wetende, dat die speelzucht niet uitgeroeid kon worden, ze in een goede richting heeft geleid, tevens waarborgen gevende, die bij particuliere loterijen niet altijd aanwezig zijn; dat velen van meening zijn, dat door het niet kunnen bekomen van loten in de Staats-Loterij het deelnemen aan hazardspelen van allerlei aard en het speculeeren op groote en kleine schaal in de laatste jaren meer lieden aan het spel verslaafd en ongelukkig heeft ge maakt dan het spelen in de Staats- Loterij gedurende den geheelen loop van haar bestaan. Redenen waarom adressante de vrij heid neemt zich tot uwe vergadering te wenden met het dringend verzoek in 't algemeen belang zulke maatregelen te willen nemen, die er toe kunnen leiden, de Staats-Loterij spoedig zoo danig te hervormen, dat zij in overeen stemming worde gebracht met de be hoeften van onzen tijd. Men meldt aan de Tel. uit Eind hoven Zaterdagavond en Zondagmorgen zijn enkele personen in hechtenis genomen, verdacht van diefstal van geheime stuk ken, betrekking hebbende op de ver vaardiging van een metaal-draadlamp. De verdachten zijn oud-geëmployeerden van de fabriek, doch thans werkzaam aan de nieuwe gloeilampenfabriek te Tilburg. Het schijnt een geheel complot te zijn. De rijkspolitie deed Zondag heel den nacht ijverig onderzoek. Uit het tabakspakhuis van de firma Minnigh Co., op de Plantage Muider- gracht te Amsterdam, zijn, naar thans gebleken is, door ©en pakhuisknecht gedurende de laatste auderhalf jaar telkens hoeveelheden tabak gestolen. Reeds eenigen tijd geleden kreeg de chef der firma, de heer Pitlo, argwaan tegen dezen knecht en hij stelde de politie van zijn vermoedens in kennis. Een rechercheur stelde zich met den heer Pilto verdekt op in de nabijheid van het pakhuis. Zaterdagmorgen werd die moeite beloond, 't Was tusschen acht en negen uur, toen de bewuste knecht met een pak tabak onder den arm het pakhuis verliet. De werktijd van den knecht begon om negen uur, doch om acht uur ging hij gewoonlijk Arrondissements-Rechtbank te'«-Bosch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2