lijk succes van Sherlock Holmes. Daarna is het hoe lager gezakt, tot die afleve ringen met platen, die als met bloed zijn gekleurd. Men zegt dat dertig dui zend colporteurs Duitschland doortrek ken om deze dingen bij millioenen aan de deuren der scholen te brengen. „In Zwitserland heeft verleden jaar een groep Züricher huisvaders een be roep op de openbare meening gedaan en het kwaad blootgelegd. In den school raad heeft men er zich mede bezigge houden. Men zegt, dat een commissie gevormd is. De misdaai van Jully is een alarmklok." Over de uitvoering van de laatste wil van Koning Leopold schrijft de correspondent van de N. R. Ct De Koning wilde 's morgeus heel vroeg, om zeven uur, begraven worden men zal hem in volle staatsie op het middaguur ter aarde brengen. De Ko iting liet als laatsten wil kennen dat alleen baron Goffinet zijne papieren in handen krijgen zou: baron Goffinet krijgt verbod, de papieren aan te raken. Prinses Louise zou, naar koninklijken wil, de grens niet overschrijden: koning Albrecht (zijn troonopvolger) schenkt haar al hare rechten als Belgische prin ses terug en laat ze door een eeregeleide aan de grens afhalen. Leopold II laat aan zijne dochters niets over dan het erfdeel, de arme vijftien millioen, van zijne ouders: de prinsessen, en meer bepaald Louise, laten zegels leggen op de Fransche kasteelen door haar vader en mevrouw Vaughan (waarmede Leo pold kerkelijk en volgens gerucht ook burgerlijk gehuwd was) bewoond, schat ten het vaderlijk fortuin op 114 mil linen, alle giften afgerekend, en eischen dat die millioenen terug worden ge vonden. En de man, die al zijn grootheid, al zijn werkelijke macht, al zijn konink lijke majesteit voor zooverre ze op iets anders berustte dan op woorden, aan zijn wil verschuldigd was, die man is nauwelijks gekist, die man berust nog boven aarde, of wat hem het zeker ste wapen en de innigste voldoening was: zijn wil, wordt met voeten ge treden, in al wat hij voor verkeerde of slechte gevolgen kon hebben. Wel niet zonder eerbied, maar metLeopol- diaansche krachtdadigheid, beschouwt de koninklijke familie het als valsche piëteit, nog heel veel waarde te hechten aan een al te willekeurig en wel wat belachelijk testament. Eens voor goed wordt de wil van Leopold II over het hoofd gezien. Prins Albert zal Donderdag, den dag na de begrafenisplechtigheid, in eene veieenigde zitting der beide Kamers, den eed op de grondwet afleggen. Hij zal de regeering voeren onder den naam van Albert I. Een vertegenwoordiger van de Lok. Anz. heeft aan den bekenden staats- rechthoogleeraar Conrad Bornhak ge vraagd of de kinderen, uit de verbin tenis van Koning Leopold en barones Vaughan voortgekomen, recht op den Belgischen troon zouden hebben, wan neer bet burgerlijk huwelijk wettig ge sloten was. Professor Bornhak heeft de vraag bevestigend beantwoord. Prins Albert, de neef van den Koning, zeide hij, is natuurlijk erfgenaam tot den troon. Maar indien het waar is, dat de Koning werkelijk een burgerlijk hu welijk in België gesloten heeft en zelfs indien hij in Italië door een gods dienstige ceremonie met haar verbon den is, dan is dat huwelijk wettig en de opvolger op den troon zou dan de zoon van de barones zijn, die koningin moeder zou worden. De Belgische grond wet (eischt niet goedkeuring op het 'iuwelijk des konings. Red.) ontzegt aan kinderen uit een mesaillance ge boren de rechten tot opvolging op den troon niet. Pluatselfjk Hieuw». Heusden, 22 Dec. Onder groot» belangstelling, liep Zater- morgen op de scheepsbouwwerf van de hesren de Haan Alt* alhier, geregeld van stapel het eerste vaartuig, zijnde een motorboot lang 20 M., breed 5 M., hol pl. m. 1.75 M., gebouwd voor rekening van den heer Janssen, Stoommolen „Nederland" Ie Schiedam. Onmiddellijk daarna werd de kiel gelegd voor 2 motorbooten van pl. m. 60 en 200 ton. Wij verheugen ons in dit aanvankelijk succes. Het personeel breidt zich naarmate de behoefte, geregeld uit en het uitzicht bestaat, dat de werf voortdurend het noodige werk zal hebben. Bij de gisterenavond gehouden ver gadering kwamen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen vorige vergadering. 2. Mededeeling ingekomen stukken. 3. Rekening 1908 en begrooting 1910 Godshuizen. 4. Benoeming Regent Godshuizen, (aftr. de heer Reckleben). 5. Voorstel Godshuizen wijziging art. 10 en 12 reglement (termijn inzending reke ning en begrooting). 6. Verzoek eervol ontslag klokkenist. 7. Benoeming commissie wering school verzuim (gewone aftreding). 8. Wijziging begrooting 1909. 9. Motie van den heer Van Andel, m. u. h onderwijs. 10. Suppletoir kohier en reclame hoofde- lijken omslag. (Verslag in ons volgend no.) Werkendam- Donderdag 23 de zer hoopt de Raad dezer gemeente te ver gaderen, tot benoeming eener onderwijzeres. Óp de voordracht staan: No. 1. Mej. Brill, te Oude Tonge, no. 2. Mej. Kannemans, te Breda en no. 3. Mej. Swanenburg, te Gou derak. In de plaats van mej. Sigmond, zal morgenavond mej. A. v. d. Vijsel uit Amster dam, bij gelegenheid van het weldadig- heidssoirée zingen en daarbij geaccompag neerd worden door mej. M. Dirkzwager uit 's Gravenhage. Op verzoek van de schippersvereeni- ging „Schuttevaer", zal de brug over de Bergsche Maas bij Heusden worden ver licht. De Noordelijke doorvaart der brug zal worden aangeduid door een roode lan taarn, zichtbaar in Oostelijke richting, ter wijl een 2e lantaarn zichtbaar zal zijn in Westelijke richting, beide lantaarns ge plaatst op 35 M. Noordwaarts van het midden van den rivierpijler. Drongelen. De Gedeputeerde St. van Noord-Brabant hebben goedkeuring verleend aan het besluit van den raad dezer gemeente, houdende eene regeling omtrent de toelating van kinderen uit de afdeeling Hagoort op de openbare lagere school te Meeuwen. Tot volksteller in deze gemeente is door burg. en weth. benoemd de heer M. v. d. Schans, terwijl de gemeente-secretaris met de leiding is belast. lleeuwei!. Naar wij vernemen heeft de heer Sprong alhier, wegens zijne benoeming tot gemeente-secretaris ontslag genomen als lid van het college van zetters. Óm gelijke reden houdt de heer Sprong tevens op lid van den raad te zijn, waar door in dat college al zoo een vacature is ontstaan. kerkwijk. Tot hoofdleider der volkstelling alhier is benoemd de heer Kooiman, secretaris dezer gemeente. Tot tellers de veldwachters C. Ousen te Kerk wijk en D. den Oude te Bruchem. I%iederIiemert,N.z. Maandag werd weder een schip aardappelen geladen ruim 700 H.L. met bestemming naar Amsterdam, tegen den prijs van t 2.25 per H.L. Alleen de Amsterdammers consumeeren nog blauwen. Rotterdammers en Hagenaars prefereeren eigenheimers en bonten. Als 't getij verloopt, moet men de bakens verzetten. Wil men dus geregelden afzet van zijne producten hebben dan zullen de landbouwers andere soorten moeten gaan teelen. Woensdag 22 Dec. zal weder in het Evangelisatielokaal het Kerstfeest door de Zondagschoolkinderen worden gevierd. Nu reeds spreekt de jeugd over niets anders! Want zij weten het, ieder krijgt eene ver rassing. Wat dat beteekent, kan men nagaan, als men weet dat ruim 180 kinderen door de milde geefster, baronesse van Nagell, niet alleen gul onthaald maar ook nog goed bedacht worden met allerlei geschenken, zoowel kleedingstukken als speelgoed. (Welseind). Onze visschers, die ge woonlijk met hunnen schokker naar Duitschland voeren, om daar in den snel- vlietenden Rijn met den kuil naar drijfpaling te visschen, hebben wegens de verbods bepalingen die visscherij moeten staken. Slechts gedurende 3 maanden per jaar is het visschen met den kuil in Duitschland geoorloofd. W|jk. en geacht en welbekend in gezetene is uit ons midden weggenomen. De heer J. Bouman Jzn., overleed plotseling. De laatste jaren was hij wel lijdende aan eene kwaal, die hem ook j.l. zomer deed besluiten zijn ruim een halve eeuw bestaande bakkerij op te heffen en nog alleen de functiën van gemeente-ontvanger, adm. kerkvoogd en beheerder van den Wijkschen Waard te blijven bekleeden. Oogenschijnlijk bevond hij zich wel; toen kwam plotseling de dood. Hij was een ijverig en onvermoeid werker, die zijne zaak tot eene bloeiende hoogte bracht. Slechts kort was zijne rust; hij ruste thans de groote rust in vrede. Terzelfder tijd overleed een evenzeer geacht eenvoudig en nederig man, ook een oude en welbekende, Teunis Bouman, de oude „Teunis van 'tLoo", de vriendelijke ouderwetsche man die 70 jaren in 't zweet zijns aanschijns onze schoenen maakte. Ook zijne rustte zij in vrede. Het zeer slechte najaar heeft ver schillende landbouwers teleurgesteld. Nog zeer veel akkers moeten nu nog geploegd en ook bezaaid worden. Het wordt dus voor het winter meer dan tijd dat het gezaaid wordt. A. v. Wijk, landbouwer alhier, klom in zijn schuur over een 'balk heen om hooi af te gooien, en had het ongeluk te vallen, vermoedelijk eerst op een hord en vervol gens op den dorschvloer. Met een gapende wonde in zijn hoofd vond men hem be wusteloos op den grond. Door spoedig ont boden geneeskundige hulp werd hij ver bonden, 't zal gelukkig nogal wèl afloopen. Almkerk. Op de Vrijdag alhier gehouden tusschentijdsche keuring van dekstieren waren aangevoerd 14 stuks, waarvan werden toegelaten 9, te weten De roodb. oud 14 mnd. van wed. A. Kolf, Almkerk, de zwartb. 12 mad. van A. Ver schoor, idem, de id. 14 mnd. van J. W. Dibbits, id., de id. 13 mnd. van L. v. d. Pluijm, Dussen, de id. 18 mnd. van B. Dekker, De Werken, de id. 14 mnd. van A. Verhoeven id., de id. 15 mnd. van Johs. Westerlaken, Rijswijk, de id. 17 mnd. van P. van Eeten Bz., Giessen, de blauwbonte 17 mnd. van P. van Eeten Az., id. %l|Jmen. Dezer dagen werd alhier het groote jachtrecht op de gemeentegron den verpacht voor den tijd van vier jaren, welke werd gepacht door de heeren Alphonsus Servais te Antwerpen en J. A. M. Keunen te Heusden, voor de som van f 1800. Heesbeen. Een onzer oudste en no- tabelste ingezetenen, de heer P. Bax bleef Zaterdagavond plotseling deod op zijn stoel zitten. Resolfen Uit het kippenhok van J. v. N. alhier, worden alle kippen vermist. De werkman J. N. alhier, had het ongeluk in de schoenfabriek van de firma de wed. A. B. met een vinger tusschen de snijmachine te geraken, met het gevolg dat hij dit lichaamsdeel moet missen. Aan het einde der Besoijensche-steeg vroeg men den heer D. J. uit Baardwijk om vuur teneinde een sigaar op te steken. Terwijl genoemde heer hieraan voldeed, bracht men hem over oor en wang een diepe snede toe, die door een geneesheer ten huize van F. K. werd gehecht. De ma- rechaussée zijn met het geval in kennis gesteld. YVaahvjjk De slager Z. v. D. miste Dinsdagavond uit zijn hondenkar, die ter hoogte der Goudmijn stond, 5 pond spek, 1 pond reuzel en 2 pond boter. Terwijl de kar van den bakker A. v. d. W. een oogenblik onbeheerd stond, ont vreemde men daaruit 6 brooden. Van de daders geen spoor. Dezer dagen heeft zich op uitnoodi- ging der Noordbrab. Mij. van Landbouw en daarin gesteund door de vereeniging Waalwijks belang een comité gevormd, tot het organiseeren eener groote provinciale Landbouwtentoonstelling in 1910 alhier te houden. Gisteren werd in de Tweede Kamer besloten alhier een Rijksschool voor leer looiers op te richten. SlceuwUlt. Het bureau van den burgelijken stand zal op den lsten Kerst dag a.s. alhier geopend zijn van des voor middags 8—-8i uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorten en over lijden. Raamsdonkveer. Men meldt ons dat de door de directie der Posterijen op verschillende meer afgelegen plaatsen in onze gemeente aangebrachte brieven bussen door het publiek zeer bevuild worden. Zoo erg zelfs dat de ingeworpen brieven ongeschikt ter verzendig werden. Het was wel te wenschen, dat het pu bliek toch eindelijk hun unfaire en zedelijk lage handelwijze eens met een flinke door de rechtelijke macht opgelegden straf ge straft zagen. Dan eerst zou er een eind aan komen. <«ieert ruiden berjj. Zondag j.l. brandde bij J. v. D., caféhouder in de Koestraat alhier, de schoorsteen totaal uit. Door hulpvaardige handen was de brand vrij spoedig gebluscht. De nok was eenig- zins al aan 't branden. Assurantie dekt de schade. Over den veehandel in Gelderland schrijft men thans: Iets meer handel en ook iets betere prijzen dan de vorige week. Overigens weinig ver andering. Voor Italië werd eenig vet en ook eenig puik dragend vee gekocht. Allicht zal intusschen in de prijzen niet veel ver andering meer komen. Het gaat reeds naar Kerstmis en de vele veekooplieden blijven dan liever thuis. Varkens en paarden blijven duur, schapen goedkoop. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 65 69 ct., 2de kwaliteit 50 60 ct., vette kalveren 60 J 61 ct., vette var kens 59 60 ct., voor Engeland, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 f 210, neurende f 105 f 220, guste f 130 f 175, pinken f 40 f 60, kalveren f 12 A f20, biggen f 6 f 10, drachtige zeugen f 50 a f 66, drachtige gel ten f 40 a f 55, schot telingen f 18 ét f 24, schapen f 12 f 20, vette lammeren f 11 f 14, luxe-paarden f 500 a f 650, werkpaarden 1ste kwaliteit f 300 f 450, 2e kwaliteit f 205 k f 310, twee-en-een-halfjarige f 150 f 250, ander- halfjarige f f per stuk. Kerknieuw». Heusden. Door den Kerkeraad der Herv. gemeente alhier zijn herbenoemd als ouderling de heer G. Vos en als diaken de heer K. A. van Rijswijk. Sleeuwfjk. Van den kerkeraad der Geref. gem. alhier, zijn aan de beurt van aftreding de heeren H. Zwart ouderling en I. A. Roza diaken. Voor ouderling zijn candidaat gesteld de heeren A. van 't Sant en C. van Drunen, en voor diaken de hee ren J. van der Linden en J. Spiering. Op den lsten kerstdag zal de verkiezing plaats hebben. Eetlieil, In de vergadering van 18 Dec. j.l. is door het kerkbestuur gekozen tot ouderling de heer G. A. Uithoven. Gekozen tot kerkvoogd bij de N. H. gemeente de heer J. P. Smits in plaats van den heer M. Smits, aan de beurt van aftreding, die niet meer in aanmerking wenschte te komen; terwijl tot notabelen werden gekozen de heeren J. Baks, in plaats van den heer A. Nieuwenhuizen, die zich niet weder herkiesbaar stelde, en de heer W. Honkoop, aftredend. Aalburg. Alhier is tot ouderling der Ned. Herv. gemeente herkozen de heer A. Nieuwkoop en tot diaken gekozen de heer C. Bouman Cz., die beiden hunne benoeming hebben aangenomen. Het bericht (zie vorig no.) als ware W. van Wijk tot diaken herkozen, berustte op eene vergis sing. Woiidriehem. Bij de Ned. Herv. gem. alhier, is tot ouderling herbenoemd de heer Ph. Struick, en tot diaken de heer H. Ottevanger. Raamsdoiikveer. Op Donder dag 23 Dec. zal des nam. half vijf het Kerstfeest met de kinderen van de Zon dagscholen (R'dorp en veer) der Ned. Herv. gemeente alhier in de Veersche kerk ge vierd worden. De ouders, ooms en tantes en verdere familieleden zijn allen uitgenoodigd om hierbij tegenwoordig te zijn. Dat belooft voor onze kleintjes een heel gezellig avondje te worden. Kantongerecht Waalwijk. Uitspraak van strafzaken d.d. 17 Dec. Overtr. jachtdelicht: A. J. S. te Dru nen en Th. M. S. te Sprang, elk f 10 of 4 d A. de W. ie Drunen, f 20 of 8 d. Openbare dronkenschap: G. J. H. v. d. A. en A. J. A. v. H., beiden zwer vend, en A. H. v. E. te Waalwijk, ieder f 2 of 2 d.; A. V. en A. v. R. te Kaats heuvel, elk f 3 of 2 d.; M. P. te id., f 10 of 3 d. Overtr. politieverord.: H. J. te Oss, G. v. H. te Besoijen en H. H. J. K. te Waalwijk, ieder f 1 of 1 d. StrooperijJ. v. L. te Loon-op-Zand, f 2 of 1 d. Visscherijovertr.J. J. M. H. te Baard wijk, 2 X f 5 of 2 X 2 d. Overtr. veldpol.: D. V. te Kaatsheu vel, vrijgesproken; W. A. S. hvr. van J. K. te id., f 2 of 1 d. Burengerucht: C. M., hvr. van A. V. te Kaatsheuvel, f 5 of 3 d.A. de W. te Drunen, f G of 3 d. Overtr. algem. veiligheidswet: H. V. te Kaatsheuvel, f 3 of 2 d.J. O. te id., f 2 of 2 d. Overtr. prov. regl.A. v. B te Kaats heuvel en J. W. te 's-Bosch, elk f 1 of 1 d. Overtr. arbeidswet: J. C. V. te Waal wijk, f 3 of 2 d. Overtr. ijkwet: C. R. te Besoijen, 4 X f 0,50 of 4 X 1 d.; B. J. D. te Waalwijk, f 0,50 of 1 d. Overtr. motor- en rijwielregl: J. W. J. S. en J. N. de V. te Kaatsheuvel, B. J. V. te Baardwijk, C. v. d. V. te Vucht, J. v. B. te Loon-op-Zand en G. H. te Baardwijk, allen f 1 of 1 d. J. A. M. v. d. V. te Nieuwkuik, f 0,50 of 1 d. Overtr. leerplichtwet: A. H. te Ca- pelle, vrijgesproken. Overtr. pol. regl.: C. v. L. te Nieuw kuik, teruggave aan ouders. Rurget*i|jke ^itaiid. Heusden, van 14 tot 21 Dec. Geboren: Willem Herraanus, z. v. H. E. Hogendoorn en W. Hol; Maria Elisabeth, d. v. A. van Mierlo en B. Verhoeven. Overleden: C. van der Beek, 56 j., echtg. van W. Roubos, (wonende te Eethen). Dussen, van 10 tot 16 Dec. Geboren: Johanna Cornelia, d. v. Willem Roubos en Johanna Boezer; Margreta Johanna Maria, d. v. W. A. Verhoeven en A. M. van Dinteren. Overleden: Johannes van Dijk, 10 m.; Teunis Colijn, 67 j. 3&I*> fietsland. In het district Wijk bij Duurstede zijn officieel candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, de heerenH. O. Dres- selhuys (lib.) en J. B. L. C. C. baron de Wijkerslootli de Weerdesteyn (R. K.) Gisteren deelde de voorzitter aan de Tweede Kamer mede, dat was ingekomen een voorstel van den heer Troelstra in zake het houden van een parlementaire enquête naar de handelwijze van den toenmaligen minister van binnenland- sche zaken bij de verleening in 1903 van een decoratie aan R. Lehmann, en het plan tot decoreering in 1905 van A. E. Lehmann. Het voorstel is naar de afdeelingen verzonden. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld: Blijkens alhier ontvangen officieel telegrafisch bericht, heeft de Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië, de heer Idenburg, het bestuur over de kolonie aanvaard. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarwisseling wordt het publiek verzocht brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, prent kaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende stree- pen, getrokken over de geheele adres zijde, en die stukken reeds op 27, 28 of 29 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereed gemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bt stemming bewaard en worden dan, zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opge nomen. Bij gebrek aan logeerruimte in de kazernes tijdens de opkomst der lich tingen voor herhalingsoefeningen heeft, naar het Hdbl. meldt, de minister van oorlog bepaald, dat dit jaar bij wijze van proef bij de infanterie en bij de vesting-artillerie aan de verlofgangers van de landweer en aan die van de militie, voor zoover deze (laatste) maal voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zullen komen, alsmede aan de milicien-sergeants der lichting 1909 voor zoover zij zulks zullen verlangen, kan worden vergund, om buiten de ka zerne te overnachten, mits hunne wo ning (vaste of tijdelijke) in of nabij de garnizoensplaats gelegen is en de ver gunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt geoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, tengevolge van buiten deze opgedane vermoeienis. De Standaard schrijftOver de Staats loterij bestond nu 30 jaar geleden slechts één opinie ouder partijen rechts en links. Ze was economisch veroordeeld. Thans echter is van links alle protest verstomd en nam de minister van finan ciën haar zelfs in bescherming, en dit, niettegenstaande in 1903 reeds een voor stel om haar te doen uitsterven, bij de Staten-Generaal was ingediend. Ja, sterker nog, men wil de Staats loterij zelfs nog uitbreiden. Het behoeft wel niet gezegd, dat we dezen loop der zaken betreuren. Het zuiden van Europa toont nog altoos, welke proportiën dit lotspel, wordt het geijkt, onder het voik kan aannemen, en de toenemende beurs- speculatiën zeggen ons maar al te droef, hoe ook ten onzent net kansspel steeds meer om zich grijpt. Toch is deze stroom op dit oogenblik moeilijk te keeren, al blijft, wat de Staatsloterij betreft, ons hoofdbezwaar onverkort gel den, dat het thans de overheid zelve is, die het lotspel met haar autoriteit dekt, en er winste uit trekt. De N. R. Ct. schrijft: In April 190/ hebben eenige school kinderen uit een dagloonersgezin, op den Bloemendaalschen weg bij een bruggetje, gevonden een metalen doosje, waarin bij opening bleek zich te bevin den een bedrag van f 2300 aan bank papier. Het bankpapier werd voorloopig gedeponeerd bij den burgemeester van Waddinxveen, in welke gemeente het werd gevonden, doch later overgebracht bij de rechtbank alhier. De nummers der bankbiljetten werden officieel ge publiceerd, doch de eigenaar ervan meldde zich niet aan. Tot vóór eenigen tijd iemand uit deze gemeente kwam vertellen, dat het bedrag, in April 1907 gevonden, in December 1906 bij hem was gestolenhij meende recht te hebben op teruggave. De bewijzen schijnen, ook na een onderzoek in loco, niet van dien aard te zijn geweest, dat teruggave onmiddellijk kon volgen. De kwestie zal thans in rechten worden uitgemaakt. De vader der kinderen, die het geld vonden, is gedagvaard om te verschij nen voor de rechtbank alhier (civiele zaken). Men meldt aan de L. Ct. uit Sta voren, d.d. 16 Dec. Uit Enkhuizen verneemt men hier, dat heden, dank zij de kalme zee, is gedoken op het wrak van de Handel en Nijverheid, de gezonken stoomboot, en wel door den duiker Sperling, den zelfde die ook indertijd zijn goede diensten bewees bij de stranding van de Berlin aan den Hoek van Holland. Sperling moet bevonden hebben,dat de boot vrij wat op zijde ligt. Voorts, dat een deel van de lading nog aan wezig was. Lijken van de omgekomen schepelingen kon hij echter niet op het spoor komen. Zondagavond was in de Korenbeurs straat te Bergen op Zoom een twist geweest over een meisje tusschen twee voerlieden, J. F., 19 jaar, wonende al daar, en P. L20 jaar, te Halsteren. Eerstgenoemde werd later op de Koren markt in de duisternis gevonden, ba dende in zijn bloed, en gebracht naar een herberg in de buurt waar hij spoe dig overleed. De politie, spoedig ter plaatse, arres teerde een aantal personen; o.a. den dader P. L., die, verhoord door den commissaris van politie, eene volledige bekentenis aflegde. Onder Velm, aan de N.-Brabantsch Belgische grens, werd de boerenknecht A. Boonen op den weg door een paar personen staande gehouden, waarvan een hem om vuur vroeg. Onderwijl sloeg de ander hem met een stok op het hoofd, waardoor Boonen bewuste loos neerstortte. De bandieten door snuffelden zijne kleeren, waaruit zij eenig geld wegnamen. Eene grootere som, aan bankpapier, welke hij voor den verkoop van een paard ohtvaugen had, was veiligheids halve in zijne schoenen verborgen, en ontging aan de naspeuringen van zijne belagers. De man is er ernstig aan toe. Reeds is een verdacht persoon aange houden. Zondagmorgen halfuegen had er bij Zalt-Bommel door een onverwacht op komenden mist beneden de spoorbrug een aanvaring plaats tusschen het af varend convooi, sleepboot Leo XIII en het opvarend convooi, sleepboot West- Duit sche Loyd X. Het afvarend schip Margaretha Magda- lena (schipper Alphons van Panbroek, België), groot 586 ton, en beladen met steenkolen naar Brussel, werd zoodanig aangevaren dat het binnen enkele mi nuten zonk. Het schip zit in het vaarwater, in kilometerraai 76 B. en zeer hinderlijk voor de scheepvaart. Bij Opijnen is Vertrokken naar Leiden, G. L. van Luxemburg; naar Raamsdouk, Chr. Balmaker; naar Utrecht, M. II. Dekker; naar Gorinchem, J. W. Borstlap; naar Brazilië, (Z.-Amerika) Jacobus van Hel den met gezin. Ingekomen van Rotterdam, M. de Bodt met gezin; van Utrecht, E. van Dijk; van Naarden, G. J. Witteveen; van Goir'e, J. A. J. Broeders; van Wijk, J. van Helden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2