behoorende bij het Kieuwsblad voor het Land van Heusden en Hltena van Woensdag 22 $ec. 1909, Ko- 2903. VERGADERING van den Raad der ge meente Hensden op Dinsdag 21 Dec. des:tavonds te half acht. Voorzitter: Burgemeester P. L. Honcoop. Secretaris; H. J. van Eggelen. Alle leden tegenwoordig. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft ge- opend, worden, als punt 1 van de rijk voorziene agenda, de notulen def vorige vergadering voorge lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van enkele ingekomen stukken van Gedeputeerde Staten o. a. goedkeuring gemeente-rekening 1908. Voor kennis geving aangenomen. Daarna wordt eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Van Andel, Prins en De Mol om de rekening 1908 en de begrooting 1910 der Gods huizen na te zien. Nu komt als punt 4 voor benoeming Regent der Godshuizen. Op de voordracht staan de heeren Reckleben en Friedli. De heer Reckleben, aftredend lid, wordt met algemeene stemmen benoemd. Aan de beurt is nu voorstel Godshuizen, wijzi ging van artt. 10 en 12 van het Reglement (ter mij ninzending, rekening en begrooting). Besloten wordt den termijn op 1 November vast te stellen. Ingekomen een verzoek om eervol ontslag van den heer Alt als klokkenist, wegens vertrek naar Bolsward. Dit wordt met algemeene stemmen verleend. Als leden der Commissie tot wering van School verzuim worden met algemeene stemmen benoemd de heeren, M. C. v. d. Ven, W. v. Wijnen, H. Wijnands, J. H. Verhoeven en J. v. Laarhoven, allen aftredend. Thans stellen Burg. en Weth. den Raad voor, wijziging te brengen in de begrooting van 1909 en post 4 te verhoogen met f 320.voor gedane her stelling van de torentjes op 't stadhuis. Dit voorstel wordt aangenomen. Als punt 9 komt aan de orde Motie van den heer Van Andel, M. U. L. Onderwijs. De heer Van Andel leest zijne motie voor en zegt: nu van regeeringswege een wetsontwerp zal wor den ingediend om het M. U. L. O. te subsidieeren, hij de opinie van den Raad omtrent invoering van dit onderwijs wenscht te vernemen. Dit onderwijs is hier vroeger ook verstrekt, thans wordt het niet meer gegeven. Spreker beschouwt, dat de achter uitgang van Heusden samengaat met de treurige inrichting van het onderwijs. Heusden is juist een centra en hier is dringend behoefte aan M. U. L. Onderwijs. In het geheele Land van Heusden en de Bommelerwaard vindt men buiten Zaltbommel geen onderwijsinrichting, die aan deze eischen vol doet. De Voorzitter maakt er speeker attent op, dat het onderwijs van wijlen den heer Scholten er op gebaseerd was om enkele jongelui te doen slagen voor H. B. S. en Gymnasium, maar dat de lagere klassen daardoor geducht schade leden daar was het een ware Janboel. De heer Prins Dat kwam, omdat de heer Scholten te weinig personeel had. De Voorzitter: Als we een school voor M. U. L. O. stichten zal die 6 klassen tellen met 6 onderwijzers, dan moeten er 3 leerkrachten bijko men, dat komt minstens op f 1800.te staan en het Rijk geeft slechts f 450.per onderwijzer subsidie. Thans leest op verzoek van den'Voorzitter de Secretaris het praeadvies voor van Burg. en Weth. betreffende de motie Van Andel. In dit praeadvies bestrijdt het Dag. Bestuur de noodzakelijkheid van M. U. L. Onderwijs. Wie zullen er van profiteeren Hoofdzakelijk jongelui uit omliggende plaatsen. De hoofden van scholen alhier bezitten de vereischte acten, voor degenen, die dit onderwijs behoeven, maar het zou de draagkracht van eene kleine plaats als Heusden te boven gaan De nieuwe school zal f 40000.kosten. Na af trek Rijkssubsidie nog 30000.Er moet meer personeel zijnook meer leermiddelen. Het ge meentebudget zou daardoor met f 2900 stijgen, zoodat de hoofdelijke omslag verdubbeld zou moeten worden. Het nieuwe wetsontwerp wil plaatsen boven 5000 inwoners verplicht M. U. L. O. geven, doch Heusden telt slechts 1850 inwoners. De bevolking bestaat grootendeels uit kleinhandel en winkelne ring. Faillissement blijft dikwerf achterwege, om dat er geen actief is. Burg. en Weth. ontraden dus den Raad ten ern stigste de motie van den heer Van Andel aan te nemen. Der heer Van Andel vraagt of de nota eenstem mig het gevoelen van Burg. en Weth. uitdrukt, waarop de Voorzitter toestemmend knikt. De heer Veerman protesteert tegen de bewering in het praeadvies neergelegd, dat de bevolking van Heusden te arm zou zijn, om failliet te gaan. De wisselagent van de heeren Timmermans te Waalwijk betuigde spreker, dat over ;'t algemeen de neringdoenden te Heusden prompte betalers zijn. BIJVOEGSEL, V 4 L 1 L.' v. x r *\./j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 3