Zulk eene bewering als in 't praeadvies zou zeer nadeelig op het krediet van de inwoners kunnen werken. De Heer Prins zegt, dat in het praeadvies de kosten zeer overdreven zijn. De raming der kosten voor eene nieuwe school bedraagt geen f 40,000. maar juist de helft en er zijn geen 3 doch er is slechts 1 onderwijzer méér noodig. De Voorzitter verklaart, dat de nota gebaseerd is op gegevens van 't nieuwe wetsontworp. De heer Prins houdt vol, dat door beter onder wijs Heusden zal gaan bloeien. Niemand zou daardoor meer ons lief gelegen stadje behoeven te verlaten. De Voorzitter vraagt spreker wie dan toch Heus den om 't onderwijs hebben verlaten, waarop de heer Prins repliceertmijn eigen zuster. De sVoorzitter zegt op de boot naar Gorinchem veel jongelingen aangetroffen te hebben, die aldaar van het onderwijs profiteeren, maar wat hebben de inwoners van die stad daaraan De heer Van Everdingen meent, dat, wie voor zijn kinderen M. U. L. O. verlangt, daarom niet te Heusden zal komen wonen, maar zich daar zal vestigen, waar H. B. S. en Gymnasinm is. De heer Vos deelt mede dat te Wijk voor f 27000 eene school met onder wijzers woning ge bouwd is, die aan alle eischen voldoet. Onder die kosten waren ook nog andere werkzaamheden be grepen als ophooging van terrein enz. Bovendien vraagt spreker of we met de oude school op den duur zouden kunnen volstaan. In een verslag der Gezondheidscommissie las hij, dat de school te Heusden in een treurigen toestand verkeert. Mis schien worden we toch genoodzaakt eene nieuwe te stichten. De Voorzitter zegtIk heb dertig jaar de ge meente bestuurd en kan de verantwoording van zulke uitgaven niet dragen. De heer Van Andel deelt mede, dat om die f 40,000 in de vorige vergadering genoemd, heel Noord-Brabant heeft gelachen en verzoekt om de motie in rondvraag te brengen. De heer Van Everdingen meent, dat de motie niet in het algemeen belang is, met name niet voor de katholieken. De heer Van Andel repliceert den vorigen spre ker, dat de school voor iedereen toegankelijk is en dat noemt hij algemeen belang. Door van partijkas te spreken, komt de zaak op een gevaarlijk terrein. We willen geen scheiding maar allen vereenigen. Nadat de Voorzitter den heer Van Andel met nadruk gevraagd heeft of hij bij zijn besluit blijft, wordt de motie in rondvraag gebracht en met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Vóór de motiede heeren Prins, Vos, Veerman en Van Andel. Tegenne heeren De Jong, De Mol en Van Everdingen. De heer Van Everdingen herinnert aan het feit, dat de'Voorzitter gisteren 70 jaar is geworden en complimenteert den Burgemeester, waarmede de Raad zijne instemming betuigt. De heer Prins vraagt nog wanneer er een urinoir op de Vischmarkt geplaatst zal worden. Ter behandeling van het laatste punt der agenda (Suppletoir kohier en reclame hoofdelijken omslag) gaat de Raad over in eene geheime zitting. v'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 4