Hel Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. In flensden, Aalburg, Wijk, Veen, ilndel, Wer kendam, 11 inkerk, Aieuwendijk, Meeuwen, Babiloniën- broek, ÜEethen, Drongelen, denderen, Koeveren, Heesbeen, Sprang, 's-drereldllill-l a|ielle, Waamsdonkveer en omliggende plaatsen Zoodat voor H.H. ADVERTEERDERS, die voor hunne zaken en hun geld de grootste publiciteit in die plaatsen wenschen, dit liet aangewezen blad is. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. No. 2905. Woensdag 29 December 1909. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Leeren? schoolgaan? welke jongen heeft er niet 't „mier" aan! Welke jongen kan van harte instemmen en vrede hebben met het: „mijn leeren is spelenmijn spelen is leeren?" Jongens en meisjes ook spelen liever dan dat ze leeren, en ze gaan liever de school uit dan in. 't Is waar, er zijn in deze, zooals bij alle regels, uitzon deringen. Er zijn jongens en meisjes, leergraag en ambiteus, die lust in studie hebben, graag wat weten willen en voor wie het leeren een genot is. Maar de massa, 't meerendeel, schuwt de school en blijft liever stil weg, wat. nu er wettelijke leerplicht is, echter niet zoo meer voorkomen kan. Schoolgaan, onder oide en tucht staan, en leeren! dat is voor den jongen mensch niet aangenaam. 't Bewegelijk lichaam stoeit en ravot gaarne en kan moeilijk stil zitten en bedaard zijn aan de nog onontwikkelde hersens kost 't inspanning, soms pijn, zich op één punt te bepalen gedurende lan gen tijdde nog trage geest wordt ver moeid in het pogen om vat te krijgen van al die vreemde dingen, waarvan het nog onkundig was. Noode over schrijden de meesten den schooldrem- pel bij het ingaanreikhalzend hunke ren allen naar het uitgaan der school. Maar 't zij dan met weerzin, 't zij dan met lust, de jeugd wordt ge dwongen ter schole te gaan zij moet leeren, omdat dit wordt noodig geacht. Hoe blijde groeten dan ook allen, hoe wordt er smachtend verlangd door allen naar den tijd van 't verlaten der school voor goed. Hoezee! nu is men mensch geworden't leeren is afgeloo- pen men is uitgeleerd ot volleerd Vrijheid, blijheid, geen schoolgaan meer; men behoeft niet meer te leeren. Nu komt men in de groote-menschen-maat- schappij, om te werken, te genieten, te leven, maar gelukkig! niet om te leeren. Zóó denkt de jonge mensch, als de schooljaren achter den rug zijn. Eilaashoe vergist hij zich Spoedig bemerkt hij, dat 't weêr op leeren aan komt. Hij moet een ambacht leeren om den kost te verdienen, of zich door nieuwe studie bekwamen voor het een of ander vak of emplooi, om door de wereld te komen. De jonge mensch blijft aan het leeren, ook nk zijn school jaren nog vele jaren. Goedmaar dan zal 't toch wel gedaan zijn? Hij kent zijn ambacht of heeft zich bekwaamd voor zijn vak, nu is 't dan toch wel met het leeren gedaan. 't Mocht wat! In de praktijk van zijn beroep of betrekking, vak of em plooi staan hem de handen verkeerd en bemerkt hij al dra, dat hij er eigen lijk nog niets van weet. Theoretisch moge hij eenige kennis hebben ver gaard, die kennis om te zetten in de praktijk moet hij nog leeren. En dat leeren duurt nog vele jaren, duurt zijn gansche leven, bewust of onbewust. Bewust voor dengeen, die een open oog heeft voor de dingen om hem heen, onbewust voor den onnadenkende, wuft doorlevende mensch. Leven en leeren is synoniem't gansche leven is niet anders dan leeren Wat toch is leeren f Leeren in het algemeen iservaren wat men nog niet wist, tot kennis komen van dingen, die men nog niet begreep. Eu dat duurt ons leven lang. „Men is nooit te oud om te leeren" zuchten wij, als ons weder iets geopen baard wordt waarvan we, ondanks ja renlange ervaring soms nog geene voor stelling hadden, of dat ons geheel an ders voorkwam. De opmerkzame en oplettende mensch kan telkenmale nieu we dingen om zich heen bespeuren, waarvan wij nog geen notitie hadden genomen, telkens ervaren hoe weinig hij nog kende van dit en van dat, tel kens ervaren wat hij nog niet wist. Leven is: leeren ervaren, en de slot som van dat leeren en ervaren kan zijn: iets weten. Maar nooit dan ten koste van veel moeite, inspanning en lijden. Dat leeren begint bg den jongen mensch op de school, en kost hem moeite en inspanning als hi) wat weten wil dat leeren duurt voort bij den volwas sen mensch, met dezelfde gegevens. Maar er zijn ook schoolknapen en meisjes, die niet willener zijn er die niet kunnen leeren. Deze komen dan ook niet totiets weten. En zoo zijn er velen onder ons. Er zijn, ook in de groote-menschen-maat schappij, velen, die óf te traag van geest om te kunnenóf te wuft van aard om te willen, nooit iets leeren begrijpen van de dingen om hen heen. Er zijn er die in gemoede meenen, dat ze „alleen voor hun plezier" in de we reld zijn en anders geen motief kennen voor hun bestaan. Toch geldt ook voor dezen het „leven is leeren." Maar ze leeren onbewust. Want ze komen, door lijden tot de ervaring, dat ze niet „alleen voor hun plezier" op de wereld zijn. Tot deze weienschap komt ieder mensch. Maar die niet heeft willen of kunnen leeren aanvaardt deze wetenschap slecht mok kend en ontevreden, terwijl er voor den opmerkzamen, ijverigen leerling toch nog eenige troost in verborgen kan zijn. Buitenland. Een paar dagen geleden kwam een Fransch blad met een bericht, dat er in het bosch van Orleans een tijger gezien was. Thans komt de Temps ver tellen dat meneer Beaulande, van Nevoy Vrijdag j.l. het beest heeft gezien en daar als volgt van verteld heeft: mijn aandacht werd getrokken door ge schreeuw, naar ik dacht van een varken of een jong wild zwijn, dat in een strik zou geraakt zijn. Ik ging op het geluid af, toen ik plotseling in de vrij dichte heide een tijger zag naderen, die in een cirkel rond mij liep. Tk bleef uit zijn buurt en de tijger keerde terug naar de plaats waar hij blijkbaar zijn prooi bad neergelegd. Volgens de beschrijving van Beaulande moet het een nog jonge tijger zijn. Ook Dinsdag moet het dier weer zijn gezien. Men begrijpt welk een schrik er in de streek heerscht. Er gaat geen kind meer naar school Reuter seint d.d. 24 dezer uit New- York, dat de commissie uit de leden der Explorers Club, welke een onder zoek heeft ingesteld naar de gegrondheid van Cook's bewering, dat deze den Mc Kinley-berg in Alaska tot den top zou hebben bestegen, een voor Cook on gunstige uitspraak heeft gedaan en Cook's aanspraken ongegrond heeft ver klaard. Op grond van die uitspraak heeft de Explorers Club Cook als lid geroyeerd. Peary heeft dezer dagen op een lezing meegedeeld, dat de ervaring, door hem op zijn Noordpooltochten vergaard, ook ten nutte moet komen aan het Zuid- pool-onderzoek. Er is een Amerikaan- sehe expeditie naar de Zuidpool in voorbereiding, en Peary treed daarbij op als adviseur. Op een aan Peary gedane vraag, of hijzelf zou deelnemen aan die Zuidpool expeditie wilde de reiziger geen defini tief antwoord geven. Naar luidt van een Reutertelegram van Petersburg heeft het Russische mi nisterie de nieuwe bepalingen bekrach tigd, waarbij wordt vastgesteld, dat voor taan in Finland alle documenten, die van de kanselarij van den gouverneur- generaal uitgaan, moeten gesteld zijn uitsluitend in het Russisch, zonder bij voeging van een Finsche of een Zweed- sche vertaling. Men heeft reeds lang getwijfeld of de reeds vermelde dood van mevrouw Gouin in een le klasse waggon van een spoor trein, tusschen Fontainebleau en Melun, misschien ook aan een ongeluk was toe te schrijven. Maar nu is de politie over tuigd, dat de rijke weduwe vermoord is. De zoons der vermoorde dame heb ben een belooning van 22,000 fr. uitge loofd voor inlichtingen die tot ontdek ken van den moordenaar of de moorde naars leiden. Volgens een telegram uit Petersburg is kolonel Vonkotten, bet hoofd van de Moskousebe politie, benoemd tot hoofd van de Peterburgsche politie in de plaats van kolonel Karpof. De man, die wegens den moord op Karpof gepleegd, ter dood zal worden gebracht, heeft, naar 't heet, beloofd alles van de zaak te vertellen. Zijn te rechtstelling is verschoven om het geval opgehelderd te krijgen. Uit Konstantinopel werd Maandag gemeld Aan den vooravond van de opening der rivisie van het proces-Midhad pasja, heeft Joesoef Izzedim, de prins-troon opvolger, formeel verklaard aan den zoon van Midhad, dat sultan Abdoel Azis, zijn vader, zelfmoord heeft ge pleegd. Abdoel Hamid heeft het moord- verhaal verzonnen om Abdoel Azis te onteeren. De Köln. Ztg. verneemt uit Sjanghai dat een revolutionair uit Zuid-China een moordaanslag gepleegd heeft op den Regent, prins Tsjoen. Deze is lichtge kwetst aan het onderlijf. De dader is gepakt. De storm. Hevige stormen en stortregens heb ben de laatste dagen in bijna geheel Spanje ontzettende schade veroorzaakt. De orkaan was zoo hevig, dat een trein met vier rijtuigen van het spoor is ge worpen, waarbij zes reizigers omkwa men de zee was zeer ontstuimig, zoo dat vele visschersvaartuigen aan de kust zijn vergaan, waarbij een aantal visschers verdronken. De rivieren tra den buiten hunne oevers en sleurden alles mede. In de provincie Leon zijn vele bruggen verwoest en huizen inge stort. Te Cuidad-Rodrigo werden in één wijk vijftig huizen verwoest. De overige huizen zijn onbewoonbaar en driehonderd menschen zijn zonder dak. Alba, Ledenna, Vitigudino, Lahamance hebben eveneens veel geleden; dorpen zijn er verlaten en burgemeesters uit tal van plaatsen vragen dringend hulp voor de bevolking. Sommige rivieren zijn meer dan 7 meters boven hun nor maal peil gestegen en hebben vele kudden in de onstuimigheid hunner wateren meegesleurd. In het Noordwesten is Beravente in de provincie Zamora zeer geteisterd. Het water der rivieren Esla en Orbijo, dat meer dan vijf meter gestegen is, heeft vele nederzettingen verwoest. De bewoners zijn er van alles beroofd en dakloos. Tallooze dieren zijn hier door het water verzwolgen en herders, die schuilplaats gezocht hadden onder hoo rnen, zijn er, zonder voedsel, drie dagen in de stortregens moeten blijven. Voor het. verstand van velen hunner wordt gevreesd en velen zijn niet weergekeerd. Ook de streken van Santander en Co- runa hebben het zwaar gehad door den storm, die dagen lang de kusten beukte. Sedert vier dagen was de telegrafische verbinding met Portugal verstoord. Husillios is bijkans een ruïne gewor den; de boeren zijn in diepe ellende. Het Kanaal van Castille is over een grooten afstand buiten zijn oeveis ge treden en in het dorp St. Christina in de provincie Zamora, een dorp van 230 inwoners, zijn maar drie buizen over eind gebleven. Te Cenzano Lago is er een sterke aardschok gevoeld, die een paniek ver oorzaakte. De ministerraad heeft besloten ruim schoots hulp te verleenen aan de ge teisterde streken. Uit Portugal komen eveneens berich ten van verwoesting, veroorzaakt door den storm en de hevige regens. De rivier de Douro, in Oporto, is van tien tot twaalf meter gewassen. In de buurt is alles onder water gezet. Huizen wor den meegesleurd; allerlei koopwaren drijven rond. Een groot aantal vaartui gen is door den hevigen stroom mee gesleept. Men vreest, dat er menschen bij omgekomen zijn. Van een Duitsche vrachtboot is de bemanning op zes man na verdronken. Ook andere steden in Portugal lijden onder overstrooming. Ook uit Frankrijk komen berichten over herige stormen, die groote schade hebben aangericht. Te Lyon is een vrouw door een neer vallenden schoorsteen gedood en zijn verscheidene menschen gewond. Bij Brest zijn op dezelfde manier drie men schen omgekomen. De stormen gingen gepaard met een warmtegolf, die een ongewone stijging in de temperatuur veroorzaakte. In de Vogeezen is het lente. De sneeuw van de meeste bergtoppen is gesmolten. Volgens het oude gezegdeEen groe ne Kerstmis, een witte Paschen, belooft ditmaal een koud voorjaar. De scheepvaart op de Moezel is ten gevolge van hoog water gestaakt. Ook de Werra, Saaie, Leine en de Harz-rivieren zijn sterk gezwollen. Verscheidene gemeenten in den om trek van Brussel staan onder water door de overstroomingen van de Senne. Vele fabrieken hebben het werk moeten sta ken. Berichten uit Bergen, Doornik Charleroi, Namen, Mechelen en Aalst maken eveneens gewag van overstroo mingen ten gevolge van de slagregens. Door hevige stortregens zijn ook in het midden van Engeland de rivieren buiten hare oevers getreden en hebben groote overstroomingen veroorzaakt. Tal van huizen zijn ingestort. In het land van Wales zijn een menigte scha pen verdronken. Een groot deel van Sheffield staat onder water; verschei dene spoorwegbruggen zijn vernield. i0 i l| II - I II IS dit blad de MEEST gelezen Courant.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 1