werken om het grondbezit op beteren grondslag te vestigen. De Porte bereidt een nieuwe nota aan de mogendheden voor in zake Kreta. In diplomatieke kringen verluidt echter, dat er in den stand der Kre tenzer kwestie voorloopig geen veran dering te wachten is. Wel wordt ver zekerd, dat de Porte bij het vroeger door haar ingenomen standpunt zal volharden m. a. w. dat ze zal blijven aandringen op een spoedige definitieve regeling van den staatsrechtelijken status van Kreta, maar de beschermende mogendheden moeten vast voornemens zijn in geen geval terug te komen op het nog pas genomen besluit om thans geen besprekingen over het Kretenzer vraagstuk te openen. Men acht er het huidige tijdstip niet geschikt voor en g^en nieuwe stappen der Turksche regeering zullen in dit besluit der mo gendheden verandering kunnen brengen. Een bedenkelijk© zaak is dat de nieuwe Kretenzer regeering den eed van trouw heeft afgelegd aan den Koning van Griekenland. De Porte wil dat de Kre tenzer regeering zal worden afgezet, <iaar deze slechts den Sultan trouw heeft ie zweren. Volgens een bericht der Münchener Neueste Nachrichten overwegen de be schermende mogendheden de vraag of het noodig zal zijn weer troepen naar Kreta te zenden. In het Noordoosten van de Vereenigde Staten heeft men na de sneeuwstormen sterke vorst gekregen. Te New York wordt er veel kou geleden. In den nacht van Woensdag op Donderdag sliepen honderden men- schen in politiebureau's en gemeente lijke slaaphuizen. In Chicago zijn dien nacht zes dakloozen doodgevroren. In het aangrenzende deel van Canada heerscht dezelfde vorst. Men lijdt vooral sterk onder de kou, omdat het weer tevoren zacht was geweest. Een ander bericht uit New York zegt, dat het in het grootste deel van de Vereenigde Staten zoo koud is. Een harde ijzige wind uit het Noordoosten maakte de felle koude zeer onverdra- gelijk. Te St. Louis is de Mississipi toegevroren. Aan het station te Itzehoe zijn op Oudejaarsdag vier gevaarlijke inbrekers uit Hannover, die met een trein aan kwamen, in hechtenis genomen. De dieven waren gewapend met revolvers en dolkmessen en goed voorzien van inbrekerswerktuigen. Verder vond men bij hen een kous met goud- en zilver geld ten bedrage van ruim 1000 mk. en eoupons van binnen- en buitenlandsche effecten. Men verdenkt de dieven van een inbraak, die den vorigen nacht te Lagerdorf gepleegd en waarbij uit een brandkast een som van 705 mk. ge stolen was. Het besluit der Japansche regeering om Port Arthur tot een vrijhaven te verklaren zal, naar Reuier uit Tokio verneemt, binnenkort worden ten uit voer gebracht. Dat gewichtige besluit beteekent het verdwijnen van Port Ar thur's faam als strategisch punt. Er zijn plannen om Port Arthur te maken tot een uitspanningsplaats zoowel als een handelsplaats. Een groot voordeel der haven is dat ze in den winter vrij is van ijs. Volgens een bericht uit Saragossa is daar Zondagavond om half acht een springbus ontplofd bij den ingang der Onze lieve Vrouwe van Pilar-kerk, toen er een processie langs ging. Niemand werd getroffen, maar er ontstond een hevige paniek. Een oogenblik later ont plofte er een springbus aan den voet van de kathedraal, die op korten af stand gelegen is. Ook hier geen onge lukken. Een derde springbus werd bij een andere kerk gevonden en nog een vierde bij de kathedraal, maar van deze bussen was de lont uitgedoofd. Chili heeft besloten zijn officieelen tijd vast te stellen op vijf uren na Green wich-tijd. In West-Indië is, volgens een tele gram uit New-York van Zondag, een hevige aardbeving geweest. De Mont Pelé en de Souffrière zijn aan het wer ken. Uit Yucatan (Mexico) worden ook groote verwoestingen gemeld. Ook uit Bulgarije komt nu bericht van overstroomingen. Verscheidene plaatsen in het zuiden des lands staan ouder water. Bij het station Katoenitz ten O. van Philippopol is op Nieuw jaarsdag de spoorbrug ingevallen, nadat even te voren de Levantijnsche expres- trein uit Konstantinopel er overheen was gekomen. Het verkeer op de hoofd lijn SofiaKonstantinopel is gestremd. binnenland. Men meldt uit Den Haag: Toen Oudejaarsavond het rijtuig van Prins Hendrik achter dat der Konin gin-Moeder van de Groote Kerk terug keerde gleed een der schimmels op de gladde rails achter het stadhuis uit en stortte op straat. In zijn val trok het dier, hoewel de koetsier uit alle macht tegenhield, het andere paard mede. Een onderofficier der grenadiers, die snel toesprong, greep het eerst geval len trappelende paard bij den kop en voor andere personen hulp konden bieden trok hij hét overeind, terwijl het andere daardoor mede opstond. Een groote menigte was toegestroomd en verscheidene bravo's klonken, toen de sergeant daarna doodbedaard front maakte en salueerde. De politie te Gouda heeft twee kin deren van 13 en 10 jaar van de straat opgenomen, die door de ouders in een volkslogement waren achtergelaten en door den logementhouder buiten de deur gezet. De commissaris van politie heeft voorloopig voor de kinderen ge zorgd, terwijl de ouders, genaamd Pie- ter Mantel en Anna Maria Hooft, wor den opgespoord. Gedurende 't afgeloopen jaar ver trokken naar Amerika langs 't station te Oldenzaal 15645 landverhuizers tegen slechts 3807 in 1908waarvan alleen voor rekening der N. A. S. M. te Rotterdam 15195 personen, 't Waren hoofdzakelijk Russer, Polen, Duitschers en Kroaten. Over dezelfde plaats keer den in 19C9 naar hun respectieve woon plaatsen uit Amerika terug circa 26000 emigranten. Naar aanleiding van het geval van vergiftiging bij den slager Marsman te Leiden is een instructie geopend. De dienstbode werd reeds door den rech tercommissaris verhoord, doch dit leid de nog niet tot een resultaat. Zoodra de overige huisgenooten genoegzaam hersteld zijn, zullen ook zij gehoord worden. De knecht wordt nog altijd in het Academisch Ziekenhuis verpleegd. De landbouwer R. L. te Bruchter- veld onder de gemeente Ambt-Harden- berg, is in zijn woning door nieuwjaars- wenschers aan wien hij geen sterken drank wilde schenken, zoodanig gesne den, dat men voor zijn leven vreest. De vermoedelijke daders zijn bekend. Te Dinxperlo is Zondag een moord aanslag gepleegd door den arbeider B. R., op zekeren J. te K. aldaar, welke hij met een mes in de borst stak, waar door hij ernstig werd gewond. De dader vluchtte over de Pruisische grens. Nabij het station Rozendaal is Maan dagmorgen vroeg een goederentrein gedeeltelijk ontspoord, waarbij eenige wagens omgevallen en ten deele ver brijzeld zijn. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In den treinenloop ontstond eenige vertraging doordat een hoofdspoor versperd was. De 21-jarige zoon van een hospitaal soldaat-schrijver, een overigens oppas send jonkman, die onder den invloed van kameraden zich op den Nieuw jaarsdag te buiten gegaan had aan sterkedrank, viel, bij zijn ouders thuis gekomen boven van de trap, tenge volge waarvan hij zware inwendige kneuzingen beliep en een halven dag later overleed. Zondagnamiddag was J. G. v. D. met drie kornuiten in den Zandwijk- schen polder aan het jagen, waarbij zij betrapt werden door den on bezoldigden rijksveldwachter De Weyer. Deze wilde de stroopers verbaliseeren en hun ge weren in beslag nemen, toen v. D. hem met een stok op het hoofd sloeg en de anderen hem bedreigden. De Weyer trok daarop zijn revolver en joeg v. D. een kogel in de dij, waarop de aan randers het hazenpad kozen. Bij do koloniale reserve te Nijmegen hebben in het afgeloopen jaar 1495 personen vrijwillig dienstgenomen, on der wie 190 beneden den 18-jarigen leeftijd. Dezer dagen heeft zich bij de recht bank te Amsterdam het vreemde geval voorgedaan, dat iemand daar moest verschijnen om zich te laten scheiden. De vrouw, in de dagvaarding genoemd, was hem zelfs niet bij name bekend en sedert zes jaar was hij zelf weduw naar. Waarschijnlijk was hier sprake van een naamgenoot. De man was zeer verstoord, omdat men hem na langen tijd wachten eenvoudig mededeelde, dat er een kleine vergissing was gemaakt. En daarmede was hij het volstrekt niet eens. In de Joden Houttuinen te Amster dam heeft Zondagmiddag een individu een aldaar wandelende dame haar gou den horloge met ketting ontrukt. On danks het feit, dat men direct den dief nazette, mocht het niet gelukken hem te grijpen. Een brutaal stukje mag het zeker heeten, deze op klaarlichten dag bedreven diefstal. Zondagochtend heeft zich iemand even voor het station Maarn geworpen voor den trein, die om 10 uur uit Utrecht vertrokken was. De man werd geheel vermorzeld. Door het plotseling doen stilhouden van den trein, toen de machinist het overrijden gewaar werd, brak een der trekstangen van een restauratierijtuig, dat daarna te Maarn uitgezet werd, waardoor de trein 36 minuten vertra ging ondervond. In dezen trein bevond, zich Prins Hendrik op weg naar Meiningen. De politie te Gouda legde wederom beslag op een valschen rijksdaalder. Deze draagt den beelddenaar van Willem III en het jaartal 1871. Het huis van bewaring te Breda is overvol, zoodat gevangenen daarin niet meer kunnen worden opgenomen en zij naar andere steden moeien worden over gebracht om hun straf te kunnen on dergaan. Klaas Bakker heeft aan den veldwach ter bekend den driedubbelen moord te Koekange te hebben gepleegd. Hij is gevankelijk naar Assen gebracht. Een later bericht meldt: De tweede inhechtenisneming van Klaas Bakker, is geschied naar aanlei ding van het lossen van een schot door hem op zijn buurman Veruira, die voor hem en zijn broeder Roelof een zeer bezwarende getuigenis heeft afgelegd. Ook wordt gezegd dat Klaas zich tegen over de politie heeft uitgelaten, dat hij den moord geheel alleen gepleegd zou hebben. Ten vorigen jare werd te Spanbroek (N.-H.) ingebroken bij de wed. Duin, bij wie een bedrag van eenige honderden guldens werd ontvreemd. De vermoede lijke dader is thans in Duitschland ge vangen genomen. Te Sittard is zekere Wolters door H., na een korten twist, met een mes in het hoofd gestoken, tengevolge waarvan hij *8 nachts is overleden. De dader werd gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Een redacteur van het Handelsbl. is te Amsterdam met een volksteller op 't pad geweest om de kaarten voor de volkstelling op te halen. Hij vertelt van hun ervaringen onder meer: Een woning twee hoog achter. Moe der de vrouw, een blozend en pienter wijfke, babbelde met buurvrouw, die zich snel uit de voeten maakte naar drie hoog, toen het bezoek onverwacht binnen kwam, schuldbewust als zij zich gevoelde, omdat ook bij haar de tel- kaarten nog oningevuld op de commode slingerden. „Kom u binne", noodde het vrouwtje, „ik heb niks ingevuld, omdat ik 't niet kon en me zoon niet, omdat-ie niet wou! Daar zit-ie meneer, spreek u maar zelf met-em In 't kleine kamertje, opgepropt met huisraad en een waschtobbe, stond een zware walm van wasch- en menschen- lucht. Op tafel, in een chaos van vuile kousen, kopjes en potdeksels, lagen een groot knipbrood en een homp rogge naast de resten van een hutspot maaltijd en in de aangroeiende broei hitte, uitgestoomd door een potkachel tje, soesde een jongen van omstreeks negentien over een kranten-feuilleton. 't Moedertje, dat zich heel wel scheen te kunnen schikken in deze omgeving van de meest verregaande morsigheid, wees ons op haar zoon den onwillige. Toen de teller hem vroeg, waarom hij dat werkje niet even had opgeknapt, keek hij met lodderoogen op van zijn lectuur. „Doe 'tzelf", snauwde hij toen. „Wees toch niet zoo onredelijk, weet je wel, dat er zelfs hooge boete op staat op de overtreding van de voorschriften der volkstelling?" Moeder en zoon keken elkander, toen ons aan en barstten in een klaterenden spotlach uit. „Meneer mot geen flauwe kul ver- koopen!" schaterde de jongen, „u kunt gerust de bladen weer meenemen. Bij m'n oom hebben de kinderen d'r schooltje mee gespeeld. D'r is van de elf stuks niet één heel gebleven. Hier hebt u zei" Maar toen de teller moeder en zoon wees op het cursief gediukte links bovenaan op elke telkaart, toen werd het tweetal toch ernstig en moedertje vroeg, of meneer dan maar voor dien boel wou zorgen. Ze zou blij zijn, als die papieren het huis uit waren. Ze hield niet van dat spektakel. Tien jaren geleden, toen haar man nog leefde, hadden ze in Leeuwarden datzelfde ge zeur gehad. De telmeester had toen zelf maar gauw den heelen boel ingevuld. Of meneer dat nou ook maar wou doen Neen dat deed meneer niet! Was er iets, dan ze niet wisten, dat gaf meneer inlichtingen, maar moeder en en zoon wisten heel goed waar het op aankwam invullen en ze vandaag daar en daar bezorgen. „Stel je voor," zei meneer, „ik heb 1250 menschen te tellen. Als ik bij allemaal die kaarten eens moest invullen, dan kwam ik immers in 1910 niet klaar er mee!" „Och ja", zei 't moedertje, dat be schikte over een groote dosis gezonden humor, „och ja, dan hebt u 't óók hard, meneer! Misschien breng ik dan de papieren nog wel!" Maar niet allen wareu zoo onwillig als deze. al waren er velen, die „die dingen ergens hadden neergelegd, waar ze niet meer te vinden waren." Dan gaf de teller nieuwe kaarten, vermaande nog eens om den boel toch vooral bij elkaar te houden. Gaf een aanwijzing, een inlichting. En velen ook waren er, die de kaarten hadden ingevuld, heeleraaal, van A tot Zmaar ach, zoo treurig-onbeholpen, zoo droevig-verkeerd. Een vader schreef van zijn 14-jarigen jongen, dat diens hoofd beroep was: idioot. Bij een 10 jarig dochtertje vulde een ander in, dat het hoofdberoep van dat kind was: school In sommige gezinnen leefden zoovele hoofden als personenkinderen van vier jaar hadden twee vertrekken voor zich terwijl de heele woning bestond uit kamer, keuken en alkoof. Achter vraag 10b: tot welke kerkelijke gezindte of vereeniging? had een vader achter de namen van hem zelf, zijn vrouw en vijf kinderen zeven verschillend© gods diensten ingevuld omdat de man niet wist, hoe deze vraag te moeten beantwoorden. De zotternij was inderdaad volkomen te goeder trouw geschied en, de man gevraagd zijnde, verklaarde onmiddellijk, dat het heele huisgezin behoorde tot de groote kerk, de Nederduitsch Herv. het jongste kindje alleen, nog geen maand oud, moest nog gedoopt. De Haagsche Briefschrijver in De Standaard zegt, dat er sombere wolken boven de Residentie hangen. „Het is geruimen tijd geleden, lang voor de verkiezingen het land in be roering brachten, zoo schrijft hij, dat mij van betrouwbare zijde, door iemand, die gelegenheid heeft voeling te houden met sociaal democratische kringen, mee gedeeld werd, dat in die kringen in be werking was een „chronique scandaleu- se", die bestemd was om tal van voor aanstaande personen der bourgeosie te compromitteeren. In die kroniek werd volgens mijn zegsman, bijeen/ergaard al wat maar zou kunnen dienen om personen, die den socialisten in den weg mochten komen te staan, op zij te dringen. Hoe men zulk materiaal bezigt, be hoef ik niet nader duidelijk te maken, want men heeft ons dat den laatsten tijd in voldoende mate aanschouwelijk geleerd. Ik heb destijds van de geruchten dienaangaande, die tot mij kwamen, door omstandigheden geen melding ge maakt en moet eerlijk bekennen, dat ik er later weinig meer aan gedacht heb. Thans echter komen van geheel an dere zijde, geheel onafhankelijk van de eerste, opnieuw geruchten tot mij, die wel anders van vorm zijn, maar toch levendig aan de vorige herinneren en over geheel dezelfde zaak schijnen te loopen. Ik verneem thans namelijk, dat de socialisten eon heel weefsel van schan dalen gereed hebben en dat de einden van de draden daarvan zijn in de han den van een bekend sociaal-democraat, wiens naam ik natuurlijk, zoolang de berichten Diet bevestigd worden, niet noemen zal. Het schijnt echter goed te zijn, hier thans reeds met een enkel woord te waarschuwen, opdat men op zijn hoede zij. Zeker mag wel geacht worden dat er iets broeit". Dat klopt, aldus teekent de „Tel." aan, met hetgeen wij vernamen. Een zeer bekend sociaal-democraat zou o.m. brieven in zijn bezit hebben, waar boven staat: „Lieve Snoes", en die geteeker.d zijn: „Je zwarte B Naar aanleiding van het bericht in De Telegraaf omtrent de samenstelling van een eereraad inzake de decoratie- questie, heeft de N. Ct. zich rechtstreeks tot dr. Kuyper gewend. Deze verklaarde, dat wel van hem het verzoek tot samen stelling van eon eereraad was uitgegaan, doch dat hem nog geen bericht gezon den was, wie in dezen eereraad benoemd zijn, of zullen worden. Omtrent de namen door de Telegraaf genoemd, kan de N. Ct. beslist tegen spreken, dat mr. P. W. A. Cort van der Linden en mr. J. C. de Marez Oyens in den raad benoemd zouden zijn, laatst genoemde is daartoe zelfs niet aange zocht; mr. Cort van der Linden wensch- te zich omtrent dit laatste punt niet uit te laten, doch ontkende pertinent benoemd te zijn. Ook mr. S. van Houten en dr. C. Lely ontkenden de juistheid van het bericht betreffende hun benoeming. De waterstand is in Friesland thans zoo hoog, als hij in geen jaren was; nl. 72 cM. boven zomerpeil. Verschei dene polderdijken zijn voor het hooge water bezweken en ondergeloopen. Bij tal van woningen staat het water tot den drempel. Te Laude, gemeente Vlachtwedde, is in den nacht van 1 op 2 Januari de boerenknecht Jan Molanus zoo mishan deld, dat hij des middags is overleden. De boerenknecht Hulsker is als ver dachte gearresteerd. Plaat«ellfk Mlenws. Heusdcn, 5 Jan. Met genoegen vernemen wij, dat de heeren De Haan Alta, scheepsbouwers, weder een schip hebben aangenomen; zoodat ze nu weldra vier vaartuigen op stapel hebben. Het arbeidend personeel neemt ook ge regeld toe en gelukkig wordt alhier, in te genstelling van andere plaatsen, niet over werkeloosheid geklaagd. Nog één dag en geen langoor zou meer neergeveld mogen worden. Zoo dacht waarschijnlijk een hartstochtelijk jager al hier. Op den stadswal in de nabijheid van het tramstation sprong een haasje op, doch de onvoorzichtige schutter trof niet den haas maar een raampje van een tramrijtuig, dat verbrijzeld werd. Daar er in dat compartiment geen per sonen aanwezig waren, veroorzaakte het schot geen ongelukken. Toch meende de politie proces-verbaal te moeten opmaken. Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December in de rijks postspaarbank ingelegd f 12335.54 en terug betaald f21624.28|. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 4805. Deelden we onlangs mede, dat de heer De Bruijn, wachtmachter der Kon. Maréch. alhier, op 1 Januari te Woudrichem gestationeerd zou worden, thans vernemen we, dat deze verandering van standplaats waarschijnlijk 1 Maart e.k.zal plaatshebben. Gedurende de maand December is alhier 111,3 m.M. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 16. Zoowel van hier als uit omliggende plaatsen vernemen we, dat het Oud- en Nieuwjaar geen aanleiding gegeven heeft tot dronkemanstooneelen of vechtpartijen. Dronken personen worden in het geheel niet meer gezien. Ook het z.g. wenschen wordt zeer beperkt. Behalve bepaalde personen, die krachtens hunne functie zich melden, ziet men niet meer als vroeger geheele massa's van men schen voor de deur Btaan. Blijkt hieruit dat een gepast eergevoel zich meer algemeen ontwikkelt, het wijst er ook op, dat hier gelukkig geen groote armoede valt te con- stateeren. Werkendam. Maandagmorgen was het 5jarig zoontje van B. Pellegrom in de haven geraakt en zou stellig ver dronken zijn indien A. M. v. d. Heuvel en C. W. van der Schuit dit niet hadden be merkt en niet geslaagd waren het op droge te brengen. Na veel moeite gelukte het hen de levensgeesten weer op te wekken. Den 12en dezer maand hoopt voor het departement van het Nut op te treden de heer A. Weremeus Buning, van 's Gra ven hage. Wegens vertrek naar elders heeft de heer I'. H. van Baasbank, zijn ontslag ge nomen als voorzitter vau het Nut. In deze gemeente doet zich in één gezin vier gevallen van roodvonk voor, terwijl in één gezin een geval van typhus is. Hedenavond te 7 uur hoopt de werkliedenvereniging „Eendracht", haar driemaandelijksche vergadering te houden, ten herberge van mej. de Wed. A. Wink, alhier. Op het convocatiebiljet komen voor: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Rekening en verantwoording en 4. Verkiezing van 3 Bestuursleden. De griendwerkersvereeniging „Onder ling Belang", hoopt Zaterdag a.s. des nam. 7 uur te vergaderen in de Nutszaal, alhier. De punten van behandeling zijn: 1Opening2. Notulen3. Rekening en verantwoording door den Penningmeester; 4. Verkiezing van 4 bestuursleden, (aftre denden zijn A. Schaddelee, C. van den Heuvel en A. den Hollander, terwijl door het ontslag van J. van Oorschot in de daardoor ontstane vacature zal moeten worden voorzien); 5. Rondvraag;6. Sluiting. Maandag vergaderde ten herberge ran J. B. Zwets, de afdeeling „Werkendam" der Schippersvereeniging „Schuttevaer". Op het convocatiebiljet kwamen de navolgende punten voor: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Rek. en verantw. van den Penningmeester4. Verkie zing van een Bestuurslid, (aftredend is de heer C. Klop); 5, Voorstellen voor de al gemeens vergadering enz.; 6. Inning con tributie; 7. Rondvraag en sluiten. Sleeuvi'Uk. Gedurende de maand December werd aan het hulppostkantoor alhier, ingelegd f 1144.40 in 26 keeren. Terugbetaald werd f2.50 in 1 keer. Er werden 26 telegrammen en 14 gesprekken behandeld. Sprang;. Naar men ons uit ver trouwbare bron mededeelde, hebben de kerkvoogden der Ned. Herv. kerk het trac- tement van haar predikant ds. P. van Toorn met twee honderd gulden verhoogd. Wel een bewijs dat zijn x\.erw. de achting der gemeente wegdraagt. In den nacht van Vrijdag op Zater dag werden bij zekere H. S. twee kippen en bij T. v. T. 2 konijnen gestolen. Van de daders geen spoor. Baardtvyk. Toen met Nieuwjaars dag zekere J. S., met nog twee andere personen uit fietsen was, kwam hij in den Udenhout tot de onaangename ontdekking dat zijn fiets, terwijl hij even in het café van den heer Witlox vertoefde, was weg genomen. De politie werd met de zaak in kennis gesteld, die direct een ijverig onderzoek instelde. Zondagmorgen werd de fiets even buiten den Udenhout op de heide terug gevonden. Thans is zij weder in het bezit van den eigenaar. W«k. Door den plaatsvervangenden- districtveearts te Heusden werd een geval van miltvuur met doodelijken afloop ge constateerd onder het vee van J. de Waal alhier. De voorgeschreven wettelijke maat-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2