gezant heeft op de Tarksche regeering *-en gunstigen indruk gemaakt. De Kaïrosche correspondent van de Pall Mall Gazette zegt, dat volgens ge ruchten onder Egyptenaren, de chedive van Egypte op het punt staat te trouwen met een Oostenrijksche gravin in Egypte wel bekend en sedert jaren aan het Egyptische hof verbonden. Zij isoDlangs tot den Islam toegetreden. Als chedi- vaansche prinses zal zij Zoelbeia Jeni Hanem heeten en in den harem wonen Abbas II heeftal een echtgenoote, maar Koran staat er den Moslem vier toe, ongerekend de bijwijven. De leden der tweede Doema, die ver oordeeld zijn wegens samenzwering, zijn Vrijdag te St. Petersburg zwaar geboeid naar het station gebracht om naar de Siberische mijnen te worden vervoerd. >e socialistische leden der huidige Dou- na trachtten vergeefs den vertrekken- !en een ovatie te brengen. In den laatsten tijd zijn weer velen in hechtenis genomen. De couranten mo gen er geen melding van maken en mogen ook geen berichten openbaar maken over de revolutionaire beweging. Te Büsum zijn Donderdag vijf uitge putte matrozen van de Duitsche kolen boot Hansa aangekomen. Zij vertelden, dat hun stoomschip op de reis van Emden naar Brunsbüttel in de buurt van Büsum op het strand was geraakt. De bemanning had, op den kapitein en een paar man na, het schip verlaten, maar het niet verder dan een baak kunnen brengen. Hier hadden zij vier dagen lang honger en kou geleden, tot zij ontdekt werden. Volgens een later bericht, is de Hansa los gesleept en ongehavend te Bruns büttel binnengebracht. Maandag werd uit Londen gemeld, dat dr. Ekenberg Zondag in de gevan genis aldaar aan een beroerte is over leden. Dr. Ekenberg is de bekende Zweed- sche chemicus, die beschuldigd werd aan een aantal Zweden over de post hommen te hebben gezonden, waardoor verscheiden menschen gewond zijn. Onlangs besliste de Londensche politie rechter, dat hij aan Zweden uitgeleverd zou worden. De Amerikaansche burgers in het Zuiden van den staat Oregon, en die in het Noorden van Californië, voelen zich achtergesteld bij de bewoners der volkrijker gedeelten van Oregon (Noor den) en Californië (Midden en Zuiden). De ontevredenen zijn nu een agitatie begonnen, welke ten doel heeft de stichting te verkrijgen van een nieu wen staat, onder den naam Siskiyou, die dan zou bestaan uit het noordelijk gedeelte van Californië en het zuidelijk gedeelte van Oregon. Tot dat doel hebben de belangheb benden een groote vergadering uitge schreven, die den 15en Maart moet bijeenkomen te Yreka, in Californië. aar zou dan aan de plannen vaster vorm worden gegeven. Het zal ons benieuwen of de over heid van Californië het houden van een dergelijke bijeenkomst zal toelaten. De revolutionnaire Russische kolonie te Parijs is opgeschrikt door een zelf moord, die ook in aristokratische krin gen te St. Petersburg veel opzien zal baren. Elisabeth Effron, de dochter van den ex-gouverneur van Moskou, Doer- novo, een nicht van den vroegeren minister van binnenlandscho zaken, beeft zich in haar zeer bescheiden wo ning in de Fransche hoofdstad van het leven beroofd, nadat zij ontdekt had, dat haar nog jonge zoon Kostia een eind aan zijn bestaan gemaakt had. Mevrouw Effron was zeer bekend in de Russische revolutionDaire kringen. Reeds een dertig jaar geleden, zij was in 1854 geboren, nam zij een werkzaam aandeel in de toenmalige beweging. Uit haar huwelijk had zij twee zonen, Peter en Kostia, waarvan de eerste in 1906 ter dood veroordeeld was. Hij wist te ontvluchten en zijn moeder, die tegelijk met hem was aangehouden, werd tegen borgstelling van 40,000 frank in vrijheid gesteld. Met haar man en haar twee zoons heeft mevrouw Effron zich toen te Parijs gevestigd. Kostia, een jongen van veertien jaar, was Donderdag op school, het Montaigne-lyceum, gestraft, wat hij zich sterk aantrok: aan een koperdraad heeft hij zich opgehangen. Wat er daarna voorgevallen is kan men slechts gissen. Men veronderstelt, dat mevrouw Effron, nadat zij het lijk van haar kind gevonden had, in een vlaag van waanzinnige smart de hand aan zichzelf geslagen had. Twee werklieden te Dusseldorp heb ben een schandelijk misdrijf gepleegd. Vrijdag werd onder de overblijfselen van een 's nachts afgebrande schuur een werkman dood gevonden en Zater dag bleek, dat hij het slachtoffer van een misdaad was geworden. De werk man Klingen had met zijn broer in de echuur overnacht. Twee andere werk lui begoten hen met petroleum en staken de schuur in brand. De eene broer verbrandde levend, de andere kon zich nog bijtijds redden. Volgens een bericht uit Indiana (Pennsylvania) heeft een ontploffing, welke naar men veronderstelt te wijten is aan de ontbranding van gas door dynamiet, een afdeeling van de kolen mijn te Earnest, 8 K.M. van Indiana, verwoest, waarbij elf personen zijn om gekomen. Hun lijken zijn reeds boven gebracht. In het Turksche gewest Novibazar is een gruwelijke wreedheid bedreven. Een arbeider had zich in dronkenschap schuldig gemaakt aan godslastering. De Mohammedanen, die het hoorden, be sloten daarop den godslasteraar te doo- den door hem gesmolten lood in den mond te gieten. Daar de man zijn lip pen stijf gesloten hield, brak men zijn kaken met geweld van elkaar, waarop men het lood naar binnen wierp. Ver volgens verminkte men het lijk op allerlei manieren. Ooren, neus en han den werden afgesneden. De daders zijn bekend, maar de politie schijnt weinig werk van de zaak te maken. Rakim Khan, de beruchte roover- hoofdman, die zoo lang gestroopt heeft in het Noorden en Noord-Westen van Perzië, zal de rest van zijn dagen slijten op Russisch grondgebied. De roover heeft zich telegrafisch gewend tot den gouverneur van Russisch Kaukasië, met het verzoek, zich binnen de Russische grens te mogen vestigen. Hij zou dan '200 gezinnen van zijn volgelingen wil len meebrengen. De Russische gouverneur heeft ge antwoord, dat Rakim Khan en zijn gezin zich mogon komen vestigen in Jekarinodar, in het district Koeban. Maar de volgelingen van den roover mogen niet meekomen. De gouverneur heeft strenge orders gegeven ter bewa king van de grens, om ongewenschte elementen te weeren. Aan de kust van Ermeland hebben twee visschers een prachtig stuk barn steen van 450 gram opgehaald. Sedert men daar is begonnen te baggeren, heeft men er nog nooit zulk een groot stuk gevonden. De visschers hopen nu op meer buitengewone vondsten. In een melkerij te Grafenort, in Si- lezië, is een melkster met heur haar in het centrifugeertoestel geraakt. De vlecht werd door de as gegrepen, en de vrouw de heele hoofdhuid met al het haar met de wenkbrauwen mee afgerukt. De arme gescalpeerde bood een afgrijse lijken aanblik. De dokter, die het bloed hielp stel pen en de wond verbond, hoopt haar in het leven te kunnen houden. Te Bremen zou een jong behanger een operatie aan de amandelen onder gaan. De dokter wilde de plaats door een inspuiting eerst gevoelloos maken De ziekenzuster schijnt zich in het fleschje vergist te hebben en dienten gevolge spoot de dokter een veel ster ker werkend middel in. Na een half uur was de patiënt een lijk, nadat alle pogingen om hem met zuurstof enz. bij te brengen, mislukt waren. i*laa (gel t|k lieuws, Heusden, 9 Febr. Zaterdag 1.1., des morgens ten 11 ure precies, zooals was aangekondigd, liep de nieuw gebouwde motorboot op de scheeps werf „Rijn en Maas1' met gunstig gevolg van stapel. Direct werd de kiel gelegd voor een ander vaartuig; terwijl, met het nog in aanbouw zijnde vaartuig, weldra 3 schepen gelijkertijd zullen worden opgebouwd. In onze gemeente zijn gelukkig geen of slechts enkele werkeloozen. De scheepswerf schijnt ook hierop heilzaam te werken. Verheugden zich velen over het vallen van het rivierwater, daar dit bij de aan legplaatsen groot ongerief veroorzaakte, thans is tengevolge van het natte weder weer nieuwe was te wachten en zal een gedeelte der Wilhelminakade weken lang overstroomd zijn. De 20-jarige schippersknecht, die Vrij dag 11. op zoo treurige wijze zijn been verloor en in het Diaconessenhuis alhier werd opgenomen, bevindt zich naar om standigheden vrij wel. De koorts wordt minder en de pijn gering, zoodat het voor uitzicht bestaat, dat hij zal genezen, 't Was de eerste reis, die hij met dat schip deed en was pas 6 dagen in dienst. Gedurende de maand Januari is alhier 92.8 m.M. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 21. Vergadering van de Gemeenteraad, op Donderdag a.s. des avonds te ure. Te behandelen onderwerpen: 1. Notulen vorige vergadering; 2. Mededeeling inge komen stukken; 3. Rekening 1908 en be grooting 1909 Godshuizen; 4. Wijziging be grooting 1909. Werkendam. Zaterdag a.s. des nam. van 6 tot 7 uur, zal in de nieuwe consistorie der Ned. Herv. kerk alhier, een stemming gehouden worden voor een no tabel, in de plaats van den heer J. de Klerk, die als zoodanig zijn ontslag heeft moeten nemen, wegens zijn benoeming tot kerkelijk ontvanger. Aalburg. Zaterdagavond gaf de zangvereeniging „Harmonie" hare aangekon digde uitvoering. FTet geheel is uitstekend geslaagd. Alle nummers werden goed ten gehoore gebracht en gaven het bewijs dat de vereeniging goede krachten bezit en de leiding in goede handen berust. Harmonie geluk gewenscht met haar suc ces en een spoedig weerzien. Andel. Na een langdurige ongesteld heid is Vrijdag alhier overleden, een onzer geachtste ingezetenen, de heer A. Straver Wz. Voor velen kan dit overlijden als een groot verlies beschouwd worden, daar de heer S. immers de man was, die steeds een warm hart droeg voor den behoeftigen mensch. Ook velen verschafte hij geld, indien zulks in hunne zaken vereischt werd. De heer S. zal nog lang bij velen in aangename herinnering voortleven. Andel. Door de diaconie der Herv. gem. werd bij de gegoede ingezetenen eene collecte gehouden ten bate van hare armen, welke de som van ruim 300 gulden heeft opgebracht. Baardwfjk. De brand in de machi nale smederij van de heeren de Groot en Kalis werd Zaterdagavond omstreeks elf uur ontdekt door den machinist Hees, belast met den nachtdienst; eerst om drie uur in den morgen was men den brand meester. De smederij, het daaraan verbonden magazijn en de machineloodsen zijn bijna geheel uitgebrand. De schade bedraagt on geveer f13,000, welke door verzekering gedekt is. De oorzaak heeft men niet kunnen ont dekken. Verschillende menschen zijn door dezen brand zonder werk geraakt. Oenderen. De gemeenteveldwach ter B. F. Wilstra alhier, is met ingang van 18 dezer als zoodanig benoemd te Nieuw- poort. Haarsteeg;- De heer H. Prinsen, hoofd der school alhier, is door den Com missaris der Koningin benoemd tot voor zitter der Gezondheidscommissie zetelende te Heusden. Hedikliuizen. Door den plaats- vervangenden districts-veearts te Heusden, is een vermoedelijk geval van miltvuur geconstateerd bij een zeug van de wed. v. d. Griendt. Het cadaver is verbrand en de wettelijk voorgeschreven maatregelen zijn genomen om uitbreiding der ziekte zooveel mogelijk te voorkomen. Kerk-Hriel. In den aardappelhan- del, die in den laatsten tijd geheel stil was, is weder eenig leven gekomen, ofschoon niet in 't voordeel van den verbouwer, daar de prijs minder is. Door den commissionnair M. v. Dockum werden pl.m. 700 H.L. aard appelen gekocht voor f 2,60 de blauwen en bontblauwen en f 2.75 de Zeeuwtjes per H.L.; één partijtje Zeeuwtjes van 110 H.L., die buitengewoon mooi van stuk en extra van smaak waren, brachten f 3 per H.L. op. Meeuwen. Aan het telephoonkan- toor alhier, werden gedurende de maand Januari j.l. 27 telegrammen ontvangen. Op Donderdagavond j.l. werd in het café van den heer Smits alhier voor eene stampvolle zaal, door den heer Geluk uit Bergen-op-Zoom eene lezing gehouden over „De wet op het Arbeidscontract en hare financiëele gevolgen voor den werkgever". De heer Geluk trad hierbij op in zijne hoedanigheid als directeur van het bijkan toor der centrale risico-verzekeringsbank „Het Roode Kruis". Hij besprak voorna melijk de artt. 1638c y en x van het burgerlijk wetboek, welke bepalingen met nog vele andere worden begrepen in het zoogenaamde „Arbeidscontract". Spreker begon zijne rede met de opmer king dat de bepalingen van het arbeids contract gesplitst kunnen worden in de twee categoriën n.l. die van het aanvullend en het dwingend recht. Onder het aanvul lend recht worden verstaan die bepalingen, waarvan door schriftelijke aangegane over eenkomst of bij reglement kan worden afgeweken, onder dwingend recht die be palingen, welke onveranderd moeten worden toegepast. In de reeds bovengenoemde bepalingen zijn verschillende verplichtingen aan de werkgevers opgelegdo. a. het uitbetalen van loon gedurende ziekte van een werk nemer of ongeval in en door het bedrijf overkomen, het nemen van zoodanige maat regelen waardoor de werkman zoover be schermd is als redelijkerwijze in verband met den aard van den arbeid gevorderd kan worden, betaling van geneeskundige verpleging en behandeling bij ziekte van inwonende arbeiders of arbeidsters. In al die gevallen is de werkgever verplicht daar aan gevolg te geven, tenzij een der in de wet genoemde uitzonderings-gevallen van toepassing is. Het behoeft wellicht geen betoog dat de juiste uitlegging dezer artikelen zoowel in den zin als,in den letter der wet, niet ge makkelijk te geven is, getuige de verschil lende meeningen daaromtrent van bekende schrijvers. Evenwel, de heer Geluk wees er op, dat de bepalingen van het arbeidscontract ook op de landbouw-werkgevers van toepassing zijn, welke bepalingen, naar zijne meening, niet zoo gering te achten waren. Ter voor koming van alle mogelijke moeite en in het bijzonder van rechterlijke proceduren was het z. i. het beste zich aan te sluiten bij de door hem vertegenwoordigd wordende premie-verzekeringsbank, in welk geval men tegen betaling van eene zekere premie zijne verplichtingen, ten aanzien van zijne ar beiders, overdroeg op de verzekeringsbank. In het debat dat door den heer Geluk welwillend werd toegestaan, trad op de heer mr. Van Meerwijk uit 's-Gravenhage. Deze gaf als zijne meening te kennen dat de bepalingen van het arbeidscontract voor den landbouwer niet van dien aard waren, dat men zich daarover ongerust behoefde te maken. Hij betoogde dat verschillende be palingen toch reeds uit menschlievendheid zouden worden toegepast, zooals die van het betalen van loon gedurende een kort stondige ziekte. Bovendien, alwaar de be palingen op een zóó'n ingewikkelde wijze in de wet zijn gesteld en daarom voor verschillende uitlegging vatbaar, zal het slechts in de hoogste uitzonderingsgevallen voorkomen dat men verplicht wordt zulke groote geldelijke offers te brengen als door den heer Geluk zooeven met voorbeelden is aangegeven. Vervolgens werden de landbouwers door mr. Van Meerwijk er aan herinnerd, dat er in ons land te 's-Gravenhage eene coöpera tieve vereeniging bestaat, genaamd de Ned. Bóeren-Onderlinge Verzekeringsbank, welke vereeniging op zuiver coöperatieven grond slag is geschoeid, bij welker aansluiting hetgeen volgens hem door eiken landbou wer die arbeiders of arbeidsters in dienst heeft moest geschieden de coöperatie het risico overnam. Spreker noemde als voor beeld de in Nederland bestaande Tuin bouw-verzekeringsbank, welke sedert eenige jaren is opgericht en uitstekend schijnt te werken. Na eene uitvoerige discussie tusschen den heer Geluk en mr. Van Meerwijk, werd de vergadering ongeveer ten 9£ uur gesloten. Zonder ons te willen scharen aan de zijde van den spreker of den debater kunnen wij niet nalaten beiden onzen hartelij ken .dank te betuigen voor hetgeen dien avond door hen in 't midden is gebracht. Beiden werden dan ook gedurende den geheelen avond door het publieX met belangstelling aan gehoord. Aederhemert, (Noordzijde). In hooi gaat thans heel weinig om. De boeren verwachten steeds hooger prijzen. Verleden week werd een partij voor de pers afge leverd tegen f23.50 per 500 K.G. (Rietschoof). Zaterdagmorgen zouden vier knapen, die de school aan de Noord zijde bezoeken, in het Starre- ofMaurits- bosch het zwakke ijs probeeren, zoogenaamd „taailoopen". In een ommezien verdwenen allen in de diepe bansloot. De oudsten brachtén het er nog al goed af maar een kleinere jongen werd met moeite gered en was bijna ver dronken. (WeLeind). Vrijdag j.l. werd alhier weder een schip aardappelen geladen met bestemming naar Den Haag. De handel in dit artikel staat bijna geheel stil. Blauwen gelden f2.30 en bonten f 2.40 per H.L. l\~ieu weild ijk. Zaterdagavond gaf de muziekvereeniging „Gorinchemsche Har monie", in het Instituutlokaal alhier, een concert. Wat deze Harmonie op muzikaal gebied gaf, was meer belangstelling waard geweest, sommige stukken waren bepaald zwaar en werden punctueel uitgevoerd. De Harmonie bezit in den heer H. J. ter Braak een uitstekend dirigent. Raamsdonk. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat de vorige week bij den heer H. de B. alhier drie koeien ieder drie kalveren ter wereld brachten, welke alle van het vrouwelijk geslacht waren. Raanisdonkvcer. Dezer dagen werd ten nadeele van schipper C. J. Snij ders, liggende in de haven alhier, uit diens schip eenige brooden en een partij steen kolen ontvreemd. Daders onbekend. Gisterenmiddag had alhier door Burg. en Weth. de aanbesteding plaats van het verbouwen van het oude postkantoor. Ingeschreven werd als volgt: C. H. Leenhouwers, Zevenbergen, f 424,50 Chr. Biemans, Oosterhout, 449, H. de Beer, alhier, 489, Jac. Kommers, alhier, 490, T. G. de Klerk, alhier, 549, Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Sprang;. L.l. Vrijdag deraillieerde de achterste passagiers-wagon van de stoom tram die 12 uur 30 minuten alhier arriveert, waardoor het verkeer 2 uur vertraging on dervond. Het drie-jarig zoontje van Jacs. T., had Vrijdagmiddag het ongeluk, bij het spelen, in de sloot nabij de tramhalte te vallen. Met den schrik en enkele wonden aan zijn hoofd werd hij naar zijn ouder lijke woning gebracht. In den nacht van Vrijdag op Zater dag zijn bij zekere D. Pol een 6-tal konijnen gestolen. De politie werd met de zaak in kennis gesteld. Van de daders geen spoor. W|jk. Het was heden voor de bekende werkverschaffing Manden- en Rietenstoelen- fabriek „de Vlijt" een gewichtige dag. Door de gestadige ontwikkeling van het|be- drijf deed zich de laatste 2jaren de noodzake lijk heid gevoelen van kapitaalsuitbreiding. Mevrouw P. W. Janssen, weduwe van wijlen den bekenden grooten philantroop, aan wien de stichting haar ontstaan dankt, hierover geraadpleegd, wenschte dat het werk van wijlen haar echtgenoot met kracht zal worden voortgezet. H.E. stelde daartoe opnieuw vijf-en-twintig duizend gulden be schikbaar, bevestigend hiermede het onver zwakt vertrouwen in het bestuur van „de Vlijt". Tegelijkertijd wordt de vereeniging tot Werkverschaffing omgezet in eene Naaml. Vennootschap. Het bestuur nam daartoe heden de noodige wettelijke besluiten. Het ligt in de bedoeling het bedrijf allengs aanzienlijk uit te zetten. Wij wenschen den heer burgemeester als voorzitter, en den heer v. d. Maaden, als directeur benevens het geheele bestuur uit Wijk en Veen, hartelijk geluk met deze belangrijke onderneming, die reeds bijna 12 jaar zoo velen brood verschafte voor eerlijken arbeid en dit op eene wijze, dat zij de aandacht trok niet alleen in Neder land, doch ook ver over de grenzen. Het „Berliner Tageblatt" bevatte eene uitvoerige beschrijving van deze merkwaardige in stelling. Als men weet, dat nu reeds jaarlijks c.a. f 10.000 aan loon wordt uitgekeerd, welk bedrag voorloopig tot zeker f 15.000 en later zoo mogelijk tot f20.000 wordt opgevoerd, behoeft men niet te vragen wat „de Vlijt" voor de aibeiders be teekent. Ten slotte hulde aan mejuffrouw J. A. W. Bondam, aan wie „de Vlijt" zooveel te danken heeft in deze zaak en hulde aan allen die meewerkten ten goede. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Bruchem c. a., ds. B. van der Wal te Hasselt. Sleeuw'Uk. Voor de verkiezing van een ouderling in den kerkeraad der Geref. gem. alhier, zijn candidaat gesteld de heeren J. van Andel Cz. en G. Vos Gz. Naafloop der voormiddag-godsdienstoefening van a s. Zondag zal de verkiezing plaats hebben. Verslag van het verhandelde van de ge meenteraadsvergadering van Sleeuwijk, ge houden op Zaterdag 5 Februari j.l. Voorzitter de heer A. van 't Sant, bur gemeester. Secretaris de heer G. Vos. Aanwezig 6 leden. Afwezig met kennisgeving de heer C. Slagmolen. Tegen tien uur opent de voorzitter de vergadering met gebed, waarna de secretaris lezing geeft van de notulen der vorige ver gadering, welke onveranderd worden goed gekeurd. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken, als: c. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Dewerken over 1909, met een begeleidend schrijven, dat tot voor zitter en secretaris dier commissie respec tievelijk zijn herbenoemd de heeren C. Slag molen en K. Ph. H. DuQne. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Een schrijven van Ged. Staten, hou dende het verzoek om het advies der ge zondheidscommissie, inzake eene voorgestel de wijziging der keetenverordening over te leggen. Wordt besloten hieraan te voldoen. 3. Een adres van den Nederlandschen bond voor lichamelij ke opvoeding, gevestigd te 's-Gravenhage, waarin eenige subsidie van de gemeente wordt verzocht, ter be strijding der kosten, verbonden aan het houden eener cursus. Wordt besloten de beslissing op dit adres te verdagen. 4. Een nota van aanmerking, gevallen op de rekening 1908, waaromtrent wordt besloten Ged. Staten inlichtingen te ver strekken. 5. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting 1909 en daarvoor de vereischte goedkeuring aan Ged. Staten te verzoeken. 6. Wordt naar aanleiding eener onlangs te Gorinchem gehouden vergadering ge sproken over de al of niet wenschelijkheid van het inzenden van een verzoek aan de betrokken autoriteit, om deze gemeente in te deelen bij het kanton Gorinchem. Wordt besloten hiertoe niet over te gaan alvorens door het gemeentebestuur van Gorinchem niet wordt overgegaan tot het instellen van eene betere en uitgebreider regeling van den veerdienst GorinchemSleeuwijk en zal zulks aan de koopmansvereeniging wor den medegedeeld. 7. Een schrijven van Ged. Staten hou dende vernietiging van den aanslag in den hoofdelijken omslag ten name van de wed. A. Visser. Aangenomen voor kennisgeving. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Binnenland. Het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren heeft een adres verzonden aan den mi nister van binnenlandsche zaken, waar in het alsnog aan den minister de vraag voorlegt, of het niet de voorkeur ver dient het in het buitenland gegeven voorbeeld van wettelijk verbod van 't gebruik van trekhonden te volgen. Mocht de regeering het evenwel niet wenschelijk achten tot het geheele ver bod van het vervoer met trekhonden te besluiten, zoo verzoekt het hoofdbe stuur beleefd, maar met aandrang, al thans in de wet bepaaldelijk te stipu- leeren, dat de gemeente ijke wetgever de vrijheid behoude om voor het ge bruik van trekhonden scherper regelen te stellen en, zoo noodig, dat gebruik geheel te verbieden. Blijkens de Memorie van Antwoord van den minister van binnenlandsche zaken betrekkelijk het wetsontwerp hou dende wettelijke bepalingen betreffende het gebruik van trekhonden, wenscht de minister een volstrekt verbod om trekhonden te bezigen niet aan de orde te stellen. Daardoor zou onnoodig ruw worden ingegrepen in een overal ge volgde gewoonte, waartoe te minder aanleiding is, nu ook uit een weten schappelijk oogpunt tegen het oordeel kundig bezigen van den hond als trek kracht geen bezwaar zou bestaan. Evenmin kan de minister zich ver eenigen met het denkbeeld om althans tot een plaatselijk algeheel verbod wet telijke machtiging te verleenen. Intus- schen behouden de gemeentebesturen krachtens art. 135 der Gemeentewet hun volle vrijheid om in het belang van de veiligheid van het verkeer het gebruik van trekhonden op bepaalde wegen en op bepaalde uren te verbie den. De Staatscommissie voor den Land bouw heeft eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar a. Missive van Ged. Staten, houdende kennisgeving dat tot lid der gezondheids commissie, gezeteld te Heusden, is benoemd de heer P. A. van de Scheer, ontvanger der registratie te Werkendam. b. Missive van den heer Commissaris der Koningin, dat tot voorzitter der gezondheids commissie, gezeteld te Heusden, is aange wezen de heer H. Prinsen te Hedikhuizen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2