/Ibon lie's, ktoraÉ bjj bet NleiwsbM Toor bet Land u Heosiei en Altena m Zateriaj 12 Fetr. 1910, No. 2918. die huil welbegrepen belang behartigen en tevens ons blad willen steunen, adverteeren hunne huwelijks- geboorte en overlijdensberichten uitslui tend in dit blad. dat de groot ste publiciteit in deze streek en omgeving heeft Z|j kondigen er hunne za ken in aan en zullen direct een gunstig gevolg daarvan ondervinden, daar het debiet van stonde zal toenemen. T|j verzoeken hunnen Nota ris alle verpachtingen en ver- koopingen in dit blad te plaat sen en z|j zullen de hoogste pr|jzen maken. Neemt de proef! DE ADMINISTRATIE. BUITENLAND. Bij een huiszoeking, in de rue des Postes te Rijssel gehouden, heeft men op den zolder onder twee kisten het lijk gevonden van den onlangs verdwe nen bankbeambte Thain. Het lijk was in linnen, papier en zakken gewikkeld. Een groote kist stond erbij, blijkbaar om er het lijk in weg te moffelen. Men denkt dat de mis laad gepleegd is op de volgende wijzeDe beambte heeft zich aangemeld in de woning van Favier, 22, rue de la Poste en is ont vangen in de keuken op de eerste ver dieping. Daar werd hem de keel afge sneden met een groot keukenmes van 20 centimeters lengte, dat men bebloed en gedeeltelijk gereinigd vond. De moordenaar heeft het ongelukkige slachtoffer willen verbergen. In den zak van een ouden overjas van Favier heeft men de wissels gevonden, die de beambte wilde aanbieden; die wissels zijn met bloed bevlekt geweest en daarna gewasschen. Het lijk is daar na door den moordenaar op de schou ders naar boven gedragen. Men heeft sporen van bloedige handen gevonden op de muren en op den rand van een venster. De dokters onderzochten de wonden en vonden ook een schedelbreuk. Een later bericht meldt: Thain is getroffen aan den slaap en aan den nek. De vermoedens rusten op den handelsreiziger Favier, die op de tweede verdieping woont. Deze is ver dwenen en heeft niets meer van zich laten hooren. De rechter begaf zich vervolgens naar de tweede verdieping waar hij de vrouw van Favier eenige vragen stelde. Deze laatste loochende eerst hardnekkig, maar door vragen in het nauw gebracht, vroeg zij den rechter, om hem alleen te spreken. Wat daar verhandeld is, is nog niet bekend. Alvorens te vertrekken, had Favier zijnen bediende, een jongen van 15 jaar, geraden, niet op den zolder te gaan, omdat hij er een kat opgesloten had. Blijkens nadere berichten is de moor denaar te Nancy gepakt. Een bediende van het Hotel Natio nal te Nancy, kwam aan het naburige politiebureau melden, dat er in het hotel iemand uit Parijs was aangekomen, die in alle opzichten leek op den moor denaar van den banklooper Thain te Rijssel. Onmiddellijk ging de politie er heen, en eischte de bagage van den verdach ten gast op. De hotelbediende verklaar de echter, dat die zijn bagage op zijn kamer had. Een onderzoek van de bui ten de kamerdeur gezette schoenen, bracht aan het licht dat die te Rijssel gekocht waren. Dit was een aanwijzing dat waarschijnlijk de gezochte Favier in het hotel aanwezig was. Plotseling drongen politie en agenten van den veiligheidsdienst de kamer van den ver dachte binnen, die met een revolver naast zich zat te schrijven. Hij erkende dadelijk Antoine Favier te zijn en ook dat hij den banklooper Thain had ver moord. Hij zeide verder in Parijs te zijn geweest en dat het overgeseinde signalement niet geheel nauwkeurig was, zoodat hij zich betrekkelijk veilig gevoeld had. - De verbreeding der vaart van Brussel naar Charleroi, die zoo belangrijk is voor het kolen vervoer, zal weldra geschieden. Zaterdag zijn de werken tusschen de sluizen nrs. 30 en 40, d. w. z. tot aan de grens der provincie Braband, aanbe steed. Men schat de kosten voor dat gedeelte op 3,030,214 fr. 65. De werken in het geheel van Brussel naar Charleroi, zullen 53,630,000 fr. kosten. Tot hiertoe zijn er reeds voor ongeveer 35 miljoen verbreeding9werken aan de vaart uit gevoerd. Een bericht uit Athene meldt, dat het besluit waarbij een algemeene am nestie wordt verleend aan de zeeofficie ren die deelgenomen hebben aan de beweging van 29en October, geteekend is. De begenadigde officieren zullen een verlof van driejaren nemen, gedurende welken tijd zij in het buitenland zullen blijven. Donderdagavond werd bij Mugello in de nabijheid van Florence een hoogst merkwaardig natuurverschijnsel waar genomen, n.l. een regen van kleine, ronde, gloeiende meteorieten, die straten, velden en wijnbergen bedekten. Een groot gedeelte van den te velde staan- den oogst is vernield. Na den vuurregen scheurden de wol ken plotseling uiteen en aan den hemel vertoonde zich een komeet in stralenden glans. De verschrikte bevolking, die van het verschijnsel het ergste duchtte, vlood in allerijl naar de kerken. Penultimus, de Amerikaansche me dewerker aan Vox Medicorum meldt: Een zondvloed van klachten tegen 13 apothekers werd door den Pharina- ceutischen Raad onderzocht. Reeds is aan een zestal hunner het „radikaal" ontnomen en is het bijna zeker, dat de andere zeven denzelfden weg opgaan. Er waren slechts 12 aangeklaagden voor den Raad verschenen de 13de had een voldoend excuus: hij zat achter zweedsche gordijnen in de gevangenis te Jackson, en kon vanwege het „buiige weer" niet komen. Tegen een der 12 was ingebracht een beschuldiging van herhaalde dronken schap; als sprekend bewijs kwam die geliefde apostel voor de Heeren in een erg opgewonden bui, alias kennelijken staat. Een ander nummer verklaarde liever zijn baantje prijs te geven, dan z'n dominé „verraaien", welke Zeer Eerwaarde gewoon was geregeld 's mor gens, 's middags en 's avonds z'n pie- reverschrikker, z'n proppie en z'n slaap mutsje bij den apotheker te verschalken een vriendschap Damon en Pythias waard. Weer een ander was aangeklaagd wegens het overlaten van 't beheer zijner apotheek aan een knaap, terwijl de baas zelve gedurende de zomermaan den fungeerde alsconducteur op 'n stoomboot. Gevraagd zijnde, hoe hij er toe kwam om 'n onkundigen min derjarige zoo iets toe te vertrouwen, zei de man„in den zomer is er in „de apotheek weinig anders te doen, „dan bier uitdeelen aan dorstige be zoekers en dat kan dat ventje net zoo „goed doen". Als dit aan 't groene hout geschiedt, wat zullen ze dan wel met het sprok kelhout aanvangen. De Parijsche wijk St. Lambert wordt sedert het laatst van Januari onveilig gemaakt door een steker. Hij heeft al verscheiden jonge meisjes en jonge mannen, 's avonds op straat, met een mes gestoken. Bij twee jonge mannen is het raak geweest, de een heeft een steek in de borst, de ander in het onderlijf gekregen. Het is een baarde- looze man, met glad geschoren gezicht, goed gekleed en met een pet op. Op het station Hennersdorf wilde een moeder haar dochtertje van acht jaar, dat gevaar liep onder een rangee- rende locomotief te komen, van de spoorstaven redden. Zij trok daarbij haar andere kind van een jaar mee en alle drie werden door de locomotief gegre pen. De moeder en het oudste meisje waren op slag dood; het andere kindje verloor een been. Dinsdag heeft te New York in de Metropolitan Opera House de groote huldiging van Peary plaatsgevonden. Hem werd een nationaal huldeblijk aangeboden als erkenning van het feit, dat hij de eerste is, die de Noordpool heeft bereikt. Het nationale huldeblijk nam den vorm aan van een cheque voor 10,000 dollars, die door den gouverneur van den staat New York aan den reiziger werd overhandigd, ten aanschouwe van meer dan 4000 aanwezigen. Er was ontzaglijke geestdrift, die ten top steeg, toen de reiziger voor het voetlicht trad en een belangrijke mede- deeling deed. Hij verklaarde n.l., dat hij de hem geschonken som als gemeen schappelijke gift van hem zelf en van de schenkers zou storten in het fonds voor de nieuwe Amerikaansche Zuid- pool-expeditie. De expeditie bedoelt zeide Peary „de sterren- en strepen- banier te doen meedingen in den prach- tigen en mannelijken internationalen wedstrijd om de Zuidpool, welke wed strijd gevoerd wordt met onze Britsche neven, de voortreffelijkste mededingers ter wereld". Men mag het, na deze publieke ver klaring van Peary wel voor zeker hou den, dat de Amerikaansche Zuidpool expeditie er komt. Peary zelf zal niet van de partij zijn. Maar het schijnt al vast te staan, dat de reis wordt ondernomen met Peary's oude Poolschip, de „Rooseyelt", en dat prof. Mac Millan en kapitein Bartlett de laatste, de gezagvoerder der Roo sevelt bij Peary's jongsten tocht zullen meegaan. Een ander bekend Poolreiziger. Sver- drup, gaat dezen zomer naar hetNoorden. Hij gaat de Eskimo's zoeken, en zoo mogelijk halen, die, naar het heette, met Cook naar de Noordpool waren geweest. Cook moet thans te Bermuda door een vriend ontmoet zijn. In een gesprek met hem moet Cook gezegd hebben, dat hij spoedig naar New-York zou terugkeeren om de Noordpool-verwar- ring uit de wereld te helpen. De correspondent van de Temps te Tandzjer meldt aan zijn blad, dat Ben Abdallah, aan wien opgedragen was aan sultan Moelai Hafid de teksten te brengen van de overeenkomsten, die El Mokri met de Fransche regeering gesloten heeft, niet minder dan vijf dagen gebruikt heeft om van Tandzjer naar Larasj te gaan. In de omgeving dier stad heeft hij zich vervolgens vier dagen opgehouden. Wanneer, vraagt men zich af, kan hij te Fes verwacht worden, als hij zijn reis zoo langzaam blijft voortzetten. De openbare meening ziet in het gedrag van dezen afgezant een nieuw bewijs voor de slechte ge zindheid van Moelai Hafid. Bovendien wordt uit Fes gemeld, dat de sultan onhandelbaarder is dan ooit. De Fran sche militaire zending verkeert in een moeilijken toestand. In het Zuiden moet de opwinding toenemen. Over de kwestie van verscherpt toe zicht ter voorkoming van houtdiefstal len aan boord van Rijnschepen meldt de Duisburgsche correspondent van de Köln. Ztg.„Het is een feit, hetwelk niet weg te redeneeren is, dat de hout zendingen, die in Nederland uit zee schepen in Rijnschepen overgeladen worden, bij de ontvangst in onze Rijn havens zeer dikwijls groote te korten aanwijzen. Men neemt aan, dat het hout dat bij de ontvangst van de lading in vergelijk met de specificatie van het zeecognossement, ontbreekt, bij de reis op den Rijn wegraakt, en van zekere zijde is de gegronde verdenking uitge sproken, dat de roof waarschijnlijk slechts op sommige Rijnschepen ge pleegd wordt, die ontdekt moeten wor den. Tot dat doel heeft het Centrale verbond van vereenigingen van Duit- sche belanghebbenden bij den houthan del (te Dusseldorp zetelende) strengere maatregelen van toezicht voorbereid. Zij bestaan voornamelijk hierin, dat elk ontvanger van een lading hout met een te kort aan het centrale verbond een mededeeling doet, die den naam van het schip en van den kapitein met op gave van het ontbrekende getal of den aard van het tekort bevat. Het lijkt gewenscht dit laatste op te geven, omdat bij gewaarborgd getal de stammen door gezaagd worden, zoodat het aantal het zelfde blijft, terwijl de lengte, voor welke geen waarborg verschaft wordt, verkort is. Het centrale verbond zal deze mede- deelingen inzameleu en elke maand aan zijne afdeelingen bekend maken. Het is te hopen, dat deze maatregel aan de bedroevende voortdurende berooving van de lading zoo spoedig mogelijk een einde zal maken". Naar de Matin uit Weenen verneemt is daar uit Saloniki en Weenen bericht gekomen, dat Maandag Abdoel Hamid, de gewezen sultan van Turkije, zich in een vlaag van waanzin met een halsdoek wilde worgen. Een bediende, die het hem belette, beet hij een stuk vinger af. Men deed ten slotte den zinnelooze een dwangbuis aan. Volgens een Berlijnsch blad hebben de inwoners van Neurenburg een duren eed gezworen, nooit meer koek of worst aan den Araerikaanschen consul daar te verkoopen. De consul had nl. in een rapport aan zijn regeering gezegd, dat de Neurenburgers meer dan de helft van hun inkomen aan eten en drinken besteden. De Duitsch-Amerikaansche Vereeniging protesteerde bij de Ameri- rikaansche regeering. Deze vroeg den consul om inlichtingen, en nu zorgen de Neurenburgers zelf voor de straf. Uit Buenos-Ayres wordt aan den Osservatore Romano gemeld, dat de regeering der Argentijnsche republiek een kruisbeeld ten geschenke zal geven voor de groote vergaderzaal van het Vredespaleis. Het denkbeeld daartoe is uitgegaan van de Vereeniging Pro Pace (Voor den Vrede), die haar zetel heeft te Buenos-Ayres. Het kruisbeeld zal een getrouwe nabootsing aijn van dat, hetwelk werd opgericht op een der hoogste toppen van de Cordilleras de los Andes als gedachtenis aan het tus schen Argentinië en Chili gesloten vredesverdrag. Bij besluit van den pre sident der Argentijnsche republiek, het welk we in de Osservatore letterlijk vermeld vinden, is voor dit doel aan de genoemde vereeniging de som van 6000 pesos of 15,000 gulden geschonken. Te Frankfort a.d. M. heeft een 47- jarig koopman den inhoud van den zak aan een Duitsche pijp (het bolletje onderaan de pijp, waarin het vocht sa menloopt) leeggedronken. Kort nadat hij in het ziekenhuis was gebracht, is hij aan nicotine-vergiftiging bezweken. Uit Romont, in Zwitserland, wordt gemeld, dat het hof van assizen in het kanton Freiburg Jules Maillard, een boer uit Vuarmarens, ter dood heeft veroordeeld, die zijne eerste en zijne tweede vrouw, onderscheidelijk in 1903 en 1909, met rattenkruit vergeven had. Maillard heeft zijn misdrijf gepleegd, terwijl de twee vrouwen, beiden van hun vierde kind, op het kraambed lagen. Een jonge dienstbode, die van mede plichtigheid was beschuldigd, is vrij gesproken. Volgens de jongste opgaven zou het geheele aantal slachtoffers van de aard beving van 28 December 1908 in Italië 77,283 bedragen hebben. Dat cijfer is veel lager dan in de eerste dagen na de ramp werd gemeld. Ten gevolge van overstrooming is er te West Wy'am bij Newcastle aan den oever der Tyne een aardschuiving ge weest, waardoor drie huizen instortten en drie vrouwen werden gedood. BINNENLAND. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaar bankboekjes, uitgegeven in de maand Februari, en waarop de rente over het af- geloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en ren tebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Poste rijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvang. Men wil te Tilburg een standbeeld voor wijlen Koning Willem II oprichten. Het tentoonstellingscomité „Stad Til burg" heeft in zijn jongste vergadering daartoe het initiatief genomen en reeds een bedrag uit de winsten der tentoon stelling in reserve gehouden. Aan Je Res.bode schrijft men als historisch uit het Westland Op een onzer dorpen staat een po litieman in rustige rust het oog houdend op de vier wegen die zich daar kruisen. De decoratie bestaat uit eenige manne lijke personen, die of^een werk hebben of een haar in de kalk hebben gevonden en er daarom vies van zijn geworden. Plots verschijnt een hondenkar op de vlakte. Politieman in actie. Zijn scherp ziend speurdersoog heeft reeds in de verte ontdekt dat de honden niet van een muilkorf zijn voorzien. Er wordt halt gecommandeerd en de lorreman op zijn misdrijf gewezen. Naam en woonplaats opgegeven. Lorrenman heeft een heele redeneering. Hij handelt in galanterieën en manufacturen door 't Westland, woont sinds eenige dagen in de gemeente, heeft nog verzuimd hiervan opgave te doen, zal volgende week zich van dien plicht kwijten enz., maar vergeet nog altijd zijn naam te melden. Vraagt ten slotte waarvoor hij eigenlijk wordt aangehouden. Zijn joggie heeft intusschen vliegensvlug, terwijl papa babbelt, de muilkorven uit de kar gehaald en den honden voorgedaan. Politieman wijst nu op de honden, die echter behoorlijk gekorfd zijn. Tableau. Lorreman en Politieman af. Te Princenhage is gearresteerd J. V., wissellooper bij een kassier te Breda, die gepoogd moet hebben zijn vrouw te vergiftigen door haar drank te doen gebruiken, waarin strychnine gemengd was. De vrouw proefde, maar vond er een vreemden smaak aan, waarom zij het vocht uitspuwde en daarmede haar leven redde. Aan de gehouden verkiezing van 3 leden van het hoofdbestuur der Maat schappij tot nut van 't algemeen heb ben 78 departementen deelgenomen, samen uitbrengende 302 stemmen. Gekozen zijn resp. met 287, 272 en 294 stemmen de heeren mr. F. Kra nenburg te Amsterdam, mr. J. L. F. Böhtlingk te Rotterdam en J. IJzerman te Amsterdamde laatste optredende met Maart 1910. De gekozenen hebben hun benoeming aangenomen. Op Walcheren is onder de broodbak kers een concurrentiestrijd uitgebroken, die tengevolge heeft gehad de boycot van een paar leveranciers. Een comité, waarbij de meeste bak- bers uit Middelburg, Vlissingen en Souburg aangesloten zijn, heeft eenige weken geleden aan de leveranciers van bloem, gist en andere benoodigdheden een brief gericht, waarin verzocht werd, niet meer te leveren aan twee bakkers te Middelburg, die volgens het comité minder eerlijke concurrenten zijn. De firma's die aan bedoelde personen ble ven leveren, zouden door de aangeslo tenen geboycot worden. Twee firma's, die aan den gestelden eisch niet wilden voldoen, ontvangen thans van de vereenigde bakkers geen bestellingen meer. Twee Duitsche Rijnschippers brach ten Dinsdagavond omstreeks elf uur een bezoek aan de Zandstraat te Rotterdam en waren weldra in gesprek met een vrouw van verdachte zeden. Agenten van politie waarschuwden hen en gaven hun den raad van zoo spoedig mogelijk de Zandstraatbuurt te verlaten. De schippers sloegen dezen raad in den wind, volgden de vrouw, die hen door allerlei straatjes voerde en bracht in een gezelschap, vermoedelijk in deScha- vensteeg. Nog geen half uur was er verloopen sedert het oogenblik dat zij door de agenten gewaarschuwd waren, of de schippers kwamen bij de politie terug met de mededeeling, dat men uit hun portefeuilles een bedrag van 200 mark aan bankpapier had gestolen. Waar dit geschiedde, konden zij wegens on bekendheid met de buurt niet opgeven. Men schrijft aan de N. R. Ct: Dat onze handel in rundvee met het buitenland het vorige jaar bijzonder levendig is geweest, bewijzen de hooge cijfers van uitvoer, die iedere halve maand door ons ministerie van finan ciën worden gepubliceerd. Volgens onze inlichtingen zijn in het afgeloopen jaar alleen langs de Belgische grens uit ons land verzonden 83,778 stieren, ossen, koeien en vaarzen en 24,806 hokkelin- gen en kalveren, tezamen 108,584 stuks. In 1908 gingen volgens de Nederland- sche statistiek uit ons land over de Belgische grens 69,441 stuks slachtvee en 20,556 stuks melk- en fokvee, teza men 89,997 stuks. In 1907 bedroeg onze uitvoer langs België 45,872 stuks slacht vee en 18,481 stuks fokvee, tezamen 64,353 stuks. Onze uitvoer is in twee jaren dus verbazend vooruitgegaan. Dit komt omdat in de 2 laatste jaren voor Fransche en voor Italiaansche rekening groote hoeveelheden runderen in ons land zijn opgekocht, die via België naar hare bestemming trokken. Nog nooit, zoo meldt een veehandelaar, zijn er zooveel runderen uit ons land naar Frankrijk gegaan als in 1909. Ook Italië was een goede afnemer. Spanje kocht in ons land een groot aantal melkkoeien. Door twee agenten-wielrijders in bur- gerkleeding te Amsterdam is een man gearresteerd, die door hen op de Prin sengracht aldaar op heeterdaad betrapt werd, toen hij een deur, toegang gevend tot een huis aan de Leliegracht, open brak. Op den aangehoudene worden gevonden een partij loopers, valsche sleutels en verschillende andere inbre kerswerktuigen. Handel in vrouwen en meisjes. Bij dienstorder is aan het treinper soneel der Staatsspoor opgedragen, in dien bijzondere feiten of aanwijzingeu te dezer zake bekend worden, hiervan direct kennis te geven aan den sta tionschef van het eerste station, voor de trein stopt. De stationschef geeft dan hiervan per spoedtelegrain kennis aan den directeur van het Rijksbureau te Amsterdam en aan de directie te Utrecht. Uit Rotterdam wordt geschreven: Drie kooplieden, hier ter stede woon achtig, zijn Donderdagavond in den trein tusschen Dordrecht en hier de dupe geworden van het te groote ver trouwen, dat zij stelden in een clubje, waarmede zij in dien trein kennis maak ten. Dit clubje, uitsluitend uit kwartjes vinders bestaande, won van henbedragen van f 17, f25 en f40, en maakte zich daarmede bij aankomst aan het station Beurs alhier ijlings uit de voeten. Te Middelburg heeft de politie een onderzoek ingesteld naar de herkomst van Engelsche postalorders, bestemd voor verschillende bookmakerskantoren, die in 't bezit zijn gevonden van een hunner bedienden. Deze beweert die stukken ontvangen te hebben van een anderen bookmaker, met verzoek ze te verzilveren. Daarvoor is hij naar Neuzen geweest, maar heeft ze niet kunnen wisselen. Hoe destukken in 't bezit zijn gekomen van den book maker, die intusschen verdwenen is, is een raadsel. Of zij gestolen zijn door bedienden van de betrokken personen of wel postambtenaren in de zaak be trokken zijn, ligt nog in 't duister. In het bekende voor de rechtbank te Dordrecht gevoerde geding der Boe ren voormannen tegen den heer H. Nij- land tot afgifte van een groot deel der voorwerpen behoorend tot het Zuid- Afrikaansch Museum is volgens de Dordr. Ct. gisteren Damens gedaagde o.a. g concludeerd Dat, althans de boerenvoormannen Engelsche of Britsche onderdanen, al thans vreemdelingen zijn, en derhalve gehouden om ten verzoeken van ge daagde, alvorens deze eenige weren van Odzo geheele uitvoer lang de Belgi sche grens bedroeg 108,584 runderen, onze invoer in België bedroeg 69,942 runderen, waaruit blijkt, dat naar Frank rijk en andere landen gingen 38,642 runderen. Tn 1908 bedroeg die uitvoer 25,049 runderen en in 1907 9073 run deren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 5