een consortium hem wilde benoemen op een directeursnost aan een nieuwe fabriek. De vermiste is een man van vijf en veertig jaar. Men vreest dat hij in een oogenblik van moedeloosheid de hand aan zich zelf geslagen heeft. Uit Palma (Majorca) werd Vrijdag ge meld: Het transatlantische stoomschip Gênéral Chanzy, van Marseille, is op de noordkust met man en muis vergaan. Slechts een passagier is gered. De Général Chanzy had 87 passagiers en een bemanning van 47 koppen aan boord. Het schip was Woensdag van Marseille naar Algiers vertrokken. Ten gevolge van een zwarenatorm, die van nacht woedde, heeft de Général Chanzy den doorgang tusschen Majorca en Mi norca gemist en is in volle vaart op de rotsch geloopen. De geredde passagier is Marcel Rodel, douane-beambte. Voor het meerendeel waren de reizi gers ambtenaren, officieren en kolonis ten. De Général Chanzy had 222 postzak ken met aangeteekende brieven en post pakketten aan boord. Het bericht van de ramp heeft een diepe ontroering veroorzaakt. De overheid van Minorca heeft hulp naar de plaats des onheils gezonden. Een later bericht meldt De oorzaken van de schrikkelijke schipbreuk van de Général Chanzyzyn nog maar vaag bekend. In het laatste telegram van den Franschen consul te Palma op Majorca wordt gezegd, dat waarschijnlijk het springen van den stoomketel de oorzaak is. Zoo de over blijfselen van het schip den mannen van het vak geen nadere aanwijzingen verschaffen, zal men wel altijd bij deze vage gissing moeten blijven. Deeenige geredde, de jonge douane ambtenaar Marcel Baudez, heeft zich niet goed rekenschap kunnen geven van hetgeen er voorviel. Marcel Baudez, is in den nacht van Woensdag op Donderdag toen de stran ding plaats had op de kust geworpen en daar bewusteloos blijven liggen tot den volgenden ochtend, toen de zonne warmte hem tot het bewustzijn terug bracht. Den ganschen dag heeft hij gedoold om menschen te vinden en eerst Vrijdag is hij te Ciudadela geko men, waar hij den Franschen consul van het schrikkelijk ongeval op de hoogte heeft gebracht. Onmiddellijk zijn toen vele menschen naar de plaats van het onheil getrokken. De zee lever de er neg een ontzettenden aanblik. Van alles zag men op de golven rond drijven, ook vele lijkeu. Maar de over heid verbood pogingen aan te wenden, deze aan land te brengen. De zee was nog zoo woest, dat men aan de rotsige kust nieuwe onheilen vreesde. Een kleine drie weken geleden was er, ongeveer op dezelfde plaats, een Fransch zeilschip gestrand, waar drie opvarenden bij om kwamen. De ramp der Général Chanzy heeft op de Balearen diepen indruk gemaakt. Het telegram, dat de Fransche consul te Ciudadela aan de Compagnie générale transatlantique gezonden heeft om de maatschappij nader omtrent het vorgaan van het schip in te lichten, luidde: Het stoomschip is in kleine stukken geslagende geheele beman ning is omgekomenslechts de passagier Baudez is gered. Er bestaat nog een zeer geringe kans, dat er behalve de douane-beambte Bau dez nog enkele menschen gered zijn, die op wrakstukken van het schip mis schien hier of daar aan de kust aange dreven zijn. De kust wordt afgezocht. Ook zijn torpedobooten uitgezonden om de in zee drijvende lijken op te visschen. Een ander te Parijs ontvangen tele gram meldt, dat de beide handen van Baudez afgezet moeten worden. Men veronderstelt, dat ze bevroren geweest zijn. De omgekomen bemanning van de Chanzy laat te Marseille 14 weduwen en 102 weezen achter. Verscheidene kapiteins, die daar in de buurt op zee waren, toen de storm raasde, waarin de Général-Chanzy is ondergegaan, verklaren, zoo'n orkaan zelden of nooit te hebben bijgewoond. Men vreest dat er weinig lijken her kend zullen worden, daar de storm deze tegen de rotsen slaat, waardoor ze hevig verminkt worden. I*laa(«sel(|k ilieuws. Heulden, 16 Febr. De N.-Brab. Maatsch. v. Landbouw, afd. Heusden, vergaderde Maandag in het hotel ,,'t Wapen van Amsterdam" tot het doen van rekening over dejaren 1906'09, waarbij de inkomsten waren f 309.20, de uitgaven f 134.39, met een voordeelig saldo van f 174.81. De verkiezing van een nieuw bestuur werd verdaagd tot eene in de eerste helft der maand Maart te houden vergadering, als wanneer het geheele bestuur collectief zou aftreden en een nieuw bestuur zou worden gekozen, dat dan volgens rooster zal aftreden. De vergadering, ingenomen met het voor deelig saldo, dat in kas is, meende dat nu de tijd gekomen is om met kracht propa ganda te maken, ter verkrijging van nieuwe leden. Het ledental kan en moet aanmerkelijk worden uitgebreid en dat zal des te ge makkelijker gaan, wanneer de landbouwers begrijpen welke voordeelen een lidmaatschap aanbiedt, bij te houden tentoonstellingen, waarvan er dezen zomer ook eene te Waal wijk zal gehouden worden. Op dit gebied zal dan propaganda worden gemaakt en we hopen met goed gevolg. Maandagavond trad Mr. Van der Hoek uit Rotterdam, als vertegenwoordiger van de „Centrale Landbouw-onderlinge alhier op in hotel „Wapen van Amsterdam, om te spreken over de beteekenis van het Ar beidscontract voor de Landbouwers. Op aangename en gemakkelijk volgbare wijze behandelde spreker het onderwerp. Op de vraagIs er risico voor ongevallen bij den landbouw? deelde hij o.m. mede dat het „Nieuws van den Dag" zelf had nagegaan, dat in zijn orgaan alleen in 1906 circa 100 ongevallen met doodelijk verloop zich hadden voorgedaan. De reeds bestaande Tuinbouw-Ongevallen- verzekering had in 3 maanden 3 dooden en 21 kleine ongevallen. De Belgische Ongevallen-verzekering (al waar verzekering verplichtend is) gaf aan, dat op één jaar bij 8900 landbouwers niet minder voorkwamen dan 44 blijvend on- geschikten, 17 overleder.en en 2200 ziekte ongevallen. Alles dus redenen genoeg om het nut te erkennen eene ziekte-verzekering. Wij zullen verder hier en daar een greep doen uit alleB wat ten gehoore werd ge bracht. Onze ruimte gedoogt niet om den geachten spreker op den voet te blijven volgen. Waartoe is men thans verplicht? Men is verplicht een boerenknecht, voor een jaar of een half jaar gehuurd, bij ziekte 2 3 weken uit te betalen en zoo hij in wonend is gedurende 6 weken. Indien op 1 Juli de „Onderlinge tot stand komt, kan de werkgever zich bij haar voor alles verzekeren, ook tegen ongelukken met doodelijken afloop, hetgeen anders in sommige gevallen van f 3000 tot f 4000 zou kunnen beloopen. Spreker doet uitkomen dat „de Onder linge" veel voordeeliger kan werken, dan de rijksverzekering, alwaar het ambtenaren corps een zeer belangrijk deel der uitgaven tot zich neemt. De „Onderlinge" wordt plaatselijk gratis bestuurd en elk der deelhebbers is de con troleur van hem die misbruik zou willen maken. Alles wordt provinciaal geregeld. Elke provincie zendt haar afgevaaidigde die samen de centrale commissie vormen. Ongevallen die minder dan 10 dagen on geschiktheid gaven, worden niet vergoed; maar boven de 10 dagen wordt ook van af den eersten dag alles geregeld en 70 pet. van het dagloon uitbetaald; alles te rege len als bij verzekering voor de nijverheid. Het toetreden tot de maatschappij komt op f 0.60, f 1.50 of f 3 te staan, naar gelang van de arbeidskrachten die men heeftdit tot gemoetkoming in administratie-kosten. De bijdrage voor de leden wordt geschat op f 15 voor elke f 1000 arbeidskrachten per jaar. Inmiddels was de heer Geluk, vertegen woordiger van „Het Roode Kruis" onge vallen-verzekering tegen vaste premie, ter vergadering gekomen en verkreeg het woord om enkele zaken te wêerleggen. Het debat ging in zeer vriendelijken toon doch spreker liet goed uitkomen dat zijne Maatschappij te préféreeren was. Zij toch verzekerd niet na 10 dagen, doch van af het oogenblik. Zij vroeg geen f 15 per duizend, maar circa 10 pet. minder. Mr. v. d. Hoek trachtte veel van het ge sprokene te ontzenuwen; waarna nog de heer Geluk even het woord verkreeg en liet uitkomen dat 5 millioen, die zooals de centrale zegt reeds verzekerd te hebben, nog slechts bitter weinig beteekent, bij de over het geheele jaar geraamde arbeids krachten bij den landbouw, geschat op 150 millioen en van de 185,000 landbouwers hier te lande. Beide sprekers werden dapper toegejuicht en de meening bij het publiek was, toen de beide heeren ten 8 ure met de tram vertrokken, dat de landbouwers vermoede lijk noch het een noch het ander zullen doen, zoolang de verzekering niet van re- geeringswege verplichtend zal gesteld zijn. Velen onzer lezers zal het onbekend zijn, dat in België nog 2 plaatsen zijn die Heusden heeten. Zooeven gewerd ons een schrijven uit Brussel, dat blijkens de post stempels eerst te Heusden in Belgisch Lim burg, daarna te Heusden in Vlaanderen was geweest, alvorens het alhier arriveerde. Het oponthoud was slechts één dag. Werkendam. Zaterdag a.s. zal er weder een nieuwe vrije stemming ge houden worden voor een notabel der Ned. Herv. Kerk, omdat Zaterdag 1.1. niemand de meerderheid had verkregen. De heeren J. van Zorge en P. C. Schaddelee, vereenig- den respectievelijk 12 en 10 stemmen op zich, terwijl de overige stemmen over ver schillende personen waren verdeeld. Cieertriiideiiberg;. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1909, 1151 mannen en 1125 vrouwen, samen 2276. Er zijn vertrokken 226 m. en 234 vr. en oAerleden 16 m. en 13 vr. Alzoo in 't ge heel 242 m. en 247 vr. Er zijn dus 20 m. en 23 vr., is 43 personen meer vertrokken dan ingekomen. De bevolking bedroeg dus op 1 Januari 1910, 2233 personen. Deze vermindering is hoofdzakelijk toe te schrijven aan't vertrek van het garnizoen naar Harderwijk. Vrijdagavond is alhier zekere A. W., weduwe van C. de J., heimelijk vertrokken, hare kinderen onverzorgd achterlatende en is tot heden nog niet teruggekomen. Op sporingen naar hare tegenwoordige verblijf plaats zijn tot heden vruchteloos gebleven. Maandag is alhier per rijtuig naar Breda overgebracht een zekere A. B., be schuldigd van onzedelijke handelingen, door hem gepleegd. Qorinehem. Op de Zaterdag gehou den paardenmarkt waren 262 stuks aan gevoerd. Men besteedde de volgende prijzen luxe paarden f 600 k f 770, werkpaarden f 250 f 350, twee-jarige paarden f 200 k f 310, drie-jarige f 'iöO k f 350, veulens f 100 a f 190, hitten t 50 ét f 200. De han del was zeer vlug. 's-Hertogenbo§cli. Bij de alhier gehouden voorjaarskeuringen van dekhengs ten waren voorgebracht 31 hengsten, waar van 8 werden afgekeurd, 2 uitgesteld en goedgekeurd de volgende 21 Brax, van den heer L. van den Bosch, Nuland. Pharo, van mej. wed. W. Schepers, Beers. Sultan, van den heer H. Knijpers, Sint Oedenrode. Factotum, van den heer L. Vermeulen, Nuland. Leon Beige II. van den heer W. Ver meulen, Nuland. Naturel de Melleraont, van den heer P. J. G. Aarts, Bergeik. Kreon, van den beer A. Hoeven, Moer gestel. Saturne, van den heer W. van den Lan- genberg, Esch. Favori de Valmont, van mej. wed. J. Timmermans, Moergestel. Cambersi de Dansonspenne, van den heer H. C. Meeiis, Zevenb. Hoek. Due de Mol, van den heer F. Putters, 's-Bosch. Spiron de Thinséon, van denzelfde. Pacha, van den heer D. Raaymakers, Steenbergen. Ecuyer, van 't Fonds ter bevordering der paardenfokkerij in Nederland, Amsterdam. Harras II, van den heer P. L. Honcoop, Heusden. Rudolph ex Jacobus, van de Vereeniging tot verbetering van 't Paardenras in de Langstraat e. o. Raamsdonk. Gerhart, van de Vereeniging alsvoor te Klundert e. o. „Niervaart", Klundert. Bruine hengst, van den heer P. O. Peters, Leer. York, van den heer C. Sneep Dz., Fijnaart. Guust, van den heer D. Bolt, Groningen. Elegant, van den heer Heuff Cellendonk, Avezaath. Land van Altena. Een gemeente aan zelfkant van N.-Brabant. Torenuurwerk op hol. Man, belast met onderhoud geen tijd tot onderzoek; zal dat n& al het ander werk doen. 's Avonds 10 uur. Alles neigt ter ruste behalve twee mannen, met lantaarn gewa pend, die toren beklimmen en bij uurwerk komen. Nachtelijk wandelaar ziet licht op toren. Herinnert zich aldaar eenigen tijd geleden vuurwerk is afgestoken. Mogelijk vonk blij ven smeulen die pas nu brand veroorzaakt. Brand gealarmeerd I Gemeente-opzichter met autoriteiten beraadslagen. Werd een lantaarn opgestoken en met forschen stap naar plaats des onheils. Opperbrandmeester voorop, daarna an dere hoogwaardigheidsbekleeders, voorzich tig den trap op, hooren in verbeelding de vlammen reeds knetteren. Stadsbode komt met emmer water aansjouwen. Uurwerk- kast geopend, gulp water uit brandemmer op uurwerkmakers, die in werk verdiept van nadering niets bemerkt hadden. Een vloek of iets dergelijks van onwillig gedoopten en wedervraag „is hier dan geen brand?" ieder zegt het toch! Boosheid eenerzijds, geruststelling ander zijds, allen dalen eendrachtig en brand laat nog op zich wachten. Nieuwkuik.- Benoemd tot ontvanger dezer gemeente, in plaats van P. van Baal, de heer J. van den Brand Jz. alhier. Raamsdonk veer. Bij onder- handsche aanbesteding is aan den heer Leenhouwers te Zevenbergschehoek, voor f 6785 de bouwing gegund van een heeren huis voor rekening van den heer J. van Dongen, torman-rector te Geertruidenberg. Gedurende het jaar 1909 werden door B, en W. dezer gemeente niet minder dan 87 vergunningen verleend tot het ge heel of gedeeltelijk vernieuwen van eene woning. Sleeuwfjk. Op Woensdag 2 Maart a.s., zullen te Waalwijk voor de Nat. Mi litie worden ingelijfd de lotelingen J. van Drunen, C. Visser, J. Stam en G. Bras. Veen. Binnen enkele dagen zal de aanbesteding plaats hebben voor een repe- titielocaal van het fanfarecorps „Wilhel- mina." Het doel is een gedeelte van de tabaksfabriek van den heer J. hiervan in gebruik te nemen, en laat het zich aanzien dat het corps een zeer geschikt lokaal in bezit zal krijgen. Zaltij ommeL Donderdag j.l. hield de heer Kors uit de Bilt zijn gewonen cursusavond over fruitteelt, dito aal evenwel opgeluisterd door lichtbeelden. Het bestuur der Tuin bouw vereeniging „Ons Belang" meelde dat deze avond belangrijk genoeg zou zijn om ook hare donateurs hiermede in kennis te stellen. Verschillende hunner hebben hiervan met genoegen gebruik ge maakt. Allereerst werd een vergelijking gemaakt tusschen den tuinbouw van voor ongeveer 20 jaar en thans. Waar in dien tijd iemand, die van de tuinbouwschool kwam, zoo ongeveer voor wondermensch werd gehouden, is er tegenwoordig geluk kig haast geen enkele streek, waar niet een of meer cursussen op dit gebied gehouden worden. Ook de Regeering doet door het steunen dier cursussen, het oprichten van tuinbouw- en tuinbouw winterscholen enz. al het mogelijke om dezen tak tot bloei te brengen. Alles wijst dus op zeer grooten vooruitgang. Op aanschouwelijke wijze werd nu door lichtbeelden het geheele tuinbouwbedrijf, met al den aankleve weergegeven en tal van nuttige wenken, waardig om in de praktijk zelf toe te passen, kregen we te hooren. Een dankbaar en welvoldaan gehoor gaf daarvan op ondubbelzinnige wijze blijk. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: De aanvoer van vee op de markten be gint iets toe te nemen. De handel in rund vee was vlugger dan voorheen, echter zonder dat er hoogere prijzen werden besteed. Belgische kooplieden kochten wat kalfvee. Naar vet vee blijft veel vraag en de han del daarin laat niets te wenschen over. Vette en nuchtere kalveren waren hooger in prijs. Met vette varkens blijft het goed gaan, evenals met dragende en biggen. Met de schapen ging het weer minder goed, omdat de Engelsche markt lagere prijzen noteerde. In paarden was flinke handel met hooge prijzen. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 70 k 71 ct., 2de kwaliteit 50&60 ct., vette kalveren 60 a 61 ct., vette var kens 59 60 ct., voor Engeland, 58 k 59, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 140 k f 220, neurende f 105 k f 225, guste f 130 k f 180, pinken f 40 f 67, kalveren f 13 f22, biggen f 8 k f 11, drachtige zeugen f 50 k f 67,50 drachtige gelten f 42 a f 52, schot telingen f 20 k f 30, schapen f 12 k f 20, vette lammeren i 10 f 16, luxe-paarden f 500 k f 650, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 k f 455, 2e kwaliteit f 200 k f 320, twee-en-een-halfjarige f 170 k f 255,ander- halfjarige f k f per stuk. Verslag van de Gemeenteraadsvergadering van Meeuwen, gehouden op 10 Febr. 1910. Voorzitter de heer J. Oerlemans. Secretaris de heer J. L. Sprong. Tegenwoordig de heeren Am. Straver, D. van Buuren, A. van Koyck, G. Boom en A. L. de Graaff. Afwezig de heer C. Vos. Eene vacature. 1. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. 2. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken a. Besluit van Gedeputeerde Staten, hou dende goedkeuring der gemeenschappelijke regeling tot aanstelling van een veearts. b. Id. tot goedkeuring van een besluit van den raad dezer gemeente tot af- en overschrijving. c. Missive van den Commissaris der Ko ningin dat tot voorzitter der Gezondheids commissie gezeteld te Heusden, is bénoemd de heer H. Prinsen te Hedikhuizen. d. I'roces-verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat de boeken en kas in goede orde zijn be vonden. 3. Aan de orde a. Voordracht van 2 personen tot benoe ming van een lid in het College van Zetters ter vervulling van de vacature, opengevallen door de ontslagname van den heer J. L. Sprong te Meeuwen. Met algemeene stemmen wordt besloten op die voordracht te plaatsen1. K. de Joode; 2. J. Hagoort. b. Benoeming van een klokopwinder te Meeuwen. De Voorzitter deelt mede dat in die betrekking zal moeten worden voor zien, aangezien de tegenwoordige functio naris reeds de andere maand de gemeente zal verlaten. Besloten wordt aan dezen eervol onslag te verleenen en te benoemen A. Pruissen te Meeuwen. c. Benoeming commissiën tot wering van schoolverzuim. Blijkens mededeeling van den Voorzitter moeten de leden dier com missiën zoowel te Meeuwen als te Babiloniën- broek periodiek aftreden. De aftredenden worden allen herbenoe d. d. Nota van aanmerkingen van Gedep. Staten gevallen op de begrooting voor het dienstjaar 1910. Na eenige discussie wordt besloten de begrooting te wijzigen e. Adres van een ingezetene tot teruggave van hoofdelijken omslag op grond aange slagene reeds gedurende 7 maanden uit de gemeente afwezig is. Besloten wordt op het verzoek gunstig te beschikken. f. Besloten wordt tot verpachting van het grasgewas langs de wegen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. neehtzaken. Kantongerecht Heusden. Uitspraak van Strafz. dd. 10 Febr. Openbare dronkenschap: A. J. v. H. te Herpt, f 3 subs. 2 d., A. K. te Wou- drichem en J. W. R. te de Werken, beiden f 5 subs. 3 d., J. C. B. teWou- drichem, f 15 subs. 3 d.; M. V. te de Werken, A. A. v. D., G. d. W., W. v. d. P. en S. P. allen te Dussen, elk f3 subs. 3 d., J. v. G. te Dussen, f 10 subs. 3 d. Overtr. rijwiel-reglement: A. K. en H. H. beiden te Wijk, J. v. B. te Heu- kelum, J. v. d. S. te de Werken, G. O. te Peursum, F. v. d. K. te Almkerk, J. v. d. W. te Dussen, A. N. K. te Sieeuwijk en E. L. te Almkerk, allen f 3 subs. 3 d. In staat van dronkenschap de orde verstoren: J. S. te Woudrichem, f 5 subs. 5 d. Vee laten loopen- op eens anders grond: J. I. te de Werken, f 2 subs. 2 d. Overtr. leerplichtwet: G. V. te Aal burg, f 2 subs. 2 d. Overtr. prov. reglement: A. H. v. d. D. te 's-Bosch, f 2 subs. 2 d., A. v. d. P. te Dussen, f 3 subs. 3 d. Overtr. van het rivier-reglement: C. v. B. te Werkendam, f 10 en f 15 subs. 5 en 10 d. Overtr. Zondagwet: A. H. v. d. D. en G. v. d. D. beiden te 's-Bosch, elk f 5 subs. 2 d. Overtr. jachtdelict: M. v. d. S. te Meeuwen, f 8 subs. 4 d., P. V. en P. S. beiden te Herpt, elk f 10 subs. 4 d., A. P. te idem, vrijgesproken. Overtr. vischdelict: K. K. te Heus den, f 2 subs. 2 d. Overtr. hinderwet: J. H. J. K. te Elshout, f 10 subs. 10 d. Loopen over eens anders grondG. V. te Veen, f 5 subs. 2 weken tucht school. Kantongerecht Waalwijk. Uitspraken van 3 Febr. 1910. Jachtdelict: B v. E. te Vlijmen, 2 X f 10 of 2 X 4 d-H. IJ. te Kaatsheuvel, 2 X f20 of 2 X 6 d, A. K., te id. f20 of 6 d., A. S. en J. R. v. H., beiden te Tilburg, ieder f 20 of 1 d. Overtr. gem. verordening: H. M. te Baardwijk, J. W. Cz. te Sprang, J. C. v. d. A. te Kaatsheuvel, ieder f 1 of 1 d. Overtr. spoorw. regl.M. v. d. B. te Waalwijk, f 1 of 1 d. Overtr. veldpol.: J. v. U., A. v. V., beiden te Sprang, ieder f 1 of 1 d., M. W. en W. H. te Vrijhoeve-Cappel, ieder f 2 of 1 d., H. v. Z. te Sprang, vrijge sproken. Overtr. prov. regl.D. v. D. te Sprang en L B. te Waalwijk, ieder fl of 1 d. In dronkenschap de orde verstoren: J. J. J. L te Besoijen, f 6 of 3 d. Dronkenschap: C. V. te Waalwijk f3 of 2 d., D. P. A. v. D. te Waspik, f 2 of 2 d., L. V. te Drunen (herh.) 3 d. h. Burengerucht: H. Th. C. M. te Waal wijk, L. V. te Drunen, elk f 5 of 3d., A. v. d. Z., Ma. L., Ca N. en Ca. M., allen te Kaatsheuvel, ieder f 1 of 1 d. H. J. d. G., P. A. d. B en P. v. B., allen te Waalwijk, ieder f 2 of 2 d., M. W. v. R. te id. f 2 of 1 week tuchtschool. Overtr. ijkwet: Eth. S. en J. H. v. d. H. te Waspik, ieder f 1 of 1 d. Overtr. motor- en rijwielregl.M. K. te Vlijmen en G. A. T. te Kaatsheuvel, ieder f1 of l d. Overtr. pol. verord.J. v. D. te Ca- pelle eu J. P. F. S. te Kaatsheuvel, ieder f 1 of 1 d. Overtr. DrankwetM. v. P. te Waspik, f 1 of 1 d. StrooperijG. M. V. te Udenhout, 1 maand tuchtschool. Overtr. Leerplichtwet: Ma. Ca. v. U., Wed. A. v. K. te Kaatsheuvel, f 1 of d., Pa. D. te Vlijmen, vrijgesproken; J. v. B. te Kaatsheuvel, f 5 of 3 d., P. A C. te id f 2 of 1 d. Kerk ii ieuwi. *Sleeuwjjk. Tot ouderling in den kerkeraad der Ger. gem. alhier, is gekozen de heer G. Vos Gz. IlftEZOMPEi Raamsdonksveer, 14 Febr. 1910. In verband met een ingezonden stuk van de Hoofden en onderwijzers der openbare scholen in deze Gemeente in „De Donge- Bode" van Zaterdag jl. naar aanleiding van het door mij opgezonden verslag der opening van de Bijz. School der Ned. Her vormde Gemeente te Raamsdonk(dorp), in welk stuk de heer de Haas, Hoofd der Bijz. School alhier, persoonlijk wordt aan gevallen, meen ik aan mijn zooeven ge noemd verslag eene kleine rectificatie te moeten toevoegen. In genoemd verslag schreef ik o.m. dat de heer De Haas in een korte doch krach tige rede de Openbare School hekelde. Dit nu is niet juist. Tot mijn spijt gebruikte ik hier een woord, hetwelk niet het juiste was. Beter ware het geweest indien ik had geschreven „gaf de Heer De Haas in een korte doch krach tige rede zijn leedwezen te kennen over het heilloos drijven van een deel der on derwijzers, welke vooral onder de openbare onderwijzers worden aangetroffen." Het personeel der O. L. Scholen, wil het in hun ingezonden stuk doen voorkomen, of de O. L. Scholen in deze gemeente wer den geschandvlekt. Dit nu is zeer onjuist. Er werd door genoemden heer gesproken over die onderwijzers wier optreden door vele colega's en ouders ten strengste wordt afgekeurd. Dit zullen allen, die bij de opening te genwoordig waren, met mij volmondig bekennen. Daar geen der onderwijzers der O. L. Scholen bij de opening tegenwoordig was, begrijp ik niet, dat zij terstond zoo per soonlijk worden, het ware beter geweest eerst eens een grondig onderzoek in te stel len, alvorens geheel en al af te gaan op het verslag van den correspondent, die toch even goed falen kan als ieder ander. Heusden, van 8 tot 15 Febr. OverledenPieternella Loef, 64 j., echtg. van A. Kuijpers. Brakel, over de maand Jan. Geboren Aart, z. v. H. Klop en C. H. Ermstrang; Huibert, z. v. B. Schreu- ders en H. van WijgerdenAntonie, z. v. W. vau Dalen en H. E. van der Maas; Teunis, z. v. J. van der Linden en E. D. Grandia; Matthijs, z. v. J. Verzijl en H. Kooiman; Jielis, z. v. J. van Hemert en A. van DalenKon- negonda Geertrui, d. v. H. A. van Dalen en J. den Tek; Huibertje Jacoba, d. v. G. Klop en C. Donker; Pieternella,d. v. T. van Hemert en W. van Geloven. Overleden: Beleke Grandia, 70 j echtg. van C. Eeuwijk, eerder van G. van Wijnen. Poederoijen, over de maand Jan. Geboren: Eliza, z. v. E. van de Wer ken en H. A. Schout; Cornelis, z. v. C. Kersten en M. M. van Ooijen; Peter Eliza, z. v. C. Sprong en H. A. van Ooijen; Cornelia, d. v. G. van de Laar en A. Baks. Getrouwd: G. van Ballegooijen, 34 j. en N. van Ooijen, 23 j. Mijnheer de Redacteur! Uw correspondent voor Raamsdonk. Ktatul.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2