eene nette DIENSTBODE. 50 Caoada-Populieren, Vrijwillige Openbare Verknoping. Eene Boawansïonii, M RlMra-StaiM Huizen en Er ven, Solaris ZIJNEN BE KIER te Mei. Een HUIS, 3. Twee HUIZEN, Onze Ergelsche Heeren Reclame Fantasie Hoed „THE UNIQUE", Eduard Schmnnk, Christelijke Kweekschool Gorinchem. Openbare Verkooping te Almkerk, Openbare Verkooping Vuchfersiraat 36-38, 's-BDSCH Grameren, over de maand Jan. Ondertrouwd: J. Blanker, 36 j. en P. v. Hemert, 25 j. Geboren: Hendrik Abram, z. v P. H. v. d. Werken en C. v. Tuil; Gijs- bertje, d. v. J. v. Steenbergen en A. W. v. KriekenCornelia, z. v. S. C. v. Ilonk en W. Soer; Francina Wil- lemina, d. v. C. v. d. Oever en C. v. d. Salrn; Gerard, z. v. G. v. Tuil en W. J. v. Zuijdam. Overleden Gijsbertje v. Steenbergen, 18 d.; Pietje v. Alphen, wed. v. J. H. v. Suijdam, 65 j. Raamedonk, van 15 tot 31 Jan. Getrouwd: J. W. M. de Hoog en A. D. H. M. van LaarhovenJ. Th. M. Peters en M. H. DohmenA. Klijs en P. J. de Bot. Geboren: Johannes W., z. v. W. M. Weines; Marinus A., z. v. T. J. Hees ters en H. M. Knaapen; Adrianus A., z. v. H. J. Vissers en C. M. Boons; Geertruida J., d. v. J. de Jong en M. A. Fens; Adrianus M., z. v. J. deBodt A. KieboomWilhelmus J., z. v. A. Verhagen en A. C. Kieboom Lucia A. M., d. v. H. P. van Amelsvoort en G. P. v. d. Westen; Cornelia M., d. v. J. Kieboom en P. Bakx; Hendrica J., d. v. A. J. van Moergestel en M. Keule- mans; Cornelia A., d. v. J. de Wit en J. M. v. d. Kuijp; Hendrica, d. v. A. J. Faro en A. A. van Peer. Overleden: Wilhelmina M. Waas, 12 d.; Petronella M. C. Willemse, 12 j. Waspik, van 15 tot 31 Jan. Ondertrouwd: M. J. de Ruijter en J. M. v. d. Broek. Getrouwd: A. Jansen en M. J. C. VerhagenM. J. de Ruijter en J. M. v. d. Broek. Geboren: Antonius Adrianus, z. v. M. IJpelaar en A. P. Kools; Johanna Theresia Maria, d. v. J. W. Kuijte en A. M. v. Baardwijk; Adriana Elisabeth, d. v. J. Donks en M. Kools; Johannes Petrus, z. v. Ch. Mutsaers en Ch. Kuij- ters; Henricus, z. v. K. Smits en A. Stams; Dirk, z. v. P. Pruijssens en D. Vos. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct.: „Het bestuur van de Mij. ter bevor dering van het natuurkundig onder zoek der Nederlandsche koloniën heeft een telegram ontvangen d.d. 14 Fe bruari 1910 afgezonden uit Thursday Island (het dichtst bij Merauke aan de kust van Zuid Nieuw-Guinea gelegen telegraafkantoor) waarin mr. H. A. Lorentz, de leider der Nederlandsche expeditie naar het Sneeuwgebergte in Zuid Nieuw-Guinea, meldt: „Wij heb ben het sneeuwgebergte bereikt en be stegen. Echte gletsjers werden door ons aangetroffen op een hoogte van vijf tienduizend voet." Uit bovenstaande depeche blijkt dat de deelnemers aan de expeditie het doel van hun tocht volkomen bereikt hebben en dat het bestaan van de veel besproken „sneeuwbergen" op Neder- landsch Nieuw-Guinea thans definitief is bewezen, en zulks wel het eerst door Nederlanders, die daar talrijke waar nemingen en klimtochten hebben kun nen verrichten." De Red. teekent hierbij aan Wij mogen onzen kranigen landge noot mr. Lorentz en zijnen tochtge- nooten Van Nouhuys, luit. Habbema en dokter Van Römer onze gelukwen- schen niet onthouden, nu zij er op zoo schitterende wijze in zijn geslaagd het doel van hun expeditie, de beklimming van het Sneeuwgebergte, te bereiken. Met de beklimming van den Wilhel- mina-top tot aan de Sneeuwgrens op 4500 M. is een der laatste groote vraag stukken, die in onze Oost nog onopge lost waren gebleven, beantwoord. Er zijn sneeuwbergen op Ned. Nieuw-Gui nea. En zij, die de mogelijkheid had den ondersteld, dat de door vele reizi gers waargenomen witte vlakken op de bergen in het binnenland van Ned. Nieuw-Guinea kalkbanken zouden we zen, zijn in het ongelijk gesteld. Men schrijft aan het N. v. d. D.: De vorige week sprak de heer Van der Biesen in de Eerste Kamer als zijn meening uit, dat er in den land en tuinbouw geen ongevallen gebeuren en dat er dus geen landbouw-ougeval- lenwet noodig is. Het schijnt evenwel, dat de heer Van der Biesen, al is hij dan ook adviseur van den Boerenbond, niet voldoende op de hoogte is met de landbouwtoestanden in ons land, anders toch zou hij weten, dat er wèl onge vallen in den land- en tuinbouw be- schieden. Ons is n. 1. geblekeD, dat is 1906 niet minder dan 95 landbouwongeval- len hebben plaats gehad met doodelij ken afloop. Als oorzaken van den dood werden de volgende vermeld22 per sonen verdronken, 7 weiden gedood door werktuigen, 14 werden door dieren (paarden, koeien, stieren) gedood, 10 werden van den wagen geslingerd toen het paard op hol ging en stierven kort daarna, 6 werden op den straatweg overreden, 23 vonden hun dood door vallen uit hooibergen, \an zolders, lad ders, 4 bleven er op het laüd dood, 4 werden bij het rooi.m door vallende boomen gedood, terwijl er 5 door den bliksem werden getroffen. In 1907 bedroeg het aantal dooden tengevolge van landbouwongevallen niet minder dan 103. Deze statistiek is niet volledig. Immers wij putten deze mededeelingen uit de rubriek „Gemengde Berichten" in de voornaamste bladen, en daarin worden lang niet alle ernstige ongevallen ver meld. Er zullen dus nog wel veel meer dooden zijn gevallen. En hoeveel land- en tuinbouwknechts zijn levenslang invalide geworden ten gevolge van ongevallen? Hoevelen wer den maanden en jaren invalide? Wij willen maar zeggen, de heer Van den Biesen is blijkbaar niet op de hoogte. Over het heffen van weggeld in Noord- Brabant, schrijft meu aan het Hbld. „Meldde uw blad, dat bij de rechtbank te Breda ongeveer 1000 weggeldzaken zijn aangebracht en de overtredingen tot nog toe met lichte geldstraffen zijn gestraft, wij vernemen thans dat bij de Bossche rechtbank reeds een drieduizend van dergelijke zaken ter berechting zijn ingezonden. De meeste overtredingen zijn gestraft met 50 cents boete of 1 dag hechtenis waarschijnlijk hebben ver schillende veroordeelden het vrij logies met kost verkozen boven het betalen der boete, terwijl onder die weggeld zaken er geweest zijn, waarin alleen aan de getuigen de som van f 116 is uitbe taald. „Een niet onbelangrijk deficit, door de belastingbetalende Nederlanders te dekken, levert deze Noord-Brabantsche heffing dus voor het rijk op. „Het is zeer wel mogelijk, dat een dergelijke vermeerdering van zaken bovendien nog tot versterking der Noord- Brabantsche rechtbank noopt." Is hier geen strijd met het algemeen belang? De agenten der fabriek St. Antoine te Oud-Gastel contracteerden voor de teelt van suikerbieten tegen f 12.75 per 1000 K.G., met een voorschot van f 70 per H.A. In 't voorgaande jaar waren de zoo genaamde vóórleveringen niet geregeld. De bieten zullen nu regelmatig gele verd moeten worden tusschen den 22sten September en den 19den November. De algemeene prijs van f 12.75 wordt verhoogd voor de bieten geleverdvan 22 tot 24 Sept. met f 1,50van 26 Sept. tot 1 Oct. met f 1; van 3 tot 8 Oct. met f 0.75, alles per 1000 K.G. en voor hoeveelheden van 5000 K.G. per H.A. Te Zes Gehuchten werd met den vastenavond door een gemaskerde een kistje afgegeven bij een oud-koloniaal, met verzoek dit tijdelijk te bewaren De gemaskerde liet echter lang op zich wachten. Het kistje werd geopend en daarin lag een pasgeboren kindje, dat nu verzorgd wordt, nadat aangifte bij den burgemeester was geschied. Er wordt een streng onderzoek ingesteld. Verdacht van diefstal bij dokter S. te Roermond zijn aldaar gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht de 25-jarigo kapper S. en de 23-jarige Maria van B., dienstmeid ten huize van ge noemden dokter. De verdachte S., die den dokter steeds aan huis kwam scheren, had met de meid kennis weten aan te knoopen hij dreef tenslotte de brutaliteit zoo ver, dat hij telkens van de afwezigheid van den dokter partij trok, om zijn meisje op te zoeken. Bij die gelegenheid werd hij door het meisje onthaald op wijn en lekkernijen, natuurlijk uit des dok ters kelder. Thans is geconstateerd, dat uit een lessenaar, voorzien van letterslot, een groot bedrag aan geld ontvreemd is. De verdachte heeft dit slot met hulp van de dienstmeid los weten te krijgen. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de diefstal op vier /erschillende tijd stippen gepleegd is. Het gestolen be drag, dat zeer hoog is, is nog nietjuist vastgesteld kunnen worden. De vorige week brak door onbekende oorzaak brand uit in de magazijnen van den danstenthouder de Smet, te Roermond. Thans heeft de justitie een streng onderzoek ingesteld. De eigenaar eD twee zijner bedienden zijn reeds aangehouden eu in verhoor genomen. men over te geven. De vrouw, die even aan de aandacht wist te ontsnappen, sloop de deur uit en riep de buren, waar na de onverlaten de vlucht namen. De politie meent de dad rs op het spoor te zijn. Onder de gemeente Muntendam vindt men thans nog een daklooze familie. In een klein tentje, gemaakt van wat oude zakken, huist de familie in de onmiddellijke nabijheid van het kanaal Veendam-Zuidbroek. Wegens den hoo- gen waterstand verkeert de vloer van de keet in zeer drassigen toestand. In deze treurige woning is Vrijdag een kleine wereldburger geboren, men zegt, zonder eenige hulp. De moeder lag in nat stroo, gedekt door een oude zak. Voor kort zijn drie kinderen aan deze vrouw door den voogdijraad ontnomen. Zaterdag is door de justitie te's Bosch huiszoeking gedaan bij den fotograaf F. aldaar. Die huiszoeking houdt ver band met de aanhouding van den Bos schenaar D. te Amsterdam, die verdacht wordt valsch bankpapier te hebben uit gegeven en die daar met bedoelden fo tograaf is aangetroffen. Het valsche bankpapier zou langs fotografiachen weg zijn vervaardigd. Ten postkantore te Tiel is ontvangen een valsch bankbiljet van f 60. Het was alleen van een echt te onderschei den, doordat het witte lijntje aan den bovenkant ontbrak. De Grondw. vertelt Sinds eenige dagen is aan 't station te Roosendaal als regel ingevoerd om alle wagens, waarin zich Russische, Poolsche of andere landverhuizers be vonden, vóór 't vertrek van den trein op slot te doen. Nu, dat deze maatregel niet overbodig, maar wel degelijk nood gedwongen is, blijkt uit het volgende: Verleden week Dinsdagmorgen vertrok vandaar een trein naar Rotterdam, waarvan ook een wagen met een twin tigtal Poolsche landverhuizers. Tusschen Roosendaal en Oudenbosch, toen de trein juist in volle vaart was, wordt eensklaps aan de noodrem getrokken, de trein stopt, conducteurs en machi nisten gaan de wagens na en bemerk ten dat het de landverhuizerswagen is waarin men aan de noodrem heeft ge trokken vreemd was bet echter dat vanaf de treeplank de conducteurs nie mand meer in den wagen zagen zitten In een der laatste nachten is inge broken in de woning van J. van den Brink, in het Veen bij Nijkerk. verbreking van de afsluiting der achter deur wist men binnen te komen. Bru taalweg plaatsten de drie inbrekers, waarvan twee gewapend met lange mes sen, de derde met een stevigen knuppel, zich voor het bed van het reeds bejaarde echtpaar onder den uitroep: „Je geld of je leven". Van den Brink en zijn vrouw moesten het aanzien dat het kabinet werd opengebroken, dat alles door elkan der werd geworpen en de voorwerpen van waarde werden buit verklaard. Daar hiermede de hebzucht niet bevredigend werden de menschen gedwongen doch achter om den trein gaarde, zag men de heele bende aan den kant van den spoordijk staan, allen op een rij. Of de conducteurs nu al opspeelden en met gebaren trachtten duidelijk te maken dat zulks niet mocht, zij schok schouderden van 't lachen, bralden nog een hoop Poolsch of Russisch door een en kropen op hun doodgemak weer in hun wagen toen kon de trein weer verder. Eenige dagen van te voren had een ander troepje landverhuizers iets der gelijks gelapt nabij de Moerdijksche brug. Toen ze die colossus waren over gereden, waren de kerels zoo enthou siast in hunne bewondering, dat ze aan de noodrem trokken, uit den trein stapten en nog eens, maar nu van uit het wijde veld, naar dat wonder bouwwerk gingen staren, mogelijk over de lengte, breedte enz. in hun duvel- sche taal onderling gesticuleerend van belang. Of dan de treinbeambten al opspelen 't helpt geen zier, daar valt toch niets van te halen en verstaan kan men ze evenmin. De brug nabij Dordrecht mocht zich in eeD zelfde belangstelling van de Poolsche heeren verheugen. Is 't dan te verwonderen dat men ze nu voortaan opsluit als koeien in een veewagen? Op een dei' bureau's van het depar tement van landbouw, nijverheid en handel wordt uit een brandkast een bedrag van ruim f 400 vermist. Korten tijd nadat de ambtenaar, die het geld onder zich had, de vermissing bemerkte, werd aangifte gedaan bij de justitie, die een uitgebreid onderzoek deed in stellen, dat echter niet tot de ontdekking van den vermoedelijken dader heeft kunnen leiden. Maek i herSeli ten. 1 Was, clucu gvunuijguu. Boter 75 a 78 et. per half kilo. Eieren Ihun bed te verlaten en hun eigendom- 1.25 per 26. Kippen f 0.70 1.- per stuk. Rotterdamsche eierenreiling, gehouden op de Groote Beurs van Koophan del. Aangevoerd binnen- en buitenlandsche eieren 29877 stuks. Hoendereieren van f 4,80f 5,60 per 100 stuks. WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m.j 14 Febr. 5.79 M. boven 0. 15 5.20 Waterhoogte Maastricht (brug). 14 Febr. 2.30 M. boven 0. 15 2.24 Waterhoogte Heusden. Hoog Water Laag Water. 12 Febr. 2 84 M. 2.80 M. N A.P. 13 2.90 2.85 14 2.94 2.88 Ad verten tlën. Allen die wat te vorderen hebben van of schuldig zijn aan wijlen PIETER VOS, Peterszoon, in leven Bakker te Aalburg aan het Kruis, of te wiens voor- deele genoemde VOS zich als borg heeft verbonden, worden verzocht daarvan teil spoedigste opgave te doen ten Kan tore van Gevraagd met half Maart of later, als Meid alleen. AdresMevr. POLVLIET Everwijn, West wagenstraat te Gorcum. DOOR Not. KERKHOVEN te Werkendam, op Woensdag 23 Fclir. I9IO, nam. 3 uur precies, op nagemeld terrein, contant, van op den Poortweg, neven „het Hengstveld" en „de Lange 8 hont", van den heer Ph. MAAS GEESTERANUS e.a., op „den Eng" onder Uitwijk, geschikt voor klompen makers, bij genummerde kavels. Onkosten 10 pet. contant. De Notaris J. J. van der Kaaden 1910, telkens 's avonds uur, bij de KINDEREN SCHOENMAKERS en de Wed. J. C. HIJKOOP in het openbaar te veilen en te verkoopen met annexe Schuur en Stalling, afzonderlijk staande Schuur, verder Getimmerte, Frl' en Grond te Almkerk aan den Kornschen dijk, groot 16 aren 53 centiaren. in tweëen bewoond, met Erf', Tuin en Boomgaard met vele fijne Vrucht- boomen te Almkerk, in den Brugdam, groot 15 aren 40 centiaren. met het recht van opstal op den grond te Almkerk, in den Brugdam, groot 2 aren 85 centiaren, in 2 perceelen. Breeder bij biljetten en inlichtingen bij den Notaris. Afd. Xoord-Brabant. Het Hoofdbestuur maakt bekend: lo. dat de gelegenheid tot het doen van aangifte voor de Voorj aars-Inspectie, geopend zal blijven tot 1 Maart; 2o. dat inschrrj vingen bij leden vsd er kende Fokvereenigingen in 't vervolg berekend zullen worden tegen den prijs van 50 cents per rund; 3o. dat van heden af de prijs van bon- boeken bedraagt 25 cents per stuk. VAN onder Almkerk. Not. KERKHOVEN te Werkendam, zal op Zaterdagen 1» en 26 Febr. 1910, telkens des nam. 3 uur precies, in het café „het Zwarte Paard" aan den Ippelschen dijk, onder Almkerkvoor den heer J. de Klerk, veilen en verkoopen: onder Almkerkaan den Ippelschen dijk, sectie A. koop I. Twee woningen onder één dak, met Erf en Privaten, wijk C nos. 127 en 126, samen groot 2 Aren 40 centiaren. Koop II. Brie woningen onder één dak, met Erf en Privaten, wijk C nos. 122,121 eD 120, samen groot 2 Aren 25 centiaren. Breeder bij biljet omschreven. Goede ideeën gezocht om ze te doen patenteeren *en winstgevend te maken door IIEFYBICTI BBiiST A'ACTIF. Bureau voor aanvragen en Verkoopen van Patenten enz. Amsterdam, Amstel «4, Interc. Telepboon 6757. van 3 gulden, is de beste in den Handel. Eens GEKOCHT, blijft KOOPER. Nieuwe vorm en uitvoering voor 1910. Naar buiten onder rembours of postwissel franco zending. Opgave van hoofdwijdte voldoende Heeren Modo- eu Hoeden magazijn Hofleverancier. Geregelde Stoombootdienstel van Hensden en omgekeerd. Van Heusden en van Amsterdam Maan dag, Woensdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur, uitgezonderd Zondags. Aankomst aan beide plaatsen den daarop volgenden dag, voorm. Plaats van afvaart te AmsterdamKlo veniersburgwal. f Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluis, Alten, Oudshoorn, Woubrugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Vrijdagmorgen naar Gouda, Waddings veen, Boskoop, Alfen, Gouwsluis, Ter Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Ouderkerk a. d. Amstel, Zaandam en Wor merveer. Van Zaandam Dinsdag en Donderdag voorm. 10 uur. Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B Verschure, 's-Bosch. f Goederen voor Delft, Alaardingen, Schiedam, Den Haag worden aangenomen Dinsdags te 's-Gravenhage Donderdags, ligplaats, Trekweg tegenover Boerhavestraat. Agenten te 's-Hage De Korte en Scheurs, Zieke 27 en 28. Inlorraatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij den Heer D. VAN WIJ NEN, Wilhelminaplein te Heusden. f Deze diensten zijn vrij van veergeld. Het TOEEATIMGS-EXAMEA voor nieuwe leerlingen is bepaald op 19 en 20 Aprilaangifte daarvoor tot 9 April met nauw keurige opgave van naam, geboorte-datum en klasse tot welke toelating verlangd wordt. Spreekuren voor nadere informaties eiken Woensdag- en Ar)|dag- namiddag van 23 uur aan de school in de Arkelstraat. Over mogelijke toekenning van een paar studie-beurzen zal nader worden beslist. J. GRAS. Ingekomen vanStandaarbuiten, A. Ver haart en gezin. ft'ER KEN BA M. De zetting der boter is deze week op de markt 7-V2 c^*t 'n winkels dus 7 1/2 e^! P"7 half kilo. Ei ren f 1.15 de 26 stuks. SLEEUWIJK. De zetting der bot-r bedraagt 77 et. per half kilo en die der eieren f 1.25 de v>6 stuks. BESOOIJEN. 15 Febr. De prijs der Boter was heden Drx-cr l-:<7 f M7 per Kilo. Aangevoerd 460 K.G. Eieren 1.25 de 26 stuks GORINCHEM, 14 Febr. Op de veemarkt waren aan gevoerd 271 runderen, 4 nuchtere kalveren, 193 vette varkens 20 biggenschapen en lammeren De prijzen waren als volgtzware kalfkoeien f 220 f 280, kalfvaarzen f 160 a 240 gutste vaarzen f a melkkoeien f 160 a 220, twee-en-een-half'jarige ossen f a anderhal) jarige f a - pinken f a - graskalveren f a nuchtere f 6 a 14. schapen f a lammeren f a biggen f 7 a li per stuk. Vette varkens 24'/j a 25 cent per half kilo. Op de graanmarkt besteedde men voorristarwe f 8 50 a 9,25 roode dito 8. - a 8.50 wittedito 8, a 8.50 inl rogge f 5.25 a 6 00 buitenl. dito f 6 50 o 6.75 gerst f 4.75 h 6.-. haver f 3.50 a 4.15 duivenboonen f -. a -. blauwe erwt n f a mals, 75 pondf 5.60 a 6.15 alles per heet. Boter 75 a 78 ct. per half kilo. Eieren f 1.20 a ROTTERDAM14—15 Febr. Op de veemarkt waren heden aang voerd 1162 vette runderen, 1210 magere dito 375 vette en gras kalveren, 838 nuchtere kal ver-n 315 schapen of lammeren, 660 varkens, 85 biggen. De prijzen waren als volgt: runderen le kwaliteit 72, Ie hc 50 cent, kalveren le hc. 120, 2e kw. 90 ct. schapen le kw. 51, 2e kw. 40 ei vtte varkens 53 a 50 ct. licht soort 5 a 50 ct. per kilo. Nuchtere fokkalvsren f 15. a 20.idem voir de slacht f7. a 1100 Biggen f 1.35 a 1 55 per wek Op de botermarkt wrden aangeveerd 36/8 en 26/16 ton en 172 stukken van een half Ho. Prijs le kwali teit f 67, 2e kw f 64, ie kw. f 60. Per hal) kilo 80 a 85 cent. Zeeuwsehe eieren f 5 30 a 5.50, Overmaassche dito f 5 60 a 5 80 per 100. ROTTERDAM 14 Febr. Tarwe puike jarige per 80 kilo, fa per 100 kilo f 10. - a 7 75 nienw f a - Rogge f .per heet Gerst f - aChevalier fa -. Haver f 5.50 a 7per 100 kilo. Bruine boonen f 10 a 15witte f a Erwten f 9 - a 13 50 ROTTERDAM. 14 Febr Zaadmarkt. Lijnzaad f 5 50 a 16.50, Kar wei zaad 15 75 a .Koolzaad 10 80 a 11 - te Almkerk, is voornemens om op Woens dagen 23 Februari en 2 Maart Voor Mejuffrouw Z. G. MIDDELKOOP te Almkerk: De Afd.-Sear. v. N.-Brabant, A. B.t\ Gz. De Directeur

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 3