nister van buitenlaudscbe zaken doen toekomen, die hem zelf onmiddellijk ;-n den Saltan heeft ter hand gesteld 'en volgenden ochtend heeft deze den •onsul ontvangen en toegezegd alle "isehen van de Fransche regeering ,in te willigen. De politie-ambtenaar Sebille, die be last is met het onderzoek naar de on regelmatigheden, die aan de werf te Toulon gepleegd zijn, is een agentschap ot omkooping op het spoor gekomen, 'e leider van dit agentschap is een mmissionair te Toulon, die als tus- - henpersoon tusschen de leveranciers en de oneerlijke ambtenaren van de uarine optrad. Bij den commissionair ziju stapels bezwarende brieven in be slag genomen. ''laatseliik Nieuws. Heusden, 2 Maart. Met 11 Maart a.s. zal alhier als brigade' commandant der marechaussee in functie treden de wachtmeester Gelenze thans te West-Capelle. We grijpen deze gelegenheid aan, om er op te wijzen, dat we in den heer de Bruijn verliezen een eerlijk politieman, die, zonder een fitter te zijn, zijn gezag wist hoog te houden, ftet ga hem wel in zijn nieuwe standplaats. Ook te Woudrichem zal men hem als zoodanig weten op prijs te stellen. Het detachement Kon. marechaussees is voor onze plaats en omgeving van groote beteekenis. Men heeft er algemeen respect voor en als, overal elders, komt het in hoofdzaak op den commandant aan. We hopen in den nieuwen titularis een goeden opvolger te vinden. 1 Maart. Het water vóór Heusden zagen wij sinds de opening van den Maasmond ooit zoo hoog als thans. Toch zeggen ons de vaarnemers, dat het enkele jaren geleden 'ot 3.35 M. -f- A. P. steeg en nu is het 3.08, dus nog 27 c.M. lager. Het varen wordt zeer bemoeilijkt, vooral hij avond en nacht. De booten varen zeer voorzichtig, raken telkens den grond, maar weten zich dan weder terug te trekken. De stoomboot „Burgemeester Wichers" van V Bosch op Amsterdam is gisterenavond te veel westwaarts uitgeweken en zit nu op het talud van den Aalburgschen dijk. Men was er hedenmorgen 11 uur nog niet in geslaagd haar los te krijgen; eerst hedenna- middag gelukte 't aan 2 andere booten haar los te maken waarna zij de reis kon ver volgen. - Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Febr. 1910 in de rijks postspaarbank ingelegd f 11231.94 en terug betaald f9244.29. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 4835. Tot ons genoegen vernemen wij dat de heer Sturm, Opzichter van den Hoogen Maasdijk, benoemd is tot Inspecteur van den Nederlandschen Wiel rij dersbond op een tractement van f 1500, Zondagavond overleed alhier de heer J. M. Spierenburg, sinds circa 20 jaar eige naar en bestuurder van het hotel „Wapen van Amsterdam", in den ouderdom van 62 jaar. Aalburg;. De zoo gevreesde besmet telijke ziekte, de typhus is geweken. Het laatste geval is door den geneesheer genezen verklaard. De middelen ter voorkoming zijn opgeheven en is reeds begonnen met de ontsmetting. Alinkcrk. De gemengde zangver- eeniging „Hallelujah", directeur de heer H. Romijn, zal a.s. Zaterdag in de Voorsteeg- «chool eene uitvoering geven. Het verschenen programma belooft veel en voor afwisseling is heel wat werk ge maakt, zoodat 't publiek een gezelligen avond wacht. ISouinielerwaard. Naar wij ver nemen, zijn de voorloopige onderhandelin gen tusschen het dagelijksch bestuur van liet comité tot den aanleg van een spoor weg W ichenMaaskantDreumelTiel- sehe Veer en de belanghebbende besturen in de Bommelerwaard van dit gevolg, dat in de definitieve plannen verlenging van dien spoorweg tot Zaltbommel en Hedel meer dan waarschijnlijk is. Oeertruidenberg. Zaterdag j.l. is men weder aangevangen met de pijpwel- boring voor watervoorziening, ten behoeve van het militair gebouw in de Koestraat alhier. Deze boring geschiedt, evenals die in de Havenkazerne, door A. J. Stoel te Haarlem. Zaterdagavond omstreeks half twaalf werden door een tweetal dronken personen bij zekere O. in de Branderstraat een drie tal ruiten ingeslagen. De gemeente-veldwachter L. met den nachtwaker B. waren in de onmiddellijke nabijheid en konden een der vernielzuchtigen zettere G. uit Raamsdonksveer arresteeren. De andere zekere P. uit Raamsdonk wist echter te ontkomen. Tegen beiden is proces verbaal opgemaakt. Haarsteeg. Donderdagavond hield de Coöperatieve Roomboterfabriek St. Isido- rus haar jaarvergadering. Wegens omstan digheden was de voorzitter niet ter verga dering, doch werd vervangen door den vice- voorzitter den heer J. v. Engelen. De Secretaris, de heer Luiben, las de no tulen welken onveranderd werden goedge keurd. De directeur deed daarna verslag over de werkzaamheden der Coöperatie waar uit bleek dat gemiddeld f 4,50s per 100 kilo geleverde melk was uitbetaald. Er is een batig saldo van f 1598,40s en een reserve van 518,88 alles over het jaar 1909. Verder werd een schrijven van den heer B. J. v. Dongen gelezen, die als acoutant de boeken en bescheiden had gecontroleerd en in orde bevonden. Dit schrijven sloot met enkele vingerwijzingen aan het bestnur, die in dank werden aangenomen. Werd medegedeeld, dat aan de deelne mers f 2 per koe zal worden teruggegeven en dat het inleggeld om lid te worden be draagt f 5 per koe; is men echter twee jaar lid en neemt men meerdere koeien dan bedraagt de inleg voor die meerdere f 1; de contributie werd bepaald op f 0,01 per maand en per koe, de vergoeding der commissie-leden belast ter controleering werd bepaald op f 1,50. voor commissarissen f 1,per jaar. De directeur behield zijn vast salaris, terwijl het t/5 pet. van de boter- opbrengst tot heden door hem genoten, werd gebracht op t/4 pet. Het bestuur wordt gemachtigd om bij eventueele onkosten een bedrag van f 500 te mogen besteden zonder een algem. ver gadering daarvoor te houden. De voorzitter sloot hierna, na nog een woord van dank te hebben uitgebracht deze algemeene ver gadering. Als lid voor de boerenleenbank hebben zich 38 leden aangemeldaanmelding moet geschieden bij het voorloopig bestuur. Herpt. Met genoegen werd door de Katholieke parochie Maandag het bericht ontvangen, dat Mgr. Van de Ven, Bisschop van 's-Bosch, benoemd heeft tot Pastoor alhier den welEerw. Zeergel. Heer Dr. M. C. de Wit, thans kapelaan te Tilburg. Dr. de Wit hoopt Vrijdagavond zijn ambt hier te aanvaarden. Aan den ZeerEerw. heer Pastoor W. J. van Rijsewijk alhier, thans wegens ziekte elders, is met ingang van heden eervol emeritaat verleend. Heesbeen. In den nacht van 26 op 27 Februari 1.1. zijn alhier bij den land bouwer G, Huijgen 5 kippen en 1 haan gestolen. Veen. Zaterdag werd onze gemeente voor 't eerst bezocht door een ooievaar, welke zich neerstreek op 't nest bij den heer 't H. We zullen hopen dat hij de voorbode is van een vroege lente. Zondagavond hadden eenige jongens de aardigheid een meisje aan te pakken en te mishandelen. Naar men verneemt is het zaakje bij de politie aangegeven en zal deze baldadigheid wel niet ongestraft blijven. SleeuwiJk. J.l. Maandag is de oud ste inwoonster onzer gemeente overleden, in den ouderdom van bijna 88 jaren. De gewone jaarlijksche stieren keu ring zal dit jaar gehouden worden te Alm kerk, op Woensdag 16 Maart, des voor middags elf uur. Er worden 2 aanmoedi gingsbij dragen uitgeloofd, n.l. een van f40 en een van f 30. Tegen C. D. alhier, is proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding der Loterij- wet. Nederheitiert. Maandagmiddag zijn de heeren Rienks en Tulleken respec tievelijk schoolopziener in het district Tiel en het arrondissement Gelderraalsen aan een groot gevaar ontsnapt. De koetsier van den heer J. Stavast te Zalt-Bommel reed met een rijtuig, bespan nen met twee paarden, bij den korenmolen alhier de stoep af, toen één der paarden viel en door den schok de bestuurder van den bok geslingerd werd. De paarden gingen er vandoor. De heeren schoolopzieners openden de portieren en sprongen uit het rijtuig. De heer Rienks kwam te vallen, terwijl de heer Tulleken uit alle macht het rijtuig naliep. Eindelijk kwam ook de arme Janus, de koetsier, aan strompelen. Hij had zich ernstig aan de knie verwond. Ook had het gevallen paard talrijke ontvellingen bekomen. Na eenige reparatie aan het tuig werd de reis naar Zalt-Bommel voortgezet. De lotelingen Biesheuvel, Van der Heijden en Schreuders van de lichting 1910 zijn tegen 3 Maart opgeroepen om den daarop volgenden dag te Arnhem bij de verschillende wapens te worden inge deeld. (Rietschoof). De werkeloosheid neemt hier met den dag toe. Er zijn werklieden, die in geen 3 maanden iets verdiend heb ben. Alles door het hooge water. Wat dit zeggen wil voor hen die groote gezinnen lebben is licht te begrijpen. Naar alle oorden trekt men dan ook heen om werk te kunnen vinden. Ët'dien. Vrijdagavond j.l. gaf de zangvereeniging „Nooit Gedacht" hare derde j openbare uitvoering, die zeer goed geslaagd mag heeten. De ijverige directeur, de heer E. Boll en de werkende leden werden uit naam der hoorders bij monde van den heer Bos dank gebracht voor het kunstgenot dat de vereeniging den opgekomenen te ge- nieten gaf. Jammer, dat omstandigheden en weder lebben verhinderd dat de opkomst van j iet publiek niet beter was. Die thuis bleven lebben veel gemist. Herwfj non. Op de voordracht voor een hoold der school zijn geplaatstE. van Soest te De Bilt, B. Th. Krabbendam te Velseroord (gem. Velsen), IJ. F. Upeij te Brakel. Nieuwend)jk. Zaterdagavond gaf de Chr. zangvereeniging „De Lofstem" voor een vrij talrijk publiek eene uitvoering. Over 't algemeen werd er tamelijk goed gezongen, de vereen, nam enkele meer in gewikkelde stukken onderhanden. Wat in kwartet ten beste werd gegeven voldeed heel goed, terwijl het lid M. Wijnans met zijn solo „Aria uit de Jaargetijden" bizonder succes had. De directeur der vereen, de heer Klaver, gaf met het lid Van Velzen een Duitsch duet ten beste wat aardige afwisseling bood. Vlet de samenspraken waren de leden ge- 'ukkig. De rollen waren goed verdeeld. Aan 't slot nam ds. Goedbloed 't woord, dankte 't koor voor wat gegeven was en ioopte dat 't mannenkoor weldra zal worden omgezet in gemengd koor. Raamsflonk. De heer J. Boons Jos.zn., verkocht de vorige week een vos- veulen van nog geen jaar oud voor f250. Wel een zeldzaamheid. Waspik. Het voorloopig vastgestel- de cijfer der 9e 10-jaarlijksche volkstelling in deze gemeente is, 1635 mannen en 1620 vrouwen, samen 3255. Zaltbommel. Voor de derde maal moest de gierpont aan het rijksveer buiten dienst gesteld worden, daar de veerdam te Tuil weer is overstroomd. Het veerbootje vaart weer voor rij- en voertuigen met de halve pont van dijk tot dijk. Voor de binnenpolders gaat het er treurig uitzien. Veel wei- en bouwland staat blank door het kwelwater. Hedel. Donderdag werd alhier aanbe steed het bouwen eener R.K. bijzondere school met schoolhuis en bij behoorende werken. Ingeschreven werd door de heeren: Th. Blom, Zalt-Bommel f 16850. J. Moonen, Hedel -15798. Wed. A. Dankera, Heusden - 15555. J. W. Matthijs, Utrecht -15400. Th. van Grunsven, Osch -14800. G. van Diggelen, Well -14510. W. Verkuijl, Brachem -14426. H. van Eindhoven, Tilburg -13987. C. Metz, Zalt-Bommel -13979. J. Roodenrijs, Baarn -13600. J. Koesen, Vucht -13600 H. J. van Boort, Zalt-Bommel - 13333. Hermans en Timmermans, Vucht -13300. T. van Willigen, Gameren -12400. A. van Eek, Gameren -12100. Firma Kerstjens, Zalt-Bommel -11880 Het werk werd aan den laagsten inschrij ver gegund. Ammerzoden. Alhier ie verleden week door het Roomsch-Katholiek kerkbe stuur aanbesteed het bouwen van een lief degesticht met bij behoorende scholen en een patronaatsgebouw. Ingeschreven werd door de heeren: J. Rodereis, Baarn, liefdegest. f 25,775 patronaat - 10,800 C. Korvers v. Oers, Tilburg, id. - 24,999 - 11,518 M. de Koning, Bokstel, massa - 36,450 B. Hermans en Timmermans Vught massa - 34,640 A. de Vroom, 's-Bosch, - 33,000 A. Aengenendt, - 33.400 J. en A. Goesten, Ammerz., patr. - 11,615 G. v. Boekei, Driel, liefdeg. - 29,160 patr. - 11,888 W. Verkuil, Bruchem, massa - 37,828 liefdegest. - 25,882 patr. - 12,300 C. J. Metz, Z.-Bommel, massa - 36,546 patr. - 11,490 W. v. d. Oord, Ammerzoden, - 11,475 C. Koezen, Vught, massa - 36,600 H. v. Boort, Z.-Bommel, liefdeges. - 24,967 patr. - 11,439 A. Dankers, Heusden, massa - 38,897 V. Werkhoven, Nijmegen, liefdeg. - 28,540 patr. - 12,028 massa - 40,100 Firma Kerstjens, Zaltbommel, liefdeg. - 28,900 patr. - 11,910 G. van Diggelen, Well, massa - 37,850 liefdeg. - 25,890 patr. - 12,316 T. Blom, 's-Bosch, liefdeg. - 25,200 patr. - 11,600 G. en N. de Bont, Nieuwkuik, massa - 32,495 B. v. Eindhoven, Tilburg, massa - 34,377 De gunning is aangehouden. Het eiland Altena. Onder bovenstaande titel behandelde het Dagbl. v. N.-Brab. van 26 Febr. het Land van Altena, dat, volgens den schrijver, door den Nieuwen Maasmond, thans een eiland vormt. (Niet geheel juist, want het halve Land van Heusden behoort dan ook tot het eiland). Steller brengt hulde aan het jongste lid der Prov. Staten, den heer Zeegers, die het onderwerp „overbrugging van de nieuwe rivier bij Drongelen" onlangs onder de aandacht bracht. Hij is het er echter niet mede eens en wil liever een brug over het Keizersveer, waardoor de gemeenschap met Altena zal verbeteren en welke brug de voorlooper zal zijn voor eene tramverbinding. Hij haalt er (wel wat geforceerd) den achteruitgang van het visschersbedrijf te Woudrichem bij aandoch de daar genoemde cijfers zijn wel wat interessant en we zien er uit dat b.v. in het jaar 1899 alleen in Woudrichem aan opbrengst van visch 35 duizend 633 gulden minder is ontvangen dan in hetzelde tijdvak in 1904. Hij begroot de jaarlijksche uitgaven aan de pont over het Keizersveer voor personeel, kolen verbruik en reparatie op f 10.000. Als men dat kapitaliseert komt men tot een aardig cijfer. De brug bij Heusden heeft f 281.000 gekost en, al zou die over Keizers veer iets hooger worden, het werk is toch zeer goed tot stand te brengen. Het geheel is een aardig artikel, dat naar we hopen, den gedachtengang meer en meer zal brengen op het isolement, waarin het Land van Heusden en Altena als nog ver keert. Spoorwesdienstregeling. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalijk is het navolgend adres gezonden aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat te 's-Gravenhage. Excellentie. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk nam inzage van het ten ge meentehuize aldaar ter visie gelegde ontwerp van de zomerdienstregeling der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Met leedwezen moest zij echter constateeren, dat ook ditmaal wederom geen gevolg wordt gegeven aan haar zoo herhaaldelijk te ken nen gegeven verlangen om een lateren avond-trein in te leggen op de lijn 's-Her- togenboschLage Zwaluwe. Temeer werd zij thans teleur gesteld, omdat haar van geachte zijde werd verzekerd, dat de be vordering, ter verkrijging van het door de Kamer gevraagde, was geplaatst op de agenda van de commissie van advies inzake spoor wegdienstregelingen. Zij acht het onnoodig de motieven, die haar noopten zoo herhaaldelijk bij Uwe Excellentie aan te kloppen, nog eens te resumeeren; zij is zoo vrij Uwe Excellentie te verwijzen naar hare missive's d.d. 9 Aug, 1907, 3 en 4 Maart en 10 Augustus 1908, Het zij haar echter vergund de aandacht van Uwe Excellentie er op te vestigen, dat de belangen, die zij voorstond, niet alle zijn gebaat, doordat de treinen, die te 8.03 en 7.45 (volgens het ontwerp) respectievelijk uit 's-Hertogenbosch en Lage Zwaluwe ver trekken, op een later uur gesteld worden; immers, de brievenpost op deze treinen wordt nog te ongeveer 9$ uur in de gemeente besteld en zou deze post alsdan eerst den daarop volgenden morgen ten 8$ uur worden bezorgd, wat ten zeerste strijdig zou zijn met de belangen van de industrieelen en kooplieden. Zooals hiervoor en in tal van adressen aan de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen reeds is gezegd, zijn die belangen dus alleen gebaat door het in dienst stellen van een nieuwen trein en niet door verandering in het uur van vertek der bestaande treinen. Ten slotte beveelt zij nog raals dringend hare wenschen in de belangstelling van Uwe Excellentie aan. De Kamer v. K. en F. voornoemd, J. BERNARD TIMMERMANS Wz.,Voorz. F. W. VAN LIEMPT, Secretaris. Waalwijk, 25 Februari 1910. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: Er was niet veel handel in het vee ge durende de laatste dagen en de aanvoer ter markt was niet groot, gedeeltelijk een gevolg van den hoogen waterstand, die den boeren hier en daar belette, met hun vee naar de markt te gaan. Hoewel er nog al buitenlandsche koop lieden waren, werden toch geen groote inkoopen gedaan. In Engeland was de markt voor vette kalveren en Londensche biggen wat beter. Hier te lande werd voor elke soort van varkens levendige handel opgemerkt en werden zeer goede prijzen besteed. Paarden blijven voortdurend hoog in prijs. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 68 71 ct., 2de kwaliteit 55ÈL61 ct., vette kalveren 60 61 ct., vette var kens 57 62 ct., voor Engeland, .56 59, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 135 f 215, neurende f 105 f 225, guste f 130 f 270, pinken f 40 f 95, kalveren f 12 f32, biggen f8 a f 12, drachtige zeugen f 52 a f 63, drachtige gelten f 40 f55, schot telingen f 18 d. f 28, schapen f 12 f 21, vette schapen f 12 f 26, luxe-paarden f 500 f 630, werkpaarden 1ste kwaliteit f 300 f 450, 2e kwaliteit f 205 a f 320, twee-en-een-halfjarige f 150 f 240, ander- halfjarige f f per stuk. Kerknieuws. Sleeuwfjk. De heer G. Vos Gz. alhier, heelt voor zijne benoeming tot ouder in den kerkeraad bedankt. der Geref, gem. alhier LAMDKOIIW. Onderzoek Springstieren. Door de provinciale commissie ter be vordering van de verbetering van 't rundvee in Noord-Brabant is bepaald dat het on derzoek der springstieren in de twaalf districten dit jaar zal plaats hebben a. op Donderdag 10 Maart te Kuik, Os, Gemert, Stratum, Hoogeloon, Boxtel, Waal wijk, Hilvarenbeek, Oosterhout, Etten, Ze venbergen en Ossendrecht; b. op Woensdag 16 Maart te Boksmeer, Schaik, Helmond, Leende, Westerhoven, Schijndel, Almkerk, Alfen, Wagenberg (ge meente Terheiden), Ginneken en Steen bergen c. op Vrijdag 18 Maart te Mil, Kruis straat (gemeente Rosmalen), Asten, Vught, Heusden, Tilburg, Zundert, Wouw en Fij naart. De verschillende keuringen zullen telkens een aanvang nemen des voormiddags te elf uren. Keuringen ran één-jarige stieren. De provinciale commissie voor de onder steuning van Rijkswege van de veefokkerij in Noord-Brabant, zal krachtens haar besluit van 15 Februari j.l. in den loop der maand April e.k. voor de geheele provincie, tot dat einde verdeeld in twaalf districten, keuringen doen houden: b. van stieren met breede tanden en c. van stieren, behoorende aan stieren- houderijen en veefokvereenigingen. Deze keuringen zullen plaats hebben: 22 April te Waalwijk voor het Vile dis trict Waalwijk, bestaande uit de gemeenten Almkerk c.a., Andel c.a., Baardwijk, Besoij- en, Bokhoven, Capelle, Drongelen c.a., Dru- nen, Dussen c.a., Engelen, Giessen, Hedik- huizen c.a., Heesbeen c.a., Herpt c.a., Heus den, Meeuwen c.a., Nieuwkuik c.a., Oud- heusden c.a., Rijswijk, Sprang, Veen, Vlij men, Vrij hoe ve-Capelle, Waalwijk, Waspik, Dewerken c.a., Werkendam, Woudrichem en Wijk c.a. Ritineiiland. De Nederlandsche regeering heeft, zoo meldt de te Bern verschijnende Bund, in een bijzonder geval geweigerd, vroegere onderdanen van haar land,die in den loop der tijden hun Nederlan derschap verloren hadden en die wegens verarming in Zwitserland ten laste van de openbare weldadigheid waren ge komen, weer aan te nemen. De Bondsraad heeft daarop aan de Nederlandsche regeering voorgesteld, de verplichting tot terugneming van vroegere onderdanen tusschen de twee staten door middel van een tractaat te regelen. De regeering in den Haag heeft zich bereid verklaard, een dergelijke overeenkomst te sluiten, en op het oogenblik zijn de onderhandelingen daar over gaande. Omtrent het in de Tweede Kamer atgeloopen afdeelingsonderzoek van de reeks daarvoor aangewezen wetsontwer pen verneemt men, dat ongunstig ont vangen zijn het enquête-voorstel Troel stra, betreffende de decoratie-zaak; de Bakkerswet; en het ontwerp tot her ziening van het gemeentelijk belasting stelsel. Wat laatstgenoemd ontwerp betreft, moet vrij algemeen het gevoelen zijn, dat de voorgestelde verruiming van het gemeentelijk belastinggebied de meeste gemeenten niet of onvoldoende zou te gemoet komen. Het weekblad De Vaderlander ver nam zelfs dat de Bakkerswet ook door besliste voorstanders van de beperking van den Zondags- en nachtarbeid in het bakkersbedrijf slecht is ontvangen. Gedurende het jaar 1909 zijn uit liet leger verwijderd 332 militairen, die niet meer voor den krijgsdienst mogen wor den aangenomen of aan wie voor een bepaalden tijd het recht is ontzegd, om bij de gewapende macht te dienen. De gunstige bepaling, die thans nog bestaat bij de H. IJ. S. M., dat het personeel brandstoffen, aardappelen en wollen dekens tegen goedkoopere prij zen van de Maatschappij kan betrekken, zal ingaande 1 Mei a.s. worden inge trokken. Zaterdagmorgen heeft zich te Amster dam een geheimzinnige geschiedenis af gespeeld. In een der heerenhuizen op de Ni- colaas Witsenkade woont in het boven huis Mevr. M. Wynia. Omstreeks 6 uur in den morgen werd de genees kundige dienst opgebeld door eenige omwonende buren met verzoek onmid dellijk met een rijwiel-brancard en ver bandmiddelen ter hulp te willen komen, daar de buren van uit het bewuste per ceel mevrouw W. moord hadden hooren roepen. De beambten van den genees kundigen dienst waren spoedig aanwe zig en hun werd onmiddellijk toegang verschaft. Boven gekomen vonden zij de dame geheel verbrand door kokend water. Zij werd onmiddellijk onder ge neeskundige behandeling gesteld en naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, alwaar zij werd opgenomen. Door de inmiddels gewaarschuwde politie werden ten huize van Mevr. W, gearresteerd de dienstbode en haar be minde. Het is namelijk gebleken, dat het dienstmeisje haar beminde zonder voorkennis en toestemming van haar mevrouw in huis had gehaald en dat de man in dat huis tot zijn arrestatie had vertoefd. Uit een mevrouw W. af genomen verhoor bleek o.a., dat des morgens te 6 uur de deur van de slaap kamer van mevr. W. openging, waar op naar haar zeggen een tweetal ge maskerde personen (mevrouw W. wist niet te zeggen of het 2 mannen, dan wel een man en een vrouw waren) de kamer binnen drongen en haar met een ketel met kokend water het ge heele lichaam overgoten. Op haar hulp geschrei gingen zij daarop de kamer uit om later gearresteerd te worden. De beide verdachten zijn ter beschik king van den officier van justitie in het Huis van bewaring opgesloten. Het dienstmeisje blijft ontkennen, terwijl haar beminde bekend heeft. Ook bevestigde hij, dat zij hem tot den daad heeft opgezet en hem verweten zou hebben, dat haar vroegere vrijer flinker gehandeld zou hebben. Zij had den het plan, wanneer mevrouw ver moord zou zijn geweest, diefstal te ple gen. Beiden zijn recidivisten. Een ander bericht luidt: Beiden blijven ontkennen, doch wer pen de schuld op elkander. Het slachtoffer mevrouw Wynia, is Maandagavond, dertig jaar oud, aan de brandwonden overleden. Naar aanleiding van dezen afschu welijken aanslag, door middel van ko kend water gepleegd, brengt een lezer van de N. R. Ct. in herinnering, welk een voortreffelijk middel kajoe-poeti-olie voor de behandeling van brandwonden is. Hijzelf had zich bij het aansteken van vuurweik aan de binnenzijde van de hand deerlijk gebrand. Nadat de brandwond 48 uur lang geneeskundig behandeld was, hadden de hevige pijnen nog altijd niet opgehouden en bleek de wond nog vuriger te zijn. Hij nam daarop het verband af en bracht in kajoe-poeti-olie gedrenkte watten op de wond. Na vijf of ten hoogste tien mi nuten was de pijn verdwenen en verder heelde de wond spoedig. Bij een nieuw ongelukje, kort geleden, kon hij zich weer overtuigen, hoe snel de pijnen, door kokend water ontstaan, verdwenen. In dit laatste geval werd het vel alleen met de olie bestreken. De sneltrein van Almelo, die ruim 6 uur nabij de Baunink onder Colm- 8chate den straatweg kruist, heeft daar eergisteravond het rijtuig van jhr. v. d. B. gegrepen. De heer v. d. B. was a. van een-jarige stieren, waaronder zijn te verstaan stieren die de melktanden nog bezitten en voldoende zijn ontwikkeld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2