Hel Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Een arm fietsje Laat Mt ea lucht ra] linnen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2929. Woensdag 23 Maart FEUILLETON. im M UND VAN ALT^" VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1910. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Al zijn we den schralen wind en de koelere ochtend- en avondstonden, ja zelfs de vrij lang aanhoudende nacht vorsten nog niet geheel en al kwijt, toch is er in de weersgesteldheid een kentering waar te nemen welke den mensch recht aangenaam aandoet. Wan neer men zich na den langen, aanhou denden winter verheugt in die heer lijk aanbrekende voorjaarsdagen, welke steeds zoo verkwikkend aandoen, dan wordt de mensch gekweld door „zomer- gedachten". Op 't zoetste gedeelte van den dag kan men zoo terecht genieten van die weldadig aandoende zoele lucht die lentelucht is veel versterkender dan menig mensch wel weet. En buiten op 't veld is 't alles in lentedos de weiden trekken haar nieuw, groen kleed aanplanten boren met haar jonge krachtige stengels uit den grond en de boomen hebben hun wazig, friscn-teer- groen toilet van 't vroege voorjaar al omgehangen om weldra als de zon een handje helpen wil, in de volle lente- pracht te verschijnen. Is het wonder, dat de menschen be hoefte gevoelen hun woningen in over eenstemming te brengen met die natuur Het helder zonnetje, dat daar reeds vroeg naar binnen dringt, brengt aller lei ongerechtigheden aan het lichtstof fige gordijnen, berookte plafonds, ta pijten die hun besten tijd lang achter den rug hebben en de huisvrouw haast zich alle stof en vuil van den winter te verwijderen zij gaat aan het schoonmaken in den eigenlijken zin en tracht de natuur te volgen en alles een zeer mooi en aantrekkelijk aanzien te geven. En de vrouwen er moge dan ge mopperd worden zoo lang en zoo veel als men wil hebben het bij het rechte eind. Als de kachels weggaan, als de frissche voorjaarslucht lokt om de ramen flink te openen en als do zon zoo heerlijk meewerkt om de vocht en bacterieën te verjagen, dan is het tijdstip bij uitnemendheid om de voor jaarsschoonmaak te houden. Yele vrouwen, die zoo kranig de kunst verstaan het gansche huis van den zolder tot den kelder in een splinter nieuw pak te steken, die met zeepsop en boenwas als 't ware wonderen weten te verrichten, verstaan helaas ook de kunst om licht en lucht te keeren, waar WILHELMINA HEIMBURG. 18) „Nu beginnen wij spoedig te leeren," zeide het jonge meisje en streek het oudste meisje het haar van het voorhoofd. „Ik kan al lezen, tante Elze, luister maar I" En het kind las met den kleinen vinger op de letters wijzend, het onderschrift van een prent: „De liefde overwint alle ding Gij liegt! sprak de penning." Elze beschouwde de prent. Een bruidstoet beklom de trappen der kerk, een jong pa triciër leidde zijn prachtig getooide bruid naar het altaar; de geheele deftige familie van beiden volgde! Ter zijde stond een meisje, ajmoedig gekleed, dat geen ander sieraad droeg dan twee lange, blonde vlech ten; zij had den stoet den rug toegekeerd en weende achter haar zakdoek. Bernardi keek over Elze's schouders heen naar de prent. De kleine blonde vroeg, of oom de prent mooi vond. Hij gaf geen antwoord. „Bernardi, och een woordje," klonk onverwachts de stem van luitenant Rost in zijn oor. Hij volgde zijn vriend naar een zij vertrek. „Wat wilt gij eigenlijk, Rost vroeg hij daar. „Bernardi", antwoordde de andere, „gij en ik hebben altijd rondweg met elkaar gesproken. Luister ook thans naar mij en deze beide factoren voor de gezondheid van zoo wondervolle kracht, oneindig veel heilzaams zouden kunnen uitwer ken. Verscheidene huisvrouwen is het ingeschapen, angstvallig door middel van blinden of dikke gordijnen elk zon nestraaltje buiten te sluiten uit vrees, dat de overtrekken der stoelen of de kleeden ook eens mochten ver schieten. 't Is op den keper beschouwd toch zoo verkeerd licht en lucht af te slui ten of te verbannen de zon dient gezocht in plaats van vermeden. En hoe is het gesteld met 'f, water? Ja, de straten en vloeren worden geschrobd, dan wordt van zooveel water misbruik gemaakt, dat er gemeentelijke verorde ningen in 't leven moeten worden ge roepen om al te groote verkwisting te gen te gaan maar het lichaam Is het niet eigenaardig, dat ons volk, eigenlijk een water en lucht-volk, dat zoozeer op zindelijkheid is gesteld, niet beter de lichamelijke reinheid betracht? In vele gezinnen bestaat in dit opzicht een aangeboren vrees voor lucht en water en toch zijn dit juist de grootste factoren voor de gezondheid van iedereen, vooral voor de ontwik keling der Ifleineren. Op het platteland, waar de kinderen vanzelf veel in de zon en de buiten lucht uitstekend! verkeeren, is meestal het water geheel zoek, al stroomt 't soms op eenigo meters afstand in breede kanalen in de onmiddellijke nabijheid voorbij de vriendelijke en zindelijke woningen. In hoevele dier huizen zou door het benauwd en be krompen slapen 's nachts aan gezond heid verspeeld worden, wat over dag door het gezonde buitenleven werd ge wonnen? Want de steedsche manieren brengen ook d&ar mede, dat menig huisvrouw de afkeurenswaardige ge woonte volgt om er een prachtig ont- vangvertrek op na te houden, maar den nacht door te brengen in benauwde alkoven, liefst met overdag do deuren daarvan dicht Zoo blijft van licht en lucht niet veel over en gelijken honderden bui- tenmenschen op hen, die in de groote steden in achterbuurten of klein behuisd in hofjes wonen. Wat genieten dezen en dergelijken al bitter weinig van de beide groote zegeningen onzer natuur Onze vroede vaderen hebben nooit veel gevoeld voor rein- en frischheid getuige de bekrompen opzet onzer ouder- volg mijn raad op. Ga een poosje met ver lof of beter nog vraag overplaatsing aan. Ook kunt gij mijnentwege met Annie Cramm trouwen Bernardi werd vaalbleek. „Verklaar u duidelijker Rost." „Duidelijker? Gaarne gij hebt schul den, beste vriend, al zijn 't dan ook geen schulden uitlichtzinnigheid voortgesproten gij hebt erfoom noch erftante, eu uw oude heer bezit alle mogelijke deugden, behalve juist aardsch slijk. Nog duidelijker?" voegde hij er vragend aan toe. „Er is nog al veel, dat gij moeilijk schijnt te begrij pen, anders had gij uit Ratenow's gedwon gen houding tegenover u al lang het alge meen gevoelen over uw gedrag in dit gast vrije huis kunnen bemerken. Ik weet trouwens niet, hoe ver gij reeds zijt gegaan en of gij u nog kunt terugtrekken; van mijn deelneming, in het geval dat dit niet meer mogelijk is, kunt gij u verzekerd hou den." Zonder verder een woord meer te zeggen, verliet hij zijn vriend en naderde Elze, die nog altijd naar het gebabbel der kinderen luisterde; zij had het boek op de tafel ge legd en was reeds weder in een gelukkigen droom verzonken. Ik heb de eer van dezen dans, waarde freule", zeide luitenant Rost, en met eenige schertsende woorden geleidde hij haar naar de balzaal terug. In een zeer gedrukte stemming was Ber nardi achtergebleven en slenterde met een somber gelaat door de opeenvolgende ver trekken tot hij eindelijk bij den toegang tot de balzaal naast Moritz bleef staan. In derdaad, de anders zoo voorkomende en vriendelijke man gedroeg zich opvallend koel tegen hem. Zoover was het dus reeds, dat de spreeuwen het van de daken ver kondigden 1 Zijn knevel opstrijkend ging hij wetsche steden. Nergens pleinen en plantsoenen, nergens die flinke roimten om licht en lucht in overvloed te doen toestroomen. 't Kon dan ook niet anders of de wetgever moest wel komen met dwang. En al is het zichtbaar succes nog niet groot en wordt er nog heel veel tegen geprutteld, het zal blijken dat op den duur weinig wetten zoo zegenrijk zullen blijken als de woning wet en al moeten de koorden van de beurs ook wijder open, dat is niets, het zal allemaal en dubbel en dwars terugkomen in gezondheid, li chaamskracht en levensmoed. Het is niet alleen de lichamelijke gezondheid, die voordeel zal genieten van betere huisvestiging, maar ook wel degelijk zal de geest daarvan profi teered Een mensch, die niet gezond is, kan niet opgewekt zijn en denken; en een kind, dat niet welig tiert, kan op school niet meede hersenen missen dan hun gymnastiek, die ze noodig hebben om tot ontwikkeling te komen. Daarom derhalve, zindelijke huis moeders! dadelijk na den schoonmaak zorg dragen voor meer en beter lucht en lichttoevoer! Licht en lucht geven gezondheid en levenskracht, beide on misbare factoren voor een frisch-den- kend en karaktervol volk Bnitcsiland. De rechtbank te Munster heeft een 27-jarige Nederlander, Steven Jonkman, uit Noordwolde, ter dood veroordeeld. Hierover bericht een Duitsch blad de volgende bijzonderheden: Hij was laatstelijk stalknecht bij een pachtboer op de hoeve Lütkenbeck bij Munster, maar werd spoedig ontslagen, omdat bij de dienstmeid Maria Ammer- mann niet met rust liet, angstig maakte en met den dood dreigde. Den 12en Januari 11. schoot hij het meisje dood en verwondde den boer, die na een paar weken overleed. J. werd in een herberg gevangen genomen. Hij had daar juist dezen brief „aan den rechter" geschreven„Ik heb de meid en den boer met mijn volle gedachten, uit wraak, omdat ik met Maria Ammermann liep en dat wou de boer niet hebben. En toen is ze me ontrouw geworden, en toen heeft mij de boer gisteren weggestuurd en nu zit ik hier zonder geld. Schrijf aan mijn moeder, dat ze me alles moet ver geven Nu wil ik ook dood, ik wil mijn eigen rechter wezen." in gedachten zijn geheele familie eens na Rost had gelijk, geen oom of tante be stond er, waarvan hij ooit iets te wachten had. „O, mijnheer de overste!" klonk plotse ling mevrouw Van Rateoow's stem hem in het oor, „dat is geheel en al een zaak van persoonlijk gevoelen." Luid en drei gend waren deze woorden gesproken. Hij keerde zich om en keek in de kamer van zijn gastheer. De oude mevrouw Van Ra- tenow zat tegenover den regiments-com mandant aan de whisttafel; driftig gaf zij de kaarten en haar gelaat droeg dezelfde strenge uitdrukking, die haar eigen was, als zij zich toerustte tot strijd om een har er opvattingen te verdedigen. „Dat zijn louter persoonlijke gevoelens", herhaalde zij, „de mijne zijn het niet! Uit dat zoogenaamde fatsoen heb ik reeds te veel ongelukken zien ontspruiten en een voorbeeld wil ik toch vertellen. v Zij was gereed met geven en legde haar gevouwen handen op de kaarten. Het kwam Bernardi plotseling voor, alsof zij juist daar om zoo luid gesproken had, wijl zij hem bij de deur had zien staan. Onwillekeurig luisterde hij. „Zij was mijn vriendin, overste gij hebt toch zeker majoor Weisleven en zijn vrouw wel gekend. Nu, ziet gij, die hadden elkaar leeren kennen en liefhebben, toen zij, par don beiden nog niet recht droog achter de ooren waren. Op dien leeftijd denkt men niet aan de werkelijkheid, dat wil zeggen aan het proza van het leven, zult gij zeggen, overste? Goed, maar dan moet men de jongelieden er op opmerkzaam maken, dat het hun plicht is, hun zoete droomen op te geven door hun onder het oog te brengen, dat men van rozengeur en maneschijn niet leven kan. Kortom, zij verloofden zich; het werd natuurlijk een Vóór den moord had hij aan zijn broer geschreven, die kapelaan was en in December is overleden, dat hij in een klooster wou „en door de wilder nissen van Indië trekken om rust te vinden." Hij nam het doodvonnis kalm op en vroeg of het niet binnen de acht dagen kon voltrokken worden. Uit Washington werd Zaterdag ge meld: De opzienwekkende gebeurtenissen in het Huis van afgevaardigden van gisteren tengevolge van de aaneenslui ting der zoogenaamde oproerige republi keinen en democraten om den almach- tigen voorzitter Cannon te ontzetten, bereikten vandaag haar hoogtepunt in een stemming, waarbij de oproerigen en democraten met 182 tegen 160 stem men de door Cannon vastgestelde rege ling omver geworpen hebben. Dit be- teekent dat Cannon door het Huis van afgevaardigden, waarin hij zeven jaar lang oppermachtig is geweest, wordt ter zijde gesteld. De aansluiting der oproerigen met de democraten dreigt tot een ernstigen toestand in de republikeinsche gelede ren te zullen leiden. Cannon heeft medegedeeld dat hij een motie betreffende zijn aftreding in overweging zal nemen. Na oproerige tooneelen in het Huis van afgevaardigden, heeft het ten slotte een motie, die den voorzitter afgezet verklaarde, met 191 tegen 151 stemmen verworpen. Het Noorsche blad Aftenposten had beweerd, dat er een groote uitvoer van paarden vleesch in blik uit Amerika naar Denemarken is en dat vleesch dikwijls niet deugt. Van Denemarken wordt het meeste verder verzonden met name worden schepen, die Kopen hagen aandoen, er van voorzien. Aften- posten vertelde verder van een schip, aan boord waarvan, op weg naar Azië, beri-beri was uitgebroken tengevolge van het eten van dergelijk Amerikaansch paardevleesch. Deensche bladen schrij ven de mededeelingen van Aftenposten toe aan broodnijd van de Noorsche kooplui op de Deensche, die een grooten handel in vleesch drijven. Zij beweren, dat het Amerikaansche vleesch vóór den uitvoer stipt wordt gekeurd, en eischen, dat het Noorsche blad het schip noemt, waarop beri-beri zou zijn uitge broken. De gezondheidscommissie te Kopen hagen heeft, volgens een later bericht, de zaak onderzocht. Volgens die com missie zou 't meest gezout vleesch in 'tvat zijn, afkomstig van paarden die een natuurlijken dood waren gestorven. verlooving zonder einde, hij een knorrig man, zij een zenuwachtig meisje, tot dat ten slotte een hoogst ongelukkig huwelijk werd ingezegend. Nu krijgen wij den knoop, overste, ziet gij, strak» beweert gij, dat het fatsoen hem gedwongen zou hebben zich met het meisje te verloven, wijl hij haar zoo openlijk zijn liefde getoond had, niet waar? Een geheel verkeerd oordeel mijnheer. Denk er aan, hoe het met de Welslevens gegaan is. Hun geheele leven lang hebben zij getobt. Er kwamen kinderen en steeds werd de kost schraler. Overal kwamen de rekeningen vandaan, vrienden kwamen er reeds lang niet meer over den vloer en als de schel weerklonk, schrikte de huisvrouw, uit vrees dat er al weer iemand was om haar tot be taling te manen van een reeds te lang uit gestelde rekening. Door zorg en ellende werd zij ziek en hij vond het gezelliger in de sociëteit en wel meer dan goed voor hem was. Nu vraag ik u, mijnheer, waar Bernardi hoorde de laatste woorden dor oude dame niet meerhij stond plotseling voor Frieda en vroeg haar om een extra tour. Zij bedankte, maar verzocht haar lieve Bernardi, zich te ontfermen over mejuffrouw Cramm. Hij maakte buiging en verliet de zaal. Elze's oogen zochten iets, wat, wist luite nant Rost zeer goed en ook gevoelde hij veel medelijden met haar, zooveel hem maar mogelijk was. Gaarne had hij Bernardi eenige duizenden thalers in den zak willen tooveren, opdat dat lieve meisje naast hem tezamen met zijn vriend den levensweg konden opgaan, Want op zijn eer, hij moest bekennen, dat zij bekoorlijk was. Bernardi liep intusschen driftig het groote tuinpad op en neer: „Als gij nog terug kunt treden," deze woorden suisden hem voortdurend in de De gezondheidspolitie zegt, dat er geen paardevleesch rechtstreeks uit Amerika in Denemarken komt, maar over Ham burg en Engeland, en dat het nooit in groote hoeveelheid is aangevoerd. Zaterdag is er te Cardiff langdurig over een nieuwe loonsregeling onder handeld tusschen vertegenwoordigers van kolenmijneigenaars in Zuid-Wales en de mijnwerkers. De onderhandelingen zijn voor goed afgebroken, want er is geen afspraak gemaakt voor een nieuwe bijeenkomst van den verzoeningsraad. Een staking schijnt nu onvermijdelijk, want de bestaande dienstovereenkomst, door de mijnwerkers naar vereischte opgezégd, loopt reeds den 31en dezer maand af. Bijna 200,000 mijnwerkers in Zuid-Wales en bovendien een groot leger van werkvolk aan spoorwegen, dokken enz. zouden bij de staking be trokken zijn. Waarschijnlijk zouden een millioen arbeiders middellijk of onmid dellijk onder een staking lijden. In een trein van den Noordoostelijken spoorweg is Vrijdagavond, tusschen New castle en Alnmouth, een reiziger ver moord, die f4400 bij zich had. Het was iemand in dienst van een maatschappij, die een kolenmijn te Widdrington ont gint, en ging om de veertien dagen uit Newcastle het loon van de mijnwerkers brengen. Het slachtoffer had negen kogelwonden in het hoofd en was blijk baar nog met een stomp voorwerp op het hoofd geslagen. De moordenaar had het lijk onder de bank geduwd, zoodat de moord eerst ontdekt werd, nadat de trein reeds aan eenige stations had gestopt. Men weet, dat de vermoorde met nog een man in den wagen is ge stapt, maar I ad Zaterdag nog geen aanwijzing waar de moordenaar uitge stapt was. Bij een buitengewoon hevigen storm ter oostkust van Japan zijn de vorige week meer dan vijftig schepen vergaan, waarbij naar het heet achthon derd personen zijn omgekomen. Te Marion in Arkanzas opende het gepeupel Maandag de deuren der ge vangenis. Zoo ontsnapten er ook eenige negers. De blanken kregen Donderdag twee van dezen te pakken en knoopten ze aanstonds op. Andere negers kwamen er met een dracht slagen af. Het Petersburgsche Telegraafagent- schap verneemt uit Jokohama, dat daar door brand 509 huizen zijn vernield, waardoor 5000 menschen dakloos zijn gemaakt. De commissie voor pensioenen in de ooren. Hij duizelde, het scheen hem toe, alsof hij den man, die deze woorden had gesproken, wel had kunnen worgen. Maar het ellendigste was nog, dat hij moest toe geven, dat zij allen gelijk hadden, allen. Of hij nog terug kon treden zonder opzien te verwekken? Ja, hij brak daarmede zijn woord nog niet, tenminste geen uitgesproken woord een uur later zou dat woord, zonder die tijdige waarschuwing, misscb gesproken zijn geweest. En toch had zij het duizendmaal in zijn oogen gelezen moeten hebben, evenals hij het in haar bruine kijkers gelezen had, dat zij elkander hartelijk lief hadden. Maar, welke vooruitzichtenDe schildering der oude dame was zoo wanhopend juist, een ellendig vooruitzicht wachtte hem. Hij wischte zich het klamme zweet van het voorhoofd en plotseling schoot hem een melodie te binnen, de melodie van de een voudige woorden: „Daar giert over 'tveld zoo herfstig een wind, Mijn lief schonk zijn trouw aan 't hulp'loos kind." En ook zag hij weder de prent van straks in zijn verbeelding en het schreiende meisje nam de gedaante van Elze van Hegenbach aan. Neen, hij kon niet meer terug, en hij wilde het ook niet; hij zou niet meer kun nen leven, wanneer Elze hem als een trou- welooze ellendeling beschouwde. Hij had haar hand in de zijne gehouden en hij dacht te heilig over de liefde, te hoog van de vrouwen er moest een uitweg ge vonden wordenin het ergste geval nam hij zijn ontslag. Plotseling liep hij met rassche sehreden weder naar binnen en naar de speelkamer. Naar het Duitsch vaït - (Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 1