In Genthin is een driedubbele moord repleegd ten huize van den kleermaker VVöhe. De man en zijn vrouw werden :oor hamerslagen van het leven beroofd en hou twaalfjarige zoon kreeg zware wonden aan het hoofd. De ongelukkige naap is tengevolge van de vreeselijke mishandelingen totaal blind geworden. Men vermoedt, dat de gruweldaad ge pleegd is door twee vreemde mannen, die in de buurt van het huis al sinds eenige dagen werden gezien en daarbij door den kleermaker werden aange maand, zich te verwijderen. De bewoners van dit Duitsche plaatsje zijn geheel verslagen door deze vreese lijke daad. l*lHatsel|ik ilieuwH. Heusden, 13 April. Hebben we onlangs gemeld dat de heer C. de Moor zijne ontslag aanvrage als Di recteur der Rijksnormaalechool had inge diend, thans kunnen we melden dat dit met 1 Mei a.s. eervol is verleend. Reeds van het ontstaan der Rijksnor maalschool te Heusden, circa 30 jaren ge leden, was de heer De Moor daaraan met colle toewijding werkzaam en vóór 12jaar volgde Z.Ed., bij het overlijden van den heer D. Scholten, den overledene als Direc teur op, in welke functie hij alle zijne beschikbare krachten verleende en in welk 'ij<lvak tal van jongelieden voor het onder- •vizersambt werden opgeleid. Hij mag dus :opt voldoening op die j iren terug zien. Gaarne wenschen wij hem, die reeds als ioofd der School gepensioneerd was en versierd is met het Ridderkruis van Oranje- Nassau, nog eenige jaren van rust toe, die zeker niemand hem zal misgunnen, na zijn moeite vol en werkzaam leven. Jammer is het, dat hij sinds eenigen tijd aan eene ernstige ongesteldheid lijdende is. We hopen ten zeerste, dat hierin een ge lukkige wending zal komen. De jongeheer P. Leestenmaker, die dezer dagen bij het examen voor den nieuwen cursus werd toegelaten als leerling der R. N. S. alhier, is na vergelijkend examen aangenomen als kweekeling aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastricht. Door <len geweldigen stroom is in de Bergsche Maas, nabij de afgebroken woning van wijlen den heer Theuns, een gat in den rivierbodem ontstaan van 15 M. diepte; ook is de linkeroever over eene lengte van 200 M. uitgehold, zoodat er ge vaar voor oeverafschuiving bestaat. Met zinkstukken zal men waarschijnlijk dit gat dempen, daar een krib de scheep vaart wegens de geringe rivierbreedte te veel zou belemmeren. Waspik. Zondagmiddag had alhier een medaillewedstrijd plaats, uitgeschreven door de voetbalclub „K. H. M. K." alhier. Deelnemende clubs waren „W. V. II" en „P. H." Waalwijk, „Tavenu" Oosterhout, en „N. G." Waspik. Na oen zeer geannimeerden wedstrijd hadden de volgende overwinningen plaats: „P. H." Waalwij k tegen „Tavenu" Oosterhout met 10; „W. V. II" Waalwijk tegen „N. G." Waspik met 40. De eind wedstrijd werd gewonnen door „W. V. II" tegen „P. H." beiden Waalwijk met 21. Z. D. H. de bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot kerkmeesters alhier, de heeren F. Kamp, en J. de Bont. Terwijl de heer Van Iersel te Raams donk door deze gemeente reed, schrok zijn paard eensklaps van een hondenkarretje, sprong op zij en raakte met de tilbury en de drie inzittenden te water. Door vele ijlings toeschoten hulpvaardigen werd de heer en de jonge dames Van Iersel spoedig uit hunne benarde positie verlosten kwamen gelukkig met den schrik vrij. Ook het gespan was spoedig op den droge. Veen. Zaterdagmiddag trof den koop man D. een ongeluk dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Met het voornemen achter een sleep te gaan hangen met zijn roeiboot, werd hij door den gang uit zijn roeiboot geslingerd. Gelukkig wist hij zich aan zijn boot nog vast te klampen en bracht hij het er met een nat pak af. Om iedereen de gelegenheid te ver schaffen den krans te bezichtigen, welke het fanfarecorps „Wilhelmina" van haar beschermheer heeft cadeau gekregen, maakt liet corps Zaterdag eene muzikale wandeling door het dorp, natuurlijk gevolgd door de lieve jeugd. Druk wordt er gespit en wordt er zeer geklaagd over de hardheid van den grond. De arbeiders kunnen het halve werk maar verrichten van andere jaren, zoodat er boeren zijn welke aan spitloon meer dan het dubbele moeten betalen als gewoon. De regen, naar welke voor zulk land ver langd wordt, zou veel ten gunste kunnen werken. Caiessen. Bij de alhier gehouden publieke verhuring van weilanden, toebe- hoorende aan deze gemeente, werden veel lager prijzen besteed dan verleden jaar. De handel in aardappelen is alhier in de laatste dagen zeer traag, terwijl de prij zen aanmerkelijk zijn gedaald. Men besteedt thans voor goede qualiteit f 2.10 f 2.60 per mud. Verscheiden verbouwers van dit product hebben nog aanzienlijke partijen gekuild liggen. Over de bijen hoort men alhier niets dan klaagtonen. Wegens de koude kunnen deze diertjes niet uitvliegen, en zij, die het wa gen gaan verloren. Geen wonder dat de ijmkers verlangend uitzien naar zacht en zonnig weder. W«k. Aan de manden- en stoelen- fabriek „de Vlijt", ziet men weer evenals andere jaren tal van menschen bezig met het wit maken van teen, het z.g. bandschillen. Duizenden bossen teen moeten weer één voor één door de hand, hetgeen dus weer veel werk, maar ook veel brood verschaf^ Genderen. Het getal alhier behan delde telegrammen in het vorig blad als 22 opgegeven, moet zijn 320 stuks en over het afgeloopen kwartaal was dat 96 stuks. Waalwfjk. De in September te houden Landbouw-Tentoonstelling zal ep verschillend gebied eene groote attractie hebben. Zoo vernemen we, dat er aan ver bonden zal worden een concours-hippique, waarvoor reeds een groot terrein is afge huurd. Verder zal er van rijkswege een aankoop van hengsten en merriën plaats hebben. Ook zal een internationaal concours gegeven worden voor politiehonden, die op het terrein proeven van bekwaamheid in het vinden van een vermeenden inbreker zullen afleggen, over tal van hindernissen. Eene pluimvee-tentoonstelling zal mede het geheel opluisteren en, wat we nog niet opnoemden, zal als verrassing dienen, boven hetgeen een landbouw-tentoonstelling eischt en we dus nu niet vermelden. Bij 't comité zijn de volgende medailles ingekomenVan de heeren J. B. Timmermans WzWaal wijk, gouden; SegerVerhagen, Heusden, verguld zilveren; Baron van Heckeren van Waliën, Vrij hoeven-Cappel, verguld zilve ren; Henri van Glabbeek, Helmond, groote zilveren; Frans Boex, Eindhoven, groote zilveren; Ridder de van der Schueren, Bemmel, zilveren; W. B. Rijken, Capelle, zilveren; C. G. Verwiel, Besoijen, zilveren Ridder de van der Schueren, Raamsdonk, zilveren; Johan Prinzen, Gemert, zilveren; Mr. F. J. van Landschot, 's Bosch, zilveren. Zondag had de dienstbode van den heer Verwiel (hotel) het ongeluk over een mat, die in de gang lag, te struikelen. Zij werd met een gebroken been opgenomen. Terwijl de hoornen van den spoor weg reeds gesloten waren, wilde een voer man nog de weg oversteken. Hij werd evenwel teruggehouden door den wachter, die het paard dat reeds onder den boom door was, terug deed gaan. Door het ach teruit rijden brak de boom van den over weg; dit is waarschijnlijk een groot schade- postje voor den voerman. Itesojjen. Op 11 April a. s. ie de Marechaussee Boelens, tevens onbezoldigd Rijksveldwachter verplaatst van de brigade Besoijen naar de brigade Marum in de provincie Groningen. De jongeheer A. W. van der Ham men is geslaagd voor de Rijkskweekschool te Haarlem. Qeertruideiiberg. Donderdag j.l. werd aan den handelscursus van de „Hanze" alhier, de laatste les gegeven van dit saizoen. Het bleek, dat flinke vorderingen door de deelnemers aan den cursus waren gemaakt. Het bestuur der Geertruidenbergsche Han- zeafdeeling heeft in deze wel voldoening van zijnen arbeid. Als vermoedelijk opvolger van den heer John. Allard als lid van den Gemeen teraad, wordt algemeen genoemd de heer Mr. H. Allard, steenfabrikant alhier. Onze harmonie Apollo", zal dit jaar deelnemen aan de muziek wedstrijden te Breda en Dordrecht. Veel succes zij de harmonie toegewenscht. Vrijdagavond omstreeks 8 uur werd een soldaat in de nabijheid van de gasfa briek aangehouden door een soort landloo- per, die om „tabaksgeld" vroeg. Toen deze dat weigerde, sneed de aanvaller over het mouwvest van den soldaat, die daarop de vlucht nam. De politie doet onderzoek. Capelle. Op de Donderdag gehouden markt was de handel, hoewel er slechts een klein getal runderen aanwezig waren, zeer levendig. Er werden flinke prijzen besteed. Naar we uit vertrouwbare bron ver nemen, is de commissie, welke zich gevormd had om het 25-jarig ambtsjubileum van den Burgemeester feestelijk te vieren, ontbonden. De aanstaande jubilaris heeft nu te kennen gegeven een feestelijke herdenking niet te wenschen, wat, aangezien de ingezetenen reeds alle moeite deden om eens flink feest te vieren wel te betreuren is. Sleeuwfjk. Op Zaterdag 23 April a.s., zal vanwege het waterschap „Sleeuwijk", de gewone voorjaarschouw over wegen, dammen, enz. plaats hebben. Sprang. Ds. P. van Toorn, pred. der Ned. Herv. Gem. alhier, heeft een be roep ontvangen naar Dubbeldam. CaOriiiehem. Voor het toelatings examen der Chr. Kweekschool alhier, heb ben zich aangemeld 29 adspiranten, waar onder 2 voor de tweede klasse. Xuilicliem. De verpachting van gras en riet der gemeente-eigendommen heeft al weer meer opgebracht. Jaar op jaar wordt geroepen het is veel te duur en steeds wor den de pachtsommen hooger. De opbrengst voor de gemeente is f 1860 tegen f 1832 het verig jaar. NIederliemert. (N.z.) Als er ooit iets is tegengevallen, dan is het dit jaar de hooi- handel. Werden in het najaar enorme prij zen besteed tot zelfs f30 per duizend pond, thans geeft men niet meer dan f 20 i f 21. Ook de aardappelhandel is verre van roos kleurig. Duitschland vraagt niets meer maar importeert zelf. De prijzen zijn dan ook dalende van f 2 tot f 1.90. (Rietschoof). Zaterdag kwam op de steenfabriek „De Rijswaard" alhier een trantport van 5 hitten aan, die regelrecht per spoor uit Rusland kwamen. Eigenaardig dat deze dieren alleen aan de achterpooten beslagen waren. Raamsdonk. Hield de heer A. Geluk eenigen tijd geleden eene duidelijke rede over arbeidscontract- en ziekteverze kering, thans zijn alhier een Inspecteur en Agent der „E. N. Arbeidscontract- en Ziekteverzekeringmaatschappij „Het Roode Kruis", werkzaam om verzekeringen te sluiten. Reeds verscheidene landbouwers hebben van de billijke voorwaarden der maatschappij gebruik gemaakt, om voor eene lage premie de geheele risico van de wet op het arbeidscontract te ontgaan. Aiitlel Sedert eenige dagen werden bij herhaling door den winkelier S. alhierj uit zijn wagen, welke des 's nachts in de schuur staat, boodschappen gemist, zoodat S. besloot de wacht te houden. Echter zonder resultaat. In den'nacht van Vrijdag op Zaterdag zou de onbezoldigde rijksveld wachter A. eens opletten, en jawel na lang wachten verscheen iemand, die echter on raad bemerkte en op den loop ging, achter nagezet door A. Hij wist echter te ont snappen, doch A. die vermoedde wie hier de schuldige was, ging met S. naar zijne woning, waar hij niet werd aangetroffen. Ook de vrouw zei niet te weten waar haar man was. Na lang wachten kwam hij thuis en werd ondervraagd, doch voorloopig zonder resultaat. De verdachte is kort ge leden uit de gevangenis ontslagen. De kinderen der Chr. school, hoofd de heer Calame, werden Vrijdag, ter gele genheid van de geboorte zijner dochter, onthaald op beschuit met muisjes. Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Almkerk, gehouden op Vrijdag 8 April. Voorzitter De Jonge, burgemeester. Aanwezig, behalve de wethouders A. den Dekker en B. Snoek, al de leden, uitgezon derd de heer H. Donker en H. v. d. Kaaden. Na 't gebed opent de voorzitter om half elf de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en zonder aan merkingen goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: lo. Ingekomen stukken, waaronder een missieve van Ged. Staten, inhoudende het verzoek de vorige gemeente rekening eecigszins te wijzigen, daar een post abusievelijk ten onrechte is opgebracht, betreffende het salaris van den waarnemen- den gemeente-ontvanger (in functie gedu rende 3 Oct.6 Nov. '08), waarop besloten wordt dit op de nieuwe begrooting over te brengen. De secretaris leest vooreen verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. 2o. Op twee reclames inzake schoolgeld- heffing wordt afwijzend beschikt. 3o. Aanvrage bekendmaking stemming op den zelfden dag der stem r ing. De voorz. stelt voor dien aangaande bij den minister een request in te dienen om verlof, dien zelfden dag nog den uitslag der stemming bekend te maken. 4o. Benoeming stembureau voor 1910. De voorzitter memoreert met leedwezen het vertrek van het raadslid de heer H. Donker, die steeds de belangen der gemeente behartigde en spreekt den wensch uit, dat het hem ook elders verder goed moge gaan. Gewoonlij k zegt de voorzitter wordt een stembureau telkens maar voor ééne zitting benoemd, doch hier kan 't gevoege lijk voor 't heele jaar. Wethouder Snoek stelt voor, het bureau voor den Nieuwendijk te houden zooals het is en worden mitsdien de heeren A. den Dekker, P. Walraven, A. van den Heuvel en als 4e lid, A. de Later, bij accla matie herbenoemd. Naast den burgemeester, als voorzitter, voor 't stembureau ten raad- huize, worden gekozen de raadsleden C. A. Koekkoek en A. Verschoor en als 4e lid G. J. Koekkoek. 5o. Goedkeuring schoolbouw. Dit betreft den noodzakelijken verbouw der school aan de Voorsteeg. Verschoor vraagt hoeveel kinderen er school gaan. De voorzitter antwoordt, dat dit getal 157 bedraagt, doch dat het leerlingen-aantal gebaseerd wordt op den datum 15 Januari en toen waren er 164. Verschoor zegt, dat volgens zijne meening, 't 4e lokaal dier school voor een doen niet zal staan. Weth. Den Dekker concludeert, dat de school daar staat, en beslist verbeterd moet worden; terwijl de voorz. in 't midden brengt, dat als er maar 135 leerlingen zijn in drie lokalen, het dan reeds verplichtend is voor een 4e lokaal te zorgen. Blijkens het oordeel van den heer School opziener, wiens schrijven de secr. thans voorleest, die pas geleden inspectie hield, zal volgens diens schrijven, de school te Nieuwendijk ook veranderd moeten worden. De ventilatie is daar slecht en de inrich ting der lokalen behoeft verbetering; daar bij heeft elk van het onderwijspersoneel drie klassen voor zijne rekening, zoodat de aanbouw van een derde lokaal en de komst van een derde leerkracht, het onder wijs daar zeer ten goede zou komen, zoo oordeelt de Schoolopziener. Dus niet alleen de school aan de Voorsteeg, maar ook die te Nieuwendijk moet verbeterd. Verschoor is niet vóór den bouw van het 4e lokaal; 't zal overbodig blijken te zijn; hij ziet in dezen in de toekomst geen voor uitgang, maar vermindering, wijl er met April meer leerlingen de school hebben verlaten, dan er voor den nieuwen cursus bij gekomen zijn. Wethouder Snoek begrijpt niet, dat Ver schoor niet vroeger met zijne bezwaren voor den dag is gekomen't plan van den school bouw toch is niet van vandaag of gister, maar al lang door den raad besproken, overwogen en goedgekeurd. De voorz. zegt dat we verplicht zijn tot verbouw; doch Verschoor blijft zijn mee ning handhaven, dat 't 4e lokaal ledig zal blijven. De voorzitter licht de teekening van het goedgekeurd ter tafel liggende plan tot verbouw toe, de school blijft als gebouw zoo het is, alleen inwendig wordt alles ver anderd en verbeterd. Van der Meijden voert nog aan dat de school vroeger te klein was of nu te groot moet zijn, wijl er toch 100 kinderen over gingen naar de bizondere school. Nog anderen voeren hierover 't woord, totdat weth. Den Dekker zegt, dat, wijl vroeger het plan reeds was goedgekeurd, enkel de goedkeuring van hoogere autori teiten gevraagd moest worden en de raad dus voor 't feit staat het ter tafel liggend plan goed te keuren. De uitslag der stemming over dit punt is als volgt: Van der Meijden houdt zich buiten stemming, Verschoor stemt tegen en al de anderen zijn er voor. Als zesde punt der agenda komt aan de orde: Aanvrage Rijkssubsidie. De voorzitter licht een en ander toe en zegt. dat doordien eenige der meest welge stelde ingezetenen de gemeente hebben ver laten, de inkomsten voor de gemeente zijn verminderd, en hij bij 't bezoek van den Commissaris der Koningin, daarover met Z.Excellentie heeft gesproken, zoodat een aanvrage om tijdelijke rijkssubsidie voor schoolbouw wel gegrond is. De secretaris leest het verzoekschrift om tijd. rijkssubsidie voor, waaraan de verga dering hare goedkeuring hecht. De voorzitter vraagt machtiging tot voort- gang voor den school verbouw en voor de des- noodige geldopname, om betaling te kun nen doen volgens de desbetreffende voor waarden. Wordt toegestaan. Hiermede is tevens het zevende punt der agenda afgehandeld. Vervolgens wordt het kohier van den Hoofdei Omslag voor de leden van den raad 14 dagen ter inzage beschikbaar gesteld. Bij de nu volgende rondvraag brengt Walraven in 't midden, dat het van zoo groot genot zou zijn voor de bewoners te Nieuwendijk, wanneer de rijksontvanger aldaar een halve dag zittirg hield, wijlde afstand naar Almkerk nogal van beteeke- nis is. Weth. Snoek wijst op Uitwijk, Uppel- schendijk enz., waar de menschen ook nog al ver van 't dorp wonen. De voorz. brengt in 't midden dat 't rijks belang is, als een ontvanger zitting houdt in eene buurtschap waar de betalers minder scheutig zijn, doch dat is te Nieu wendijk niet 't geval, wijl van daar de be- lastiBgpenningen prachtig binnenkomen. Walraven lacht om dit compliment, maar wijst nogmaals op 'i genot, dat er voor de Nieu wendij kssche belastingbetalers in gelegen is, als de ontvanger aldaar een halven dag zitting beeft, en al is hieromtrent vroeger reeds voor een paar jaar een verzoek schrift ingediend, kan dit wel herhaald worden met hoop op beter succes. Weth. Den Dekker acht beter, dat par ticulieren deswege een request indienen, terwijl hij den raad verzoekt, daaraan zijne adhaesie te betuigen. Walraven wijst nog op den slechten staat van het drinkwater voor de molenbuurt te Nieuwendijk, waar vlak bij nog wel een bakker woont. De voorz. zegt dat verbete ring hierin een dringende behoefte is. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering te precies half een. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente Raamsdonk, gehouden op Zaterdag 9 April 1910. Aanwezig alle leden met uitzondering van de heeren de Bruijn en v. d. Heuvel. Voorzitter F. M. A. J. Ridder de van der Schueren. Secretaris J. Kieboom. Na lezing der notulen der vorige verga dering welke onveranderd worden goedge keurd, stelt de Voorzitter achtereenvolgens aan de orde: 1. Ingekomen stukken: b. alsvoor over de begrooting dienst 1910 c. besluit alsvoor d.d. 10 Maart 1910 G. no. 176, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit d.d. 19 Februari 1910 no. 9, tot het aangaan eener onderhandsche geld- leening groot f1000 e. proces-verbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger d.d. 1 April 1910, waaruit bleek, dat de boeken behoorlijk waren bijgehouden en dat het dienover eenkomstig bedrag ad f 2643.60 in kas was bevonden, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen en voor zooveel noodig verzonden naar B. en W. ter uitvoering; schrijven van het bestuur der vereen. „Het Groene Kruis" om eene bijdrage in de kosten -an de te houden jubileums tentoonstelling. Besloten hierop niet in te gaan. 2. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente in 1909. Ter voldoening aan art. 182 der gemeente wet werd den Raad dit verslag aangeboden en besloten hetzelve ter gemeente-secretarie ter visie te leggen. 3. Schrijven van h.h. Gedep. Staten, in zake de verordening tot regeling van den omvang van het onderwijs op de openb. lagere scholen in deze gemeente, met advies van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Op voorstel van B. en W. en na voor lezing van het advies der plaatselijke com missie van toezicht op het lager onderwijs werd besloten, de verordening te hand haven. 4. Adres van P. H. Speetjens, gemeente veldwachter te Raamsdonkveer, om betere huisvesting met ontwerp-besluit. Na eenige discussie werd besloten, deze zaak tot eene volgende vergadering aan te houden. 5. Voorstel van B. en W. om wijziging te brengen in het plan der bestrating van de wegen. Conform het voorstel werd besloten het voorgenomen plan van bestrating in dier voege te wijzigen, dat in plaats van het daarstellen van een klinkerpad op Sandoel, zal worden aangelegd een klinkerbestrating van af den hoek van den winkelsteeg tot voorbij A. Bouwens. 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop van oude schoolbanken alsmede van bouw materialen bestaande in houtwaren enz. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd de Voorzitter tot dezen verkoop gemachtigd. 7. Schrijven van B. en W. houdende toe zending van een door hem ontworpen legger tot wijziging van den legger van de open bare wegen en voetpaden dezer gemeente. De door B. en W. toegezonden ontwerp- legger werd alsnu onveranderd vastgesteld. 8. Schrijven van den waarnemend direc teur der N. V. Electriciteits Mij. „Raams donk" te Raamsdonk, inzake verhuring van het bovenhuis van het voormalige post kantoor. Na eenige discussie werd besloten het bovenhuis aan den waarn. directeur te verhuren tegen een bedrag van f 175 per jaar en verder op door B. en W. vast te stellen voorwaarden. 9. Adres van Joh. H. Schoenmakers om vrijstelling van het bepaalde bij art. 7, 2e lid der bouwverordening. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten de gevraagde vrijstelling te verleenen. 10. Vaststelling primitief kohier der be lasting op de honden. Het door B. en W. aangeboden kohier werd onveranderd vast gesteld tot een bedrag van f 354, 11. Ontwerp besluit tot wijziging der ge meente-begrooting dienst 1909. 12. Ontwerp-besluit tot het verleenen van toestemming tot af- en overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting dienst 1909. Beide door B. en W. aangeboden ontwerp-besluiten, werden onveranderd goedgekeurd. 13. Adres van de N. V. Electriciteits- maatschappij „Raamsdonk" te Raamsdonk (d.d. December 1908), houdende verzoek de aan haar voorloopig toegestane gelden ad. f 35000, op le hypotheek te vervangen door het nemen van aandeelen tot een bedrag van f 25000. Na uitvoerige gedachte werd besloten: a. Afwijzend op het adres te beschikken, en b. de Maatschappij te berichten, dat bij het verleenen van eene le hypotheek o.m. in de voorwaarden zal worden bepaald, dat in het bestuur der Maatschappij moet zit ting hebben, een door den raad te benoe men persoon, wien dezelfde bevoegdheid moet worden toegekend als de overige be stuursleden. Alsnu ging de vergadering over in eene met gesloten deuren, ter behandeling van reclames tegen aanslagen in den hoofde- lijken omslag. Hinnenland. Wij vernemen, dat de „Vereeniging ter veredeling van den Nederlandschen yischstand" een verzoekschrift aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gericht heeft, om binnen den kortst mogelijken tijd de nieuwe vis- scherijwet in werking te stellen. Dit geschiedde, omdat 't vischstroopen in den laatsteu tijd schrikbarend toeneemt. In de door de vereeniging gepachte waters zijn kortelings onder de gemeente Amsterdam, nabij het entrepot-dok, vier Woudrickeramer stroopers met den ze gen geverbaliseerd, terwijl nog vier andere in den donkeren nacht de vlucht konden nemen. Vier andere uit dezelfde gemeenten lagen op hetzelfde tijdsiip op de Eem gereed, om ook daar roof te plegen, doch werden verhinderd door het politietoezicht. In het zij kanaal F. werden in een nacht twee schuiten met kaaskopvis- schers bekeurd, terwijl 't nu bekend is dat zelfs na 15 Maart, alzoo bij geslo ten vischtijd, alle nachten, en zelfs bij dag, de stroopers er naar hartelust in roofden. Van het bestuur van den Algemeenen Hengelaarsbond vernamen wij nog, dat van I Juni tot 15 Maart in het Noord- Hol landsch Kanaal 52 bekeuringen voor stroopen hebben plaats gevonden, en in de laatste dagen nog vier er bij. Het is te voorzien, dat het afnemen der netten, dat de nieuwe wet voor schrijft, in dezen toestand wel verbe tering zal brengen. Het is hoog tijd dat de wet in wer king trede. De bepaling van den minister van oorlog betreffende het verplichte kerk bezoek, als ouders of voogden het aan vragen, gaf Zondag in Den Bosch, naar het Huigerin meldt, aanleiding tot ont vluchting van twee manschappen. Onder geleide van den oudste der minderjari gen, die naar de kerk moesten gebracht worden, trok een veertiental milieiens uit de citadelkazerne. Alles ging eerst goed, maar op eens ontliepen er twee ijlings den troep, of zooals de volks mond zegt: smeerden 'm. Naar de mis gingen zij niet, maar zij kwamen ook verder den geheelen dag niet meer in de kazerne. Men vermoedt, dat zij ge deserteerd zijn. Bij de veldartillerie deed zich het geval voor, dat een manschap zichzelf naar de kerk moest brengen. Daar hij de eenige was, die door de ouders ver plicht werd, werd die zorg, overeenkom stig het ministerieele voorschrift, aan hem zelf overgelaten. De redactie van De Vaderlander (het Tweede Kamerlid Roodhuyzen) deelt in het laatste nummer mede, hoe het staat met de vrijkaartenquaéstie, die indertijd zooveel stof heeft opgeworpen. Het is daarmede als volgt gesteld: Geen der leden van de Tweede Ka mer heeft van het aanbod der maat schappij van eene vrijkaart gebruik ge maakt. Toen mannen als Lohman, Drucker, Van Nispen en Beaufort zich tegen het accepteeren van vrijkaarten hadden verklaard, als te zijn beneden de waardig heid van een lid van de Volksvertegen woordiging, kwam de zaak in een geheel ander stadium dan ze eerst geweest was. To;n hebben die Kamerleden, die de aangevoerde bezwaren niet deelden, die voor zichzelven in het aannemen van eene vrijkaart niet de minste ver keerdheid vonden, van de zaak afge zien; ze vonden, dat men aan de eer a. Besluit van h.h. Gedep. Staten, d.d. 3 Maart 1910 G no. 129, houdende goed keuring van het Raadsbesluit d.d. 19 Febr. 1910 no. 10 tot het doen van af- en over schrijvingen op de begrooting dienst 1909; d. verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Raamsdonkveer over 1909;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2