Blériot was ongeveer een jaar geleden de eerste, die het Kanaal overvloog. Zaterdag heeft een weinig bekend vlie- gei, De Lesseps, hetzelfde gedaan. De Lesseps had het oog op een record hij wilde op zijn Blériot-machine, zon •Ier te landen, in eens heen en weer vliegen. Maar aan dat voornemen heeft hij geen uitvoering kunnen geven: het bleef bij één vlucht. Zaterdagmiddag te 3 u 30 min. steeg De Lesseps op, op dezelfde plek waar Blériot zijn historische vlucht aanving, «•n dadelijk ging hij op een groote hoogte, bijna recht op zijn doel af. Het weer was zeer mistig, maar wind was er niet. Evenals Blériot werd hij gevolgd door de torpedoboot „Escopetto", maar vanaf dezen bodem had men hem spoe dig uit het oog verloren. Al was het niet mistig geweest, dan toch zou het moeilijk zijn geweest hem na te gaan, zoo hoog vloog hij Zoodra toen de omstanders hem in het luchtruim zagen verdwijnen, werden er vreugdeschoten gelost. Te even vier uur bevond De Lesseps zich boven de boerderij Wanston Court ten Westen van Dover, dicht bij de St. Margaret-baai. Hij ontdekte de kust pas, toen hij er zich boven bevond. Een groote menigte wachtte de landing af op de plaats, waar Blériot was neer gekomen. Slechts een drietal personen echter was getuige van De Lesseps' landing. Zij hoorden boven zich den motor snorren, maar konden wegens den mist den vlieger nog niet zien. Geleidelijk kwam hij naar beneden en ten slotte bereikte hij den beganen grond; vijf en dertig minuten ongeveer had hij over de vlucht gedaan. Daar de wind was toegenomen kon hij niet besluiten terug te vliegen. Hij liet zijn machine dan ook inpakken en arriveerde per boot te Calais. Jacques de Lesseps beoefent nog niet lang de vliegsport, in het begin van dit jaar begon hij onder leiding van Blériot zijn eerste vluchten. De uitslag der gehouden verkiezingen voor de Belgische Kamer is een over winning voor de regeering. De meerderheid der Katholieke partij in de Kamer zal minstens 8 stemmen blijven. Een vreeselijk onweer brak Vrijdag boven Aarlen (België) los. Gedurende 3 uren viel er hagel zonder ophouden, gansch de streek vernielende. Men herinnert zich niet ooit zulk een onweer te hebben gezien. Het getal boomen, door de bliksem verbrijzeld, is zeer talrijk. De gemeenten Metzert.Schedeck, Attert, Oberpallen, Beckerick, Marte lange en de streek van het Groot-Her togdom Luxenburg werden overstroomd door de overvloedige regens. De schade is zeer belangrijk. Dichtbij Balmoral werden drie koeien doodgeslagen. In de velden van Andrimont sloeg de bliksem herhaaldelijk in, zonder schade aan te richten. 8*laat8ei||k üieuw«, Heusden, 25 Mei. De Vereenigde Heusdensche stoomboot maatschappij kreeg heden de 100.000ste mand ter vervoer aan boord van de manden makerij van de gebroeders Van Halderen te Haarsteeg en dit over het tijdvak van November 1909 tot 20 Mei 1910. „De Zaaiwaard" onder Aalst vóór 14 dagen ingezet door den heer M. J. de Roon te Wijk, op f 77.100, daarna door hem gehoogd met f 1000 en f 1500, werd bij finale verkoop niet afgemijnd; zoodat de heer De Roon eigenaar is, voor de som van f 76.600. Tot directeur der Rijks Normaalschool alhier is benoemd de heer G. Zoon, hoofd der school te Aalburg. De examens voor onderwijzer en on derwijzeres behooren voor dit jaar in Noord- Brabant weder tot het verledene. De uit slag van de kweekelingen der Normaallessen alhier is niet gelukkig geweest. Bijzondere omstandigheden hebben het hare daartoe zeker bijgedragen. De Heusdensche Nor maalschool is het niet gewoon, dergelijke resultaten. In de ruim 30 jaren van haar bestaan zijn door haar 63 onderwijzers en 29 onderwijzeressen opgeleid, waarvan ge durende het 13-jarig directeurschap van den heer De Moor, 35 onderwijzers en 16 on derwijzeressen. Het is zeker de wensch van velen dat deze zoo nuttige inrichting onder den nieuwen directeur, de heer Zoon, nog meer in bloei moge toenemen. Werkeudam. Vrijdag 1.1. werd in de Nutszaal opgericht een Oranje-ver- eeniging, ten doel hebbende het organi- seeren van feesten bij Nationale gedenkda gen en bij verjaardagen van het Konink lijke Huis. De vereeniging begint met 110 leden. Het bestuur dat werd gekozen, bestaat uit dezelfde leden als de Juliana-commissie, voor zoover dat mogelijk is, want de heer C. C. Zwets, die vertrokken is uit de ge meente, werd vervangen door den heer P. Tazelaar. Het bestuur verdeelde de functiën onderling en is nu samengesteld als volgt J. Kerkhoven, 1ste voorzitter, C. Bresier, 2e voorzitter, J. de Klerk, 1ste secr., M. J. Meijer, 2e secr., D. C. Hakkers, 1ste penningm., C. H. Bogers, 2e penningm., A. Sigmond, J. L. Mussert, P. Baggerman, W. de Waard, C. J. Visser, C. Slagmolen, F. van Varik, K. Ph. H. Duijne en P. Tazelaar, commissarissen. Zaterdag 1.1. waren een paar honden van C. Gijbe en M. v. d. Steenhoven, alhier, aan 't vechten. Terwijl eerstgenoemde poogde ze van elkaar te scheiden, kreeg hij zulk een beet van zqn eigen hond, dat hij heel kundige hulp moest inroepen. Maandagmiddag ontstond brand in de woning van A. de Keijzer op „Welge legen" onder deze gemeente In een oogwenk stond heel de boel in lichte laaie en lag in minder dan geen tijd in de asch. Bij 't instorten van de schuur vlogen de vonken tot op de biezenschuur aan het kanaaltje, die eveneens vlam vatte en spoedig tegen den grond lag. Een schelf rijs van J. C. Visser Jz., die dicht bij het huis van de Keijzer stond, ging mede in vlammen op. Behalve de rijs was alles verzekerd. De oortoak van den brand wordt gezocht in vonken van een knuistenvuur. Hedenavond vergadert de Raad dezer gemeente te 7| uur. Op het convocatie biljet staan als onderwerpen ter behande ling: 1. Aanbieding gemeenteverslag; 2. Verslag volkshuisvesting; 3. Af- en over schrijving begrooting 1909 4. Benoeming stembureau; 5. Vaststelling Hoofdelijken Omslag 1910. Sprang. Toen 11. Maandagmorgen zekeren D. V. alhier, per fiets een pleizier- tochtje maakte, had hij het ongeluk dat de ketting van het kamwiel ging, waarvan de gevolgen waren, dat genoemde met zijn fiets in een sloot terecht kwam. Met den schrik, een nat pak en eenige averij aan zijn fiets kwam hij vrij. Heden herdacht in alle stilte de familie T. Blom haar zilveren huw'lijks- feest. Naar men ons mededeelde, is deze familie door vele geldelijke giften en andere cadeaux verblijd geworden. Eet heil. Voor het afbreken en op nieuw opbouwen van de woning van W. Roubos, Kleibergsche Straat, waren de min ste inschrijvers B. Haspels en H. Klein loog te Genderen voor f 630. De beide arm besturen hebben het werk gegund. Capelle. Meidden we in een vorig nummer, dat er in deze gemeente zigeuners aanwezig waren, thans kunnen we mede- deelen, dat er wederom twee wagens ge durende een paar dageD zijn geweest. Na veel moeite mocht de politie er in slagen ze naar de richting Waspik te brengen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. van Beek, legde dezer dagen met gunstig gevolg het examen voor onderwijzer af. lleeuwen. De collecte voor de zending, in de beide godsdienstoefeningen met Pinksteren in de Ned. Herv. Kerk ge houden, heeft volgens bekendmaking, op gebracht de som van f 5.17^/2. Di'ongelcii. Bij het afrijden der sloep aan de Broeksche sluis alhier, kwam een fietsrijder met volle vaart in eene doorn heg terecht. Met de noodige schrammen aan gezicht en handen, kon hij evenwel zijn weg vervolgen. Eet heil. Aan de „Peperbus" alhier, is men druk in de weer met het bouwen van een noodhulp-watermachine, om, in dien 't noodig mocht zijn, dén polder te helpen zijn overtollig water kwijt te raken. Een en ander is een gevolg van de voor genomen verandering van het stoomgemaal aan de Pierboomsche sluis, welks vermogen men aanmerkelijk wil vergrooten. De kosten van het werk in onzen polder komen ge heel ten laste van het rijk. Het wordt uitgevoerd door den heer van der Pluijm, aannemer te Dussen. Raamsdonksveer. In de maand Juni a.s., zal in de oude o. 1. school al hier, de herijk plaats hebben van maten en gewichten, en wel: Op 10 Juni, v.m. van 912 en n.m. van 14 uur, voor hen wier geslachtsnaam begint met A. tot en met G.; op 11 Juni op dezelfde uren, voor hen wier geslachtsnaam begint met H. tot en met R. op 13 Juni v.m. van 912 en n.m. van 12 uur, voor hen wier geslachtsnaam be gint met S. tot en met Z. Doeveren. Bij den landbouwer J. H. Bolt alhier, is een kalf geboren, dat het kolossale gewicht heeft van 135 pond. Dussen. Den len Juni e.k., zal de fanfare „Wilhelmina" alhier, haar twaalf- en-een-halfjarig bestaan vieren. De dag zal door de leden op feestelijke wijze worden herdacht, 's Avonds muziek door het dorp. Geertruideiiberg. De heer C. J. Mollenberg, hoofd der openbare school en directeur der Rijks-normaalschool alhier, hoopt op 15 Juli a.s. den dag te herdenken, waarop ZEd. voor 40 jaren als onderwijzer in dienst trad en wel als zoodanig aan de R. K. Parochiale School en Pensionaat te Alkmaar. Wii twijfelen niet, of het zal den heer Mollenberg op zijn feestdag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Ondanks alle pogingen die nog zijn aangewend om den heer Mr. H. Allard te bewegen de candidatuur voor den gemeente raad te aanvaarden, blijft Z.Ed.Gestrenge bij zijn besluit en weigert beslist daarvoor in aanmerking te komen. Vrijdag j.l. verkreeg de kweekeling der normaallessen alhier, J. van Bavel te Moerdijk, zijne akte als onderwijzer. Be halve deze slaagden vroeger reeds J. Op- denkamp uit Made, J. Beesems te Den Hout, J. Paschier te 's Gravenmoer en Henriëtte Elzerman, alhier. Het geheel aantal ge slaagden bedraagt dus vijf. Hesofjen. Verleden week had de knaap A. S. het ongeluk met zijn voet onder een blok van een doozenmachine bekneld te raken. Zijn voet werd gekneusd en zijn groote teen gebroken. Zaterdag kreeg de werkman A. O. in de lederfabriek van G. een vitriooldruppel in het oog, waardoor hij zijn linkeroog misschien zal moeten missen. J.l. Zondag speelde de V.V. „B. V. C." uit Besoijen een match tegen 't 4de (Veld- Art.) uit Den Bosch. Stand voor de rust 02, na de rust 05, in het voordeel van 't 4de. Heilel. Bij Kon. Besluit is de heer H. J. Vooren, ontvanger der directe be lastingen en accijnzen alhier, met ingang van 1 Juni, ontheven van zijn beheer en tijdelijk werkzaam gesteld bij het Depar tement van Financiën. Geslaagd voor het akte-examen lager onderwijs mej. H. van den Bogert. alhier. Herpt. Gisterenavond werd door de marechaussee een onderzoek ingesteld naar een vermoedelijk gepleegde mishandeling. Zekere A. v. S., meer bekend onder den naam van „de Kloppert" schijnt Zondag nacht niet geheel nuchter van de kermis te zijn teruggekeerd. Nu beweert hij nabij zijne woning te zijn mishandeld. Dit schijnt echter nogal overdreven door hem te worden voorgesteld. Niettemin echter werden ver schillende personen opgeschreven en zekere C. v. L. geboeid mee naar Heusden geno men, doch aldaar spoedig weder losgelaten. Dit alles bracht in ons anders zoo rustig dorpje een massa menschen op de been, die toen de politie zich verwijderde nog even een kijkje gingen nemen naar de komeet van Halley. Met leedwezen vermeldden we, dat de burgemeester dezer gemtente ernstig ongesteld is, zoodat het ergste te vreezen is. Rossuni. Wegens het heerschen der diphtheritis alhier hebben burgemeester en wethouders besloten de openbare lagere school voor eenigen tijd te sluiten om in- tusschen school en leermiddelen te deen ontsmetten, hetgeen ook met de bijzondere R. K. school zal gebeuren. leen. Waren de vooruitzichten op peren en appelen rooskleurig, thans moet het tegenovergestelde vermeld worden. Het blijkt dat de vorst bijna alles heeft bena deeld. Met massa's liggen de vruchten tegen den grond, 't Is wel jammer, daar het in het gezicht was dat we een ruim fruitjaar hadden. Wordt er op sommige plaatsen ge klaagd over de opkomst der suikerbieten, ook hier blijkt het dat ze slecht opkomen en zullen enkele boeren genoodzaakt zijn ze te laten her zaaien. Gedurende de afgeloopen week werden op de Beneden-Waal gevangente Gorinchem 1 zalmen, van 10 tot 00 pond, en 92 elften te Woudrichem 62 zalmen, 0 schotzalmen, 2915 elften en een partij snoek; te Brakel 2 zalmen en80elften;te Herwijnen 0zalmen 0 elftente Rossum 1 zalmen en te Hur- wenen 0 zalmen en 0 elften. Aan de vischmarkt te Gorinchem be taalde men voor de zalm fl.60 a f 0.00 per K.G., elft f0.26 a f2.35 per stuk. Vergadering van den Gemeenteraad van Raamsdonk, gehouden op Zaterdag 21 Mei 1910, des voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden met uitzondering van de heeren P. A. van Dongen en Mr. G. J. H. Heere. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Alsnu stelde de voorzitter aan de orde: 1. Ingekomen stukken: Besluiten van Ged. Statena. dd. 21 April 1910 no. 89, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeente- begrooting. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten deze Btukken te zenden naar burge meester en wethouders ter uitvoering. Schrijven vanGed. Staten, dd. 12 Mei 1910 G. no. 22a, waarbij wordt toegezonden Na lezing van deze stukken werd door den voorzitter namens burgemeester en wethouders voorgesteld de bovengenoemde verordening in haar geheel in te trekken. Waartoe besloten werd. Alsnu bood de voorzitter den Raad eene nieuwe verordening, houdende regeling van den omvang van het onderwijs op de O. L. scholen aan, in welke verordening vak p opgenomen is. Na lezing werd deze verordening onver anderd vastgesteld. Schrijden van de N. V. Electriciteits Mij. Raamsdonk, houdende mededeeling dat nu door haar ongeveer een jaar geleden eene eerste hypothecaire obligatie-leening groot f 40.000 is gesloten, het door den gemeente raad bij zijn besluit van 9 April 1910 ge dane aanbod niet kan aanvaarden. Na lezing van dit schrijven, stelde de voorzitter namens burg. en weth. voor, het raadsbesluit van 3 Augustus 1908 no. 92 waarbij aan genoemde Mij. voorwaardelijk financieele steun werd verleend in te trekken. Na eenige discussie werd conform het voorstel van burg. en weth. besloten. 2. Adres van P. H. Scheetjens, gemeente veldwachter te Raamsdonkveer, om betere huisvesting. Na eenige bespreking werd overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. besloten a. de bestaande woning af te breken; b. op het vrijkomend terrein eene nieuwe woning te doen bouwen. 3. Adres van de wed. Johs. Vissers, daarbij vergunning verzoekende voor het maken van een dam in den sloot langs de Achter straat. Conform het voorstel van burg. en weth. werd de gevraagde vergunning voorwaarde lijk verleend. 4. Alsnu kwam aan de orde eenige ont- werp-besluiten tot wijziging der begrootingen dienst 1909 en 1910 welke werden vastge steld. 5. Benoeming stembureau voor de even- tueele stemming van 3 leden voor de Pro vinciale Staten. Werden benoemd: Stembureau Raams donk (dorp), D. Timmermans en E. C. de Wit, leden, zijnde de Burgemeester, voor zitter; B. de Bont en W. J. Zijlmans, plaats vervangende leden; H. A. H. Schoenma kers, lid bedoeld bij art. 9 der prov. wet; H. de Bont, plaatsvervangend lid. Stembureau Raamsdonksveer: C. A. V. van Laarhoven, voorzitter; P. A. van Don gen en J. Dorrenboom, leden; M. Th. de Bruijn en G. H. Simonie, plaatsvervangende leden; J. M. Kieboom, lid bedoeld bij art. 9 der prov. wet; S. J. Lankhuijzen, plaats vervangend lid. 6. Benoeming stembureau voor de ver kiezing van een lid der Kamer van Koop handel en Fabrieken. Werden benoemd: Stembureau Raams donk (dorp). D. Timmermans en E. C. de Wit, leden; W. J. Zijlmans en B. de Bont, plaatsvervangende leden; zijnde de Burge meester ambtshalve voorzitter. Stembureau Raamsdonksveer. C. A. V. van Laarhoven, voorzitter; P. A. van Don gen en J. P. Dorrenboom, leden; G. H. Simonis en M. Th. de Bruijn, plaatsver vangende leden. Alsnu ging de vergadering over in eene met gesloten deuren ter behandeling van: a. Reclames tegen aanslagen vergunnings recht (drankwet). b. Vaststelling primitief kohier van den hoofdelijken omslag. kerknieuws. denderen. Vergadering der Chr. Jong.-Ver. „Maranatha" alhier eiken Zon dagavond om 5 uur. Die der Chr. Knapenver. „Samuel" Zon dagsavonds om 6£ uur. Werkzaamheden: Bijbelbespreking, Opstellen enz. Ds. R. Brouwer, thans predikant aan de Geref. kerk te Onstwedde, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. Aalburg. In de heden alhier ge houden stemming, ter verkiezing van een notabel der Ned. Herv. gemeente, in de vacature ontstaan door de benoeming van den heer J. Mans Mz. tot kerkvoogd, is met groote meerderheid van stemmen tot notabel gekozen de heer W. Lakerveld Pz. Zuilichem- Als no. 1 op het tweetal te IJsselmuiden komt voor ds. Ph. de Keek alhier. SturgeHUkr Mtand. Heusden, van 17 tot 24 Mei. Getrouwd: M. Kuijpers, jm., 27 j., en G. J. W. Leijten, 29 j. Geboren: Maria Leentje Jacoba, d. v. A. Voogt en C. Louwen. Raamsdonk, van 5 tot en met 19 Mei. Ondertrouwd: ChristiaanP. F. Röhr- man, Rotterdam, en Alida C. van Strien Abraham Redert en Adriana J. Konings; Gerardus van Seters en Allegonda M. v. d. Kieboom. Getrouwd: C. A. J. Sens, Oosterhout, en C. F. Nuiten; G. Wuijten en G. A. Dank. Geboren: Maria G., d. v. H. Netten en E. van Gils; Huiberdina, d. v. A. J. Lankhuijzen en A. E. v. Dongen; Adri- aan, J., z. v. A. J. Knaap en A. Lank- huizen; Helena M., d. v. J. v. Strien en H. E. Leijten; Petrus H., z. v. N. v. d. Put en A. Fijneman; Johanna H., d. v. J. J. de Jongh t n P. J. Kieboom Petronella J., d. v. G. C. van Kuijk en O. A. Marcelissen; Johannes A. A z. v. J. A. Baijens en J. A. de Jongh; Johanna P., d. v. M. Zijlmans en M. Fens; Petrus A., z. v. J. A. de Bont en B. Koreman. Overleden: Johannes J. van Strien, 3 m.; Cornelia van Dongen, 41 j., echtg. v. A. Rasenberg. Genderen, van 1 tot 15 Mei. Andel, van 1 tot 15 Mei. Ondertrouwd: -P. van Rijswijk, 23 j. en W. Pellikaan, 27 j. Getrouwd: M. Pater, 21 j. en F. de Fijter, 45 j. Geboren: Nicolaas C., z. v. A. van Lier en M. van Noorloos; Johannes, z. v. C. B. Visser en M. J. Snoek. Overleden: Giiiam Smits, 72 j. Diiiiieiiland. Gisteren werd door de Tweede Kamer het wetsontwerp, houdende wettelijke bepalingen betreffende het gebruik van trekhonden, met 58 tegen 11 stemmen aangenomen. Blijkens mededeeling van den minis ter van koloniën is uitbreiding gewenscht van het aantal militairen, dat ter aan vulling van het Indische leger voor het loopende jaar uit Nederland is aange vraagd, en wel zoodadig, dat in dit jaar zoo mogelijk, ruim 2600 man dienen te worden uitgezonden. Voorts is de werving voor den hospi- taaldienst opengesteld. Inzake het te 's-Gravenhage voorge vallen incident tusschen de politie en den journalist den neer Van Raalte aan het Holl. Spoorwegstation bij Roo sevelt's aankomst, vernemen wij, dat de burgemeester, na onderzoek der zaak en van de door de politie uitge brachte rapporten, de wijze van hande len van den inspecteur van politie Van Rossen tegenover den in het bezit van een persbewijs zijnden journalist, heeft afgekeurd, bij welk oordeel ook heeft gegolden, „dat gemelde inspecteur heeft gehandeld in strijd met den waardigen ernst, waartoe zijn instructie hem ver plicht." Dientengevolge is de inspecteur Van Rossen gestraft wegens zijn „Hardhan dig optreden." De gestrafte kan nu, als hij dit wenscht, van de hem opgelegde straf in beroep gaan bij de commissie van advies. De heer F. de Blois, Bouwkundige, meldt dat door hem een verzoek is ge richt aan Gedeputeerde en Provinciale Staten der Provincie Zuid-Holland met dringend verzoek een onderzoek te wil len doen instellen naar het beheer der Gemeentefinanciën der gemeente 's-Gra- venhage. Wijders heeft hij een klacht inge diend bij het Departement van Justitie met het verzoek een vervolging te ge lasten tegen den Directeur der gemeen tegasfabrieken van 's-Gravenhage J. E. H. Bakhuizen. Berichten over met succes bekroonde waarneming van de komeet, komen uit tal van plaatsen in ons land. Over het algemeen njn de waarnemers wat te leurgesteld over het aspect der komeet: het viel niet mee Maar wellicht wordt het de eerstvolgende dagen beter. Te Johannesberg is in den nacht van 20 op 21 Mei waargenomen dat de komeet twee staarten heeft. Den 20en 's avonds werd in het Westen de komeet met staart gezien en den 21en 's mor gens werd nog een tweede staart op gemerkt in het Oosten. Ook te Aden is iets dergelijks gecon stateerd. Daar werd de komeet zonder staart gezien in het Westen en den volgenden morgen daarop zag men een staart in het Oosten. De dubbele staart is ook aan het observatorium van de universiteit te Cambridge waargenomen. Op 19 dezer werd te Tilburg eene vergadering gehouden der onderafdee- ling „Breda en Omstreken" van den Ned. Bond van gemeenteambtenaren, hoofdzakelijk ter opwekking der leden tot bijwoning der op 28 Mei a.s. te 's Hage te houden propaganda-vergade ring voor eene rijksregeling van de pensionneering van gemeenteambtena ren, hunne weduwen en weezen en op welke vergadering als sprekers zullen optreden de kamerleden Prof. Mr. H. L. Drucker en Prof. Dr. W. H. Nolens en de heeren J. N. Elenbaas, burge meester van Krabbendijke en Th. Pels, secretaris van 's Bosch. Er werd op gewezen, dat deze bijeen komst een waardige en krachtige open baring moet zijn van het reeds vele jaren zoozeer op den voorgrond tredend verlangen der gemeenteambtenaren om tot wettelijke pensioenregeling te gera ken. Een commissie van vier leden werd bovendien benoemd om de onder- afdeeling op deze vergadering te 's Gra- venhage te vertegenwoordigen. De heer Eschweiler, ambtenaar ter secretarie te Zevenaar hield verder nog een uitvoerige en goed gestelde lezing over de vereenvoudiging en verbetering der acten van den Burgerlijken Stand. In de gemeente Berkel en Rodenrijs komen eenige gevallen van vlek-typhus voor, gelijk bekend is, een zeer gevaar lijke ziekte. Maandag voor acht dagen deden zich in een tuindersgezin ver schijnselen voor, die op deze ziekte wezen, en Zondag daarop kon met zekerheid worden geconstateerd, dat de zeven ziektegevallen werkelijk vlek- typhus waren. Uit het gezin zelf wer den vijf personen door de ziekte aan getast, een tuindersknecht, daar werk zaam, benevens een getrouwde dochter. Onmiddellijk werden door de twee geneeskundigen ter plaatse alle maat regelen genomen, om uitbreiding van de gevreesde ziekte te voorkomen. De doktoren traden daarbij in overleg met den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland, dr. den Houter, en met den ontsmettingsdienst van Rotterdam. Deze laatste heeft de gansche ontsmetting op zich genomen, zoowel van de patiënten als van de vertrekken, waar de zieken aanwezig zijn geweest. Met bekwamen spoed werd op een afgelegen terrein aan den Onder weg een papier-linnen barak, toebe- hoorende aan het rijk, gezet, waarin de zeven lijders der genoemde ziekte worden verpleegd. Sedert verleden week Vrijdag heeft zich dan ook geen nieuw ziektegeval voorgedaan. Zaterdagmorgen is een der vlektyphus-lijders de man van het tuindersgezin overleden. Er worden er op dit oogenblik dus nog zes in de barak verpleegd. Het Groene Kruis heeft een groot crediet verleend voor hulp aan de lijders en voor steun ter bestrijding van de ziekte. Ook de diaconie der Gerefor meerde kerk draagt het hare bij, om b. dd. 21 April 1910 no. 90, houdende goedkeuring raadsbesluit tot wijziging ge meente-begrooting, dienst 1909. c. dd. 21 April 1910 no. 101, houdende goedkeuring raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van het voormalige post- en telegraafkantoor. d. dd. 21 April 1910 no. 199, houdende goedkeuring kohier hondenbelasting, dienst 1910. a. Een afschrift van de missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij Ged. Staten verzocht worden den gemeente raad van Raamsdonk te verzoeken de ar tikelen 2, 3 en 4 der verordening tot regeling van den omvang van het onderwijs op de openbare lagere scholen in deze gemeente, in te trekken, ter voorkoming, dat deze bepalingen ter vernietiging aan de Koningin zullen worden voorgedragen. b. Besluit van Ged. Staten, houdende bevel tot vermeerdering met vak p, genoemd in artikel 2 der wet op het Lager Onder wijs, de omvang van het onderwijs aan de school te Raamsdonksveer, zooals deze ge regeld was bij raadsbesluit van 6 Novem ber 1909 no. 214. Vertrokken naar Heusden, A. G. van der Beek. Ingekomen van Empel c a., A. van BeuzekomZeist, P. J. Kleinloog's Ha- ge, C. van Gent. Vertrokken naar Rotterdam, E. Borris. Ingekomen van Rotterdam, S. van Berkel en gezin.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2