Reuter seinde Zaterdag uit Weenen, dat luitenant Hofrichter, vervolgd we gens vergiftiging, tot den strop is ver oordeeld. Zaterdag werd te Weenen gezegd, dat er, als de krijgsraad de doodstraf mocht uitspreken, een verzoek om be genadiging zou worden ingediend en de doodstraf zou worden veranderd in 20 jaren zware kerkerstraf. De uitspraak van den krijgsraad was door alle leden onderteekend. Na de openbaarmaking van het vonnis zou aan Hofrichter een samenkomst met zijn vrouw worden toegestaan. Het Kammergericht te Berlijn heeft het vonnis van het Landgericht (waarbij de vordering tot afgifte van Abdoel Hamid's in de Rijksbank gedeponeerde gelden werd afgewezen) vernietigd en de bank tot afgifte van het geld ver oordeeld. De zaak is hiermee nog niet uit De Rijksbank zal thans de beslissing vragen van het Reichsgericht. Uit Pskof zijn 150 joodsche gezinnen verdreven, van wie vele daar al meer dan vijftig jaar gewoond hadden. Plaatselijk Nieuws. Heusden, 1 JudL Gisterenmorgen kwam het treurig bericht tot ons, dat in den afgeloopen nacht on verwacht is overleden de heer C. de Moor, Oud Hoofd der School te Drongelen. Oud Directeur der Normaalschool alhier, die onlangs nog de hooge onderscheiding ont ving van te worden benoemd tot Ridder in de Oranje Nassau-ordè. Hoewel geruimen tijd lijdende, had men in den laatsten tijd hoop op eene tijdelijke beterschap; zoodat deze plotselinge omme keer eene algemeene verslagenheid te weeg bracht. Wij hebben het onlangs nog medegedeeld, bij het eervol ontslag als Directeur der Normaalschool, en herhalen het nog in deze, dat de heer De Moor een moeitevol en werkzaam leven achter zich heeft en be treuren het des te meer, dat hij niet langer van een welverdiende rust heeft kunnen genieten. Hedennacht ten circa 12.30 ure, ont dekte de nachtpolitie brand op de stadswal, nabij de Oudheusdensche poort. Hij wekte terstond den heer Van Laarhoven, hoofd man opzichter der brandspuit door wien geconstateerd werd, dat drie hooimijten, aldaar staande, gelijkelijk in lichte laaie «tonden. Aangezien er niets te redden viel en de wind van de stad afwoei liet hij geen alarm maken en brandde alles geleidelijk af Hoe de brand ontstaan is? wie zal dat oplossen. Hij moet aangestoken zijn, dat is zeker, maar door wien Volgens den eigenaar, G. van Mersbergen, had hij in de laatste dagen meermalen rondtrekkende vreemde lingen van daaruit verwijderd, die daarin een goedkoop nachtlogies zochten. Het hooi was niet verzekerd, dus een schadepost voor den eigenaar. Aan de beurt van aftreding, bij de eerstvolgende periodieke aftreding van leden der Provinciale Staten, in het kiesdistrict Heusden, zijn de heerenB. A. Middelkoop, J. B. Timmermans Wz. en H J. A. Zeegers. Almkerk. Ter vervulling in de gemeenteraadsvacature wegens vertrek van den heer H. Donker naar Den Haag, zijn '•nndidaat gesteld de heeren G. Schermers ie Nieuwendijk en A. Z. Snoek, alhier. Rezofjeil. De slager W. v. H. uit Waalwijk had de onvoorzichtigheid, terwijl de tram in de Bezoijensche steeg juist voorbij de stellingen van een in aanbouw zijnd huis reed, zijn hoofd buiten de tram te steken. Vijf keer kwam hij tegen een paal aan met zijn hoofd, zoodat het letterlijk is verbrijzeld. Met de tram is hij naar huis gebracht. Naar wij vernemen is hij Dinsdag morgen reeds overleden. Geertruidenberg. Naar verno men is, zal zich eene commissie vormen uit de oud-leerlingen van den heer Mollen- berg, om Z.Ed. ter gelegenheid van zijn 10 jarig jubileum op 15 Juli a.s., een hul- i blijk aan te bieden. denderen. Maandag werd alhier eene bestuursvergadering gehouden van de afdeeling Heusden der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. Oerlemans, voorzitter, C. Straver, onder voorzitter, J. de Graaf, penningmeester, C. Branderhorst, le secretaris en W. F. Hilwig, 2e secretaris. 0. m. werd besloten op de eerstvolgende ledenvergadering voorstellen ter tafel te brengen betreffende: 1. Coöperatieve aankoop van kunstmestr stoffen. 2. Coöperatieve paarden- en veeverze kering. 3. Landbouwcursus en cursus in vee kennis. Herpt. De postbode G. Maijen alhier trof langs den weg een postduif aan, die zoo vermoeid was, dat hij zich zoo maar liet vatten. Om een der pooten had zij een ringetje, gemerkt G. P. v. B., 347X0. Op het gedeelte weg vanaf de Lut- telherptsche brug tot aan de R.-K. kerk alhier is veel passage. In dien weg zijn twee gevaarlijke bochten, zoodat voerlieden en automobilisten elkaar niet kunnen zien aankomen en soms plotseling voor elkaar staan, gelukkig zonder dat ooit een ongeluk gebeurde. Naar wij vernemen zou bij het gemeente bestuur, met het oog op het steeds toene mend gebruik van auto's etc. en het onbe suisd rijden van sommige bestuurders, het voornemen bestaan om een verordening vast te stellen, dat op het gedeelte weg Luttelherptsche brugR. K. kerk auto's niet harder mogen rijden dan 10 K.M. per uur. Men hoort zeer veel klachten dat er zooveel ongedierte in den grond zit, joodat jonge groenten, eto. worden afge- vreten en groote schade wordt veroorzaakt. Zelfs zagen we hier een perceel haver omdoen omdat ze voor een groot deel door de slak ken is verwoest. Met de pluk der kruisbessen is gisteren een begin gemaakt. De opbrengst is veelal middelmatig. Men besteedt heden 10 cent per K.G. Meeuwen Door de stemgerechtigde ingelanden v&n het Waterschap „De Kethen- sche en Meeuwensche Zeedijk", zijn in de vergadering van 26 Mei j.L ter benoeming van Heemraad aan H. M. de Koningin voorgedragen de navolgende heeren: Voor de vacature M. Smits: Jac. Burg hout, G. Uithoven, R. Staal, allen wonende te Eethen. Voor de vacature J. L. Sprang (aftr.): J. L. Sprang, D. G. A. Smits, J. de Raad, allen wonende te Meeuwen. Neclerhemert (Rietschoof). Aan gelokt door de buitengewoon hooge prijzen, welke verleden week op de veemarkt te Gorinchem besteed werden was Maandag morgen de veeaanvoer al bier zoo groot, dat de stoomboot „Stad Heusden" na ge laden te hebben onderweg geen enkel stuk vee meer kon opnemen. (N.z.). Door den heer A. v. Zand vliet, scheepsslooper, alhier is met het hooge water weder een schip, genaamd „De drie gebroeders" op het droge gezet, om binnenkort gesloopt te worden. Voor velen is dit een buitenkansje, om aan goedkoop timmer- en brandhout te komen. PoecIerolJen. Bij den heer G. A. van Wijgerden alhier is een duif komen aanvliegen met aan den poot een ringetje, waarop de letters u o c 1 e a f 1063, Raamsdonk. In plaats van wijlen den heer H. C. de Wit is door stemgerech tigde ingelanden van het waterschap „De Cartbuyzerpolder" onder Geertruidenberg en Raamsdonk tot lid van het dag. bestuur gekozen de heer A. J. Lankhuijzen, alhier. Door burgemeester en wethouders is de verkiezing van een lid der K. v. K. en F. (vacature de heer J. Zijlmans) be paald op 1 Juli a.s. Raamsdonksvecr. Door den heer Van Dongen, consul van den A. N. W. B., alhier, is tegen Donderdagavond a.s. een vergadering belegd voor de leden van genoemden Bond tot zijn consulskring be- hoorende, om plannen te bespreken tot deelname aan den eersten Bondstocht in Noord-Brabant, welke den 19en en 20en Juni a.s. zal worden gehouden. De verga dering heeft plaats in het Bondshótel Huijs ten Deijl, alhier. De vorige week overleed alhier op 71-jarigen leeftijd de heer D. P. van Suyle- kom. Begonnen met een werf tot het bouwen van kleine houten aakscheepjes, wist ge noemde heer door zijn energie en onver- moeiden arbeid, zijn zaak tot grooten bloei te brengen, die thans aan veel gezinnen een goed bestaan oplevert. Veel, zeer veel heeft genoemde heer bijgedragen tot bloei en vooruitgang van de gemeente Raams donk, inzonderheid van Raamsdonksveer. Hij ruste in vrede! Rijswijk. Door de heeren R. de Jong en W. Bruins, respectievelijk ouderling en diaken der Ned, Herv. kerk alhier is eene zondagsschool opgericht, welke reeds ruim 130 leerlingen telt. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat een koe van den landbouwer A. v. Tilburg alhier voor de derde maal tweelingen heeft ter wereld gebracht. Ofschoon de meeste vruchtboomen in het voorjaar veel beloofden, kan, nu de bloeitijd voorbij is, geconstateerd worden, dal men dit jaar niet op een goeden fruit oogst mag rekenen, waarschijnlijk is de afwisselende temperatuur van Mei daarvan oorzaak. §prang. De vorige week had in onze gemeente een droevig ongeval plaats. Het 9-jarig zoontje van den schoenmaker H. Chabot, vervoerde op een kruiwagen een waschketel, naast dien ketel plaatste hij zijn 3-jarig zusje, waarvan de gevolgen waren, dat, toen hij op het fietspad reed, het kind van den kruiwagen viel, en met haar hoofdje op den keiweg terechtkwam. In bewusteloozen toestand werd het kind naar de ouderlijke woning gedragen. IJlings werd de geneeskundige hulp van Dr. Ver meulen ingeroepen, deze constateerde her senschudding. Ongeveer een halven dag later is het kind aan de gevolgen overleden. Vrjjhoeven-Cappel. Woensdag 25 Mei hielden stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „de Binnenpolder", alhier, eene vergadering. Tegenwoordig waren de voorzitter (de heer G. M. Verhoeven), de beide andere leden van het dagelij ksch bestuur (de heeren M. voor de Poor te en A. P. de Bruijn), de secretaris, de heer M. Kuipers, en de stem gerechtigde ingelanden, de heeren J. van Campen, G. J. Heijmans, J. van der Hoeven Bz. en C. van Tilborgh. De Voorz. opent de vergadering, waarna de notulen der vorige twee bijeenkomsten worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde: 1. Mededeeling proces-verbaal van kas- opneming, den 17den Maart 1910 bij den penningmeester gedaan, waaruit blijkt, dat de boeken behoorlijk zijn bijgehouden en het vereischte bedrag ad f 141,51 in kas werd bevonden. 2. De rekening van het waterschap, dienst 1908/1909. Zij wordt vastgesteld in ontvangst op f 340.85 en in uitgaaf op f 305.39j, alzoo met een batig slot van f 35.45£. 3. De begrooting, dienst 1910/1911. Zij wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf beide op f 416.37£. 4. Benoeming lid dagelijksch bestuur in de plaats van den heer A. P. de Bruijn, die als zoodanig op 1 Juli 1910 aan de beurt van aftreding is. Met 6 van de 7 stemmen (1 stembriefje blanco) wordt A. P. de Bruijn herbenoemd, die staande de vergadering verklaart de benoeming aan te nemen. 5. Voorstel om het bestuur te machtigen tot onderhandsche aanbesteding of uitvoe ring in eigen beheer van eventueele werken, waaraan de vergadering met algemeene stemmen besluit haar fiat te verleenen. Niets meer aan de orde en niemand het woord nog verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Waspik. Zondag speelden de voet balclubs „Nooit Gedacht II" en „K. H. M. K." alhier, een vriendschappelijke match. Na een spannenden wedstrijd werd de overwinning behaald door „N. G. II" met 6-3. wyk. Zekere A. v. W. alhier, ging als naar gewoonte naar den akker, kwam op eene gladde plaats door den mist ont staan, waar hij uitgleed en brak den pink van zijn rechterhand. Dr. Erkelens uit Heusden verleende de eerste geneeskundige hulp. In de vorige week werden evenals met Pinksteren verschillende koeien in de „Wijksche steeg" gemolken bevonden, een teleurstelling dus voor de eigenaars. Van de(n; oader(s) heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. Bij de j.l. Donderdag gehouden stem ming van het polderbestuur is tot voor zitter herkozen de heer M. J. de Roon en tot lid de heer L. Pullen. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: De aanvoer op de markten van runderen en varkens blijft groot, uitgezonderd vette varkens; deze zijn er niet veel, doordat de boer zich te veel op de biggenteelt toelegt. De handel was vrij goed. Voor België was eerste soort van melkvee en vet vee gezocht. In mindere qualiteiten, waarin de handel tot nog toe slap was, is nu ook levendige handel, een gevolg van den zeer grooten voorraad gras, sinds het warme weder gekomen is. Vette varkens worden buitengewoon be taald; ook biggen voor Engeland zijn duur. Naar vette schapen is veel vraag voor het buitenland. Ook weideschapen en lam meren zijn duurder geworden. Magere varkens en biggen zijn duur, voor dragende varkens worden ook zeer hooge prijzen besteed, evenals voor paarden. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 73 78 ct., 2de kwaliteit 62 68 ct., vette kalveren 59 66 ct., vette var kens 57 64 ct., voor Engeland, 58 63, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 140 f 240, neurende f 110 k f 930, guste f 130 k f 255, pinken f 55 f115, kalveren f 16 f36, biggen f 9 k f 14, drachtige zeugen f 60 a f 85, drachtige gelten f45 f 55, schot telingen f 25 f 36, schapen f 14 A f 26, vette schapen t 16 it f 25, luxe-paarden f 550 f 630, werkpaarden 1ste kwaliteit f 330 f 490, 2e kwaliteit f 210 f 335, twee-en-een-halfjarige f 000 f 000, ander- halfjarige f 170 f 280 per stuk. Verslag van 't verhandelde in de gemeente raadsvergadering van Geertruidenberg van 27 Mei. Afwezig de heeren Swets en Allard. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en met algem. st. goedgekeurd. 1. Voorstel van het raadslid Bammens om het verslag van den toestand der ge meente in „de Dongebode" te plaatsen. Bij stemming wordt dit verworpen. 2. Wijziging der gemeentebegrootingen over de diensten 1909 en 1910. De Voorz. deelt mede, dat de wijziging over den dienst 1910 verband houdt met de aanboring der waterputten en de afschei ding op de secretarie en daarom eerst bij punt 3 zal behandeld worden. De wijziging 1909 wordt goedgekeurd. 3. Geldleening voor de waterboringen, het maken eener afscheiding op de secre tarie en aanschaffing van eene brandkast. 4. De Voorz. brengt hierop een punt aan de orde buiten de agenda. B. en W. stellen voor een verzoekschrift te richten aan den Minister van Oorlog, waarin de raad er op zal wijzen, dat de aanboringen door hun groote diepte aanzienlijk in kosten zijn ge stegen boven het geraamde bedrag en Z. E. verzoeken om tegemoetkoming in de kosten. Na eenige discussie stelt de heer Scherp voor een afschrift van het adres te zenden aan den kapitein Eerstaanwezend Ingenieur te 's-Bosch, waartoe wordt besloten. 5 Verzoek van J. C. v. d. Ven om aan koop van gemeentegrond. Tot afwijzing wordt met algem. stemmen besloten. Hierna gaat de raad over in besloten zitting tot behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Verslag van het verhandelde in de ge meenteraadsvergadering van Meeuwen, ge houden 27 Mei 1910. Afwezig de heer Van Buuren. DeVoorzitter opent de vergadering,waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna wordt overgegaan tot de beëedi- ging van hetnieuw benoemde raadslid, den heer J. W. de Graaff, die de vereischte eeden, als bedoeld in art. 30 der gemeente wet, aflegt. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor den dienst 1910, wordt vastgesteld ten bedrage van f 1748.10. De Voorzitter deelt mede, dat is inge komen een adres, waarbij gedeeltelijke ont heffing wordt gevraagd van den aanslag in den hoofdelijken omslag over het dienstjaar 1909, wegens vertrek naar elders. Overeenkomstig het verzoek wordt be sloten. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering door den Voorz. gesloten. Verslag van het verhandelde in de ge meenteraadsvergadering van Sprang, ge houden 25 Mei 1910. Tegenwoordig alle leden. DeVoorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeling worden gesteld de volgende punten: 1. Voorstel van B. en W. tot verzending van een adres aan H. M. de Koningin om ontheffing, art. 48, vijfde lid, Wet Lager Onderwijs. De Voorzitter zegt dat dit adres moet verzonden worden om te voorkomen dat de rijksbijdrage voor onderwijs verloren grat, omdat de jongste vacature aan de school langer dan 4 maanden geduurd heeft Met algemeene stemmen wordt tot ver zending van het adres besloten. 2. Adres van mej. W. J. Both, onder wijzeres, verzoekende verlof om te Vrijhoeve- Capelle te mogen blijven wonen. Met alg. stemmen wordt dit verlof weder voor 1 jaar verleend. 3. Voorstel van B. en W. om de jacht voor 4 jaren publiek te verpachten, daar de loopende pacht 1 Aug. a.s. eindigt. Met algemeene stemmen aangenomen. 4. Goedkeuring der rekening van het Algemeen Armbestuur over 1909. Na voorlezing wordt deze rekening met alg. stemmen goedgekeurd in ontvangst op f 2882.48 en in uitgaaf op f 2161.51. De heeren Verhoeven, Vos en Haverhals, leden van het Armbestuur, waren hierbij niet tegenwoordig. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord verlangende, wordt deze verga dering hierna gesloten. Kerknieuws. Werkendam. De vroegere herder en leeraar der Ger. kerk, alhier, de Wel Eerw. heer J. v. Haeringen, is verleden week op ruim 54-jarigen leeftijd overleden. In de kerk te Katendrecht, alwaar de overledene het laatste stond, werd Maandag 1.1. door verschillende personen gesproken, waarna te 4 uur het stoffelij k overschot op het kerkhof te Oud Kralingen aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. Vele belangstellenden woonden de teraardebe stelling bij. Sprang. Ds. P. v. Toorn, alhier, heeft een beroep ontvangen naar Leerdam. Hedel. Beroepen naar de Herv. Gem., alhier, ds. P. 't Zant te Loon op Zand. Kurgerllike Stand. Heusden, van 24 tot 31 Mei. Geboren: Antonius Petrus, z. v. P. Kuypers en A. Belzer; Wilhelmina Maaike, d. v. D. Kamerman en J. M. Valk; Johan, z. v. P. Verhey en M. Verhoeven. Overleden Hendrikus Kuypers, 74 j wedn. v. J, van den Hoven. Werkendam, van 20 tot 26 Mei. Getrouwd: B. Hieminga, 28 j. met M. J. van der Buut, 30 j. Geboren: Gerrit, z. v. C. P. Paans en A. Visser; Gerrigje, d. v. G. Vlot en F. M. Visser; Aria Fora, d. v. C. A. Versluis en G. Schaddelee. Nederhemert, over de maand Mei. Geboren: Matthijs, z. v. G. Baks en J. SchaapPeter, z. v. C. van Aalst en M. de JonghMartinus, z. v. M. van Son en J. A. Biesheuvel. Kantongerecht Heusden. Uitspraak van Strafz. dd. 27 Mei. Openbare dronkenschap: D. M. V., VeeD, f 5 en f 10 subs. 2 X 3 d. Overtr. vischdelict: J. D., Heusden, vrijgesproken; J. V., Almkerk, f 3 subs. 3 d.G. P., Werkendam en J. J. v. T., Giessen, ieder 2 X f 2 subs. 2X2 d.P. B., Hardinxveld, P. A. M., id., en M. C. d. K., id., ieder f 2 subs. 2 d.A. W. H, Nieuwkuijk, f 10 subs. 4 d.; A. v. d. S., Meeuwen, 2X^5 subs. 2 X 2 d.; Ch. M. v. B., Dussen, 2 X f 3 subs. 2 X 2 d. Overtr. provinciaal reglement: M. V., Andel, 2 X f 2 subs. 2 X 2 d.M. R., Veen, f 1 subs. 1 week tuchtschool A. J. J. K., Elsbout en M. Z., Haar steeg, ieder f 2 subs. 2 d. Overtr. verordening AlmkerkW. O., Almkerk en W. v. D., Rijswijk, vrij gesproken. Overtr. scheepsvaart reglement: W. R., 's-Gravenmoer, f 3 subs. 3 d.A. J. v. D., 's-Bosch, f 10 subs. 10 d. Overtr. rijwiel reglement: P. B., Wer kendam, 1 jaar proeftijd; H. A. v. W., 's-Bosch, J. M., Vlijmen, Th. v. L id., P. T., Besoijen, B. L., de Werken, G. v. 't S., id., J. B. B., Gorinchem, ieder f 3 subs. 3 d.J. E., Dussen en H. C. J. V., Heusden, ieder f 2 subs. 2 d. A. v. S., Nieuwkuijk, f 5 subs. 5 d. Overtr. verordening van Heusden: E. S., Heusden, f 1 subs. 1 d. Overtr. verordening van Oudheusden P. P., Drunen en J. K., id., ieder f 1 subs. 1 d. Overtreding stierenreglement: A. V., Woudrichem, 2X^2 subs. 2 X 2 d. L. V., id., f 3 subs. 8 d.J. IJ., Don gen, f 5 subs. 3 d. Loopen over eens anders grond: H. v. d. S., Aalburg, f 2 subs. 2 weken tuchtschool; J. B., id., f 3 subs. 3 d. Vee laten loopen op eens anders grond: A. S., Sleeuwijk, f 0,50 subs. 1 d.; A. D. D., Andel, vrijgesproken; G. K., deWerken, f 2 subs. 2 d. Een paard op den openbaren weg onbeheerd laten loopenJ. B., Andel, f 2 subs. 2 d. Overtreding rijwielreglement: J. P. v. V., Vlijmen, f 3 subs. 3 d. Rliinenland. Naar van goedingelicbte zijde wordt gemeld, zal de luit.-generaal F. H. A. Sabron, adjudant in b. d. van Hare Majesteit de Koningin, chef van den generalen staf, binnenkort bet leger met pensioen verlaten. De directie der H. IJ. S. M. heeft het personeel aangeschreven om met alle ten dienste staande middelen te trachten een einde te maken aan de praktijken der z.g. kwartjesvinders. Voortaan moet de aangifte of ver lenging van bestaande abonnementen aan bekende kwartjesvinders worden geweigerd. Daar zij dan met tienrittenboekjes of gewone plaatsbewijzen zullen gaan rei zen, moet het treinpersoneel ten hun nen opzichte, zooveel mogelijk gebruik maken van de bij artikel 12 van bet Algemeen Reglement van het Vervoer op de Spoorwegen, gegeven bevoegd heid, om aan hen hunne plaatsen in de treinen aan te wijzen en met de meeste beslistheid te vorderen, dat zij die aanwijzing volgen. Weigeren zij hieraan te voldoen, dan moeten zij niet alleen niet tot den trein worden toegelaten, doch ook van het station worden verwijderd, waartoe zoo noodig de hulp der politie -is in te roepen. Geven zij gedurende den rit aanlei ding tot klachten van het publiek of personeel, hetgeen gewoonlijk geschiedt door dreigen of schelden, dan moeten zij on verbiddel lijk op het eerstvolgend station, waar de trein stopt, uit den trein en van het station worden ver wijderd. Zoo mogelijk moeten namen van ge- tuigen worden opgenomen. Eindelijk wordt een correct, doch beslist optreden aan stationschefs en treinpersoneel aanbevolen. De koDing en de koningin van Bel gië komen in September a s., na een bezoek aan Weenen, ons land bezoeken. Een 23-jarig meisje G. S., afkomstig uit Doesburg, doch sedert een paar jaren in dienst bij de familie Voorhoeve te 's-Gravenhage, woonde met deze familie sinds een paar weken in eene woning aan de Luiksche straat aldaar. Nadat het meisje Maandagmiddag omstreeks 4 uur met een kinderwagen en 4 kinde ren van genoemde familie was uitge gaan, werd op korten afstand van haar woning, nl. in den Badhuisweg onver hoeds door een ongeveer 35-jarig mans persoon een revolverschot op haar gelost. Zij viel onmiddellijk neer en bleek terstond overleden. De dader richtte daarna het wapen op zich zelf en verwondde zich ernstig aan het hoofd. Hij is later per automobiel naar het gemeenteziekenhuis in den Haag over gebracht, terwijl het lijk van het slacht offer naar de algemeene begraafplaats is vervoerd. Volgens gerucht moet de dader reeds eenigen tijd in de omgeving van de woning waar het meisje in betrekking was, hebben rondgezworven. Volgens verklaring van de familie V. was de verslagene een zeer oppassend meisje. Van eenigen omgang van haar met den dader had men niets bemerkt. Volgens mededeeling van andere zijde, moet niettemin de aanleiding tot den aanslag een liefdesgeschiedenis zijn, De dader, een zekere S., een oom van het meisje, was uit Arnhem afkomstig en moet uit wraakzucht over onbeant woorde liefde hebben gehandeld. Men meldt thans uit Leiden: Uit het onderzoek der gezondheids commissie te Leiden is gebleken dat het grachtwater besmet is gevonden met typhusbaccillen. Uit de Tielerwaard wordt gemeld: Met den toestand van het fruitgewas is het in deze streek, over 't geheel genomen, vrij treurig gesteld. De En- gelsche krozen zijn grootend eels mis lukt en zullen stellig minder dan een half gewas opleveren. Ook van de kersen wordt weinig verwacht. Alle hoornen hebben prachtig gebloeid, doch de nacht vorsten en de daarop gevolgde hitte hebben zeer veel kwaad gedaan. De kersenboomgaarden zien tusschen 't pas ontloken blad overal bruin door de be vroren en verzengde bloesems. De gel delijke schade, welke zoowel door de eigenaars als door den arbeidenden stand geleden wordt, is verbaze d groot. Ap pels en peren beloven insgelijks een geringen pluk, in 't bijzonder de goud- reinetten en de grisels. Maandag waren de nieuwe aardappe len ter markt, aangevoerd uit Maas en Waal. Zij brachten f 1 per klein mandje OP- Men meldt uit een kleine garnizoens plaats aan de N. R. Ct. Een vreemde ontknooping had de arrestatie van een dronken gegradueerd militair in den nacht van Zaterdag op Zondag. De agenten die hem aantroffen achtten het noodig hem naar de kazerne te brengen en aan den commandant der wacht over te geven. Daar kwamen zij tot de ontdekking dat zij den commandant der wacht in eigen per soon hadden gearresteerd! Uit IJmuiden schrijft men aan het „N. v. d. D." Een Nederlandsch ingenieur, thans tijdelijk te IJmuiden woonachtig, heeft onlangs nabij Wilhelmshaven (Olden burg) eene proef doen nemen met eene door hem uitgedachte nieuwe construc tie van een zuigbaggerkop. Hierbij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2