Peary geeft ten slotte een beschrijving vau hetgeen de Noordpool werkelijk is en hoe zij deze dien namiddag van 7 Aoril 1909, na aldaar dertig aren te hebben vertoefd, den rug toekeerden om de lauge 400 mijlen van de terugreis af te leggen. Nabij Plawa hebben Montenegrijnen een inval gedaan op Turksch gebied, de muzelmansche dorpen aangevallen, een aantal inwoners gewond en drie van dezen gedood. De grenswacht, die tusschenbeide was gekomen, bekwam 3 zwaar geworden. De Montenegrijnen zijn teruggedreven. lieuws.' Kleusden, 30 Juli. Op bijna 80-jarigen leeftijd overleed te Amsterdam ds. J. Kool, em.-pred. der Ned. Herv. Kerk. De overledene aanvaardde 15 Maart 1857 te Kolbam de Evangeliebediening, vertrok in 1866 naar Bunschoten, in 1871 naar Eemnes-Binnen en in 1874 naar Heusden, waar hij 9 Juni 1879 eervol emeritaat ver kreeg, waarna hij de volgende 30 jaren te Amsterdam doorbracht, goed doende, waar hij gelegenheid vond om goed te doen. Tijdens den korten tijd, dat Z.Eerw. alhier zijne functie bekleedde, wist hij in eene groote behoefte te voorzien, door alhier eene protestantsche bewaarschool op te richten. Bij allen, die den overledene alhier hebben gekend, is de aangenaamste herinnering aan hem en zijn gezin achtergebleven. Het provinciaal wegennet van Noord- Brabant omvat thans een lengte van 774.583 M., zijnde ongeveer gelijk aan die van alle andere provinciale wegen in ons land te zarnen. In dat wegennet onderscheidt men 328.213 M. steenweg, 186.720 M. klinker-, 162.266 M. grint- en 96.731 M. keiweg, met nog 653 M. bruggendekken. Voor het drie jarig onderhoud 19101912 zijn de onder houdskosten geraamd op f218.202 per jaar. Aalburg. De zangvereeniging „Ex celsior" is voornemens op Donderdag 11 Augustus a.s. eene pleizierreis te maken naar Nijmegen met de stoomboot „Stad Heusden". Aalst. Ter bewijze het fruit dit jaar duur is mag zeker wel dienen het feit dat door een koopman aan een eigenaar voor 4 II.L. peren (oomskinderen) een bod werd gedaan van f 60,00. Den 6en Maart 1910 arriveerde alhier de Roode Karei van Amsterdam met een blok aan 't been om zoo zijn reis te maken naar Parijs. De man zag er toen flink gezond uit, wel met ietwat rood Hoofdje. Woensdag om halfzes passeerde hij weder Nieuwendijk. Dat blok rolde hem nog even gewillig na, wel wat verweerd gelijk zijn baas. Blabiloniëiibroek. Door den heer F. Hengeveld is, wegens-zijn vertrek naar Ned.-Indië, ontslag aangevraagd als onder wij zejr aan de openb. lagere school te Dron- gelen. Capelle. Als nachtwaker voor de Hoogewaard en een gedeelte der Nieuw- 8traat, ia alhier benoemd A. van Dommelen. Hoevereu. In den nacht van 27 op 28 dezer, is ten nadeele van den land bouwer A. P. Boll, zijn geheele ren met kippen verscheurd. Dit overkwam voor 2 jaren den zelfden eigenaar en vermoedelijk door den zelfden hondhet ware te wenschen dat; zoo'n dier opgespoord en afgemaakt werd*, v - Gameren. De leden der Zangver eeniging „Aurora" en die der Harmonie „Prinses Juliana" zijn besloten op 18 Augus tus een pleizierreisje per stoomboot naar Rotterdam te doen. Onze dorpsgenoot de heer H. J. C. Mojet is de vorige week toegelaten tot de kweekschool voor de zeevaart. («enderen. Uitslag der besteding van een schoolgebouw met onderwijzers woning te Heesbeen: J. v. Wijk Wz., Wijk, f 13288,—. B. Haspels, Genderen, 13822, H. Kleinloog, 13850,—. F. v. Vaiik en F. Kramer, Werkendam, 16455, Begrooting was f 13970, Behoudens nadere goedkeuring van den Minister is het werk aan den laagsten in schrijver gegund. Heesbeen. Bij de Donderdag alhier gehouden aanbesteding van den bouw eener school, deed zich nl. het zonderlinge geval voor, dat 17 inschrijvers te laat kwamen en zich zoodoende zagen teleurgesteld. -De laagste inschrijver was de heer Van Wijk teAVijk voor f 13.200. Herpt. Woensdagavond werd door het bestuur der afd. Herpt van den Noord- brabantschen Chr. Boerenbond aanbesteed het bouwen van een magazijn met bijleve ring van alle materialen, volgens ontwerp van den bouwkundige A. J. van Horen. Er werd ingeschreven als volgt: Voor het metselwerk: A. J. van Horen te Herpt, f 393.75; A. de Hart en P. van Gerven te Herpt, f460. Voor het timmerwerk: A. de Hart en P. van Gerven te Herpt, f280. Begrootig was f 704.55. Gegund volgens bestek. lederheuiert. Op 2 Augustus zal te Zalt-Bommel eene premie-keuring van veulens worden gehouden. In 't geheel zijn 75 veulens aangeboden, waarvan 2 uit Nederhemert. De commissie bestaat uit de heeren F. W. baron van der Borch van Vorden te Nederhemert, A. v. d. Graft, te Well (Ammerzoden), en P. de Vries te Rossum. Aieu wend(jk. Toen Donderdag avond L. Rombout huiswaarts reed, werd hij door A. de Graaf op de Soetelaarsteeg aangereden. Zijn wagen met lapjes tui melde in een vrij diepen sloot. Behalve eenige waterschade liep dit ongeval zonder verdere ongelukken af. Dinsdagavond is by J. Colijnalhier een postduif aan komen vliegen. Op den ring aan den poot stond 8999 o Anvers. Raamsdoiiksveer. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is een circulaire met vragenlijst aan de ver schillende in deze gemeente gevestigde industrieelen en handelaren verzonden, zulks in verband met de weer sterk op den voorgrond tredende kwestie „Over brugging Maasmond". *SleetlTvyk. Woensdag j.l. zou de landbouwer H. S. alhier zijne melkkoeien in een andere weide brengen. Vanwege de dartelheid der koeien kwam er een te vallen en brak den hals, waardoor het beest on middellijk dood was. Voorwaar een heele schadepost. Sprang;. D.l. Maandag bekwam den schoenmaker J. de Jong alhier, werkzaam op de stoom schoenfabriek van den heer van D. te Kaatsheuvel, een onbeduidend wondje aan zijn linker duim. Dinsdag morgen zag genoemde zich genoodzaakt de geneeskundige hulp van dr. R. te Kaats heuvel in te roepen. Deze constateerde bloedvergiftiging. Weer een bewijs, hoe noodzakelijk het is, de verwonding die men bekomt hoe gering ook, goed te zuiveren en te verbinden. Maandagavond kwam alhier op den toren een postduif aangevlogen. De met selaar P. na.n het diertje en kwam tot de ontdekking, dat op één der vleugels de stempelafdruk „D. v. Gerrevink Apeldoorn" zichtbaar was. En bij den schildersknecht G. de Ruiter, één met een ring aan den poot gemerkt: 2566 M. C. B. R. 10. Aeen. Met het uitdoen der St. Jans uitjes werd reeds een begin gemaakt. De uitkomst is bevredigend, doch de prijzen blijven te laag, want er wordt slechts f 3 per 65 K.G. besteed. Wordt hiervan nog het snijloon afgetrokken, dan blijft voor den verbouwer weinig over. Het is dan ook te voorzien dat de verbouw van dit product nog meer'zal worden ingekort. Nu de vroege aardappelen zoo goed als gerooid zijn beginnen de prijzen te stij gen. Men spreekt reeds van f 2 tot f 2,50. Een voordeeltje voor hen die niet te haastig geweest zijn. Arfjhoeven-Cappel- Voor eenige dagen werd door den gemeenteveldwachter A. H. Gouda alhier, proces-verbaal wegens overtreding weggeld opgemaakt tegen een milicien-soldaat van het 6e Reg. Infanterie te Breda, die ondanks het feit, dat hij natuurlijk ten alle tijde was op te sporen, het toch nog waagde een valschen naam op te geven. Door heeren Gedeputeerde Staten is onder dagteekening van 5 Juli 1910, be schikt op een adres van M. voor de Poor te, e.a., te Vrij hoeven-Cappel, houdende klacht over de verontreiniging van den Zuid- Hollandschen waterloop door afvalwater van een te Kaatsheuvel gevestigde chroom- lederfabriek. Besloten is aan adressanten te kennen te geven, dat blijkens bij hen ingekomen mededeeling van het gemeente bestuur van Loonopzand een onderzoek aanhangig is naar de mogelijkheid om de richting van voorschreven waterloop te wij zigen, waardoor aan hunne bezwaren zou worden tegemoet gekomen. Waalwijk. De arbeider J. S. aan het station der S. S. alhier, had Maandag middag het ongeluk, bij het rangeeren van den goederentrein, met één zijner wijsvin gers, tusschen de buffers bekneld te raken. Door dr. Van Seters uit Drunen werd de vinger verbonden. Waspik. Terwijl mej. B. v. T. met C. v. D. alhier een fietstochtje maakte, be gingen ze de onvoorzichtigheid onder het rijden te stoeien. De voorwielen kwamen met elkander in aanraking, met het gevolg, dat de beide fietsers vielen, waarbij mej. B. v. Tr. met het hoofd tegen een boom sloeg, en met haar eene hand onder het rijwiel geraakte, waardoor zij bloedende wonden bekwam. Bij den heer J. van T. binnengebracht, werd het bloed afgewas- schen, en werd hare hand, welke zij vooral ernstig bezeerd had, verbonden. De heer C. van D., bleef wonderlijk genoeg, ongedeerd. In de laatste dagen werden alhier door de politie enkele processen-verbaal opgemaakt, wegens het rijden met enkele leidsels, in draf in de kom der gemeente. De landbouwers, die dit aangaat, zijn dus op hun hoede. Wijk. Bij de alhier gehouden wei- toemaat-verpachting werden geen hooge prijzen besteed. De prijzen liepen vanaf f 12 tot f 15 per koeschaar. Her kil iéuws. Andel. Zondag 31 Juli a.s., hoopt voor de Geref. gemeente alhier op te treden ds. Geerling uit Graveland. Dusseil. Onze vroegere leeraar, ds. N. Klaassen, thans te Hoogmade, is benoemd tot predikant in Nederl. Oost-Indië en zal reeds in Augustus vertrekken. Genileren. In de Dinsdag gehouden vergadering van stemgerechtigde lidmaten is tot notabel gekozen, in plaats van Joh. Colijn, die bedankt had, de heer Gerrit Vos, die zijne benoeming heeft aangenomen. SleetiwUk. De heer J. J. H. Visch, cand. tot den H. D. alhier, heeft een beroep ontvangen naar de gemeente St. Kruis (Zeeland). Bedapkt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Bruchem en Kerkwijk door ds. J. G. Dekking te Monster. LANDBOUW. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat de gewone rijks- najaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1910 gehouden zullen worden voor Noord-Brabant: op 12 October te Eindhoven, op 13 October te 's-Hertogen- bosch, op 14 October te Bergen-op-Zoom, op 15 October te Zevenbergen; voor Gelderland: op 5 October te Eist, op 7 October te Tiel, op 8 October te Zalt- bommel. Eindhoven, 6 hengsten van minstens 3 jaar en 1 van 2 jaar. Osch, 11 hengsten van minstens 3 jaar en 5 van 2 jaar. Heugden, 10 hengsten van minstens 3 jaar en 6 van 2 jaar. Bergen-op-Zoom, 8 hengsten van minstens 3 jaar en 7 van 2 jaar. Zevenbergen, 13 hengsten van minstens 3 jaar en 3 van 2 jaar. Hinnenland. Het Staatsblad no. 203 bevat een wet van den 14den dezer, houdende bepa lingen ter bescherming van trekhonden. Het Haagsche correspondentiebureau meldt: Van goeder hand wordt verzekerd, dat de berichten omtrent de voltooiing der voorbereiding eener tariefwet onjuist zijn cn bijgevolg ook de mededeelingen omtrent den inhoud van nog in bewer king zijnde voorstellen, waarvan het tijdstip van indiening aan de Staten- Generaal zelfs nog niet is aan te geven. Donderdagmiddag is op de Voorstraat te Dordrecht het 15-jarig zoontje van J. A wonende op den Spuiweg, toen hij met zijn fiets een vuilniskar wilde passeeren, gevallen en onderden wageu gekomen. Het wiel ging hem over de borst. Hij was bijna onmiddellijk dood. De afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen bond van post- en tele- graafbeambten De Post, heeft op haar verzoek aan den directeur generaal der posterijen en telegrafie om de bekende „wenschkwestie" ten genoegen van het personeel te regelen, bericht ontvangen, dat de admistratie zich noch met het wenschen noch met de verdeeling van ontvangen fooien inlaat, doch dat bij onbehoorlijk optreden bestraffing niet zal uitblijven. De politie te Middelburg heeft zeke ren P de W., die op 27 Juni uit Veen huizen is ontvlucht, aangehouden. Hij is naar de rijkswerkinrichting terug gebracht. In de schuur van den landbouwer Gussinklo te Kotten heeft men eergiste ren het lijk gevonden van een aanvan kelijk onbekend persoon. Op die persoon werd echter een spaar bankboekje gevonden met een bedrag van 1700 Mark ten name van zekere S. uit Bocholt. De politie heeft toen laten informeeren en eenige personen hebben toen de identiteit van den gevondene kunnen bewijzen. Het moet de 64 jarige S. zijn, die vroeger te Kotten, maar in den laatsten tijd te Bocholt heeft gewoond. Vermoedelijk heeft men hier te doen met iemand, die de hand aan zich zelf heeft geslagen. Eergisterenavond hebben eenige stu denten van de landbouwschool te Wageningen zich te Arnhem op een alleronhebbelijkste wijze gedragen. Zij brachten eerst een bezoek aan de rol- schaatsenbaan in Musis Sacrum, maar hun gedrag was daar van dien aard, dat zij door den sterken arm uit de zaal werden verwijderd. De jongelui namen toen een rijtuig en engageerden een harmonicaspeler en reden zoo met harmonicamuziek door de stad. Om streeks halftien kwam het gezelschap, dat onder invloed van sterken drank verkeerde, bij de Haven. Hier wilde men in de Oosterstoomtram stappen om naar huis te gaan. Maar de toegang tot de tram werd hun gelukkig voor de andere reizigers geweigerd. Toch wisten een tweetal toen in een tram wagen te springen, waar zij zich schul dig maakten aan mishandeling van een heer en dame, die reeds hadden plaats genomen. De conducteur die te hulp kwam, werd eveneens mishandeld. Het slot was, dat niemand van het gezel schap met de tram werd vervoerd. Allen bleven in de stad rondzwerven. Tus schen twaalf en een uur werden door de politie drie personen van het troepje wegens openbare dronkenschap gear resteerd en naar het politiebureau ge bracht, waar zij de roes konden uit slapen. Zondag 31 Juli a.s. zal (op veelvuldig verzoek) op de Scheveningsche Wieler baan een uitdagingsmatch plaats hebben tusschen John Stol, de bekende Hollan der en Bobby Walthour, den populairen Amerikaan. Deze wedstrijd wordt ver reden in 2, zoo noodig in 3 manches achter groote motoren om een inzet van 750 gulden. Vervolgens zullen drie le klasse Sprin ters een match rijden, nl.Guus Schil ling, de beste Holl. Sprinter, Willy Arend, de bekende Duitsche (ex-wereld- kampioen) en Comes, de uitstekende Fransche renner, die o.a. in het wereld kampioenschap met zeer gering verschil door Friol en Mayer werd geslagen. Deze match belooft zeer spannend te worden daar deze 3 renners van gelijke krachten zijn. Een match tusschen 4 bekende ama teurs zal het programma completeeren. Donderdag werd uit Amsterdam ge schreven Hedenmorgen heeft de commissie van bijstand in het beheer der publieke werken uit den raad, in gezelschap van den gemeente secretaris, en den direc teur van publieke werken, een lang durig bezoek gebracht aan het paleis op den Dam. Dit bezoek had plaats naar aanleiding van het rapport, uit gebracht door de commissie, welke werd ingesteld met opdracht te doen onder zoeken, op welke wijze een voor den zetel van het stadsbestuur waardig en geschikt gebouw kan worden verkregen. Naar is meegedeeld kwam de commissie, o. m. tot de conclusie, dat het bouw kundig gesproken zeer wel mogelijk is het Paleis aan zijn oorspronkelijke bestemming terug te geven, en dat daarbij in alle opzichten aan de eischen van den tijd en van den dienst kan worden tegemoet gekomen. De algemeene indruk, dien de leden van de commissie van bijstand heden morgen verkregen, is met deze conclusie in overeenstemming. Evenals de com missie van onderzoek werden zij ge troffen door de practische wijze, waarop Jacob van Campen het stadhuis inrichtte en welke het mogelijk maakt, zonder ingrijpende verbouwingen, ook aan de moderne behoeften van den gemeente dienst te voldoen. In het bijzonder mag het van belang heeten, dat ook den gemeente-secretaris deze meening deel de, maar het plan zou zijn den zetel van het stadsbestuur met de daaraan organisch verbonden geheele secretarie in het Paleis (Dam-Stadhuis) onder te brengen. De voor den publieken dienst aan te wijzen vertrekken zijn weliswaar op de bovenverdiepingen gelegen, maar daar voor het aanbrengen van liften alle ruimte aanwezig is, (ook de com missie wees hier reeds op) zou dit geen overwegend bezwaar vormen. Te Etten hebben baldadigen op vree- selijke wijze in de laatste nachten huis gehouden. Van de landbouwers Weijers en Rexwinkel werden twee koeien zoo danig met messen in het lichaam ge stoken, dat de arme dieren moesten worden afgemaakt. De verdachte van den oudermoord te Lochem, B., is, na Woensdag uit het Gemeenteziekenhuis naar het Huis van Bewaring te 's Gravenhage te zijn over gebracht per Staatsspoor naar Zutphen vervoerd om ter beschikking van het parket te worden gesteld. Woensdag zijn te Genemuiden twee passagiers van de stoomboot Meppel III, van Amsterdam komende, een tante en haar nichtje van 11 jaren, het dochtertje van den baken meester van Genemuiden, bij het overstappen van de boot in een roeibootje, door kantelen verdronken. De gemeenteraad te Meppel besloot den minister van waterstaat, enz. per telegram uit te noodigen, daar den hoogen waterstand te komen zien en zich te overtuigen van de schade die aan landerijen, enz. enz. wordt toege bracht, een toestand die al jaren voort duurt, terwijl het middel tot verbete ring plaatsing van een stoomgemaal te Zwartsluis, hoe lang ook besproken, nog niet tot uitvoering komt. Te Bredevoort is het water zoodanig gestegen dat de meeste weilanden blank staan en de landbouwers hun vee op stal moeten houden. Hoewel dit onderzoek niet geheel ge ëindigd is, en nog enkele omstandig heden opgehelderd dienen te worden, heeft het reeds de overtuiging gegeven, dat men hier niet met een misdaad te doen heeft. De N. Gron. Ct. verhaalt het volgende liefdesdrama, hetwelk dezer dagen bij het Verbindingskanaal te Groningen is afgespeeld Eerste bedrijf. Een jongen en een meis je, tot nu toe verliefd, krijgen ruzie. Harde wooiden vallen, beiden winden zich op en 't eind is, dat de jongen dreigt zich te zullen verdrinken. Wer kelijk gaat hij den walkant af en ver dwijnt in de diepte. Tweede bedrijf. Radelooze smart van 't achtergebleven meisje. De aandacht van 't publiek wordt getrokken door haar luid, zenuwachtig snikken. Ze kan niet op haar verhaal komen; langzamer hand komt ze echter zoover bij, dat ze de geheele geschiedenis vertellen kan. 't Publiek krijgt een rilling van schrik. Het aantal menschen groeit ondertus schen nog maar steeds aan. Politie komt naderbij. Men gaat dreggen. Echter zon der resultaat, 't Meisje wordt nog bedroef der en wordt ten slotte weggebracht. Derde bedrijf, 't Meisje is weg, maar de menschen bbijven staan, 't geval druk besprekend. Een jongmensch nadert, ziet de massa en blijft als verstijfd staan Hij bemerkt de dreggende personen en de schrik slaat hem om 't hart. Hij is de vermiste jongen, die berouwvol weer keert en nu meent, dat zijn meisje zich verdronken heeft. Hij informeert en hoort tot zijn verbazing, dat niet naar haar, maar naar hem wordt gedregd. Nu vertelt hij alles. Hoe hij den walkant .s el is afgegaan, maar in plaats van in 't water te springen, zich daarbeneden in 't duister uit de voeten heeft gemaakt. Thans wilde hij zich met z'n meisje ver zoenen. Maar hij vond in haar plaats de groote menschen-menigte, die hem het ergste vreezen deed. Burxerllikc tind. Werkendam, van 22 tot 28 Juli. Ondertrouwd: Geert Werkema, 25 j. en Hendrika Maria Dekker, 22 j. Geboren: Gerrit Mathijs, z. v. R. Kamsteeg en G. van Zanten; Adriana Cornelia, d. v. M. Ippel en A. Evers. Dewerken en Sleeuwijk, van 22 tot 29 Juli. Getrouwd: Bastiaan Scheffers, 23 j. met Teuntje de Heus, 26 j. Geboren: Adriana, d. v. H. Kaasen en J. van der Stelt; Adrianus, z. v. M. de Hoog en W. A. van Breugel. Ged. Staten van Groningen hebben hunne goedkeurii g onthouden aan het besluit van den raad der gemeente Stedum, waarbij G. Th. Beishuizen is ontslagen als onderwijzer, omdat hij niet heeft voldaan aan de op hem in gevolge zijn instructie rustende ver plichting om te wonen in het dorp, waar de school staat, waaraan hij werk zaam is. Woensdag heeft zich de bijna 15 jarige A. B., te Vlaardingen, met een bedrag van pl. m. f 800, welke hij voor de voldoening van een rekening voor zijn vader bij zich had, uit de voeten ge maakt. Ondanks de aangewende pogin gen tot zijn opsporing, heeft men hem nog niet gevonden. De rechtbank te Breda heeft den 58-jarigen boekhouder J. H. v. d. M., overeenkomstig den eisch, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van de preventieve hechtenis vanaf 18 Mei j.l., wegens het zenden van een dreigbrief aan den toenmaligen minister van justitie ad interim, mr. Th. Heemskerk, in welken brief onder bedreiging met een aanslag, een som van f 1000 geëischt was. Onlangs deelden wij mede, dat de geneesheer R., wonende op de Keizers gracht te Amsterdam, met een revolver schot in het hoofd, dood in zijn spreekka mer was gevonden. De omstandigheden waren van dien aard, dat zij het vermoeden van moord wettigden, en de politie stelde dus een onderzoek in. Hengsten- keuringen in Noordbrabant. De catalogus der keuringen, tot toekenning van onderhoudsbijdragen aan dekhengsten van ten minste 3 jaar oud en aan 2-jarige hengstc, welke op 1, 4, 9,11 en 12 Augus tus a.s. respectievelijk worden gehouden te Eindhoven, Osch, Heusden, Bergen-op-Zoom en Zevenbergen, bevat de volgende in schrijvingen: Vertrokken naar Sleeuwijk, J. Verheij en gezin en R. Koops; Schiedam, J. W. v. d. Koppel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2