lei Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Boiwnelerwaai'd. De Slem bet Bloed Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. FEUILLETON. No. 2967. Woensdag 3 A ugustus 1916. -1 Ui<D VAN VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. MÉtn-ZielteTrtcÉï. II. De minister stelt voor de premie door werkgevers en arbeiders gezamenlijk te doen betalen. Ter wille van vereenvoudiging der administratie moet z. i. de Raad van Arbeid het recht hebben de premie bij den werkgever in te vorderen, die dan het aandeel van den arbeider kan in houden op diens loon, al moet de Raad tevens de bevoegdheid erlangen om voor bepaalde groepen van arbeiders de in vordering bij den arbeider te doen plaats hebben, met het recht voor dezen om van den werkgever diens aandeel terug te vorderen. Bij deze opvatting behoort de regeling zich te beperken tot hen die arbeider zijn. Dit neemt niet weg, dat de vrijwillige verzekering de gele genheid ook voor anderen opent om zich eene uitkeering te verzekeren, al zal de Raad van Arbeid hier het recht moeten hebben om zelfs door weigering van verzekering misbruik te keeren. Overigens wordt de werking der wet beperkt tot de arbeiders in een onder neming. Arbeiders in persoonlijken dienst, in het algemeen dus ook de huiselijke dienstboden, vallen daarom niet onder de verplichting. Van groot gewicht is ook de uitsluiting van de zoogenaamde losse arbeiders (volgens het ontwerp zij die korter dan vier dagen achtereen in een zelfde dienstbetrekking zijn.) Deze beperking geschiedt uit overwegingen van uitvoering. Onder de verpliehte verzekering wor den overigens alle arbeideis gebracht, dus ook die werkzaam zij n in bedrij ven van den landbouw. Ten opzichte van de huisnijverheid worden alleen de arbeiders verzekerd; zij dus, die een overeenkomst als be doeld in art. 1637a of e Burgerlijk Wet boek hebben aangegaan. Ten aanzien van de artikelen van het ontwerp-Radenwet, wordt nog het volgende vermeld: De bedoeling is, dat overal in het Rijk Raden van Arbeid zullen komen. Het juiste aantal kan eerst iworden vastgesteld in verband met de hiervoor te maken indeeling van het Rijk. In ieder geval zal er een moeten komen in ieder der grootste vier gemeenten. Het gebied van den Raad van Arbeid zal ten minste 25,000 inwoners tellen. Bij de beoordeeling zoowel van den duur der arbeidsovereenkomst als van het bedrag van het loon, wordt groote vrijheid gelaten aan de Raden van Arbeid. Wie meer verdient dan (naar gelang THEO VON BLANKENSEE. 15) Richard had van den beginne af getwijfeld aan de stem van het bloed, eindelijk was deze dan toch voor goed geweken, zoodra hij eenig bericht had omtrent de zooge naamde afwezigheid van Robert Steinlein. Hij, die tot dusver zelf alleen maar met deze overtuigende bewijsvoeringen, zooals ook Malchus gedaan had, werkte, vond de daad van Loder Thomas zonneklaar be wezen, en hij kon daarom den twijfel van zijn vriend des te minder verklaren. Simon was daarentegen beslist van het tegendeel overtuigd. Hij geloofde aan de stem van het bloed; hij behoorde tot die naturen, welke, als zij eenmaal een zaak aangepakt hebbeD, deze ten einde toe door zetten, die strijden voor hun opinie en deze verdedigen tot zij eindelijk succes hebben. Daarom was het dan ook voor hem een uitgemaakte zaak, dat hij zelf naar Frank fort zou reizen, zonder nog te weten, wat hij daar eigenlijk zou moeten doen. Maar hier wilde hij toch iets afwachten. Hij moest probeeren, Loder Thomas zelf te spreken, om misschien nadere inlichtingen te verkrijgen waarom deze zoo standvastig zweeg. Misschien was wel juist daarin de oplossing gelegen, en Loder had er totdusver niet over gesproken, daar het hem onbekend was, dat er nog een tweede onbekende vóór hem vermoedelijk Steinlein in huis geweest was. Vervolgens wilde hij 't antwoord van van de plaats waar hij woont) 2.50 tot 5 gulden per dag, valt buiten den kring der ontwerpen. Het ontwerp regelt voorts de samen stelling van de Raden (die door een secretaris worden bijgestaan); de ont slagneming; de kiesgerechtigheidde wijze van verkiezing; den zittingsduur de verkiesbaarheid enz. Openbaarheid der zittingen van de Raden is niet voorgeschreven. De be zoldiging van den voorzitter wordt door de Kroon bepaald. Het ontwerp verplicht de Raden tot vijfjaarlijksche openbaarmaking van een verslag over de arbeidersverzekering. Wanneer de wet eenigen tijd gewerkt heeft, zal eerst te beslissen zijn in hoe verre de jaarverslagen voor openbaar making belangrijk genoeg zijn. De Verzekeringsraad, die evenzeer door een secretaris wordt bijgestaan, is samengesteld uit vier onbezoldigde leden en een voor iederen Verzekeringsraad bij bestuursmaatregel te bepalen aan tal bezoldigde en plaatsvervangende leden. De Verzekeringsraad brengt ten minste eenmaal in de 5 jaren een al gemeen verslag Verzekerings ver slag uit van den stand der Arbeids- verzekering in het Rijk. Een bepaling van het begrip ziekte is in het ontwerp niet opgenomen. Toch worden twee kenmerken aangegeven voor wat het ontwerp onder ziekte ver staat, nl. ongeschiktheid tot werken of noodzakelijkheid van geneeskundige behandeling. De redenen om onder ziekte in deze wet ook het kraambed te begrijpen, liggen voor de hand. Ook bij een regelmatig verloop bestaat be hoefte aan s^eun en hulp, zoowel ge neeskundige hulp als financieelen steun. Wat de uitvoering der ziektewet aan gaat werden aan den verzekeringsraad een gelijke bevoegdheid ten aanzien der raden van arbeid toegekend als gedepu teerde staten tegenover gemeentebe sturen hebben. Schending van geheim houding waar die is voorgeschreven, is strafbaar. Voor het doen van opgaven en het geven van inlichtingen kan de werkge ver een ander aanwijzen. De aangewezene mag echter geen strooman zijn die op de naleving geen invloed kan uitoefenen doch de persoon die met de leiding der onderneming belast is of bij gedeelde leiding, met de leiding van eenig deel der onderneming. Waarborgen zijn gesteld, dat de zieken kas het haar verschuldigde altij 1 zal kunnen invorderen van dengene die ten slotte de geldelijke aansprakelijkheid behoort te dragen, te weten den werk gever naai' burgerlijk recht. De verze kerde moet wegens ziekte ongeschikt Steinlein afwachten. „Heb je al bericht van je neef?" vroeg hij aar. zijn vriend, die zonder een woord te zeggen naast hem liep. „Neen," luidde 't antwoord. „Maar ik verwacht, dat ik thuis wel eenige tijding van hem zal hebben." „Dan ga ik zoover met je mede." Zonder een woord te spreken sloegen zij de Arcisstraat in, om zoodoende zoo spoedig mogelijk in de Richard Wagnerstraat te komen. Terwijl zij de trap opgingen, zeide Richard von Forster: „Ik denk, dat mijn neef morgen zelf bij de begrafenis tegenwoordig zal wezen." „Als hij tenminste den moed heeft,om den doode weder te zien!" voegde Simon er bij. Richard von Forster was niet best te spreken over deze hatelijke bemerking en antwoordde: „Het wordt nu toch langzamerhand be lachelijk, zooals jij zondereenig bewijs juist zulk een verdenking tegen hem koestert. Voor mij is de geheele zaak toch van het meeste belang, en die hersenschim, die stem van hel bloed, of hoe jij ze wilt noemen, kan mij niets meer schelen. Ik was toen veel te zenuwachtig. Maar nu, nu ik weer mijn verstand geheel en al bijeen heb, moet ik toch, zooals trouwens ieder ander ver standig mensch, toegeven, dat al deze phantasieën teneenenniale niets beteekenen. Feiten alleen kunnen hier helpen!" „Dat heb je nu eens mooi gezegd. Jij bent heel wat beschaafder dan ik, want ik ben nog een echte heiden, die nóch aan een stem van het bloed, nóch aan een ge weten gelooft." Richard von Forster schoof de deur van de vestibule open. „En zal ik je nu eens zeggen wat ik ge loof?" begon Simon opnieuw. zijn tot het verrichten van „zijn arbeid". De bedoeling der wet is niet om alle daaronder vallende arbeiders te ver plichten tot het sluiten van een over eenkomst van verzekering doch om te verzekeren. Daarom wordt den arbeider niet de verplichting opgelegd om zich te verzekeren, doch, in navolging van de Ongevallenwet, de Duitsche en Oos- tenrijksche verzekeringswetten, ver klaard dat hij verzekerd is. Met den dag waarop hij arbeider in den zin der wet wordt is hij verzekerd, onverschillig of aangifte is geschied of niet. Er is geen reden personen in dienst van een publiekrechtelijk lichaam van de verplichte verzekering in het alge meen uit te sluiten. De mogelijkheid van uitzondering bij Kon. Besluit is voorbehouden. In de tweede plaats worden uitge zonderd zij voor wie een regeling bestaat of alsnog wordt getroffen. Verzekering bij verblijf buitenslands is noodig mei het oog op personeu, die iu hun dienst betrekking voor korten tijd buiten 's lands gaan. Dubbele verzekering moet altijd worden tegengegaan. Personen wier dagloon geacht wordt minder dan 40 cent te bedragen zullen in de overgroote meerderheid der ge vallen niet behooren tot den kring der arbeiders wier verzekering bij dit ont werp wordt bedoeld. Daarom wordt ont heffing op eigen verzoek mogelijk ge maakt. Lijders aan slepende ziekten zullen verzekerd zijn, doch hij die de be zwaren daarvan ondervindt, vrijgesteld kunnen worden. ituitenlaad, Te Slocum, in Anderson County (Staat Texas) hebben Vrijdag weer ergerlijke rassenopstootjes plaats gevonden. De troebelen kwamen aan over de betaling of niet betaling van een rekening door een blanke aan een neger. Het geval liep uit op een formidabele kloppartij tusschen negers en blanken. Tien negers en drie blanken zijn gedood, en er zijn tal van gewonden. Volgens de laatste berichten duurden de troebelen voort. De negerbevolking, die goed gewapend is, houdt Benson Springs, waar do blanken zich hebben verzameld, omsingeld. De autoriteiten hebben troepen gezonden om de oide te herstellen. Nadere berichten stellen het aantal negers, dat om hals is gebracht, al op dertig, dat van de gedoode blanken op tien. Maar er worden nog telkens op eenzame hoeven lijken gevonden. Vijf compagnieën van de militie zijn op het oogenblik in het district Ander- „Je neef komt niet." „Dat zullen wij dan eens zien!" Zij liepen nu door den langen gang verder. Maar eensklaps kwam de oude huis houdster uit de keuken te voorschijn met de boodschap, dat er een telegram bezorgd was, wat zij zoolang maar in de keuken gehouden had. Zij veegde haar vette, natte handen aan hare schort af, om daarna het telegram uit den zak te halen, ten einde het aan Richard te geven. Deze nam 't in ontvangst en ging er mede naar zijn werkkamer, gevolgd door zijn vriend. Richard maakte niet eerder het couvert los, dan voor hij in zijn kamer gekomen was. Terwijl hij den inhoud doorliep, lette Simon goed op het gezicht van zijn vriend, zoodat het dan ook aan diens scherpen blik niet ontging, dat er op zijn gelaat duidelijk teleurstelling te lezen stond. „Is het niet uitgekomen, zooals ik zei?" vroeg Simon nu. Richard knikte bevestigend, terwijl hij het telegram overhandigde. Er stond inBen door zaken verhinderd te komen. Mijn oprechte deelneming. Robert. Simon antwoordde niets, doch keek Richard slechts vragend aan. Deze meende, dat hij zijn neef moest verdedigen, waarom hij op ietwat scherpen toon zeide: „Daar blijkt toch niets uit, en 'tis toch heel goed mogelijk. Hij kan toch heusch wel wegens zaken verhinderd zijn!" Simon glimlachte minachtend. „Zooals je ziet: „Zaken!" „Wat moet dat dan nu weder beduiden?" vroeg Richard trotsch. „Dat het mij pijnlijk aandoet, wanneer bij iemand de zaken gaan boven zijn besten vriend, ja zelfs boven zijn vader. Want dat is je vader voor je neef geweest! En nu komt hy niet, omdat de zaken voorgaan." son bezig de neger3 naar hunne haard steden te drijven en ben te ontwapenen. Volgens een bericht uit Boedapest is in een cementfabriek te Beoezin een ketel ontploft. Er zijn 9 personen ge dood en 4 zwaar gewond; een wordt er vermist. In de Matin hangt F. Berthault, hoog leeraar aan de nationale landbouwschool te Grignon, een droevig tafereel op van den stand der gewassen in Frankrijk. Het is misoogst allerwegen, tengevolge van de vele regens, de koude, de insec ten, allerlei ziekten. De wijnbouw, de graanbouw, de weilanden, de aardappel teelt, het gaat met alles slecht. Het is een schade van een twee milliard frank, die Berthault voorziet. In de Vereenigde Staton worden voor bereidselen gemaakt om over te gaan tot de voorwaardelijke invrijheidstelling van vele gevangenen, die door Bonds- rechtbanken waren veroordeeld. De mo gelijkheid tot voorwaardelijke in vrijheid- stelling van gevangenen bestond reeds in tal van staten. In de vorige zitting, van het Congres werd een analoge wet aangenomen voor veroordeelden door de Bondsjustitie. Vermoedelijk zullen circa 2500 ge vangenen van de bepalingen derwetpro- fiteeren. De minister van justitie, Wic- kersham, is een warm voorstander van de wetgeving op de voorwaardelijke invrijheidstelling. Er heeft Donderdag in de buurt van Milaan een cycloon gewoed, waardoor groote schade is aangericht. Vele men- schen zijn gewond en eenige vrouwen zijn krankzinnig geworden. In de stad is sneeuw gevallen. De geheele Po-vlakte is zwaar ge teisterd door stormen. In de bergen zijn vele lawines naar beneden gekomen. De treinenloop is vertraagd. De aannemers, die de eerste tunnel door den Simplon geboord hebben, weigeren op de overeengekomen voor waarden met den aanleg van de tweede te beginnen, omdat het werk hun te gevaarlijk en moeielijk is. Er zullen nu nieuwe onderhandelingen noodig zijn. In Engelsch-Indië zijn toebereidselen gemaakt om zoo noodig troepen naar Tibet te zenden. Daar heeft Engeland nog een paar handelscentra, die zij na de expeditie naar Lhassa bezet heeft gehouden. De troepen zouden daarheen gezonden worden, als die handelsplaat sen Gjangtse en Jatoeng gevaar loopen ten gevolge van botsingen tus- Richard antwoordde hierop niet, doch plukte in zijn zenuwachtigheid maar aan zijn blonden baard. En Simon voegde aan zij woorden nog toe: „Wat een contrast. De man op wien de verdenking rust, steekt zonder te beven het mes in de wonde van zijn zoogenaamd slachtoffer. En je neef durft niet meer te komen om zijn dooden weldoener en vriend voor 't laatst te zien". „Dat is overdreven". „Misschien bewijzen. Al zijn ze het dan ook alleen maar voor mg." VII. Simon Mandl begaf zich nog des namid dags van denzelfden dag naar het politie bureau. Hij wilde probeeren, of hij Loder Thomas niet alleen te spreken kon krijgen. Het leed bij hem geen twijfel, of deze hield een zeer belangrijke mededeeling achter wege, en wel om deze reden, dat hij zeker wist, dat men ze toch niet gelooveD en hij ze toch niet kon bewijzen. Commissaris Malchus bevond zich op zijn kantoor, toen Mandl binnentrad. Deze had hem dadelijk herkend, waarom hij hem dan ook vroeg: „U komt zeker voor de bekende affaire? Is U nog altijd van plan de onschuld van Loder Thomas te verdedigen?" „Meer dan ooit," antwoordde Mandl. „En juist daarom kom ik tot U met een verzoek". „Hm. Wat is dat?" Maar gaat U toch eerst zitten." Malchus was de beleefdheid zelf tegenover hem, en liet volstrekt niet doorschemeren, dat hij Mandl als zijn tegen partij beschouwde, die alle pogingen in het werk stelde, om de bewijzen zwakker te maken, ja zells zoo mogelijk geheel en al te ontzenuwen. Dat kwam bepaald, omdat Malchus zoo zeker van zijn zaak was, dat schen Chineesche troepen en Tibetanen. Blijkbaar heeft Engeland dat gevaar al eenigen tijd zien aankomen, want te Gangtok in Sikkim, een Engelsch-In disch gebied aan de grenzen van Tibet, is reeds een aanzienlijke hoeveelheid krijgsbehoeften bijeengebracht. Uitdrukkelijk laat de Engelsch-Indi- sche regeering blijkens een Reuter- telegram uit Simla weten, dat de troepen, zoo zij uitgezonden worden, zich niet in den strijd zullen mengen, maar alleen de ambtenaren en inrich tingen op de genoemde handelsagent schappen zullen beschermen, en terug- geioepen zullen worden, zoodra het gevaar voorbij is. De troepen, die bevel hebben gekregen zich gereed te houden, zijn een bataljon Goorkha's te Almora en een bataljon pioniers te Allahabad, met een batterij berggeschut. Een telegram uit San Sebastian d.d. 29 dezer zegt: Canalejas, de minister-president van Spanje, heeft heden den koning verslag gedaan van de nota van het Vaticaan en gezegd, dat de regeeriug de voor waarden, die het Vaticaan haar wil stellen, niet kan aanvaarden. In dien geest zal hij de nota beantwoorden. Hij deed een beroep op het blijvende ver trouwen van den koning. De regeering heeft Ojeda, den Spaanschen gezant bij het Vaticaan, verzocht terug te keeren. Canalejas houdt een breuk met den Heiligen Stoel voor onvermijdelijk. Uit Madrid wordt rog geseind, dat Canalejas den koning niet de kwestie van vertrouwen heeft gesteld, aangezien er daartoe geen aanleiding was. Verder heet het, dat de koning het antwoord op de laatste nota van het Vaticaan heeft goedgekeurd. Canalejas zou heden weer te Madrid zijn en het antwoord aan den ministerraad voorleggen. Daar na zou het telegrafisch aan het Vaticaan worden overgebracht. Aan een feestmaal, te San Sebastian ter eere van Canalejas gegeven, zei deze Nooit heb ik zoo'n verantwoordelijkheid gevoeld en nooit ben ik meer bereid geweest om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. De liberale partij in Spanje levert haar laatsten slag. Wij rekenen op het leger, op de meerder heid der Kamers en op ons zelf. De strijd, dien wij hebben aanvaard, is niet anti-religieus, maar anti-clericaal. Het is geen bestrijding van het oude geloof. Het gaat niet aan, dat er in de 20e eeuw bij ons nog geen vrijheid van ge weten is. Arm Spanje! Verliezen wij het, dan zal het zijn verval wezen. Spanje zal echter niet onderliggen, maar op de hoogte van andere volken komen. De regeering, waarop de verantwoorde hij zelfs de mogelijkheid, dat het ook anders kon zijn, voor uitgesloten hield. Mandl had plaats genomen, en zei vol komen bedaard: „Ik weet niet of het uwe aandacht ook heeft getrokken, dezen morgen, dat Loder zoo ontzettend kalm was". „Zeker," hernam Malchus. „En dit was voor mij juist het doorslaand bewijs van zijn schuld. Ik ben toch zeker onschuldig, maar ik moet U zeggen, dat ik in zulk een oogenblik terdege gesidderd zou hebben. Maar deze misdadiger heeft in het volle bewustzijn zijner schuld al zijn kracht bijeengeraapt, om niet de minste zwakheid te verraden". Mandl had den commissaris kalm aan gehoord, hoewel hij door diens opvatting van de zaak ten zeerste verrast was. Aan zulk een beschouwing van dit in de hoogste mate karakteristieke geval had hij bepaald niet gedacht. Hij wist, hoe doelloos het zou zijn, een andere opinie uit te spreken, weshalve hij dan ook maar het beste achtte daarover te zwijgen. Niet eerder dan nadat de commissaris nogmaalg gevraagd had, waarmede hij hem van dienst kon zijn, deelde deze zijn ver zoek mede: „U weet, mijnheer de commissaris," aldns begon hij, „dat ik mij voor de zaak van Loder Thomas in de hoogste mate interesseer. Ik zou hem gaarne willen verdedigenniet uit sport, maar omdat ik overtuigd ben. Om hem eenigszins van dienst te kunnen wezen, is het natuurlijk noodzakelijk dat ik zelf een onderhoud met hem heb. En daarom ben ik naar U gekomen." - i DOOR fSlot volgt.1 Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 1