Hel Land van flensden en llteoa, de Langstraat en de Bommeierwaard. ie Stem w let M A S S A G E. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No2979 ff oensdag 14 September FEUILLETON. VAN ALTEN/- VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 191Q. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertenoiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. De gunstige werking der massage op allerlei soorten van zwellingen, die door bloedophooping te voorschijn worden geroepen, is algemeen bekend. Evenzoo de circulatie en stofwisseling aanzettende werking van het kneden en strijken van vermoeide spiergroepen. Door een verstandige manier van wrijven worden met het bloed nieuwe voedings stoffen toegevoerd en de oxydatie of verbranding versterkt. Vandaar dat een vermoeid lichaamsdeel na enkele mi nuten durende massage weer opnieuw in staat is zijne functie te verrichten. De massage behoort tot de oudste, ja sinds duizenden van jaren bekende vormen der heelkunde Door de Chi- neezen, Grieken, Romeinen wordt zij al lang beoefend,ook bij de onbeschaafde volkeren worden bewijzen gevonden van haar toepassing. Zij werd vooral aangewend als middel tot behoud der gezondheid en elasticiteit van het lichaam, en in het Oosten wordt zij ook op den huidigen dag nog voor dit doel gebe zigd. In den nieuweren tijd is voorj door den Zweed Thure Brandt en d' Duitschen arts Zander aangetoond, welk succes de massage is toe te passen bij sommige hinderlijke aandoeningen van het menschelijk organisme. Zander vooral heeft zich er op toegelegd, om de hand van den m isseur te vervangen door mechanische hulpmiddelen. Of hij hiermee veel heeft bereikt, zullen we straks nader be-chouwen. Dat het kneden, wrijven, bestrijken en bekloppen, waaruit het masseeren bestaat, van een lichaamsdeel geen ziekte zal kunnen genezen, is wel te denken; wel echter wordt de bloed stroom, en daardoor de inwendige stof wisseling, sterker. Wie in staat is genoeg vrije beweging te nemen en zijn zenuwen niet zoo verweekt en laat verwateren, dat ze op geen enkelen prikkel meer antwoorden, diegene zal slechts een heel enkele maal van de massage ge bruik behoeven te maken; voor het verzwakte lichaam, dat niet in de ge legenheid is door voldoende beweging genoeg stofwisseling en oxydatie te verkrijgen, is deze wijze van opwek king dier functiën van zoo groote waarde, dat men de massage met recht zijn passieven spierarbeid kan noemen. THEO VON BLANKENSEE. (27 Daar de commissaris Steinlein niet durfde loslaten om Mandl te helpen en zijn eerste signaal echter niet opgemerkt scheen, floot hij andermaal en tegelijkertijd klonk het schrille lang gerekte fluitje in het holle van den nacht, ten teeken, dat men ter hulp zou snelhn. Maar tevens zag hij, dat de vrouw een blinkend voorwerp in de opgeheven hand hield. Malchus schreeuwde den bedreigde waarschuwend toe: „Neem u in acht! Zij heeft een mes!" Het was echter reeds te laat, zij had Mandl reeds in de hand gestoken, die nu wel genoodzaakt was den arm van den croupier los te laten. Nog eenmaal flikkerde het staal in haar hand. Om dezen steek af te weren en opdat Mandl niet nog erger zou overkomen, sprong de commissaris op, om den zoo gevaarlijk bedreigde ter hulpe te snellen. Daarvan profiteerde de vrouw, in een ommezien was zij de zaal uit, den man met zich mede slepend en Mandl hen achterna. De com missaris weer naar Steinlein. Daar klonk een schot in het donkere vertrek. De com missaris zag nog dat Steinlein den loop in de hand hield, maar hij kon hem niet meer beletten den haan over te halen. Het was reeds te laat, Robert Steinlein blies den adem uit. Nu kwam er ook licht! De agenten drongen binnen, zij hadden het eerste signaal niet gehoord. De commissaris liet nu aan hen het werk De massage wordt in verschillende onderdeelen onderscheiden: lo. het strijkeD. Hierdoor worjj; een mecha nische prikkel uitgeoefend op de kleinste zenuwuiteinden, die aanleiding geeft tot roodheid der huid en dus betere bloedvulling. Bij een slecht gevoede huid zal dus het strijken aangewezen zijn. Hierbij valt tevens op te merken, dat bestrijken van het geheele lichaam op overprikkelde zenuwgestellen uitste kend werkt, terwijl de functies allen worden verhoogd. Men moet echter strijken in de richting van de groote bloedvaten, om spoidig het doel te bereiken. Kennis dus van den loop dier bloedvaten is noodzakelijk. Om de huid niet te verwonden kan men wat talk of vet bij het strijken ge bruiken. Zonder dit zou men de huid verbranden. Een 2e onderdeel is het kneden en knijpen. Hierbij worden spieren en weeke deelen zooveel moge lijk uitgeperst, daardoor de voeding dier deelen bevorderd en de levens energie verhoogd. Yoor slecht gevoede spieren is deze wijze dus aan te be velen. Onder het 3e deel der massage .erstaat men een intensief wrijven op omschreven plaats. Dit was vooral methode van dr. Mezger e.a. Bij bloeduitstortingen wordt zij veel aan gewend. Met het kloppen wordt bedoeld het vrij snel, maar kort kloppen met de uitgespreide vingers op het te behan delen lichaamsdeeler ontstaat een sterke bloedverzameling, waardoor de stofwisseling weer wordt verhoogd. Daarbij ontstaat een contractie der ge troffen spiereu. Als laatste onderdeel hebben we het vibreeren, waarbij de aangedane deelen snel en dikwerf achtereen geschud worden, hetzij met den top van den vinger hetzij met de vlakke hand. Bij vetzucht vooral werkt de massage in baar verschillende onderdeelen uitste kend. D; weikingen der massage beginnen in den laatsteu tijd, dank zij de nieuwere richting in de geneeswijze, meer dan vroeger onder het publiek bekend te worden. Vooral de hoofd massage bij allerlei vormen van hoofdpijnen, heeft een reus achtig succes gehad. Waar chemische middelen te kort schoten, bleek veelal de massage afdoende hulp te vei schaffen. in de zaal over; maar hij zelf holde in den nacht de straat op, om Mandl te helpen en misschien den voortvluchtigen croupier en zijn vrouw in handen te krijgen. Tevergeefs Hij trof weldra Mandl aan, die ook reeds terugkeerde en hem mededeelde een tamelijk diepe steekwonde in de hand gekregen te hebben en dat er geen spoor van de vluchtenden meer was te ontdekken. De croupier en zijn vrouw waren de eenigen, die ontsnapt waren. De namen der overige spelers werden allen door de agenten genoteerd. Toen de commissaris en Mandl weer in het lokaal kwamen, vonden zij alleen nog maar het lijk van Robert Steinlein, badende in zijn bloed. Hij had zich aan de aardsche gerechtigheid onttrokken om aan gene zijde rekenschap van zijn daad te moeten afleggen. Het schot was door de borst gegaan en in het hart gedrongen. Dit was het einde van een dag, zoo rijk aan gebeurtenissen. XH. Des middags van den volgenden dag begaf zich Simon Mandl, den arm in een verband, naar zijn vriend Richard von Forster. Deze had hem reeds gewacht. „Eindelijk!" riep hij uit, toen hij hem de deur opende. Maar nu viel zijn oog op de verbonden hand en hij vroeg op bezorg den toon „Maar Simon! Je bent gewond. Hoe komt dat?" „Och, 't beduidt niets. Een onschuldige steek, hoewel ernstig bedoeld!" Hij deelde nu zijn vriend mede wat in den verloopen nacht voorgevallen was en eindigde aldus: „Wij hadden ons de zaak veel eenvoudi ger voorgesteld. En nu hebben wij niet eens den croupier en zyn vrouw in handen Ook is zij van guDStigen invloed ge bleken bij neuskatarrhen door krachtig strijken van den neuswortel. Oogslijm- vliesontstekingen verdwenen bij doel matige massage der oogleden. Er mag ook niet vergeten worden, te wijzen op den gunstigen invloed der buikmassa ge bij onregelmatigen stoelgang. Deze buikmassage moet echter uiterst voor zichtig geschieden. Men kan door on doelmatige massage hevige buikvlies- ontsteking doen ontstaan. Vervolgens moet de oorzaak der verstopping goed bekend zijn. Is dit niet zoo, dan kun nen groote ongelukken aangericht wor den. Er moet bij het toepassen van de verschillende massagemethoden een grondige kennis bestaan van de ver schillende deelen van het menschelijk lichaam, terwijl de kennis om ziekten te kunnen onderscheiden in geen ge val mag om breken. Uit dit alles volgt vanzelf, wanneer massage moet toege past worden, dit feitelijk alleen door den geneesheer mag geschieden. Hoogstens kan toegestaan worden, dat een ander het doet onder de verant woordelijkheid en het toezicht van een medicus. Een masseur, die zelfstandig durft te handelen, waagt er gewoon weg d« onwetende menschheid aan. De arts alleen is in staat te bepalen, of er gemasseerd moet worden, hoever de massage zich moet uitstrekken, en met welke kracht de behandeling moet plaats hebben. In aansluiting met de massage laat de geneesheer actieve en passieve be wegingen uitvoeren. Door de actieve spierbeweging wordt de bloedstroom versneld, terwijl de passieve bewegingen daar worden toegepast waar stijfheid in spieren en gewrichten is ontstaan. Een behandelingsmethode, die naast de massage staat, is de zpogen. weerstands- gymna8tiek, ook wel Zweedsche heil gymnastiek genaamd, omdat ze het eet et is toegepast door den Zweed Ling. Hij toonde aan, dat eerst dan de spieren gesterkt worden, wanneer zij een weer stand te overwinnen hebben. De spieren worden hierbij geoefend op verschil lende wijzen, men verzoekt den patient b v. den arm te buigen, waarbij de medicus dit tracht te beletten, of men verzoekt den patient den gebogen arm in dezen stand te houden, terwijl de medicus tracht hem recht te trekken. De spieren mogen niet te veel vermoeid j worden en de bewegingen moeten ge lijkmatig en zonder schokken plaats hebben. Uit. het bevenstaande kan blijken dat de massage niet zoo onschuldig en eenvoudig is als zij wel lijkt. Wanneer het ons gelukt moge zijn, in dit opzicht enkelen voorzichtig te hebben gemaakt, zoodat zg bij even- tueele toepassing ervan tevoren eerst hun huismedicus zullen raadplegen, kunnen wij onze moeite ruimschoots beloond achten. gekregen, en ook alleen maar het lijk van den moordenaar van je vader kunnen mede- nemen. De geheele geschiedenis was zoo prachtig opgesteld en is nu nog gedeeltelijk met een nederlaag geëindigd. Buitendien weten wij niet eens, wien de schuld treft." Richard von Forster antwoordde dat hij voor zich maar blijde was, dat het zoo gegaan was. Robert heeft nu zich zelf ge- vonnisd. „Het is alleen maar jammer, dat de croupier met den eenen diamant en het vele geld ontsnapt is. De andere steenen hebben wij nog gered; Steinlein had ze nog in den zak". Dat ik het geld kwijt ben vind ik niet zoo erg. Ik zou gaarne nog meer, ja zoo noodig wel alles willen verloren hebben, als vader nog maar in leven was". „Dat geloof ik gaarne!" Ik weet, hoeveel gij van hem hieldt." „Maar wat is je besluit in zake het voor stel van gisteren?" „Hm!" Simon Mandl liep in gedachten verdiept de kamer op en neer. „Daar heb ik waarlijk niet meer aan gedacht. Ik weet het niet". Richard von Forster liet hem niet uit spreken, maar viel hem in de rede: „Jij moet het toch doen! Kijk al deze kamers eens! Moet ik dan hier alleen in huizen? En voorts, wij kunnen toch goed samen een huisknecht hebben." „Nou ja!" bromde Simon Mandl. „Als je het met mij probeeren wilt. Maar je moet wel bedenken, dat ik wat lestig en een hartstochtelijk prater ben. Als je daar nu niet tegen op ziet, dan moet je het pro beeren. Je kunt mij echter op ieder uur van den dag de kamers opzeggen." „Ik wil het probeeren!" hernam Richard von Forster. „Ik hoop zelfs, dat wij het in de toekomst even goed kunnen vinden als tot dusver, 'k Heb toch gezien dat je een verstandigen kijk op de dingen hebt." Kuiteidand. Er is weer een spoorwegongeluk ge beurd op den westelijken staatsspoorweg van Frankrijk. Hoewel niet zóó ver schrikkelijk als de ramp bij Villepreux, lieeft het ongeluk, dat Zaterdagmiddag den sneltrein CherbourgParijs over kwam, toch weer aan zeven menschen het leven gekost en gewonden zijn er vele. De trein was te laat, en om den verloren tijd in te halen, heeft de machinist zijn machine tot zulk een buitengewone snelheid aangezet, dat deze een hooderdvijftig meter voorbij het station Bernay uit de rails geloopen is. De locomotief is nog ongeveer hon derd meter doorgeloopen, den grond omwoelend en wat er aan telegraaf- of signaalp len op haar weg stond, omver werpend. De voorste waggons zijn in elkaar gedrukt, de achterste alleen maar gederailleerd. Zooals wij zeiden, zijn er zeven dooden, maar onder de gewonden zijn er verscheidene, wier toestand hope loos is. Tot de omgekomenen behooren de machinist, de stoker en de treinchef. Verschrikkelijk moeten weer de kreten der gewonden geweest zijn, waarvan er sommigen, hopeloos gekwetst, slechts met groote moeite uit den gederail- leerden trein bevrijd konden worden. De bladen vernemen uit Rome, dat de cholera, in weerwil van de tegen spraak, wel degelijk sinds 8 dagen te Napels zou heerschen. Er zouden zich reeds 12 gevallen, waarvan 8 met doode- lijken afloop, hebben voorgedaan. Te Havre is sedert een week of drie een werkstaking van kolendragers. Een niet-stakende kolendrager, een man van even in de veertig, is door tien stakers aangevallen en zoo ernstig mishandeld, dat hij na korten tijd overleed. De man is letterlijk afgemaakt door vuist slagen en schoppen sommige stakers hadden puntige steenen in hun zak, Daar werd zachtkens gebeld; bijna aarze lend als van iemand, die niet durfde. „Ha!" riep Mandl uit. „Dat zal onze huisknecht zijn Richard von Forster ging de kamer uit en kwam spoedig weer terug. Achter hem volgde Loder Thomas, in een nieuw pak gestoken, zoodat hij bepaald een netten indruk maakte. m Zoodra hij zich in de elegante kamers bevond, kon men zien, dat hij eenigszins bedremmeld was; hij wist niet wat hij zeggen moest, en was het liefst weer weggeloopen. „Zoo, het is goed, dat jij gekomen bent zeide Mandl. „Ik hoop dat het je met je voornemens ernst is. Dan zullen wij vrienden blijven Zeker, mijnheer!" stotterde Loder Thomas. „Ik wil weer werken en heb vandaag al naar werk uitgezien." „Dat is goed!" zei Mandl, hem een goed keurend knikje gevendhet is echter niet noodig, ik heb al een postje voor je." Het gezicht van Loder Thomas straalde van blijdschap. „Dat zou mooi zijn! Dan behoef ik niet zoo rond te loopen en zoeken. De lui nemen iemand niet gaarne, zooals ik ben, vooral niet, als men juist uit de gevangenis komt. „Maar die zullen je wel nemen!" „Zal ik daar dan maar direct heengaan Loder Thomas begreep niet, wat Simon Mandl bedoelde en keek Richard v. Forster eens aan. Deze hielp hem dan ook uit den droom. „Jongen, wij hebben een huisknecht noo dig. Wil jij dat postje hebben? Je krijgt vrije woning en kost en vooreerst twintig mark in de maand. Maar dat wordt hooger 1" „Maar-maar, is het heusch waar? Houdt u.mij niet voor den gek?" „Hoe komt je daar bijvroeg Mandl lachend. „Jij bent nu onze Thomas, be grepen! Je dienst begint vandaag." „Dan zal ik je maar dadelijk de eerste waarmee ze hun slachtoffer op het hoofd sloegen onder het geroep van den aanvoerderdoodt hemOok tracht ten de lafaards nog het lichaam van den toen reeds bewustelooze in het water te werpen. Drie van de mannen, die aan den lagen moord meegeholpen hebben, zijn aangehouden. Volgens berichten uit Athene heerscht er onder het garnizoen aldaar een stroo ming met reactionnaire strekking. Een aantal officieren wil een beweging op touw zetten tegen de aanstaande natio nale vergadering, daar zij zeggen dat die vergadering zal uitloopen op een anti-dyüastieke betooging. Bedoelde offi cieren willen nu handteekeningen ver zamelen voor een adres van trouw en toewijding aan den Koning. De minister van oorlog heeft eenige officieren overgeplaatst en een paar onderofficieren laten arresteer n. Ove rigens schijnt de regeering de zaak niet ernstig op te nemen. De verwachting der meesten is, dat de nationale vergadering, onvoorziene gebeurtenissen voorbehouden, een kalm verloop zal hebben. In geen geval ver wacht men een vijandige betoogiug tegen het vorstenhuis en ook zal de vergadering zich denkelijk niet tot een constituante verklaren. Vermoedelijk zullen de gedelegeerden zich houden binnen de grenzen van het program van grondwetsherziening, zooals dat inder tijd door de Kamer is vastgesteld. VolgeDS een bericht uit Charbin, Mantsjoerije, hebben Tsjoengoezen op een Russisch stoomschip de beide eige naars van het schip gedood en de be manning en de passagiers gekneveld en beroofd, waarbij velen gewond werden. De Tsjoengoezen vernielden daarop de machines. Een kruiser van de grens wacht heeft de geboeideu uit hun be narde positie verlost. Te Maagdenburg hadden twee jongens van negen jaar veel pleizier met telkens in een grooten koffer weg te kruipen. Dat ging goed, tot do koffer, terwijl zij erin zaten, dicht en op slot sloeg. De twee jongens zijn gestikt. Zaterdagochtend om 3 uur is te Me- sina, Mileto en Gallina een sterke aard schok gevoeld. Er is geen schade aan gericht. Op het Michigan meer is een passa giersboot vergaan. Daarbij zijn 39 per sonen verdronken. boodschap opdragenriep Richardhii haalde zijn portemonnaie uit den zak en Loder Thomas een stuk geld gevende, zeide hij „Ga nu naar een winkel en haal „Kaviaar!" viel Simon he n in de redt. „Goed, dus kaviaar! Een flesch bordeaux en sigaretten. Maar goeje hoor! En nu weg. Maar gauw terugkomen." Het gezicht van Thomas straalde van blijdschap. „Tot uw dienst," riep hij uit. en met^n was hij reeds op weg. Ik geloof, dat wij geen slechten koop ge daan hebben. De gewezen misdadiger zul voor ons een onontbeerlijke hulp worden." „Hij heeft zijn redding alleen aan jou te danken," zei Richard. „Jij hebt veel gedaan. Ons beiden een vertrouwden bediende be zorgd, een ongelukkige gered, een onschul dige bevrijd, en een die werkelijk schuldig was ontdekt. Dut heb jij alles gedaan." Lachend gaf Simon Mandl daarop ten antwoord „Hoor eens. dat is nu wel een beetje overdreven. De stem van het bloed, waar jij geen waarde aan hechttet, vergeet die niet." „Ja," knikte Richard. „Ik geloof nu weer aan die stem, naar mijn meening is zij niets anders dan het geweten." „Daar kun je wel gelijk in hebben." Inmiddels was Loder Thomas terugge komen. Hij had zijn boodschap prompt gedaan. „Zoo, Thomas, nu moet je eens naar een uitdrager of ergens anders heen gaan en op mijn rekening^ een bed en wat er me<-r noodig is, aanschaflëD. Je woont van nu ai hier op deze kamer; dan hebben wij je altijd bij de hand." „Tot uw dienst, mijnheer." Én Loder Thomas was al weer de deur uit. EINDE. DOOR

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 1