D.e vertegenwoordigers Van de 12. mijnwerkers in de Cambriankolenmijnen in Wales hebben Zondag besloten tot staking over te gaan; 75 arbeiders in de Ely-mijn, een der Cambrianmijnen, hadden het werk neergelegd, waarop de patroons bun 700 kameraden uitsloten. Gevolg daarvan was, dat tot algemeene staking in genoemde mijnen besloten is, zonder den uitslag van bet referen dum, dat men aanvankelijk wilde uit schrijven, af te wachten. Men verwacht nu, dat de vereeniging van mijneigenaren in Wales tot alge meene uitsluiting zal overgaan 200.00C man zouden in dat geval gedwongen werkeloos zijn. In de Fransche pers doet de volgende officieuze mededeeling de ronde: Met het oog op het voornemen der revo lutionairen om bij het heengaan van de recruten ook thans anti-militairisti- sche betoogingen tc houden, heeft de regeering besloten krachtige tegenmaat regelen te nemen. De politie zal in overleg met de militaire autoriteiten iedere poging tot dergelijke betoogingen ten eenenmale verhinderen. In een dorpje nabij Pontarlier (F heeft een 14-jarig boerenknechtje uit ontevredenheid over zijn voedsel eersl getracht zijn baas te vergiftigen door vitriool in diens kcffie te gieten en daarna de boerderij in brand gestoken, zoodat de bewoners zich ternauwernood konden redden. De deugniet is gear resteerd, maar ontkent de brandstichting. In een der vestinggrachten van Parijs is Zondagochtend he 11 ijk gevonden van een bedienaar der begrafenissen. Uit alles blijkt dat de man, die een schedel breuk had, vermoord is. De vermoedelijke daders, drie mannen en een vrouw, worden gezocht. Moelai el Kebir, de broeder van den Sultan van Marokko, die in opstand was gekomen tegen het wettig gezag en, naar hij verzekerde, pogingen in 'i werk stelde om Abdoel Azis weer op den troon te helpen, is weer in genade aangenomen. Hij mag naar Fes terug- keeren en zijn goederen zullen hem teruggegeven worden. Men herinnert zich ongetwijfeld hoe wij indertijd uitvoerig melding maakten van den aanslag die op 22 Juni 1.1. op het gemeentehuis van Friedberg was gepleegd. Een bom vernielde een ge deelte van het gebouw. Tegelijkertijd deed een gemaskerde roovei een aanval op den directeur van het, dicht bij het gemeentehuis gelegen filiaal van de rijksbank. De roover nam de vlucht, doodde verschillende personen en pleeg de ten slotte zelfmoord. Zijn mede plichtige, de man die de bom had ge legd, bleek een zekere Werner te zijn. Deze Werner, die onmiddellijk het land uit gevlucht was, is thans te Barmen in hechtenis genomen. Werner is een jonge man van 20 jaar, die reeds een jaar gevangenisstraf achter den rug heeft wegens een horlogediefstal, bij welke gelegenheid hij uurwerken voor eem bedrag van 4800 gulden wist te ontvreemden. Hij heeft bekend. Te Toul is een wachtmeester van de - artillerie in hechtenis genomen, die aanstalten maakte om een onderdeel van een kanon aan Duitsche spionnen te verkoopen. Hij had zich door zekere beloften de hulp van twee gestrafte soldaten verzekerd om het zware stuk weg te brengen en te begraven. De beide manschappen maakten echter on middellijk rapport en de wachtmeester was achter slot en grendel voordat hij goed en wel wist wat er met hem ge beurde. Volgens Atheenschë bladen heeft ko ning George verklaard, dat hij nooit zijn toestemming zal geven voor het veranderen van de nationale vergade ring in een constituante. Te Brest zijn twee jonge vrouwen ge storven door overmatig rooken van opium. Naar aanleiding hiervan zijn gerechtelijk vervolgd vier vrouwen van lichte zeden, een fotograaf en een assis tent-apotheker, wegens onwettig bezit en verkoop van opium. Het openbaar mi nisterie wees er op, dat 40 pet. van de officieren te Brest opiumrookers zijn, en dat het gehalte van leger en vloot sterk lijdt onder het opiummisbruik. De hoofd schuldigen zijn de invoerhandelaars, en als hun bedrijf ongestoord blijft, zal China eerder van de opiumkitten zijn verlost dan Europa. De voltallige vergadering van den Engelschen bond van directeuren van katoenfabrieken heeft besloten, dat wan neer het geschil in de katoeufabriek te Oldha r, dat de oorzaak is van de tegen woordige moeilijkheden, niet is bijge legd vóór 1 October, alle bij den bond aangesloten fabrieken op 1 October stop gezet zullen worden. In dat geval worden meer dan 100,000 arbeiders buiten werk gesteld. De laatste sporen van den brand op de Brusselsche tentoonstelling zijn thans uitgewischt. De tentoonstelling heeft haar normaal aanzien herkregen. De voorgevel van het hoofdgebouw is her steld en de nieuwe Belgische afdeeling met de verschillende gebouwen en het paviljoen zijn weer voor het publiek opengesteld. BMaatselUk \ieuw*. Heusden, 21 Sept. Een krasse oude man is de 86-jarige Adr. van Baardwijk. We zagen hem dezer dagen aan het hooien op de stadswal en het hooi tot in den z.g. grooten opper brengen met een lust, alsof hij de helft zijner jaren had. Naar wij vernemen, stelt het dept. Heusden, v. d. Maatsch. t. N. v. 't Alge meen, zich voor, gedurende de a.s. winter maanden 4 spreekbeurten te laten ver vullen, waartoe zullen worden uitgenoodigd Mevrouw VlothuisVan Dommelen, de Heeren Nieboer, Dekking en ds. van der Meulen; terwijl bovendien door een 2-tal Dames een kinderavond, met lichtbeelden, zal worden gegeven. In het bestuur is eene kleine wijziging gekomen. Door aftreden van den Heer Hil- wig, die volgens het reglement niet direct herkiesbaar is, is eene vacature ontstaan, welke is aangevuld met den heer N. van der Maaden te Wijk. In ons vorig nummer vermeldden we den uitslag van de aanbesteding tot het bouwen van een boven- en benedenwoning op het Wilhelminaplein. Jammer, dat het werk wegens te hooge aannemingssora niet gegund wordt. We zagen dat pakhuis gaarne door nette woningen vervangen. Werkendam De Staatscourant van 18 en 19 September 1910, no. 218, bevat de Statuten der Oranje-vereeniging alhier, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 6 Augustus 1910 no. 36. Capelle. In deze gemeente zal in 't huis, vroeger bewoond door dr. J. van der Meulen en staande langs de Hoogevaart een hooiperserij verrijzen. Dat dit tot de welvaart der gemeente medewerkt, is een feit. Naar wij vernemen worden op enkele weiden, gelegen nabij de Willem van Gen dts- waart, des nachts de koeien tot nadeel der betrokken eigenaars, leeggemolken. Dat de politie deze dader(s) spoedig op het spoor moge zijn ware te wenschen. Naar men ons mededeelt, staan bij enkele personen op de Nieuwevaart alhier nog pereboomen in vollen bloei en wel voor de tweede maal. Op Woensdag 23 Sept. a.s. zal des namiddags 6,30 uur in 't café van A. Stam (Heistraat) alhier, een vergadering worden gehouden van de landbouwvereeniging Capelle, Vrijhoeven-Cappel en Sprang. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken; 2. Aanschaffen hulpmeststoffen3. idem veevoederartikelen. Eetliei». Een drukkende winter staat er voor niet weinige minder gegoeden voor de deur. De aardappeloogst valt erg tegen terwijl de hoedanigheid mede veel te wen schen overlaat. Velen zijn er, die van een gedeelte der opbrengst hunne pachtpen- ningen moeten betalen, terwijl ze voor zich cn hun gezin niet eens genoeg wintervoor raad thuisbrengen. De schrale opbrengst bemoeilijkt ook het verkrijgen van de mest- varkens der arbeiders. ^'sGravemoer. De kermis is hier dit jaar al zeer rustig verloopen. Geen enkele kraam was er opgeslagen; muziek en dans bleven evaneens uit. Alles was in zijn gewonen doen. Op deze wijze behoeft de gemeenteraad zeker geen besluit tot afschaffing der kermis te maken, maar sterft zij haar eigen dood. Maar kan het in dezen tijd van verschei denheid ook anders? Met de vliegweek, het koninginnefeest, daarna de landbouw tentoonstelling, hier nog de kermis bij, het zou waarlijk niet zijn vol te houden. Met het onderhoud van de slooten der gemeentelanderijen, hetwelk steeds in dagloon werd verricht, zal thans een proef worden genomen tot aanbesteding. Burg. en Weth. zetten de inschrijving tot het verrichten dezer werken daartoe open op 26 dezer, ten herberge van G. Snels aan de vaart. De aangewende pogingen door het bestuur der land- en tuinvereeniging om in den a.s. winter alhier ook een tuinbouw- cursus te houden, kunnen als geslaagd be schouwd worden. De opening van dien cursus is bepaald op 28 dezer, terwijl als leeraren zullen optreden de heeren J. A. van den Broek en J. van der Grift, beiden te Breda. Naast bovengenoemde onderwij zers, de ingeschreven leerlingen en het bestuur der tuinbouw vereeniging zijn nog aangezocht om by de opening tegenwoordig te zijn de heer J. P. M. Camman, rijks- tuinbouwleeraar te Breda, burgemeester en wethouders, benevens eenige notabelen der gemeente. Op Dinsdag 27 September a.s., des middags 2 ure, staat ten gemeentehuize wederom de gelegenheid open tot vaccinatie door den heer Dr. H. A. E. Smeenk, ge meentearts alhier. Bij de door burgemeester en wet houders gehouden aanbesteding der leveran tie van steenkolen en petroleum, ten dienste der gemeente, zijn toegewezen de levering van steenkolen a f 0,84 en van anthraciet f 1.174 per H.L., aan C. de Jong en van petroleum f 8.25 per H.L. aan Chr. Melsen. Bij het melken harer koeien bekwam de vrouw van den landbouwer R. R. op haar arm zulk een .krachtigen stoot van een dezer dieren, dat «en sterk bloedende wond ontstond, waartoe ijlings geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Geertriiicleiiber's;. Door de Tiend commissie in het 8e Tienddistrict Breda is benoemd tot plaatsvervangend lid en plaatsvervangend voorzitter der commissie van beroep in gemeld tienddistrict, de EdelAchtb. heer N. Meijers, burgemeester en secretaris dezer gemeente. Door den garnizoenscommandant alhier, zal ten zijnen bureele, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, op Woensdag 18 Sept. a.s., des middags te 12 uur de aanbesteding plaats hebben van aardappelen, waarvoor 250 H.L. benoodigd zullen zijn. Met iogang van 1 October a.s. zal de naam van het station Geertruidenberg veranderd worden in „Geertruidenberg Raamsdonksveer." Loon op Xand Ten herberge van den heer Maas te St. Joachimsmoer, heeft devereeniging tot dressuur van politie honden voor deze omgeving thans een defi nitief bestuur benoemd. Gekozen zijn de heeren Smits, burgemeester te 's-Gravemoer, voorzitter; Van Genderen, brigadier der rijksveldwacht te Kaatsheuvel, 2e voor zitter; Letschert, brigadier der maréchaussée aldaar, secretaris Van Aken, rijksveld wachter te Dongen, 2e secretaris en Van Gulpen, gemeente-veldwachter te Sprang, penningmeester. Meeuwen. Voor het hengsten- depót te Bergen-op-Zoom werd Maandag bij den landbouwer H. de Graafif alhier, een veulen aangekocht voor den prijs van f375. Het veulen, een vos, is 5 maanden oud. Vader: de welbekende „Gardist"', ter wijl de moeder „Flora", onder no. 3060 ingeschreven in het Nederl. Paardenstamb. zoo op provinciale als andere keuringen meermalen werd bekroond. H'ederheinert (Z.z.) Een koopman uit het naburige Wijk, die onlangs op de Bossche markt een big op crediet verkocht, kon maar tot geen afrekening komen. Maar eindelijk zocht de crediteur zijn keutje weer op en stopte, nadat hij eenige herrie met den kooper had gehad, het beestje in een zak. Ook de verlangde pensionsprijs voor de big bleef in den steek. Oudheusdeil. De veehandelaar Br. alhier verkocht dezer dagen twee kalfkoeien, die hem respectievelijk niet minder op brachten dan f 365 en f 390. Dat is nog eens geld maken voor zijn waar! Poilderoffeil. J. A. van der Maas, gemeenteveldwachter alhier, die 31 Aug. jl. de bronzen eeremedaille ontving, zal 4 October a.s. den dag herdenken dat hij vóór 40 jaien hier als veldwachter werd benoemd. Raamsdonk. De verkiezing van een lid voor den raad dezer gemeente (vacature de heer C. A. V. v. Laarhoven) is bepaald op Woensdag 12 October a.s. Maandagnacht werden de machine rieën der papierfabriek te Keizersveer door het breken van een as stop gezet, wat met 't oog op de groote productie een belang rijke schade veroorzaakt. Itaaiiisdonkveer. In 't laatst der vorige week ontstond in de machinale grofsmederij van den heer J. Baijens alhier een begin van brand. De vlammen sloegen aanvankelijk een huis hoog. Door de hulp van eenige buren en werklieden van de ijzerenscheepstimmerwerf der wed. D. van Suijlekom, werd de brand gelukkig spoedig gebluscht. Sprang;. Zaterdagmiddag had de werkman P. v. Oosterhout alhier, werkzaam op de stoomschoenfabriek van den heer M. Zacht te Kaatsheuvel, het ongeluk, ter wijl hij het door-naaimachine bediende, door zijn linkerduim te naaien. Toen A. S., de naald er uit trok scheurde zijn nagel los. Dr. R. te Kaatsheuvel verbond de ver wonding. W aalwijk. Kon tot voor korten tijd gemeld worden, dat de stakers aan de fabriek van den heer Van Schijndel zich rustig ge droegen, thans is dit niet meer 't geval. De werkwilligen moeten door de marechaussé's van en naar de fabriek begeleid worden, terwijl voor de woningen van den fabrikant en de werkwilligen telkens samenscholingen plaats hebben, tevens is reeds een arbeider door de stakers mishandeld. Allemaal ver ontrustende feiten, die aanleiding gegeven hebben, dat Vrijdagmiddag bij verordening samenscholingen op de openbare straat ver boden zijn. Toch was het dien middag weer buiten gewoon druk op straat. De politie moest meermalen met de blanke sabel de menigte uiteen jagen en deed een aantal arrestaties. In den avond maakte een marechaussee ook gebruik van zijn vuurwapen. De opgewondenheid van het publiek is groot. Zaterdagmorgen zijn nog twee nieuwe werklieden aangesteld en Maandag volgde een grooter aantal. Er hebben zich circa 50 werklustigen, allen ongeorganiseerden, bij de firma aan gemeld. De inmiddels aangekomen bereden politie heeft nog geen dienst behoeven te doen. Volgens een circulaire van het hoofdbe stuur van den R.-K. Lederbewerkersbon d heeft de heer Van Schijndel voor de derde maal geweigerd met de organisatie in onder handeling te treden. Waspik. Twee fietsers n.l. de heeren S. en v. A. alhier, reden met hunne fietsen in volle vaart tegen elkaar. Beide fietsers beliepen kwetsuren, zoodat zy zich onder behandeling van den dokter moesten stellen. De scheepswerven alhier hebben weer volop werk en naar het zich laat aanzien, zal het hun vooreerst niet aan werk ont breken. Wfjk. De heer C. Vos, onderwijzer aan de openbare school alhier, heeft aan Burgemeester en Wethouders voor eenigen tiid verlof aangevraagd om zijn militie plichten te vervullen, zoodat dus tijdelijk weer een vacante betrekking aan de school ontstaat. Op de vorige week te Waalwijk gehouden tentoonstelling verkocht de heer Jan van Helden Wz. alhier zijn veulen, oud 96 dagen voor den buitengewonen prijs van f 195. Met een kar beladen met haver kwam V. alhier van den akker. Een meisje van de wed. v. H. bevond zich boven op de kar. Opeens schrikte het nog jonge paard van het een of ander voorwerp en springt met kar en al in den diepen wetering. Ge lukkig hadden beiden de tegenwoordigheid van geest vlug van de kar te springen en kwamen ze met den schrik vrij. Ook paard en kar bekwamen geen letsels. Zuiliehem. Als een zeldzaamheid moet vermeld worden, dat door H. W. K. alhier met een gaffel (hooivork) een mooie zalm werd bemachtigd. Het dier werd door hem verkocht aan de firma Brandwijk en Co. te Gorinchem voor de som ran f 11. Voorwaar een mooi buitenkansje. Almkerk. Op de Zaterdag alhier gehouden tusschentijdsche provinciale stie renkeuring werden 14 stuks aangeboden, waarvan 9 werden toegelaten, te wetende zwartbonte (14 maanden) van A. Snoek Tz., Almkerk, idem (11 m.) van Wed. A. Nieu- wenhuizen, Almkerk, idem (13 m van J. W. Dibbits, Almkerk, idem, (10 m.) van B. Dekker, Dewerken, idem, (12 m.) van M. Bakker. Dewerken, idem, (144 m-) van Gebr. Hagoort, Dussen, idem, (12 m.) van M. van Hoven, Woudrichem, idem, (10 m.) van H. de Graaf, Meeuwen, idem, (9 m.) van J. W. de Graaf, Meeuwen. Verslag van den Raad der gemeente Nederhemert op Donderdag 15 Sept. 1910. Voorzitter: baron van der Borch van Vorden. Aanwezig de heeren E. v. d. Vliet, E. Smits, A. Bakker, T. v. Ooijen en J. v. Rossum. Afwezig de heer J. Slegt. Eene vacature. De agenda bevat afscheid burgemeester. Nadat de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijn, wordt de burgemeester door de leden geluk gewenscht met zijne benoeming als zoodanig te Buur- m alsem. Baron van der Borch van Vorden bedankt recht hartelijk voor deze felicitatie. Hij wil thans afscheid nemen van den Raad. Nederhemert is mijn eerste standplaats zegt de geachte spreker. Op zeer jeugdigen leeftijd en onervaren in gemeente-zaken kwam ik in uw midden. Steeds heb ik getracht de gemeente-belangen onpartijdig te behartigen. Tot mijn diep leedwezen heb ik moeten ondervinden, dat mijn wenken en adviezen niet altijd goed werden be grepen. In mijn 74-jarige praktijk moest ik den heer D. Bouman, oudsten wethouder, een man ervaren in gemeentezaken en met wien ik gaarne samen werkte, missen. Ook ontviel de heer J. v. d. Linden door den dood. Wilt gij, mijne heeren, zoo zei de Voor zitter, indien ik gefaald heb, mij mijne fouten vergeven. Niemand is toch volmaakt. In het waarachtig belang van Nederhemert hoop ik, dat men voortaan niet op alle kleinigheden zal vitten en elkaar het leven zoo aangenaam mogelijk zal maken. De heer J. v. Rossum wenschte, dat de burgemeester in zijne nieuwe standplaats de christelijke beginselen steeds op den voorgrond zou stellen. Nadat de vergadering gesloten was, bleef men onder gezelligen kout en een heerlijk glas wijn, waarop de scheidende burge meester den Raad onthaalde en waartoe ook de heer O. v. d. Werken, als le ambte- tenaar van den burg. stand genoodigd was nog eenigen tijd bijeen. De secretaris, de heer G. Overvliet, was wegens vervulling van militie-plichten af wezig, diens functie werd op verzoek van den burgemeester door den heer A. Bakker, waargenomen. Kerknieuwst. Crfjlioeven-Cappelle. Ds. A. Brummelkamp alhier, heelt voor het beroep naar Poortugaal bedankt. Hedel. Door den kerkeraad der Ned. Herv. kerk alhier, is een beroep uitgebracht op den WelEerw. heer P. Kruijt, cand. te Hekendorp. ISiiinenland. De minister van binnenlandsche za ken, inr. Heemskerk, heeft zich Zater dagmiddag tegen 3 uur naar het Ko ninklijke Paleis in het Noord-Einde te 's-Gravenhage begeven, vanwaar Zijne Excellentie, na met het gebruikelijke ceremonieel te z n ontvangen, in een gala-hofrijtuig, voorgegaan en gevolgd door een piket huzaren, naar het ge bouw der Tweede Kamer is gereden, om in naam der Koningin de zitting te sluiten. Aan den ingang der Tweede Kamer bracht een eerewacht van de grenadiers het gebruikelijke saluut. In de vergaderzaal waren ongeveer 30 leden van de beide Kamers aauwezig. Dinsdagmiddag hield H. M. de Ko ningin, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal, de volgende rede Mijne Heeren, Het verheugt Mij, weder in U w midden te zijn. Onze betrekkingen met de andere Mogendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard. Gelijk te vreezen was, heeft de weers gesteldheid ten vorige jare op land- en tuinbouw een ongunstigen invloed uit geoefend. Ook thans laat de opbrengst van sommige akker- en tuinbouwge- wassen te wenschen over, doch voor de veehouderij zijn de tijden voordeelig. Ondanks eenige ongunstige omstan digheden was in handel en nijverheid in verschillende opzichten vooruitgang waar te nemen. Het scheepvaartverkeer nam weder, en in niet onbelangrijke mate, toe; in het scheepvaartbedrijf waren de uitkomsten van de vracht vaart ter zee minder ongunstig. De staat der Koloniën geeft in menig opzicht reden tot tevredenheid. De meer geregelde toestanden, die, als gevolg van het in de laatste jaren ten opzichte van de Buitenbezittingen in toepassing gebrachte Regeeringsbeleid, in die stre ken zijn ontstaan, oefeuen een verblij dende werking uit op de ontwikkeling van handel en verkeer, en geven grond om een gestadigen economischen voor uitgang van dat gebied te verwachten. Zeer betreur ik dat de cholera in.ver schillende streken van Nederlandsch- Iudië slachtoffers eischte. Burgerlijke en militaire landsdienaren zoo bier te lande als in de Koloniën vervullen hunne taak op eene wijze, die lof verdient. Hoewel de loop van 's Rijks mid delen niet onbevredigend is, blijft toch tengevolge van de vele hoogst nood zakelijke nieuwe uitgaven de financi- eele toestand des Rijks de grootste zorg eischen. Binnenkort zullen de reeds vroeger aangekondigde ontwerpen tot herziening van het tarief van invoerrechten en tot invoering eener algemeene inkomsten belasting U bereiken. Tot dekking van het zeer aanzienlijke tekort op den aanstaanden dienst zal de toevlucht moeten worden genomen tot dezelfde tijdelijke maatregelen, als voor het loopende dienstjaar is geschied. Wetsontwerpen ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom en tot wijzi ging der Ongevallenwet 1901, zullen U bereiken. De bij U ingediende wetsontwerpen, alsmede die, waarvan de indiening reeds vroeger is toegezegd, zullen veel van Uw tijd en Uwe inspanning eischen. Toch zullen met het oog op noodig gebleken voorzieningen daarnevens nog eenige wetsontwerpen aan U worden aangeboden. Een wetsontwerp tot vaststelling van eene eedsformule en van de gevallen, waarin de eed van getuigen in burger lijke en strafgedingen kan worden ver vangen door eene belofte, zal U bereiken. Ook zullen U worden voorgelegd eene herziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de ver bintenis uit onrechtmatige daad, als mede van de Wet op het auteursrecht. Bij de herziening der onderwijs-wet- geving, welke naar aanleiding van het rapport der Ineenschakelings-Commissie zal moeten worden overwogen, zullen de onderwerpen, welke met de jongste wijziging der Wet op het lager onder wijs in nauw verband staan, alsmede de wettelijke voorziening in zake het vak onderwijs, het eerst de aandacht vragen, voor zooveel zulks, zonder het geheel te verbreken, mogelijk blijkt. Indiening van een wetsontwerp tot herziening der Militiewet 190 L kan spoedig worden tegemoet gezien, ter wijl in verband daarmede, eene wijzi ging van enkele bepalingen der Land- weerwet U ter overweging zal worden aangeboden. Een ontwerp van wet betreffende den Landstorm is in bewerking en zal U eerlang bereiken. In aansluiting aan de verbetering van de Waal, zal, in het belang van de scheepvaart, een aanvang gemaakt wor den met de normaliseering der Boven- Merwede. Ontwerpen worden voorbereid tot be vordering van de verbetering der af watering van de provinciën Friesland en Groningen, van het Meppelerdiep en van de Vecht in Utrecht. Voorstellen tot hervorming van het Binnenlandsch Bestuur in Nederlandsch- Indië zijn mede in voorbereiding. Op Uwe toewijding en ij ver zal, naar Ik vertrouw, niet te vergeefs een beroep worden gedaan. Gods zegen ruste op Uw arbeid. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van Woensdag 21 dezer af, tot nadere aankondiging dagelijks, ook op Zon-en feestdagen, kosteloos gelegenheid zal worden gegeven tot bezichtiging der Grafelijke Zalen op het Binnenhof te 's-GraveDhage, des namiddags tusschen halftwee en halfvier uur. Naar Reuter uit Brussel seint, meldt de Gazette, dat het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Brussel eerst in het voorjaar van het volgende jaar zal plaats hebben. De Assistentenbond seint uit Medan d.d. 17 dezer aan de Tel.: Woensdag is een assistent der Deli- maatschappij vermoord door een Chi nees. De aanvallen op assistenten ver meerderen. Gisteren is op een monster meeting van planters besloten, een request aan den gouverneur generaal Idenburg te zenden, waarin om doel matiger koeliestraffen wordt gevraagd. Het slachtoffer is de heer Haitsma Muiier, zoon van den burgemeester van Lochem, die sedert 3 jaar bij de maat schappij in dienst was. Blijkens door de directie ontvangen berichten, zoo meldt de Tel. verder, werd de jonge man doodgestoken om een onbeduidende reden. Bij het 7de regiment infanterie te Naarden doet zich, zoo meldt de Tel het zeker niet alledaagsche geval voor, dat onder de miliciens der lichting

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2