ISei Land van Neusden en Alteoa, de Langstraat en de Bosnmelerwaard. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Woensdag 5 October FEUILLETON. 1910. Und van ALTE$ VOOE Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7 7» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentlën worden tot Dinsdag- en Vrijdag, middag 12 uur ingewacht. Dezer dagen bevatte de Engelsche „Daily Express" een artikel over de Nederlandsche tariefherziening, waarin werd medegedeeld, dat deze 25 millioen zou opbrengen. Volgens de „N. Ct." berusten de mededeelingen voor een deel op fan tasie, met name wat het cijfer der verwachte opbrengst aangaat. Niet 25 maar tien tot twaalf millioen zal, vol gens de berekening van den minister, de tariefsherziening opleveren, indien de Staten-Generaal die goedkeurt in den vorm, aangegeven in het ontwerp dat eerstdaags naar den Raad van State gaat. Bij die herziening, welke in hoofdzaken naar het voorbeeld van het ontwerp van Minister Harte van Teck- lenborg is uitgewerkt, zou vooral op een betere classificatie der belaste arti kelen het oog zijn gericht. Middelen van volksvoeding heeft de minister ge heel van de heffing willen vrijstellen, tenzij die in verwerkten vorm inge voerd worden (bijv. meel). Het recht, dat van de waarde geheven wordt, stijgt naar gelang meerdere bewerking heeft plaats gehad en naarmate het artikel meer als weelde is aan te merken. Hoewel de mededeelingen der „Daily Express" in sommige opzichten juist zijn, dient ten aanzien ervan toch groote reserve in acht genomen te wor den, daar do correspondent blijkbaar niet van het nieuwe tarief, maar van het ontwerp Harte kennis heeft genomen. In aansluiting met het door ons overgenomen „Volk"-bericht, meldt man uit 's-Gravenhage aan de „Tel.", dat het in de troonrede aangekondigde „nieuwe middel" tot versterking der financiën, inderdaad in een tabaksbe lasting zal bestaan, welke den vorm zal hebben ven een debietrecht en welke deel zal uitmaken van de reeds vroeger aangekondigde tariefherziening. „Minister Kolkman" zoo schrijft de berichtgever „durfde met het oog op de belangrijke positie, welke de tabakshandel voornamelijk in Amster dam en Rotterdam in den wereldhandel inneemt, geen voorstellen doen, om de ingevoerde tabak met een hoog recht te belasten. De vrees bestaat n.l., dat door zulk een belasting de handel in tabak zich zal verplaatsen. Voor het vraagstuk nu, op hoedanige wijze de tabak te doen passen in het systeem van belasting der voorgenomen herziening en daarbij het gevaar van verplaatsing van den handel te ont gaan, meent de Minister de oplossing te hebben gevonden in een belasting op het verbruik van tabak en sigaren binnen de Nederlandsche grenzen, een zoogenaamddebietrecht. De bedoeling is om van alle in Neder land vervaardigde en in winkels ver kochte sigaren en tabak een recht te heffen van 10 k 15 pet. Bij de regeling van de wijze, waar op deze heffing zal geschieden, moet de Minister nogal op bezwaren stuiten. Vooral schijnt het moeilijk te zijn, om maatregelen te beramen tegen de vele ontduikingen, welke bij dit stelsel kunnen voorkomen. Men meent echter ook hiervoor de oplossing gevonden te hebben. Dit wat betreft het „nieuwe middel" tot versterking der financiën, in de jongste troonrede aangekondigd. Overi gens zal de aangekondigde tariefher ziening een tweeledig doel hebben, n.l. versterking der Rijksmiddelen en be scherming der nationale nijverhetd, terwijl er naar gestreefd zal worden, de lasten zoo weinig mogelijk op de onbemiddelde klassen der bevolking te doen drukken. Belast zullen daarom worden (tabak natuurlijk uitgezonderd) alle artikelen, behalve le. gedeeltelijk die, welke geen voor werpen van weelde zijn en tevens nog niet door de Nederlandsche nijverheid zijn vervaardigd. (Voor het andere deel worden deze soort artikelen, volgens het laagste tarief, n.l. 3 pCt. belast. 2e. graan, groenten, gedroogde land bouwproducten enz., die meer speciaal gebruikt worden door de onbemiddelde klassen der bevolking. Het graan zal niet worden belast uit protectionistische overweging, n.l. ter bescherming van de Nederlandsche molenaars-industrie, het meel echter zal wel belast worden en wel volgens een middentarief. Dezelfde overweging ligt ook ten grondslag aan de bepalingen, dat grondstoffen voor nijverheid- of landbouwdoeleinden en machines, ten gebruike voor de Nederlandsche nijver- 7) Greet knikte, Frans van Bergen ging heen, vervuld van het beeld van die bleeke, jonge vrouw met haar mooie, donkere oogeü. Hij had gedacht een fiksche boerin te vinden, grof van vel en grof van knoken, met knoestige vingers en wangen, rood als een biet. Ook had hij in gedachte reeds uitgemaakt welke belooning hij haar geven zou; maar met dat beeld kwam Greet volstrekt niet overeen. „Hebt u haar gezien?" vroeg Bart, de boerenknecht, toen Frans op de hoeve was teruggekeerd. „Een schoone meid, he? Kunde begriepen, dat uw broer zaliger ze wou trouwen Daar ging Frans een licht op. Had Jan Greet willen trouwen Daar had de notaris hem niets van verteld. Nu begreep hij haar houding, meende hij. De volgende dagen, terwijl hij doelloos om en op de boerderij rondliep, kwam Greet's beeld hem telkens weder in de gedachten. Het oefende een bekoring op hem uit, waaraan hij geen weerstand kon bieden, en in weinige dagen zag Priem hem wel viermaal over den drempel. En Greet? Zij zag hoe de jeugdige bloem der liefde voor haar bij den Amerikaan begon te ontluiken. Daarmede tegelijk voelde zij, dat zij niet bij machte zou zijn de liefde te verstikken, die in haar hart voor dien man was ontwaakt, al dadelijk, zoodra zij hem zag. Zijn zachte manieren, zijn taal oefenden op haar, aan zulk een handeling niet gewoon, een allesoverweldigende tooverkracht uit. „Ja, ik heb hem lief! Ik heb hem lief!" kreet zij midden in den nacht, terwijl zij zich slapeloos omwendde op haar legerstede. Daarop sloeg zij de tanden in 't hoofd kussen, rukte hieraan, alsof zij iets ver scheuren wilde, dat haar folterde, vloog eensklaps overeind en drukte de handen op de oogen, terwijl een stuipachtige rilling haar van 't hoofd tot de voeten deed sid deren. „Maar, neen, neen! Dat kan niet. Dan nog liever dood!" kreet zij daarop en ijlde naar adem snakkende, naar 't venster, rukte dit open en blikte in stomme ver twijfeling naar buiten, naar het in den lauwen zomernacht vreedzaam rustende landschap. Jan had zij niet bemind, maar dezen, o, dezenToch zou het nimmer kunnen zijn. Wat Greet geducht had, gebeurde. Op zekeren dag kwam Frans weder te Zon en vroeg haar tot vrouw. De hoeve had hij verkocht; nog een week of vier bleef hij in 't land, dan ging hij terug naar Amerika. Hij had daar een groote schoenmakerij en verdiende ruim zijn brood. „Kom! Greet moest maar met hem meegaan." Greet schudde het hoofd en klemde de handen ineen. „Dat kan ik niet, Frans." Zoo wanhopig klonk dit woord, dat de jonge man verschrok. „Heb je een ander dan lief?" Een flauw hoofdschudden. „Of ligt het beeld van mijn broeder je nog zoo versch in 't geheugen, dat „Vraag me niet meer, Frans. Je zoudt me krankzinnig maken." „Dus heb je mij wèl lief?" „Lief?" 't Klonk als het sissen eener slang, als 't heesche blazen eener tijgerin. Greet her haalde het woord en sprong op Frans toe, greep zijn blond hoofd tusschen beide han den en drukte de bloedroode lippen tot tweemaal toe op zijn mond, zoo heftig, beid, vrij ingevoerd kunnen worden en dat van artikelen een minder recht zal worden geheven naarmate zij nog me t afwerking behoeven, zoodat halfver- werkte grondstoffen minder zwaar belast worden dan voor 3/4 afgewerkte arti kelen en deze weer minder dan geheel afgewerkte voorwerpen. Bij het nieuwe tarief zal men vier klassen onderscheiden, n.l.: van goederen, die met 3, 6, 10 en 12 pCt. belast. Bij het maken der klassificeering is men door dezelfde overwegingen geleid, welke de geheele herziening beheerscht, n.l. door de overwegingen, dat de ta rieven tevens moeten dienen tot be scherming van de Nederlandsche in dustrie en zoo weinig mogelijk op de onbemiddelde klassen moeten drukken. Het zwaarst, dus met 12 pet. zullen worden belast die artikelen, welke con- curreerend zijn met de artikelen, reeds door de Nederlandsche Nijverheid ver vaardigd, zooals meubelen, producten van textielnijverheid, tapijten, schoenen, laarzen, kartonen schrijfbehoeften, plaat- en prentwerken. Eveneens zullen onder het hoogste tarief vallen alle luxe-artikelen, zoowel op het gebied van kleeding, als op dat van de kunstnijverheid en de consump tie-artikelen, zooals luxe-groenten, buiten het seizoen verkochte groenten, fijne vruchten en delicatessen. Met 10 pet. worden getroffen de voor driekwart afgewerkte artikelen en de half-afgewerkte artikelen, welke meer voor luxe-gebruik bestemd zijn, terwijl de klasse van 3 pet. omvat alle half- afgewerkte artikelen, welke meer spe ciaal ook voor gebruik van de onbe middelde klassen bestemd zijn en de goedkoope conserven. De wet zal tevens een bepaling be vatten, volgens welke de Nederlandsche staat bevoegd zal zijn, hongere rechten dan de voorgestelde te heffen van die lauden, welke als represaille-maatregel tegen deze nieuwe tariefwet, Neder landsche ar ïl elen hooger zullen be lasten, dan die uit andere staten." Buitenland. De onderhandelingen over het ge schil op de Duitsche werven zijn zonder resultaat verloopen. Het bestuur van den bond van metaal bewerkers heeft dientengevolge besloten, zoo ruw, dat Frans een gevoel kreeg, als brandde hij zich aan gloeiend ijzer. „Lief, vraag je? Nu weet je 't." Toen vloog zij 't vertrek uit en het huis uit, naar 't schuurtje, wierp zich daar op den grond en kromde zich in 't stof en kreunde en steunde van wee. Weder buiten gekomen, was zij kalmer geworden. Fians was heengegaan. Dien avond ontving hij een brief. Greet had hem geschreven. Als hij den volgenden middag om vijf uur aan 't veer kwam, zou zij daar ook wezen. Dan zou zij hem ant woord geven op zijn vraag. Hij kwam en hij vond haar. Samen stapten zij de heide in, hij verwonderd over die zonderling gekozen plaats van samenkomst en nu en dan een korte vraag doende, die door Greet telkens met een „straks" werd beantwoord, zij somber en stil. Zoo kwam het paar bij de bouwvallige hut, door Greet's moeder eenmaal bewoond, thans verlaten en eenzaam, nog slechts een muur van plaggen midden in de heide, van 't dak beroofd en bouwvallig. 't Was een heel eind, van 't veer naar die hut. Greet hijgde van den snellen loop en veegde zich het klamme voorhoofd af. Frans keek haar vragend aan. Van haar zonderlinge handelwijze begreep hij geen jota. Zij scheen hem te hebben vergeten. Zij had zich omgewend en tuurde naar buiten. Ginds in de verte lag de brug, waar Jan van Bergen was neergeschoten. De witte leuningen glinsterden in 't licht van de avondzon. In 't dorp werd een klok geluid, en 't koeltje, dat over de vlakte streek, droeg de tonen over naar Greet's oor. Die klok had ook geluid, toen Jan werd be graven; en ginds, heel ver achter het hout lag de Roskam. Krijns Haps was enkele dagen te voren wegens diefstal en moord veroordeeld tot acht jaar tuchthuisstraf. De de door den bond van patroons aange- kondigde uitsluiting van bijna 500,000j arbeiders te aanvaarden. Te Barreiro bij Lissabon zijn kurk- arbeiders en kuipers tot staking over gegaan. De kurkarbeiders verzetten zich tegen den uitvoer van ongesneden kurkhout en de kuipers tegen den in voer van vaten. 20,000 man zijn nu buiten werk. Zij hebben treinen aange houden, groote hoeveelheden kurkhout verbrand en vele andere gewelddaden begaan. De regeering heeft strenge maatre gelen genomen, om de orde te hand haven, 500 gendarmes, een regiment infanterie, 4 eskadrons cavalerie en ge nietroepen hebben opdracht ongeregeld heden met kracht tegen te gaan. Het herstellen van de orde is met ernstige botsingen gepaard gegaan. Niet minder dan 50 stakers zijn erbij gewond. De regeering wil voor de opening van het parlement in December, tot iederen prijs opstootjes vermijden. Zij heeft daarom den uitvoer van onge sneden kurkhout en den invoer van vaten verboden. De Liberal bericht, dat Engeland en Amerika, de voornaamste afnemers van kurkhout, reeds tegen dit verbod geprotesteerd hebben. En van Fransche en Duitsche zijde is het zelfde geschied, omdat deze landen 400,000 okshoofd wijn en druiven ge kocht hebben, die wegens gebrek aan kuipen niet verzonden kunnen worden. Te Parijs is Zaterdagmorgen een moord ontdekt waarvan een kantoor- looper van twee-en-vijftig jaar het slacht offer is geworden. De misdaad herin- nert aan die, welke dezen zomer te Lille gepleegd is, waar een jonge kan- toorlooper het leven liet; met Hit onder scheid echter, dat toen een man van middelbaren leeftijd de dader was en thans twee knapen, zestien en zeventien j jaar, de afschuwelijke daad op hun ge-j weten hebben. De jongens zijn gepakt en hebben op cynische wijze een vol ledige bekentenis afgelegd en daarbij is gebleken dat de jeugdige misdadigers met hun moord op den kantoorlooper uitvoering gegeven hebben aan een lang van tevoren beraamd en zorgvuldig voorbereid plan. De eene jongen trok z.g. een wissel op den anderen, en gaf dien aan een bureau ter invordering. Toen de looper van dat bureau op den vervaldag den wissel kwam aanbieden, wachtten de beide jongens in de woning van den betrokkene hem op en maakten hem daar af met messteken en hamer slagen. Zij beroofden het lijk van 4148 frank. Toen ze gisterochtend door de politie in een logement aangehouden werden, hadden zij van dat geld nog iets meer dan 1300 frank over. De r<»st was verkwist aan nieuwe kleeren, auto ritjes, drank en uitspattingen. In een trein, die pas uit Weenen was vertrokken, heeft gisteren een huzaren-luitenant, blijkbaar in een vlaag van waanzin, met een mes een aanval gedaan op den postbeambte, die zwaar gewond werd. Ook twee passagiers, die tu9schenbeide wilden komen, werden gekwetst. De trein werd tot stilstand gebracht en de luitenant werd in hech tenis genomen. Berichten uit de Engelsche katoen districten melden, dat Zatermiddag on geveer 700 kantoenspinnerijen stop ge zet zijn. Daardoor zijn ongeveer 150,000 arbeiders werkeloos. kleine herberg was gesloten. De zaak was verloopen. Wie wilde nog komen in 't huis van een man, die gevonnisd werd wegens moord? Vrouw Haps was dus heengegaan met het ongelukkige Mientje. En wiens werk was dit alles? Het hare, dacht Greet. Zij had zioh willen wreken op het meisje, dat Jan zijn belofte aan haar had doen breken. Dit doel was bereikt. Zij had den man gedood. Maar de vergelding was niet uitgebleven, want de broeder van den verslagene was gekomen. Zij had hem lief gekregen thans stond bij achter haar en vroeg haar hand. Greet haalde een paar maal diep adem. Toen wendde zij zich om. „Frans, den morgen vóór zijn dood gaf je broer mij een granaten slot, dat aan zijn moeder had toebehoord, 't Was een onder pand, dat hij mij zou trouwen. Den avond van den dag verried hij mij en vroeg hij een ander tot vrouw. Rhim die plaggen daar weg, en dat slot zul je zien, maar tevens nog iets. 't Geweer, waarmede Jan werd neergeveld, en dat niemand kon vin den. Ginds liggen ze samen." „Greet. I" „Raak me niet aan, Frans. Er kleeft bloed aan mijn handen." „GreetOm GodswilGreet, zeg dat 't niet waar is." „Omdat 't zoo vreeselijk is, Frans, hè? Toch is 't niet anders. Ik wachtte Jan op en velde hem neer met het wapen, dat Haps onder de brug had verstopt en dat toevallig door mij werd gevonden. Mientje sprak waarheid, toen zij beweerde, dat Jan haar de portefeuille had geschonken. Ik hoorde het, want ik zat vlak bij hen verscholen onder de brug, toen hij 't zeide." „En heb jij kunnen toelaten, dat die man, die Haps, onschuldig werd veroordeeld?" „Toen 't bleek, dat ik niet verdacht werd, maai hij ja. Zoo wreekte ik me op die Mientje, die oorkaak van al mijn leea." Tengevolge van een ontploffing en brand in het gebouw van een plaatse lijke courant, de Times, teLos Angelos (Californië), zijn ongeveer 20 menschen omgekomen; 20 anderen zijn gekwetst. Het gansche gebouw is vernield en de stoffelijke schade wordt geschat op een half millioen dollars. De meeste slacht offers behoorden tot het machine-per soneel. De Times had werklieden iu dienst, die niet bij een vakbond waren aangesloten. De hoofdredacteur van het blad zegt, dat het gebouw dien morgen met dy namiet was vernield door vijanden van de industrieel© vrijheid. Zaterdagmorgen heeft men gezien, dat twee mannen op het dak van ee? hulpdrukkerij van de Times (van L<v Angelos) klommen. Beiden vluchtten, toen zij bemerkten, dat zij ontdekt waren. Deze hulpdrukkerij staat in een ander gedeelte van de stad en is op zettelijk gebouwd voor een gebeurlijk heid als nu heeft plaats gehad. Met vernieling van de hoofdbureaux van de Times is dikwijls gedreigd. De gemeenteraad heeft 25,000 dollars toegestaan om de daders van den bom aanslag op te sporen. De opwinding in de stad is nog grooter geworden, toen dien morgen een bom gevonden werd onder het huis waar het secretariaat van de vereeni- ging van kooplieden en fabrikanten gevestigd is. Deze vereeniging verleend» de Times krachtigen steun indenstrij tegen de vakvereeniging. In een der drukste straten van Praag is de bankier Kisch, een broeder van prof. Kisch, den bekenden balneoloog, „Ik geloof je niet, Greet 1" Frans vloog naar den hoek, door Greet hem gewezen, en scheurde de plaggen op zijde. Daar zag hij 't gouden halssieraad daar zag hij 't geweer voor zijn voeten. Hij richtte zich op en keek Greet aau. Roerloos als een standbeeld stond zij nog op dezelfde plaats, de donkere oogen strak op hem gevestigd. „Kon ik dus je vrouw worden, Frans?" „Ik hoop, dat God ze je moge vergeven, die misdaad. Ik k&n het niet!" Hij sloop langs haar heen, tot hij buiten was en begon met langzame schreden terug te gaan naar 't veer. Geen enkele maal zag hij om. Aan 't water gekomen, sprong hij in een roeiboot, die daar lag, en begon bij 't licht van den schemeravond naar de overzijde te roeien. Hier stapte hjj aan wal en keek om Ginds op den anderen oever stond e- w vrouw, de armen naar hem uitgebreid. „Frans!" klonk het uit de verte, toen een plomp. De vrouw was verdwenen. Visschers vonden den volgenden morgen haar lijk. De gegevens, door Frans aan de justitie verstrekt, leidden tot een nieuw onderzoek. Het vonnis werd herzien, Haps vrijge sproken. 'n Ruime schadevergoeding schonk Frans hem en keerde toen naar zijn nieuw vaderland terug. Getrouwd is hij nooit. Vergiffenis schenken kon hij Greet niet, doch vergeten kon hij haar ook niet, en menigmaal nog doemt in de stilte van nacht het tooneel voor hem op, daar den kant van het water. Dan ziet hij die vrouw, die de armen naar hem uit-: Dan hoort hij het weder, dat zacht king n „Frans EINDE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 1