vertrek in mist gehuld is. Zijn toestel voor draadlooze telegrafie schijnt niet naar behooren te werken. Gedurende 48 uur is geen nieuws van hem ver nomen. Vrijdag in den namiddag ontstond er brand in de tweede verdieping van en huis in de Neue Friedrichstrasse te Berlijn, waarin op de tweede en derde verdieping een fabriek van onderklee- ding gevestigd is. In een oogwenk stond de beele verdieping in vlammen en waren de mannen en de vrouwen, die daarboven werkten, door het vuur in gesloten. Velen waren om hun leven te redden, genoodzaakt, van de derde verdieping naar beneden te springen, waardoor zij talrijke en ten deele ernstige verwondingen opliepen. Toen de brand weer aan het opruimen kon gaan, vond zij zeven verkoolde lijken. De stakingscommissie in Parijs heeft de algeheele mislukking der staking moeten erkennen en de order tot werk hervatting uitgevaardigd. Heusden, 19 Oct. Het Departement Heusden v. d. Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, hield Maandag avond voor dit jaar hare eerste Winter- hijeenkomst met Dames. De opkomst was groot. Uit de inleiding van den voorzitter, ver namen we o.m. dat het dept. door vertrek en door bedanken in het afgeloopen jaar 10 leden had verlorendoch dat daartegen over 13 nieuwe leden zijn toegetreden. Als spreekster trad op mevrouw Flothuis van Dommelen, eene aangename verschij ning, die de vergadering vergastte met „Saidja en Adinda", dat juweel uit Multa- tuli's Max Havelaar. De voordracht was eenig en ieder leefde mede als Saidja aan zijn verlangen in Oostersche poëzie lucht gaf. Een blik in de gedichten van den Vlaam- schen dichter Gezelle, was goed gekozen. Wat, werd dat „Schrijverke" aardig weer gegeven. Een drietal liedjes van Adama van Schel- tema wisselden het vorige af. Na de pauze kregen we ten Kate, „Lief ElBje" en „een liedje over de Manenschijn". Vervolgens „Vaders Vedeldeuntje bij de Wieg" en Haverschmidt's „Oom Jan". Het was bepaald een avond van kunst genot en de vergadering stemde geheel in met den voorzitter, toen hij de geachte spreekster zijnen dank betuigde en de hoop uitsprak haar later weder op dezelfde plaats te mogen ontmoeten. Aan den heer J. H. Roza, alhier, werd Dinsdag het diploma A stenographic Riënts Balt, voor volkomen zuiver onver kort schrift uitgereikt. Werkendam, Zaterdag 1.1. ver gaderde de Griendwerkersvereeniging „On derling Belang" ten huize van J. B. Zwets. Aanwezig waren 36 leden. De voorzitter opende de verg., heette allen welkom, deelde de reden mede waarom nu hier werd vergaderd en verzocht den secretaris de notulen der vorige verg. te lezen. Nadat deze hieraan had voldaan en niemand op- of aanmerkingen had, werd overgegaan tot de rek. en verantvv. van den penn., die nagezien en goedgekeurd werd door de leden A. de Vries, A. Visser en G. v. d. Vliet. Bij monde van Visser werd daarvan mededeeling gedaan aan de verg. Uit die rek. en verantw. bleek, dat sedert de laatste verg. ontvangen was f 83.06£, uitgegeven f 25.27, dus het batig slot was f 57.79£. Bij den penn. was in kas f49.71, terwijl in de spaarbank stond t 856.79, zoodat het gezamenlijk bezit groot was f 964.291. Hiervan was nu op despaarbank belegd f 956.79, terwijl nog bij den penn. in kas bleef f 7.50. Nadat de voorz. een kwestie over onder steuning van 2 leden, reeds in een vorige verg. behandeld, nog eens ter sprake had gebracht en nader toegelicht, werd het Bestuur gemachtigd in deze zaak alles tot een goed einde te brengen. Niemand meer iets in 't belang der vereen, in 't midden te brengen hebbende, sloot de voorz. de verg. na mededeeling dat bij de a.s. verg. aan de beurt van aftreding zouden zijn de bestuursleden A, Paans, C. Schaddelee en A. Biesheuvel. Voor de a. s. verkiezing voor een lid van den raad dezer gemeente zijn can- didaat gesteld de heeren M. J. Meijer en C. Baggerman Bz. 31 dezer hoopt voor de nutsleden op te treden de heer H. Dekking uit Rot terdam, terwijl 7 November a.s. de lees bibliotheek van 't Nut geopend wordt. Het jaarlijks onderzoek der in deze gemeente gevestigde verlofgangers van de Landweer zal worden gehouden in de openb. school alhier op Maandag 14 November 1910, voorm. te 11 uur, voor de lichting 1910 en te 11.45 uur voor de overige lich tingen. Capelle. Naar we vernemen is de christelijke naaivereeniging „Dorcas" weer met haar werkzaamheden begonnen. Bij enkele gegoede ingezetenen is reeds gecol lecteerd om een kleine gave te offeren voor het schoone doel, hulpbehoevende armen de hoogst noodige kleeren gratis te ver schaffen. Terwijl de barbier P. Klootwijk alhier de vorige week iemand aan 't haar knippen was, werd hij, klaarblijkelijk door een beroerte getroffen, plotseling tegen den grond gesmeten. Dat de schrik der om standers groot was is te begrijpen. Naar we vernemen is de man enkele uren later gestorven. De hooihandel gaat naar we vernemen weer tamelijk vlug. De hooipërserij alhier werkt dan ook evenals in de aanliggende gemeenten weer druk. Ook zal de in deze gemeente nieuw op te richten hooiperserij spoedig in werking worden gesteld. Dat het gevaarlijk is 's avonds in hat donker een fiets zonder licht te berijden blijkt wel hieruit, dat in de afgeloopen week op een zekeren avond een persoon tegen een der ijzeren heiningen nabij de spoorweghalte CapelleNieuwevaart bonste, met het gevolg, dat berijder van de fiets rolde en de voorvork brak. Bovendien zou hij nog een proces-verbaal opgeloopen kun nen hebben ook. Men zij dus gewaarschuwd. Tot brievengaarder alhier is benoemd de heer Adriaan van Beek, alhier. Bij besluit van HH. Gedep. Staten dezer provincie is Pieter Willem van Beek definitief afgekeurd voor den dienst bij de nationale militie. Een leelijke tegenvaller voor zijn opvolger. Ikusseil. Het zoontje W., van A. v. B. alhier, waarvan laatst 14 Sept. in dit blad gemeld met een fiets overreden te zijn en zijn beentje daarbij brak, is Maandag 1.1., na alhier 4 weken in het gasthuis te zijn verpleegd, naar het ziekenhuis te 's Bosch getransporteerd om daar een operatie aan zijn beentje te ondergaan. Benoemd tot hoofd aan de Christelijke school alhier, de heer H. Boender, van Hendrik-Ido-Ambacht. 's Ciravemoer. Sederteenige dagen verkeert de familie van den schipper E. M. Kielen alhier niet zonder reden in de grootste ongerustheid. Dinsdagmiddag der vorige week heeft hij zijn te Helmond lig gend vaartuig „Eben Haëzer" verlaten, om in den Bosch zijn Belgisch geld per fiets te gaan omwisselen. Van die reis is hij niet meer aan boord teruggekeerd en alle na sporingen bleven tot heden vruchteloos. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. De man was zeer oppassend, maakte geen misbruik van sterken drank en is vader van twee kinderen. Zijne vrouw en kinde ren vertoeven sedert eenigen tijd hier bij familie. Het schip ligt geladen met hout, met bestemming naar Luik. Voor het departement van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal Woens dagavond de heer A. Nieboer uit Soest alhier een lezing houden in het lokaal van den heer J. Kuijpers. Het programma voor deze openbare vergadering bevat vier punten. liOOn op zand. De afd. van den Boerenbond alhier heeft een dienstboden verzekering opgericht en tot bestuursleden benoemd de heeren A. v. Roessel, voorzitter secretaris, J. Wijtvliet alhier en A. van Kuik, Kaatsheuvel. llade en Hrimmelen. Maan dag 17 Oct. j.l., had alhier de stemming plaats voor een lid van den Raad, wegens vacature ontstaan door 't overlijden van het lid J. v. Dongen. Uitgebracht werden 456 stemmen, waarvan 11 van onwaarde Alzoo 445 geldige stemmen. Hiervan ver kreeg de heer F. J. v. d. Reijt 269 en A. v. Dongen Jz. 176 stemmen, zoodat eerst- gemelde benoemd is. Meeuwen. Naar wij vernemen, be staan er plannen om alhier of in een der omliggende gemeenten dezen winter een tuinbouwcursus te houden. Voor het volgen van het herhalings- onderwijs aan de school te Meeuwen hebben zich aangemeld 13 leerlingen (allen jongens). Uit goede bron kan worden bericht., dat door de Harmonie Kunst en Vriend schap binnenkort een concert zal worden gegeven. Raamidonksvcer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken hield Maan dagavond j.l. eene vergadering. Tegenwoordig waren de leden D. v. d. Waals, C. W. de Jong, M. de Bruijn, W. A. Martens, benevens de secretaris A. van Iersel. 1 )e voorzitter opent de vergadering,waarna voorlezing geschiedt van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd wor den goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling, dat zijn ingekomen eenige drukwerken. Daarna kwam o. a. aan de orde Schrijven van den Directeur-Generaal der S. S. d.d. 21 Sept. 1910, houdende mede deeling, dat met ingang van 1 Oct. 1910 de naam van het station „Geertruidenberg" zal worden veranderd in „Geertruidenberg- Raamsdonksveer" en dat de naam van de halte „Raamsdonksveer" zal worden gewij zigd in „Raamsdonksveer-Keizersdijk". Schrijven van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, houdende toezending van een afschrift van een missive van den Minister van Waterstaat, waarbij deze te kennen geeft, dat aan het verzoek der Kamer zal worden voldaan en met ingang van 1 Januari 1911 de scheepvaart beweging op de Donge zal worden waar genomen en daarvan de uitkomst jaarlijks in de statistiek zal worden vermeld. In verband met een in de vorige ver gadering aan het bestuur der Kamers ver leende opdracht in zake de verbinding van het telefoonkantoor „Raamsdonksveer" met het buitenland, deelt de voorzitter mede, dat hem uit een gevoerd onderhoud met den directeur van het postkantoor is ge bleken, dat de telefoonverbinding met het buitenland vrij goed is te noemen. Met 193 plaatsen in Duitschland kan thans gesproken worden, terwijl dit aantal binnenkort uit gebreid wordt tot 220. Tevens is den voor zitter gebleken, dat de directie van het post kantoor in deze zaken zeer actief is, zoodat voor de Kamer geen reden bestaat in te grijpen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. §Ieeuw(jk. In deze gemeente is een geval van besmettelijke ziekte „febris typhoïdea" geconstateerd. Tot hoofd der openbare school alhier, is benoemd de heer C. Godtschalk, in ge lijke betrekking te Dussen. De benoemde zal 1 Januari a.s. in functie treden. Sprang;. Toen Vrijdagmiddag zekere J. v. d. S. een kip onthoofdde, had hij het ongeluk, met het hakmes zich zoodanig aan zijn hand te verwonden, dat hij genood zaakt was de wonde door dr. J. d. Meulen te laten hechten. De leden van het ondersteunings fonds alhier, verbonden aan de afdeeling Patrimonium, hebben in haar vergadering met algemeene stemmen, een voorstel van het bestuur, betreffende den leeftijd, tot het betalen van enkele contributie van 45jaar op die van 40 jaar te brengen, goedgekeurd. De inwerkingtreding van dit besluit ie vastgesteld op 1 Januari 1910. De keuring der lotelingen uit onze gemeente voor de nationale militie, lichting 1911, zal plaats hebben te Waalwijk op 31 October a s., des voormiddags te 10 uur. Dezer dagen plukte zekere B. v O. voor de tweede maal van dezelfde planten nog een partijtje prachtige aardbeiën. De vrucht zag er even schoon uit als die, die in de maand Juni werd geplukt. Door de Christelijke zangvereenigiug „De Harpe Zions" alhier, is aan haar voor zitter, den heer H. J. Zwart, ter gelegenheid van zijn huwelijksvoltrekking, een cadeau aangeboden bestaande uit een zestal prach tige stoelen. Genoemde persoon is meer dan 19 jaar lid der vereeniging geweest. Vryhoeven-Cappel. A.P.Wage- makers, die j.l. Donderdag ter herkeuring voor de Ged. Staten moest verschijnen, is definitief afgekeurd. Ween. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. A. Weeda, sedert verleden jaar com- mies der posterijen en telegraphie te Rosen- daal, is tegen 1 November als zoodanig overgeplaatst te Rotterdam. Terwijl de koopman V. in zijn hof bezig was, werd hij plotseling verschrikt door een schot, hetwelk hem in zijn been trof. Later bleek, geneeskundige hulp noodzake lijk was, zoodat deze de hagelkorrels zal moeten verwijderen. Het schot was voor een haas bestemd geweest. Waspik. Op de Maandag j.l. alhier gehouden najaarsmarkt werden aangevoerd 175 runderen, benevens 10 bennen varkens. Prijzen zeer vast en hoog. De premiën vielen ten deel aan: Nos. 74 A. v. d. Hoeven, Capelle. 76 105 H. v. d. Schans, Kaatsheuvel. 120 D. H. Netten, Sprang. 121 J. Werther, Besoijen. 150 B. Buijs, Raamsdonk. 156 A. Quirijns, Capelle. 159 M. J. de Bont, Waspik. Zondag jl. had alhier een vechtpartij plaats tusschen zekeren J. R., uit Capelle en A. W., uit Vrijhoeven-Cappel, waarbij A. W., een messteek opliep, zoodat hij ge neeskundige behandeling moest inroepen. Door A. W. werd bij de politie alhier aan gifte gedaan, waarna proces-verbaal werd opgemaakt. W ijk. Bij Koninklijk besluit is aan den heer P. J. van Woerkom, eertijds hoofd der school alhier, een pensioen verleend f967 per jaar. De telefonische verbinding met Veen was Maandagmorgen verbroken, door dat de draad midden doorgebroken was. Ver moedelijk is door baldadigen met een of ander voorwerp de draad stuk gegooid, welke vermoedens op deze hoogte wel eens meer voorkwamen. Zulke baldadigheden zullen bij ontdekking streng worden gestraft. De verbinding is weer hersteld. Gisteren kwam zekeren C. v. T., vroeger schoenmaker alhier, met zijn fiets lans den dijk. Weldra trok hij veler aan dacht daar hij voortdurend met zijn fiets kennis maakte met de doornenhaag langs den dijk; het bleek toen duidelijk dat hij te veel koffiehuizen bezocht had. Ten slotte kwam hij te vallen en verwondde zich zoo danig aan het hfiofd, dat hij niet verder kon. Geheel bebloed werd hij bij W. binnen gebracht, waar hij van bloed ontdaan en voorloopig verbonden werd. Zalt bommel* Zaterdagmiddag is beneden Zalt-Bommel, buiten het vaarwater, gezonken het ijzeren schip „Vertrouwen" schipper P. OtjenB, geladen met steenkolen, met bestemming naar Raamsdonksveer. Door deining van een voorbijvarende ree- d ?rij boot is het schip gestooten op de fun damenten van een der peilers van de spoor brug, waardoor een groot lek ontstond. De opvarenden konden zich per roeiboot redden en tevens nog een gedeelte huisraad bergen. Kerknieuws. denderen. Onze algemeen geachte predikant ds. Koolhaas, ontving Zaterdag een beroep tot predikant te Zuidland. Velen vleien zich met de hoop, dat Z.Eerw. vrij heid zal vinden voor het beroep te bedanken. SHurKcrltike Wiand. Heusden, van 11 tot 18 October. Overleden: Cornelis J. M. Olsthoorn, 5 mnd. Ingekomen van Brouwershaven, G. Barendregt; Groesbeek, H. J. A. v. d. Meijden. Vertrokken naar Wijk, M. v. d. Pol. Werkendam, van 7 tot 13 Oct. Geboren: Sientje, d. v. J. Aafjes en J. van der Plas; Helena Jacoba, d. v. C. J. Rijkevorst en F. C. van Driel. Overleden: Sientje Aafjes, 3 d. Ingekomen van Amersfoort, H. J. Groofe Balderhaar ten Velde; Woudri- chem, J. Kant; Den Haag, G. de Vries. Poederoijen, over de maand Sept. Getrouwd: Jacob van Zanten, 42 j. en Jannigje van Ooijen, 19 j Cornelis Willem van Ballegooijen, 40 j. en Jo hanna Jacoba van der Zalm, 23 j. Geboren: Engelinus Pieter, z. v. L. van Ooijen en C. Versteeg; Matthijs, z. v. J. Exalto en H. van Mersbergen Ooenraad Thienes, z. v. A. Kolbach en B. Crielaard. Veen, over de maand Sept. Getrouwd: J. Timmermans, 27j.en M. A. van Giessen, 25 j.; A.Timmer mans, 24 j. en A. van Rijswijk, 17 j. Geboren: Willem, z. v. G. C. Ver beek en P. Verbeek Nesia, d. v. W. van Wijk en M. Sonnevelt; Johannes, z. v. J. den Boer en C. Clement; Aren- dinus, z. v. C. G. Timmermans en G. Vos; Adrianus Dirk, z. v. G. D. Roe land «n G. Hulst,* Anneke, d. v. D, de Rode en J. Geers; Jan, z. v. W. Timmermans en J. A. Verbeek. Vertrokken naar Gorincbem, J. de Waal en J. E Schmit; Waalwijk, P. J. van NedenBreda, L M. Martens. Dewerken en Sleeuwijk van 6 tot 13 Oct. Geboren: Fintje, d. v. J. Vrind en G. D. van der Pijl; Adrianus Hendrikus, z. v. HL van Beek en G. P. de Jong; Sijke Leentje, d. v. A. van Andel en A. Roza. Overleden: Pieter van der Giessen, 3 j. Gameren, over de maand Sept. Getrouwd: Geerard van der Meijden, 31 j. en Lena Weeda, 29 j. Geboren: Jan, z. v. W. van Suijdam en W. v. HerreveldAaltje, d. v. K. van Ballegooijen en J. Roza. Overleden: Jenneke Westerhof, 68 j. echtg. v. W. van Hemert; Dirkje van Hemert, 5 w.Fredrik van Ballegooijen, 37 j. Brakel, over de maand Sept. Getrouwd: Cornelis van Dalen, 24 j. en Antonia van der Ven, 25 j.; Willem Johannes Klop, 24 j. en Carolina Ger- harda Kuijntjes, 22 j. Geboren: Gerritje Wilhelmina, d. v. J. van Herwijuen en H Ekelmans; Gerard, z. v. B. Vervoorn en N. G. van Zanten; Machiel, z. v. J. Schreuders en S. M. de Vries. Overleden: Aart Pelle, 3 m.; Cornelia Hendrika Ekelmans, 54 j., echtg. v. G. de Vries; Jan Kooiman, 6 m.; Metje van Dalen, 5 m.; Johanna Catharina van der Ven, 72 j., echtg. v. E. van Daalen. Woudrichem, over de maand Sept. Ondertrouwd: Marinus Cornelis Hof man, 28 j., en Cornelia Wilhelm, 22 j. Getrouwd: P. M. Bel, 18 j. en A. Kamerman, 23 j. Geboren: Helena Magdalena, d. v. II. Benjamins en J. v. Straaten Cornelis, z. v. C. Bouwman en E. Maas; Arie Moraal, z. v. P. Borg en J. E. Baks; Johannes Cornelis, z. v. J. C. Borg en W. Havelaar; Jakob, z. v. M. Havelaar en J. Baks; Marcelis, z. v. M. v. Pelt en T. Baks; Josina Adriana, d. v. N. Walraven en D P. Viveen. Overleden: Alida Hartman, 2 j.; Pieter Borg, 28 j.; Dirk van Es, 83j.; Jan Viveen, 65 j. Kantongerecht Heusden. Uitspraak van Strafz. dd It October. Openbare dronkenschap: P. C. G. R., zwervend, A. v. B. en B. K. te Dussen, ieder f 15 subs. 3 d., M. K., Heusden, f 2 subs. 2 d., W. J. R., H. W. N., E. v. D., allen te Dussen, no. 1 f 2 subs. 2 d., no. 2 f 1 3ubs. 1 d., no. 3 2 X f 3 subs. 2 X 2 d., no. 4 3 d. Overtr. rijwiel reglement: P. J. D. te Heusden, J. v. d. L te Hedikhuizen, P. v. d. N. te Dussen, J. G. F. en W. G. te Rotterdam, elk f2 subs. 2 d., J. H. B. te Drunen, f 3 subs. 2 d. Stierenreglement: M. d. R. en B. d. B. te Raamsdonk, G. T. te Hedikhuizen, o 1 ontslagen van alle rechtsvervol ging, no. 2 en 3 vrijgesproken. Overtr. vischdelict: C. S., A. G. S., G. K., D. H., A. H., P. M., allen te Woudrichem, f 10 subs. 4. d., J. P., G. S., P. B. en C. H., allen te Woudrichem, no. 1, 2 en 3 f 5 subs. 2 d., no. 4 f 5 subs. 2 w. tuchtschool. Overtr. prov. reglement: N. d. G. te Gorinchem, f 2 subs. 2 d., C. S. te Andel, f 1 subs. 1 d., J. H. V., J. S., H. E. v. W., Z. C. V. en G. V., allen te Veen, ieder f 1 subs. 1 d. Overtr. vogelwet: H. B. te Dussen, 1 jaar proeftijd. Overtr. verordening Werkendam, f3 subs. 3 d., A. K. en E. v. L. te Breda, vrijgesproken. Overtr. arbeidswet: J. C. B. te Wou drichem, 2 X f 1 subs. 2 X 1 d. StraatschenderijA. I. te de Werken, bevel teruggave aan zijn ouders zonder toepassing van straf. Kantongerecht WaalwUk. Uitspraken d.d. 13 Oct. 1910. C. M. D. te Besoijen, overtr. veldpol. 2 m. f 1 of 2 m. 1 d. en toew. civiele eisch. S. A. v. B. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor f 3 of 2 d. J. v. R. h. v. W. K. te alsvoor en H. B. Wed. H. v. d. W. te Vlijmen, overtr. als voor, ieder f 2 of 2 d. C. v. W. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor, f 1 of 1 d. G. v. d. N. te Drongelen, overtr. motor en rijw. wet, f 3 of 2 d. met toew. civiele eisch. H. v. D. te Be soijen, overtr. leerpl. wet, f 2 of 2d. G. L. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor, f3 of 2 d. C. M. te Loonopzand, dronkenschap, f 2 of 2 d. G. A. B C. v. S. en H. F. v. d. P., allen overtr. en boete alsvoor. J. H. B. en H. K. beiden te Vlijmen, A. J. D. te Waal wijk, P. B. te Drunen en M. v. D. te Baardwijk, allen overtr. motor en rijw. regl., ieder f 1 of 1 d. C. d. J. te Tilburg, overtr. tramwegregl. f 1 of 1 d. H. W., J. H. B. en P. N. allen te Waspik, P. S. te Sprang en A. d. R. te Baardwijk, allen overtr. prov. regl. ieder f 1 of 1 d. A. d. R. te Baard wijk, overtr. pol. regl., f 1 of 1 d. M. v. V. te Cappelle, overtr. motor en rijw. wet, f 1 of 1 d. A. A. d. B. te Sprang, strooperij, f 1 of 1 d. L. M. v. d. V., W. A. v. K. beiden te Waspik en J. v. R. te Kaatsheuvel, allen burengerucht, ieder f 2 of 2 d. L. K te Waalwijk, overtr. alsvoor, f 0,50 of 1 d. H. C. B. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor, f 5 of 3 d. J. J. E. te Waalwijk en J. v. d. M. te Sprang, beiden overtr. pol. verord., ieder f 1 of 1 d. P. K. te Waspik, overtr. pol. regl., f 1 of 1 d. M. Y. te Loonop zand, jachtdelict, 2 m. f 10 of 2 m. 4 d. P. V. te Kaatsheuvel, overtr. veldpol. f3 of 2 d. J. v. d. S. te Cappelle, overt prov. regl., f 1 of 1 week tuchtschool. P. C. V. te Kaats heuvel, overtr. alsvoor, f 0,50 of 1 week tuchtschool. M. J. v. d. B. te Vlijmen, overtr. pol. regl f 1 of 1 week tucht school. J. A. v. d. S. te Sprang, overtr. prov. regl. teruggave aan ouders. Hin nenland. De ongeregeldheden, welke zich de vorige week te Blaricum voordeden en waarbij de heer A. A. EL Hosang, bur gemeester dezer gemeente, nogal tact loos moet zijn opgetreden, hebben een tragisch (indirect) gevolg gehad, n.l. de arrestatie van den man, die als hoofd der gemeentepolitie het gezag te Bla ricum moest hoog houden. De onmiddelijke aanleiding tot deze arrestatie is valschheid in geschriften. De inmenging van de justitie zou echter niet zijn geschied, als er de vorige week niets was gebeurd. Reeds lang was een groot deel der Blaricumsche bevolking den burgemeester vijandig gezind. De beide wethouders, de heeren T. de Graaf en J. Rigter, waren tot dusverre op zijne hand, doch de houding van den heer Hosang bij de jongste ongeregeldheden, maakte hem tot zijne vijanden. En deze vijandschap zou tot zijne arrestatie leiden. Voor enkele maanden legde de heer Hosang zijn beiden wethouders een mandaat ter teekening voor, volgens hetwelk de arbeider T. Krijnen f5 zou ontvangen wegens verrichte werkzaam heden. Nadat het mandaat geteekend was, veranderde de heer Hosang het bedrag in f 50 en liet zich deze som door den gemeente-ontvanger uitbetalen. Genoemde arbeider ontving slechts f 5. Deze vervalsching kwam den wethou ders ter oore; zij verzwegen ze echter en brachten haar eerst voor eenige dagen ter kennis van den officier van justitie. Deze vond hierin aanleiding om een onderzoek in te stellen, hetgeen Zater dag plaats vond. De rechter-commissaris en de officier van justitie hebben den burgemeester te zijnen huize een ver hoor afgenomen. Laatstgenoemde zeide zich te kunnen rechtvaardigen, al was de schijn tegen hem. Hij beweerde n.l. dat van het bedrag van f 50 verschil lende andere arbeidsloonen waren uit betaald. Gemakshalve bad hij deze echter op één mandaat bij elkaar gevoegd. In zijne verklaringen vond de officier van justitie aanleiding genoeg tot zijn aan houding. Zaterdagavond laat werd de heer Hosang per rijtuig naar Hilversum vervoerd, onder geleide van 2 rijksveld wachters en vandaar per trein naar Amsterdam. In de laatste jaren moeten zich ver schillende onregelmatigheden hebben voorgedaan, o. a. met mandaten van het burgerlijk armbestuur. Het feit wekt te meer verbazing, daar het slechts een klein bedrag betreft en het toch van algemeene bekendheid is, dat de heer Hosang met een rijke echtgenoote ge huwd is. De arrestatie heeft in het geheele Gooi een geweldige opschudding ver wekt. De gevolgen van de plaats gehad hebbende relletjes zullen niet groot zijn. De veldwachter Brandsma, die door den burgemeester bij een woordenwisseling met een stok zou zijn geslagen en dien tengevolge een aanklacht wegens mis handeling had ingediend, heeft deze klacht teruggenomen. Donderdagmiddag ongeveer half twee, werd bij de politie te Heerlen, aangifte gedaan, dat bij F., in de Willemstraat, een vreemdeling een kistje sigaren had ontvreemd. De eigenaars, die den diefstal dadelijk bemerkten, ontnamen het kistje aan den dief; de vreemdeling dreigde met een groot, geopend mes. De politie trok dadelijk op onderzoek uit, en het mocht haar gelukken den dader aan te houden, nabij de kolonie Muschemig. Hij gaf op te heeten Jan van den Broek en toonde een nationaliteitsbewijs op dien naam en een afmeldingsbewijs uit Duitschlrnd. Toen de politie echter deze papieren nader onderzocht, bleek, dat op het nationaliteitsbewijs een naam was uitgeveegd, en Jan van de Broek er over was geschreven. Uit een ander papier bleek, dat men te doen had met zekere M. de Vr., wiens aanhouding werd gevraagd door den commissaris ran politie te Schiedam, wegens een grooten diefstal, aldaar gepleegd in den nacht van 27 op 28 Mei. De V. had in genoemden nacht een massa gouden en zilveren horloges, ringen, gouden broches, oorhangers, en andere zaken, enkele bezet met edelgesteenten, ont vreemd. De aangehoudene ontkent alles. Toen Vrijdagmiddag de inspecteur in het arrestantenlokaal kwam, zag hij den arrestant hangen in een strik. Gauw

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2