liet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Revolutie. INKWARTIERING! Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2990. Zaterdag 22 October. FEUILLETON. i 191Q. UHD VAN ALTEN' VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. De revolutie is uitgebroken in Por tugal en met deze kwamen er allerlei verschrikkingen over het land en het volk. Het huis Braganza had bijna drie eeuwen lang zijn scepter over het Por- tugeesche volk gezwaaid, éen stoot en het koningshuis had opgehouden te regeeren. Het huis Braganza stond niet in hoog aanzien bij het volk. Voor een groot deel ligt hiervan de reden bij het huis zelf. Van het tijdstip af dat het de regeering in handen nam tot nu toe is het steeds een aaneenschakeling ge weest van onlusten en oproerige toe standen. Het koningshuis wist niet met het noodige beleid het schip van staat te sturen. Onkunde en onverschillig heid voor de belangen, die het land en het volk golden, was hiervan de oor zaak. Dat het volk niet met zulk een koningshuis tevreden was, is licht te begrijpen. In plaats van dat de koningen zich met al hun toewijding aan land en volk gaven, de belangen daarvan behartigden, om beiden tot bloei en welvaart te brengen, trokken ze er zich weinig van aan. Hiertegen kwam het vol.: in verzet. Het wenschte dat het met verstand en met doorzicht zou worden geregeerd, en deze twee eigen schappen, zoo beslist noodig voor het voortbestaan van een koningshuis, waren niet te vinden bij de regeerders van het huis Braganza. Een volk verlangt meer van zijn koning dan pracht en praal, meer dan vertoon van schitterende uniformen. Niet door uiterlijk vertoon wint een vorst de harten zijner onderdanen. Slechts de liefde, die hij voor zijn volk voelt, kan wederliefde wekken. En die liefde bezaten de leden van het huis Braganza niet. Niet te verwonderen valt het dus dat het Portugeesche volk zijn koning van den troon verjoeg. Het koninkrijk Portugal bestaat niet meer, de republiek werd uitgeroepen en het volk zal een ander hoofd, een presi dent kiezen, om het bestuur van het land op zich te nemen. We willen niet in bijzonderheden treden, niet nagaan in hoeverre het Portugeesche volk gelijk had te han delen als het heeft gedaan. Het volk staat bekend als onkundig in velerlei zaken, weinig doorzicht hebbende nog bovendien. Het meerendeeler van wordt onbekwaam geacht te beseffen welk W. aElllBIJBCi. IV. 5) „Het zal mij waarlijk benieuwen, hoe lang die Krosky het volhoudt eer hij door de ben valt. Ik ben er zeker van, Trebnitz, dat jij zoowel als ik reeds lang op de een of andere manier ingepalmd waren en thans als eerzame echtgenooten door de wereld trokken. Hij komt er altijd heelhuids af. 'tis gewoon onbegrijpelijk! Aan alle lieve meisjes maakt hij bet hof en dat zoo on verholen, dat mama of papa hem met het volste recht bij den kraag zouden kunnen pakken en hem dwingen om schoonzoon te worden. Maar hij heeft 'n methode om aan de heele grap 'n einde te maken, die onverbetelijk is Herinner jij je nog, Trebnitz, die fameuze historie met dat freule'tje Kowalsky, verleden jaar? Het arme kind, wat 'n lief snoetje!'' Deze lange speech werd afgestoken door een officier, die in een zeer eenvoudige hoerenkamer op een kanapee lag. Vragend zag hij op naar dengeen, tot wien deze woorden gericht waren en die zich had neergevlijd op een bed, dat tegen den anderen muur der kamer stond. Trebnitz liet een langgerekt geeuwen hooren. „Ja-a a! Hij is 'n kolossale vent, o m'n eerl Wij vervelen ons hier en hij hee weer het eenige kwartier gekregen, waar een knappe dochter in huis is!" belang zij er bij kunnen hebben. Zij begrijpen niet het verschil dat er uit de verandering van het stelsel van re geering zal voortvloeien. Of het zal zijn: „Leve de Koning" of „Leve de President", dat is hun hetzelfde. Doch wat leert ons nu het gebeur le in Portugal? Een koning noemt zich gaarne bij de Gratie Gods uitgeroepen tot heer- scher over zijn volk. Wij hebben uit de gebeurtenissen echter gezien hoe weinig die phrase beteekent. Als een koning zelf niet zijn plicht begrijpt, die hij tegenover zijn land en zijn volk heeft te vervullen, dan beteekenen die woorden niets. Hij moet zich de gunst van God weten waardig te maken. Als hij als een tyran over zijn volk regeert, als hij een stelsel van hardvochtigheid en onmeedoogendheid duldt onder zijn bestuur, dan kan hij niet verwachten dat z:jn volk hem liefde toedraagt. In tegendeel, wrok en haat zal zich ves tigen in hun binnenste, en dan, als het nijpt, als er gevaar voor den koning dreigt, dan zal er niemand zijn, of slechts zeer enkelen, die hem zullen ter zijde staan, hem zullen helpen het gevaar het hoofd te bieden. Onder het bestuur van het huis Braganza hadden nog altijd allerlei misbruiken plaats, misbruiken, waar tegen de koning zich niet verzette. De geldmiddelen, of althans een groot deel er van, werd ten eigen bate besteed en ten bate van enkele anderen. Hooge bezoldigingen werden uitgekeerd aan personen, die betrekkingen bekleedden, waaraan zij zich weinig lieten gelegen liggen. Dezulken kozen de zgde der regeering, niet om de regeering zelve, niet omdat hel bestuur in zulke goede handen zat en zoo juist en zoo precies werd uitgeoefend, neen, niet daarom, maar wèl om het „baantje", dat zij door toedoen van deze regeering hadden gekregen, en ook om het salaris, dat er aan was verbonden. En de koning liet dat alles gaan, zooals dat steeds gegaan was. Hij, en de andere koningen vóór hem, begrepen dat zóó niet of lieten het oogluikend toe. Andere, noodiger zaken, wachtten steeds op verbetering. Het onderwijs was be droevend. Systematisch werd het volk dom gehouden, alleen opdat het niet zou begrijpen Enfin. Evenwel, de kruik gaat zoolang te water tot zij berst. De verkeerde toestanden in Por tugal waren te zeer in-het-oogloopend. Eindelijk ging het volk de oogen op»m. „De duivel hale den heelen boel!" riep nu de eerste weer uit. „Ik ben 't leven moe geworden in dezen langen manoeuvretijd. 't Is een ellendige landstreek hierHaast geen villa's, alleen miserabele boerenkrotten 't Is gewoon om uit je vel te springen! Wat beginnen wij nu met dezen langen Zondag?" Hij sprong van de kanapee op en ging voor het venster staan, vanwaar hij met starende blikken een grooten mesthoop beschouwde, die hier het voornaamste uit zicht opleverde en de trots was van den boer. Op de dorpsstraat was niets anders te zien dan een paar soldaten, die rookend op een bank zaten en aandachtig luisterden naar het verhaal van een ouden boer en af en toe hem toestemmend toeknikten. Na een poosje wendde hij zich weder tot zijn jongeren makker, die nog altijd onbeweeglijk en schijnbaar met groote be langstelling de vliegen aan den zolder gadesloeg. „Ik zie niet in, waarom wij ons hier moeten blijven doodkniezen," zeide hij. „Pisang zal wel voor een rijtuig kunnen zorgen, want om te voet naar Klein-Herms- dorf te gaan is bij dit stoffige weer vol strekt onmogelijk." Trebnitz zette een verbaasd gezicht. „Waarheen?" vroeg hij. „Naar Klein Hermsdorf, bij de familie Seiffert!" „Maar Krosky maakte immers een paar toespelingeh, alsof de jonge dames op verder bezoek niet gesteld zijn, wijl de papa niet thuis is." „Daar weet ik niemendal vanAls Krosky dat gezegd heeft, dan heeft hij daarvoor zeker zijn redenen. Zoo'n egoïst! Wat drommel, ik ben volstrekt geen meisjesgek, Het gevolg was wat nu voor korten tijd ia geschied. En waar zijn nu de personen, de „hooge baantjes lui", die zich blind staarden op hooge en hoog-bezoldigde betrekkingen Scharen zij zich nog aan de zijde van den nu verdreven koning? De meesten niet, enkelen nog wel. Die velen, die voorheen zoo dweepten met hun koninkrijk, zij zullen nu eveneens doen met do republiek, als zij nog maar weer beter betrekkingen krijgen. Niet het belang van het land en bet volk is het, dat zij voorstaan, alleen eigen belang is het, wat zij op het oog hebben. Men ziet dat men voor veel moet waken. Hij, die zwak staat, iets ver keerds n et inziet of maar, zooals ge zegd, oogluikend toelaat, hij zal zich daardoor, zoolang als alles goed gaat, veel vrienden kunnen verwerven vrienden, die vrienden schijnen, althans maar in tijden van spanning, van gevaar, zullen ze hem aan zijn lot over laten, geen hand tot hulp uitstrekken. Ook doorzicht dient men te hebben. Het gebeurde in Portugal kan voor velen tot leering strekken. Buitenland. 7 uur 37 min. 35 sec. slechts vertrok ken op de verzekering van den sport- commissaris der A. C., dat, bij tijdop- neming door hem, mijn tijd van vertrek officieel zou zijn verzekerd. Ik had dus geen enkele reden om aan te nemen dat ik onreglementair handelde". Het zou, voegt Wijnmalen nog aan zijn brief toe, werkelijk zeer spijtig voor mij zijn, zoo ik van de belooning voor mijn daad verstoken zou blijven. Legagneux, die, zooals men weet, bij de wedvlucht ParijsBrussel en terug voor vliegmachine met passagier, het bij St. Quentin opgegeven had, heeft aan de sport commissie van de Fransche Automobielclub medegedeeld, dat hij den tocht nogmaals ondernemen zal. De socialistische partij in Brussel heeft een heftig gesteld manifest aan laten plakken naar aanleiding van het bezoek van den Duitschen keizer, dat binnen enkele dagen verwacht wordt. Er wordt in het manifest bij voorbaat geprotesteerd tegen de gehuichelde toe juichingen en een groet gezonden aan het Duitsche volk en de socialisten, die om hun bevrijding worstelen. Het stuk eindigt met: leve dï Internatio nale. De arbeiders worden opgeroepen tot een bijeenkomst ep Maandagavond, den avond, die de komst der keizerlijke familie vooraf gaat. In l'Auto is een ingezonden stuk van Wijnmalen opgenomen, waarin onze landgenoot, aan den vooravond van het te houden onderzoek omtrent al of niet geldigheid van zijn vlucht Parijs Brussel, de bekende kwestie van het niet aanwezig zijn bij zijn vertrek van den officieelen tijdopnemer der A. C. als volgt uiteenzet: „Eiken dag van de vorige week heb ik den tijdopnemer van de Fransche Automobielclub regelmatig opgeroepen. Zaterdagavond heb ik hem een telegram gezonden, om hem te waarschuwen, dat ik den volgenden morgen van Issy-les- Moulineaux zou vertrekken. Ik ben trouwens Zondagmorgen om In verband met het uitbreken van den typhus in enkele wijken der stad Brussel, heeft de bouwkundige, de heer Hellemans, lid van de commissie ter bescherming van werkmanswoningen, een onderzoek ingesteld naar den toe stand der woningen in enkele achter buurten van Brussel. Het onderzoek liep over 2856 huizen, bewoond door 24.835 personen. In de eerste wijk waren er van de 286 huizen slechts 37 in goeden staat. Er waren er bij, die te slecht waren voor varkenshokken. Geheele gezinnen woonden op een met plankeu afgeschoten hoek onder de dakpannen46 perc. der bewoners hadden slechts één kamer De huishuur beloopt gemiddeld 11 a 12 frank per maand26 perc. der gezinnen wordt ondersteund. Van de 10 werk manswoningen zijn in den regel 6 her bergen. In de zesde wijk was de toestand op sommige plaatsen nog ongunstiger. Daar trof de heer H. een zolderkamertje aan, bewoond door 10 personen. Maatregelen zijn genomen om aan dien toestand een einde te maken. Op de Zuidzijde van den Simplon zijn geweldige sneeuwlawines omlaag gestort, waardoor de wegen op ver schillende punten versperd zijn. Te Gondo werd een school door een lawine verwoest, maar de leerlingen konden zich in tijds bergen. Het Duitsche stoomschip „Valeria" van Petersburg naar Hamburg bestemd, is op zee verongelukt. Vermoedelijk zijn alle opvarenden verdronken. Op het eiland Oesel zijn 4 lijken aange dreven, alle voorzien van reddings gordels, gemerkt „Valeria". Volgens een bericht uit Teheran zou de Britsche regeering hebben verklaard dat zij een plaatselijk bestuur onder bevel van Britsch-Indische officieren maar een talent ontwikkelt zich in stilte, j twee hun best doen om die ééne tekrijg©j|* vooral als men zich verveelt. Nu, wij gaan De tante komt zeker voor mijn rekening. er heen en willen onzea „regiments-Adonis eens flink het land aanjagen." Bij deze woorden trok hij zijn uniform stijver om de heupen, streek haastig met zijn hand door het hoogblonde haar en riep toen met een stem, die een regimentskom- j Nu, voor mijn part, als dat oudje nu maar met den Rüdesheimer voor den dag komt. Op Klein-Hermsdorf marcheerde intus- mandant hem zou benijden, van uit het schen alles naar wensch. venster den droomerigen soldaten toe, zoo-1 Tante baadde zich kompleet in zelfvol- dat zij als geëlektrizeerd overeind sprongenj doening en had reeds verschillende berichten „Wojciech, mijn verlakte laarzen, de naar Teplitz gezonden, waarin de luitenant buitenmodelscheWat drommel, wil je eens hemelhoog geprezen werd. voortmaken, kerel!" Hedwig, begaafd met die fijngevoeligheid, Toen wendde hij zich tot zqn kameraad, welke jongemeisjes in dergelijke omstandig- die zich reeds weer geeuwend op het bed j heden meermalen bezitten, was reeds lang had geworpen. j overtuigd, dat de droomerige stilzwijgend- „Trebnitz, jij moet je kleeden Sta heid van haar nicht een diepere beteekenis toch op! Het is hoog tijd, als wij nog had dan alleen 'n meisjesgril, zooals ze bijvoorbeeld dat kleine freule'tje Kowalsky. iets van het diner willen proeven. Boven- aanvankelijk verondersteld had. j die ba, hoe belachelijk dien deed Krosky mij gisteren watertanden Heimelijk, maar vol belangstelling, sloeg loving gedacht had? zal instellen, wanneer de rust in Zuid- Perzië niet binnen drie maanden is teruggekeerd. De kosten daarvan zouden gevonden worden uit eon bijslag op de tolrechten in de Perzische Golf. De Russische regeering moet 't hiermede geheel eens zijn. De Correspondenciade Espanabericht, dat een Spaansche schoener, die op weg was naar Tetoean, op 40 K.M. afs and van deze stad door Marokkanen van de kust beschoten is. Het maghzen is van deze gebeurtenis op de hoogte gesteld. Een Moor is opgepakt, maar zeer su«l weer op vrije voeten gesteld, omdat hij onder Fransche bescherming stond. De Italiaansche anarchist Lncheni, de moordenaar van keizerin Elizabeth van Oostenrijk, had in den laatsten tijd in de gevangenis te Genève telkens aan vallen van razernij gehad. Onlangs bad hij den directeur van de gevangenis bijna met een mesje voor het openmaken van blikken bussen in het lijf gestoken. Er waren Zwitsersche bladen, die er op aandrongen om den woesteling aan ketens te leggen en op brood en wat-r te zetten. De man was echter vermoe delijk zielsziek. Woensdagavond heef men hem dood in zijne cel gevonden. Hij had zichzelf opgehangen. Het Koninklijk jacht „Victoria am< Albert" met den ex-koning Manuel van Portugal en diens moeder aan boord kwam gisteren ochtend voor het be paalde uur te Plymouth aan, zoodat de personen, die de vluchtelingen zouden ontvangen nog niet aangekomen waren. Het jacht liep daarom de haven niet binnen, maar koos weer zee tot 'savonds. Toen keerde het te Plymouth terug, waar de vorstelijke personen werden ontvangen door graaf Howe als ver tegenwoordiger van koning George, den Hertog van Orleans, den gewezen Por- tugeeschen gezant Markies Soveral, den Spaanschen gezant te Londeu en den bevelhebber der zeemacht te Plymouth. Manuel en zijn moeder begaven zich terstond naar het station, vanwaar zij per trein naar Evesham vertrokken en vervolgens per automobiel naar Wood- norton, het verblijf van den Hertog van Orleans. De menigte juichte hen toe. Manuel zag er ziek en vermoeid uit. Heden zou koning George hem een bezoek brengen. De Portugeesche regeering is thans bezig met de voorbereiding van een besluit, waarbij het stamhuis van Bra ganza voor altijd uit het land verbannen wordt. De stoffelijke belangen der familie zullen behoorlijk geregeld en hare legitieme rechten geëerbiedigd worden. De Spaansche regeering heeft haren gezant te Lissabon gemachtigd mee de nfr&bt eens ernstig te onderhouden «n haar de ooges^te openen voor zulk een Do'n Juan, zooals volgens zijn vaste overtuiging d«- luitenant was. Maar deze vervolgde rustig en ongehind» - het rooskleurige pad der hofmakerij bewonderde met volle oprechtheid n schoone meisje, dat nu zijn verbeelding bezig hield. Met volle teugen genoot hij van het verblijf in het gastvrije huis. Hij was nu eenmaal de knappe officier, die alle dames het hof maakte, en, als de vrouwen behagen vonden in „Zijner Majes- teits knapste luitenant" onder dezen vleienden titel stond hij bij zijn kameraden bekend wel, was dat zijne schuld?... Kon hij 't helpen, als zij zich zulk een verduivelden nonsens inbeeldden, zo#>ji's» aan een ver- Hij verloofd onzin Echtgenoot nóg gekker I door te vertellen van den heerlijken Rüdes- zij de teedere draden gade, die zich ont- heimer, die daar geschonken wordt!" sponnen tusschen de beide jonge harten, Nu sprong Trebnitz haastig op. j zoo doorschijnend en zilverkleurig als herfst- Vader? om te gieren 1 „Wat duivel, als d&t waar is! /draden, geweven uit smachtende blikken Met één z'n leven lang, dat was ondenk „Nu weet ik hoe men je te pakken kan, en liefelijk blozen, uit half gesproken eni baar. Neen, zóó was 't beter. Vrij zijn en vrij blijven,en ongestoord van helleven genieten. Dat zou het parool zijn, totdat ze hem naar het garnizoenskerkhof zouden brengen. Hij moest zichzelf echter bekennen, dat krijgen!" lachte Treben, die nu voor den toch geheel begrepen woorden; dradenzoo spiegel stond en zijn kunstig gescheiden, fijn, dat een ademtocht ze kan verscheuren, eenigszins stoppelig haar met twee borstels 1 En op echt meisjesachtige manier besloot in orde bracht. Hedwig het teedere geheim te beschermen. „Wojciech, zeg Pisang dat over 'n half'Zij koesterde den stillen wensch, dat uit die uur een rijtuig voor de deur moet staan, j draden een net geweven mocht worden, dat hij nog nooit zoo'n buitengewoon allerbe- of ik hang den kerel op Maar Trebnitz, beiden met zijn betoovering omsloot en voor valligst schepseltje, als de blonde Klam ga dan toch eindelijk naar je kamer." eeuwig gevangen hield. was, gekend had onder de dames d.e h „Ik ben immers al weg!" riep deze door Intus^chen wees Klara elke plagerij met het hot maakte, sedert de epauletten z\.t, de open deur naar binnen.„Lievehemeli knorrige woorden af en, toen Hedwig op i schouders sierden. Daarom wilde hij «ie? mompelde hij bij zichzelf, „wat is hij opge- zekeren morgen beweerde, dat zij in den meer genieten van zijn Bamenzijn met haui wonden 1 Hij zal toch niet weer huwelijks- slaap herhaalde malen van luitenant Krosky s Later plannen hebben Dat zou een grap wezen, had gesproken, barstte zij uit in bittere Och, wie kan zeggen waarheen het wis- die onbetaalbaar is Nu, in elk geval tranen. i vallige leven van den soldaat hem z amuseer ik mij vandaag kostelijk. Zoo in Otto had het dichten opgegeven en wachtte voeren alle bedaardheid kan ik toezien, hoe die 1 slechts op ©en gunstige gelegenheid om zijn I (Wordt vervolgd). nigwsuiB DOOR

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 1