liet Land van Heusden en Allena. de Langstraat en de Boinmelerwaard. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2902. Zaterdag 29 October. 1910. IAW3 VAN ALTt^ VOOR Dit blad verschijnt "WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Op de reede van Port-de-Paix is de Liberté, een kanonneerboot van de negerrepubliek Haïtie, door een ont ploffing aan boord, gezonken. Zeventig opvarenden zouden gedood en verdron ken, slechts twintig gered zijn. Onder de dooden zijn tien generaals, die op weg waren om het bevel over de divisies in bet Noorderdepartement op zich te nemen. Woensdag werd uit Londen gemeld: Di Lebaudy, het luchtschip, waarvan de kosten bestreden zijn uit een in schrijving door de Morning Post, is ongeveer om 3 u. 15 na een succesvollen tocht van 6 uur van Moissons bij Parijs boven Aldershot aangekomen. De Lebaudy was om 2 u. 15 boven Brighton, waar duizenden het luchtschip gadesloegen en bereikte Aldershot een uur later. De sterkte van den wind ver hinderde langen tijd, dat met succes geland kon worden. De Lebaudy zakte, bij het binnenglijden iu de loods, plot seling in elkaar, doordat het omhulsel was opengescheurd. De tocht over het Kanaal was overi gens zonder incident en zeer bevredigend verloopen. Door de zoldering van een goud smidswinkel heen hebben inbrekers in de Oranienstrasse te Berlijn voor 40,000 mk. aan juweelen, ringen, zakuurw r- ken, kettingen enz. buit gemaakt. De inbrekers hebben hun fonkelnieuw gereedschap achtergelaten. Zij hadden zich 's avonds in het huis laten sluiten en de deur van de eerste verdieping, die leeg stond, open gebroken. Met een centerboor maakten zij een opening in den vloer en verder door de zoldering van de benedenverdieping. Om alle leven te vermijden, hadden zij door een klein gat een toegeslagen regen scherm gestoken en dit daarna ge spannen; de stukken kalk vielen zoo doende in het geopende scherm. De hoofdoorzaak van de lamp, die de Italiaansche Salerno geteisterd heeft is, naar uit Rome aan de Lokal Anzei- ger wordt geseind, gelegen in het feit. dat de steil uit zee oprijzende bergen onbeplant zijn en vol losse steenen liggen. Waar het maar eenigszins mo gelijk was, hebben de boeren tegen de rotswanden terrassen aangelegd, deze met aarde opgevuld en daarvan de prachtigste tuinen voor allerlei zuid vruchten gemaakt. De wolkbreuken hebben nu de bergbeken geweldig doen zwellen en deze hebben terrassen met tuinen en al meegevoerd. Er zijn groote modderstroomen gevormd, die de plaat sen langs de golf van Salerno bereikten en verschrikking, dood en verwoesting verspreidden. En wat de modderstroom heeft heel gelaten, heeft de cycloon vernield, die de daken van de huizen afrukte, muren omverwierp en groote rotsblokken van de bergtoppen naar beneden deed rollen. Zoo hebben over strooming, modder, cycloon en de razend opgezweepte zee, die den straatweg Salerno-Amalji op verschillende pnnten vernield heeft, samengewerkt om de vernieling te bewerkstelligen en alle verbinding van wegen, telegraaf of tele- phoon zijn vernield. Uit alle berichten blijkt, dat het kleine plaatsje Cetara het zwaarst getroffen is. Cetara ligt aan den voet van de Monte Avocata en de Monte del Composanto. Tegen de Monte Avocata liggen ongeveer 40 huizen van twee verdiepingen, die met de kerk van de Sauta Maria della Grazia zijn weggespoeld. Uit de puinhoopen komt vreeselijk gekerm en geroep van ge wonden. Soldaten toonen zich onver moeid bij het reddingswerk en verrich ten wonderen, de bewoners staan er echter bij, zonder een hand uit te steken. I)e commissie uit de Oostenrijksche delegatie heeft een motie der socialisten verworpen, waarin deze de regeering verzoekeu met Italië onderhandelingen aan te knoopen over beperking van de bewapening ter zee, omdat de ontwape ning alleen mogelijk is met een over eenkomst tusschen alle staten tot grondslag. Naar beweerd wordt, heeft de nieuwe regeering in het voorloopig koninklijk paleis te Lissabon belangrijke stukken gevonden, waaruit zou blijken, dat de Koning en de Koningin Moeder wisten dat er een revolutie op handen was, maar dat zij zelf daartegen niets onder nomen hebben in afwachting dat de bevriende mogendheden, wien zij om hulp hadden verzocht, zouden tusschen- beide komen. Ter Zuidwestkust van de provincie Davao, in het eiland Mindanao, zijn de Manabos, een roerige inboorlingen- stam, in opstand gekomen. De muiters hebben verscheiden planters gedood. Zij verklaren, dat het hun doel is, alle buitenlanders en ook de Filipino's, uit het district te verjagen. Er zal nu wel weer een tuchtigings- expeditie moeten volgen. Zaterdag werd uit Londen gemeld De gezworenen hebben dr. Crippen aan den moord op zijne vrouw schuldig verklaard en het hof heeft hem daarop ter dood veroordeeld. Mejuffrouw Le Neve is vrijgesproken. De verdediger Smith heeft op wel sprekende wijze voor vrijspraak gepleit. De voorzitter van het Hof heeft in zijn resumé voor de gezworenen het plei dooi van den verdediger feitelijk over genomen en wees erop, dat Crippen mej. Le Neve onkundig heeft gelaten van den moord. Waarom vroeg de voor zitter zich af, zou Crippen haar inge licht hebben. Hij gaf toe, dat de vlucht van mej. Le Neve met Crippen onder de bestaande omstandigheden min of meer verdacht was, maar de jury diende bekl. niet op booze vermoedens alleen schuldig te verklaren. Het Zwitsersche volk heeft het door 142,000 burgers onderteekende verzoek, vragende om opneming in de Zwitser sche grondwet van het stelsel van even redige vertegenwoordiging voor het kiezen van den Nationalen Raad, met 262.066 tegen 238.928 stemmen ver worpen. Uit Londen wordt bericht, dat daar in landbouwkringen groot opzien ver wekt is door een uitvinding van den Eugelschen geleerde Melville, die er in geslaagd moet zijn, aan het einde der lente en in het begin van den zomer zaaikoren uit te zaaien en daarvan reeds na negen weken de rijpe opbrengst te oogsten. Melville doet daartoe het zaaizaad een scheikundig proces ondergaan, waarvan hij het geheim voorloopig bewaart, maar dat hij bekend zal maken zoodra hij een voldoend aantal proef nemingen gedaan en maatregelen ge nomen zal hebben om zich het eigen domsrecht van zijn uitvinding te ver zekeren. Verscheidene proefnemingen hebben reeds plaats gehad in Engeland. In den omtrek van Londen werden van 18 tot 25 Juli 1.1. verschillende hoeveelheden zaad, behandeld .volgens de methode Melville, uitgezaaidin weerwil van het ongunstige weder schoot het zaad overal binnen vijf dagen op, en is nu zoover gevorderd, dat het in de laatste week van October beoogst zal worden. De uitvinder had ook granen ver strekt aan eenige landbouwers in Saksen, die eveneens dezelfde resultaten ver kregen hebben. Rechtzaken. De Arrondissements-Reohtbank te Dordrecht deed gisteren uitspraak in de zaak tegen Everdina de V., zich noemen de mevrouw Van Dam, gescheiden echtgenoote van C. T. v. d. M., ver dacht van het misdrijf, bedoeld in art. 297, le lid, van het W. v. S. (afdrij ving met toestemming), in verband met het tweede lid (dood der vrouw). De Rechtbank veroordeelde bekl. tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek der voorloopige hechtenis, wegens het veroorzaken van dood door schuld, en gelastte hare onmiddellijke invrijheid stelling. De eisch van het O. M. was zeven jaren gevangenisstraf. De Officier van Justitie deed bekl. terstond uit andere hoofde weer in verzekerde bewaring 9tellen en heeft tegen dit vonnis hooger beroep aange- teekend. Papendrechtsche strafzaak. Tegen Garsthagen zijn, naar men aan de Tel. meldt, door het O. M. geen andere getuigen gedagvaard dan twee der door mr. Wiarda benoemde des kundigen en wel prof. Jelgersma en dr. Van Erp Taalman Kip. BINNENLAND. Naar men aan de N. Ct. mededeelt, blijft kapitein Christoffel, die dezer dagen met pensioen den militairen dienst verliet, nog ten minste een twee tal jaren in Insulinde. Hem is een werkkring aangeboden door een groote koloniale onderneming. De gearresteerde burgemeester van Blaricum, de heer A. A. H. Hosang, is, ingevolge een beschikking van de Amsterdamsche rechtbank Donderdag middag uit de voorloopige hechtenis ontslagen. De tegen hem, op grond van beweerde valschheid in geschrifte, aanhangig gemaakte rechtszaak zal echter voort gang hebben. De heer Hosang is voornemens voor den tijd, welken het onderzoek in beslag zal nemen, verlof aan te vragen als burgemeester en zal zich dien tijd buiten de gemeente Blaricum ophouden. Bij mevr. Hosang, de echtgenoote van den burgemeester van Blaricum, heeft zich een man vervoegd, die voorgaf van het gerecht te komen. Hij bood aan, het door den heer Hosang ver- valschte mandaat te verscheuren, wan neer hij een bedrag van f 150 ontving. Mevr. H. ging echter op de aanbieding niet in, maar heeft van het geval aan gifte bij de justitie gedaan. De 52-jarige werkman H. Bouwens, afkomstig uit Ackooy (G.), die, evenals zijn twee zoons aan de Electrische Cen trale te Leiden werkzaam was, is Dins dagavond met een sterken electrischen stroom in aanraking gekomen en on middellijk gedood. De gevaarlijke plaats was met een kleed van de ruimte af gescheiden. Wat den man bewogen heeft zich daarachter te bewegen, weet men niet. Als vijfde verdachte aan de inbraak en diefstal van f 2000, te Zwijndreeht gepleegd, heeft de recherche te Rot terdam aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie te Dordrecht gesteld, Ch. E., in de Lijnbaanstraat woonachtig. De aangehouden verdachte G. J, is te Dordrecht weder vrijgelaten. De heer Jan ten Kate, in den Haag, bespreekt in een circulaire hot plan, ter gelegenheid der opening van het Vredespaleis te 's-Gravenhage, vermoe delijk in 1913, aldaar een iuterontionale tentoonstelling te houden met de vol gende afdeelingen: Kunstafdeeling. Onder dese rubriek zijn begrepen schilderijen, eësecn, teeke- ningen en beeldhouwwerken, gravures en fotografieën op oorlog en vrede betrek king bebbende. Historische afdeeling. Daartoe worden gerekend wapens, projectielen, projecten van defensies-stelsels, boekwerk en, ge schriften, oorkonden, kaarten, modellen en voorstellingen van de geschiedenis der oorlogen. Afdeeling Roode Kruis. Eens volledige voorstelling van al het op oorlcgsterrein aanwezige om het leed. van den oorlog te lenigen. Werken des Vredes. Groote zaal voor voordrachten en congressen, op den vrede, internationalisme, landhouvr, nij verheid en kunst betrekking hebbende, daarbij een afwisselende tentoonstelling voor werken van den vrede. Het hoofdbestuur van den Nederl. Vredebond Vrede door Recht te 'sGra- venhage, dat zijn volle medewerking heeft toegezegd, zal met den heer Ten Kate in den aanvang van 1911 een vergadering beleggen, waarbij zullen worden uitgenoodigd verschillende be stuursleden van genootschappen en personen, die met hunne medewerking deze tentoonstelling kunnen steunen. Blijkens een door den minister var» justitie uitgegeven circulaire zullen voortaande bureelbehoeften,drukwerken etc. voor zooveel zij daarvoor vatbaar zijn, worden geleverd door den arbeid in de rijksgestichten. In Noordelijk Limburg worden hier en daar heele roggeakkers kaal gevreteü door slakken. Sommige moeten al voor den tweeden keer gezaaid worden. Woensdagmorgen heeft zekere juf frouw J. Visser, wonende in de Parel- lelstraat te Rotterdam, haar 7 jarig dochtertje en haar 9-jarig zoontje, ver moedelijk in een vlaag van waanzin met een scheermes sneden toegebracht aan weerszijden van het strottenhoofd De kinderen zijn naar het ziekenhuis overgebracht, terwijl de moeder ter observatie is opgenomen. Van den koster van de Luthersche kerk te Beverwijk, die, zooals men weet, een maand geleden spoorloos if* verdwenen, is thans bericht bij de familie ontvangen, dat hij in Amerika een toevlucht heeft gezocht, en zich daar gevestigd heeft. De geruchten, dat hij op noodlottige wijze om het leven zou gekomen zijn, zijn dus van allen grond ontbloot. In het „Nieuwsblad gewijd aan de belangen van de Hoeksche Waard en IJselmonde" van 26 October leest men het volgende berichtje uit Poortugaal: „Door den Raad dezer gemeente is benoemd tot haven-meester-sluiswach- ter, straatreiniger en schoonhouder der schoollokalen, in de plaats van den heer I. Gielen, die als zoodanig ontslag had gevraagd, de heer Jacob van Luik. Deze is door den burgemeester ook benoemd tot nachtwaker, welke betrekking door het bedanken van den heer I. Gielen ook weer vacant was geworden. De heer J. van Luik heeft deze benoemin gen aanvaard',. Het „Volk" teekent hierbij aan: Die meneer J. v. Luik zou als won- dermensch op kermissen stellig geen slecht figuur maken. Een meneer, die havenmeester, straat- reiniger, sluiswachter, werkvrouw en nachtwaker in één persoon vereenigt, zou er een grooter wonder denkbaar zijn Slechts mag gevraagd wanneer slaapt die meneer Van Luijk dan eigenlijk? Woensdag zijn, volgens de Tijd, per stoomschip te Amsterdam aangekomen vijf paters Jezuïeten, door den klooster- storm uit Portugal verdreven. Vier hunner zijn van Lissabon, de vijfde van een in de provincie gelegen klooster afkomstig. Voorloopig namen de paters hun in trek in de pastorie van de Zkaierskerk. Daar ook heeft de oudste der vluchte lingen een kort verhaal van hun we dervaren gedaan. In de eerste dagen der revolutie vertelde hij werd ik met mijne mede broeders van het college de Campolide, dat wel ons grootste is van Lissabon en van het geheele land, gevangen ge nomen en, na eenigen tijd voorarrest in een stadsgevangenis, opgesloten in oen vunzige militaire gevangenis aan de rivier de Taag. Onze Pater rector had kunnen uitwijken over de Spaan- sche grenzen naar de oorlogshaven Cadix. Wij werden met een menigte andere geestelijken opgesloten in don kere cachotten, waar wij veel van de ellendige huisvesting leden. Sommigen werden ziek en wel in zoo ernstige mate, dat zij, nadat zij aan de handen van liet opgeruide gepeupel ontsnapten, hun ontberingen met den dood zullen moeten bekoopen. Na dagen lang in duizend angsten te hebben geleefd, verkregen wij van den minister van Justitie, Oosta, dat wij- ons buitenslands zouden mogen begeven. De door mij aangevraagde gunst om per trein over de Spaansche grenzen uit te wijken, werd vlaknf ge weigerd, omdat, zooals geantwoord werd. minister Canalejas ons ernstige moei lijkheden zou bereiden. Men had ons van alles beroofd, zelf» van onze gees telijke kleeren en onze brevieren. En toen wij 22 October j.l. scheep gingen, moesten liefdadige mensch^n ons eerst van het hoogst noodig* voorzien. Inderdaad droegen de Paters allen burgerkleederen. Tegen den deurwaarder H. A. S te Amsterdam, is op grond van een dn hem uitgebracht exploit, waarin dengeen aan wien dit werd uitgebracht min of meer bedekt beschuldigde v het misdrijf van valschheid in geschri een aanklacht wegens beleediging in gediend. Tot deze plainte hebben de volgende verwikkelingen geleid. Een diamant slijperij, tevens clandestiene leerlitig- kweekerij in de Blasiusstraat, is slee», toegankelijk door de gang van et- naastliggend perceel. De eigenaars va het fabriekje, de heeren Hommes en Van de Waal, hebben het gebouw in huur van den heer J. F. Kampes, die tevens eigenaar is van het perceel waar door de toegang alleen mogelijk is. In het huurcontract staat o.a. beschr ven, dat de werklieden van de fabric het recht hebben om door de gang v -• dit perceel de fabriek te bereiken. l)ez dagen werd hun de toegang ecln ontzegd, op grond hiervan, dat zij niet aangesloten zijn bij den A. N. D. B. en imt is gebleken, dat in het exemplaar v het in duplo opgemaakte huurcontract dat in het bezit van den heer Kampes is, de volgende clausule staat: Verder zal er niet anders gewerkt worden dan door leden van den A. N. D. B." D z clausule komt echter niet voor in h< t exemplaar, dat de huurders der fabriek bezitten. In het exploot, waarin de deur waarder Schmitt den huurder van hé', perceel met den doorloop sommeert tot toelating der werklieden, welke som matie deze echter naast zich h< neergelegd, wordl met nadruk op d onregelmatigheid gewezen, waarin <i heer Kampes aanleiding heeft gevonden tot indiening van bovenvermelde klacht De zaak brengt in de buurt, waarin veel diamantbewerkers wonen, noga! opschudding. Eiken dag melden de werklieden der fabriek zich aan om f worden toegelaten, maar telkens wor dit hun geweigerd. In een woning aan de 2ilversteeg te Utrecht geraakte een wiegje, waarin een kind van 9 maanden lag, in brand, doordat de andere kinderen bij afwezig heid der moeder met lucifers speelden Het brandje werd spoedig geblu-<cht doch het kind is aan de bekomen brandwonden overleden. Ten einde verwarring tusschen de stuivers en de kwartjes onmogelijk te tr.aken, moet, zoo meldt men aan de „N. R. Ct." het voornemen bestaan den tegenwoordigen ronden nikkelen stuiver te vervangen door een vierkant stuiver stuk, met afgeronde hoeken, gelijk deze op Ceylon gebruikt worden. De rechtbank te Assen heeft de na latenschap van wijlen den heer G. 8., in leven notaris te Dwingeloo, in staat van faillissement verklaard. Voor eenige weken kwam de heer S. waarschijnlijk door gasvergiftiging, te Hilversum om het leven. Reeds geruimen tijd hidden er in de omgeving geruchten geloopen, dat het met het notariaat niet in orde was. Opgezegde deposito's en opeisch- bare kooppenningen werden in den laatsten tijd niet meer uitbetaald. De familie aanvaardde de nalatenschap, onder beding van boedelbeschrijving. Op de daartoe strekkende aanvraag van een schuldeischer uit Wapserveen, die eene vordering van f 5000 had, vroeg mr. Doornbos te Meppel thans het fail lissement aan, onder de mededeeling dat er aan deposito's voor de som van f 150:000 opvorderbaar is. Evenals bij de meeste plattelandsnotarissen, nam het kassierschap bij den overiede notaris een groote plaats in. Tal van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 5