Hel Land van Heusden en lltena, de Langstraat en de Bammelerwaard. SPORT INKWARTIERING! Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2904. Zaterdag 3 November FEUILLETON. -n<.t 191Q. UiiD VAN ALTEN/ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.15, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7l/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. ^Twintigste eeuwEeuw van voor uitgang, ook van sport! „De eeuw," zeggen sommigen. Wy stemmen dit tóe. Veel, waarvan men vroeger niet wist, niet droomde, werd uitgevonden door knappe mannen. Groote verbete ringen worden aangebracht op allerlei gebied. En wij allen genieten van die vooruitgang, de eene in mindere, .de andere in meerdere mate. Wat een veranderingen hebben er op het gebied der techniek plaats gehad. Vroeger wist men niet van stoom en electrici- teit maar nu, nu men ze overal haast ziet toegepast, in 't kleinste dorpje zelfs, nu weet men ook de voordeelen er van te schatten. Wat de menschen vroeger haast on mogelijk toescheen, dat ziet men tegen woordig gebeuren. Men denke slechts aan ons vervoerwezen, aan stoombooten, spoortreinen, electrische trams, lucht schepen, enz. Doch zoo zal het blijven. Steeds zullen nog verbeteriugen worden aangebracht. Over tien, vijt en twintig of vijftig jaren zal er weer iets nieuws zijn, iets, waaraan wij nu op dit oogen- blik weer niet denken. Al die verbeteringen chter zullen gepaard gaan met moeilijkheden Niet direct is iets volma.»kt, doch slechts langzaam aan zal het dit worden, als we tenminste mogen aannemen dat iets volmaakt kkn zijn. De luchtscheep vaart is nog in wording, en mag men gelooven wat zooveel kundigen op dit gebied er van zeggen, dan zal het luchtschip in de toekomst ook nog eens practisch nut kunnen afwerpen. Tot nog toe werd de luchtscheepvaart alleen nog maar, enkele malen uitgezonderd, als sport" beoefend. Doch dit zal an ders worden. Dan zal het luchtschip ook in de practijk worden dienstbaar gesteld. Vóór het echter zoover is ge komen zullen nog vele verbeteringen moeten worden aangebracht, doch die verbeteringen zullen," zooals gezegd, gepaard gaan met moeilijkheden, met verlies aan menschenlevens zelfs. Men denke slechts maar aan wijlen den jongen Hollandschen vlieger Cle ment van Maasdijk, die te Arnhem zoo ongelukkig om het leven kwam. In het buitenland hebben meer der gelijke ongelukken plaats gehad. Soms ligt de oorzaak niet bij den vliege; W. lIËIllBUnG. 9) Bij het souper droeg Treben zeer aan stellerig Hedwig's theeroos in het knoopsgat en vroeg aan tante Stanze vergunning om spoedig terug te mogen komen. Klara zag bleek en toch overgelukkig, Krosky daarentegen was in 't oogloopend stil. Hij behandelde het jongemeisje met voorkomendheid en ontzag, als ware zij een prinses. De schertsende, luchthartige toon in zijn gesprekken met haar was geheel geweken. Hij zocht niet, als te voren, een blik van haar op te vangen en op zijn gelaat lag een ernst, die haar geheel in verwarring bracht. Toen men hem in den loop van den avond om een lied vroeg, klonken de tonen innig en warm in de ooren der toehoorders die bij het heldere maanlicht onder de verandah zaten, en langzaam stierf de zwaar moedige melodie over het park heen, om een zoeten weerklank te vinden in Klara's hartje. VHI. Eenige dagen zijn voorbij gegaan. In de voorkamer zit tante Stanze op de sofa met een grooten stapel waschgoed voor zich op de tafel, waarvan zij ieder stuk zorgvuldig aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpt. Otto's vacantie loopt ten einde en de jongen moet zyn ondergoed toch in goeden zelf, is het gebeurde niet aan zijne roekeloosheid te wijten, doch soms ook springt de vlieger wel eens wat licht zinnig met zijn leven om, en dan, als er een ongeluk gebeurt, is de schuld wel degelijk aan hem zeiven toe te schrijven. In plaats dat. doer zulk roeke loos wagen de vliegsport wordt gebaat, werkt men ze tegen, alleen omdat de kans, om het publiek voor de sport te winnen, dan kleiner zal worden. En om iets in de toekomst te doen slagen, daarvoor is noodig de steun van het publiek. Dezer dagen heeft men weer van zoo'n roekelooze daad kunnen lezen, n.l. den t cht van den Amerikaan Well- mann per bestuurbaar luchtschip van Amerika naar Europa, dwars over den Atlanti-chen Oceaan. Een tocht als deze gaat alle grenzen van voorzichtigheid te buiten en een wonder mag men het dan ook noemen dat hij en zijn mede passagiers het leven er niet bij hebben verloren. Maar nu vragen wij en velen met ons zich afhoe kan een verstandig mensch er toe komen nu, in het eerste stadium der luchtscheepvaart, zulk een gevaarlijken tocht te willen ondernemen Kans om den eens begonnen tocht te volbrengen bestond er bijna haast niet, daarvoor was ze te lang, en een bijna zekeren dood gingen ze dus tegemoet. Een gelukkig toeval heeft de mannen het leven nog gered. Maar zal deze les genoeg zijn? We willen het niet gelooven. Telkens weer zal men hooren van steeds gevaarlijker wordende tochten. Een en ander stemt tot nadenken. Over 't algemeen hebben de hier en daar gehouden wordende vliegdemon- straties tot doel den menschen te laten zien dat er gevlogen kan worden. Even eens hebben zij ten doel zich beter in de aviatiek te bekwamen en zoo moge lijk verbeteringen aan het toestel aan te brengen. Bij sommigen echter gaat dit doel geheel verloren en toch moet voorloopig nog niets anders het doel zijn. Er zullen er bij de tegenwoordige aviatours zijn, die zich aan de lucht scheepvaart geven om uit te blinken boven de andere, de gewone, de niet- vliegende menschen. Zooals eerder in dit artikel gezegdroekelooze tochten worden begonnen, die, als ze slagen, bun namen met gulden letteren zullen doen griffen in dê analen der aviatiek records worden verbeterd en dat alles doen ze om beroemd te worden, doen ze uit louter eerzucht. Doch wanneer staat medenemen. In de vensternis zit Klara. Zij ziet wat bleek en haar blauwe oogen zenden een bijna droefgeestigen blik door de ramen. Een schaduw is over haar voorhoofd gegle den en blijkbaar toeven hare gedachten elders. Het arme kind heeft in den laatsten tijd dikwijls zulke aanvallen van zwaarmoedig heid gehad en een oplettend toeschouwer zou hebben kunnen opmerken, dat dit humeur in verband staat met de toene mende afwezigheid van den jongen tijde- lijken huisgenoot. En inderdaad; het is opmerkelijk. De luitenant wordt op eens zoo door dienst zaken in beslag genomen, dat de dames op Klein Hermsdorf slechts hoogst zelden het genoegen van zijn gezelschap genieten. Meestal keert hij des nachts zeer laat terug, als alles op de villa reeds ter ruste is, en ook heden is hij, ondanks het slechte weer, uitgereden om, zooals hij mededeelde, in het nabijgelegen dorp met eenige kameraden een partij schaak te spelen. Het jougemeisje zuchtte, wanneer zij dacht aan deze verandering in zijn gedrag en schudde het blonde kopje, zonder dat zij dit raadsel kon oplossen. Otto pakte boven op zijn kamers zijn koffers en Hedwig was, zonderling genoeg, nergens te zien of te hooren. Dat zwarte brutale nest was sedert eenige dagen door zulk een onrust bezield, dat haar levendige bedrijvigheid van vroeger daarbij vergeleken wel kalm genoemd kon worden. Treben kwam bijna eiken dag op visite en vandaag had tante Stanze zuchtend verklaard, dat het toch waarlijk wel gezellig zou zijn, weer eens alleen te kunnen eten. Zij hoopte dan ook, dat bij dit weer de lange luitenant niet komen zou, want zijn visites hadden haar in vele huiselijke bezig- zoo'n gevaarlijke tocht eens niet slaagt, wanneer menschenlevens daarbij worden geofferd, dan zal bij het publiek een tegenzin tegen het vliegen ontstaan. En dat moet, terwille van de luchtscheep vaart worden voorkomen. Nooit moet de luchtschipper meer willen doen dan hij, raenschelijkerwijze gesproken, meent te kunnen volbrengen. Langzaam voortgaande op het pad der verbetering zal men eindelijk ook de luchtscheepvaart in dienst der praktijk kunnen stellen. Wat wij hier hebben geschreven geldt niet alleen voor de vliegsport, het geldt ook voor alle andere vormen van sport, ook voor het automobilisme bijvoorbeeld en voor nog zooveel andere vormen. Wij zijn geen tegenstanders van sport, integendeel, wij weten zeer goed een kranig stukje te prijzen, doch het doel van de sport moet steeds blijven: ver betering, volmaking. Ontaardt het in een zucht naar roem, dan zuilen wij ons spoedig op den verkeerden weg weten en terugkeeren op onze schreden is menigmaal zoo moeilijk gevangenisstraf werd veranderd. Het proces werd gevoerd voor het Engelsche consulaire hof en de straf in Engeland ondergaan. Na 13 jaar is mevr. Carew nu op vrije voeten gesteld. BHlteniaud. Juist even vóór het station Luttre is Dinsdag een spoorwegongeluk gebeurd. Op het oogenblik dat de trein van Charleroi naar Brussel het station na derde met een vaart van ongeveer 40 K.M. werd zijn locomotief aangereden door een rangeerende locomotief. De bagagewagen achter de machine werd verbrijzeld en de achter den bagage wagen volgende waggon werd door den daarop volgenden ingedrukt. Het onge luk wordt toegeschreven aan een ver gissing van den machinist der rangee rende locomotief, want volgens de seinen moest de van Charleroi komende trein doorrijden en de losse machine stoppen. Bij dit ongeluk is één doode te be treuren. Het is een vier-en-veertigjarige vrouw, wier hoofd verbrijzeld is. Van de drie-en-twintig gekwetsten zijn er verscheidene zoo ernstig gewond, dat ze te Luttre opgenomen moesten wor den en niet naar de ziekeninrichtingen van Marchienne of Charleroi vervoerd konden worden. Uit Lima wordt aan de Times ge seind, dat ook in Peru plannen tot revolutie hebben bestaan, die echter bijtijds ontdekt schijnen te zijn. Te Cuzco zijn een aantal revolutionairen in hechtenis genomen. Het plan was, op verschillende plaatsen tegelijk tot opstand over te gaan. station, vanwaar „onderkruipers" zou vertrekken, bestormd en den trein steenen bestookt. Daarna vernielden zij gebouwen op de mijnen. Woensdag werd onder voorbehoud gemeld, dat, volgens geruchten te Parijs, te Madrid revolutie was uitgebroken. Het Spaansche gezantschap te Londen heeft een telegram van de regeeri n; Madrid ontvangen, dat meldt, dat n geruchten over een opstand van allen grond ontbloot zijn. De Finsohe begrooting is door den Tsaar goedgekeurd, nadat de Russische regeering er het noodige in gewijzigd had. Van deze wijzigingen geven de volgende voorbeelden een denkbeeld; geschrapt zijn: 6(30,000 gulden voor nieuwe volkscholen, 600,000 gulden voor voeding en kleeding van arme school kinderen, 600,000 gulden voor bestrijding der werkeloosheid, 120,000 gulden voor een sanatorium voor onbemiddelde long lijders, 180,000 gulden voor een krank zinnigengesticht, 420,000 gulden voor een algemeen ziekenhuis, 300,000 gulden voor de inrichting van het nationale museum, dat reeds geheel gebouwd is, 192,000 voor nieuwe gebouwen voor de universiteit, 315,000 voor aanleg van wegen, 300,000 voor volksbibliotheken enz. enz. Deze besparingen zullen o. m. gebruikt worden om de salarissen van de senato ren en de chefs van de kanselarij van den goeverneur-generaal met 25 pet. te verhoogen. Deze salarissen bedragen nu reeds 15,600 18,000 gulden. De rest van de ettelijke millioenen wordt besteed voor militaire doeleinden. In 1897 wekte een proces, te Joko- hama gevoerd, veel opzien. Een Engel sche, mevrouw Carew met name, stond terecht wegens moord op haar man, die aan arsenicum-vergiftiging was over leden. Ook een verpleegster stond onder verdenking. Mevr. Carew werd ter dood veroordeeld, welke straf in levenslange heden zoo de handen gebonden, dat zij althans heden op een paar uren van onge stoorde rust hoopte om Otto's kleeding in orde te brengen. „Waar is Hedwig toch?" vroeg zij, na een poos ijverig bezig te zijn geweest. „Ik verlang naar mijn kopje koffie en het dienst meisje komt ook maar niet". „Ik weet het niet, tante", antwoordde Klara, uit haar gedachten ontwakend, „maar als u wilt zal ik Hedwig gaan zoeken". „Och ja, kindlief, zie eens waar ze zit, en zeg dan tegelijk aan Lientje, dat ze de koffie moet brengen." Klara verliet de kamer; zij zocht haar nicht tevergeefs het heele huis door. Toen toog Klara op informatie uit bij het dienstmeisje, ondervroeg den koetsier en wendde zich zelfs om inlichtingen bij Krosky's oppasser, die poetsende en fluitende in de dienstbodenkamer zat. „Heb je de freule ook gezien, Wojciech?" „Ik heb wel 'n jongejuffrouw naar den tuin zien gaan," gaf hij haar met zijn hard, Poolsch accent ten antwoord. „In den regen? Maar m'n lieve hemel!" riep Klara uit. L)e dienstmeiden barstten in lachen uit, ma tr Klara hoorde het reeds niet meer. „Ja, 't is nat in het gras!" grinnikte Wojciech en begon daarop weer een Poolsch liedje te fluiten. „Hedwig is in den tuin, wordt mij gezegd," deelde Klara zeer ontsteld aan de kleine, nog altijd ijverig bezig zijnde tante mede. Deze stoof drittig op. „Maar is dat meisje dan stapeldol ge worden Kijk eens hoe 't regent en waait Ik zou wel eens willen weten, wat haar sinds een paar dagen bezieltMaar is 't wel waar, wat de dienstboden j e verteld hebben „Maar tante, Krosky's oppasser heeft haar gezien!" Te Munchen wordt druk 'gesproken over de ontvoering van een zestienjarig meisje van grafelijken huize door een minnaar van een-en-twintig van burger lijk geslacht. Het meisje schijnt romanti sche neigingen te hebben. Van een hotel te Munchen uit heeft zij een brief aan hare ouders gericht, waarin zij poste restante toestemming voor het aangaan van een huwelijk vraagt. De brief van antwoord moet nog niet afgehaald zijn. De staking in de kolenmijnen van Wales neemt steeds grooter afmetingen aan. Er wordt verwacht, dat ten slotte 200,000 mijnwerkers den arbeid zullen neerleggen. Hier en daar is het tot botsingen met de politie gekomen. Te Maesteg hebben machinisten en stokers aan vier mijnen van North's Navigation Co. ook besloten te staken. Een troep stakers heeft besloten een Tante stond op en keek vol bezorgdheid uit het raam. Getn spoor was van de vermiste te zien. „Hoe lang is zij reeds weg vroeg tante angstig. „O, bijna twee uur." „Kom dan maar. Ik wil tenminste mijn koffie niet laten bederven." Zij nam bij de tafel plaats, schonk twee kopjes vol en was juist bezig den ketel- warmer over de kan te trekken, toen de deur geopend werd en een gestalte binnen trad, bij wier aanblik tante Stanze van ontsteltenis tegen den rug van de kanapee viel. „Lieve hemel!" gilde zij. „Wat is dat?" Een half onderdrukt lachen was het ant woord. Toen kwam Hedwig nader Maar wat was zij toegetakeld Een zwarten kanten sluier had zij om het hoofd gewonden en daaronder hingen de door wind en regen verwarde, natte lokken op elkaar geplakt neder. De geheele slanke gestalte was gedoken in een spiegel gladden regenmantel, die haar over den vloer nasleepte en waarvan het water in stroomen afliep. Zoo stond zij in de deur, onbeweeglijk, als wist zij zelve niet, wat zij zeggen zou tot opheldering van haar lang wegblijven en haar zonderlinge wederverschijning. Zonder een woord te kunnen uitbrengen staarde tante Stanze haar nichtje aan, en Klara zag met starre verbazing naar den officiersregenmantel, die zorgvuldig van hoven tot beneden was dichtgeknoopt. „Help mij toch dien zwaren, natten mantel losmaken Ik kan dat immers niet alleen hoen 1" smeekte Hedwig met een klagend stemmetje, dat het kluchtige van haar aan blik nog verhoogde. „Maar wat is dat toch voor mantel, dien je om hebt?" Een jonge Amerikaan is te Londen op ongewone wijze beroofd. Hij vertelde aan de politie, dat hij toevallig kennis had gemaakt met een heer, die ook een Amerikaan bleek te zijn en met wien hij ergens ging eten. Na den eten bo- .-.l de vreemdeling hem een sigaar aan Na eenigen tijd ervan gerookt te hebben, werd de jonge man duizelig en verloer hij zijn bewustzijn. Toen hij bij kwam miste hij zijn portefeuille met 35 bank biljetten van 5 pond sterling, ongeveer f 300 in Amerikaausch papieren geld, zijn retoerbiljet naar Amerika en twee wissels voor een groot bedrag op Engel sche banken. Het retoerbiljet en de wissels kreeg hij later over de post terug. Kerim Aga, het hoofd der Turksche lossers, lastdragers <ju bootwerkers, heeft de verklaring, dat het anti-Grieksche boycot opgeheven zou worden, moeten terugnemen wegens dreigementen der werklieden. Het boycot zal dus voor loopig worden voortgezet. Teixeira de Souza, de laatste monar chale minister-president van Portugal, zou evenals Franco en om dezelfde reden, verleenen van ongeoorloofde voorschot ten aan de koninklijke familie, ui hechtenis zijn genomen. Het proces tegen den Amerikaauschen millionair Rosenheimer,die beschuldigd wordt van moord, is onderbroken ten gevolge van de onthulling dat een dei- juryleden zich had laten omkoopen. Deze gezworene had 10 000 fres. aan genomen, waarvan hem reeds 2500 waren uitbetaald door een quasi agent van den beschuldigde, om ten gunste van vrijspraak van de en laatste te stemmen. De advocaat van den be schuldigde zelf heeft deze onthulling gedaan. Reeds bij een vroeger moord- proces van eenige jaren geleden had deze zelfde gezworene de jury door zijn houding belet tot overeenstemming te komen. Na afloop van de Woensdagochtend gehouden vergadering van den Fran* schen Ministerraad is Briand naar het Met deze vraag begon tante haar onder zoek, terwijl zij de armen in de zijden zette en haar nicht naderde. Het meisje vormde reeds het hoog uit stekende middenpunt van een grooten plas. Hedwig werd zoo rood als de kraag van haar mantel en mompelde, terwijl Klara met vlugge vingers de knoopen losmaakte „Hij zeiik bedoelhij meende dat ik kou zou kunnen vatten, als ik „Hij Wien bedoel je ondervroeg tante Stanze verder, terwijl zij haar bril in de hoogte schoof. Het was Hedwig aan te zien, dat zij inwendig een hevigen strijd voerde. Met een ruk wierp zij het kleed af en sprak met een stem, die in den begimie beefde, maar allengs steeds vaster werd: „Wie? Wel hij. Mijn luitenant Treben bedoel ik." „Luitenant Treben riepen de beide dames uit, als uit één mond. „Is luitenant Treben hier?" vroeg tante Stanze, nog altijd schijnbaar kalm. „Hij was hier!" verbeterde Hedwig. Zij nam nu ook den vochtigen doek van haar lokken en wierp dien eveneens op de tatel. „Luitenant Treben was hier? En ik weet er niets vansprak tante, die eindelijk boos begon te worden. „Hij had ook alleen met mij te spreken t" antwoordde het meisje gewichtig. Toen voegde zij er op blijden toon bij, terwijl zij haar tante onstuimig om den li&ls viel t „Tante! Tante'tjeIk ben verloofd 1 Wij zijn zoojuist verloofd Ik had bet u eigenlijk niet willen zeggen, maar de regenmantel heeft het verklapt 1 Verbeeld u Treben heeft mij lief en ik hem O, allerliefste, goede tante!" - I DOOR (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 1