P!»at«el!ik nieuws. Heusden, 14 Dec. Zaterdag werd van de scheepswerf „Rijn en Maas" alhier met goed gevolg te water gelaten de Walen Spits „Theresa Philo- mena" lang 44 M„ breed 5 M„ hol 2.10 M„ inbond pl.m. 375 ton en gebouwd voor een firma in België. W erkendam. Tegen Vrijdag a.s. is door mevrouw Verhoeff weder een wel- dadigheidssoireé georganiseerd. De avond zal gevuld worden door zang van „Uit spanning door Inspanning", directeur de heer J. I. Brill, en van den heer J. Dekker, terwijl er weder een tombola zonder nieten zal wezen en de pot met boonen weer op haar post is. We hopen, dat als steeds het resultaat van dit Boireé gunstig voor de armen zal zijn. Kabyloniën broek- Alhier wer den verscheidene vluchten ganzen waar genomen, zich bewegende in de richting zuidwest-noordoost. Zou dit er wellicht op wijzen, dat de winter nog verre is? De zangvereeniging „Zanglust" alhier hoopt hare jaarlijksche uitvoering te geven tusschen Kerstmis en Nieuwjaar a.s. in het gebouw der openbare school. Waar deze nog jonge vereeniging met veel tegenspoed te kampen heeft, wordt dit bewijs van zelfbewustheid zeer op prijs gesteld en pleit dit zoowel voor den goeden wil der leden als voor de energie van bestuur en directeur. Voor het aanstaande kerstfeest alhier is door eenige meisjes eene collecte gehouden, welke de som van pl.m. 40 gulden opbracht. IWrifhoevcii-Cappel. Door den gemeenteveldwachter A. H. Gouda is j.l. Zondag proces-verbaal opgemaakt tegen A. de G. onder de gemeente Capelle, wegens mishandeling. Algemeene ledenvergadering van het fanfarecorps „Sirena" op Donderdag 15 December in de O. L. school te Vrijh.-Cappel. des avonds te 7 ure. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken; 2.Mededeelingen van het Bestuur; 3.Verkiezing bestuursleden wegens periodieke aftreding op 1 Jan. 1911 van de heeren baron Van Heeckeren van Waliën, J. M. Oerlemans en D. de Roon 4. Begrooting 19115. Benoeming commissie van drie leden voor het nazien der op 31 Dec. e.k. af te sluiten rekening van den penningmeester; 6. Rondvraag. Dri ill melon. Zaterdag j.l. gebeurde alhier een ongeluk, waarvan de gevolgen ernstig hadden kunnen zijn. Terwijl een jongen van v. d. H. van Oua-Drimmelen, met een karretje bespannen met een hond, den stoep nabij de schutting afreed, spron gen een paar jongetjes achter op deze kar, zoodat de kar wipte en de hond mede de hoogte inging. Hierdoor kon de kar niet meer gestuurd worden, met het gevolg, dat ze de ongeveer 2 M. diepe schutting inreed. V. d. H., de kar nog willende houden, werd mede het water ingetrokken, waaruit hij door spoedig toegeschoten hulp werd op getrokken. Ook de kar met hond werd spoedig op 't drooge gebracht. Beletsel had evenwel jongen noch hond bekomen. IVilipili. Vrijdagavond ontstond brand in de schuur van den landbouwer C. Boezer alhier. Door het spoedig ter plaatse zijn van de brandweer, was de brand spoedig gebluscht. De oorzaak is onbekend. Naar we ver nemen dekt verzekering de niet belangrijke schade. 'S Gra vemoer. Donderdagavond zal de vereeniging „Oefent U Zelven", eene winteruitvoering geven, in de zaal van den heer J. Kuijpers. Maandagavond hield de heer J. P. M. Camman, rijkstuinbouwleeraar te Breda, op verzoek van het bestuur der tuin- er, landbouwvereeniging alhier een lezing over de bemesting der fruitboomen, en toonde daarbij, na eene keurige inleiding met lichtbeelden aan, wat bijzonder in de proef tuinen te Breda en te Goes de resultaten waren van de nieuwere inzichten, in zake de bemesting der vruehtboomen. Na te hebben medegedeeld, dat bij den aanleg van een boomgaard moet aangewend worden 5000 Kg. kalk en 1000 of 1200 Kg. slak- kenmeel per H.A., benevens bij het planten eene hoeveelheid patentkali, beendermeel en verteerde mest, gaf spreker als cijlers aan voor de latere bemesting, tot eene totale kosten van f 80 a f 90 per H.A. en per jaar; 500 Kg. patentkali, 800 Kg. super- phosphaat en 300 Kg. chilisalpeter, met eene kalkbemesting van 4000 Kg. om de vijf jaren. Spreker raadde bovendien aan om met de stikstofbemesting karig om te springen, teneinde het rijp worden van het hout in het najaar in de hand te werken. Eene verwisseling af en tóe met stalmest kon spreker niet geheel afkeuren. Het ligt in het voornemen van den ge- achten spreker om in het volgend jaar al hier te beginnen met proefnemingen op dit gebied. EetllCll. Zaterdagmorgen oms+rt; eks 4 uur, bengelde de noodklok door 't ge hucht, wijl er brand was ontstaan in een buitenstaande hooimijt, waarschijnlijk door hooibroei, bij H. Branderhorst. Vereende krachten van velen waren er noodig den brand te blusschen, en de belendende woning te blusschen. Op het terrein waren spoedig aanwezig de heer Burgemeester en brand meesters van Eethen. Droiijfcleil Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat in deze gemeente ge durende den loop van dit jaar geen enkel huwelijk is voltrokken. Meeuwen. Tot tijdelijk hoofd der openbare school te Dussen, (wijk A), is benoemd onze geachte ingezetene de heer Dammers, eertijds hoofd der school alhier. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben besloten instemming te betuigen met het verzoek door het Gemeentebestuur van Almkerk gericht aan den Gemeenteraad van Gorinchem, om verlaging van het tarief en uitbreiding van den dienst van het stoombootveer SleeuwijkGorinchem. Ween. In verband met eene verplaat sing der rijksveldwachters te Heusden werd door den majoor der rijks veld wachters te Werkendam een onderzoek ingesteld naar een 'paar geschikte woningen. Aalst. Zekere v. d. L. alhier, een zeer ongunstig bekend staand persoon, had nog een gevangenisstraf te ondergaan en moest om die reden gearresteerd worden. Dit ging niet zoo heel gemakkelijk. Met 4 politie mannen slaagde men er toch in hem zwaar geboeid naar Tiel over te brengen. Capelle. Donderdagavond gat de Chr. zangvereeniging „Hallelujah" haar aan gekondigde uitvoering. Het kerkgebouw was flink bezet, evenwel meer publiek van bui ten dan uit de omgeving zelf. Al de gezon gen nummers te bespreken zo* te veel plaats vergen, aangezien het progra ma wel 14 nummers bevatte. We willen alleen mededeelen, dat „Hallelujah" blijkbaar steeds toeneemt, want zelfs uit Rasmsdonk, Dussen en Waalwijk hadden zich enkelen de moeite getroost naar de schoone zang van „Hallelujah" te komen luisteren. De verschillende nummers werden in één woord prachtig ten gehoore gebracht. Poudere|jeil. Wij lazen dezen zomer telkens klaagtonen over het slechte gewas. Hier schijnt me i echter nog op betere tijden te hopen, want 11 Dec. werden 7 perceeltjes bouwland verpacht, die nog 40 gulden meer opbrachten dan de vorige 4 jaren. Itaaiiisdoiiksveer. Maandag had alhier de aanbesteding plaats van een te bouwen Fraterhuis met schoolgebouw en overdekte speelplaats. Laagste inschrij ver, van de 24, was A. C. v. d. Meer te Oosterhout voor f 31734 en opvolger J. A. Vriens te Boxtel voor f 31873. Gunning bepaald op 19 dezer. Toen de koopman Van Dongen de vorige week te Groenendijk een partij stroo, hetwelk hij van de Wed. de L. had gekocht, in ontvangst nam, ontdekte men, dat de bossen stroo groote partijen mest en hei plaggen inhielden, welke men den koopman voor best in handen wilde spelen. W ijk. Naar men uit goede bron ver neemt, zal tengevolge van de nieuwe dienst regeling der postbestellingen in deze gemeen te, een postbode naar elders overgeplaatst worden. Npruns. L.l. Donderdagavond kwam de afd. van „Patrimonium" alhier, in haar gewoon vergaderlokaal in jaarvergadering feestelijk bijeen. Haar eere-voorzitter, de Weleerw. heer ds. P. van Toorn, ter ver gadering aanwezig, nam de leiding op zich, en opende deze op gebruikelijke wijze. Hierna uitte zijn Eerw. een kort openings woord, 't welk luide als volgt: Geachte vergadering. Het is met blijdschap en vreugde in het hart, dat ik u het „welkom" toeroep op dezen feestavond. Waarlijk wij hebben rede te over, Gode te danken voor zijn zegeningen onze afd. geschonken. Ik wil niet op het jaarverslag van onzen Secre taris vooruitloopen die vermelden zal onze groei, doch kan niet nalaten ook, nu we van kind tot jongeling werden, te wijzen op een gevaar dat ons dreigt. Al te licht toch kan de meening bij ons post vatten, dat we er nu zijn. En die gedachte moet verre van ons blijven. Nu we in breedte hebben gewonnen, zal daar ook gevraagd moeten worden of ook de diepte daaraan geëvenredigd is. Wanneer ons beginsel niet geworteld is in de diepte onzer ziel, dan zal ook ons toenemen in ledental slechts schijnbare kracht zijn, het oplaaien van een stroovuur gelijk, dat veel vertoon maakt, maar snel is gebluscht. Opwinding is nog geen geestdrift, laat dat ons wel bedenken. Als daar geen ideaal ons wenkt, zullen we in opgang verslappen, ja ten slotte rustig gaan neerzitten. Daarvoor zal er bewustwording moeten zijn van het heerlijk doel dat „Patrimonium" beoogt om, naar de mate en gave onzer krachten mede te werken, het te bereiken. We zullen geloof in onze zaak moeten hebben, om met kracht voort te ijveren. Wie van te voren reeds meent, dat hij strijdt vooreen verloren zaak, zal nimmer ontplooien die stoere veerkracht en taaie volharding, die alleen tot overwinning kan leiden. En ge weet het allen, en ge moet het hoe langs hoe meer en hoe langs hoe beter weten, wat ons te samen bracht. Het was niet, om zoo maar eens gezellig saam te komen, het was ook niet alleen om een kringetje te vormen van wederzijdsche hulp in dagen van ziekte en nood, maar het was om mee te strijden in de groote maatschappelijke beweging die door de gelederen gaat. Meer dan ooit, zijn in onzen tijd blootgekomen de wonden, de schrijnende wonden van het maatschappelijk lichaam. En vele heel meesters prijzen om strijd hun middelen aan ter genezing. Daar zijn er, die zeggen in staat te zijn een hemel op aarde te kunnen brengen. Ge kunt dit als groot spraak beschouwen maar daar worden er toch bij menigte gevonden, die geloof slaan aan die schoone belofte. Geen wonder, wie gelooft niet gaarne wat hij zelf zou willen? Jammer echter, dat ijdele verwachtingen de grootste teleurstellingen baren. Wie meer belooft dan hij geven kan, zal niet anders dan mislukking oogsten. Zoo hebben wij te beschouwen dezulke die door eigen kracht zeggen in staat te zija alle noodstand op te heffen. Neen, die gelukstaat zal eerst komen, als de nieuwe hemel zich zal uit breiden over de nieuwe aarde. Dat is onze verwachting, een verwachting op Gods Woord gegrond, dat de eenige kenbron en toetssteen de waarheid is. Zoolang er zonde is, zal er ook ellende zijn. Maar dat neemt niet weg, dat er veel kan rechtgezet worden, wat nu krom is. Niet alle nood, maar toch een deel daarvan kan weggenomen worden. Daar is veel, dat anders kan worden. Daar voor hebben wij te arbeiden. In den ge- ordenden weg zullen we niets ongeprobeerd moeten laten, om daartoe te geraken. Het licht dat uitstraalt van Golgotha's kruis, zal onze leidsman zijn. Dat licht te dragen is onze roeping, Onvermoeid zullen wij er met onze zwakke krachten toe mee moeten werken, dat Gods Woord weer zeggings- schap krijgt, ook in ons maatschappelijk leven. Dat Woord is verlaten, vandaar zoo veel wanverhoudingen. En nu is het juist Patromonium's streven om dat Woord weer in eere te brengen. God zelf zal er voor zorgen, maar Hij wil degenen die buigen onder zijn gezag, als nietige instrumenten daartoe gebruiken. Wat de tien niet kunne, dat kunnen de honderd en wat honderd en niet kunnen, dat vermogen duizend. De beekjes zullen moeten aanwassen tot een groote stroom. Daar zij n echter ook noodig. mannen die weten wat zij willen en willen wat zij weten. Het is daarom, dat ik u allen opwek om meer en meer zich te doordringen van het beginsel, waarvoor wij de banier omhoog heffen. Dat er gevonden moge worden, één zich rekenschap geven van dat geven, waarvoor gij geroepen zijt. Meer dan tot nog toe zal er door ons moe ten gewerkt worden. Wars zullen we moeten zijn van lauwheid en laksheid, opdat we ons kunnen aangorden, voor de taak die op onze schouders rust. Laten dan de vijan den smalend zeggen: „Wat willen deze amechtige joden r' dan zullen wij ant woorden God van den hemel zal het ons doen gelukken. De tijd is voorbij dat er met ons niet behoeft gerekend te worden. Wij leven onder het gunstig verschijnsel, dat wij in 's Lands vergaderzaal mannen hebben, die onze nooden kennen niet al leen, maar die ook zich inspannen onze wenschen te vervullen. God sterke hen met den Geest der wijs heid! Wij volgen hen in hun worsteling, vast vertiouwend, dat zij zullen slagen in hun moeizamen arbeid. Hulde aan die mannen, die de koude des nachts en de hitte des daags verdragen. Vergadering, het is slechts een kort woord dat ik tot u sprak. Dat het moge strekken tot aanspo ring van de tragen, tot meerderen ijver onder onze leden, tot ontplooiing van ons kunnen, tot volharding in den strijd die we te strijden hebben, opdat onder Gods zegen onze vereeniging winne in kracht. We zijn gegroeid, nog grooter moeten wij worden, en zij elk dan getrouw in het zijne. Voor het eerst zijn dezen avond ook de vrouwen in ons midden, saamgekomen om met ons feest te vieren. Voor mij (al dus spr.) is het een bewijs dat zij met onze vereeniging mee leven. En al zullen zij zich met die bescheiden zaal moeten tevreê stellen, ook daarin kunnen zij ons tot steun zijn. Welnu, moge deze avond meewerken tot saamsnoering der banden die ons binden, tot meerdere geestdrift in ons werk, tot groei van onze afdeeling, die niet vergeefs den naam draagt van „Bid en Werk 1"(Applaus). Alsnu stelt haar eere-voorzitter staande de vergadering voor het volgende telegram te verzenden aan Zijne Excellentie minister Talma: „De afdeeling „Patrimonium" van Sprang hedenavond in haar jaarvergadering feestelijk bijeen bidt u langs dezen weg sterkte en wijsheid toe voor de zware taak die op uw schouders rust. God zegene uw uw arbeid. (w. g.) Dalmaijer, Voorzitter. Hierna werd het woord gegeven aan den secretaris tot het voorlezen van zijn jaar verslag, waarbij de verrichtte werkzaam heden van het afgeloopen jaar de revue passeerden. Zoo ook door den penning meester. Uit dit verslag bleek ons, dat de inkomsten waren f 116.40, de uitgaven f 114.46, zoodat hij een batig saldo van f2.24 in kas had. De aftredende bestuurs leden werden herkozen, die allen deze be noeming weer aanvaarden. Door den eere voorzitter werd namens de vergadering den dank geuit tegenover den secretaris en penningmeester voor de verrichtte werk zaamheden. Na een korte pauze werden de aanwezigen op een roijale wijze getracteerd en ging men over tot het houden van enkele samenspraken en voordrachten. Ook werden enkele muzieknummers ten beste gegeven. Hierna sprak de eere-voorz. nog een woord van dank aan allen die hadden meegewerkt tot het welslagen van dit jaarfeest en spoorde nogmaals aan dat ieder in eigen kring als vurig propagandist mocht werkzaam zijn, waarna de voorz. de vergadering sloot. Als antwoord werd het volgend telegram van minister Talma ontvangen: „Dalmaijer, voorz. Patrimonium, Sprang. Zeg Afdeeling hartelijk dank voor vrien delijk tehgram dat mij goed deed. Gods besten zegen over uwen arbeid toegebeden door (w. g.) Talma." 's Gravemoer Door baldadige handen zijn hier in den nacht van Zondag op Maandag aan eenige woningen ruiten ingegooid. Een door de maréchaussee's in gesteld onderzoek heeft nog niet geleid tot aanwijzing van de laffe daders. Verslag van het verhandelde van den raad der gemeente Capelle, gehouden op Zaterdag 10 Dec. 1910 des voorm. 10.30 ure. Tegenwoordig zijn alle leden, alsmede de burgemeester, Voorzitter en de Secretaris. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat zijn inge komen le. Een afschrift van het besluit van Ged. Staten dezer provincie, d.d. 30 Nov. j.l. G. no. 203, houdende goedkeuring der gemeentebegrooting voor het dienstj. 1911. 2e. Een circulaire van het bestuur van den Nederl. bond van gemeentenaren, be treffende het op 1 Januari a.s. in werking treden der gemeente-borgtochtenwet. 3e. Een kennisgeving van den heer W. Wachter dat hij ontslag neemt als wethouder. Al deze stukken worden op voorstel des Voorzitters aangenomen voor kennisgeving, terwijl de Voorzitter omtrent het laatste nog opmerkt, dat de heer Wachter zeer gemist zal worden in het dag. bestuur. Daarna deelt de Voorzitter mede, dat de heer W. Wachter ontslag heeft gevraagd als ambtenaar van den burgerlijken stand, welk ontstag vervolgens met dankbetuiging voor de bewezen diensten, eervol wordt verleend. 2e. Dat de heer Bruno de Noo, hoofd der school in de Nieuwstraat en onder wijzer aan de herhalingsklasse, met ingang van 1 Mei 1911 eervol ontslag uit die be trekkingen heeft gevraagd. De Voorzitter merkt omtrent dit verzoek op dat de heer De Noo steeds ijverig is werkzaam geweest en zijn ontslag zeer zeker door allen betreurd zal worden. Hij stelt voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen met dankbetuiging voor de lang durige in die betrekkingen bewezen diensten. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Alsnu ontstaat een korte gedachtenwis- seling over de vraag of bij het oproepen van sollicitanten voor hoofd der school al of niet verplicht zal worden gesteld acte landbouwkunde, tengevolge waarvan beslo ten wordt in de oproepingsadvertentie te plaatsen dat acte landbouwkunde tot aan beveling zal strekken. Vervolgens wordt op voorstel des Voor zitters besloten op het adres van A. Tim mermans over afschaffing van hoofdelijkeu omslag van nu, wijlen Hendrik Timmer mans, gunstig te beschikken. Alsnu komt aan de orde punt 6 der agenda. Aangehouden voorstel totslooping van een gebouw der gemeente. Over dit punt ontstaat een breedvoerige discussie, het voorstel van Burgemeester en Wethouders om het gebouw tesloopen aan te nemen, of om het gebouw te ver huren. De Raad, blijkbaar van oordeel dat ver huren voor de gemeente 't gewenscht is besluit, dat het gebouw, waarin het voor malige postkantoor en toebehoorende aan deze gemeente, te verhuren in zijn geheel Voorts worden conform 't voorstel van B. en W. de voorwaarden voor de verpach ting van het hooi- en havengeld vastgesteld Daarna wordt overgegaan tot benoeming van een Wethouder. Bij stemming blijkt, dat zijn uitgebracht 4 stemmen op den heer R. Middelkoop, 1 stem op den heer A. L. Sneep, 1 stem op den heer J. van der Hoeven en 1 stem blanco, zoodat de heer R. Middelkoop met volstrekte meerderheid van stemmen tot Wethouder dezer gemeente is benoemd. 2o. Van een ambtenaar van den burger lijken stand. Bij stemming blijkt, dat zijn uitgebracht 4 stemmen op den heer M. J. Rijken, 2 stemmen op den heer R. Middelkoop en 1 stem blanco, zoodat de heer M. J. Rijken met volstrekte meerderheid van stemmen tot ambtenaar van den burgerlijken stand, ter vervanging van den heer Wachter, is benoemd. De Voorzitter, alsmede de overige heeren, leliciteeren de beide benoemden met hunne nieuwe functie en zegt, dat de keuze van den Raad in beide gevallen zeer zeker een gelukkige is. Nog worden als leden van het stembureau vooreventueële verkiezingen van leden van den Gemeenteraad, de Prov. Staten en de Tweede Kamer benoemd de heeren J. van der Hoeven en A. L. Sneep, tot plaatsvervangende leden de heeren R Middelkoop en A. van der Hoeven, en bij meervoudige verkiezingen als 3e lid de heer M. J. Rijken, en als plaatsvervanger S. Oerlemans, terwijl voor leden van het stembureau voor eventueele verkiezingen van leden van de Kamer van Arbeid in 1911 worden benoemd de heeren M. J. Rijken, A. L. Sneep en A. van der Hoeven, en als plaatsvervangers de heeren R. Mid delkoop, S. Oerlemans en J. van der Hoeven Niets meer aan de orde zijnde in open bare vergadering en niemand het woord nog verlangende, wordt overgegaan in ge heime zitting ter behandeling van punt 12. Vaststelling suppletoir kohier hoofdelijken omslag 1910. kerknieuw§. Meeuwen. Op Zondag a.s. den 18 Dec. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier, eene collecte worden gehouden ter bestrij ding van de onkosten gemaakt wegens het plaatsen van een kachel in het kerkgebouw. $leeuw|jk. Voor de vacature van ouderling van de Geref. kerk, zijn candidaat gesteld de heeren J. van Andel Cz. en K Blom, en voor diaken de heeren H. van Arkel Hz. en I. A. Roza. Zondag a.s. zal eene stemming plaats hebben. Met genoegen deelen wij mede, dat de heer W. van 't Sant alhier j.l. Zaterdag is geslaagd voor het candidaatsexamen in de theologische faculteit aan de Vrije Uni versiteit. Mederliemert. Donderdag 15 dezer, des avonds 7 uur, zal er een zendingsavond gehouden worden, ditmaal in het Vereeni- gingslokaal aan de Zuidzijde. Als spreker hoopt ds. Pannebakker op te treden. Pouderwoffeii. Bij de Herv. Kerk alhier zijn herkozen: tot ouderling H. W. Bok, tot notabel Adr. van Zee en gekozen tot diaken J. van Giessen Wz. en tot notabel Z. van Giessen Adrz. Sprang. Ds. P. v. Toorn, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft het beroep naar Oud-Beijerland aangenomen. Pouderofjen. Woensdagavond ten 65 uur hoopt voor de Herv. gem. alhier op te treden Dr. Troelstra van Utrecht. Rechtzaken. kantongerecht Heusden. Uitspraak van Strafz. dd. 8 December. Openbare dronkenschap: IJ. K. en G. S. te Weudrichem, ieder f 5 subs. 3 d.; D. W. K., Sliedrecht f3 subs. 2 d.D. v. K., Dussen, f 2 subs. 2 d. J. V., Veen, 2X7 dagen hechtenis. Overtr. prov. reglement: Th. A. A. K., Vlijmen, teruggave aan zijne ouders A. S., Almkerk, B X f 0.50 subs. 3 X 1 d. Overtr. stierenregl.P. P., Nieuwkuijk, fl subs. 1 d.; P. v. d. B Hedikhuizen, f 3 subs. 2 d. Overtr. vischdelictH. M., Meeuwen, P. B., Heusden, J. W., Doeveren, allen f 1 subs. 1 d.H. N., Almkerk, 2 X f 2 subs. 2 X 2 d., met verbeurd ver klaring van de aalschaar geschat op een gulden, bij niet uitlevering of be taling te vervangen door een dag hecht.; W. D., Giessen, 2 X f2 subs. 2 X 2d., met verbeurd verklaring van de aal- schaar geschat op vijftig cent, bij niet uitlevering of betaling te vervangen door een dag hechtenis; A. G. S., C.8., H. H., allen te Woudrichem, elk f8 subs. 4 d met verbeurdverklaring van deu spieringzegen, geschat op vijfden gulden, bij niet uitlevering of betaling te vervangen door vijf dagen hechtenis voor iederen beklaagdeR. v. d. B., Gorinchem, f3 subs. 2 d. Overtr. jachtdelict: M. B. M V., Veen, 4 X f 5 en f 10 subs. 5 X 4d„ met verbeurd verklaring van driemaal liet geweer geschat op vier gulden eiken keer, bij niet uitlevering of betaling te vervangen door 3X4 dagen hechteuis. Overtr. rijwiel-regl.B. B., Wijk, f2 subs. 2 d. Strooperij: L. J. S., Werkendam, 1 jaar proeftijd. Straatschenderij H. W. v. V., Hedik huizen, 1 jaar proeftijd. Een trekdier onbeheerd laten staan: R. d. B Gorinchem, f 2 subs. 2 d. Eeu openbaren weg belemmeren A. v d. P., Dussen, f2 subs. 2 d. Kantongerecht Waalwijk. J. d. P. te Waalwijk, overtr. algem. pol. voorschrift f 1 of 1 d.J. L en I. v. d. H., beiden te Kaatsheuvel, stroo perij, ieder f 3 of 2 d.Th. K. en Ma. v. d. V., beiden te alsvoor, overtr. als- voor, ieder f 10 of 10 d.; J. O. te Capelle, overtr. pol. regl. f 0.50 of ld.; W. S. te 's Bosch, A. v. K. te Kaats heuvel en D. v. R. te Almkerk, allen overtr. prov. regl. ieder f 1 of 1 d.; J. C. H. te Tilburg, A. v. S. te Kaats heuvel, J. H. V. aldaar, J. A. K. te Elshout, A. S. te Capelle, H B. te Drunen en J. B. V. te Waalwijk, allen overtr. motor- en rijw. regl. ieder f 1 of 1 d.; H. P. T. te Capelle, overtr. en boete alsvoor. Dezelfde overtr. motor en rijw. wet f 3 of 2 d.C. T. te Baard wijk, overtr. motor- en rijw. regl. f 3 of 2 d.A. B. te Heesbeeo, A. C. H. en Th. A. H., beiden te Kaatsheuvel, en A. J. M. C. te Vlijmen, allen overtr. alsvoor, ieder f 0,50 of f 1 d.P. V te Besooijen, overtr. en boete alsvoor; J. R. te Besoijen, G. M. J. te Tilburg, F. v. d. H. te Kaatsheuvel, en J. W. N. te Waalwijk, allen openb. dronkenschap ieder f 2 of 2 d.; L. v. B. te Kaatsheu vel, overtr. alsvoor f 5 of 3 d.A. v. d. M. te Waalwijk en G. H. B., zwer vende, beiden overtr. pol. verord. ieder f 1 of 1 d.B. v. S. te Besoijen en L. P. te Baardwijk, beiden overtr. veldpol. ieder f 1 of 1 d.; M. v. d. V. te Nieuw- kuik, visscherij overtr. f 4 of 2 d.B. J. T. te Baardwijk, overtr. pol. verord. f 1 of 1 d.; W. K., H. d. R. en W. S. allen te Capelle, jachtdelict, ieder f 5 of 4 d.H. v. G. te Baardwijk, buren gerucht, f 5 of 3 d.H. W. V. te Sprang, strooperij, vrij C. A. K. te Baardwijk, overtr. alsvoor, f 1 of 1 week tucht school H. K. te Loonopzand, overtr. motor- en rijwiel regl., teruggave aan voogd, zonder toepassing van straf; D. W. te Sprang, overtr. prov. regl. f 1 of 1 w. tuchtschool. De Stct. bevat het volgende Kou. besluit van 12 dezer: Het noodig achtende, dat tot beves tiging der overtuiging omtrent de nood zakelijkheid van de geldelijke en per soonlijke lasten voor de verdediging des lands op het volk gelegd, een onderzoek worde ingesteld; Hebben goedgevonden en verstaan 10. Hiertoe een commissie te benoe men, welke zal zijn samengesteld als volgt: Lid en voorzitter: de heer mr. P. G. 't Hooft, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal Leden (in alphabetische volgorde) de heeren: L. F. Duymaer van Twist, lid. van de Tweede Kamer; jhr. mr. D. J. de Geer, id.; C. L. M. Lambrechtsera van Ritthem, civiel ingenieur; K. ter Laan, lid van de Tweede Kamer; mr. H. P. Marchant, id.; J. B. Verhey, id.; dr. P. J. F. Vermeulen, lid van de Eerste Kamer en A. C. A. van Vuuren, lid. van de Tweede Kamer. Adviseerende leden (in alphabetische volgorde) de heeren: kolonel N. Bos- Doom, commandant van het 2de regi ment veld-artillerie; A. J. Doormail, raad-adviseur, hoofd der lilde afdeeling van het departement van oorlog; de uitenant-kolonel-kwartiermeester C. X. H. J. Sehuak, hoofd der VlIIste afdeeling van het departement van oorlog, eu C. de Vries, gepensionneerd majoor der genie van het Nederlandsch-Indische leger. Laatstgenoemde zal tevens als secre taris optreden. 11. Te bepalen: a. de opdracht van de commissie zaL zijn als volgt: Opdat de overtuiging omtrent d^ noodzakelijkheid van de geldelijke en persoonlijke lasten, welke de verdedi ging van het land eischt, op afdoende gronden gevestigd moge zijn, een onder zoek in te stellen, of de daarvoor ge bezigde gelden en persoonlyke diensten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2