tot een schikking gekomen, waarbij den spoorwegbeambten hooger loon is toe gezegd en de arbeidsdag op negen uur bepaald. Ook zullen de maatschappijen de pensioenregelingen herzien. Bij de relletjes, die er tijdens de staking voor gekomen zijn het publiek was den stakers bitter weinig vriendelijk gezind zijn geen menschen gewond. Volgens een bericht uit Lissabon aan Paris-Journal, zouden tal van rijke fa milies Portugal verlaten, waar de op winding zeer groot moet zijn. Volgens dat bericht zou de tucht in het leger zeer veel te wenschen overlaten en de propaganda voor de monarchie veld winnen. lfleusdeil, 18 Jan. De heer Van Wagenvoorde, Postdirecteur, heeft onze gemeente verlaten om als zoo danig in functie te treden te Hellevoetsluis. Wie als opvolger zal komen, is nog on bekend. Het postkantoor ondergaat eene groote wijz ging van personeel. Twee jongelieden, van circa 1517 jaar, moeten worden op geleid en dan worden de beide klerken eerlang verplaatst en zal het personeel uit een Directeur en twee jonge assistenten bestaan hetgeen voor den eerste nu juist geen meerder gemak zal geven. Het schijnt dat deze bezuinigingsmaat regel op tal van kantoren zal worden toe gepast. Of het publiek er mede gebaat zal zijn, zal de tijd moeten leeren. Vrijdagavond trad voor de leden van het dept. Heusden der M. t. Nut v. 't Alg. op de heer Henri Dekking, letterkundige te Rotterdam. Als onderwerp was gekozen: „Chantecler" van Rostand. Velen, die slechts oppervlakkig met dat nieuwe tooneelstuk Van Rostand bekend waren, kwamen opgewekt ter vergadering, om meer, van nabij met deze sensatie- makende pennevrucht kennis te maken. De vertolking was waarlijk niet gemak kelijk en alle eer komt aan den geachten spreker toe, die een zoo grootsch tooneel stuk aanschouwelijk wist voor te stellen. Het volgen gi;.g niet vlug en kostte zeer veel inspanning. Men zou zoo gaarne bij elk der diersoorten even in gedachte hebben willen stilstaan, om na te gaan welke men8chelijke karaktertrek door elk der ten tooneele gevoerde dieren moest geprezen of gehekeld worden. Met het 2e bedrijf geraakte men al meer vertrouwd en bij'het 3e en 4e bedrijf was men vrij wei op de hoogte, met hetgeen bedoeld werd. Een kort résumé van doel en strekking, vooraf aan de leden in druk verstrekt, zou, evenals bij een voorafgelezen tekstboekje, het genot grooter hebben gemaakt. Keurig werd elk der diersoorten volge houden en ieder van de aanwezigen kon zich nu ook eene voorstelling maken van hetgeen de auteur op zoo eenige wijze heeft weergegeven. „Eene duitsche gymnasium klucht" na de pauze voorgedragen, gaf eene groote vroolijkheid in de zaal. Zoowel den rector als den guitigen gymnasiast, zagen we in onze gedachten voor ons. Een woord van dank komt den heer Dek king ten volle toe; hoewel we gelooven, dat velen meer genot hadden van zijne vroegere stukken. De Woudrichem8che visschers zijn weer gearriveerd om even boven de stad hun geluk met de zalmvangst te beproeven. In het laatst der vorige week mochten zij een 6-tal van deze heerlijke maar dure zee- visschen bemachtigen. Werkendam. Hedenavond hoopt voor de Nutsleden in de Nutszaal op te treden mej. A. van Duijl. Voor de Nat. militie hebben zich opgegeven 40 jongelui. Het grootste aantal, dat zich tot nu toe daarvoor in deze ge meente heeft aangemeld. Bij den gemeente-veldwachter alhier is terug te bekomen door den verliezer een horlogekoord, waaraan 2 gouden schuifjes. Itesoofjen- Voor de nat. militie alhier hebben zich 18 personen aangemeld. IIrakel. Loop der bevolking over 1910. Bevolking op 31 December 1909, 874 m., 760 v., totaal 1634. Gevestigd in 1910, 11 m., 17 v., totaal 28, geboren 26 m., 17 v., totaal 57, over leden 11 m., 31 v totaal 28, vertrokken 9 m., 20 v., totaal 29. Bevolking op 21 December 1910, 891 m., 771 v., totaal 1662. Capelle. Vrijdagavond j.l. hield de landbouwvereeniging Capelle, Vrijh.-Capel en Sprang alhier eene vergadering. Ruim een dertigtal leden waren tegenwoordig. Na opening stelde de plaatsvervangende voorzitter aan de orde: toetreding nieuwe leden. Een vijftal personen gaf zich weder op als lid. Daarna kwam ter tafel: aan schaffing veevoederartikelen. Een groote partij kaïniet, kunstmest enz. werd ter be stelling opgegeven, zelfs overtrof deze op gaaf alle vorige. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld dat er een fokvereeniging was opgericht, waarvan 't doel was een flinken stier aan te koopen om alzoo tot verbetering van het vee te komen, sloot deze, onder een woord van dank, de ver gadering. De heer C. Th. de Jong slaagde voor het examen tot het aangaan van een vrij willige verbintenis bij het reservekader. Door de fokvereeniging alhier is een prachtstier aangekocht voor de som van f 700.— Blijkens gehouden veetelling waren in deze gemeente op 1 Jan. aanwezig 1118 runderen en 162 paarden. Geertruidenherg. Onder voor zitterschap van het Hoofdbestuurslid van „de Hanze", den heer Joh. H. Schoenma kers, wiens steun en voorlichting was ge vraagd, vergaderden 1.1. Woensdag in het Hotel Santbergen alhier, de Bakkersver- eenigingen van Geertruidenberg, Raam.s- donk, Oosterhout, Dongen, Breda, Tilburg, Made en Drimmelen, Terheijden, Wagen berg, Hooge en Lage Zwaluwe, Kaatsheu vel, Vrijhoeven-Capelle, Sprang, Dussen, Waalwijk, Hank en Zevenbergen. Besproken werd de in de vorige verga dering ontworpen concept-motie tegen den 10-urigen arbeidsdag der bakkers. Adhaesie- betuigingen met deze motie waren inge komen van de bakkerevereenigingen uit Helmond, Harlingen, Zutphen, Winschoten, Harderwijk, Oudheusden, 's-Bosch, Meeu wen, Dordrecht en Udenhout. De motie en de memorie van toelichting werden met eeD enkele wijziging aange nomen met algemeene stemmen, terwijl eene deputatie werd benoemd om die motie Minister Talma persoonlijk aan te bieden en toe te lichten. Op Woensdag 18 Januari a.s., des nam. half drie, zullen in het hotel Santbergen wederom de Bakkerevereenigingen verga deren ter bespreking van den nachtarbeid der bakkers en een hoogst gewichtig voor stel van do bakkerevereeniging „Dongen". Alsdan zal ook de federatie van alle Noord- brabantsche Bakkerevereenigingen aan de orde worden gebracht. Mederhemert. (Rietschoof.) Als eene groote zeldzaamheid kunnen we me- dedeelen, dat door G. van Wijk, alhier, eene kolossale rat is gevangen ter lengte van 25 cM., met witten kop en dito staart. (Noordzijde). Ofschoon Zondag nog eene goederenboot door de Maas alhier ge varen was, liepen Maandag reeds enkele knapen over deze rivier van den eenen oever naar den anderen. Zoo wordt dikwijls met het jeugdig leven gespot, 't Is dan ook geen wonder, dat velen op deze manier om 't leven komen. I\TIeuweild||k. Dezer dagen be kwam de 14-jarige dochter van J. v. K., door dat zij een pot kokend water om ver trok, vreeselijke brandwonden aan voeten been. De heer H. Postuma, onderwijzer aan de Chr. schooi alhier, heeft voor de benoeming als onderwijzer te Hilversum bedankt. Door J. v. K. alhier, werd 4 Mei 1909 een briefkaart op de post bezorgd, met bestemming naar Vreeswijk en is eerst 626 dagen later weer aan de afzender terug bezorgd. I*oederoijen. Loop der bevol king over 1910. Bevolking op 31 Dec. 1909: 583 m. 573 vr. totaal 1120. Gevestigd in '10 13 29 42. Geboren 26 16 42. Overleden 8 8 16. Vertrokken 21 43 64. Bevolking op 31 Dec. 1910: 593 m. 531 vr. totaal 1124. Raamsdoiik. Door den heer Nooij- man, stalhouder te 's-Hertogenboech, is ge kocht de hengst Rudolph van de vereeni- ging tot verbetering van het paardenras in de Langstraat en omstreken. Sleeuwfjk. De lijst, bedoeld in art. 18, eerste lid der Leerplichtwet voor de kinderen die zich op 1 Januari 1911 in deze gemeente bevonden en die in den loop van dat jaar den leeftijd van 7 tot 13 jaar bereikt hebben of zullen volbrengen bevat 507 namen. *Spi •ailg Donderdagmorgen j.l. be merkte de wed. de B. dat een kar uit het z.g. karhuis was verdwenen. Na onderzoek bemerkte men dat zij een eind weegs van haar woning in den sloot langs de oude straat was gereden. Vermoedelijk hebben enkele personen Woensdagavond zich de brutaliteit veroorloofd, bovengenoemd geval ten uitvoer te brengen. Met veel moeite gelukte het, de kar weer te plaatsen van waar hij was verwijderd. Vrijdagmorgen trof den voerman van de stocmwaschinrichting Het Groene woud uit Tilburg nabij de Biersteeg alhier het ongeval, dat door de gladheid van den straatweg zijn paard kwam te vallen. Fluks waren enkele flinke handen bezig het paard uit zij n netelige positie te verlossen, 's Avonds toen hij huiswaarts reed trof hem op de zelfde plaats bovengenoemd ongeval. Zoo ook de koetsier van den stalhouder van B. uit Waalwijk, toen hij 's avonds ons dorp wilde inrijden. Onze dorpsgenoot A. J. Schiedon wordt met ingang van 28 Jan. 1911 over geplaatst n tar het station der S.S. te 's Bosch. Ween. Het sleedje rijden en vooral van stoepen is voor de kinderen eene aan gename bezigheid, doch het kan ook onaan gename gevolgen hebben, dat ondervond het 10-jarig dochtertje van v. d. V., welke door deze bezigheid zoodanige wonde aan haar hoofd bekwam, dat deze door den dokter moest gehecht worden. De gemengde zangvereeniging „Excel sior" alhier, directeur de heer H. Verbeek, heeft het voornemen op 2 Febr. a.s. haar winteruitvoering te geven. „Excelsior" trekt met hare uitvoering steeds een druk be zoek; we wenschen haar dit dien avond weer toe. Door het telefoonkantoor alhier, werden over het afgeloopen jaar behandeld 648 telegrammen, waarvan 310 werden ontvangen en 338 werden verzonden. Ten dienste van de Rijkspostspaarbank werd over het jaar 1910 ingelegd een bedrag van f 5872.50, verdeeld over 176 inlagen; 15 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Waspik. De bevolking dezer ge meente bestond op 31 Dec. 1909 (volks telling) uit 1640 mannen en 1618 vrouwen. Totaal 3258 inwoners. Zij vermeerderde in den loop van 1910 door geboorte met 46 m. en 53 vr. en door vestiging met 70 m. en 70 vr. Zij verminderde door sterfte met 33 m. en 24 vr. en door vertrek 99 m. en 99 vr. Er valt dus eene vermindering te consta- teeren van 16 m., zoodat dus het bevolkings cijfer thans is 1624 m. en 1618 vr. Totaal 3242. Er werden in 1910 slechts 17 huwe lijken gesloten. In den nacht van Vrijdag op Zater dag werden bij den heer S. van Str. vijf eepden weggehaald. Het door de politie ingesteld onderzoek bleef tot heden zonder resultaat. ll jjk Zaterdagavond had mej. S. het ongeluk, vanwege de gladheid met haar fiets met een kar in aanraking te komen. Daar zij geheel haar stuur kwijtraakte, viel zij met haar fiets, welke zoodanig gehavend werd, dat zij geheel onbruikbaar was. Naar men zegt ligt de schuld aan bet niet vol doende uitwijken van het voertuig, hetgeen nog al dik wij ls voorkomt. Met het z.g. „sleehollen" hadden Maandagavond een vijftal meisjes, het on geluk, in volle vaart van een stoep hol lende, in een sloot terecht te komen. Daar het intusschen reeds half elf in den avond was geworden, besloot men nu maar met een nat pak naar huis te gaan. kerknieuws. Aalst- Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier door ds. C. B. Holland te den Ham. Oenriereil. Aangenomen het beroep bij de Herv. Gem. alhier, door den heer Feijkes, candidaat te Dordrecht. Capelle. Donderdag hield ds. van Ingen van Klundert te Loonschendijk een Zendingsrede. Ondanks het slechte weer vulde een flinke schare belangstellenden het kerkgebouw. Spreker schetste in korte trekken 't doel van het Ned. Zendingsge nootschap en wees er vooral op dat in onze overzeesche bezittingen de zendelingen zoo veel goeds tot stand brengen. Zijn Eerw. sprak aan 'teinde zijner rede den wensch uit, dat ook in de gemeente Loonopzand iets gevoeld mocht worden voor 't schoone doel. De zending kon men steunen door als lid toe te treden tegen een zeer laag bedrag. De collecte, die uitsluitend voor de zending gehouden werd, bracht een flink bedrag op. Ileclel- Na gisteren in den voormiddag door ds. De Lint van Wijngaarden, pred. te Putten op de Veluwe, bevestigd te zijn, trad onze beroepen predikant ds. A. C. Enklaar des namiddags voor de gemeente op en had tot tekst gekozen1 Korinthe I vers 23 en 24. Een talrijke schare, zoo van hier als elders, vulde het kerkgebouw. tliniienlsiod. Naar de N. Gt. verneemt zijn de vier- maanders, die minister Cool in de Militiewet wilde behouden, bij het te verwachten wijzigingsvoorstel van mi nister Cool bestemd te verdwijnen. Goudzoekers. Naar dc N. Ct. meldt, zijn thans iederen morgen een twintig Èt dertig mannen, voorzien van schopjes zonder steel, blikken dekseltjes, over- schoenenhoornsen verder krabmaterieel, op het Scheveningsche strand te vinden. In lange rijen wordt het strand over een afstand van een paar honderd meter Noordwaarts van het Wandelboofd systematisch netjes en heel voorzichtig afgekrabd en afgezocht. Het is een vreemd gezicht die stoere visschers in een lange rij op haar knieën liggend, ijverig bezig te zien met zoo'n blikje. Zelden wordt hun werklust niet beloond en er gaat bijna geen dag voorbij of deze krabbers de optimistische Scheveninger betitelt deze verrichting met den naam „goud zoeken" halen eenige dubbeltjes, kwartjes, soms guldens, onder het zand vandaan. Er behoort naast geluk, ook veel geduld en oefening toe, om bij dit werk te slagen. Een geroutineerd krab ber vergist zich zelden bij dit naspeuren en zal niet licht een met zand omringd stukjes schelp voor een geldstukje aanzien. Men staat er over verwonderd hoeveel geld in het seizoen op deze plaats ver loren is gegaan. En het is een verblij dend teeken voor de Scheveningsche „goudzoekers", dat er in het seizoen immer meer geld op deze plek verloren raakt. Uit Gorinchem wordt gemeld Zondagmiddag waagden zich een viertal jongens op het ijs van de Oost- gracht alhier. Het ijs brak, met het ongelukkig gevolg dat een der jongens, een 17-jarige zoon van den schoenma ker Snoek alhier, er doorheen zakte en verdronk. Maandagmiddag met hoog water is het op den Hinder gestrande stoom schip Selby Abbey, na ongeveer 420 ton gelost te hebben, door sleepbooten vlot gesleept en onder eigen stoom dea Nieuwen Waterweg binnengekomen en naar Rotterdam opgestoomd. Het schip schijnt geen schade geleden te hebben- Rechercheurs hebben in de Peper straat te Rotterdam aangehouden de recidivisten A. L. v. D., een kleermaker van 21, en M. J. F.', een stoker van 28 jaar. Zij worden verdacht in vereeni- ging met een derden persoon, een ker misreiziger, een belangrijken diefstal te Vianen te hebben gepleegd. Die kermis reiziger is nog niet in handen der po litie. De kleermaker en de kermisreiziger verschaften zich de vorige week Dins dag, bij nacht, door overklimming toe gang tot een pakhuis te Vianen, waar in de carousselhouder J. M. V., tijdelijk te Scheveningen woonachtig, een groot deel van zyn inventaris heeft opgeslagen# Zij ontvreemdden daar een pendule, verschillende R K. beelden, karpetten, enz en verkochten een en ander den volgenden dag te Utrscht, verbeneden de waarde, aan verschillende lieden. In Utrecht ontmoetteu zij den Arn- hemschen stoker M. J. F., en den vol genden nacht ging het drietal met twee, vermoedelijk te Utrecht gestolen, handwagens opnieuw naar Vianen. An dermaal werd een bezoek aan het pak huis van den carrousselhouder gebracht, en een van de handwagens werd vol geladen met wat zij maar grijpen konden, als: een linnenkast, drie tafels, twee kachels, twaalf kussenstoelen, twee ko lenbakken, kleeden, sierbloempotten en ander huisraad. Met den volgeladen wagen den anderen handwagen lieten zij te Vianen achter begaven de dieven zich naar Rotterdam en ver kochten alles voor f 50 aan een koop man, in de omgeving van de Zandstraat woonachtig, bij wien thans het gesto lene in beslag is genomen. De te Vianen achtergebleven hand wagen heeft de politie in die gemeente op het spoor van den gepleegden dief stal gebracht. De man die den aanslag op De Nacht wacht gepleegd heeft is op vrije voeten gesteld, daar op het misdrijf van zaak- beschadiging niet een zóó hooge straf is gesteld, dat voorloopige hechtenis kan toegepast worden. Hij heet R. A. Siegrest, is vroeger kok bij de marine geweest en kon we gens lichaamsgebreken geen nieuwe verbintenis bij de marine aangaan. Kort geleden was hij uit een ziekenhuis te Amsterdam ontslagenMaandag is hij uit Den Bosch gekomen, waar hij eenigen tijd bij een familielid verblijf gehouden had. Het is reeds eenigen tijd geleden, zoo schrijft men aan het Hbld., dat een der raadsleden der gemeente Doorn spijk de overtuiging kreeg, dat het met de gemeente-administratie niet in den haak was. Nu al hetgeen hem ter kennisse was gekomen, achtte dit raadslid zich ver plicht de autoriteiten, den minister van binnenlandsche zaken, en op raad van een hoofd ambtenaar aan het ministerie, ook den commisfaris der Koningin in Gelderland te waarschuwen. Van zijn klachten werd echter, zoo ver hem bekend werd, geen werk ge maakt. Inmiddels werd in de raadsvergade ring van den 4den November j.l. een raadscommissie van drie leden benoemd, om de vermoede malversatiën te onder zoeken. Aan deze commissie werd op kosten der gemeente als deskundige toegevoegd mr. J. van den Oever, wethouder der gemeente Kampen. Het college van B. en W. van Doornspijk had zich tegen het benoemen der commissie sterk verzet. Intusschen gebeurde er iets wat de waarschijnlijkheid van onregelmatig heden zeer versterkte. De secretaris der gemeente, de heer V., die algemeen groot vertrouwen genoot, en die tevens ontvanger der gemeente Elburg en penningmeester der Nutsspaarbank al daar was, werd wegens publiek gewor den malversaties in laatstgenoemde betrekking gevangen genomen, terwijl thans reeds is gebleken, dat ook de boeken van den gemeente-ontvanger niet in orde zijn Het tekort in de Nutsspaarbank be draagt ongeveer f 28,000, waarvan f 12,000 zal moeten worden geleden door tal van kleine menschen, omdat dit bedrag is ingeschreven ten huize van den heer V. op boekjes slechts door hem geteekend, terwijl volgens de voorschriften daarop twee handteeke- ningen van bestuurders moeten voor komen. Het is zeer te betreuren, dat het bestuur der spaarbank zoo lange jaren heeft getolereerd, dat inlagen ten huize van den penningmeester in ont vangst werden genomen. De commissie uit den raad heeft rapport uitgebracht. Den 3den Januari werd het rapport ten gemeentehuize ingediend om ter visie te worden gelegd voor de raads leden, doch volgens verkregen inlich tingen moet de burgemeester het in zijn particuliere woning hebben. Wat nu? Men weet het niet. En in afwachting van hetgeen gebeuren zal, heeft de raadscommissie een afschrift van haar rapport gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken. In dit rapport wordt er aan herin nerd, dat een leening van f 1500, door de gemeente Doornspijk aangegaan, heette te zijn gesloten voornamelijk tot betaling van de kosten van het bij- of meerder werk, besteed aan de scholen en veldwacbterswoningen, welke in 1903 en 1904 zijn gebouwd. Volgens een specificatie aan de com missie door den waarnemenden secre taris, den heer Meijer, namens den burgemeester ter hand gesteld, was de voornaamste dezer uitgaven een post van f 1091,42. Volgens twee specifieke rekeningen bestond die post uit een bedrag van f 721,60, verschuldigd aan J. Lipke, timmerman te Elburg, w.-gens bekomende werken aan het beneden gedeelte der school in 1904, en uit een bedrag f 3ó9,82, verschuldigd aan J. Lipke voornoemd, wegens meerdere werkzaamheden en leverantiën aan de veldwachterswoningen in 1904. Het bleek der commissie, dat de meeste posten van de rekening ad. f 721,60 voorkwamen in een rekening van J. Lipke ten laste van de gemeente Doornspijk ad f 206,95 wegens bijwerk aan de school aan den Zandweg, en dat die bijrekening was voldaan en verantwoord in de gemeenterekening over 1904. De timmerman Lipke, door de com missie uitgenoodigd om haar eenige inlichtingen te verstrekken verklaarde haar: „Eenige maanden geleden, nadat in den raad van de gemeente Doornspijk de leening van f 1500 ter sprake was gekomen, wat mij bekend was, ontving ik van den secietaris van Doornspijk een boodschap om te zijnen huize te komen. Ik ging er heen en trof den secretaris aan, die in tegenwoordigheid van mijn vrouw mij vroeg, of ik eenige rekeningen wilde maken ten laste van de gemeente Doornspijk tot een bedrag van onge veer f 1091 wegens bijkomende werken bij den bouw van school en veldwach terswoningen in 1904. Deze rekeningen moesten, volgens den secretaris, dienst doen om de geldleening ad f 1500, waarvan in den raad sprake is geweest, te dekken. Ik antwoordde, dat ik meende mijn geweten daarmede te bezwaren, doch dat ik het zou doen in tegenwoordig heid van den burgemeester. Eenige dagen later kreeg ik een boodschap om ten huize van den burgemeester te komen. Ik ging er heen en heb met den burgemeester en den secretaris overlegd, hoe deze rekeningen te maken. Ik zei, dat het 't beste was, een bij rekening te maken van de school aan den Zandweg en de veldwachterswo ningen. Met ons drieën hebben we toen de specifieke posten voor elke rekening opgemaakt en gefantaseerd. De burge meester hielp daaraan mede. V. had er niet zooveel verstand van en daarom besprak ik de verschillende posten met den burgemeester. We maakten een bijrekening ad f 721.60, wegens bijko mende werken in 1904 aan de school aan den Zandweg en een bijrekening ad f369.82 wegens bijkomende werken in 1904 aan de beide veldwachterswo ningen. Mijne bedoeling was om den burgemeester inzake de leening te helpen, niet om er voordeel van te hebben. Er is mij niets voor betaald. V. gaf mij later te kennen, dat hij nog een blanco mandaat had, waarop mijn handteekening als kwijting stond. Dit kwam mooi uit en kon nu voor deze rekeningen dienst doen. Thuis heb ik toen die beide rekeningen uitgewerkt en in 't net geschreven. Om de reke ningen oud te doen schijnen, heb ik ze in den rook gehangen en daarna aan V. ter hand gesteld. Ik heb die f 1091.42 niet ontvangen, want de rekeningen waren gefantaseerd in verband met de leening. Bij mijn verhoor door de Raadscom- misssie heb ik bovengenoemde reke ningen teruggezien. Ze waren toen ge hecht aan bovengenoemd blanco man daat Aldus verklaard den 30sten Dec. 1910. (get.) J. LIPKE. De commissie verklaart, dat zij nog meer onregelmatigheden gevonden en daaromtrent een klacht bij de justitie ingediend heeft. Ook is haar gebleken, dat de administratie van den gemeente ontvanger niet in orde is. Op bovenstaande gronden stelt de commissie aan den raad voor, een adres aan de Koningin te zenden met eer biedig verzoek, dat het Haar moge be hagen, den burgemeester der gemeente Doornspijk te schorsen en na het in stellen van een onderzoek hém als zoodanig niet-eer vol ontslag te verleenen Gedeputeerde Staten van Gelderland uit te noodigen, door een commissie uit hun midden een onderzoek te doen insteHen ten kantore van den gemeente ontvanger van Doornspijk naar de door de raadscommissie aangewezen onregel matigheden, afschrift van het rapport der raadscommissie te zenden aan de Koningin en aan Gedeputeerde Staten van Gelderland. Het rapport is geteekend door de raadsleden W. v. d. Brink, L. Vinke en E. Draaier. De directie der H. IJ. S. M. heeft aan haar personeel de opdracht verstrekt met gestengheid op te treden tegen de kwartjesvinders, die op de lijnen der maatschappij reizen en medereizigers tot spelen trachten over te halen. Abonnementen worden aan degenen, die als kwartjesvinders bekend staan, niet verstrekt, en de „heeren" moeten in door het trein- en stationspersoneel aangewezen compartimenten plaats nemen. Verlangen zij zich aan dien maatregel niet te onderwerpen of hebben zij de gelegenheid gevonden toch bij andere reizigers plaats te nemen, die zij met hun practijken lastig vallen, dan worden ^.ij uit den trein verwijderd. Nog Vrijdagavond is die maatregel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2