C, Ongevraagd Attest. Antwoord dato 16 Jan. 1911. LVANBLADEL Zonen, - en W. J. Simonis de Kok, N ederla ndsche Stoom meubelfabriek G. VAN NIJNATTEN, DEN BOSCH. Reclame-ameublement, NIEUW ZUIP-WALES (Australië). 6 STOELEN, met leer naar Keuze f 125, Woonde bij bet NieiwsbM yoor bet Lid van Mei ei Alteia van Zaterdai 28 Jan. 1911, No. 3018. Sophia van Hensden. Coöp. Stoomzuivelfabriek OP HOOP VAN Z E 0 E N", Manden. Stoelen. 8. Eenigst afdoend middel voor den hardnekkigsten hoest en verkoudheid. Prijs per heele flacon 50 cent. halve 25 Drietrompetterstraat, HEUSDEN. Beschryvinge der Stadt Heusden, L. J. VEERMAN, te Heusden. Bloemisten-Tuinlieden, WAALWIJK. Levering van Banquette», Kransen enz. Hierin hebben wij voor elk wat wils, zoowel voor den chauffeur als den motor- en gewonen wielrijder. Nieuwste modellen. Groote voorraad. Raamsdonksveer. Gesteunde passage voor Landbouwers en Boerenarbeiders Massief Eiken BUFFET, id TAFEL en Behangerij. Stoffeerderij, Bedden- en Matrassenfabriek. BUITENLAND. Het is opmerkelijk, maar feitelijk niet onverklaarbaar, dat tot dusver zoo wei nig is bekend geworden omtrent den indruk dien de tenuitvoerlegging van het doodvonnis der anarchisten te Tokio in Japan heeft gemaakt. De Japansche bladen toch hebben slechts enkele korte mededeelingen gepubliceerd over het vonnis en over die tenuitvoerlegging. De regeeriug had aan de pers doen weten, dat beschouwingen en commen taren achterwege dienden te blijven. Een Reuter-correspondent te Tokio seint dat de terechtstelling der 12 ter dood veroordeelden (het doodvonnis van 12 anderen was tot gevangenisstraf ver- verzacht) geduurd heeft van Dinsdag ochtend 8 uur tot 's namiddags 3 uur. Er was maar één galg, zoodat de on- gelukkigen elk op zijn beurt moesten worden „geholpen". Bij de terechtstel ling waren enkel aanwezig de gevange nisdokters, de advocaat, die de beschul digden had verdedigd, en een paar rechters. Omtrent de laatste oogenblik- ken der 12 anarchisten is weinig uitge lekt; het heet dat zij zich tot het laatst toe flink hebben gehouden, ook de vrouw van dr. Kotoekoe, die mee-gehangen is. Wellicht zal er meer bekend worden over deze droeve strafvoltrekking en over de stemming in Japan, met be trekking tot deze terdoodbrengingen, zoodra er brieven over het gebeurde uit Japan in West-Europa zullen zijn ontvangen. Uit den aard der zaak kon den uitvoerige bijzonderheden, voor publicatie bestemd, niet aan de Japan sche telegraaf-administratie worden toe vertrouwd. Wij herinneren er nog even aan, dat Dinsdag (den dag der terechtstelling) de socialist Cabrini in de Italiaansche Kamer het woord heeft gevoerd over de 24 „aanhangers van de socialitische ideeën", die in Japan waren ter dood veroordeeld. Spr. „bracht aan groet aan deze nieuwe martelaren voor de volks rechten." De krijgsraad te Kotsjane heeft von nis geveld over 64 Bulgaren, die bepa lingen van de wet op het bendenwezen hebben overschreden. Verschillende ver oordeelingen zijn eenvoudig barbaarsch. Zes Bulgaren zijn ter dood, achttien tot 101 jaar (alias levenslange) zware gevan genisstraf veroordeeld. Verder een reeks minder zware, maar niettemin harde straffen. Begrijpelijkerwijs is de veront waardiging groot. De St. Petersburgsche correspondent van het Berliner Tageblatt geeft een uiterst pessimistische beschrijving van de pest in Mantsjoerije. Alle voorsteden van Charbin zijn aaDgetast In de Chi- neezenwijk telt men dagelijks meer dan 300 sterfgevallen. De Russen beginnen te vluchten, maar ook in de treinen werden de reizigers ziek. Te Moekden en Girin stijgt het aantal ziektegevallen met angstwekkende snelheid. J. K. Ohl, van de New York Herald, vervolgt zijn reeks sombere berichten over de pest in China. Hij wijt de verspreiding der ziekte aan het behan delen van huiden en het eten van vleesch van dieren, die op een marmot gelijken, maar grooter zijn. De Russen noemen dit dier berteegen, de Chi- neezen hanta. De Mongolen plegen den hanta en zijn holen te ontwijken, maar dezen winter hebben vele Chineesche jagers den hanta om zijn huid in hoofd zaak gedood. Deze huiden waren voor Amerika bestemd en er schijnt reeds een gedeelte verzonden te zijn. Jagers en kooplieden, die met hanta's te doen hebben gehad, zijn de eerste slachtoffers geweest. De vreemde artsen, die de Chiueescho regeering naar de centra der ziekte heeft gezonden, ondervinden van de zijde der bevolking en de autoriteiten alle mogelijke tegenwerking Maandagmiddag is te New York op den drempel der Princeton club een bekend letterkundige en tooneelschrij- ver, David Graham Phillips neergescho ten. De dader schoot Phillips vier kogels in het lijf en maakte zich toen van kant. Men wanhoopt er aan Phillips in het leven te kunnen houden. Hij is slechts 44 jaar en op het oogenblik worden er te New York verscheiden stukken van hem gespeeld. Het schijnt dat de identiteit van den moordenaar is vastgesteld. Het moet een socialist geweest zijn zekere Fitzhugh Goldsborough die niet heelemaal normaal was. Goldsborough, een vioolleeraar, had vaak aan Phillips geschreven, dat deze zijn fortuin be hoorde te verdeelen onder zijn mede schepselen. Dat Phillips aan die sommatie niet voldeed, had den wrok van den ander tot ruoordhitte doen stijgen. Volgens een later bericht is Phillips in het ziekenhuis overleden. De Fransche geneesheer dr. Ménier, directeur der Chineesche geneeskundige school te Tietsin, is aan pest overleden. Hij zelf stelde de diagnose zijner ziekte en wilde niet dat een zijn ambtgenooten gevaar zou loopen door hem besmet te worden. Zelf liet hij een rijtuig komen, wikkelde zich in een laken met subli maat gedrenkt en liet zich naar de barakken voor pestlijders brengen. Hij verklaarde, dat het binnen twee dagen met hem zou zijn afgeloopen en ver zocht aan zijn familie mededeeling te doen van zijn overlijden. Vergeefs heb ben de Russische geneesheeren nog getracht hem te redden, maar hij wilde zelfs niet dat die zijne temperatuur op namen. Er was er eens een aardige, schoone prinses, Zachtzinnig en zedig van leven, Met haren zoo zacht, in goud blonden tros, Zoo blond als 't graan langs de dreven. Heur oogen verrieden 't tooverpaleis, Dat in heuren boezem moest wezen, Heur oogen, de zieltjes van al heurgepeis, Waar goedheid in op kwam gerezen. Heur vader was koning: de grootste van [*t land; Een vorst met doorluchte manieren, Een hart vol gevoel, een hoofd vol verstand, Die niet alle scepters versieren. Een schare van pages omringden den troon, Die vlogen op al zijne wenken; Een schare van pages in kleeding zoo schoon, Als koningen slechts konden schenken. De meesten ook waren van adel voornaam, Uit 's konings getrouwen genomen 1 Eén enkele alleen kwam van verre vandaan Zóó verre was niemand gekomen. Eén enkele alleen miste ouders en haard; De Noorman had alles bestoken, En huis, noch bewoner, noch eigenen ge- [spaard En Baldewijns hope gebroken. Zoo droomde hij dikwijls van toren en tin Hier kwam zijn gemoed tot bedaren I Ginds ver in 't verschiet lag 't land naar [zijn zin En 't heimwee doorliep zijne Aren Ginds ver over zee lag dierbaarder grond, Met torens tot puinhoop vervallen, En grachten omgaven dit alles in 't rond, Met half verbrokkelde wallen. Een blos van verlangens betoog zijn gelaat; De drift bracht zijn lichaam aan 't trillen; Daar stopd de Bataaf, uit Teisterbant's zaad, Geen goud kon zijn wenschen meer stillen. Eén enkele gedachte doorwoelde het brein Op Teisterbant! Op, naar uw gouwen! Het vaderlijk deel moet uw glorie weer zijn, Op, op, naar die schoone landouwen Daar stond Baldewijn, met vurig gebaar; De geestdrift ontschoot aan z'n oogen; Daar werd hij opeens zijn geliefde gewaar Wie zou hare tranen dan drogen? Daar trad hem opeens zijn Sophia opzij De ster van zijn hoop en z'n leven, Het koninklijk kind met de zieltjes zoo blij, Stil zwijgend tot hem opgeheven! Eén enkele kus was 't antwoord van hem, Op 't voorhoofd van kreukelooze liefde, Een trilling verzwakte een oogenblik zijn [stem „Sophia, mijn liefste geliefde!" Zij leunde zich koesterend aan Baldewijns [borst; Zoo vol had zijn stem nooit geklonken, En Baldewijn's ziel, in pijnlijken dorst, Werd heelende balsem geschonken. Zóó waren ze dikwijls te samen geweest; Die liefde was langzaam gestegen Ze waren 't zoo eenig van hart en van geest; Doch 't bleef voor den koning verzwegen. „Sophia, mijn kindje, mijn hartje mijn goed, Hoe, zou ik u ooit kunnen missen? En toch is de zucht naar mijn land in het [bloed, Hetgeen uit uw hart mij moet wissen." „Geen rang of geboorte verleenen hier recht Waaraan zich de koning zal storen; Sophia, geliefde, m'n hartje, beslecht Ik ben niet in Engeland geboren!" En 't hoofdje, dat boog en verkwikte zijn hart; Als wilde 't zijn woorden vergeten Het vragen viel zwaar en 't antwoord was [smart, Die niet van 'n scheiding wou weten. De koning ging uit, 't was ergens festijn, Geen vloek in zijn toorn te duchten; Weer waren ze zaam; 't moest eenmaal [zoo zijn, Besloten uit Engeland te vluchten. Toen voeren ze veilig naar de overzij heen Verzeld van een knecht en een maagde, En vonden de plek, nog brokkelig van steen, Die van eenen burcht gewaagde. Daar rezen de torens opnieuw in de lucht Geen tijd werd tot rusten gevonden; Hier kenden de harten geen traan of geen [zucht, Zoo innig in 't huwelijk verbonden. Daar werden de daken bezet met kanteel, Om 't zwaard van de veste te keeren Daar sloten de torens zich aan tot geheel, De weerhanen blonken van veere. Daar werden de grachten gediept en ver- [breed, Tot steun en tot rust der getrouwen, Daar werd alle kracht aan de wallen besteed, Om 't machtig kasteel te behouwen. Daar rezen gestadig weer huizen in 't rond, 't Huis „Deen" ging in aanzien aan 't stijgen De nijvere vasallen doorwoelden den grond, En Heusden wist welvaart te krijgen Hoewel we in het algemeen een courant niet de geschikte plaats achten, tot het op nemen van gedichten, hebben we er ditmaal eene uitzondering mede gemaakt, nu een geacht abonné ons vorenstaand berijmd verhaal toezendt van de bekende sage be treffende „het Wiel van Heusden." Rechtzaken. De rechtbank te Dordrecht heeft de stokers W. S. R. en W. M. de Z., die de vorige week hebben terechtgestaan wegens mishandeling en poging tot doodslag van den machinist C. Klap, van de Karl Schroers XVII, en tegen wie toen resp. 2 jaar en 3 jaar gevan genisstraf geëischt werd, wegens mis handeling veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden en 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf, met last tot onmiddelijke invrijheidstelling. Voor het Bossche gerechtshof is Woensdag behandeld de zaak tegen M. F., verlofhouder te Heerlen, M. S., zijn huisvrouw en H., mijnwerker, te Heer len, beklaagd van het vervaardigen en uitgeven van valsche munt. De rechtbank te Maastricht had den eersten bekl. veroordeeld tot 5 jaar, de tweede tot 2 jaar en den derden vrij gesproken. De advocaat-genera 1, mr. Tak, vroeg dezelfde straffen als de Maastrichtsche rechtbank had opgelegd. Het gerechtshof te Arnhem heeft J. van R., wegens verkrachting en doodslag van de dertienjarige A. P. te Renkum overeenkomstig den eisch tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank had hem tot 15 jaar veroordeeld. Men meldt uit Zuidbroek: In het oostelijk gedeelte der prov. Groningen werkt sedert eenigen tijd een zekere juffrouw Mina Seiffert als homoeopathe. Zooals men zich herinnert, is een jong meisje uit Scheemda, dat door haar werd behandeld, overleden. Zij werd reeds door de rechtbank te Winschoten tot 4 maal f 52 boete ver oordeeld. Woensdag stond zij voor het kanton gerecht te Zuidbroek terecht wegens het onbevoegd uitoefenen der genees kunde. Het O. M. eischte de hoogste straf, f 300 boete, subs. 60 dagen hecht. ADVERTENTIEN. Gen tieren. itOTEII. K14S. Gerechtigd tot het voeren van het Rfiksbotermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.50 per K. G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. WASCH-, REIS- RUST-, ZIEKEN-, SÈRRE-, CAFÉ- TUIN- Goed en Goedkoop. Manden- Stoelen fabriek „DE VLIJT" WIJK, bij Heusden. 51 Bijzonder aan te bevelen voor Rorst- Loiis en Islhnmlijdci's, Croup en kinkhoest Verkrijgbaar bij Waarin het Begin, Aanwasch en Tegen woordige Staat dier Stadt verhaalt worden, Als mede Veelderhande Gedenkwaardige Geschiede nissen, Oorlogen, Watervloeden, Wyze van Rögeeringe, Hantvesten, enz. Weleer ontworpen door JACOBUS VAN OUDENHOVEN, Dog nu door verscheidene Liefhebbers der Oudheid merkelyk vermeerdert, En met konstige Figuren verciert. t' Amsteldam Bij JAN HARTOG, 1743. Zeer fraai exemplaar, gebonden in ge heel kalfspergamenten band, aangeboden voor f' ?.50, door den Boekhandelaar 80 gulden op. Xijnzaadkoekjes met suiker. 00.000 Kilo per dag. AANLEG en ONDERHOUD van Deskundige behandeling ven Vruchtboom en. slechts f ï<8. Werk tegen hoog loon gegarandeerd. Vraagt prospectus en inlichtingen. Ilooijmaii iV Sehuurmaii's Passage llureau, Amsterdam, Reguliershreestraat 1. Eenigste agenten voor Nederland van het Gouvernement N. Z. W. Magazijnen 31A KX 3, (uanst 't Stadhiiis), BAARDGROEIMIDDEL FIXOLIN werkt bewonde renswaardig op den groei van den knevel. Waar slechts kleine haar tj es aa n w e z ig zijn. heeft zich spoedig een kracbtigen baard ontwikkeld. De veelvuldig aanbevolen „Sterken III" voor veel hoogere prijzen, zijn niet beter. Slechts echt te verkrijgen in Doozen Tan 90 ets., f 1.50 en f 2.50 (porto extra) onder rembours bij PAUL K0CH, Arnhem. N« 11 jj WelEd. Heeren, Hoe komt het toch dat de Bertels Lijn zaadkoekjes thans zoo ongeregeld aankomen Ik had een VA A RS er mede gebracht op 27 Liter melk en een Kalf met dezelfde melk gefokt bracht op scherp 10 weken leeftijd Een resultaat nog nooit eerder verkregen ik heb Uwe Koekjes door tusschenkomst van Kerkhof te Bemmel. Wilt U mj ook opgeven volledig rantsoen voor melkkoeien, hoeveel kilo zij moeten hebben. Hoogachtend, w. g. Th. BERGMANS. Bemmel, bij Njmegen, 15 Januari 1911. Mijnheel-, Wij ontvingen Uwe briefkaart van gis teren en zagen daaruit gaarne, dal ook U zulke prachtige resultaten heeft verkregen met onze De waag hierna is dan ook zoo groot, dat, ofschoon wij 40.000 Kitö per dag fabriceeren, niet aan alle aanvragen kunnen voldoen. Wij vergrooten onze fabriek echter aanmerkelijk en zullen onze productie brengen op Aan den Heer Kerkhof te Bemmel hebben wij Vrijdag wederom afgezonden en zullen hem voortaan geregeld leveren. U kunt dus bij hem thans weder bekomen. Wij zenden U een boekje, waarin op blz 12 de voederrantsoenen voor melkkoeien zijn aangegeven, bij een melkopbrengst van 5, 10, 15, 20, 25 en 30 Liter per dag. Wanneer U meer zulke boekjes wenscht voor Veehouders in Uwe streek, die hier mede hun voordeel kunnen doen, zullen wij U die gaarne toezenden. Hoogachtend, p. proc BERTELS LIJNKOEK- en MEELFABRIEK „DE HINDE", w. g. Mr. R. A. H. Bertels. Prijsopgaaf en teekening worden gratis verstrekt, indien ons het werk wordt opge dragen, ander3 billijke berekening.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 5