Uit de Tielsche Rechtzaal. gesmeten, met de bedoeling, dat zoo dra de dooi invalt, de rivier zelf als opruimster zal fungeeren. Hoe de raenschen die aan den benedenloop dier rivier wonen, daarover zouden denken Uit Karbin wordt aan de „Novoje Wremja" geseind dat ondanks de koude een verpestende stank opstijgt uit de reusachtige hoopen van lijken. De vreemde consuls te Tsjefoe hebben de onverwijlde zending van wachtsche pen verzocht, daar zij vreezen dat de strenge voorzorgsmaatregelen, door het internationaal comité tegen de pest voorgeschreven, een opstand der Chi- neesche menigte zullen ten ge\olge hebben. Te Tsjefoe zijn 70 personen aan de pest bezweken; de omliggende steden en dorpen zijn besmet. De alge- meene toestand in de provincie Sjan- toeng is slecht. In den laatsten storm, welke in Spanje heeft gewoed, zijn alleen uit Catalonië 15 visschersvaartuigen gebleven en 43 visschers verdrouken. Bij Castellon zijn vijf lijken en veel drijfhout aangespoeld. Onder hen, die gereed zijn te dingen naar den Michelin-prijs voor een vlucht van Parijs naar Clermont Ferrand, kun nen, naar men weet, in de eerste plaats Wijnmalen en Weymann genoemd wor den. Hun toestellen zijn voorzien van krachtige motoren en 't wachten is thans op 't verdwijnen van de sneeuw laag, die de velden bedekt. Behalve hen, is ook Laurens van plan een poging te wagen. Men herinnert zich, dat Laurens de man is, die op de 100 K.M. met passagiers het record houdt. ParijsClermont Ferrand zal mogelijk even belangrijk worden als Parijs BrusselParijs het vorige jaar. Volgens bericht uit Teheran is de Perzische minister van financiën Sani ed Daoeleh, toen hij per rijtuig van het parlementsgebouw terugkeerde, door twee Armeniërs doodgeschoten. Op politieagenten, die ter hulp snel den, werd door kameraden van de moor denaars gevuurd. Twee politieagenten zijn gedood. Er is niets bekend over de beweegredenen van dezen aanslag. Een later bericht meldt: De minister is niet dood, wèl zwaar gewond. Hij werd door drie kogels ge- tioffen. Een wond zitvlak bij het hart maar de doktoren hopen den minister te kunnen redden. De dader schijnt niet uit politieke beweegredenen doch om particuliere grieven te hebben ge handeld. Hij had n.l groote vorderingen op Sans-ed-Dowlé e kon die niet betaald krijgen. De eene moordenaar is neergeschoten, de a dere bevindt zich in hechtenis.: De regeering te Washington heeft 12 escadrous ruiterij naar de Mexicaan- sche gren3 gezonden, ter handhaving vau de onzijdigheid van het Amerikaan- sche grondgebied. De beroemde Boeren-generaal Piet Cronjé is te Klerksdorp overleden. Te Dittingen (kanton Bern) hebben zich in een gezin ernstige vergiftigings verschijnselen voorgedaan na het ge bruik van margarine. Een jongen en een meisje zijn reeds gestorven, de vier andere kinderen liggen ziek in het zie kenhuis. Er bestaat geen kans op levens behoud. De sociaal-democraten in de Russische Doema hebben een interpellatie tot de regeering gericht, over het wegjagen van 575 studenten van de universiteiten bij eenvoudige administratieve beschik king van den ministerraad. Een groot gedeelte dezer jongelui is naar Siberië verbannen. Volgens een Reuterbericht, hebben in de laatste dagen weer verschillende Zuid-Afrikaansche inboorlingen z:chaan blanke vrouwen vergrepen. Alleen aan den Witwatersrand vijf. Er gaan stem men op voor uitbreiding van de politie en voor het nemen van zeer krachtige maatregelen. De Matin heeft een telegram ont vangen uit Melilla, meldende, dat vijf Europeanen, gaande naar Melilla, op den linkeroever van de Moeloeja gedooü zijn door inboorlingen uit het Rif, die aan Spaanschen invloed onderworpen zijn. Heusdeu, 8 Febr. Met ingenomenheid deelen wij mede, dat bij de aanbesteding van de verbouwing van Het Loo, de heer K. A. van Rijswijk alhier de laagste inschrijver was, voor f 448.860. De hoogste inschrijvers, een firma uit Nijmegen en Amsterdam, stond op f 563.000. Vanaf 6 Februari wordt de maréchaus- seé Werther van de brigade alhier tijdelijk overgeplaatst naar Besooijen, terwijl de maréchausseé Witsenburg van de brigade op dienzelfden datum naar Heusden wordt overgeplaatst. Een bericht doet hier de ronde, dat een jongmensch van goeden huize te Waal wijk, aldaar bij zijn patroon f 40.000 zou hebben verduisterd en daarmede er van door is gegaan, zonder achterlating van adres. Blykt het verhaal waarheid te be vatten, dan zal men er wel spoedig meer van hooien. Werkendam. Hedenavond zal het Nederlandsch Tooneelgezelschap, directie W. Hart, in de Nutszaal opvoeren „De Koopman van Venetië1'. Vrijdagavond 6.45 uur hoopt de raad dezer gemeente te vergaderen om te han delen over, o. a. lo. Een verzoek van E. H. Reijers om ontheffing van art. 8 der bouw verordening; 2o. de wijze waarop de bestrating der Kade zal worden aanbesteed, en 3o. eene keetenverordening. A ndel. Donderdagavond e.k., 16Febr. hoopt de gemengde christelijke zangver- eeniging „Heb dan de Waarheid en den Vrede lief," eene uitvoering te geven. Het programma belooft een gezelligen avond. Op het hulptelegraafkantoor werden gedurende de maand Januari 46 telegram men behandeld, waarvan 20 werden ont vangen en 26 verzonden. liahiloiiiëiihroek- Vrijdag j.l. werd uit den tuin van A. de Br. alhier bij het graven een oude degen opgedolven. Het mocht tot heden nog niet gelukken eventueel ter plaatse verborgen schatten te ontdekken. Capclle. Onder voorzitterschap van den heer burgemeester, hield de raad dezer gemeente Zaterdagmorgen ten half elf uur eene openbare vergadering. Tot hoofd der openbare school in de Heijstraat werd benoemd de heer Benja- minse, thans hoofd der school te Barneveld. Van den heer W. Wachter was een schrij ven ingekomen, houdende mededeeling, dat hij wegens vertrek naar Enschedé, ontslag nam als wethouder en lid van den ge meenteraad. De Voorzitter dankte den heer Wachter voor al 't geen hij in het belang der ge meente heeft verricht. Blussen. Naar we vernemen, wordt de brigade maréchausseé's te paard alhier vervangen door eene niet onbereden maré chausseé's. 's-€il raven moer- In het Ravens- bosch, nabij deze gemeente, wordt dezen winter tusschen de Leijen en in den Hane- kop een massa land aangemaakt. Ongeveer 15 heet. heide worden of zijn reeds omge werkt en zullen in vruchtbare weiden her schapen worden. Vele veldarbeiders ver dienen daarbij een goed stuk brood. Herpt. In een gehouden vergadering van werkende leden van de harmonie „De Eendracht" alhier, is besloten om voorloo- pig de repetities te staken, zoodat de har monie in plaats van actief voortaan rustend zal zijn. 't ïs wel jammer, dat er zoo weinig am- b tie onder de jongelui gevonden wordt. Dat ook hier puik vee wordt aange troffen blijkt wel, dat de landbouwer L. v. d. Griend een vaars verkocht voor f 340. Met leedwezen werd gisterenmorgen de tijding vernomen, dat onze algemeen geachte burgemeester de heer J. Buijs, in den ouderdom van 58 jaar was overleden. Een langdurige ongesteldheid sloopte langzaam, maar toch zeker zijn eertijds krachtig lichaam. Hoe mocht hij 't vorige jaar omstreeks dezen tijd onder algemeene belangstelling zijn zilveren jubilé vieren als burgemeester van Herpt en Bern. Werkzaam en helder van geest, met ken nis van zaken toegerust, was hij een man van wien gezag uitging, die in het bestuur der gemeente zich als het ware onmisbaar heeft gemaakt en als zoodanig dan ook moeilijk is te vervangen. Veel toch heeft die gemeente Herpt en Bern aan zijn kennis en doorzicht te danken. Hij was met recht een burgervader. Nooit werd tevergeefs zijn hulp ingeroepen en steeds handelde hij zonder aanzien des persoons. Van hem kon dan ook getuigd worden, wat een Nederlandsche dichter omtrent het karakter onzer groote voorvaderen zeide: Hij was Een zegel zonder breuk, Een handschrift nooit nog valsch [bevonden, Een vaste borgtocht, nooit geschonden, Een perkament in goeden reuk. Door het overlijden van den heer Burgemeester moet in een aantal vacatures worden voorzien. Z.Ed, was toch behalve Burgemeester ook secretaris der gemeente, ambtenaar van den burg. stand, secretaris penningmeester van den polder van Herpt en Bern en het Herptsche Veld, idem van het waterschap de Binnen oude Maas, kerk meester der R.-K. Parochie en broedermees- ter van de Processie naar Kevelaar, enz. Mederliemert (N.z.). Onze nieuwe burgemeester Baron Lewe van Aduard, die tot heden te Brummen vertoefde, heeft zich met gezin alhier gevestigd. Aieuvveiiclfjk. De Geref. Knapen- vereen. „Benjamin" hoopt a.s. Vrijdag haar eerste jaarfeest te vieren in het Instituut- lokaal. Op Donderdag 16 dezer hoopt de Geref. Jongelingsvereen. „de Zaaier" in het Instituutlokaal haar vergadering te houden. ltaailisdonk. Op de Zaterdag door de landbouwvereeniging gehouden aanbe steding werd de levering van 50 balen voer- erwten aangenomen door den heer M. de Bruin alhier a f 6.47£ per 80 kg. [taaniidoiik§veer. Zaterdag werd van de werf van de firma wed. D. van Suylekom met goed gevolg te water gelaten een stalen sleepboot van 80 I. P. voor rekening van den heer W. J. van den Heuvel te Dordrecht. Verder werd de kiel gelegd voor een dito sleepboot van 150 I. P. K. voor Belgische rekening. De ketels en machines voor deze booten worden ver vaardigd door de N. V. Machinefabriek v.h. Schipper van Dongen te Geertuidenberg. Kleeuuijk. Op Woensdag 15 Febr. a. s. zal de Jongelingsvereeniging „Prediker 12 la." in de Christelijke school alhier een jaarfeest houden. Sprang. Uit het jaarverslag van den pennigmeester, der hulpkas, verbonden aan de afd. Patrimonium alhier, bleek ons dat de inkomsten van 1 .Tan 1910 tot 31 Dec. bedroegen f 379.35, de uit keering bij ziekten f 71.51, zoodat zij thans in ka- hebben f 307,84. Dit bedrag is op 's Rijks postspaarbank belegd. 4*yhoeveii-Capelle. Vrijdag middag werd op het vliegterrein de Molen heide bij Breda een schroef beproefd, die eigenhandig vervaardigd was door den tim merman Quirijns alhier. Het uiterlijk was nog niet zoo mooi en zoo glad al3 de fabrieksschroeven; maar ze bewees dat ze uitstekend gemaakt was. Haar trekkracht was evenals van de fabrieks- schroef 110 kilogram. Nadat de trekkracht voldoende was gebleken, maakte de aviateur Archer er een paar vluchtjes mede, die uitstekend slaagden. Een mooi succes voor den heer Quirijns. VI aalwijk De maréchausseé Hol- terman, alhier tijdelijk geplaatst bij het detachement der Kon. Maréchausseés, is vanaf 6 Februari weder geplaatst op de brigade te Heusden. Waspik. Maandag is alhier door den jager Lichtvoet, in een sloot nabij 't station gevonden het lijk van den reeds hoogbejaarden heer J. v. d. Velden, die zeker door een of ander ongeval in dien sloot geraakt moet zijn. Wijk Tot heden werd nog niets gevorderd in zake het onderzoek van den dreigbrief aan de familie V. alhier. Over het algemeen wordt toch vermoed dat men hier te doen heeft met een schrijven waaraan weinig waarde moet gehecht worden. Met den handel in vette varkens is het de laatste weken er niet beter op ge worden. Besteedde men in de maand Dec. tot 29 cent per halve kilo's, thans wordt niet meer dan 25 cent besteed, levend ge wogen. De landbouwer H. v. H. bezig met hooi oaar binnen te rijden, bleef plotseling onder deze bezigheden dood. Elslioilt. Toen Dinsdagnamiddag ten circa 2 uur de tram naar Heusden zou passeeren, kwam eene barouchette van den heer Besouwen te Helvoirt aanrijden en wilde nog de rails passeeren. Het paard was de rails gepasseerd, doch de locomotief greep het rijtuig. De koetsier viel van den hok en het rijtuig werd versplinterd. Koet sier noch paard bekwamen eenig letsel. Gelukkig bevond zich niemand in het rij tuig. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven Eerste qualiteit melkvee was zeer gezocht. Naar vet vee van puike qualiteit was veel vraag. Met de vette kalveren ging het beter dan in de laatste wekenmet de vette schapen was het juist andersom. Vette varkens in éénen doen. Ook dragende als in de vorige week. Biggen iets williger De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 73 78 ct., 2de kwaliteit 61 63 ct., vette kalveren 58 a 60 ct., vette var kens 60 62 ct., voor Engeland, 58 59, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 180 f 245, neurende f 160 ft f 235, gustè f 140 a f 240, pinken f 60 a f 95, kalveren f 14 a f26, biggen f 7 a f 11,drachtige zeugen f60 a f 75, drachtige gelten f 42 a f 55, schot telingen f 18 a f 33, schapen f af vette schapen f 18 a f 20, luxe-paarden f 540 a f 650, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 a f 440, 2e kwaliteit f 300 a f 430, twee-en-een-halfjarige f 150 a f 260, ander- halfjarige f af per stuk. Verslag van het verhandelde van den Raad der gemeente Capelle, op Zaterdag 4 Febr. 1911, des voormiddags half elf. Tegenwoordig alle leden, behalve de heeren R. Middelkoop en W. Wachter. De voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat is inge komen een kennisgeving van den heer W. Wachter, dat hij wegens vertrek uit de gemeente ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad. De voorzitter herinnert er aan, dat de heer Wachter steeds zijn beste krachten aan de behartiging der gemeente-belangen heeft gewijd en geeft de verzekering, dat de daden van den heer Wachter nog lang in gedachten zullen blijven. Daarna wordt overeenkomstig het voor stel van Burgemeester en Weth. het ont werp-besluit tot onderhandsche verhuring van een huis, tuin en boomgaard vastge steld, waarna tevens besloten wordt enkele posten van de gemeente-begrooting voor 1910 af- en over te schrijven. Vervolgens wordt overgegaan tot benoe ming van een hoofd der schooi in de Nieuw- straat alhier. Op de door Burgemeester en Weth. en den districts-schoolopziener opgemaakte voordracht zijn geplaatst in alphabetische volgorde de heeren 1. Benjamin se, hoofd der school te Bar neveld. 2. Bijlo, onderwijzer te 's-Bosch. 3. Tavenier, hoofd der school te 's-Gra- vemoer. Bij stemming blijkt met alg. stemmen te zijn benoemd de heer Benjaminse. Ten slotte wordt de commissie benoemd tot keuring van fokstieren, waarna, niemand meer het woord verlangende, de voorzitter deze openbare vergadering sluit. Kerknieuws. Cienderen. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente de heer K. J. Feijkes, cand. tot den H. Dienst te Dordrecht. Met algemeene stemmen is besloten dat de eerstvolgende 10 jaren de kerkeraads- leden zullen gekozen worden door de stem gerechtigde lidmaten. Sleeuwjjk.. De heer W. van 'tSant, cand. tot den H. Dienst heeft een beroep ontvangen van de Ger. gem. te Oostburg. In verband met de plannen, die bestaan om te Heusden ter gelegenheid der ver jaardag van H. M. de Koningin eene Huis- vlijttentoonstelling tot stand te brengen, zult U de commissie, door het Depart. Heusden der Mij. tot N. v. 't A. daartoe in het leven geroepen, ten zeerste aan U ver plichten, door plaatsing van het volgende in uw veel gelezen blad. Zooals U bekend, had het vorige jaar onder beschermheerschap van Z. K. H. den Prins der Nederlanden de groote Nationale Huisvlijttentoonstelling plaats, welke eeu beslist succes is geweest. Dit is de kroon geweest op het werk van Ds. Haverkamp, die met recht de man mag genoemd worden, die in ons land de Huisvlijt algemeen bekend heeft gemaakt, zoodat er tegenwoordig tal van plaatsen zijn alwaar geregeld eene huis- vlij ttentoonstelling wordt gehouden. 't Wil ons voorkomen dat Heusden en omstreken niet achter mogen blijven en daarom noodigen wij allen uit in en om Heusden hunne krachten te beproeven tot bet vervaardigen van een of ander huisvlij t- voorwerp. Velen zullen weten wat daaronder verstaan wordt, anderen wellicht niet. Welnu in 't kort gezegd is huisvlijt allen arbeid thuis in vrijen tijd verricht, tot ontspanning en genoegen. leder die na volbrachten dagtaak zijn tijd wijdt aan knutselen, snijden, teekenen, enz. enz., hetzij in eigen vak, hetzij daarbuiten en iets tot stand brengt, groot of klein, ingewikkeld of eenvoudig van samenstelling, kan» de vruchten van zijnen arbeid inzenden op de tentoonstelling, die wij ons voorstellen te houden. Alles zal welkom zijn, hoe een voudig ook van samenstelling, alles heeft als huisvlijt waarde. Aan deze tentoonstelling wordt verbonden eene verloting, zooals onze secretaresse U reeds mededeelde. Bovendien kunnen de ingezonden voorwerpen ten verkoop worden gesteld en ook aangekocht worden voor de verloting. Dingt u niet mede naar prijzen, welnu dan zal elke inzending ter opluiste ring hoogst welkom zijn. En nu zullen er zijn die wellicht meenen, hoe kan ik nu zooiets maken, welnu, waar een wil is daar is een weg, en ieder kan meer dan hij meent. De volgende lijst, die nog voor uitbreiding vatbaar zou zijn, kan wellicht tot eene keuze leiden 1. a. Voorwerpen uit geschaafd hout: Bloemenmand of-bak, kapstok, papierbak, droogrekje, boekenhanger, vogelkooi. b. dezelfde ingelegd met hout. c. dezelfde voorwerpen gesneden en ge brand. 2. Houtversiering met boomschors, den nenknoppen, eikels, mos, kurk, sigaren- puntjes. 3. Snijden in leer of linoleum, matjes, presenteerbladen. 4. Vlechten met papier, biezen, touw, stroo, metaaldraadmatten, korfjes,manden. 5. Knoopeneier- en vischnetten, hang matten, paardendekens, enz. 6. Voorwerpen van carton en papier doozen, lampekappen, matjes. 7. Teekenen en schilderen op papier, doek, zijde, fluweel, glas, leer, hout. 8. Boekbinden, stoelen matten. Inleggen met postzegels, met hout, met schelpen. Munten uitzagen voor spelden en broches. 9. Voorwerpen als lijstjes, mandjes, speldenkussens, doosjes enz. enz., uit of met behulp van postzegels, ouwels, rijst, blade ren, kastanjes, gedroogd gras, fijn grind, kurken, spelden, vlechtwerk, houtsnijwerk en papierwerk. 10. Nuttige en fraaie handwerken. Ziedaar een lijst om een voorstelling te geven van wat wij verwachten. Voor verdere inlichtingen houden onder- geteekenden, uitmakende de commissie, bovenbedoeld, zich aanbevelen. W. F. HILWIG, voorzitter. Mej. H. WEEDA, secret-.-penningm. Mej. A. ZIJNEN DE GIER. A. BEUNINGH. N. v. d. MADE. N. VAN RIJSWIJK. Diefstal van pl.m. f 7000. Met betrekking tot den diefstal in het Kasteel van wijlen Baronesse Van Nagell te Nederhemert, lezen we onder bovenstaand opschrift, in de Tielsche Ct. een uitvoerig relaas, waaraan we het een en ander ontleenen Wij zagen zelden waardevoller voor werpen als stukken van overtuiging ter terechtzitting aanwezig. Het was werke lijk een hoorn des overvloeds. Succes sievelijk hoorden wij de klanken van goud en zilvergeld en het knappen van het waardevolle papier. Het gesto lene beloopt ongeveer de som van zevenduizend gulden. De beklaagde in deze zaak, een 20 jarig jongeling, J. W. genaamd, wonende te Nederhemert, doch thans gedetineerd, behoort niet tot die menschen, die men in het algemeen met misdadiger be stempelt. In een zwak oogenblik bedreef hij de daad, die hem thans berouwvol voor den rechter doet verschijnen. Het terrein voor diefstal was hier anders gunstig gelegen en waarschijnlijk een beroepsdief waardig geweest. Het genre Lord Lister, uit de bekende spoorweg romannetjes, zou hier beter op zijn plaats zijn geweest. Deze jongeling, zooals gezegd, deugt er niet voor. Na het vermoeden van vermissing van geld en de daarop gevolgde arrestatie van beklaagde bekende hij oogenblikkelijk alles. Als huisknecht op het kasteel van baronesse Van Nagell te Nederhemert zag hij geregeld groote sommen gelds, die, 't is gebleken ter terechtzitting, voor hem zoo maar voor het grijpen lagen. Hij behoefde zijn hand maar uit te steken en het geld was in zijn bezit. De overleden mevrouw was te dien op zichte niet voorzichtig. Wegsluiten op een wijze, dat niemand zich kon ver rijken, deed ze Diet. De sleutels bleven wel eens op de secretaire zitten. En wat maakt nu gauwer den dief dan de ge legenheid De gehoorde rijksveldwachter ver klaarde dat hij de kamer van beklaagde heeft doorzocht en al het daar gevon dene in beslag heeft genomen. In de zak van een broek van beklaagde vond hij een portemounaie met geld, een horloge en een knipmes. In een kast een bos bankbiljetten, gelijk de Presi dent mr. A. J. Blom opmerkte. En met kalmte somde deze daarop het gevon dene op. Wij noteerden inderhaast f 10 van f 100, 20 van f 60, 1 van f 300, 1 van f 200, 20 van f 40, 7 van f 25, 7 van f 10, enz., enz. Het aanwezige publiek verlustigde zich in het aan- hooren van deze opsomming. Het totaal bedroeg f 6415. Als de doodeenvoudigste zaak ter wereld verklaarde de veldwachter nog in een vest van beklaagde gevonden te hebben 4 gouden tientjes, 1 briefje van f 200, 1 van f 300 en 1 van f 60. De kamer van beklaagde geleek veel op een schatkamer. Waar men ook keek, het oog zag niets dan geld en nog eens geld. De beklaagde alsnu ondervraagd ver telde onder hevige ontroering, in het jaar 1910 op verschillende tijdstippen geld bij de barones te hebben wegge nomen; zoowel uit de slaapkamer als uit de torenkamer. Het geld telde hij niet, maar hij zag wel dat het in de duizenden liep. Alles deed hij in zijn eigen kast. Op de vraag van den Pre sident hoe hij er toe gekomen was te stelen, zei beklaagde dat hij ontstelde van het zien van al dat geld, en zich zelf niet meer meester bleef. De President zei dat beklaagde de eerste maal al enkele duizenden guldens stal. Dat was nog niet genoeg. Later deed bij 't weer. Dat is een sterk be- geeren. Het Openbaar Ministerie, nu aan 't woord komende, noemde het een ernsti- gen diefstal, dien beklaagde heeft be gaan. Toch zijn de omstandigheden, waaronder hij stal, voor hem verzach tend. Mitsdien eischte 't O. M. eene gevangenisstraf van 6 maanden. Kantongerecht Heusden. Uitspraak van Strafz. dd. 2 Februari. A. v. B. te Dussen, openb. dronken schap. f 5 subs. 3 d.; T. G. d. H. te Werkendam, openb. dronkenschap en vloeken, f 5 en f 3 subs. 3 d. en 2 d. Overtr. jachtwet: P. H. te Werken dam, f 5 subs. 4 d.; L. D. te Well, f 3 subs. 2 d.; P. C. te Eethen, f 6 subs. 6 d., met verbeurdverklaring van den in beslag genomen strik. Overtr. vischwet: A. v. S. te Heusden, f 1 subs. 1 d.; J. D te Veen, f 5 subs. 2 d. Overtr. rij wielreglement.- J. v. T. te Giessen, f 2 subs. 2 d.; P. V. te Andel, 2 X f 2 en f 3 subs. 2 X 1 d. en 2 d.; M. v. D. te Woudrichem, f3 subs. 2d. A. M. en K. v. d. S. te Dewerken, overtr. prov. regl., straf der berisping. N. 0. v. H. en J. K. te Dewerken, overtreding verord. Dewerken, elk f 0.50 subs. 1 d. W. K. te Werkendam, overtr. schip- psrswet, vrijgesproken. G. D. te Heerlen, een woonwagen en getimmerte plantsen op een Rijksweg, 2 X f 3 subs. 2 X 3 d. i$imie n land. In de vergadering van de Tweede Kamer deelde de voorzitter gisteren mede, dat de Minister van Landbouw heeft ingetrokken het wetsontwerp, be treffende de Bakkersraden en dat is ingekomen een gewijzigdontwerpnopens beperking van Zondagsarbeid en nacht arbeid in broodbakkerijen. De correspondent van de „N. R. Crt." te Batavia seinde Maandag Een tweede halve compagnie gaat naar Billiton, alwaar de rust in Mangar verzekerd is. De mijnwerkers zijn nog onrustig. De Europeanen maken het wel. Het blad teekent daarbij aan Uit het zenden van nog een halve compagnie infanterie naar Billiton moet men wel opmaken, dat de koeliopstand aldaar een wat ernstiger karakter en grootere afmetingen heeft aangenomen, althans dat men ervoor beducht is, dat de opstand grooter omvang zal nemen, dan de oorspronkelijke reden van het verzet, een bekkensnijderij dier mijn werkers met het daarop gevolgd in grijpen der politie, aanvankelijk deed verwachten. Om een plaatselijk verzet te onderdrukken schijnt toch een hon derd man gewapende infanterie ruim voldoende, vooral met het oog op den weinig krijgshaftigen aard van den Chineeschen koeli. Het is nu zeer goed mogelijk, dat uit het aanvankelijk plaatselijk verzetj dat niet aanstonds geheel bedwongen kon worden, een algemeene onrustige stemming onder de mijnwerkers is ont staan, zoodat de regeering 't noodig heeft geacht tegenover de 15.000 op Geachte Heer Redacteur. Heusden, Februari 1911.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2