T Ml SU II el Land van Heusden en iltena, de Langstraat en de Bommelerwaard. int Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Yo. 3028, Zaterdag 4 Haart. FEUILLETON. DE BOETELING. I ISSBÉP VaS VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1911. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7 7* ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. In de memorie van toelichting van het bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp tot heffing van een debiet- recht op tabak, zet de minister van financiën uiteen dat hij niet gaarne de pogingen van 1875 en later gedaaD in de richting van een tabaksaccijns herhalen zou. Ook in het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten worden geen voor stellen gedaan die onze tabaksmarkt kunnen schaden, maar in verband hier mede moet te eerder een middel om tot de gewenschte belasting langs anderen weg te geraken worden gezocht. De minister zet uiteen dat andere stelsels, in onderscheidene staten toe gepast, b. v. staatsmonopoliehoog recht bij invoer met verbod van aanplant, en heffing in de tabaksfabrieken, mede niet aan te bevelen zijn. Een debiet- recht verdient aanbeveling, als een bruikbare belastingvorrn, vooral voor tabak, omdat hij het mogelijk maakt de vordering der belasting te doen plaats hebben zoo na mogelijk aan hetoogen- blik waarop het belaste artikel overgaat in handen van den consument, terwijl bovendien de overlast voor de belas tingplichtigen tot een minimum kan worden beperkt. Ten slotte wordt vol daan aan den eisch die voor tabak hier te lande als een conditio sine qua non is te beschouwen nl. dat de handel in het ruwe product ongemoeid blijft, evenals de tabaksbouw en de industrie alleen zal van de détailverkoopers eene medewerking verlangd worden, die voor hen niet te bezwarend zal zijn en die geenszins zal gaan boven hun krachten, indien zij in hunne zaak die orde heb ben, welke men daarin met reden mag verwachten. Deze wijze van heffing heeft zet de minister uiteen nog dit onmis kenbare voordeel, dat de belasting zich van zelf regelt naar de waarde der ver schillende soorten van sigaren, sigaretten en tabak. De minister betoogt, dat de wetgever zonder bezwaar kan eischen dat de be lasting worde betaald naar het juiste bedrag van het debiet, opdat ieder gelijk quantum van gelijke waarde met het zelfde bedrag worde getroffen. Voor de verwezenlijking van dit denkbeeld is niets noodig dan een boekhouding zoo eenvoudig, dat zij zonder bedenking ook van den kleinsten debitant kan worden gevorderd. Ten gemakke zoowel van den belastingplichtige als van de administratie, kan het daarvoor te bezigen register van rijkswege worden 11) De geestelijke mengde zich anders wel niet in de dorpspolitiek, maar nu zich de gelegenheid aanbood Berghofer tegelijkertijd een kneep te geven, liet hij ei zich toe overhalen. Op zekeren Zondag, toen Lori toevallig ook in de kerk was, trok hij van leer. Het kerkgebouw, te klein voor de groote gemeente, was tot de laatste plaats gevuld. Lori stond bij de deur, te midden van een troepje godvruchtigen, die geen plaats meer hadden kunnen vinden. De pastoor, een bleeke man met donker haar, hoog van gestalte, begon zijn preek na een onderzoekenden blik over de ge meente. Zijn vrome schaapjes lazen het op zijn gezicht, dat er een strafpredicatie zou volgen, en iedereen vroeg zich verbaasd af over wien het onweder zou losbarsten. Nolier, die met een innig vroom gezicht op de voorste bank zat, had dit raadsel wel kunnen oplossen. Eerst sprak Zijnhoogwaarde in schoon e, roerende woorden over zonde en boete en riep hij het geweten van de Anderganders wakker, maar gaandeweg werden zijn woor den scherper en kreeg zijn stem een toor- nigen klank, begon hij te spreken over de onboetvaardigen. En toen kwam hij los: „Te midden van u gaat er iemand rond, wiens leven een leven van boete moest zijn en het niet is. Mijn oogen zien hem en worden bedroefd. Op de zonden zijner ouders stapelt hij eigen schuld en ongerechtigheid. In stede van boete te doen en tot zich zelf in te keeren, brengt hij zijn naasten in verdenking, leeft hij tot ergernis van zijn verstrekt, zooals het ontwerp dan ook bepaald. Uit het voorschrijven van een debietregister mag niet voortvloeien dat de aanwijzing daarvan onvoorwaar delijk moet worden gevolgd. De rege ling der aanslagen draagt het ontwerp op aan de ambtenaren der directe be lastingen. De belastingplichtige moet zijn debietregister afsluiten en bij den ontvanger inleveren. Dat komt hierop neer, dat de belastingplichtige voor de regeling van zijn aanslag een zeer ge specificeerde aangifte moet doen Rijzen bedenkingen tegen die aangifte, dan vordert het ontwerp dat de belasting plichtige daarover wordt gehoord. Omtrent de vermoedelijke opbrengst van het debietrecht deelt de minister mede, dat de verkoop van gefabriceerde tabak voor het geheele Rijk, naar onder scheidene gegevens, ook van verbruik in het buitenland, veilig is te begrooten op twintig millioen gulden. Naar het voorgestelde percentage iO ten honderd van het debiet volgens artikel 5 zal dat verbruik een op brengst aan belasting geven van 2 mil lioen gulden ruim. Uit de artikelen blijkt verder o. a dat de belasting geheven wordt van ieder die tabak in het klein verkoopt, dat is volgens de omschrijving van art. 1 de verkoop van tabak bij iedere hoeveelheid, aan personen die niet zelf daarin handelen. Onder tabak wordt verstaan tot ver bruik bereide tabak met inbegrip van alle artikelen die uit of met tabak zijn vervaardigd, zooals sigaren, sigaretten, karotten en snuif. Surrogaten van tabak worden met tabak gelijkgesteld. De wet onderscheidt verkoop in het klein a. als winkelier, logement- kof fiehuis- buffet- of kiosk-houder; b. op iedere andere wijze. Ouder verkooplokaal wordt verstaan, iedere lokaliteit of ruimte dienende voor de uitoefening van een bedrijf als onder letter a hierboven genoemd. Onder debiet verstaat het ontwerp de waarde van de tabak, die in het belas tingjaar aan koopers wordt geleverd of door den belastingplichtige wordt ver bruikt, met uitzondering van die welke voor handel geleverd wordt aan andere belastingplichtige of aan niet belasting plichtige fabrikanten of grossiers in tabak. De waarde zal worden bepaald naar den prijs die aan verbruikers in reke ning wordt gebracht bij verkoop Vein de kleinste hoeveelheid bij den belas tingplichtige verkrijgbaar. Bij verkoop van tabak door fabrikanten en grossiers wordt de waarde voor zooveel betreft de tabak die door hen niet in verkoop- medemenschen. Inderdaad, het is te be jammeren, dat er onder u nog zijn, die zulk optreden begunstigen, evenals het hoog tijd wordt, dat hij, dien ik bedoel, zijn eigen zwakheden indachtig worde en de fouten van anderen vergete!" De pastoor, die in zijn ijver vergat, dat hij feitelijk de partij opnam voor een slechte gewoonte van zijn biechtkinderen, een mis bruik, dat hij anders zelf ook trachtte te bestrijden, hield op om den neus te snuiten. Deze pauze kwam zijn hoorders zeer te stade. Nolier keerde zich het eerst om en zijn blik zocht Lori. En toen volgde het eene hoofd na het andere en aller oogen rustten met meer of minder leedvermaak op den vogelvrijverklaarde, die daar, wel nog iets bleeker dan gewoonlijk en de onder lip tusschen de tanden, dood kalm stond te luisteren, alsof de preek van den voor ganger hem even weinig aanging als den anderen. En toen de pastoor voortging waren de Anderganders hevig verbitterd, dat het incident tot geen schandaal had aanleiding gegeven. Lori verliet de kerk gedurende de mis. De Zondag was de meest geliefde dag voor de stroopers en hij nam zich na deze terecht wijzing in de kerk ernstig voor den strijd tegen de boeren teller te voeren dan ooit. Het eenige, dat hem hinderde, was geen middel te hebben om den Hoogwaarde voor diena woorden rekenschap te vragen. Van dezen dag af vermeed hij de kerk en het dorp zooveel hem mogelijk was. Heimelijk leed hij veel meer dan hij toonde. Hij werd nog eenzelviger en somberder, alsof er wer kelijk schuld op hem kleefde. En in Ander- gand noemden zij hem voortaan spottend „de boeteling". Dat men hem onrechtvaardig behandelde, daaraan dacht niemand dan Berghofer en zijn dochter Tilde. De oude man gebruikte al zijn invloed om zijn jachtopziener tot meer aanzien te brengen lokalen of als kramer ot venter wordt verkocht, bepaald door verhooging van den prijs liiervoren bedoeld met 30 pet. als fabrikant beschouwt het ontwerp een ieder die, al dan niet met behulp van werklieden of van ten hunnent arbeidende personen, tabak ter verkoop vervaardigd. Voor tabakssoorten van verschillenden prijs, doch gelijk merk, wordt do waarde bepaald naar den hoogsten prijs. Verkoop van tabak met verzending rechtstreeks naar het buitenland wordt niet onder het debiet begrepen. De belastingplichtige wordt aange slagen in de gemeente waar het ver kooplokaal is gelegen en wie meer dan één verkooplokaal, of in den loop van het jaar achtereenvolgens verschillende verkooplokalen heeft, wordt voor ieder afzonderlijk aangeslagen. De aanslagen worden geregeld door den inspecteur der directe belastingen en de aanslag kan, bij gebreke van een debietregister, ambtshalve geschieden. Bij overgang van het bedrijf zullen de belangheb benden door onderlinge verrekening een behoorlijke verdeeliug van het debiet recht zelf kunnen regelen. Het ligt in de bedoeling nu en dan ook inzage van boeken en papieren te vorderen, zonder dat eenige verdenking tegen den be lastingplichtige bestaat, dus eenvoudig proefsgewijze. De minister acht het nuttig dat in zijn toelichting te zeggen, opdat die vordering niet in ieder geval als een bepaald bewijs van wantrouwen worde opgevat. Voor het opsporen van ontduiking is de bevoegdheid tot het betreden van alle winkels met bijbehoorende berg plaatsen enz., alsmede van magazijnen enz. van fabrikanten en anderen die onder verdenking van fraude liggen, onmisbaar. Met het betreden van wo ningen ligt in de bijzondere lastge ving van den burgemeester of den kan tonrechter een waarborg, dat niet meer dan noodig tot visitatie aldaar zal wor den overgegaan. De bepalingen tot verrekening van de heffing der belasting toelichtende, zet de minister uiteen dat zij vooi handel en industrie zoo gemakkelijk mogelijk zijn gemaakt, en iedere be lemmering van fabrieken en middelen van vervoer, b.v. door toezicht bij ver pakking, aflossing, alsook, zooveel doen lijk, bij vervoer van tabak is vermeden. Tot verscherping der controle ©p alle debitanten acht de min. het van het grootste belang, dat vervoer van tabak steeds openlijk plaats vinde. Uit de strafbepalingen blijkt o. a. dat het met aanvragen van een debietre gister, het verzwijgen dus van het be drijf, door den minister als een fraude van den meest ernstigen aard beschouwd gestraft wordt met gevangenisstraf van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste f 500. Gelijke straf bedreigt hem die in gebreke blijft het bij deze wet gevorderde bewijs van gestelde zekerheid te vertoonen. Verder wordt straf bedreigd tegen valschheid in het register en daarmede op één lijn te stellen feiten voorts tegen overtre ding der voorschriften nopens den uit voer met vrijstelling van betaling van debietrechttegen het nalaten van de aangifte van overneming van een be drijf tegen informaliteiten die de aan slagregeling kunnen belemmeren, enz. De delicten in zake debietrecht wor den verklaard misdrijven te zijn, in tegen stelling met de delicten in zake bedrijfs- en personeele belastingen, die overtre dingen zijn. Nog wordt bepaald, dat tabak in den zin ^ooals dit wetsontwerp dit artikel verstaat (hiervoren omschreven) behalve aan het gewone invoerrecht, aan een bijzonder invoerrecht van 20 pet. der waarde is onderworpen, indien niet volgens de voorschriften van den minis ter van financiën blijkt dat zij is bestemd voor den handel van een belasting plichtige naar deze wet of van een met belastingplichtig fabrikant of grossier in tabak. Dit recht, dat de minister ontegenzeggelijk hoog acht, zal echter slechts in toepassing komen daar, waar men door invoer met bestemming regel recht voor consumptie, het debietrecht zou willen ontgaan en zoodoende een oneerlijke concurrentie zou aandoen aan hen, die dat recht naar behooren voldoen. Voor eigen gebruik kunnen reizende personen blijven genieten van de vrijstelling van invoerrecht, hun toegekend bij de tariefwet. In afwachting van de herziening van de wet op de invordering van 's Rijks directe belastingen, bevat het ontwerp eenige bepalingen tegen afwijking van die wet. Ten slotte wordt nog o. a. bepaald dat voor de invordering van het debiet recht, alle tabak, aanwezig in een ver kooplokaal en de daarbij behoorende woning en bergplaatsen geacht wordt eigendom van den belastingschuldige te zijn. En eindelijk dat de heffing aanvangt op 1 Januari 1912. in het dorp, maar het wilde hem niet ge lukken. En Tilde's hart was van innig medelijden vervuld. De zomer was bijna voorbij en intusschen was de boeteling de vijand geworden van de meeste Anderganders, de booze vijand, dien men, wilde men goed werk doen, moest uitdrijven. En zij deden er ook flink hun best voor maar Lori was taai en week geen schrede achteruit. En gedurende den zomer waren de over tredingen in het bosch en het jachtveld zoo afgenomen, dat Lori zelf er zich over ver baasde. Toch deed hij daarom de oogen nog niet toe en vandaag had hij ze wijder dan ooit open. Het was de laatste Augustus en morgen zou de gemzenjacht geopend worden. Ge woonlijk werden dan reeds hier en daar in de bergen schoten gelost, om de dieren op te schrikken en naar het meer open jachtdistrict te jagen. Lori kwam van den Solbitenalp en zou den Voor-alp bestijgen. De dag was al bijna ten einde, al was het nog gloeiend heet; achter de bergen in het westen schenen zwarte rookwolken tegen den hemel op te kruipen, zoodat het in het dal plotseling angstverwekkend duister werd. Elke rots wand scheen dichterbij en donkerder. In de lucht bewoog niets, het woud lag daar in doodsche stilte. Lori verhaastte zijn gang. Een storm uit het Vooralpdal was, volgens de bewoners, nog nooit zonder ongelukken afgeloopen. Steiner had niet lang noodig om het voetpad te bereiken, dat naar het bosch leidde. En daar kwam Hofer's Tilde van den Alp af en liep haastig in de richting van het bosch; zij had vermoedelijk het dreigende onweer ook opgemerkt. Niet vóór zij naast elkander stonden keek zij op en toen ontstelde zij bijna van zijn bleek, kwijnend gelaat, waarin de oogen brandden Te Dampéry bij Charleroi zijn een pastoor, de heer F. de Jonghe, een Nederlander van geboorte, en zijn huis houdster in de pastorie vermoord ge en de kalmte, die hij overigens aan den dag legde, logenstraften. Zij zelve was warm van het harde loopen, had een blos op de wangen en de blonde lokken schenen nog weerbarstiger dan gewoonlijk. Lori ging zonder een woord te spreken op zij en wilde het meisje voorbij laten gaan. Daarom had hij haar ook ingewacht. „Dag," zeide zij bedeesd, toen zij voor hem stond. „Dag, meisje," klonk zijn korte begroeting. Zij ging niet verder. „Ziet u niet, dat er onweer dreigt vroeg zij. „Jawel, zeker! Loop maar vlug door. U moeten u haasten als u de Lochgaden nog bereiken wilt. Daar bent u veilig 1" „En u?" Zijn antwoord klonk ruw. „Maak u over mij niet bezorgd! Ik kom wel beneden." In de verte vernam men een steunen en loeien, dat klonk als een waarschuwing. De lucht was plotseling zoo zwart geworden als in den nacht. Het tweetal, dat daar bij elkander stond, kon nauwelijks elkanders gelaatstrekken onderscheiden. Tilde deed een paar schreden vooruit; het medelijden dreef haar nog eenmaal naar hem toe. „Lori," sprak zij zenuwachtig. „Wees toch niet zoo dwaas, ga toch mee! Waar zou je anders een schuilplaats vinden dan in het Lochwald? En het is toch geen schande als je met mij meegaat?" Aangezien hij zich wilde afwenden, legde zij met het oprechte verlangen hem goed te doen, de hand overredend op zijn arm, maar alsof die aanraking hem brandde, schudde hij haar van zich af. „Wat doe je, meisje?" beet hij haar toe. „Waarom loop je niet door? Wat wil je van me?" „Ik wil je toonen, dat ik het goed met je meen.' vonden. De moordenaars hebben, be halve enkele effecten, alles wat van waarde was geroofd. Een bericht uit Innsbruck maakt melding van schade in vele plaatsen van Tirol tengevolge van het booze weer. Stormen en sneeuwval hebben op tal van plaatsen verwoestingen aange richt en het verkeer gestoord. Bij Fieber- brunn is een trein in de sneeuw blijven steken. In Feldkirch zijn de daken van de huizen gewaaid, terwijl in de bos- schen in den omtrek vele boomen zijn ontworteld. Bij Bangs is de houten Rijn brug zwaar beschadigd. Volgens een Central News-bericht uit New York zijn te Spokane, in den staat Washington (d. i. in den Noordweste lijken hoek van de Vereenigde Staten) zestien gevallen van builenpest gecon stateerd. Er zijn geen personen aan de ziekte gestorven maar de inwoners der stad nemen bij honderden de wijk naar buiten. De bij het eiland Lavansaari op een ijsveld naar zee gedreven 500 visschera zijn gered op 2 na, die verdronken zijn. Het adelscongres te St. Petersburg heeft een motie aangenomen waarin aangedrongen wordt op onvoorwaarde lijke uitsluiting der joden, zelfs wanneer zij tot oen andere geloofsbelijdenis over gaan, van alle staatsbetrekkingen die liggen op wetgevend gebied alsmede van den dienst in het leger. Een voor stel om de joden als buitenlanders te beschouwen is verworpen. De bekende Poerisjkewitsj verlangde de uitsluiting der joden van de rechter lijke macht, daar zij de gerechtszaal gebruikten voor revolutionnaire propa ganda. De heftige Markof II betichtte de joden van alle mogelijke schanddalen en stelde hen verantwoordelijk voor alle totdusver gepleegde politieke moor den. Met algemeene stemmen werd vast gesteld, dat slechts de adel in staat is de joden te bestrijden. Het jodenvraag stuk werd ten slotte in handen gesteld van een commissie. Uit Tuscarora in Nevada wordt ge meld, dat Maandag een hevig gevecht heeft plaats gehad tusschen een aantal Shoshone Indianen en de politie. De indianen werden beschuldigd van moord op vier veedrijvers en werden daarom door de politie gezocht. Zij boden hef- tigen tegenstand maar werden ten slotte overmeesterd. Acht Indianen en een politiebeambte werden in het gevecht gedood. Hij lachte smalend. „Zal ik je eens wat zeggen? Je moest me mijden als de pest! Weet je niet wat de menschen van mij zeggen? Is er op de heele wereld een tweede aan te wijzen, zoo slecht als ik? En met zoo een durf je het goed meenen? Laat mij alleen, meisje; elk woord, dat je met me spreekt, zou je anders berouwen." „Niets kan mij berouwen," bruiste zij op. „Niets! En wat de menschen praten is al lemaal gelogen. Nu weet je wat ik denk!" Hij kwam op haar toe en greep nu hare hand zoo stevig vast, dat hij haar pijn deed. In de verte liet dat zelfde geloei zich hooren. „Wees voorzichtig, Hofer's Tilde," zei Lori, wiens borst hevig op en neerging. „De pastoor heeft mij in den ban gedaan En wat de menschen vertellen is niet alles leugen! Mijn vader is een slecht mensch geweest, zeggen ze. Ja, meisje, Steiner was een slecht mensch. En zijn zoon, die schobbejak heeft gestolen, zeggen ze En „En dat is een gemeene leugen," zei Tilde met klem, nog eer hij uitgesproken was. Hij keek haar met groote verbazing aan hij hijgde naar adem. „Meen je dat?" Sissend kwam deze vraag tusschen zijn tanden door. Een krachtige windstoot brak haar ant woord af, nam Lori's hoed mede en joeg dien in de kloof, waar de Wildbach door bruiste, en had Tilde bijna omvergeworpen. De jonge man ontstelde. Het scheen een orkaan, die daar plotseling was losgebarsten van de Doode fi rn een vale vlek in den zwarten nacht, die hen omringde. „Wij moeten ons haasten!" riep Lori en trok het meisje, met zich mee langs het steile pad. f Wordt vervolgd). Cf U'hJ van alten/ 0- - - Naar het Duitsch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 1