tot dusver in den staat Colorado voor- gekomen. 8»! Heusden, 22 Maart. Dat zijn nog eieren van beteekenis, zooals de tamme eendvogels bij den veerman Kuij- pers leggen. Ons werden er twee getoond, die elk een gewicht van 1| ons hadden. Hoewel we hier nooit een levende zalm te zien krijgen, toch trekken ze geregeld door de Maas, die voorbij Heueden stroomt. Vóór ze echter zoover de rivier zijn opge- zwommen, wordt er ook reeds vlijtig naar gevischt. De vorige week werden er in één nacht vijf onder de gemeente Genderen gevangen en er zijn ook nachten dat er 7 stuks worden buitgemaakt. Werkendam. In de Nederlander lezen we: Gemeld wordt dat de kerkeraad der Geref. kerk te Koudekerk a. d. Rijn (waarvan Zondag, naar wij reeds berichtten, ds. R. W. Huizing afscheid nam om te vertrekken naar IJmuiden) een verzoek heeft gericht tot ds. J. van de Pol, pred. der Ned. Herv. kerk te Benthuizen, om gedurende de vaca ture de dienst in de Geref. kerk te Koude kerk waar te nemen, aan welk verzoek is voldaan. Op Maandag 3 April zal ds. Van de Pol door de classis Leiden der Geref. Kerken geëxamineerd worden tot toelating tot de Geref. Kerken. Een week te voren, Zondag 26 Maart, neemt hij van zijn tegenwoordige gemeente afscheid. Aalburg' Vrijdagj.l. heefteen onzer ingezetenen, P. C. van Wijk, onze gemeente verlaten met het doel in het verre Westen (Amerika) zijn geluk te gaan beproeven. Wij wenschen hem gaarne succes op zijn onderneming. Hij is jong, pas 20 jaar en vol goeden moed. Ifesoljeii. L. van E., werkzaam op een boot bij den Hoek van Holland, had verleden week het ongeluk met zijn hand tusschen de machine te geraken, waardoor hem twee vingertoppen werden verbrijzeld, die later afgezet werden. Capelle. Door de komieken De Laat en Van Ierland uit Tilburg zal op Dinsdag 28 Maart a.s. in het café van L. F. van Dongen een uitvoering worden gegeven. Afgaande op den goeden naam dien zij bezitten, belooft het een genotvollen avond te worden. Bij de zangvereeniging „Hallelujah" hebben zich weder een zevental werkende leden opgegeven, zoodat ook zij in bloei toeneemt. Zij zal dan ook getrouw aan hare gewoonte, 2e Paaschdag weder een uitvoe ring geven. De Werken. Maandagnacht zijn de honden weer op jacht geweest naar schapen en hebben er ook van Fl. Ippel alhier, benadeeld. 's-Gravemoer. Vrijdagavond gaf de vereeniging „Oefent U Zeiven" in de zaal van den heer J. Kuijpers, hare laatste winteruitvoering. De zaal was goed bezet en de opgevoerde stukken vielen zeer in den smaak van het opgekomen publiek. Na afloop konden danslustigen zich nog vermaken. Het polderbestuur heeft op diens verzoek den polderbode D. van Beek eer vol ontslagen en als zoodanig met ingang van 1 Mei a.s. benoemd P. van Eersel. Tot groot genoegen der eigenaars van landerijen over de Vaart, is eindelijk vorige week de keersluis aan de Hooge Brug weder in werking gesteld. Leek het daar vóór enkele dagen nog eene groote zee, thans is reeds alle land boven water, Herpt. Tot secretaris-penningmeester van het waterschap de „Polder van Herpt en het Herptsche Veld" is gekozen de heer A. Buijs Thz. Heeuweil. Bij besluit ran Heeren Ged. Staten dezer provincie is de loteling C. Donkersloot dezer gemeente van den dienst der nationale militie vrijgesteld, op grond hij voor dien dienst ongeschikt is bevonden. ]%oderhemert. Op de Vrijdag ge houden verpachting van koescharen op de Arkenswaard alhier werden niet zulke hooge prijzen besteed als verleden jaar. Besteedde men toen van f 60 tot f 69 per schaar, thans werd niet meer dan f 50 tot f 60 geboden. I\ieuwencl||k. Zaterdag j.l. hield de school vereeniging alhier ledenvergade ring. Ze werd door den president op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de 2e secretaris de notulen der vorige vergadering, benevens het jaarverslag voorlas. De Pen ningmeester deed rekening van uitgaven en inkomsten over het verloopen boekjaar. Het hoofd der school gaf een lezing over: „Het tweeërlei karakter der vrije school", waarop een uitvoerig debat volgde. De ver gadering werd na het zingen van een Psalm vers door ds. Goedbloed met dankzegging gesloten. Pouderofien. Een niet alledaags geval deed zich Vrijdag 17 dezer in onze gemeente voor. In een huis, door 2 gezinnen bewoond, werden niet minder dan drie zevenmaanders op denzelfden dag geboren. Een woord van dank komt aan Dr. Warn- sink uit Brakel toe, die hulp verleende en tevens alles in het werk stelde voor het behoud der kleinen, door wiens tusschen- komst tevens wordt getracht de kinderen kunstmatig op te voeden. De belangstelling der ingezetenen is zeer groot. Het is een lust te zien hoe zorgvuldig ze worden op gepast. Op de heden gehouden verpachting van hooi- en weilanden der Ned. Herv. Kerk, van den heer Philips uit Zaltbommel en van Dr. Warnsink uit Brakel, bracht dit jaar 25 30 percent minder op dan het vorige jaar. §Ieemv)jk. De loteling C. van der Stelt, den 8 Maart j.l. ingedeeld bij het Se Reg. Vest. Art. is door Ged. Staten voor den dienst bij de Nat. Mil. ongeschikt ver klaard. Sprang. Met ingang van 1 April a.s. zal het hulppostkantoor alhier overge plaatst worden naar de woning van den benoemden brievengaarder, de heer F. Maat, t. o. de openb. school. Zaterdagavond kwam onder voor zitterschap van den weleerw. heer ds. P. van Toorn, de afdeeling „Patrimonium" bijeen. Nadat deze op gebruikelijke wijze was ge opend, de notulen gelezen en de ingekomen stukken waren behandeld, nam Zijn Eerw.. met het oog op zijn vertrek naar Oud- Beijerland, het woord. Spr. begon met te zeggen dat het hem altijd verblijd heeft dat de afd. alhier, in weerwil van veroordeeling en heimelijke tegenwerking, waarmede zij te kampen had, toch steeds was vooruit gaande, al was het dan ook met een slakken gang, De oorzaak der veroordeeling moest naar sprekers meening meer hier in gezocht worden: dat men in onze gemeente van Patrimonium's beginsel al weinig of niets wist. Voorts spoorde spr. aan op den inge slagen weg voort te arbeiden. Het was voor spr. een oogenblik van vreugde bij het lezen der notulen te vernemen, dat de afd. reeds plannen had gevormd zich meer in de be ginselen van Patrimonium in te werken door het maken van inleidingen. Ook bracht spr. een woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen, dat hij van af den dag der oprichting zoowel van 't bestuur als van de leden had mogen ontvangen. Spr. besloot met den wensch, dat hij nog veel goeds van de afd. zou mogen vernemen en dat zij onder biddend opzien tot Hem, van wien alle zegeningen afdalen, mochten voortwerken. (Applaus.) De voorzitter, als tolk der vergadering het woord nemend, sprak een woord van dank voor het gesprokene en hoopte dat Zijn Eerw. in zijn a.s. gemeente ten zegen mocht werkzaam zijn, zoowel op sociaal als kerkelijk terrein, en dat ook de afd. Patr. daar ter plaatse van zijne gave mocht ge nieten. Daarna sprak de secretaris der afd. nog een woord van dank voor hetgeen hij van Zijn Eerw. had mogen ontvangen. Staande werd door de vergadering ps. 1214 haren scheidenden eere-voorzitter toegezongen, waarvoor deze nog een woord van dank uitte. Vlijmen- Zooals te voorzien was, heb ben Ged. Staten van Noordbrabant hunne goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit van 17 Febr. 1911, waarin besloten werd, dat de herbergen op de verkiezingsdagen den geheelen dag gesloten moesten blijven, als zijnde in strijd met de wet. In de beden gehouden raadsvergadering is nu met groote meerderheid besloten, dat de herbergen na de opening der stembus geopend mogen worden. Waalwijk- Maandagmorgen ont stond brand in de schuur van den heer B. De voertuigen en bet hooi werden een prooi der vlammen. Oorzaak onbekeid. Verzekering dekt de schade. Maandagmorgen had K. van Oosterom, werkzaam in de koninklijke stoomschoen- fabriek van A. H. van Schijndel, het onge luk met zijn hand onder het plooimachine te geraken, waardoor een deel van zijn wijsvinger werd afgeknepen. Waspik. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat alhier een ooievaar zijn nest gebouwd heeft op den schoorsteen van de fabriek der firma Haagen. Met be langstelling wordt bier door velen den afloop van dezen zonderlingen nesten bouw tegemoet gezien. De scheepswerven alhier hebben weder volop werk. Niet alleen zijn vele bestellingen voor nieuwe schepen gedaan, maar ook is er veel reparatiewerk. Aan werkeloosheid behoeft hier aldus in het eerste jaar niet gedacht te worden. Zekere M. P. bezig zijnde met fietsen leeren, had het ongeluk in een diepen sloot te vallen. Met vereende krachten werd hg echter spoedig op het droge gebracht, zoo dat hij er met den schrik en een nat pak afkwam. Verleden week is alhier over leden de landbouwer J. de Haan, zijnde de oudste inwoner dezer gemeente. Hij bereikte den hoogen leeftijd van bijna 92 jaren. De bakker B. van Wijk alhier had gisteren het ongeluk, daar zijn paard schrikte tot tweemaal toe van den dijk te tuimelen. Behalve eenige averij aan den broodwagen liepen deze ongelukken betrekkelijk goed af. Zaltbommel. De publieke verpach ting van uiterwaarden, straten en stegen van den polder Zalt-Bommel heeft opge bracht f 1814, tegen f 2114 in 1910, alzoo f 300 minder. In 1909 was de opbrengst f 1970. Bij de verpachtingen van weiland werden in Maas en Waal lagere prijzen besteed dan het vorige jaar. Toen besteedde men voor weiland f 100 a f 120 per H.A., thans f70 a f 90. De perceelen, die gehooid moeten worden, brachten 20 a 30 pet. minder op dan in 1909. De op 27 Febr. 1.1. benoemde commissie werd Donderdag 16 dezer door den heer Commissaris der Koningin en de leden van Gedep. Staten in audiëntie ontvangen, om aldaar de belangen der gemeenten voor te dragen en steun en medewerking te ver zoeken tot het bevorderen eener spoedige tot standkoming op Rijkskosten, van eene vaste verbinding over de Bergsche Maas te Keizersveer. Zij mochten daarop de verzekering ont vangen, dat Ged. Staten het streven gaarne naar vermogen zullen steunendoch met het oog op de heerschende zucht naar be zuiniging der Rijksuitgaven, meende zij geen spoedige verwezenlijking in uitzicht te kunnen stellen. Ook werd nog een bezoek gebracht aan den heer Griffier der Staten en aan den heer Hoofdingenieur v. d. Prov. Water staat, om die eveneens gunstig trachten te stemmen voor het beoogde doel. Verslag van het verhandelde van den Raad der gemeente Capelle, op Zaterdag 18 Maart 1911, des voormiddags 10 uur. Tegenwoordig zijn alle leden alsmede de Burgemeester, Voorzitter, en de Secretaris( Na opening der vergadering door den voorzitter, wórden de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd, waar na hij mededeelt dat zijn ingekomen: 1. Een schrijven van den heer J. Ben- jaminse te Voorthuizen, d.d. 5 Febr. j.l., waarbij hij zijn dank betuigt voor zijne benoeming tot hoofd der school in de Nieuwstraat alhier en mededee't dat hij die benoeming met genoegen aanneemt en op 1 Mei a.s. in functie hoopt te treden. 2. Van h.h. Ged. Staten dezer provincie het goedgekeurd raadsbesluit tot onder- handsche verhuring van het huis in de kom aan Willem. Roubos. 3. Van alsvoor tot wijziging der gemeente- begrooting. 4. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1910. 5. Het verslag van Burgemeester en Wet houders als bedoeld bij art. 52 der woning wet Al deze stukken worden op voorstel des voorzitters aangenomen voor kennisgeving, met bepaling tevens, dat de twee laatste stukken voor de raadsleden op de secre tarie ter inzage liggen. Vervolgens wordt overgegaan tot de vast stelling van het kohier der hondenbelas ting, voor het dienstjaar 1911. Daar niets meer voor openbare vergade ring aan de orde is en niemand het woord meer verlangt, worden de deuren gesloten om over te gaan in geheime zitting, ter behandeling van vaststelling kohier hoof- delijken omslag dienst 1911. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Vrij hoeven-Cappel op Dinsdag 14 Maart 1911, des nam. te 7.30 uur. Tegenwoordig: de burgemeester en alle leden, behalve de heer Van der Schans. De Voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige bijeenkomst wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde 1. Vaststelling voorwaarden verkoop voor malige tolhuisje. De concept-voorwaarden met bouwplan worden met algemeene stemmen goedgekeurd. De hoofdvoorwaar de is, dat de kooper van het tolhuisje verplicht is dit te doen afbreken en op den grond, uiterlijk binnen zes maanden na de aanvaarding van het perceel een woning te stichten, die niet kleiner van bouw en inrichting mag zijn dan het door den ge meenteraad vastgestelde bouwplan aangeeft. De gemeenteraad werd bij het stellen dezer voorwaarde geleid door de gedachte, dat het voormalige tolhuisje niet meer geschikt is om als woonhuis verhuurt of verkocht te worden (ondanks het feit, dat de familie Hoefnagel daarin lange jaren heeft gewoond) en in de gemeente dringend behoefte ge voelt wordt aan een behoorlijke localiteit wegens het geheel ontbreken van een ge legenheid, waarin het fanfarecorps zijn repetitiën en uitvoeringen, het Waterschap, het Groene Kruis, de landbouwvereeniging enz. hunne vergaderingen kunnen houden, zoomede in verband met het drukke ver keer op het kruispunt het Bruggetje, al waar het tolhuisje staat, van reizigers en voertuigen van en naar het station Kaats heuvelCapelle. Te meer reden bestaat tot het opnemen der hoofdvoorwaarde, wijl algemeen stemmen daarvoor opgaan en reeds enkele ernstige reflectanten als koopers genoemd worden met het doel op den vrij komenden grond een woning naar de ge stelde eischen te stichten. 2. Voorstel om de belooning der tijdelijke onderwijzeres mej. Buwalda te berekenen naar f550 'sjaars. Met algemeene stemmen goedgevonden. 3. Vaststelling kohier Hoofdehjken om slag 1911. Hiertoe gaat de raad in geheim comité over. Kerknieuws. Sprang. A. s. Zondag hoopt ds. P. v. Toorn in de middaggodsdienstoefening zijn afscheidspredikatie te houden. Bij deze ge legenheid zal bij den uitgang van het kerk gebouw een collecte worden gehouden voor de te stichten Chr. school. 's Clravemoer. De collecte voor de zending, gehouden bij het optreden van den zendeling Van der Roest in de Ned. Herv. Kerk. heeft ongeveer de som van f 10 op gebracht. Kantongerecht lleuiden. Uitspraak van Strafz. dd 16 Maart 1911. Openbare dronkenschap: H. J. v. B en A. v. D., Dussen, elk f3 subs. 3d. P. v. D J. v. P., H. W. N., Dussen, A. de G., Meeuwen en D. v. T. Andel, elk f 5 subs 3 d. Overtreding jachtwet: M. K., Elshout, 2 X 15 subs. 2 X 11 dagen, met ver beurd verklaring van het in beslag genomen dubbelloops schietgeweer; H. v. L., N. N. v. M., Elshout, elk f 2 subs. 2 d.: R. v. D. Drunen, f20 subs acht d., met vernietiging van de in beslag genomen stuk lichtbak J. de R., Dordrecht, fll subs. 4 d. Overtr. visscherijwetA V., Veen, 2X7 dagen hecht. Overtr. rijwielreglement: G. K Rijs wijk, teruggave aan zijne ouders; J.T. v. d. P., Dussen, f 1 subs, een week tuchtschool Overtr. prov. reglement: J. W. v. H., Werkendam, f 0.50 subs. 1 d.H. A. H., Dussen, T. V. en J. M., Aalburg, elk f 1 subs. 1 d. StrooperijD. de C., Almkerk, f 10 subs. 10 d. Trekdier los en onbeheerd laten staan L. B., Veen, f 3 subs. 3 d. Overtr. politieverordening Werken dam J. Ch. T. B., Schoonhoven, f 2 subs. 1 d. en aan het bevoegd gezag een valschen naam opgeven, f 10 subs. 10 dagen. Burengerucht verwekken G. D., An del, J. W, v. H. Werkendam, f 3 subs. 3 d T. V., Andel, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats, J. v. B., M. v. D. Alp. v. P., Dussen, elk f 5 subs. 3 d. VrijgesprokenB. W. B., Almkerk, beklaagd een trekdier los en onbeheerd hebben laten staan, en G. M. v. d. S Elshout, beklaagd overtr. motor en rij wielreglement. Overige zaken uitgesteld. Kantongerecht Waahvjjk. Uitspraken van 16 Maart 1911. C. V. te 's Bosch, openb. dronkenschap, 3 w. en 6 maanden opzending naar een Rijkswerkinrichting; K. B. te Leiden, R. J. van S. en C. van Z., beiden te Waalwijk en M. P. te Kaatsheuvel, allen overtr. alsvoor, ieder f 2 of 2 d.; C. H. v. d. W. te Vlijmen, orde verstoren in dronkenschap, f 10 of 5 d H. G. te Veen, overtr. motor- en rijwielreglement, f 1 of 1 d W. d. V. te Waalwijk, C. M. W. te Kaatsheuvel en F. d. J., zwer vende, allen overtr. politieverordening, ieder f 1 of 1 d.; O. M. d. K. te Kaats heuvel, overtr. prov. regl. f 3 of 2 d.; A. v. B. te Hedikhuizen, jachtdelict, f 5 of 4 d.; A. v. G. te Baardwijk, overtr. politieregl., f 3 of 2 d.; J. F. D. te Kaats heuvel, overtr. arbeidswet, f 3 of 2 d.; L. v. d. H. te idem, overtr. alsvoor, 2 X f 0.50 of 2 X 1 J4 C. v. d. W. te Drunen, burengerucht en opgave val schen naam, resp f 5 of 3 d. en f 10 of 10 d G. K. te Kaatsheuvel, J. S. te Tilburg, G. K. en J. R., beiden te Sprang, allen overtr. algem. veiligheidswet, elk f 3 of 2 d.; Ja. v. D. te Capelle en Pa. v. V. te Sprang, beiden overtr. spoor- wegregl., beiden f 0.50 of 1 d.; J. L. te Capelle, overtr. alsvoor, f 1 of 1 week tuchtschoolL. W. J. v. D. te Tilburg, J. W. te Loon op Zand en J. J. B. te Kaatsheuvel, allen jachtdelict, ieder f 8 of 4 d.; C M M. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor, f 3 of 3 weken tuchtschoolM. v. Z. te Sprang, overtr. alsvoor, voorw. tuchtschool 1 maand, met proeftijd van 1 jaar; Ha. H., zwervende, overtreding politieverordening, f 1 of 1 d. Overige zaken uitgesteld. Almkerk, van 1 tot 15 Maart. Ondertrouwd: L. Pellikaan, 26j.en J. Dekker, 24 j. Getrouwd: A. N. V. v. d. Beek, 32 j. en W. Vink, 23 j. Geboren: Arnoldus, z. v. W. v. Her wijnen en J. Vink. Overleden: B. Biesheuvel, 1 w G. W. Schouten, 77 j echtg. v. J. Jonkers. Ingekomen vanBleskensgraaf en Hofwegen, J. van Burgel; Rijnsburg, H. Versteeg en gezin; De Werken en Sleeuwijk, 1). Monshouwer en gezin, G. Biesheuvel, wed. J. C. van Drunen; Dussen, J. Jansen, J. Rupzaad en gezin, P. A. Dekker en gezinArnhem, J. M. L. van Amerom. Vertrokken naar: Vuren, C. Waaldijk; Meeuwen, F. de Ruiter; Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, J. van Andel en gezin; Sloten (N.-H.) C. de Rade en gezin; Meerkerk, G. Gunnink. De minister van buitenlandsche zaken vestigt in de Stct. de bijzondere aan dacht van allen die voornemens mochten zijn als landverhuizers naar den vreemde te gaan, op het volgende: Het is in den laatsten tijd gebleken, dat hier te lande personen hun werk er van maken, om op te wekken tot landverhuizing naar overzeesche gewes ten, en dat deze personen van eiken aangebrachten landverhuizer van derden eene belooning ontvangen. Aaubevolen wordt de mededeelingen die dergelijke personen omtrent vooruitzichten voor landverhuizers doen, niet zonder nader onderzoek als juist aan te nemen. Inlichtingen omtrent de vooruit zichten van landverhuizers in vreemde landen worden voor zooveel beschikbaar, verstrekt door het departement van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage. Te Dalfsen is, op den huize Aalshorst, in den ouderdom van 70 jaer overleden de heer mr. G. W. baron van Dedem, lid van de Provinciale Staten voor het district Ommen. De heer Van Dedem werd bij de jongste verkiezing tot lid der Staten gekozen in de plaats van den heer R. Th. baron van Pallandt. Ook reeds vroeger, toen hij kanton rechter te Ommen was, had mr. Van Dedem zitting in de Staten gehad. Later werd hij verplaatst als kantonrechter naar Wageningen. Tijdens zijn verblijf te Wageningen is de heer Van Dedem voor 't kies district Eist tot lid der Tweede Kamer gekozen. Hij maakte deel uit van de antirevolutionaire groep. Vrijdagavond waren te Zuidland eenige opgeschoten knapen op het kerk plein aan het ravotten, waarbij zij ruzie kregen, wat op een vechtpartij uitliep en het gevolg had, dat de twaalfjarige P. Muilwijk met een klomp zoo op het hoofd werd geslagen, dat hij dood neer- viel. Zondagnamiddag is te Driewegen (Zeel.) een oude vrouw door een heete stoof in brand geraakt. Zij kreeg ernstige brandwonden en i3 aan de gevolgen overleden. Maandag zijn te Hillegom de eerste gesneden hyaciuthen verzonden. Dit is 8 dagen vroeger dau verleden jaar. De heer G. C. Terlouw, te Leerdam, heeft een éénjarig moerkonijn verkocht voor f 20. Uit Klundert wordt gemeld: Zaterdagmiddag was Van D., metse laarsbaas, met zijn 14-jarig zoontje werkzaam op het dak van Van den Boom, in den Kerkring alhier. Plotse ling brak de lijst van de dakgoot, waarin het zoontje van Van D. liep, zoodat het van eene hoogte van pl.m. 10 meter naar beneden stortte en in deernis- waardigen toestand opgenomen werd. Hij had eene diepe wonde aan het hoofd. Bovendien zijn, naar men zegt, zijn beide armen en een pols gebroken. Tege lijk begon de dakladder, waarop de vader stond, en die tegen de gootlijst op het dak lag, door het breken der lijst naar beneden te schuiven. Van D. wist zich aan de pannen vast te grijpen en bleef zoo aan het steile dak hangen. Doordat direct timmerman H. naar den zolder liep en binnen langs enkele pannen naar beneden wierp, kreeg Van D. eenigen steun. Niemand echter durfde op den ladder te klimmen, die tegen de goot gestaan had en nu door den dakladder er een halven meter af- geschoven was, totdat G, M., timmer man alhier, er zich met gevaar van eigen leven op begaf, de ladders weer goed plaatste en Van D., die ieder oogenblik dreigde te vallen, wist te redden. De portier van de flesschenfabriek te Delft, die er onlangs met f 150 van door is gegaan, is in Den Haag in een klein hotel dood geschoten gevonden. Vermoedelijk is speelschuld de oorzaak van dit treurig geval. Zondagmiddag hebben in ons land drie ongelukkige landigen met lucht ballons plaats gehad. Ongeveer 1,15 is te Rarestein een ballon gedaald bemand met twee Duit- schers die angstige oogenblikken hebben gehad daar het weinig scheelde of de ballon was in groote vaart in aanraking gekomen met den toren der R. K. kerk ook liepen zij groot gevaar in de Maas terecht te komen. De ballon is in de de boomen blijven hangen, boven water zoodat de reizigers uit het schuitje moesten worden geholpen. De ballon is erg beschadigd. Te 3 uur is ten zuiden van Katwijk aan den Rijn een luchtballon, Neuss genaamd, neergekomen, afkomstig uit DÜ3seldorf, bemand met 4 personen, onder commando van dr. med. Mamm. De ballon was te halftien opgestegen en behoorde aan de Dusseldorfsche Luchtvaartvereeniging. De reis was zeer voorspoedig geweest, doch bij de landing hadden de inzittenden met moeilijk heden te kampen. Boven Oegstgeest hadden ze hun sleeptouw uitgeworpen, dat een schoorsteen afrukte. De reizigers dachten in den Rijn terecht te komen, doch doordat de ballon even steeg, kwamen zij hierover en werd het ge vaarte door een telegraafpaal in zijn vaart gestuit. Een der reizigers had een kleine verwonding opgeloopende in middels uit Katwijk ontboden genees heer II. verleende de noodige hulp. De aangerichte schade werd ruimschoots vergoed. De ledige ballon werd onmid dellijk naar Leiden vervoerd en de luchtreizigers konden nog des avonds Dun woonplaats bereiken. Ongeveer 4 uur, is te Ewijcksluis, in den Anna Paulownapolder, de lucht ballon Dusseldorf, komende van Grefeld, verongelukt. Van de luchtschippers Paul Kaiser en Otto Schreuder, is eerstge noemde verdronken. Wegens het mooie weer opgestegen, meenden de lucht schippers Amsterdam te kunnen berei ken, naar men gelaakte tusschen Wie- ringen en het vaste land, na op de Zuiderzee een stoomboot gepraaid te hebben, te water. Door alle ballast over boord te gooien, trachtte men te lan den. De ballon met mand raakten den bazaltmuur te Ewijksluis. Schreuder viel uit de mand en de ballon steeg daardoor en kwam terecht in een bin nenwater van den polder, waardoor Kaiser verdronk. Schreuder, aanvanke lijk bewusteloos, is ondergebracht en van droge kleeren voorzien bij den opzichter van den Anna Paulownapolder. In verband met verschillende beroo- vingen in de Zandstraat heeft de Rot- terdamsche politie Zaterdagnacht een inval gedaan in een café in de Korte Wagenstraat en een café in de Zand straat, die beiden noch vergunning, noch verlof hadden. In het eerste café werd de deur door de politie geforceerd en in beslag genomen een 100-tal fles- schen wijn en gedistilleerd. Zaterdag heeft er te Leeuwen een aanvaring plaats gehad tusschen de goederenbooten William Egan 18 en de Industrie. Beide moesten op het droge worden gezet om zinken te voor komen. De lading wordt overgeladen. Overbrugging ran de Bergsche Maas te Keizcrsveer.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2